Nummer 19 Zoiiaag 6 Maart 1910 3t3e Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws, BUITENLAND. Pelgië. Engeland. Balkanstaten. Amerika. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL N, A zié. van Zuiden Da kinderen van Movr. Delacroix, door Koning Leopold tijdens zijn leven begiftigd met den titol von Baronnesse de Vaughan, wijl hij met haar kerkelijk was gehnwd, zijn door een bloedverwant van den overledenen Vorst, den hertog van Saksen-Coburg-Gotha, in den adelstand verheven. Niette renstaande naar algemeen oordeel een merkbare ontspanning in den kritiekeu toestand gekomen is en een crisis zsker niet voor I et eind vau April verwacht wordt, schijnt lied- mond, de leider dor Ieren van geheel andere meeüing te zijn- Hij heeft nl. in eeu brief aan den secretaris der Iereche Liga verklaard, da- de crisis binnen 14 dagen zal uitbreken, zoodat reeds spoedig nieuwe verkiezingen zullen noodig zijn. I)e Turkeche grootvizier heeft langen tijd met den minister van openbare werken be raadslaagd over het in orde maken van de wegen en straten in Macedonië. Aan het ministerie van oorlog wordt met koortsachtige haast gewerkt. Elkon dag komen troepen uit Klein—Azië aan in alle stilte wordt een troopenmacht in Macedonië samengetrokken. Turkije bereidt zich op alle gevolgen van de laatste grensincidenten voor. Er is ook een militaire veldspoorweg naar de grens gezonden, terwijl alle weerbare jongemannen van 25 en 26 jaar zonder onderscheid van godsdienst moeten opkomen. Deze alarmeeronde berichten verspreidt eeD Berlynsch blad. Feit is het in ieder geval, dat men in Constantinopel de goede verstandhouding tus schen Bulgarije en Rusland met argwaan gadeslaat. Die argwaan is vermeerderd door het aangekondigd bezoek van koning Peter van Servië in de Russische hoofdstad. Het lijdt geen twijfel, of Rusland volgt op het oogenblik een nieuwe Balkanpolitiek misschien wel geheel in strijd met de voorloopigo af spraken, met da Douaumonarchie getroffen. Koning Ferdinaod van Bulgarije heeft zijn bezoek aan Petersburg verlengd, naar het schijnt met het doel, om een onderbond te hebben met den llussischen minister van oorlog Kaukasi8che soldaten zijn gisteren gewapend bet Persische parlementsgebouw binnengedron gen en hebben uitbetaling hunner soldij ver langd. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat de Japanners van de Koreannsche haven Tschin hai een eerste klas vesting maken. Er is een Bom van 12 millioen gulden voor uitget. okken. Roosevelt, de ex president der vereenigde Staten, is thans op reis naar Khartoem zijn jachtreis is afgoloopen. Hij heeft 500 stuks groot wild, waaronder 17 leeuwen, 11 olifanten 10 rhinocerossen, 8 hippopotamussen enz. geschoten. Da zoon van den rijkstoa man van da wereld heeft den beslissenden stap in zijne loopbaan gedaan. Woensdag word bekend gemaakt, dat John D Rockefeller jr. als Com missaris van de Steel Corporation aftrad en Donderdae, dat hij ook zijne betrekkingen met de Standard Oil, waarin zijn vader een aandeel van ettelijke honderden millioenen guldens heeft, verbroken had. Rockefeller jr. heeft onherroepelijk besloten, zijn leven niet aau den handel en de vergaring van meer kapitaal, maar aan filanthropie te wijden. In de toekomst zal hij al zijne krachten bestemmen aan de bevordering van de plannen die zijn vader voor het gebruik van zijn reus achtig fortuin gemaakt heeft. Rockefeller jr. zal voorzitter worden van de Rockefeller— Stichting, aangaande welke, zooals wij gemold hebben, een wetsontwerp bij den Ameiikaan aahen Senaat is ingediend. De jonge Rockefeller heeft zich niet verder willen uitlaten over het plan. Hij wilde eerst afwachten, wat de Senaat zou besluiten. Volgens een van de vrienden van den po troleumuoning, heeft Rockefeller tien jaar lang over het plan voor zijne stichting nagedacht en hoopt hij er zijn naam door te vereeuwi— gen- De Evening Post zegt in een artikel, dat Rockefeller's naam zal blijven loven als die van den grootsten eu vorstelijksteu men chen— vriend, die