Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Nummer 16. Ie Jaargang. Jachtwet. In aansluiting op het bericht van het Centrum van gisteren weet dit blad nog mede te deelen, dat de Staatscomissie tot herziening van de Jachtwet bij de regee ring een drietal wetsontwerpen zal indie nen 1° tot regeling van het jachtrecht 2° tot afschaffing van het heerlijk jacht recht, en 3° tot regeling der schade, door het wild aan landbouwgewassen veroorzaakt. Kankerbestrijding.' Te Utrecht is, onder leiding van prof. Dr.C.H.Spronck, eene algemeene verga dering gehouden teneinde te komen tot het oprichten van eene Nederlandsche vereeniging tot onderzoek en bestrijding van kanker. Aanwezig waren van het voorloopig comité de heeren prof. Spronck, te Utrecht prof P. K- Pel, en prof. O. Lanz, uit Amsterdam prof J. A. Korte- weg, uit Leiden, en prof. C. F. A. Koch, uit Gronigen benevens de doctoren P. C. Reinkes, uit Groningen H. J. M. Schoo, en N. H. Swellengrebcl, uit Am sterdam. In den loop der vergadering meldden 35 leden zich aan. De bedoeling is dat deze vereeniging zal arbeiden op statistisch-experimentisch geneeskundig en histologisch gebied. Na behandeling van de voorloopige statuten welke ter nadere voorberei ding in handen van eene commissie-wer den gesteld werd als voorzitter ge kozen prof. Spronck voornoemd, en als secretaris Dr. N. H. Swellengrebel, te Amsterdam. Overige bestuursfunctiën bleven voor loopig onbezet. Bestrijding zedeloosheid Het wetcontwerp van minister Nelis- sen tot bestrijding der zedeloosheid, is, schrijft het «Centrum'', in de afdeelingen der Kamer vrij algemeen gunstig ont vangen. Ook ter Linkerzijde vond het streven van den minister instemming en waardeering. De „Prins Willem li". De directie van den »Kon. West. Ind. Maildienst* deelt mede, dat de be richten, als zou een Spaansch stoomschip de »Prins Wilen II» gepraaid hebben, bleken van allen grond ontbloot te zijn. Het pantserdekschip de »Utrecht« ver liet Zaterdag 19 dezer Paramaribo en de Prins Willem IV« op 21 dezer Trinidad, beide met de opdracht de »Prins Willem II« op te speuren. Kwestie-Van ileekeren. Naar wij uit vertrouwbaren bron verne men zal de quaestie van Heeckeren weldra tot een oplossing komen, maar zonder dat de noodige opheldering van de zijde van den oud minister Dr. Kuyper de grootste verrassing zal brengen. Op Dr. Kuyper zal geenerlei schuld komen te rusten. Prinses Juliana. Men meldt uit 's Gravenhage aan de Tel. Zondagochtend was het druk op den Ouden Scheveningscheweg. Aangetrok ken door het heerlijke voorjaarsweer waren de wandelaars legio. Eensklaps werd de kalme Zondagsstemming verbro ken door een jubelkreet die uit de Anna Paulonastraat scheen te komen en langs tol en verder den weg op zijn echo vond. Wat was het geval Toen even half twaalf schier onopge merkt een hofrijtuig een zij-uitgang der koninklijke stallen verliet, werd daaraan geen aandacht geschonken, Doch toen in de zijstraat aan het rechter portierraamp je het oaby kopje van Prinses Juliana werd waargenomen, toen verloren tal van deftige Haagsche dames en heeren de hun aangeboren deftigheid. Met mof fen, zakdoeken handen, hoëdenstokken en alle andere voorwerpen werd H. K H. toegewuifd. De twee groote, blauwe kijkers ston den verrast over al het geen er daar buiten zoo al voorviel. Doch toen de Haar begeleidende hofdame systematisch het handje in beweging bracht, het snoe perig handje van onze Prinses, toen steeg er een jubelkreet op, die langs den ge- heelen weg niet alleen echo-de, doch telkens feller en luider herhaald werd. Het was aandoenlijk te zien met welk een op rechte vreugde de vele