Nummer 19 Zondag 6 Maart 1910 33e Jaargang Tweede Blad. Het eiland Altena. Ingezonden stukken. Handelsberichten. BINNENLAND. In het «Dagblad van Noordbrabant» vonden we 't onderstaande belangwek kende artikel. Kunnen wij ons in veel opzichten er niee vereenigen de punten waarin wij met de geachte redactie van meening verschillen, vooral wat betreft de plaats eener nieuwe vaste verbinding, hopen wij in een volgend nummer toe te lichten. In de laatste zitting der Provinciale Staten is door het jongste lid, den heer Zeegers, afgevaardigde van het district Waalwijk, een pleidooi gehouden ten gunste eener vaste overbrugging van de >Nieuwe Rivier* bij Drongelen. Nu zijn wij het er mee eens, dat er een brug moet komen. Maar niet bij Drongelen. er sei K ning van den Nieuwen Maasmond tot een eiland gemaakt. A Vroeger was dat ook min of meer zoo, B| maar het oude Maasje, dat voorheen langs het land van Altena kroop, was niet een zoo breede rivier, dat zij een scheiding veroorzaakte tusschen noord en zuidoever. Nu is dat anders. Van Heusden tot aan den Amer is een breede rivier gegraven, en deze scheidt het land van Altena volkomen af van de overige wereld. Houdt men daarbij rekening met het feit, dat deze streek in het Noorden door de breede Merwede wordt bespoeld, dan begrijpt men, waarom wij spreken van 'een »eiland* Altena, en ook, dat deze afscheiding van de bewoonde wereld niet strekken kan tot ontwikkeling van het bedrijfsleven aldaar. Toch is deze ontwikkeling noodig. Eerstens dient opgemerkt, dat de visschersbevolking aan de Merwede van de opening der nieuwe rivier groote schade heeft ondeivonden. De visch, die vroeger uit het Hol- landsch Diep de rivier opzwom, richtte zich altijd naar de Merwede en werd daar door de visschers gevangen. Dat is nu voor een groot deel uit. De visch gaat nu door de nieuwe rivier, vindt daar een kalm stroomend B water, dat weinig door booten en schepen wordt verontrust. En de v:sschers van de Merwede lijden groote schade. Wij hebben, om van die schade eenig denkbeeld te krijgen, naar cijfers ge zocht. In de gemeente Woudrichem zijn ze ons welwillend verstrekt. Daar wordt van de opbrengst der visch 6°/0 betaald aan de gemeente welnu, terwijl de gemeente in 1904 nog een som ont ving van f2654, beurde ze in 1909 slechts f514 Een versch'l van f2138. En dit is slechts 6% van de opbrengst In 1909 is er dus alleen in het dorp Woudrichem aan opbrengst der vischvangst minder ontvangen dan in 1904 een som van 35 duizend 633 gulden. Geen kleinigheid voorwaar. De opening van den Nieuwen Maas mond heeft dus aan de visschersbevol king een enorme schade toegebracht. Daar komt dan bij dat het heele land van Altena van de overige wereld is afgesneden. Hola, merkt ge op, er zijn ponten. Een bij Drongelen, een bij Capelle en over 't Keizersveer zelfs een stoompont. Nu, daar wilden wij 't juist over hebben. Zoo'n pont is natuurlijk beter dan hetlemaal niets. Men kan nu tenminste •i aan den anderen kant komen. Op ge regelde tijden vaart de boot af van den eenen oever naar den anderen, maar zij vaart ook wel 'ns niet. Intusschen vragen wij ons af, of zoo n Vpont een voldoende vervoermiddel is. Of daarmee een streek tot ontwikke ling kan worden gebracht Overal in den lande, en onze pro vincie staat op dit gebied nummer één, - wordt het verkeer bevorderd ter ont wikkeling van nijverheid en bedrijf; de trams wiebelen over de landwegen en ontginnen als het ware de binnenlanden voor handel en industrie Straks zal de electrische centrale door heel onze pro vincie de electrische stroom verzenden P (en vlugge trams doen suizen langs de rails van al deze voordeelen zal het eiland Altena worden uitgesloten. Er is een pont, ja. Maar geen brug. En d i e moest er komen. Een brug brengt een tram. Een tram vertier. De menschen van het eiland kunnen dan hun energie vrij uitzetten en