Derde Blad. Provinciaal Nieuws, BUITENLAND. Engeland. Duitschland. Amerika. Turkije. Nummer 17. Zondag^7 februari 1910. 33e Jaargang. In het Engelsche Parlement is een gewichtig besluit gevallen. Op voorstel van Austin Chamberlain is over een amendement gestemd, waarin het Lager huis zijn leedwezen uitspreekt, dat de troonrede geen wijzigfng van de han delspolitiek in den geest der tariefher vormers of liever in protectionistischen zin aankondigt. Het is slechts met eene meerderheid van 31 stemmen verworpen. Eene kleine meerderheid, er schijnt dus kentering te komen. Zooals men uit de stemmencijfers der voor- en tegenstanders kan zien, had het slechts weinig gescheeld of het amendement ware aangenomen geworden De meerderheid, waarmede het werd verworpen bedroeg slechts een en dertig stemmen. De arbeiderspartij steunde de regeering. „Niemand moge zich vleien," merkte Balfour op, „dat de beweging voor ta riefsherziening geen voortgang maakt. Het voorbeeld gegeven, door elk ander beschaafd land zal spoedig door ons worden gevolgd." Minister Lloyd George, wees er echter op, dat Engeland onder den vrijhandel zijn grooten bloei had bereikt. Hij eindigde zijn reden met de woor den „Wij aten zwart brood onder het pro tectionistisch stelsel, maar wij zijn dien tijd te boven, en ik hoop van harte dat dit land niet de dwaasheid zal begaan ooit tot dat tijdperk terug te keeren." Nog telkens worden er hier en daar betoogingen gehouden tegen het Prui sische kiesrechtontwerp, dat nu, zooals gemeld is, in eerste lezing door de kies rechtcommissie bereids is aangenomen. In Frankfort kwam het ditmaal niet tot wanordelijkhedenwel te Breslau. Ar beiders, die van een meeting kwamen, werden er door de politie met de blanke sahel uiteengedreven en een aantal per sonen werden gearresteerd. De vlootmanoeuvres zullen dit jaar gehouden worden in de Noordzee en het noordelijk gedeelte van den Atlan- tischen Oceaan, in het begin van Mei. De burgemeester van Philadelphia heeft den gouverneur verzocht 10 000 man troepen gereed te houden in ver band met de stakingsonlusten aldaar. Het volk richt barricaden op in de straten. Herhaaldelijk is er tusschen de stakers en politie over en weer geschoten, waarbij ook onschuldige personen ten ofier gevallen zijn, De minister van oorlog van Nica ragua ideelt mede. dat de regeerings- troepen in een strijd, waarbij velen vielen, de opstandelingen bij Tisma volkomen hebben overwonnen. Volgens de avondbladen te Sofia is het geweervuur, Dinsdagavond aan de grens nabij Tambasj begonnen, Woens dag hervat. De Bulgaren versterkten hunne troepen met een bataljon voetvolk en verscheidene kanonnen. Het geweervuur duurde Donderdag morgen nog en tot Philippopel hoorde men het kanongeschut. De Turksche troepen zouden zware verliezen geleden hebben. In politieke kringen acht men dit in cident als veel erger dan het vorige, vooral daar men beweert dat het eene beraamde poging van de Turkenis, om de uit strategisch oogpunt belangrijke punten op de grens gewapenderhand te bezetten. De Turksche ministerraad be sprak Donderdag de afbakening der betwiste landstreken aan de Bulgaarsche grens en het reglement van de grens politie. Waalwijk 26 Feb. 1910. Een nieuwe straat II. In ons nummer van 1.1. Zaterdag hebben wij betoogd, dat naar onze t meening eene nieuwe straat door de gemeente aangelegd, om tal van redenen niet alleen wenschelijk, maar in 't belang der gemeente beslist noodzakelijk zijn ^yfcou en wanneer' onze gemeenteraad daartoe zou besluitenleen daad zou