Zondag wandelaars het verschijnen der Prinses op den openbaren weg begroetten Waalwijk 23 Feb. 1910. KMlnkhjke Stoomscbocnenfubriek. Naar wij met genoegen vernemen zal de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel, Waalwijk, wederom belangrijk worden uitgebreid. Aan de straat zal een gebouw van vijf verdie pingen worden opgetrokken, zoodat we hier zullen krijgen het hoogste fabrieks gebouw der straat, het zal ongeveer 20 Meter hoog worden. Het behoeft niet gezegd, dat wij dit nieuw bewijs van vooruitgang met ingenomenheid ver melden. Prov. Landbouwtentoonstelling. Het comité is steeds ijverig werkzaam op verschillend gebied. De terreinen voor de tentoonstelling zijn reeds gehuurd, verschillende personen van gezag hebben hun naam daaraan reeds verbonden en we kunnen zeggen, dat de plannen flink worden aangepakt. Weldra hopen we in staat te zijD van een en ander wat meer te vertellen, ook wat betreft de inzen dingen en wedstrijden, waarvoor men thans druk bezig is reglementen enz. te ontwerpen. Vacantiekoloules. De opbrengst der bussen in de ver schillende café's en localiteiten alhier gedurende de laatste 6 maanden is als volgt 15 Juni 1909. J. Botermans f 1,467, f 0,46 P"irma Holtgrefe - 1,26 - 0.737, Sociëteit - 0,86 - 0,74 J. Fransen - 0,807, - 1,88 Station - 0,73 - 0,35 H. van Drunen - 0,55 - 0,237, Chr. v. d. Werft" - 0,537, - 0,11 G. Bogaerts - 0,51 - 0,26 v. d. Pluijm - 0,467, - 0,31 v. Velthoven - 0,42' - 0,00 Adr. v. d. Broek - 0,42 - 0,29 A. Gerris - 0,40 - 0,06 A. Kemperman - 0,40 - 0,137, O. L. School - 0,387, - 1,967, Wed. Moonen - 0,25 - 0,017, Wed. Bonis - 0,247, - 0,32 Jos. v. Drunen - 0,241/o - 0,56 P. Verwiel - 0,16 - 0,30 A. van Vugt - 0,13 - 0,35 Th. v. Loon - 0,12 - 0,04 Th. de Leeuw - 0,117, - 0,167, P. v. Huiten -• 0.07 - 0,04 Jos. v. d. Werft" 0,067, - 0,647, J. v. Helvoirt - 0 05 - 0,11 J. Mahieu - 0,05 - 0,14 Totale opbrengsf 10,73 :/9 Waalwijk, 21 Febr. 1910. De penningmeester, J. F. Marks. Werkloosheid en hare bestrijding. Zondagavond had op de St Paulus- zaal alhier eene algemeene vergadering plaats van het plaatselijk Comité der Katholieke Sociale Actie. Op deze ver gadering, die zeer druk was bezocht, zooals wellicht nog nooit een is bezocht, trad als spreker op de heer Wesseling, Lid van den Gemeenteraad te 's Hage en van de staatscommissie in zake Wer keloosheid Door ongesteldheid van den Voorzit ter opent de Secretaris, de heer Houben de vergadering, heet de aan wezigen welkom en zegt dat de spreker van hedenavond het vraagstuk der wer keloosheid en hare bestrijding uiteen zal zetten, een onderwerp dat met den dag meer en meer onze aandacht en studie vraagt. Niet omdat dit vraagstuk vroe ger niet is gekend want de geschiedenis leert ons het tegendeel. Regeering, ge meentebestuur, armbestuur en last not least de slachtoffers zelf hebben, als men in ongelegenheid zat cn die kwam steeds als men het minst er aan dacht, genoeg middelen aangewend. Doch die midde len, te hooi en te gras aangewend, ble ken steeds hulpmiddelen te zijn. Tot voorbehoedmiddelen kwam men niet en dat was juist een groote fout welke hen echter niet kwalijk is te nemen, aangezien het verzekeringswezen toen niet zoo was doorgedrongen als thans. Na er nog op gewezen te hebben dat werkloosheid thans, nu de werkman geen bijverdiensten meer heeft, nog treuriger is dan vroeger en het dus, nu het getij is verloopen, noodig is de bakens te verzetten, geeft hij het woord aan den spreker. Spreker begint met zijn dank te be tuigen voor de opkomst en zegt zulks van Waalwijk niet verwacht te hebben. Een enthousiaste rede moet men he den niet van Spr. verwachten, trouwens