afzetgebied zoeken voor hun producten die van dezen kant voeren in. De breede rivier houdt deze wisselwerking tegen en de pont is niet voldoende om dat nieuwe leven op te wkken. Indertijd is door Minister Kraus op verzoek van het kamerlid, den heer Van Vuuren een onderzoek ingesteld naar het verkeer over het Keizersveer. Mij is niet gebleken, zeide de Minister den 22en December 1907 in antwoord op een rede van den afgevaardigde van Zeven bergen, dat de pont drukker moet varen. De Minister had n.l bij wijze van proef in den zomer van 1907 meerdere over vaarten laten doen doch het aantal passagiers en voertuigen werd niet tal rijker. Dat heeft ons niet verwonderd. Zoolang de pont er is, blijft het ver keer treuzelen. De bewoners van het eiland voelen zich afgesloten en onder nemen de reis naar het vasteland niet dan wanneer 't hoogst noodig is. Zoo blijft heel deze vruchtbare streek braak liggen voor het moderne verkeersleven, de bewoners raken achterop, het maat schappelijk leven gaat niet met zijn tijd mee, de economische toestand ver slechtert. Er moet een brug komen daar zijn we het met den heer Zeegers over eens. Doch bij Drongelen Het verwondert ons van den afgevaar digde van Waalwijk niet, dat hij heeft gepleit voor een vaste overbrugging bij Drongelen, waardoor zijn distrikt in ge regelde verbinding zou komen met het vruchtbare eiland Altena. Maar als men objektief de kaart be ziet en bedenkt, dat de brug er op de allereerste plaats komen moet voor het land van Altena en niet voor deze zijde der ri*ier, dan kan moeilijk worden vol gehouden, dat vlak bij de vaste brug van Heusden een nieuwe brug gelegd moet worden. Bij Drongelen. Dit punt ligt toch zoo ver niet van Heusden af. Bovendien is de Zomerdijk, die van Waalwijk naar het veer van Drongelen loopt, nu juist niet een ideale weg. Hoe diep heeft die Zomerdijk dezen winter onder water gestaan Was het minder of meer dan een halven Meter? Neen, als er een brug komen moet, dan bij het Keizersveer. Daar loopt de groote rijksweg van Breda-Oosterhout-Raamsdonksveer naar Gorinchem. Die rijksweg is door de Nieuwe Rivier doorgesneden. Hij vormt intusschen de mooiste ver binding met het Land van Altena, de tram loopt al haast tot het Keizersveer toe, en zoodra er een brug komen zou, werd ook de tram doorgelegd. Dat lijkt ons zoo goed als zeker. Dus een vaste brug over het Keizers veer. Alsof zoon ding maar voor het grijpen was, hooren we lachen. Inderdaad, een kleinigheid is het niet. De Minister Kraus sprak in antwoord aan den heer Van Vuuren in de Kamer van etn «kostbaar kunstwerk" en de Minister Regout, die al zooveel duur hooi op z'n vork heeft en daarbij gere geld van zijn collega van financiën te hooren krijgt, dat hij bezuinigen moet (de heer Kolkman heeft in de Eerste kamer verklapt, dat hij zijn collegaas geregeld op de stang rijdt) zal morgen aan den dag maar niet aan een brug over het Keizersveer beginnen. Dat begrijpen wij heel goed. Niettemin gaat het hier om een zaak, die in wezen billijk is. En zulk een zaak wint het altijd- Mits men volhoudt Laten wij de kwestie in den sluimer, dan gaat ze weldra 'een vaste slaap in. En dat dient voorkomen. Bovendien zijn er verschillende licht punten. Die stoompont aan het Keizers veer is een dure geschiedenis. De booten eischen veel reparatie en zullen het zoo erg lang niet volhouden. Het is een zware dienst daar op die breede en sterk stroomende rivier. Aan kolen wordt er jaarlijks, naar de heer Van Vuuren heeft meegedeeld f 6000 verstookthet per soneel kost f 3000. En hoeveel duizend moet er worden gerekend voor afschrij ving en reparatie Kapitaliseert men al deze jaarlijksche uitgaven, dan komt men tot een aardige som. En volgens het werk van Ramaer en Van Konijnenburg heeft de brug over de Nieuwe Rivier bij Heusden f 281.000 gekost. Nu is de rivier bij't Keizersveer bree der, dat is zoo Maar f 10,000 jaarlijks is gekapitaliseerd dan ook al een ton of drie. En met f 10,000 jaarlijks is men er aan het Keizersveer niet af En zou de nieuwe tram ook niet een duitje over hebben voor een vaste brug Een jaarlijksche retributie bijvoorbeeld Het wil ons voorkomen, dat de wensch naar een vaste brug over het Keizrsveer de weg naar de rivier ligt er al, geen hersenschim is, omdat deze wensch is gegrond in het billijk verlangen van een uitgebreide en goed bevolkte streek naar ontwikkeling en opbloei. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Heer Redacteur. Mag ik een weinig plaatsruimte verzot-ken in nw veel gelezen blad. *De Echo van het Zuiden* van j.l. Woens dag gaf den lezer twee ingezonden s'ukjr.s, die zoodra ik er had doorgezien mij direct het idee gaven, dat de oprechte Waalwijker zijn volk kent en X een typisch Waalwijker is. Ik zeg een typisch Waalwijker, want hoe vaak komt het wel uict voor, dat in don geest zooals X schreef, door menig Waalwijker gehandeld wordt. Vele Waalwij- kers kennen hunne eigen gemeente niet, menig Waalwijker getroost zich niet eens de moeite om zichzelf en belanghebbenden af te viagen kan dit of dat in Waalwijk geleverd of gem akt worden. X keer eerst tot je zelf en vraag je eens af, ben ik daar schuldig aan en als je dan niet te trotsch zijt om fout te bekennen, zeg dan maar gerust jaHelaas heeft Waalwijk tal vau inwoners, die immer en altijd in de stad goedkooper koopeu en bete/ waar krijgen, voor wien niets goeds kan gedaan worden, als het niet door een vreemdeling geschied, en steeds hun eigen zak beliegen. Geachte X dit kwaad heeft hier wortel geschoten, en wel zoo veelvuldig dat het ouderhand typisch Waalwijksch kan genoemd worden. Dank de vereeniging W. B. worden deze zaken bij tijd en wijle onder oogen gebracht en ik hoop dat W. B. er in mag slageu het kwaad zooveel mogelijk te beperken, desnoods uit te roeien. Geachte X zou één der beide architecten die hier gevestigd zijn niet in staat zijn een degelijk en sierlijk stuk werk te leveren moet vooi zoo'n gebouw de hooge hulp van Ed. Cuijpers worden ingeroepen 't is toch te kinderachtig om van te praten, want ik durf wedden, dar nog niet beproefd is, cf ze bekwaam voor zoo iets zouden zijn. Ge beschuldigt de archittcten van ouden sleur, is dit dikwijls uiet de schuld van den last gever zelf dat ze dikwijls niets van versche idtëen willen weten en ze onachterhaalbaar ver weg gooien. Maar nu een ander idee. Geachte X, hebt ge er wel eens over nagedacht, om de lui die ge afbreekt op de proef te laten stellen Zou het voor den Gildenbond zoo'n bezwaar zijn, om eens eene prijsvraag uit te schrijven en te zien of er dan goede ontwerpen in kwamen, misschien zijn er in Waalwijk nog wel andere krachten, die dan voor het voetlicht kwamen. Ik geloof niet dat U daarover hebt nagedacht. De oprechte Waalwijker weet welke Waal- wijkers in Waalwijk zitten, anders was hij niet zoo vlug geweest met zijn ingezonden stukje. U voor dien bekwamen spoed mijnen dank, het bewijst dat ge oprecht Waalwijker zijt, en 't ware te hopen dat menschen als X hun typisch Waalwijksch lieten varen en oprecht Waalwijksch werden. Beleefd dankzeggend voor de plaatsruimte. Een belanghebbend lid van W. B. in onze onmiddelijke omgeving, reeds ver scheidene zusterverenigingen alsHalleluja, de Harpe Zions, die met eere genoemd mogen worden, en het strekt Excelsior niet weinig tot roem, dat door haar eerste optreden, haar goed voorbeeld, zij anderen hier en elders opgewekt heeft, zich ook tot een zangkoor aan te sluiten. Aan hen die de grondslagen van Excelsior legden, past het ons dus wel een woord van hulde te brengen en hunne namen aan de vergetelheid te ontrukken. Nasst den Eerw. Heer Ds. Bout hoorn zien wij dan optreden de heereu Van Jong en G. v. Heijst, beiden nog in leven, die zich voorzeker in