Nummer 17 Zondag 27 Februari 1910 BBe Jaargang Tweede Blad. Firma Mandos-Vinken Gemeenteraadsvergadering. Fijne Heeren-Mode-Aitikelen. Ingezonden stukken. HEDIKHUIZEN. Openbare vergadering- van den ge meenteraad op Woensdag 23 Februari, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer v. d. Geld. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren v. d. Geld, de Kort, v. d. Brand, van Oudheusden en v. d. Wielafwezig de heeren Vugts en Luijben. De voorzitter verzoekt den ambtenaar ter secretarie voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, welke na voorlezing onveranderd worden goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Wij staan weer voor een zelfde treurig geval, waarvoor wij vroeger ook eens hebben gestaan De secretaris nl. is voorgeschreven rust te nemen, zoodat wij verplicht zijn een plaatsver vanger te benoemen. In overleg met den secretaris stellen B. en W. voor, daarvoor te benoemen den Ambtenaar ter Secretarie, den heer Lubbers. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De benoemde legt hierna in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eeden af. Alle leden wenschen hierna den heer Lubbers geluk met deze benoeming. Lubbers. Ik dank de heeren voor het vertrouwen in mij gesteld. Ik hoop steeds denzelfden weg te bewandelen als de Secretaris en hoop dan van zijne wijze en nuttige wenken gebruik te make Intusschen hoop ik dat mijne waarneming niet van langen duur zal zijn, maar dat de Secretaris spoedig zal zijn hersteld zijne taak weer zal kunnen vervullen. Voorzitter. Dan komt het eerst aan de orde het aangehouden adres van de al of niet bewoonbaarverklaring van het pand gelegen aan den Dijk Van de Wiel. Van den Brand en ik zijn eens wezen kijken, juist na die sneeuwbuien, en wij moeten bekennen dat het huis er nog goed uitziet. Het dak, alles is nog goed. Van den Brand. Ik zou niet kunnen zeggen dat het ongeschikt is om te bewonen. Van de Wiel. Wat er aan te kort komt kan er worden bijgemaakt. Er staan er genoeg die heel wat slechter zijn. Voorzitter. Daar moet men niet naar kijken. Dit staat nu juist leeg en daarom is het voorgesteld. Wordt besloten het pand niet onbe woonbaar te verklaren. 2. Bespreking verpachting Weiland. Wordt besloten in de maand Maart de verpachting te doen plaats hebben en aan B. en W. over te laten dag en uur. De verpachting zal plaats hebben ten huize van den heer Eekels. De heer De Kort vraagt of het niet wenschelijk zou zijn om voortaan de verpachting wat vroeger te doen plaats hebben, dat zou voor velen heel wat gemakkelijker zijn. Voorzitter. Nu kan het niet meer worden gedaan, maar wij zullen voor later onderzoeken wat het best is 3 Goedkeuring af- en overschrijving. Wordt goedgekeurd Voorzitter. Wat is de bedoeling van de heeren? om Vermeulen een straf toe te passen of het er nu met een ernstige waarschuwing bij laten. Door mijne afwezigheid is mij die zaak eenigszins duister. v. Oudheusden. Vermeulen is verplicht in de wintermaanden 2 en in de zomer maanden 1 stier te houden. Nu heeft hij in de wintermaanden er maar een gehouden en is alzoo aan zijn verplichting te kort gekomen- Voor de wintermaan den krijgt hij f 30 en voor de zomer maanden f 20. Voorzitter. Willen wij hem voor strif dan f 10 korten. au den Brand. Dat zou ik nu maar niej doen. Er is te veel tijd over heen aan. De Kort- Als hij zijn verplichtingen in 't vervolg niet nakomt zou ik een nieuwe besteding uitschrijven. 4. Benoeming lid van de schoolcom missie tot wering van schoolverzuim. Wordt benoemd de heer Lubbers 5. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring vaststelling veekring. Voorzitter. Deze is maar voor een jaar goedgekeurd wijl de kringen minder uitgebreid zullen worden gemaakt. Voor kennisgeving aangenomen. Van Oudheusden. De bermen van de grintweg worden verpacht om te beweien, zou het niet beter zijn die te verpachten om te hooien. De tKort. Daar wordt nu nogal eens misbruik van gemaakt. Het komt nog- wel eens voor dat de eigenaar van perceelen daar last van hebben. Voorzitter. Hier wordt het toegelaten en het daar dan niet te doen gaat moeilijk. We zullen bij de conditie opnemen, dat bij de le klacht de bermen niet meer geweid mogen worden De Kort. Wordt er niets toe gedaan om bij ons een onderwijzer te krijgen. Voorzitter We hebben al verschillen de malen pogingen daartoe aangewend. In twee, drie verschillende couranten hebben wij advertenties geplaatst, doch zonder resultaat. Wordt besloten na afloop van de examens nogmaals een oproeping te doen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Hofleverancier van II. M. de Koningin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Specialiteit in Ontvangen Het nieuwste model Engelsche Heerenhoed „THE AERO BRIM". Vergadering^ van de Boerenleenbank te Drunen, in de zaal der Jongeii9co.igregatie 18 Februari 1910. Aanwezig 76 leden. De Directeur opent de vergadering met den gebruikelijke» Ciiris- telijken groet. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Nadat de ledenlijst door den bode P. van de Wiel is afgelezen, wordt door den kassier het volgende verslag uitgebracht Geachte Vergadering. Wanneer ik dezer dageu de boeken onzer Leenbank zat na te zien, wanneer ik zag hoe allerlei soort van menschen, rijk en arm, jong en oud, er prijs op stellen lid onzer Leenbank te worden, hoe elk zich beijvert van de voordeelen onzer Leenbank te genieten, de een daor zijn ledigliggend geld rentegevend te doen zijn, een andere door voorschotten te nemen tegen matige rente, teneinde zijn bedrijf door het crediet meer winstgevend te maken toen dat alles voor mijngeest kwam, dacht ik ouwillekeurig aan een talrijk goed jjjeo gauiseerd huisgezin waarin de een den anderen helpt. De inbrenger stelt de Leenbank in staat den voorschotnemer tegen matige rente aan geld te helpen, terwijl de voorschotnemer met dankbaarheid nederziet op de meer ge goeden, welke de Leeubauk door hun lid maatschap en het inbrengen van geld ten zeerste steuneD. Hoezeer wordt daardoor de christelijke naastenliefde bevorderd en de vriendschapsband tusechen allen, steeds meer en meer bevestigd, en evenals in een goed gezin zoo ook geldt hier de schooue chris telijke leus „Een voor allen en allen voor een.* Ook het alom bekende spreekwoord „Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kasteelen* kan men evenals op een goed huishouden ook op onze Leenbank van toe passing brengen. De vader van een goed gezin is spaar zaam, daardoor krijgt hij dikwijls een ka pitaaltje voor den ouden dag en om zijne kinderen later vooruit te helpen. De kin dereu doen even zoo naar het voorbeeld hun gegeven, daardoor krijgen zij dikwijls een mooi spaarcentje bij elkaar. Wederom een trouw beeld onzer Leenbank. Voor ongeveer acht jaren opgericht, hadden wij het eerste jaar slechts een kapitaaltje overgehouden van f 9.87, terwijl wij nu op een reservefonds mogen wijzen van bijna f 2000. De leden der Leenbank worden spaarzaam. Vroeger kende men dit zoo niet, althans er werd geen werk van gemaakt En nu WanDeer ik U mijne Heeren inzage der boeken mocht geven zoudt U zien hoe, groot en klein, rijk en arm, zich beijvert de spaarzaamheid te beoefenen. Hoe er huis gezinnen worden aangetroffen waar elk lid van dezelve een spaarboekje heeft. Ik zoude U kunnen doen zien dat er onder zijn waar men verbaasd van staat, boe zij in een korten -tijd zulk een aardig sommetje bij elkaar krijgen. Ik zoude U kunnen aautoonen dat er ouder ziju mannen van zaken die slechts van tijd tot tijd voor eene maand of wat eenig geld kunnen missen. Dit geld laten zij nu niet stil liggen gelijk vroeger