die tijd is voorbij. Mr Aalberse heeft het ook gezegd, men stelt ^r geen prijs meer op, dat handen en voeten warm worden van het getrap en geklap, maar dat men met een nuchter oog de zaken moet bekijken en opvatten. Er is veel vooruitgang en belangstel ling in het Katholiek Sociaal leven te bespeuren. De laatste sporen van het koude, hartelooze liberalisme maken plaats voor een veel meer met elkaar meeleven, voor het echte Christelijke Solidarisme. Men gaat leeren be grijpen dat men niet alleen aan zichzelf heeft te denken, doch ook aan de groote schare buiten zich om. De Katholieke Sociale Actie heeft dit jaar op naar program geplaatst het vraag stuk der werkeloosheid. Een vraagstuk, zegt spr., dat gebie dend noodig is hoewel hij gaarne toe geeft dat de werkloosheid Jin kleine plaatsen niet zoo erg is als in groote plaatsen en industrie-centra en het dit jaar, door de omstandigheden zich niet zoo erg laat aanzien besproken te wor den. Het is noodzakelijk opdat wij een maal uit dien ellendigen toestand zullen worden verlost. Spreker wijst er dan op, dat een staatscommissie is gevormd welke het vraagstuk moet onderzoeken en men daardoor nu niet al te optimitisch moet zijn, wijl deze commissie in geen enkele jaren met haar omvangrijk arbeid klaar zal zijn. Mr. Treub, de Voorzitter, heeft bij de opening daar ook op gewezen. Het kwaad is tot in alle nerven der maatschappij ingevreten en daarom niet zoo gemakkelijk te verhelpen. Aangezien spreker heden het geheele omvangrijke vraagstuk niet kan bespre ken, zal hij 't slechts vluchtig moeten behandelen en na afloop eenieder ge legenheid geven om inlichtingen te vra gen. Op de le plaats zal hij behandelen, welke oorzaak heeft de huidige werke loosheid. Spreker heeft een werkje geschreven, uitgegeven bij Futura, waarin aan de hand van de geschiedenis erop wordt gewezen dat werkloosheid altijd heeft ge- heerscht. Maar, zegt hij, er is een groot verschil gekomen tusschen de werkloos heid van vroeger en nu. Vroeger kwam het door opkomende crisissen en thans is het veelal te wijten aan het productie-systeem. In de rapporten die zijn verschenen in 1893 in Engeland, in 1896 in Frankrijk en in 1906 in Duitschland vindt men talrijke oorzaken opgegeven, als snelle verwisseling van machines, seizoenslapte, mode enz. De grootste oorzaak is, aldus spreker, het liberale productie systeem om zooveel te produceeren als men wil, maar niet zooveel als er behoefte is, neen meer dan dit. Wanneer dit de oorzaak is, hoe moet men het dan voorkomen. Spreker zou zeggen, door terug te keeren naar het ordelijk productie-systeem van vroeger. Dit is, ook volgens vooraanstaande mannen de eenige oplossing. Alvorens hierop verder in te gaan, wenscht spr- eerst aan te toonen de gevolgen van de werkloosheid. Hij be gint dan met te zeggen dat hij zelf lid is van een werkloozen commissie in den Haag, waar dagelijks meer dan 1000 mannen allen in de fleur van hun leven voor het bureau van de werkloozen com missie staan, mannen die gaarne willen werken Van al die mannen kunnen er maar weinige worden geholpen en wat is het gevolg dan Zelfs voelen ze den strijd om het bestaan en als ze vrouw en kinderen hebben wotdt het ellende lijden. Zoo'n man gaat achteruit naar geest en lichaam want lediggang is des duivels oorkussen en als hij dan die rijkdom ziet, die pracht en praal die wordt tentoongesteld, dan moet hij al sterk zijn, wil hij niet morren. Velen verliezen in zulke tijden God en scharen zich onder de vaan van het socialisme. Wat kan de Regeering en zij die het groote moreele verlies inzien, doen tot bestrijding van het groote kwaad. Er