Nummer 20. Donderdag 10 Maart 19lO. 33° Jaaig. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering palTas ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. INDUSTRIE ELEN. FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De Echo van het Zuiden, Waahvijksclie en Lansstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maauden fU."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezouden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel* grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Suiaal ter plaatsing opgegeven, worden Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. jjpoma——a—og—i im.-n.jiAj a. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken ?au het verslag over 1909. Heeren lodustriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoe dig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. HEUSDEN. Openbare spoedeischende vergadering van den gemeenteraad op Za'erdag 5 Maart 1910, des voormiddags ten half twaalf uur. Voorzitter de weled. heer Van Ever- dingen. Ongeveer half twaalf opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig de heeren Van Everdingen, de Mol, Prins, Veerman, Van Andel en de Jong afwezig wegens ongesteldheid de burgemeester. Voorzitter. Wegens ziekte van den burgemeester is mij de taak aangewezen deze vergadering voor te zitten Ik hoop dat de burgemeester spoedig hersteld zal zijn en hij de werkzaamheden weer zal kunnen vervullen. Met genoegen zie ik dat de heer Vos weer aanwezig is. Ik wensch hem met zijn herstel geluk en spreek den wensch uit dat hij nog lang zijne krachten aan de belangen der gemeente zal komen wijden. Aangezien het de eerste maal is dat Vau »DE ECHO VAN HET ZUIDEN OF Jivftmltniuv aait Dett JéuwefijlwilvutD. 65) Zijt ge niet gekwetst?... H-bben ze u niet bezeerd? vroeg zij heel ongerust. Neen, vrouw, neen, zeide bij, 't is niet erg geweest. Ik ben maar een beetje ver bouwereerd, want dat is al zoo snel gegaan.. Ik zelf begrijp eï niets van. Ik dacht er om den duivel niet aau dat ik bier tegen zes man zou moeteu vechten, want gij weet dat ik van geen twisten houd en nooit een mensch links aangesproken heb. Ik heb wel twee etevige armen aan mijn lijf, maar ik dacht toch waarlijk uiet dnt ik zoo sterk was. Zeg eens. Madeleine, ik zal u nu bijna in mijne armou niet meer durven drukken Waarom niet, B-.l Drommels omdat ik benauwd ben van u pijn te doen. En de kinderen dan Voelt gij geene pijn, mijn kleine Jacquiuet, als ik uwe leden plooi om ze zwakker te maken Neen, vader antwoordde de kleine, die heel fier waB de zoon te wezen van zijnen vader wiens kracht nu door iedereen zoo hoog werd opgehemeld. En gij, lieve Jeanne, die zoo licht en zoo teer zijt, doet vader u ook geen zeer als hij u in de hoogte Bteekt of op zijne schou ders tilt om u te vermakm? Neen, neen, vadertje, riep het kleins meisje. Goed zoo nu ben ik gerust dat lag mij anders op hot hart. Kom dan, lievekens, kom vader omhelzeu Hy boog zijne sterk gespierde borst voor- ik deze vergadering leid roep ik de welwillendheid van de leden in. Ik stel voor het voorlezen van de notulen uit te stellen tot eene volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Aan de orde Aanvrage oprichting conservenfabriek op terrein aanplemping Hooge Maasdijk. Voorzitter. Van A van Rijswijk is een adres ingekomen om op het terrein aan plemping Hooge Maasdijk een conser venfabriek op te richten. Zooals den heeren bekend zal zijn, is ons dat terrein door den Minister van Financiën in erf pacht gegeven zoodat wij er de vruchten van plukken doch ook voor het onder houd