doen "i'&an wijs beleid en diep doorzicht, een bestuur zou blijken, dat voor Waalwijk eene grootere toekomst bestemd heeft. We schreven aan 't hoofd van bewust artikeltje, dat er personen in onze ge meente zijn, die bij het zien van dit hoofdje »haast kippenvel» krijgen en denken aan verdubbeling van hoofde lijken omslag en verder allerlei misères. Met allen eerbied voor ieders over tuiging durven wij een zoodanige voor stelling overdreven, ja belachelijk noe men, Wij gelooven zelfs dat de hoofde lijke omslag bij den aankoop van terreinen, aanleg van straat enz. zeer weinig zal behoeven worden te verhoogd. Wij zullen een voorbeeld noemen; stel dat de benoodigde som zal zijn f 100 000. Wij nemen maar een willekeurig cijfer, hoewel wij durven zeggen, dat zulks 't benoodigde bedrag heel wel nabij zal komende gemeente leeDt goedkoop b.v tegen 4 pCt. is f 4000 en aflossing per jaar. Leent zij bij anuïteiten dan mag aflossing en rente gerust gesteld worden op f 4000 in zijn geheel per jaar. Welnu, dit bedrag kan voor een groot gedeelte gedekt worden door de toenemende overwinst der gasfabriek en nu laten we er nog geheel buiten dat de gemeente direct terreinen zal kunnen plaatsen, zoodat ook hierdoor zoo 't noodig was, d- meerdere jaar opbrengst rijk gecompenseerd zou worden Wij hebben toch een vorige maal niet voor niets geschreven over die combinatie tot het direct bouwen van 6 a 8 huizen e. m a. Dat is heel wat anders dan dat de H. O. zou moeten komen van f 10 op f 20.000 en meer van die boemannen 1 En stelt 't geval, dat iets meer zou moeten worden opgebracht, dan zou daarvoor eene vergoeding gevonden worden in 't feit, dat wij onze burgers niet naar elders behoefden te sturen, dat de neringdoenden zouden profiteeren van de eerste vruchten der vakschool, met hun directeur, leeraren en leerlingen; dat wij onze ambtenaren, boekhouders, onderwijzers in onze gemeente hielden, dat wij den Waalwijkschen en vreemden industrieel prachtige terreinen, aan goede straten konden aanbieden, dat wij den ondernemingsgeest, den bouwlust zouden aanmoedigen, door mooie afge bakende terreinen aan een nette straat, aan billijken prijs te kunnen geven. Want zijn onze gegevens juist, dan zou het de gemeente mogelijk zijn aan de gepro jecteerde straat bouwterreinen te geven voor minstens de helft van wat ze in tegenwoordige omstandigheden in Waal wijk kosten. Er moet daarin verandering komen, de prijzen voor fabrieksterreinen en sndere zijn te duur, zijn - schreeuwend duur, ons zijn daarvan frappante staaltjes bekend. Men zal ons misschien verwijten jat we te pessimistisch zijn, neen in gemoede, in vollen ernst, met ware overtuiging zeggen wij dat eene nieuwe straat voor de toekomst, den bloei, vooruitgang en ontwikkeling van Waalwijk, beslist nood zakelijk is. Er zijn tal van plannen en we weten dat het Dag. Bestuur druk bezig is naar den prijs van verschillende perceelen te informeeren, zoodat met reden verwacht mag worden dat eerstdaags deze ge wichtige zaak in de raad zal komen. De bedoeling is de straat aan te leggen meer of minder in rechtstreeksche verbin ding van station S S. naar de Groote straat. Een uitstekend idéé, o i., want men vergete niet dat de moreele uitwerking ook wel iets beteekent. Wanneer de vreemdeling in Waalwijk komt en voor hem ziet hij een aardig aangelegde straat met, laat ons eens even fantaseeren, mooie vakschool, een directeurswoning en meer andere, hij zal een uitstekende indruk onzer gemeente krijgen en dat beteekent ook iets Verder vormt het de