zijn twee middelen. Een preven tieve maatregel om de werkloosheid te voorkomen en een repressieve maat regel om de gevolgen te bestrijden. Spreker zal eerst de preventieve maatregel bespreken Eerstens wijst hij er op dat allen, de arbeider in de vak organisatie, de middenstander in de middenstandsvereeniging en de R. K. Patroon, in een R K. Patroonsvereeni- ging zich moeten organiseeren. En als dan eenieder op zijn plaats is, dan zal, zooals Mr. Talma heeft verklaard, aan al die organisaties een wettelijk publiek rechterlijke kracht kunnen worden ge geven. Dan zal de oneerlijke concurren tie moeten worden bestreden. Wel staan in 't B W. eenige artikelen van strafbepa ling, doch men heeft reeds lang ervaren, dat die niet voldoende zijn en meer afdoendere bepalingen dienen te worden opgenomen. Het leerlingwezen dient geregeld te worden evenals ons handels stelsel. Een leerhaudelaar wenscht in voerrecht op leer en een schoenfabrikant weer niet. Hier spreekt duidelijk het egoisme uit. Feit is het. zegt sprdat duizenden menschen over de grenzen moeten om in hun onderhoud te voor zien, om daar te arbeiden aan producten die naar hier, ten verkoop moeten wor den gebracht. Ons handelsstelsel, aldus spreker, is nog wel te verbeteren. Vooral is noodig een gemeentel, ar beidsbeurs. Wat een gemeentel.-arbeids- beurs is zet spreker in breede trekken uiteen en heeft daarbij gelegenheid om er op te wijzen dat het plaatsen van advertentiën bij vraag en aanbod niet de goede weg is. Vooral voor vrouwen en meisjes is het, zoowel voor hun gees telijk als stoffelijk belang, noodzakelijk, dat zij door middel van arbeidsbeurzen haar werk kunnen zoeken Arbeidsbeurzen, opgericht door de etrokken personen zelf is niet wënschë1 lijk, ook niet als ze gemeenschappelijk door patroon en arbeider worden op gericht, wat men dan ook algemeen heeft ingezien. Spreker wijst hier erop, dat ook in kleinere plaatsen een arbeidsbeurs van zeer groot nut zou zijn en dat de in standhouding en oprichting niet zoo kostbaar is als men oppervlakkig zou zeggen. Zoo'n arbeidsbeurs zorgt voor goede en betrouwbare statistieken, waar van de staatscommissie een groot gemak zou hebben want nu is bij de behande ling der werkloosheid in de Tweede Kamer, gebleken, dat er geen enkel be trouwbare statistiek is. Het nut van arbeidsbeurzen en ge meentel werkloozenfondsen begint men meer en meer in te zien. Nu reeds zijn in 23 plaatsen van ons land dergelijke instellingen en spreker spreekt den wensch uit ook hier spoedig een derge lijke instelling zal tot stand komen. In zijn tweede deel wijst spreker op het wegnemen van de gevolgen. Vroeger werden door sprekers van 't Nut altijd prachtige redevoeringen ge houden over sparen. De werkman moest spaarzaam leven, zorgen voor later. Alles goed en wel, zegt spreker, sparen is heel mooi, nuttig en noodzakelijk, maar voor hoevelen is sparen, door de geringe ver diensten, eenmaal onmogelijk. Dus sparen als een middel aan te geven om de gevolgen van werkloosheid weg te nemen, gaat niet. Werkverschaffing wordt ook gaarne genoemd. Op 't oog lijkt dit mooier als 't werkelijk is. Werkverschaffing betee- kent in de meeste gevallen, werkver- schuiving en daarom alleen reeds dikwijls af te keuren. Het comité in den Haag doet bijna ieder jaar aan werkverschaffing. Maar hoe dan Door duingrond, dat renteloos ligt, vruchtbaar te maken en met aard appels te bepooten, of door lighallen voor tuberculeusen of kinderledikantjes te laten maken- Spreker wijst er op, dat zeer is af te keuren om die menschen onder den loon- standaard te laten werken, dat is een groote fout. Eerstens brengt zooiets