do wereld ooit gekend beeft. De aandoenlijke, bijna tragische kant van de Rockefdier— Stichting is. meent zij, dat bij honderden millioenen dollars wegschenkt aan men8cben, die niet van hem honden Hij is geen bij het volk geliefd man. Niets wat hij doet, zal hem ooit den lof en de instemming van zijne landgenooten b»zorgen. Het fortuin van Rockefeller bedraagt 2500 millioen golden. Waalwijk 5 Maart 1910. Vakschool. In de >Bourse aux Cuirs* de Lie ge komt het navolgend schrijven voor over onze vakschool Une licole de Tannetie Hollandaisc. Waalwijk, le 5 février 1910. J'ai le plaisir de vous annoncer que la Seconde Chambre des Etats-Généraux de Hollande a voté le projet du Gou vernement pour fonder a Waalwijk une Ecole professionnelle de tannerie et de cordonnerie et d'y adjoindre un labora toire chimique. Les fondations seront réunies dans une seule institution, laqu- elle sera installée et gouvernée par l'Etat. Je me sens obligé de vous communi- quer cette nouvelle si heureuse pour nous, en vertu de la visite que nous avons rendu a votre Ecole a Liège, et de laquelle nous avons gardé un bon souvenir. Agréez. Monsieur, l'assurance de ma parfaite estime. Le Bourgmestre de la Ville de Waalwijk Th. DE SüRMONT DE BAS SMEELE. Dit bericht is wederom overgenomen door >La Halle aux Cuirs* van Parijs en eveneens gezonden aan de vakscholen te Freiburg, Wermelskirchen en alle die door de commissie indertijd zijn bezocht. Het geeft niet alleen bekendheid aan onze toekomstige vakschool in 't buiten land maar is tevens eene mooie reclame daarvoor, en meteen een uitstekende weg om prima onderwijskrachten op deze stichting attent te maken. „Wedstrijden om den Zilveren Lauwertak" Een prachtig mooi droog terrein, mag- nifïque weer en spannende wedstrijden, doet een voetbalhartpopelen van vreugde. Met klimmende onrust hebben de Waal- wijksche voetballers den dag van mor gen tegemoet gezien. De gansche week, hoopte en vreesde men..,, zou het weer zich goed houden En eindelijk is die spanning verbroken en staan we voor de feiten, die we hier boven noemden. Wie morgen als overwinnaars uit het strijdperk zullen treden, is moeilijk te voorspellen. Victoria* (Bosch) en >Prins Hendrik* (Bosch) die om 12 uur spelen zijn twee uitstekende 2e klassers, die zich tot het uiterste zullen inspannen om in de 2e ronde te komen. Dan krijgen we om half twee den wedstrijd >Wilhelmina 3* Willem II 2*. Dat in deze match door beide partijen enorm gewerkt zal worden, is zonder twijfel. Wilhelmina kan, nu haar 2e elftal niet behoeft te spelen, een sterke combinatie in het veld brengen, terwijl Willem II 2 geprikkeld, door de bestaan de veete tusschen Wilhelmina-Willem II, reeds weken bezig is, om een sterk elftal naar Waalwijk te zenden. En dan krijgea we de clou van den dag nl. de ontmoeting Waalwijk Voor uit l*>Hollandia« (Bosch). Na de lange periode van gedwongen rust, zien we met zeer veel spanning de verrichtingen van het W.V.-elftal tegemoet. Zooals we vernamen, zal W V. op C. Verschuren na compleet zijn en wordt de kans op een overwinning natuurlijk grooter. Hollandia is een elftal, dat wat het samenspel betreft, beslist boven W.V. staat, doch al zijn ze in het veld de sterkere, voor goal zijn ze niet door tastend genoeg, wat hun dikwijls een overwinning kostte. Dus, geel-zwarten, opgepast morgen, met vuur en overleg gespeeld, dan kun nen we in het volgend nummer misschien een overwinning melden. Wij achten het overbodig het publiek op te wekken, morgen tusschen 12 uur en 5 uur nm een bezoek aan het sport terrein te brengen De wedstrijden en het mooie weer, spreken voor zichzelf. Aanbestedingen. Bij de hedenmorgen gehouden aanbe steding voor het verfwerk Raadhuis alhier, werd ingeschreven als volgt Van Erp f 137. Dielman 120. W. Hens >117 G. Hens 115. Van der l.ee 109. Marks 100. Keizer 95 Muller 83.95 Allen te Waalwijk Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Het gedeeltelijk afbreken en weder- opbouwen kolenbergplaats gasfabriek alhier. Ingeschreven werd