Tweede Blad. Provinciaal Nienws. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. BINNENLAND. Nummer 20. Donderdag 10 Maart 1910. 33e Jaargang. Te Nancy is het proces begonnen van de onderwijzers tegen bisschop Turinaz. Ter terrechtzitting van Zaterdag las de bisschop een lange verklaring voor, waarin Mgr. zegt, dat de bisschoppen volstrekt geen tegenstanders zijn van de leekenschool, indien men daaronder ver staat een school, die door leeken of door den staat bestuurd wordt. De brief der bisschoppen heeft ook alle onderwijzers niet aangevallen. De bisschop voor zich heeft steeds verschil gemaakt tusschen onderwijzers, die de leerstellingen der kerk aanvielen, en hen, die met eerbie diging van ieders rechten hun groote en moeilijke taak vervullen. Mgr. Turinaz heeft ook niet de republikeinsche onder wijzers aangevallen, maar een bisschop, vooral in een grensgebied, kan niet toestaan, dat men de moraal, het vader land loochent. Het is monsterachtig te beweren, dat het kind niet aan zijn ouders toebehoort maar aan den staat. Men wil ook den onderwijzers een on- chendbaarheid verleenen, die voor niemand anders bestaat. Men tracht rotesten der bisschoppen tegen een ergelijk onderwijs onmogelijk te maken. Het is eene oplossing der toekomst, at de staat niet zelf cneer onderwijs eve, doch volkomen vrijheid late op it gebied. De vrijheid gebiedt, dat de uders vrij zijn in de leermeesters hunner inderen, en dat de regeering, die van Hen belasting heft, de onderwijzers erdeelt naar het aantal kinderen. Wei- ert men ons de vrijheid, zoo besluit de isschop, dan zullen wij antwoorden dat men God moet gehoorzamen en niet de enscben, en zullen wij ons beroepen p het Fransche volk, en op de toe- omst en op God. Charles Chaumet, lid van de Fran- che Kamer en rapporteur over het etsontwerp ter uitbreiding van de Fran- che vloot, beveelt in de Matin het rogram van vlootbouw van dat wets- ntwerp aan. Het houdt den gulden iddenweg, het geeft wat noodig is en is voldoende. Het is noodig, want terwijl de zeemacht van andere mogendheden aangroeit ver- indert sedert jaren die van Frankrijk, n 1920 zal Frankrijk, met uitvoering van het aanhangige program, 28 linie schepen van minder dan 25 jaar oud hebben tegen Duitschland 42. Dat vinden ze te weinig. Maar niet alleen, dat meer schepen al te vee) geld zou kosten, men zou ze ook moeten bemannen, bewapenen, dokken aanleg gen enz. Met het program van den minister van marine stijgen de belas tingen toch al aanmerkelijk. In 1910 bedroeg zij 371,436,477 frank, in de olgende jaren zal zij, naar grove schat- ug bedragen 416,724,000 fr. in 1911, 428,740,000 fr. in 1912, 438,845,000 in 19.13 enz. het hoogst in 1916, nl. '.>9,977,000 en dan geleidelijk dalende 418,992,000 in 1919. De linieschepen, die de minister voor het eerste smaldeel wil hebben, zullen IZ-3,500 groot en sterker gebouwd, beter bewapend en meer gepantserd zijn dan alle die in 't buitenland op stapel staan, volgens Chaumet. Het hooge water te Parijs schijnt gezond geweest te zijn. In de eerst acht weken van het jaar zijn er op een be volking van ruim 2,722,00 menschen 7713 sterfgevallen geweest tegen 8919 in denzelfdee tijd van 1908 en tegen een gemiddelde, de laatste jaren, van 8850. 