kortste verbinding met haven, tram enz- De rest der gemeente zal er niets minder om worden. De Hoek blijft 't zelfde, de Stationstraat be houdt alles wat voorbii de markt moet. verder Van Gend Loos, Post e. m a Dan n en vergete 't niet dat den in woners een aangename, afwisseleude wandelweg wordt bezorgdmotieven al zijn ze nu niet zoo zwaar wegend, die toch ook mee spreken. Resumeerende blijkt de noodzakelijkheid eener nieuwe straat o. i. uit de behoefte aan bouwterrein voor woningen van elk genre, in het belang der industrie, nijverheid, handel en vertier in onze plaats en is het van zooveel zijden bekeken zeer gewenscht, zcoder dat onverkomelijke zelfs veel zeggendebez^aren, noch vanfinancieelen, noch van anderen aard er aan verbonden zijn, ja sterker, ligt er voor een groot gedeelte de toekomst van Waalwijk in. Waar dit zoo is, spreken wij als onze wensch uit, zonder op iemands opinie t£ willen influenceeren en die ook eer- biedigened, dat onze vroede vaderen deze zaak met den meesten ernst zullen onder oogen zien. En daaraan twijfelen wij niet 1 Maar wij spreken ook de hoop uit, omdat het hier zulk een groot belang voor de toekomst van Waalwijk geldt dat in 't college van den raad eene zoo groot mogelijke meerderheid voor deze gewichtige aangelegenheid, eene nieuwe straat met mooie bouwterreinen» zal zijn te vinden. Wij gelooven dat Waalwijk, vooral 't nageslacht, degenen die daar van op den huldigen oogenblik de ver antwoording hebben aangedurfd, dank zal weten dat is onze heilige over tuiging. Aan 't slot dezer korte beschouwing zouden wij zoo gaarne zien dat lichamen als de Kamer van Koophandel en Fa brieken en »Waalwijks Belang,» die zoo steeds op de bres staan de belangen van handel, industrie, nijverheid en vreemdelingsverkeer, vertier enz. te be vorderen, dat die ook eens hunne meening zeiden, en deze zaak trachtten te be vorderen, die ook voor de industrie en handel vooral van 't grootste belang zullen blijken, zooals wij meenerf' reeds duidelijk te hebben uiteengezet. Hier zijn gewichtige belangen te behartigen Als een teekenend staaltje van de vraag naar huizen op elk gebied diene, dat we zoo juist een schrijven ontvingen waarin men ons vraagt of er op een goeden stand in Waalwijk een' modern winkelhuis te huur is, of er iemand zou te vinden zijn, die genegen zou zijn een winkelhuis te bouwen en dat voor 5 jaar te verhuren. Mochten er liefhebbers zijn, ze kunnen zich bij ons vervoegen. Kauier van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk is het navolgend adres gezonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's-Gravenhage- Excellentie. De Kamer van Koophandel en Fabrie-V ken te Waalwijk nam inzage van het ten Gemeentehuize aldaar ter visie ge legde ontwerp van de zomerdienstrege ling der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Met leedwezen moest zij echter constateeren, dat ook ditmaal wederom geen gevolg wordt gegeven aan haar zoo herhaaldelijk te kennen gegeven verlangen om een lateren avond- trein in te leggen op de lijn 's-Herto- genbosch-Lage Zwaluwe. Temeer werd zij thans teleurgesteld, omdat haar van geachte zijde werd verzekerd, dat de bevordering, ter verkrijging van het door de Kamer gevraagde, was geplaatst op de agenda van de Commissie voor ad vies in zake spoorwegdienstregelingen. Zij acht het onnoodig de motieven, die haar genoopt hebben zoo herhaal delijk bij Uwe Excellentie aan te klop pen, nog eens te resumeeren zij is zoo vrij Uwe Excellentie te verwijzen naar hare missive's dd. 9 Aug. 