Nummer 16. Donderdag 24 Februari 1910. 33° Jaatg. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsveigadeiing, F A L J A S ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgevek: INDUSTR1EELEN. FEUILLETON Lingslnatscte Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Framo per pos,t door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertïntiën 1-—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel* groot'- letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8raaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onled-'g met het opmaken van het verslag over 1909. Heeren lndustriëelen worden verzocht hunue opgaven voor het rerslag, zoo spoe dig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 19 Februari des morgens ten 10 uur. Voorzitter de edelachtb. heer ridder de van der Schueren Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren De Wit, v. d. Heuvel, De Bruijn, Tim mermans. Van Laarhoven, Dorreboom, Simonis, Zijlmans en De Bont afwezig de heeren Mr. Heere en Van Dongen beiden met kennisgeving. Voorzitter, 't Is heden de le verga dering die in 1910 wordt gehouden en daarom gevoel ik mij gedrongen u allen een hartelijk welkom toe te roepen en wensch u allen alsmede uw huisgezin en de geheele gemeente veel heil en voorspoed toe. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring begrooting 1910. b. Idem goedkeuring rekening 1908. c Idem om uitgaven over te bren gen op de post van onvoorziene uit gaven. d. Idem, om over te brengen op Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF (KvföettiuMuv aait Den JbuwefijlwliauD. 61) Oh mevrouw, gij miskent uw eigen zelve Di adel, alhoewel van zijne eigendom men h roofd, dwingt altijd eerbied af, en ik ben verzekerd dat mijn goedo groot—oom slechts ééu eukel woord zou beho^veu te spreken tot den burgomeester of dienB adjunkt. Grein riep Mevrouw de Verinaadois mot eeuen spotlach, eeueu deugniet die ons gedurende onze ballingschap eerloos bestolen, en M. Bonaparte gediend heeft, om heden zijne oude meesters onder zijn gezag te doen buigen Een onbeduidende kerel dien de koning reeds lang naar zijne keuken en zijne braadpannen zou moeten weergezonden hebben! liet zou er waarlijk lief uit zien, dat wij hem iets zouden gaan vragou 1 Stil 1 zuster, onderbrak M de Courge- mout. Maak u niet boos. Laat ona geduldig w zen au de aanstaande weerwraak afwachten Maar Z"g mij eens, waarde neef, bet is ook wel mogelijk dot de goochelaars welke gij van uit Parijs achtervolgt niet juist de menschen zijn, die gij opzoekt. Dan zoudt gij daar mooi staan en alles zou verloren moeite wezen. Zoo ik den bol misgeslagen heb, welnu dan zal ik een ander spoor opzoeken. De heer bertog betaalt al de kosten en heeft mij aan geraden naar ge m geld te zien Al moest ik tot het ander einde der wereld reizen. een Rollac laat den moed zoo gauw niet zinken De jonge markgraaf kou niet nalaten dien buitengewoncn kerel mut bewondering te non rchouweu en opgetogpn to zijn voor d u man, die zoo gemukkelijk bereid is alle landen te post buitengewone uitgaven. e. Idem, om het voormalige post kantoor te verhuren. f. Schrijven van Ged. Staten, waarin zij mededeelen, om de reclame tegen den aanslag van de religieusen J. Smul ders en M Priems niet ontvankelijk te verklaren. Adressanten wijzen er op, dat zij geen inkomsten hebben en betwisten op grond daarvan den daadwerkelijkheid van hun aanslag. Ged. Staten zeggen echter, dat zij wel salaris genieten en besluiten der halve de aanslag te handhaven. g. Schrijven van den heer Cori, hou dende mededeeling dat hij de voor waarden om het postkantoor te huren accepteert. h. Schrijven van den heer A. Zijl mans, houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming als armmeester aan neemt. i. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Raamsdonk (Dorp). k. besluit van Ged. Staten om het salaris van den Gemeente-Ontvanger te brengen op f 500. 1. Adres van Speetjens, veldwachter op het Veer. Adressant wijst op den zeer slechten toestand waarin zijn woning verkeert. Reeds meermalen heeft hij om verbete ring daarvan verzocht, doch telkens zonder resultaat. Thans echter zal hij zich verplicht zien, indien geen ver andering wordt aangebracht andere maatregelen te nemen, aangezien zijn meubilair bederft. Voorzitter. Ik stel voor dit adres in handen te stellen van B. en W. Wordt besloten. m. Reclame hoofdelijken omslag. Voorzitter. Ik stel voor die in handen te stellen van de commissie tot onder zoek van reclames in den hoofd omslag. Aldus wordt besloten. Voorzitter. En dan kan ik de heeren nog mededeelen, dat het werk van de gehouden aanbesteding is gegund aan den heer Leenhouwers te Zevenbergen voor i 424 50. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding verslag bedoeld bij art. 52 der woningwet. doorkruisen terwijl hij, Hercules, aan de rokken zijner groot-taite bleef hnugeu, wier toezicht hij meer dau ooit had willen afschuddeu M de (Liu gemout stelde voor terug naar (te kerni's te koeren, waar het onverwachte bezoek van den ridder hem helet had naar genoegen rond te wundelen. Mevrnuw de Vermandois stemde hiermede niet goed in. Het mishaagde haar buitenmate zich bij de menigte der «dorpelingen" te voege,u, om dio «gewone» vermaken bij te wor.en. liollac ging voorop, begeleid do r Hercules die heel fier was nevens den Gascogner held te kunnen stappen Welnu! b^ste zuster, vroeg M dj Cour geraont, wat dunkt u van ouzen neef Een gewone kerel, antwoordde zij Hij schijnt integendeel eeu vroolijke, levenslustige snaak te wezer Eeu gelukzoeker is bij Do vooringenomenheid van mevrouw de Vermandois had moeten verdwijnen, nu zij aaogaande het doel van den ridder ingelicht was maar al hoefde zij niet meer te vreezen dat hij aan den reeds te schnarschen disch zon neergezeten het ben, wus er nochtans een andere reden om hare boosheid op to wekken. Zij was woedend 1 ij de gedachte, dat die landjonker misschien eerstdaags d« rijke erf gename van den hertog de Moutbazon zou kuuueu huweu, torwijl zulke schitterende partij veel beter aan Hercules zou te stuan komen. Oadertu88chen waren M de Courgomout en zijn gez-lschap terng op de markt gekom«n, waar zij zich moeilijk eenen weg baanden tusschen de dicht 8am«Dg9pakte menigte, die z ch nog moer rood hen aandroDg, om hun ouderwetsch voorkomen te bespotten. De lustige snaken van het dorp stieten tegen elkanders elleboog en wezen het oude koppel met do vingers achterna, terwijl zij elkander de eene of andere geestige opmerking iu 't oor fluisterden. Opeens hoorde mon langs den kant van den weg op Landresies ean klaroenengeschetter, dat do muziek van den doedelzak en de viool verdoofde. Eu men zag op liet niteiude der markt een koets aankomen, getrokken door een oud wit Voor kennisgeving aangenomen- 3. Schrijven van H. H. Gedeputeerde Staten in zake de verordening tot re geling van den omvang van het onder wijs; noch de districtsschoolopziener noch de inspecteur van het onderwijs kunnen zich met de verordening vereenigenen ver zoeken dan ook deze alsnog te wijzigen. B. en W. stellen voor om niet op het schrijven in te gaan en de verordening te houden zooals ze is. Timmermans. Is er een bizondere reden geweest om dit schrijven niet in handen te stellen van de schoolcom