maar zij brengen het op de Leenbank en met Nieuwjaar krijgen zij een aardig som metje aan interest. Mogen wij das uiet met recht onze Leen bank met een goed huisgezin vergelijken Als kassier dezer Leenbank is het voor mij eene aangename taak U mijne Heeren het verslag uit te brengen o»er het afge- loopen jaar, in de hoop dat hetzelve Uw aller goedkeuring zal verwerven. Het ledental is dit jaar met 10 leden vermeerderd en alzoo geklommen tot 132. Er werd eene algemeene vergadering ge houden. In het Bestuur is geen verandering ge komen. Door de vele geld.ianvragen zijn er geweest 18 Bestuursvergaderingen waarvan 9 door het Bestuur alleen an 9 door het het Bestuur met den Raad van Toezicht. Spaarboekjes uitgegeven 137 Voorschotboekjes uitgegeven 93 SPAARGELDEN. Bij het einde van 1908 was er ua aftrek der teruggehaalde nog schuldig aan spaar gelden f 65589.411 Iugelegd in 1909 f61428.91 aan dezelve een groot aandeel heeft gehad men, zal ik beginnen met 't voornaamste. te zamen f 127518.32* In 1909 werd terugbetaald f 52961.18 Blijft over 1909 nog schuldig aan spaargelden. f74557.19* Aan interest van spaargelden was te betalen f 1783.37 Hiervan is betaald f 258 95 en bij het kapitaal bijgeschreven f 1479.42. VOORSCHOTTEN. B!j het einde van 1908 was er te goed aan voorschotten t 48358 50 Nieuwe voorschotten iu 1909 f 12880. f61238.50 f 10403.— Zoodat er bij het einde van 1909 te goed is f 50835.50 Aan interest is ontvangen f 2117.57 Aan provisie en kosten f 31.13 Te samen f 2148.70 LOOPENDE REKENINGEN. Bij het einde van 1908 had de Leenbauk te goed in loopsnde rekening f 12112.15 In den loop van 1909 uit gegeven (dus te goed) f 25245.88 Te samen f 37358.03 Bij het ei.ide van 1908 had de Leenbank schuld iu loopende rekening f 1849.70s In den loop vau 1909 ont vangen (dus schuld) f 21554.02 Te samen t 22903.72* Blyft bij het einde van 1909 een te goed van 1 16152.24 En eene schold van f 1697.93* Aan interest ontvangen f 292 88 Aan interest uitgegeven f 23 40 Aan provisie en kosten uit gegeten f 82.89 Ouder voorstaande loopende rekeningen zijn begrepen le. Voor f 1800 ten laste der Gemeente Dusseu 4°/0 welke som echter heden is afgelost. 2e. Voor f 8500 ten laste der Gemeente Tiel 4%. Se. Voor f 2000 ten laste der Gemeewie Losser 4*/0. Bij het einde des jaars waaronder ia be grepen het saldo van het vorig jiar mjst het kasboek aan een ontvangst van f 162269^.10^ En eene uitga if van t 152737r.234 Zoodat er op 31 Dec. 1909 in kas was f 953Ti,.87 Buitengewone ontvangsten f .'3.95 Buitengewone uitgaven f 19.82 Salaris van den Kassier f 200. Trekt men nu bet gezamenlijke bedrag van het passief of schulden af van het totaal bedrag van het actief of vorderingen, dan blijft er over 1909 eene zuivere winst van f 264.48 daarbij gevoegd het batig saldo van vorige jaren f 1697.93' dan krijgen wij een reserve, fonds van f 1962.414 Ziedaar geachte medeleden eeu kort ver- omtrent de toestand onzer Leenbank. Zooals U ziet hebben wij alle redenen, tot tevredenheid. Veel goeds is er iu de weinige jaren dat de L.enbank heeft bestaan en vraar tot staüd gekomen menige landbouwer is in geldnood geholpen en bij dit alles krijgen wij nog eene flinke reservefonds. Hoezeer moet dit alles ons tot dankbaarheid stemmen. Dank aan den goeden God den Gever van alle goed voor al het goede dat wij van Zijne Vaderhand mochten ont7angen. Dank aan het ijvervol bestuur met den Z Eerw. Heer President aan het hoofd voor al de moeiten en zorgen door hen aan den dag gelegd. D^nk aan den Eerw. Heer J. de Kort, welke ten allen tijde toont onze Leenbank een warm hart toe te dragen. Dank aan de verschillende inlegger# welke door hunne flinke inlagen de Leenbank in staat stellen hunne medeleden het noodige crediet te verschaffen. Eindelijk dank aan allen die aan de goede werking