'b De kiesiecbtbetoogingco. Menig inwoner van Berlijn zal gisteren een zucht van verlichting gestaakt heb ben, dat de gevreesde Zondag met zijn oetoogingen en demonstraties en aan gekondigde politiemaatregelen, met de botsingen, die daar bijna noodzakelijk van te wachten waren, was afgeloopen. Gelukkig is, zooals Reuter-telegram- men uit Berlijn melden, de vrees voor ongeregeldheden niet verwezenlijkt en is. de groote betoogingsdag niet tot een nieuwen »rooden Zondag» geworden. Alleen hier en daar en vooral in de Tiergarten, waarheen de socialisten blijkbaar het centrum van hun actie verplaatst hadden, nu het Trepowerpark was afgesloten, hadden een paar kloppartijen plaats, maar verder verliep alles zonder ernstige incidenten. Het mooie zonnige lenteweer, waarvan 'men ook te Berlijn genieten mocht, had blijkbaar een vrede-stemmenden invloed ehad en de oproerige gemoederen wat almer gestemd Algemeen waren de bladen van Za terdagavond het er over eens, dat de overdreven bepalingen van den politie- president von Jagow, een slechten indruk maakten en verre van tactisch waren. Zelfs de >Germania« schreef o. m.»In talrijke andere plaatsen heeft men de betoogingen toegestaan. Waarom heeft men het te Berlijn niet willen doen Uit een »Spaziergang« kunnen de so cialisten geen agitatiemiddel trekken, uit het verbod ervan wel*. Volgens de bladen van allerlei richting had de politie geen motief om er op in te slaan, zooals op een paar plaatsen gebeurde. Men was zeer kalm en de betoogers hadden zeiven commissarissen van orde aangesteld, die de zaak uit stekend leidden en eene betooging deden houden, daar waar de politie er 't minst aan dacht. De houding der politie wordt dan ook afgekeurd. Ook buiten Berlijn hadden, zoo men weet, kierechtbetoogingen plaats. De »Vorwarts schat het aantal betoogers op ongeveer 200.000 Te Essen telde men er 30,000, maar in deze stad verliepen de betoogingen dank zij de kalmte der politie, zonder incident. Te Dusseldorf, Kassei, Duisburg, Kre- feld, Maagdenburg, Altona, Stettin. So lingen hadden eveneens betoogingen plaats waaraan van 1000 tot 35,000 personen deelnamen. In laatstgenoemde plaats hadden ook ernstige kloppartijen tusschen politie en betoogers plaats. Ongesteldheid van Prins Hendrik. Z. K. H de Prins gevoelde zich Zaterdagavond kort voor den aanvang van de soirée ten hove ongesteld en was daardoor genoodzaakt dadelijk te bed te gaan. De Prins is sedert lijdende aan ver schijnselen van algemeenen katerhalen aard. gepaard met temperatuursverhoo- ging. welke des avonds tot 40 gr. steeg. Gistermorgen was de temperatuur aan merkelijk lager nm, 38. De nacht verliep naar wensch. De ongesteldheid van Z K. H. blijft een gunstig verloop nemen. De temperatuur was gisterenavond minder hoog dan Zaterdagavond. De Prins houdt voortdurend het bed. In verband met de ongesteldheid van prins Hendrik wordt nader gemeld Z. K. H schijnt een zware kou te hebben gevat, die met een vrij hevigen koortsaanval gepaard ging De zieke is onder behandeling van dr. Roessingh, die den prins 's morgens en zoo noodig ook des avonds bezoekt. Dr. Roessingh bezocht gisterenavond omtreehs 9 uur den prins aan bed De geneesheer der koninklijke familie bevond den toestand van Z. K. H. op dat oogenblik zeer bevredigend. Ons Prinsesje. In de laatste weken maakt Prinses Juliana in gezelschap van een hofdame en een verpleegster dagelijks een toertje door de Scheveningsche boschjes. De zomersche dagen van den laatsten tijd veroorloofden het neerslaan van de kap van den koninklijken landauer en velen hebben dan ook hierdoor een een goede gelegenheid gehad om Juli- aantje te zien. Voorafgegaan en gevolgd door twee rechercheurs op rijwielen, die vooral met het oog op automobielen, deze tijdig moeten waarschuwen, reed het Konink lijk rijtuig gisteren ochtend stapvoets door de Verheull-laan. Officieren op hun morgenrit deden tijdig hun paard front maken en brachten den