een ongezonde concurrentie voort en twee dens werkt het op den werkman demo- raliseerend. In den Haag werkt men nu met 2 ploegen. Een ploeg werkt 's mor gens 4 uur en de andere 's middags, zoodat ieder dan een klein daggeldje verdient. Ook het aanleeren van een nieuwe industrie verdient wel eenige aanbeveling. Veel moet men echter van werkver schaffing niet verwachten, dat heeft men hier en in 't buitenland al lang reeds ingezien. Ook de emigratie is altijd niet goed, wat men in den Haag heeft onder vonden Werkloozenverzekering, dat is 't beste, daar moet het naar toe. Dat werkt overal goed. In België, Frankrijk, Noorwegen, Zwitserland en Engeland werkt dat overal best. Ook in de plaatsen van ons land werkt 't over het algemeen goed- Het Engelsche stelsel, helpt u zelve, God en de gemeente, is naar spr. mee ning het beste- Vervolgens wijst hij er op, dat het 't best is dat aan de vakorganisatie een bijslag wordt gegeven. Dan staan de ongeorganiseerden nog wel daarbuiten, maar dan moeten deze zich ook maar organiseeren Spreker wijst op den Haag. Daar heeft de raad na lange discussies besloten dat de ongeorganiseerden daar- van ook moeten profiteeren en daarvoor, hebben de georganiseerden bedankt. Geen enkele gemeente heeft het stelsel van den Haag dan ook overgenomen. Ten slotte spoort spreker allen aan ook hier een begin te maken en niet stil te blijven zitten. Hij brengt dank aan den Burgemeester die door zijne aanwezig heid belangstelling toont en reeds h< eft getoond voor dit gewichtige vraagstuk. Een daverend applaus van de opeen gepakte mannen was het loon dat spre ker oogstte voor zijne leerzame rede. De heer Houben brengt hierna al de aanwezigen dank voor hunne belangstel ling en brengt hulde aan den heer Wes seling die dit zoo moeilijke vraagstuk ons duidelijk heeft uiteengezet en gaf de verblijdende verzekering dat het comité van de K. S. A. niet zal rusten voor het dit belangrijke vraagstuk in da den heeft omgezet. „Wedstrijden om den Zilveren Lauwertak." Onder begunstiging van goed weder, hadden Zondag j.l. de le wedstrijden om den Zilveren Lauwertak plaats. Om half twee stelden de B. V. V. »Breda« en de T V. V. »Exelsior< zich onder scheidsrechter Van Bergen op. Al dadelijk loopt het goede samen spel der Bredanaars in het oog, doch in de voorhoede ontbreekt het juiste schot. Ook Exelsior spant haar uiterste krachten in, doch als er voor half time gefloten wordt, hebben geen van beide partijen het net kunnen vinden. Na rust is het weer hetzelfde spel Dan weer is Breda, dan Exelsior de sterkere, doch doelpunten blijft ufi, zoodat een verlen ging noodzakelijk blijkt. Gedurende deze verlenging maakt Breda kort achter met een 2—0 overwinning in de 2e ronde. Ondertusschen hebben de B. V. C.ers en Bergenaren zich reeds in hun voet balpakje gestoken en laat scheidsrechter Rehl onmiddelijk de wedstrijd B. V C.- Sparta beginnen. Een talrijk publiek heeft zich langs het lijntje geschaard, om van dezen strijd getuige te zijn. Als begonnen is, treedt >Sparta« door den zeer sterken wind geholpen aan vallend op. De B.VC. verdediging is echter in uitmuntende conditie. Sparta blijft pressie uitoefenen en slaagt er na een kwartier spelens in no l ter wereld te brengen. Geenszins ontmoedigd, vallen de blauw-witten aan, doch hun voorhoede is niet op dreef en nog vóór de rust ingaat doorboort Sparta nogmaals het B.V.C. doel en leiden zij met 20. Druk worden de kansen besproken en denkt men algemeen dat B V.C. zal ophalen. Na de hervatting heeft er allen schijn van, want aanstonds zitteu zij voor het Sparta doel, wat gevaarlijke momenten beleeft. B.V.C. blijft de