onzer Leen bank het hunne hebben bijgedragen, waar onder ik ook voorzeker mijnen dank betuig aan de voorsehotnemers welke door hunne prompte terugbetaling raat verschenen renten niet weinig aan den bloei der Leenbank medewerken. Want het zij hier tot hunne eer gezegd zoolang onze Leenbank heeft bestaan hebben wij nog geen cent kwade schuld gehad. Evenals ik iu het begin van mijn verslag zeide, werken zoodoende allen als leden van een huisgezin te zamen tot des zelfs bloei en welzijn. Moge dit zoo iu lengte vau dagen blijven voortduren dan voorzeker zal de Leenbank blijven, gelijk ze tot nu toe geweest is eene waldaad voor hare leden in Drunen en Els- bout en zullen allen als leden van een en hetzelfde huisgezin de voortdurende vruchten blijven genieten. Ik heb gezegd. Na voorlezing van dit verslag, waarin de rekening en balans voorkomt, wordt hetzelve onder algemeencn bijval goedgekeutd. Daarna heeft de verkiezing plaats van drie leden. Met bijna algemeene stemmen worden de drie aftredende leden herkozen, namelijk De Z. E. Heer J, H. Selten als President voor den Raad van Toezicht, Johannes Pij nenborg al# Directeur eB Frans van Drunen als Kassier. Vervolgeus wordt het huishoudelijk regle ment eenigszins gewijzigd goedgekeurd, en bepaald dat de hoogste som'die het Bestuur alleen aan spaargelden mag opnemen niet hooger mag zijn dan f 9000 eu het Bestuur met toestemming van den Raad van Toezicht niet meer dan f 100.000, De hoogste som die het Bestuur alleen aan een persoon kan geven bij voorschotten mag de som van f 600 niet te boven gaan, en door het Bestuur met toestemming van den Raad van Toezicht niet meer dan f 7500. Tenslotte nam de Z Eerw. Heer President het woord. Dank bracht spreker ook namens den Directeur en den Ksssier aen de leden voor het vertrouwen dat zij getoond hebben iu hen te «tellen, door hen weder met bijna algemeene stemmen te benoemen. De leden spoorde hij aan hunne beschik bare gelden zooveel mogelijk bij de Leenbank te beleggen en niet bij andere banken, te meer wijl onae Leenbauk zulke groote som men bij voorschot aan de Botcrfabriek heeft gegeven. Hoe mevr gelden er worden inge bracht, hoe grooter winsten er worden gemaakt, daar dit veel voordeeliger is dan dat wij het bij de Centrale Bank moeten leenen. Met. den wensch dat de zegen des Aller- hoogsten op onze Leenbank mogeu blijven afdalen, en alzoo blijven eene weldaad voor hare leden in Drunen en Elshout besloot de Eerw. Heer President zijne toe«pr-ak. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende wordt deze ver gadering gesloten. (Buiteu verantwoordelijkheid der Redactie.) Dezer dagen is den heer Corn. Schel- lekens Az. directeur eener schoenfabriek eene hooge onderscheiding toegedacht. Hij is die onderscheiding dubbel waard strijdvaardig als hij is voor de goede, voor de heilige zaak. Aanschouw zijn ijver als bestuurslid der R. K Kies vereenigingdaar is hij de rechterhand van den Voorzitter en trotsch kruiperij van anderen, zooals eenigen tijd geleden heeft plaats gehad met het achterhoud en van stukken, welke bij den Voor/.ittei thuis behooren, ten doel hebbende n blaam op dezen te werpen zal dit zoo lang S dezen voorzitter ter zijde staat, niet gelukken- Ook S. waakt voor orde en goede zeilen en is bepaald onmisbaar bij pu blieke feestelijkheden bv. 