als volgt G. de Rooij, Waalwijk f 1357 H. v. d. Meijs, Besoijen 1339 Wed. A- Dankers, Heusden 1267 J. Trompen, Waalwijk 1250 W. van Heesch >1190 Wed A. Aarts Zonen,Waalwijk 1156 tildus Mndiol. Th. v. W. kunstcriticus van >Het Huisgezin> te 's-Bosch, schrijft: Onder de vele schilderijen die thans het bekende meubel- en kunstmagazijn *Brabantia* sieren, prijkt er ook een van den amateur-schilder, den heer G. Madiol uit Waalwijk. >Schoenmaker blijf bij je leest* ,zegt het spreekwoord, dat door den heer Madiol in toepassing wordt gebracht door zijn eigenlijk beroep de schoene industrie met zijn penseel uit te beelden en het doet genoegen het resultaat van van zijn streven gade te slaan. In aanmerking nemende dat deze schil der slechts dilettant is en behalve zijn ont vangen lessen aan de Waalwijksche tee- kenschool, vooral wat het schilderen be treft, geheel autoditact is, moet en kan men tevreden zijn met het tot dus ver verkregene. Zeker valt er voor hem nog veel, zeer veel te leeren en te verbeteren, doch de aanleg en het gevoel zijn er het materiaal is aanwezig en wacht op een degelijke verwerking en practische toe passing. Het doek, een aardig, gezellig interieur van een Langstraatschen schoen maker, zit wat men noemt nog te veel in de verf. De handen missen nog den gedetaileerden vorm en zijn op anato misch gebied lang niet in den haak. De vleeschkleuren doen het nog niet en verschiet van de velden zit nog te veel in het raam Maar toch valt er veel te waardeeren in dit tafereel. Er zit teeke ning en groepeering in Aan de stof feering ziet men ook dat de schilder nauwgezet werkt en liefde heeft voor zijn onderwerp, dat hij goed bekeken heeft. Leuk is het om te zien hoe de vervaar diger zijn techniek verdienstelijk beproeft op de hanglamp en het vogelkooitje. Daarom hopen we dat hij voortgaat met weiken en zijn onmiskenbaar talent te ontwikkelen. Want met liefde en ijver de kunst dienen en beoefenen, slechts om der kunst wille, is reeds iets wat waardeering verdient en vruchten moet voortbrengen. Ongeval. Gisteren had een knaapje, dat zich vasthield aan het afsluithek van den overgang van den spoorweg in de Sta tionstraat, het ongeluk den balk op zijn handje te krijgen en zich vrij ernstig te verwonden. Men zij dus voor den zooveelsten maal aangeraden voorzichtig te zijn. Het Centrum der schoenindustrie van Duitschland mag voorzeker Pirmasens genoemd worden. Volgens de laatste statistiek zijn daar: 11 hakkenfabrieken, 6 kartonfabiieken, 5 afvalsorteerhuizen, 8 Lederfabrieken, 230 schoenfabrieken en schoenuaaierijen, 24 Schoennaaierijen en uitpoetserijen, 14 Lederaffaires en gros, 34 Schoenhandclshuizen en gros, 62 Agenturen en Commissiekantoren. 8 knoopsgatnaaierijen, 3 leestenfabrieken, 3 brandzoolsnijderijen, 1 Stansblokmake rij, 2 schoenfournituren zaken, 3 zwik schiften-aftaires, 43 Lederdepöts van buitenlandsche firma's, 54 vilt-stof-voe- derdïpots. Verder valt nog op te sommen, dat 497 stiksters, 3 boordsters en 4 schoenstiksters als hulsarbeidsters voor eigen rekening werkzaam zijn. Vakrer«enlging. Algemeene vergadering der R. K. Vakvereeniging St. Crispijn en Crispi- nianus van Waalwijk en Besoijen op Zondag 6 Maart 1910, des avonds 6 uur. AGENDA 1. Opening en lezing der notulen. 2 Installatie nieuwe leden 3 Kiezen twee bestuursleden- 4 Mtdedeelingen- 5 Rondvraag en sluiting. Water. De Vlijmensche overlaat werkt over 350 M. lengte van Zuid naar Noord. De Bokhovensche overlaat werkt over 15 M. lengte en 7 cM. diepte. De Beersche overlaat werkt over volle lengte met gemiddeld 36 cM De Elftweg overstroomd met 127 cM. Men meldt ens uit Heusden dd. 3 Maart. Het water op de Bergsche Maas is nog stijgende. Er gaat een ontzettend sterke stroom. Men seint ons hedenmiddag uit Den Bosch De Vlijmensche weg is overstroomd De stoomtramdienst Den Bosch Vlijmen is gestaakt. De stoomtramdienst Vlijmen- Tilburg blijft voortduren. Het water om Den Bosch blijft nog steeds wassen, sedert Woensdag met 25 cM. De stand was Donderdag avond 3.92 