missie. Voorzitter. Neen, dat niet, maar bij de regeling van de verordening is 't ook niet bij de schoolcommissie ge weest. Simonis. Ik kan mij volkomen ver eenigen-met het voorstel van B. en W. In dit geval kan men niet anders oor- deelen. Timmermans. Ik meen dat het ge bruikelijk is, dergelijke zaken eerst in handen te stellen van de schoolcom missie. Voorzitter. Verzoekschriften wel Timmermans. Als ik mij niet vergis, is het ontwerp besluit van B. en W. wel in handen van de schoolcommissie ge weest. Voorzitter. Ik heb er geen bezwaar tegen. Wordt besloten het schrijven in han den van de schoolcommissie te stellen. 4. Benoeming van leden der com missie tot wering van schoolverzuim. Worden benoemd voor het Dorp de heeren Willemse, Timmermans en E de Wit en voor het Veer de heeren J. Smeijers en A. van Laarhoven. 5. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor den zomercursus 1910. Worden benoemd voor het Dorp de heer Willemse en voor het Veer de heeren Smeijers en Kolsteren. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eer vol ontslag aan mej. Com. J. van der Put als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de school op het Dorp. Voorzitter- Van het hoofd der school is een schrijven ingekomen, dat door den overgang van alle meisjes naar de Bij- paard. Er ging eon algemeen geschreeuw op Kunstenmakers 1 goochelaars Iu sen ommezien waren krameD, drinkhui zen en darisplaatsan verlaten en al het volk stroomde, gelijk één man, naar de nieuw ann gekomen kermisgasten. Hunne naukomst werd des te luidruchtiger toegijuicht, daar zij heel onverwacht was. De ridder was natuurlijk ook vooruitge sprongen en liep mot de menigte jubelend vooruit al roepende Drommels 1 daar zijn ze I daar zyn ze Zonder omzien, had hij M de Uonrgemant, de edele weduwvrouw en den armen verbluften Hercules to midden der marktplaats achter gelaten, om mot de nieuwsgierigen mee te lo pen en zich door de menigte eenen weg te banen om op de eerste rij te kunnen staan. De koets reed voort tot in het midden der plaats; daar bleef zij staan terwijl do muziek immer voortscbelterde met klarinet, schuif trompet en trommel. Op het eerste gezicht kon men de troep in oogen8chouw nemen en opmaken dat hij bestond uit den vader, een dertigj arige man, met verbruiud aangezicht en bruine haar lokken vrij open gelaat en breede schouders eene j >nge vrouw, lief en net, die een heel klein kindje op hare armen droeg een koaap van zeven of acht jaareenen hansworst en drie muzikanten. De vader stond op met opgehtven hand gaf een hij teokeu aan zijn orkest van te zwijgen en ca zijne blikken over de menigte te hebben laten wijden, begon hij van op zijne koets, te midden der algemeene aandacht, zijne gewone lofrede uit te spreken nagenoeg in dezer voege. Heeren en dames, inwoners van Cour gemont Het is met de toelating van de Heeren Prefekt Onder-Prefekt, Meieren Veldwachter Toe dan, Jacquinet, groet het publiek Die laatste woorden werden gericht tot panen knaap die achter zijne vader zat en met m-n stemraeken gelijk een fluitje antwoordde: rja baas 1" terwijl hij zoo hard bij kon op de groote trom sloeg. 't Is met de toelating van die acht- zondere Chr. school dit onderwijs kan worden opgeheven. Wordt besloten aan mej. van der Put eervol ontslag te verleenen en zulks met ingang van 1 April 1910, 7. Voorstel van alsvoor tot wijziging raadsbesluit inzake aansluiting van de openbare gemeentegebouwen aan het electrische geleidingsnet. Voorzitter. In 1908 is besloten alle openbare gebouwen aan te sluiten. Op de begrooting komen de 2 brandspuit huisjes ook voor. B en W. stellen voor die te laten vervallen, aangezien het niet noodig is die van licht te voorzien Voor 's nachts zijn er toch lantaarns aanwezig Timmermans. Kost dat meer. Voorzitter. Ja en meterhuur is ook f 3.60 per jaar- Bovendien is 't onnoodig en op het Veer is bet voor de geleiding zeer vochtig. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Naar aanleiding van dit besluit stellen B. en W. voor hiervoor een geldleening aan te gaan, groot f 500, maar dat kunnen wij bij punt 12 wel behandelen. Zooals de heeren weten worden de scholen op het Veer en Dorp, het Raadhuis, de ziekenbarak en de oude school aangesloten. Timmermans, 't Is zeker 't idee, om dat aan te besteden. Voorzitter. Dat is niet zeker. De cen trale heeft nieuwe tarieven voor contrac ten gemaakt en 't is zoo goed als zeker, dat wij dat zullen aangaan De heer Timmermans vraagt ot dit het eerste contract is wat door de centrale wordt gesloten, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord. 8. Voorstel van alsvoor tot verhooging der jaarwedde van den gaarder van het havengeld te Raamsdonk (Dorp). Voorzitter. B. en W. stellen voor de jaarwedde te verhoogen met f 5 en aldus te brengen op f 15. Simonis Daar is niets tegen. Timmermans. Dat dit voorstel wordt gedaan, daarover ben ik in mijn schik, Eerlang beb ik daar reeds op aange drongen en een voorstel gedaan, doch ik kon de raad van de billijkheid daar van niet overtuigen. Toen is wel een gratificatie gegeven, doch ik acht een verhooging wenschelijker. Aangenomen. bare, overheden, ging de goochelaar voort, dat wij de eer zullen hebben onze buitenge wone oefening voor het geachte publiek te vertoonen Toe dan, Jacquiuet. Ja; baas I (een harde tromslag Oefeningeu waardoor wij de gunsten hebben verdiend vau alle gekroonde hoofden.-, oefeningen die wij binnenkort aan het Hof zijner Maj steit den Kuiaer van Marokko' zullen moeten gaan voorstellenMaar wetende dat de inwoners van Courgemont heden den feestdag vieren van Zijne Majesteit Lodewijk XVIII, koning van Frankrijk en vau Navarre, hebben wij geen oogeublik geaarzeld onze reis naar Marokko uit te stellen om de v 'orkeur te geven aan de achtbare bevolking dezer gemeente... Groet het gezelechap, Jacquinet Ja, baas (zware trommelslag.) Wij znllen u ook vertooningeu geven vau bniksprekerij, geestenbezwering, hand kijkkunst, kaartleggerij en M. Grain d'Araonr zal u verlustigen door zijne kwinkslagen (hij wees den hansworst aan Maar, zult ge mij zeggen, wie zijt gij dan? gij die u zoo hoovaardig op deze plaats aanstelt?... Wie ik ben?... Paljas! zoon en opvolger van zijne beroemden vader Paljas II, wel en gunstig bekend heel de wereld door, en soms ook wel bij zijnen voor naam, Belphegor, geheeten. Bslphegormompelde ridder de Rollac, ten hevigste ontroerd dat is verduiveld wel de korel dien ik oj>zoek. Opgepast Ja, Dames en Heeren, mijn vader slik te messen in, schareD, degens, sabels en bajonetten Ik, ik steek geweren en donderbussen door inijn keelgat I.... De vertooning gaat beginnen, eindigde de goochelaar.... Staat ons enkel den tijd toe ons theater op te slaan. Het zal niet zoo lang doren als in het groote operaschouwburg van Parijs, alhoewel even schoon, vermits wij voor tooneel over deze groot«\ schoone plaats beschikken Vooruit de mnziek En het orkest klonk weer even valsch en oorverdoovend over do markt, terwijl de menigte de prachtige redevoering van Paljas toejuichte. 9. Adres van de Jong te Capclle, hou dende verzoek om eene aanstelling als gemeente veearts. Voorzitter. B. en W. stellen voor niet geheel op 't voorstel van den heer de Jong in te gaan, maar wel om hem een gratificatie te verleenen van f 75 voor gedane werkzaamheden in het jaar 1009. Aldus wordt besloten. 