't burgemees- tersfeest, waar hij lid was van het Hoofd comité Over 't burgemeestersfeest gesproken jammer datdaaraan nog naweeën moeten kleven, 't was zoo'n mooi feest Waarom niet alles blauw blauw gela ten, het incidentje lag er toch en dat onze zoo gevierde Herder daarin nog werd getrokken't is betreurenswaard dig- O ïjdelheid 1 Schoenmaker houdt je toch voortaan bij je leest, je ondervindt dat wie kaatst den bal moet wachten te hopen is dat dit lesje voor dien zeergeleerden inzicht- dragend zijn zal. In den boezem onzer «Harmonie Musis Sacrum*, zit het ook al niet pluis, en het is door het uitzettin^svermogen van dezen zeergeleerden er niet beter op geworden. Gelukkig dat de geruchten als zou de voorzitter als zoodanig hebben bedankt niet worden bewaarheid. En dan nog de Kermis. Hier wordt druk gepropagandeerd voor het tot standbrengen eener kermis- Veel succes I M. de R. ik hoop dat u aan mijn verzoek om uw correspondent eens aan te sporen wilt voldoen en bied u bij voorbaat voor de plaatsing van dit wei nige mijn dank Uw dienaar -X. Dongen 23 Febr. 1910. Mijnheer de Redacteur. Daar ik iü uw blad zoo weinig inter- ressant nieuws uit onze gemeente aan tref, maak ik de gevolgtrekking dat uw correspondent er te weinig werk van maakt. Wij zijn wel niet verstoken van plaatselijk nieuws in andere bladen men behoeft maar in ons voornaamste hotel te komen nieuws, legio, maar met mij stellen velen veel belang in uw blad, omdat het 't eenige is dat een uitvoe rig verslag uitbrengt van onze gemeen teraadszittingen, en daarom wordt het steunwaard geacht. Met meerdere acti viteit van uw correspondent kon het ook aan andere doeleinden beantwoor den het is dan in uw belang M. de R. dat uw correspondent eens wat aange wakkerd wordt. Het arbeidsveld is hier goed, vooral de laatste dagen. Om maar eens iets te noe VOORUITGANG. Als trouwe lezer van deze courant bemerk ik in den laatsten tijd dat in onze gemeente een verandering is waar te nemen, nauw merkbaar en in een goede richting. Er is hier eene actie ontstaan van welker invloed wij reeds eenige over tuiging kregen en waarvan nog veel heil kan verwacht worden. Ik wil iets er van aanhalen o- a. de opgerichte arbeiders-organisatie waar mede zonder twijfel de grondslag is gelegd voor het machinale wezen in de toekomst, een op te richten vakcursus voor Schoenmakers waardoor een vaststaand feit deze industrie in onze gemeente niet verder zal wegkwijnen, we hebben een landbouwcursus, een boekhoudcursus, en krijgen een Drank bestrijders vereeniging Een «feu sacré* schijnt onze vooruit strevende gemeentenaren te bezielen. Omhoog willen ze, Drunen opwekken uit den roes waarin het zooveel jaren verkeerde. Het was in de afgeloopen jaren geen stilstand meer wat bloei en welvaart betrof doch gewoonweg achteruitgang, verval en armoede. Ook de algemeene toestand wordt verbeterd. Reeds zijn een paar wegen aangelegd en staan er nog meer op 't program om noodzakelijke verbeteringen te ondergaan. Uit de courant heb ik gelezen dat de weg op de Kuiksche heide voor gedeeltelijke verharding en verhooging is aangenomen Echo van Zuiden. i i «i mmmiii JmammÊÊÊmmmmmimmmmmamaiumi iinmii mm—n-. L)e geachte inzender vergist zich wotonien corres pondent betreft, evenals wij on# vergist hebben, wat de inwoners van Dongen betreft. Wij meenden dat er meer Delangstelling ten uwent bestond voor de publieke zaak, en dat mochten wij afleiden uit hel feit, dat zoo her haaldelijk en van zoo verschillende zijden was aangedrongen om toch de raadsvcrslagen enz. van Dongen op te nemen en onze kolommen ▼oor andere besprekingen open te stellen. Wij hebben ons omstreeks een half jaar voor dit doel groote kosten en moeiten getroost, maar aangezien het resultaat, om de waarheid te zeggen, laog niet strookte met onze meest redelijke ver wachtingen en de beloften velerzijds, hebben wij ervan algezien daarmede voort te gaan, tot zoo lang degenen, die n >g iets voelen voor de pu blieke zaak, voor een uitvoerig raadsversiag, vrijmoedige bespreking van openbaie belangen, daarvan ook een bewijs geven en zich daarvoor ook iets getroosten willeD. Onze correspondent, die zelfs hoogst ijverig was, bevindt zich om die reden, tot tijd en wijle dan ook op non-acti viteit. RED.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5