zorg moeten dragen. Toen het adres is ingekomen hebben wij aanstonds een onderzoek ingesteld en ons tot het departement van waterstaat gewend. Tot heden hebben wij daarvan nog geen antwoord ontvangen doch van terzijde hebben wij vernomen, dat bij het mini sterie van waterstaat geen bezwaren be staan, maar wij ons tot het departement van financiën moeten vervoegen om een bepaling uit het contract te schakelen. Het Dag. Bestuur stelt voor op het verzoek in te gaan en adressant voor gebruik van die gronden een huur te la ten betalen van f 60 per jaar. Dat is dan als een tegemoetkoming in het onder houd van de wegen, want die zullen dan ook meer gebruikt moeten worden. Voor verlichting zal adressant zelf moeten zorgen. Van Andel. Wat wil het Dag. Bestuur nu besluiten Voorzitter. Dat wij genegen zijn op het verzoek van adressant in te gaan en ook genegen zijn om eene bepaling uit het contract te schakelen en voor vei- goeding f 60 moeten hebben. Prins. Dat is nogal veel Dat land brengt nu toch geen f 60 op Veerman. Moet adressant aau het Rijk ook nog vergoeding of huur betalen. Van Andel. Zal dat misschien afloo- pen met f 1 als recognitie te betalen. Voorzitter. Dat zou ik wel denken, maar dat weet ik niet. Wij hebben alles in onderhoud en nu moet men er op rekenen dat van de wegen een veel drukker gebruik zal worden gemaakt en bijgevolg het onderhoud meer zal gaan over cm de kinderen toe te laten aan zijuen hals te r iken Deze sloegen hunne armpjes om zijn hoofd hij drukte ze heel voorzichtig tegen zijn hart en streelde ze zachtjes gelijk breekbare popjes Dun plaatste hij ze «ven voorzichtig weer ter aarde en drukte twee klappende zoenen op de wangen van Madeleine terwyl hij ver heugd en ontroerd uitriep Komaan 1 niemand is gekwetst en er zijn zelfs geene dooden Belofte maakt schuld ik moet nog eenige buitengewone kunsten uitoef nen om hst publiek te bedanken en de vertoouÏDg te sluiten. Vooruit met do muziek Bij het booren van de lustige muziek dron gen de dorpelingen zich weer rond het uitge spreide tapijt dat tot tooneel diende waarop Paljas en zijne twee medewerkers, Jacquinet en Grain d'Amour, huune kunsten verrichtten Joson en zijne vrienden, eenigszins verlegen over hunne nederlaag, hadden zich naar de tent begeven om hunne schaamte in eene stevige pint te verdrinken. Meester Grelu wist niet hoe zich te ver schoonen om de ongunst van den ridder niet op te loopen. Hij betreurde diep dat men, in eene ge raeentp, waar hij dienstdoende burgpmeaster was, een edelman gehoond en geslagen had, die ingang vond aan het Hof en met den Koning mocht spreken. Stelde dit noodlottig voorval hem niet bloot, hem Grein, de bescherming van dien hoog geplaatsten persoon te verliezen Madeleine bemerkte wel dat Belphegor, terwijl hij zich voorbereidde, gedurig het zweet van zijn aangezicht droogde. Het was overigens geen wonder, vooral te midden der Oogstmaand, dat die buitengewone oefening hem wat meer dan gewoonte verwarmd had. De vrouw van den goochelaar fluisterde eenige woorden in het oor der kleine Jeanne Aanstonds liep het kind, zoo hard het loopen kon, n8ar do uitspanning en keerde eenige stonden daarna, stapje voor stapje wier, met een groot glas wyn in de hand, dat zij haren vaier ging aanbieden. Ah riep Belphegor, dat is eeDS flink gedacht. Dank u wel, mejnfter, gy vergeet kosten. Veerman. Daar staat tegenover dat wij ook meer havengeld zullen ontvan gen. Prins. Waarom moet uit het contract een gedeelte worden geschakeld. Voorzitter. Dan hebben zij voortaan niets meer met ons te maken, doch alleen met het departement