militairen groet- Oude heeren, gepensioneerden op hun dagelijksch wandelingetje, groetten met een glansvol blijde aandoening op het gelaatdames met bonnes en kinder wagens op weg naar den Bataaf keken met verrukking naar het aardige gezonde kindergezichtje, dat uit 't witte mutsje te voorschijn kwam en met groote kijkers zat rond te staren. Bij eiken groet vatte de verpleegster het handje en zoobeantwoodrdejuliaantje wuivend en stille huldebetuigingen. »0, 't is een schathoorden we sommige dames opgetogen uitroepen- En vrouwen kunnen t weten die hebben verstand van klein goed. (N- Ct Wij knippen volgende regelen, welke het slot vormen van een uitvoerige be spreking >Van den Haagschen Toren* in »De Middelb. Courant* Mij is uit goede bron verzekerd, dat het gedwongen vertrek van den heer Giovanni aanleiding zal geven tot het voeren van onderhandelingen om de voormalige diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en den Paus te herstellen. Het spreekt van zelf dat onze Roomsche-katholieke medeburgers niets liever zouden wenschen. Van Nederlandsche officiëele zijde zou in dit opzicht alle medewerking te verwachten zijn. Zoo ziet men, dat uit het kwade soms ook het goede kan voortspruiten. Waalwijk 9 Maart 1910. Gemeenteraadsrerg adering. Openbare vergadering van den Ge meenteraad op Vrijdag 11 Maart 1910 des namiddags ten 6% uur. 1. Ingekomen Stukken (ter visie.) 2. Aanvraag van het Burgerlijk Arm bestuur om eene buitengewone subsidie (ter visie.) 3. Wijziging der begrooting 1909 (ontwerp ter visie) 4" Benoeming van a. een lid van het R K. Gasthuis- bestuur. b. een lid van het Burgerlijk Arm bestuur. c. de commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Herziening der verordening op de levering van gas en het beheer der gasfabriek (ter visie.) 6. Benoeming der commissie voor de gasfabriek. 7. Reclames H. O- 8. Bespreking aankoop van terrein voor de te stichten vakschool voor het schoenmakers- en leerlooiersbedrijf, met bijbehoorende plannen, (ter visie.) De nieuwe straat. Het zal eenieder duidelijk zijn, dat het feitelijk niet ligt op den weg eener redactie om in te gaan op strooibiljetten van >een Argus" of wie dan ook welk bil jet Zaterdagavond in onze gemeente werd verspreid en waarin onze artikelen over de nieuwe straat, aan critiek worden onderwerpen. Te meer daar men weet, dat wij onze kolomen zoo gaarne en zoo wijd mogelijk openzetten voor be sprekingen van algemeen belang We had den gaarne gezien, daar 't hier zoo'n groot gemeente-belang betreft, dat men in ons blad zijne mecning tegenover de onze had gezet. Iedereen heeft toch 't recht voor zijne opnie uit te komen voor zeker in zulk eene belangrijke kwestie. Mogelijk was eene vruchtbare, leerrijke polemiek 't gevolg geweest. Nochtans wenschen we Argus met't oog op 't groote belang van 't vraagstuk een kort bescheid te geven. Argus begint met zich van ons eerste artikel waarin wij de wenschelijkheld, ja zelfs de noodzakelijkheid van eene nieuwe straat om zoo tal van redenen, die we niet meer wenschen te herhalen, hebben uiteengezet, met een »Jantje van Leiden" af te maken. Daarop gaat hij om zoo te zeggen niet in en daarover gaat 't juist, is 't noodzakelijk in 't een algemeen be lang, dan moet het, al kost het desnoods geld Is het noodzakelijk, dan moet de gemeente in 't algemeen belang de zaak aanpakken en dan zullen particulieren en combinaties komen om de terreinen, maar 't moet niet omgekeerd »Argus< heeft niet het recht in twijfel te trekken, hetgeen wij schreven, dat er eene combinatie bestond, die zelf de terreinen wou koopen en der