1907, 3 en 4 Maart en 10 Augustus 1908. Het zij haar vergund de aandacht van Uwe Excellentie er op te vestigen, dat de belangen, die zij voorstond, niet alle zijn gebaat, doordat de treinen, die te 8,03 en 7,45 (volgens het ontwerp) res pectievelijk uit 's-Hertogenbosch en Lage-Zwaluwe vertrekken, op een later uur gesteld wordenimmers, de brie venpost op deze treinen wordt nog te ongeveer 9V8 uur in de gemeente be steld en zou deze post alsdan eerst den daaropvolgenden morgen ten 8'/9 uur worden bezorgd, wat ten zeerste strijdig zou zijn mettle belangen van de in- dustrieelen en^kooplieden. Zooals hier voor en in tSlvan adressen aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen reeds is gezegd, zijn die belangen dus alleen gebaat door het in dienststellen-van een nieuwen trein en niet door verandering in het uur van vertrek der bestaande treinen. Ten slotte beveelt zij nogmaals drin gend hare wenschen in de belangstelling van Uwe Excellentie aan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, J. BERNARD TIMMERMANS Wz. Voorzitter. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Waalwijk, 25 Februari 1910. Juar vergadering;. Maandagavond jl. hield de Afdeeling „Waalwijk en Omstreken" van het Centr. Gen. voor Kinderherst- en Vac.-kolonies bij den heer A. Gerris-Simons hare jaarvergadering, die slechts door een klein tal personen werd bijgewoond. De bijeenkomst werd door den Voorzitter, den heer A. C. v. d. Heijden, met een toepasselijk woord geopend. Hierna deed de Secretaris, de heer J. F. Marks, lezing van het jaarverslag, dat onveranderd werd goedgekeurd, en ter plaatsing in De Echo van het Zuiden, aan den Uit gever ter hand zal worden gesteld. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester, onderzocht en in orde bevonden door de heeren C. Donker en A. Laarakker, bleek, dat de kas der afdeeling sloot met een batig saldo van f 37,17. Tot bestuursleden werden vervolgens herkozen de heeren D. A. Kakebeen, J. F. Marks en A. C. v. d. Heijden, terwijl tot vierde bestuurs lid gekozen werd de heer C. M. Donker. Nadat nog verscheidene zaken van huishoudelijken aard besproken waren, werd de vergadering door genoemden Voorzitter gesloten. (Red. Wegens plaatsgebrek moeten wij de plaatsing van bovenbedoeld jaar verslag tota. s. Woensdag verschuiven)' Vergadering der afd. Waalwijk4 v.h. N. O- G. op Zondag 6 Maart a.s., 's namiddags om 3 uur op »Musis Sa crum4 te Waalwijk. Agenda 1. Opening en nutulen, 2 Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Verkiezing bestuur. 4. Voorstel Alg. Verg. 5. Ingekomen stukken. 6. Rondvraag en sluiting. Uet weer. De aanhoudende regen begint ook hier en in de omstreken voor velen een groote schadepost te worden. Al blijven wij bevrijd van een overstrooming, waar door de communicatie met het. Land van Heusden en Altena zou zijli verbro ken, toch zijn door dat voortdurend regenen de sloten zoo overvoerd dat de meeste landerijen zeer drassig zijn, zoodat het mest rijden nog onmogelijk is. Vooral de land en grintwegen zien er erbarme lijk uit. In de Molenstraat en de Zeine is gewoonweg bijna niet door te komen. Ook met de verbindingswegen naar naburige gemeenten is het treurig ge steld, zij die voor hun zaken van de fiets gebruik moeten maken, ondervinden dit maar al te zeer. Op de velden is het eveneens al treurig gesteld, zoo zelfs dat de meeste boeren vreezen, dat al het reeds gezaaide verloren zal zijn. En dat het er voor de naaste toekomst niet beter op wordt, bewijzen de dage- lijksche metereologische