sterkere en heeft hun rechts-buiten, die uitmuntend speelde, met enkele fraaie schoten be paald pech. Ook het publiek laat zich niet onbetuigd en moedigt de sympa thiek spelende Bosschenaren luide aan. Eindelijk heeft de B.V.C. rechts-buiten met een mooi schot succes en is de stand 21. Hierdoor aangemoedigd vallen de Bosschenaren fanatiek aan en zijn zij Sparta de baas, doch door het slechte schieten der linker B.V C. vleugel en het hechte verdedigen der rood-witten blijft de stand 21 en komt »Sparta< in de 2e ronde. A. s. Zondag staan voor W. V. zeer belangrijke wedstrijden op het programma, dat n l. als volgt luidt 12 uur Victoria (Bosch) Prins Hendrik (Bosch) lVf Wilhelmina III (Bosch) Willem II 2 (Tilburg) 3 Waalwijk Vooruit I Hollandia (Bosch) Volgens de verspreide aanplak biljetten zullen op Zondag 13 Maart de eindwedstrijden plaats hebben. Van wege de alsdan plaats hebbende le H. Communie, besloot het bestuur van den Brabantschen Voetbalbond, deze tot Zondag 20 Maart uit te stellen. Latere trein. Het ontwerp zomerdienstregeling S S. ligt ter secretarie ter inzage, en tot ons leedwezen komt daarop geen latere trein op de lijn 's BoschZwaluwe voor. Onze lang gekoesterde wensch, die we meenden dat thans in vervulling zou gaan, wordt dus thans weer niet verwezen lijkt want dat dit nog in dit ontwerp zal worden ingelascht, mag ten stelligste betwijfeld worden. Brand. Hedennacht ongeveer 3 uur is brand ontstaan in de huizen staande aan den Hoek en eigendom van den heer Jac. Marks en bewoond door Verhoofdstad, de Weerd en van Delft. Toen de bewoners door het geknetter en de rook werden wakker geschrikt, stond bij Verhoofdstad alles in lichte laaie, zoodat aan redden niet viel te denken. De inboedel van v. d. Weerd, die niet tegen brandschade is verzekerd, werd grootendeels gered. De schade voor hem is evenwel groot. De inboedel bij Van Delft heeft zeer veel waterschade geleden. De huizen zijn tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Waalwijksebc industrie. Toen we dezer dagen voorbij de vitrine van het meubelmagazijn van den heer Jos. van Gils wandelden, werd ons oog getroffen door een zeer fijn salon ameublementje, dat daar geëxposeerd stond. De lust bekroop ons om dit stuk werk eens wat nader te bekijken en zoo van zelf kregen we wat meer te zien en te hooren van hetgeen hier kunstsmaak met bekwame vakmenschen weten te wrochten- We stonden verbaasd over hetgeen we hier te aanschouwen kregen, we wisten niet dat Waalwijk op 't gebied dezer kunst-nijverheid zoover reeds was gevorderd wij hadden niet zoon groot idee van den kunstzin, den fijnen smaak, de vakkennis van den heer Jos. van Gils. Bepalen we ons tot een paar dingen. We bewonderden bovengenoemd salon ameublement van mahonie-ciré of mat- mahonie vervaardigd in z g. sheraton- stile, een stijl, uitmuntende door goeden smaak, eenvoud en kunstige opvatting, een stijl die voor het hollandsche idéé, o i. een toekomst-stijl genoemd mag worden H.et beweegt zich tusschen den empire en den Louis XVI stijl en vormt een aantrekkelijk, smaakvol geheel. Het geheel is handwerk en ontworpen en vervaardigd op genoemd atelier. Wij raden eenieder ten zeerste aan van de enkele dagen, die het nog geëxposeerd staat, gebruik te maken om dit ameuble ment eens te gaan zien. Wij kregen nog zooveel moois, zoo veel goeds en kunstvols te zien, dat het niet aangaat dit alles te beschrijven, we noemen alleen nog een gepoelitoerd elkaar twee doelpunten en komen zij' mahoniehouten slaapkamer-ameublement in Engelschen Seize-stijl, alles met De Echo van het Zeiden. n o

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5