van finan ciën- Prins. Ik begrijp niet goed waarom ze het geheele stuk niet vragen. De Jong. Dat heeft nu opgebracht f 100 Van Andel. Dat gedeelte waarna zij vragen toch niet Veerman. Dat zal misschien f 5 hebben opgebracht. Mol. Zoo'n groote onderneming zal voor een klein verschil in prijs toch niet achterwege blijven. Prins. Ik hoop tenminste dat het zal komen. Vos. Als ik het goed begrijp doet de stad afstand van het terrein en geeft 't terug aan de Financiën. Van Andel. Dan zal de Financiën toch ook wel voor vergoeding laten betalen Vos. Dat zal een kleinigheid zijn. Nu hebben ze er toch ook niets van. Van Andel. Ik zou het daarom wen- schelijker vinden den prijs er uit te laten dan kunnen wij later, als het moet, wat minder nemen. De Jong. Dan zal het voor de Finan ciën bezwaarlijk zijn om daarover een beschikking te nemen. Zoo werk je het veel vlugger af. De Voorzitter wijst er op dat het beier is dat de raad zelfstandig blijft. Van Andel. Hoe is het Dag. Bestuur aan dat bedrag van f 60 gekomen. Voorzitter. Naar schatting van kosten die wij krijgen met het onderhoud van de wegen enz. Wij hebben het wensche- lijk geacht deze prijs te nemen. De heer Veerman stelt voor f 40 voor dit geval te nemen. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren De Jong en Van Everdingen. Voor de heeren De Mol, Prins, Vos. Veerman en Van Andel. Het voorstel van het Dag. Bestuur om een gedeelte uit het contract te schakelen, hierna in omvraag gebracht wordt met algemeene stemmen aange omen. Vos. Kan op 't oogenblik niets wor den gedaan om 't een en ander te be spoedigen. Voorzitter. Wij zullen aanstonds zorgen voor hetgeen wij hebben te doen. Ver der hangt het van het departement van financiën af. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering, DONGEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 8 Maart 1910, des namiddags ten 5 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Smit- saert. Ongeveer 5.15 uur opent de voor zitter de vergadering aanwezig de hee ren van Baal, v. d. Hoek, Bierwagen, Riemslag, Smits, Hoevenaars, Teunen, Verbunt en Maasafwezig de heeren Van Gastel en Snoeren De Voorzitter verzocht den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens met de behan deling van de agenda te beginnen, wensch ik heden wijl het de eerste maal is, dat ik als Voorzitter deze vergadering zal leiden, een woord vooraf te spreken. Toen het H. M. de Koningin behaagde mij het eereambt op te dragen gevoelde ik mij gelukkig, dat de Regeering zoo veel vertrouwen in mij had gesteld. Ik wil echter niet verhelen, dat, toen ik voor den Commissaris der Koningin de bij de wet voorschreven eeden heb af gelegd, mij de groote verantwoordelijk heid en de bezwaren aan het ambt ver bonden duidelijk voor den geest kwamen en ik met angst tegen mijn arbeid opzag. Aangenaam was het mij bij mijne in stallatie op 3 Februari van wethouder Maas te mogen vernemen dat u allen mij zal helpen in den arbeid die mij wacht en met vertrouwen ga ik dan ook de toekomst tegemoet. Steeds zal ik een open oog en oor hebben voor alles wat in het werkelijk belang der gemeente is en ik hoop en vertrouw ook dat bij u allen dit zoo zal zijn en bij het verrichten vader niet, maar bij zal u dat ook vergelden, zoodra zijn werk gedaan is En in ééne teug, ledigde hij het glns Dit eenvoudig voorval werd door de om standers opgemerkt en droeg niet weinig bij om de algemeene achting voor de familie Paljas nog meer in te winnen. Het zijn toch brave lieden, die gooche laars, herbaalde men hier en daar, onder het volk. Maar Rollac, hij, was