het 25-jarig bestaan van Excelsior verheugd zullen hebben, ook al hebben zij opgehouden lid er van te zijn. Vervolgens rijzen voor onzen geest degenen aan wie zooveel jaren de muzikale leiding was toevertrouwd n.l. de heeren Goedhart G. v. Heijst en F. de Oortie. De heer Goedhart, de eenvoudige, beminnelijke man, van liefde voor zijne betrekking blakende, en die door ambitie en nauwgezetheid aan vulde, wat aan zijne muzikale kennis mis schien nog ontbrak. De heer G. van Heijst, die, het moet erkend worden, voor een werkman een kennis, ijver en geschiktheid bezat, die menigeen in die dagen hem be nijden mochtdoor wien vele zangers en zangeressen opgeleid zijn en die jarenlang als onderdirecteur of plaatsvervangend direc teur zijn gaven en talenten aan Excelsior heeft gewijd. De heer Frans de Cortie, wiens alom bekende naam slechts genoemd behoeft te worden om den fijnen, sraaakvollen mu sicus in herinnering te brengen, die op het gebied der toonkunst zoovele lauweren oogstte en, in eendrachtige samenwerking met ge noemden heer van Hrijst, Excelsior destijds tot een hoog peil wist op te werksu. De heer Sars, die thans waardig de voetstappen zijner voorgangers drukt en op zijne beurt voor de vereeniging blijkt te zijn: „De rechte man op de rechte plaats*, moge nog lang als directeur fungeeren. Heel goed mo gelijk, dat ook anderen gelijke aansj raak op erkenning mogen maken, doch de namen der vier eerstgenoemden klonken telkens in mijn ooren, zoo »aak er in den Iaatsten tijd over Excelsiors Jubileum gesproken werd, en het is mij eene behoefte, ware het alleen om het //Eere wien eere toekomt*, eene oververdiende hulde te brengen aan hen, die thans niet meer op het tooneel staan en wier verdiensten daarom zoo gauw door het nageslacht vergeten of miskend worden. Na Excelsior groei en bloei te hebbeu toegeweuscht, „ad muitos annos*, blijf ik, na U, geachte Redacteur mijn hartelijken dank voor de verleende plaatsruimte betuigd te hebben, Hoogachtend Uw Dw. Dr. H. Geachte Redacteur genoegen las ik Met genoegen las ik in uw blad van Woensdag het verslag uwer Redactie over de Jubileum-uitvoering van Excelsior. In hoofdzaak kan ik mij, wat de eigenlijke uitvoering betreft, met die beoordeeling ge heel vereenigen. Ware zelfs mijne meening minder guDstig geweest, dan nog zou ik mij over het gehoorde verheugd hebben, wijl het een keer te meer bewijst, hoe ook in onze streek de edele toonkunst zich in klimmende belangstelling verheugen mag. Zien wij thans rondom ons, dan merken wij Sedert eenige weken is de Inlandsche huidenmarkt aan den Bauwen kant, ter wijl ze thans zelfs eene dalende richting inslaat. Op al de plaats gehad hebbende vei lingen der laatste dagen van Februari was de handel ongeanimeerd met afbrok kelende prijzen. Amerika, dat de markt in Europa on gekend hoog heeft opgevoerd, schijnt hate aankoopen voorloopig te staken Niet zoo echter is 't gesteld met exo tische huiden, vooral de goede soorten La Plata handhaven harde hooge markt waarde, zoowel op de productie plaatsen als in de Europeesche centra. Tenge volge van de enorm groote verkoopen op levering, die in Januari en Februari hebben plaats gehad, is de stemming thans wat kalmer bij gesouteneerde prijzen Onveranderd vast is de jongste veiling te Londen afgeloopen- De belangrijke inschrijving d d. 25 Februari te Amster dam van O. I- runder- en buffelhuiden enz. had over 't geheel een geanimeerd verloop, hoewel de daling van het in- landsch artikel hier ook van invloed scheen. De voorraad neemt in Europa min of meer toe. Te Antwerpen werden in de laatste 8 dagen slechts 4562 huiden ver kocht. Voorraad 106,500 stuks, waar onder 50.800 droge en diverse. De leermarkt verkeert steeds in vaste stemming, om de waarheid niet te kort te doen moet men echter tot vervelens herhalen, dat de leerprijzen nog in verre niet geëvenredigd zijn