M. buiten en 4 18 M. binnen de stad. De sluizen der havens blijven gesloten voor de scheepvaart. Het nieuwe sportterrein aan de Ver lengde Hekellaan is overstroomd. Het rechtstreeksch verkeer met St.M.Gestel is verbroken. Vele kelders loopen onder, die van het Gouvernementsgebouw staan geheel onder het water. Ook de weiden langs den Vuchtschen weg, die in jaren niet meer ondergeloopen zijn, zijn gis ternacht overstroomd. Vele hooibergen staan in het water. flooiliandel. Met den hooihandel gaat het in Bene den Langstraat naar wensch en ook naar roggestroo blijft goede vraag bestaan. De handelsvoorraden worden evenwel gering. Men besteedt voor eerste soort hooi f 25 a f 26, tweede soort f 20 a f 24, inferieur pershooi f 15 A f 19 ee stroo f 13 a f 14 per 500 KG. DRUNEN. Door de bemoeingen van het gemeentebestuur is er voor gezorgd dat dc overtocht van 't Semke naar Giers- bergen en omgekeerd geregeld is. Eenige daarvoor geschikte schippers zorgen voor de overvaart. De voor dit jaar vastgestelde kiezers lijst van de Kamer van Arbeid voor het Schoen makt rsbed rijf bevat, 22 patroonkiezers en 139 werkliedenkiezcrs. Tengevolge van den hoogen water stand is men Woensdag begonnen de zomer- kade met horden eDZ. te versterken ten einde de Baardwijkschen Overlaat water vrij te houden. Ook is er een nachtwachtdienst ingesteld om te beletten dat de kade door gestoken wordt. Woensdagavond trad als spreker in de jongenscongregatie alhier op de ZeerEerw. Heer Roes. Z. E. W. behandelde op de hem eigene taleut volle manier de belangen van der. landbouw in 't bijzonder kunst mest. Met vele voorbeelden en dikwijls op humo ristische wijze opgeluisterd deed hij den boeren het groote nut cn voordeel daarvan kennen. Zeer vele landbouwers ook uit omliggende gemeenten waren aanwezig en elkeen keerden zeer voldaan en heel wat wijzer dan zij gekomen waren naar huis. Mogen de toehoorders de wenken die hun gegeven zijn eens goed in praktijk brengen dan bestaat er ook kans dat de landbouw hier ook wat meer vooruit zal gaan. Zeer spoedig hopen we Z. E. W. wederom als spreker in ons middeD te zien. (Uitvoeriger in 'i volgend nummei.) VLIJMEN. In zake den brand, welke Dinsdagavond de woniug van den landbouwer M. Mommersteeg in asch legde, vernam-n wij van den eigenaar nog de volgende bijzonderheden. Het gezin zat ia de woon kamer aau tafel en er werden toebereidselen gemaakt de kinderen naar bed te brengen toen plotseling de m»n opsprong, zijne vrouw toeroepend zich met de kinderen naar buiten te begeven. Hij had in den gang door het zolderluik den rooien gloed gezien en be grepen, dat het hoog tijd was het buis te verlaten. Toch heeft hij nog eenc poging willen wagen om het vee, een tweetal koeien te redden, hij is naar achter gesneld, heeft de beesten los gemaakt, na eerst de groote deuren opengeworpen tc hebben en wist toen ternauwernood zich zelf in veiligheid te stellen, verblind sis hi; was door den feilen rook. Van de levende have zoomin als van den inboedel is evenwel iets gered kunnen worden. Dank zij de gunstige richting van den wiud, die bovendien weinig kracht bezat, dank ook vooral aan de kranig werkende brandweer, die bet felle vuur met golven water bekample, heeft de brand zich tot dit ecne pand bepaald. Daar alles ver zekerd is, en naar wij vernamen vrij hoog, zal de man niet zoo hiel veel schade lijden. Vraagt men naar de oorzaak, dat is ook in dit geval wevr het antwoord Oorzaak onbekend. De miliciens, die deze week onder de wapens zijn gekomen, zijn als volgt inge deeld J, Ekels, L. v. d. Lee en H. v. Valderen 2e Regiment lufanterie te 's Her togenbosch en II. Jansen bij de Genie te Utrecht. De milicien A. v. Vugt is bij de zeemilitie geplaatst. Het timmerwerk aan het Patronaat zal uitgevoerd worden door de laagste in schrijvers W. v. Oyen en Zonen. Voor het zandrijden, het z.g. hoofdienen is bereids een beroep gedaan op de welwillendheid onzer landbouwers in het bezit van paard en kar. De tuinder P. Boom heeft hedeu de eerste salade aan d* markt