minder met die huiselijke zeden ing-«nomeD, omdat zij een bepaalde stroukelsteen waren tegen het uit voeren van zyn plan. Zoo ik bet go^d voor heb, dacht hij, zal het mij nog al moeite kosten om bij die brave lieden iets te bekomen, waBt zy schijnen malkander te zeer te beminneD. Daarmee liep de vertooning ten eiDde. te midden der algemeene toejuichingen en het handgeklap van het volk. De dorpelingen giDgen niteen om nieuwe vermaken te zoeken op het bal, aan de speeltafel, in de drinkhuizen en aan de kramen. De muzikanten met hunne roode jas, hadden de keel zoo droog als poeder geblazen en gingen eene pint pakken in gezelschap van Grain-d'Amour die altijd dorst bad. De beroemde Belphegor zelf was niet weinig tevreden eene welverdiende rust te mogen genieten en hij begaf zich rechtstreeks naar de „Gouden Zon» met Madeleine en zijne twee kinderen. Uij was op het punt binnen te stappen, toen de ridder, die hem op de hielen gevolgd was, eensklaps op zyn schouder tikte. Zeg eens, onder ons beiden nu kameraad... Mijnheer zei de goochelaar, zich omkeerend. Ik zou u graag een oogenblik alleen willen spreken. Gij doet mij veel eer aan... Is er haaBt by Anders zou ik mijnheer doeD opmerken dat ik van kleeding eerst ga veranderen en mij wat wil oppoetsen. Mijn goocnelaarepak is voorwaar niet deftig genoeg om mij in het gezelschap te bevinden van een edelman, niet waar, vrouw Voorzeker, bevestigde Madeleine. En daarbij, gij zoudt ook eerst wat moeten nitrnsten. Och wat geeft de kleidiu?, riep Rollac al lachend uit. Ik vind dnt gy er zoo heel flink uitziet en daarenboven mag, hetgeen ik n mede te deelen heb, geen oogenblik langer uitgesteld worden Bijgevolg, zoo mevrouw het toelaat... voegde hij er heel hoffelijk bij, terwijl hij heel eerbiedig voor de jonge moeder boog. Als het zoo is, mijnheer, dan volg ik u en luister naar uwe bevelen, zei Paljas Vrouw, go maar met de kindereu naar onze kamer, ik zal stftëus bij n zijn. Verschooning. mevrouw, dat ik u zoo onverwacht van uwen man kom berooven, zei de ridder op een uite:st belei-flen toon. die afstak bij het verschil van staat en stand. Gij zult er waarschijnlijk niet ovrr te klagen hebben En hy leidde den goochelaar in eene achterkamer der uitspanning, waar zich op dit oogenblik niemand bevond. Wat uitstaans mag die heer wel met Belphegor hebben, vroeg Madeleine zich af, die waarlijk nieuwsgierig was en terslnikB een blik up het persouaadje wierp, wiens handelwijze haar zoo zonderling geschenen had. Hij wil hem ongetwijfeld bedanken en misschien zelfs eene belooning aanbieden, omdat hij hem tegen die boeren daareven zoo dapper verdedigd heeft Maar waarom dan zooveel omwegen Paljas maakte van zijnen kant de zeilde veronderstellingen en dezelfde bedenkingen. De ridder noodigdv deD kunstenmaker nit met hem aan tafel te zitten, bestelde eene lekkere flesch ouden witten wijn van ouder de keldertrap, dien hij rseds bij zijn eten geproefd had, en ving de samenspraak aan door een heildronk op de gezondheid van Paljas in te stellen Op nwe gezondheid, mijn dappere ▼erdedner 1 Op de uwe, mijnheer, antwoordde Belphegor.' Het is een spreekwoord, zoo oud als ile wereld zelf. dat er r.iets zoo go-d geschikt is om iemand aan 't praten te krijgen als eene lekkere flesch wijn Roliac had er ook aan gedacht. van groote werkzaamheden gij steeds wars van alle invloeden u alleen afvraagt wat is in het belang der ge meente. Aanbevolen houd ik mij ook steeds om in alles uwe meening te hooren. Spreekt steeds vrij en onomwonden uwe meening uit en waar het kan en wen- schelijk is zal dat als