weerberichten waarbij regen en stormweer schering en inslag is. Waarom in de laatste maanden die aanhoudende regen, zal men vragen. Een sterrenkundige van Parijs, M. Nordmann, heeft er eene verklaring voor gevonden. Uit de door hem geraadpleegde sta tistiek blijkt dat de jaren waarin de zon vele vlekken in hare schijf vertoont, steeds zeer nat zijn. Dit spruit voort uit de hertzeaansche trillingen die de krachtige werking der zon laat uitstralen en die electrische ontlastingen verwekken, wanneer deze golvingen in aanraking komen met de opperste lagen van ons luchtruim. Ten gevolge hiervan worden de waterdampen verdicht en regen volgt. Daar den laatsten tijd de zon, als zij zich even laat zien, vele vlekken ver toont, schijnt het dus dat het regenseizoen nog niet als geëindigd mag worden aan gezien. Een schrale troost, zooals men ziet Intusschen hopen wij dat aan de ver betering van Molenstraat en Zeine- wat zal worden gedaan Met kleine kos ten is er voldoende verbetering te brengen. Vakorgunisutle. Aan alle R K. Typoprafen van Waal wijk en omstreken is een oproep ter Openbare Vergadering gericht op Zon dag 27 Februari a. s., des middags ten 12 uur, in de St. Pauluszaal te Waalwijk, waar door een lid van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Typ. Bond zal worden gesproken over de R. K. Vak organisatie Liedertafel. Morgen Zondag 27 Februari zal door de Liedertafel in hare zaal worden uit gevoerd Omhoog, Heinze. Ave Maria, Schwartz. Het Duiveken der Zonne, voor tenor, Wierts. Martelaars, Rillé Wedstrijden »m den Zilveren Lauwertak. Tot onze spijt zijn wij genoodzaakt te berichten, dat het slechte weer. het sportterrein alhier, in een waterpoel heeft herschapen en morgen de wedstrijden om den Zilveren Lauwertak, dus niet plaats kunnen vinden BAARDWIJK. Ook onze gemeente zal zijn Drankbestrijdersdag hebben Mor gen 27 Februari treedt alhier de bekende en gevierde spreker, de Priester-Drank bestrijder, de Capucijnerpater P. fr. Ilde fonsus uit Breda niet minder dan 4 maal op. In de beide H. Missen en in den namiddag in de Openbare School, om 3 uur voor Vrouwen en Meisjes om 6 uur voor Mannen en Jongelingen zal ZEerw. het drankvraagstuk bespreken en de noodzakelijkheid eener goed ge organiseerde drankbestrijding aantooneu. Wij» twijfelen niet of velen, zoo niet allen zullen morgen ook de namiddagverga deringen bijwonen om den gevierden Spreker te hooren en wanneer dan hier ook een Maria- en een St. Anna- vereeniging is opgericht, zullen zoowel Kruisverbond als Maria- en St. Anna vereeniging krachtig samenwerke" in den heiligen strijd tegen het drankmisbruik en laat ons hoopen, dat daardoor het drankmisbruik alhier vermindere en het getal der matigen toeneme. Op dan, allen ter vergadering 1 Naar wij met zekerheid vernemen zal op Woensdag 2 Maart, des nam. 7 uur in de Congregatiezaal te Drunen voor den Boerenbond aldaar optreden, de eminente spreker, de ZeerEerw. Heer H Roes, Pastooi te Maren. Hoe nuttig en leerzaam zou het zijn indien de leden van de afdeeling Baardwijk, Waalwijk-Besoijen van den Boerenbond daar ook eens gingen luis teren. Ongetwijfeld zouden zij van dezen Eerw. Spreker, die op zeer bevattelijke wijze weet te zeggen, wat iedere land bouwer, op straffe van achteruitgang dient te weten, te onthouden en toe te passen, hoe vooral met de bemesting moet worden omgegaan veel kunnen letren. DRUNEN. Deze week werd door de gemeente aanbesteed het zand en steen rijden voor den te maken klinkerweg in de Hooge Papensteeg. Ingeschreven w