11 Adres van M. Konings daarbij vergunning verzoeKende voor het maken van eeD dam in de sloot aan de stadsweg. Voorzitter. B. en W. stellen voor Konings daartoe vergunning te verleenen op dezelfde bepalingen als indertijd ver gunning is verleend aan Konings-Zijlmans en hem een recognitiegeld van 50 cent te laten betalen- Zijlmans. 't Is hier een bijzonder ge val. Hij heeft reeds een dam. 't Is alleen maar verleggen en daarvoor nog eens 50 cent te laten betalen is onbillijk. Bij Zijlmans was 't iets anders, daar was geen dam. Timmermans. 50 cent is te veel, als het nu eens 10 cent was. Dat men iets heft bij wijze van recht van eigendom is natuurlijk niets tegen. Voorzitter. Men kan toch niet bij den een 50 cent en bij den ander 10 cent vragen. 50 cent is algemeen. Timmermans. It Is beter van een ver keerd ingeslagen pad terug te keeren dan voort te gaan. Iets heffen is goed. Dorreboom. 't Rijk vraagt maar 25cent. Wordt besloten thans geen recognitie geld te heffen, wijl het slechts betreft het verleggen van een da»n. In den ver volge zal echter 50 cents recognitiegeld worden geheven. 11. Goedkeuring rekening van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente. Voorzitter. De toelage bedraagt f75 en nu hebbeu de uitgaven bedragen f 94 94, zoodat er een te kort is van f 19.94. B. en W. stellen voor dat be drag als nog aan de Kamer te verleenen. Timmermans. Misschien is dit het ge volg door dat nu alles voor de adminis tratie is aangeschaft moeten worden. Voor al dergelijke inrichtingen is het eerste jaar het duurst. Wij zijn toch niet in het vooruitzicht gesteld ieder jaar bij te moeten betalen. Simonis. Dat er geen misbruik wordt V. Wy hebbeu Paljas niet woer gezien sedert 1806, op het oogenblik dat hij Madeleno huwde, in een dorpje van Lotharingen. Gedurende de acht jaren die na verloopen zijn, was het huisgeziu aangrgroeid. Twee kinderen waren uit dit huwdlijk ge sproten eerst een knaapje, Jacques, die nu zeven jaar oud is, en daarna eeu meisje, Jeanne, die op dit oogenbhk omtrent vijf jaren telt, Gelijk het gewoonlijk gebeurt, was de last ▼oor den rijkdom gekomen. Mnar die brave lieden hadden alles moedig aangenomen, Belpbégnr werkte dapper om het noodige geld te winnen en Madeleine stak een handje toe door hare vlijt, hare zindelijkheid en spaar zuamheid want de goochelaar had nooit gewild dat zijne vroaw zich met iets anders dan haar huishonden bezig hield. Hij had dezelfde levenswijze aan zijn dochtertje opgelegd en weigerde haar ooit op de planken te laten verschijnen, alhoewel zijn ambtge nooten gewoonlijk hunne kinderen in het uitoefenen van den stiel ten nutte maken. In de familie Paljas, zegde hij glim lachend, zijn het slechts de mannen die-het kleed der kunstenmakers dragpn. Doch zijn zoon leidde hij in hit vak op en leerde hem alle sprongen en knusten, zonder hem nochtans te bezeerep. De kleine, een snngg*r snaakje, met lange, blonde gekrulde haarlokkeu, buiteugewoou op zijne moeder gelijkend, nam ook de lessen van zijnen vader goed in acht en begon reeds voor het publiek heel goed figuur te maken, onder den naam van JacqniDet. De zaken gingen zoodanig goed, alhoewel er meer eteis rond de tafel zaten, dat Paljas zijn voertuig had kunnen verbeteren en ziju personeel vermeerderen. Da huifkar van vro*ger had plaats gemaakt voor een oud open rijtuig aan de vorige eeuw een overschot der Revolutie, dat sedert ettelijke jaren, onder een afdak van het fanbonrg St. Germain stond te beschimmelen op zijne verrcegte assen. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1