richtsnoer worden genomen. Met genoegen zie ik ook dat de pers tegenwoordig is en de publieke tribune zeer goed is bezet. Ik hoop, dat u dat niet zal hinderen maar u altijd uw ge voelen steeds zult uiten, dat het uw ijver en lust zal prikkelen. (Juist 1 Red Nogmaals vraag ik uw aller steun en dan hoop ik met Gods hulp mij te kun nen wijden aan den groei en bloei van Dongen, aan het heil der ingezetenen. Daarna verzocht de Voorzitter nog om art. 13 van het reglement van orde, dat zegt dat het niet geoorloofd is, dat meerdere leden tegelijk het woord ver langen, na te komen en dat in het vervolg van gewichtige zaken, door B. en W. steeds eerst advies of preadvies zal worden gegeven. Aan de orde A. Ingekomen stukken. Ie besluit vaststelling gemeente reke ning over 1908 2e bericht, dat ontheffing is verleend van den eisch, gesteld in het 4e lid van art 48 der Lager-Onderwijswet 3e goedkeuring geldleenings-besluit. Voor kennisgeving aangenomen. B. Schrijven van de Gezondsheids- commissie in zake bijdrage drinkwater leidingen in N. W. N. Bd- In het schrijven, dat door den secre taris wordt voorgelezen, wordt door de Gezondheidscommissie op het groote nut gewezen en verzocht alsnog eene bijdrage in de voorloopige onkosten te willen verleenen. Voorzitter. Naar aanleiding van dit schrijven kan ik u nog mededeelen, dat ik naar een vergadering in Oosterhout, waar verschillende gemeentebesturen aan wezig waren, ben geweest. Het streven van de commissie is om van de Regee ring steuD te krijgen. Op de begrooting is f 15.000 uitgetrokken en hoe meer gemeenten uu steun verleenen des te meer zal de Regeering van de nood zakelijkheid overtuigd zijn. Na den goochelaar keer op keei zyn glas tweemaal te hebben do»n leegdrinken, begon hij, om de samenspraak aan t« knoopen over het voorval van daareven het onverwachte nummer in het program te spreken. Drommels mijnheer, ge hebt me daar flink nit den slag getrokken, en ik zal het □ooit vergeten. Oh edele heer, zei Paljas heel eenvoodig, dat is der moeite niet waard dat men er over spreke. Weihoe der moeite niet waard ora er over te spreken Maar, zonder n hadden die kerels mij bepaald gedood of mij minstens doodelijk gekwetst. Ik beu niet bang voor een kbin gerucht, dat heb ik genoegzaam op het slagveld en elders bewezen.... maartegen bet getal kan de moed niet opwegen... die lafaards stonden met eene heele bende tegenover mij. 't Is ook daarom dat ik er tusschen gekomen ben, antwoordde Paljas. Hetgeen ik voor u gedaan heb, zon ik oor iedereen doen, zoowel voor den eersten den besten bedelaar, als voor eenen edelman. Welke reden kon ik hebben om uwe partij te kiezen Ik ken u niet en wist ook niet of gij gelijk of ongelyk hadt... Maar ik heb soms zoo eene grildit mishaagt mij als ik eene lafheid zie begaan. Daarom heb ik een handje toegestoken om met mijn eigen wel te stapn. Indien gij mij kendet, dat zoudt ge dubbele reden hebben verheugd te wezen omdat ge mijne verdediging genomen hebt... ware ik hier in het strijdperk gebleven... gij zoudt er nog een fraaien stuiver aan verloren hebben. Hoeveel laat booren vroeg de goochelaar. Ik verwittig u dat ge mij geen geld behoeft aan te bieden, want ik zal geen duit aannemen. Een glas wijn en eenige dankbetuigingen dat kan er nog door, maar geld? foei dan Paljas werkt om zijn brood te verdienen. Het overig* is voor de eer f Gij weigert dus uw geluk Mijn geluk ik ben gelukkig mijne vrouw, mijne kinderen, eene kloeke gezondheid en mijne onafhankelijkheid... ie dat teen geluk (Wordt vervolgt.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1