erd voor zand rijden door M, Smits voor f 69. Jan Klomp f65. Joh. Knippels f 62. W- van Well f 60. G. Vissers f 59,28 P. Pulles f49,- Jan Aerts f39,60 M van Drunen f38,70 Voor steenrijden door; J. Aerts voor (4,per waggon. Joh. Knippels f 4, M. v. Drunen f 3,90 W. van Well f3,50 Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Maandagmiddag werd onze ge meente bezocht door een soort Zigeuners gehuisvest in twee woonwagens. Brutaal liepen die luidjes huis in huis uit. Vooral winkels werden bezocht om inkoopen te doen Onze politie die ze spoedig in de gaten had vergezelde hen bij die win kelbezoeken, hetwelk echter niet in den smaak van de reizigers viel. Bij ver schillende boeren trachten zij zaken te doen door ruilen of verkoopen van paarden. Niemand had zin met die lui in onderhandelingen te treden. Een paar dames van het gezelschap flaneerde door Drunensch straten onder het rooken van een fijne manilla. De politie bracht horn over de grenzen van het dorp tot Nieuw- kuik waar ze dadelijk hunne tenten op sloegen HAARSTEEG. Nadat door de alhier bestaande afdeeling van den Christelijke» Boerenbond reeds in beginsel besloten was tot het oprichten van een boeren leenbank trad hedenavond de heer Ver beek, inspecteur van de centrale boe renleenbank te Eindhoven op, om doel en werking van genoemde bank toe te lichten. De wijze, waarop de heer V. zich van zijne taak kweet, is boven onzen lof verheven. Klaar en duidelijk wees hij op het ontstaan in Duitschland, het overbrengen op onzen bodem en de groote vlucht, die de leenbanken in ons vaderland hebben genomen. Hij zette de groote voordeelen uiteen, die voor den boeren stand er uit kunnen voortvloeien en spoorde onze boerenbonders aan het goede vooi beeld van elders te volgen. De eerw. adviseur dankte den geachten spreker voor zijne duidelijke, onderhou dende rede en hoopte, dat het gestrooide zaad ruimschoots vruchten zal voort brengen. Bereids hebben zich bijna 40 leden aangegeven. Haarsteeg is weer een nuttige instel ling rijker geworden. NIEUWKUIJK. De begrooting 1910 van het algemeen Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente is door onzen gemeen teraad goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 2155 67. Voor het jaar 1910 zijn door ons gemeentebestuur benoemd als belast met de armenpraktijk de heeren Dr. van Seters te Drunen en Dr. Weijers te Vlijmen. VLIJMEN. 25 Februari 1910. Eene niet alledaagsche verkooping heeft hier gistermorgen plaats gehad. Toen is n. 1. de inventaris van de thans ledigstatnde en op eene nieuwe bestemming wach tende 2e openbare school dezer gemeente onder den hamer gekomen. Ondanks de levendige kooplust, welke zich onder de talrijk toegestroomde menigte openbaar de, zijn er op deze verkooping geen fabelachtigen prijzen geboden en zijn de goederen uit dezen inboedel, hoofdza kelijk uit banken bestaande, voor een appel en ei van de hand gegaan. Gisteravond heeft er in het café van den heer .Adr. v d. Hout eene algemeene vergadering plaats gehad van de aangeslotenen bij de coöperatieve stoomzuivelfabriek »De Vooruitgang4. Op deze vergadering is o. m. besloten van hen, die na deze maand nog toe treden 1 gulden per koe te vragen. Naar wij vernemen is het ledental reed? geklommen tot 50 en zal in de toekomst nu de zaken zoo goed marcheeren nog wel aanzienlijk stijgen. De verjaardag van den Z.Eerw Heer Pastoor is gisteren op de gebrui kelijke wijze door de leerlingen der bij De Mo van hel Zuiden' N 0 G.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9