gebracht. Verder zijn, zooals ouster oore kwam, ook reeds de le asp. onder 't mes gevallen en behoeven we ons dus niet ongerust te maken over het opraken van den winterproviand, zuurkool, ingemaakte snijboonen enz, want weldra zullen de vereche groenten algemeen haar intrede doen, HERPT. Hedenmiddag arriveerde alhier onze nieuwbenoemde Pastoor de ZeerEeiw. heer Dr. M. C. de Wit. De parochianen gaven hun blijdschap te kennen door het uitsteken der vlaggen. Wegens het overlijden van den heer M. H. Buijs alhier, is tijdelijk met de waar neming belast van het geineente-ontvangers- schap de heer A. J. van Bokhoven. Geruchten loopen er als zou de dijk onder Hedikhuizen zakkende zijn, het is ons gebleken, dat die geruchten onjuist zijn. 's BOSCH. De vereniging »In Omnibus Charitas" te Den Bosch heeft heden aanbe- steeds den bouw van een Kweekschool voor Onderwijzeressen met kapel Liagste in schrijving ad f 145.493 was gedaan door F. Weyers, te Tilburg. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Zoo we ver- HPmen zal het plan om in deze gemeente schietoefeningen te houden, dezen zomer plaats hebben tot 15 Maart en is nog ge legenheid zicb aan te melden, zoodat indien noch slechts enkelen zich aanmelden, het plan volvoerd zal worden. RAAMSDONK(Dorp Ook in het Dorp wordt gelegenheid gegeven tot het volgen der z.g. voorbereidende militaire oefeningen Zij die van dit voordeel wenschen te profi- teeren, kunnen zich daartoe aanmelden bij den heer W. Willemse, hoofd der openbare school alhier. De 7-jarige M. Kanters viel bij het wegwerpeu van een sinaasappelschil onderst boven op den grond-g en ontwrichtte bij dien val den ellenboog.JDr. Quirijns ver leende geneeskundige hulp. Gisterenavond werd op de heraanbe steding ten huize van Mej. Floris door den heer van der Heijden te Waspik aangenomen de levering vau 47 zakken erwten h f 6,85. In deze omliggende genieenten werden door de verschillende agenten de bieten ge contracteerd h f 13 franco fabriek en f12 aan den loswal. Aan bet postkantoor Raamsdonk en de daaionacr ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 12366,51 en terugbetaald f 5093,82. Laatste boeknummer 4479. Aan het postkantoor Geertruidenberg en dc daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f16117 811 en terugbetaald f 33410.75s. Laatste boeknummer 3894. RAAMSDONKSVEER. Hedenmiddag ontstond er begin van brand ten huize van den heer J. van Helvert, slager alhier, doordat de vlam in een pot met kokend vet sloeg. Door het kordaat optreden van de vrouw des huizes, die inder hasst een groot kleed orer de vlammen wierp, werd erger voorkomen. Ge Heer H. de Wit alhier is herbe noemd als keurmeester der springstieipn bestemd tot beweiding in den Biesbosch. KAATSHEUVEL, 4 Maart. 1910. Oudste Inwoonster. Woensdag 1.1. overleed alhier de oudste inwoonster onzer gemeente Joh. van Dalen, Wed. van Dingeman van den Berg. Zij w.is geboren 8 December 1815 en bereikte alzoo den ouderdom van 95 jaren en 3 maanden. Zij woonde nog met een ongehuwde zoon en dochter. De laatste jaren was zij doof en blind, d. ch haar geheugen nog helder 's Lands weerbaarheid. Voor de jongelieden van 16 tot 36 jaar word ook dit jaar in onz? gemeente gelegen heid gegeven, om zich koeteloos in het schieten te oefwnen en te bekwamen. A s. Dinsdagnam. om 4 uur zal door de lste Luitenant G. Boxma in de O. L. School ♦e Berkdijk eene bespreking gehouden wordeD over het nut en de voordeden aan deze schietoefeningen verbonden. Vooral voor de aanstaande lotelingen en diens'plicbtigen, en ook voor alle liefhebbers van schieten, zijn deze oefeningen aan te raden. Zij worden gehouden in of bij dc O. L. School te Berkdijk. Moge een groot aantal zich ainraelden. Laag. Dezer dagen hebben onbekende vle gels een laage streek uitgehaald. Zekere A. v. B. had zijn hond met kar vastge legd voor de woning van C. v. d. Z., waar hij een boodschap had. Onderwijl hebben lage vlegels den hond met een mes of scherp voorwerp

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9