aan die der huiden. De verhouding is thaos zoodanig dat prima zoolleder b v. nog minstens 10 a 20 cents per kilogram moet stijgen. De looierij heeft in de jongste drie maanden weer bovenmatig duur moeten koopen. Looimiddelen onveranderd. Er gaat betrekkelijke nog weinig om. Tweede kamer. Het plan is om de Tweede Kamer 18 Maart a. s. op Paaschreces te doen uit eengaan. Tcn'oonstelling te Brussel. Tegen het einde dezer maand zal een bureau van de Nederlandsche commis sie voor de Brusselsche tentoonstelling gevestigd worden te Brussel in het Ne- derl. paviljoen op het tentoonstellings terrein. Oosterijk wraakt den rlvlertol De Weensche correspondent van de N. R. Ct. seint dd- Vrijdagavond De minister van koophandel heeft zoo even in het Oostenrijksche Huis van Af gevaardigden verklaard, dat Oostenrijk geen tegemoetkomingen zal toestaan, welke op den vrijdom van de Elbe be trekking hebben. Graaf Achrenthal had te Berlijn op dit standpunt van Oostenrijk nadruk ge legd en het nader omschreven. Bevordering van de eontunte betaling. Bij de staatscommissie voor den mid denstand maakt het een onderwerp van bespreking uit om door het vaststellen van moratoire-interessen, de maatregelen ter bevordering van de contante betaling door de wetgeving te doen bevorderen. De prins,, Willem II». Aan het departement van marine is telegrafisch bericht ontvangen van den commandant van Hr. Ms. pantserschip Utrecht* meldende, dat hij met zijn oorlogsbodem te Barbados is aangeko men, dat op de reis niets op merkelijks was waargenomen en dat hij geen bij zonderheden had opgemerkt betreffende de >Prins Willem II». Men seint ons Door het opperbestuur is last gegeven den verderen onderzoekingstocht van de Utrecht* naar de »Prins Willem II* te staken Katholieke Illustratie. Als titelplaat geeft de Katholieke Illu stratie deze week een nieuw portret van pastoor Hugo Veriiest. Van de verschillende portretten, die in dit nummer voorkomen, noemen wij de zeer goed geslaagde van Mgr. Dr. G. Van Zinnicq Bergman, pastoor te Tilburg, dezer dagen benoemd tot Ge heim Kamerheer van Z. H. den Paus, en van de eerw. zuster Xaveria (in de wereld mej. Daniëls), overste van het oude mannen- en vrouwenhuis te 's Bosch die heden haar 40 jarig jubilé herdenkt als kloosterlinge. Mgr. Glorunnial. In de N. R. Ct. kwam, zooals mede gedeeld, een schrijven voor van Mgr. Giovannini, waarin deze o. a. zeide, dat hem op zijn verzoek wegens gezond heidsredenen verlof was toegestaan en verschillende over hem loopeade praatjes pure fantaisie noemde. Naar aanleiding van dit schiijven merkt De Tijd op Zeer zeker mag het bevreemding wekken, dat door den pauselijken diplo maat, met voorbijgaan van de katholieke pers, met voorbijgaan ook van de Haagsche bladen en van het blad, het welk 't eerst aan de «n Den Haag veel besproken feiten openbaarheid heeft ge geven, de N. R. Ct. in dit geval tot spreekbuis werd gekozen. Wat den inhoud der afgelegde ver klaring aangaat, wenschen wij alleen dit op te merken dat zij, zooals ons met zekerheid bekend is op verre na niet de geheele waarheid mede deelt: Vele feiten zijn, helaas, in Den Haag en ook elders a 1 te zeer bekend, dan dat eenige illusie omtrent dit punt mogelijk zou wezen Bepaaldelijk zijn wij overtuigd, dat de waarheid van Echo van WAALWIJK, 5 Maart 1910. Beesten veel aanvoer veel handel. Kalfkoeien f 160 f 250. Vaarzen f 120 f200. Varkens 40 stuks f8 1 14 Boter aangevoerd 450 KG. Boter prijzen f 1,53 tot f 1,59. Eieren S!/s 4 cent. KAATSHEUVEL, 4 Maart. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1.61 Middelprijs f 1,55. Laagste prijs f 1,47 WASPIK 4 Masrt. De prijs der boter is hier thans gesteld op 1,58 per Kilo. DUSSEN, 5 Maart. Boterprijs per K.G. f 1.42 a 1.55 Middelprijs f 1.50. Aanvoer 177 K..G. Eieren 1 0,75 per 26 stok».

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5