gemeente het terrein voor vakschool en straat aanbieden en die een aantal heerenhuizen wil bouwen, noch dat wij schreven dat er eene andere combinatie in wording was om Vs der terreinen over te nemen wij hadden daarvan de stellige verklaringen der betrokken personen Laat hem maar eens bewijzen, dat er geene behoefte is aan goede burger- en heerenhuizen, laat hem maar eens ont kennen dat er geen bouwterrein ligt aan goed aangelegde straten, dat niet schandelijk duur is en dat daardoor de ui'breiding onzer plaats tegenhoudt. Argus schijnt tegen onze argumenten vóór de straat al heel weinig in te bren gen te hebben. Over onze becijfering geeft hij zich wat meer moeite. Wij hebben een willekeurig cijfer van f 100,000 genomen, dat naar wij meen den de benoodigde som vrij wel nabij zou komen. Niet waar, decreteert Argus f 150,000 is er noodig -f- f 40,000 voor de vakschool is f 190 000 Nu zullen wij hem en 't publiek eens even uit den droom helpen en bewijzen dat hij onze ingezetenen iets op den mouw wil spellen en juist met »boeman- nen* als verdubbeling van Hoofdelijken omslag voor den dag komt. Wij zullen heel duidelijk zijn. De benoodigde terreinen voor 't plan dat wij ons thans voorstellen, bedraagt August van Baal J. Broeders Wed. Baijens De aanleg der straat, bestrating met klinkers, rioleering, gas enz. f35000 6000 8000 f49000 f43000 f92000 Waarde van een woning f 8000 f84000 Bij een aflossing van 2% en 4°/o rente zal naar den tegenwoordigen koers een leening in annufteitsvorm zijn te plaatsen ad 4,68 a 4,70% De rente grootboek-inschrijving be draagt 3%. De gemeente zal een gedeelte van hare inschrijving grootboek te gelde maken voor het stichten der vakschool. Toegezegd is eene som van f40.000. Wordt de school geplaatst in de nieuwe straat, dan komen de bouwterreinen in mindering van de som door de gemeente toegezegd en zal de waarde van de in te nemen terreinen wel zijn te ramen op f 10.000. Voor de vakschool zal de gemeente dus jaarlijks missen 3% rente van 30.000 f 900.— 4,7% van f84.000 _fJ3998.— f 4848 Deze kleine becijfering ziet er heel anders uit dan Argus' argumenten »die hout snijden* en waarvan nu niet zoo heel veel overblijft, f 10.000 of f 4848, nogal geen klein verschil. Als men meer dan de helft overdrijft, dan is men juist »onvoorzichtig« oi meer nog speelt men gevaarlijk spel. Daarbij komt, hoe meer dat verkocht wordt, hoe kleiner de hoofdsom telken jare wordt. Aan de gemeente komt ten goede van de bewoners der nieuwe straat de opbrengst der opcenten, van personeele- en grondbelasting, H. O., gasverbruik, enz. enz. Misschien is er nog op te wijzen dat verbetering der straten onlangs met groote meerderheid is verworpen en dat de kosten aan de haven te maken wor den bestreden door haven- en kaaigeld, en wat de M. U. L O. betreft, die er met de haren wordt bijgesleept, met dit argument zal schrijver zelf wel eens lachen 1 We zien nog verder niet in, dat men bij het maken van de begrooting niet mag rekenen op de ieder jaar meerdere opbrengst der gasfabriekgerust mag men daarvan een gedeelte voor de nieuwe straat nemen, daar de begrooting zooals ze op 't oogenblik loopende is, voor den gewonen dienst zeer ruim is opgemaakt. Hoe kan Argus beweren dat er jaren zullen komen, dat niets of weinig zal worden verkocht waar hij toch weet dat perceelen zullen te koop worden aangeboden, de helft en meer goed- kooper dan waarvoor thaus bouwter reinen worden verkocht en die nog met graagte worden genomen. Wij meenen na 't bovenstaande tot de conclusie te mogen komen, dat er van 't zakelijke in 't betoog des heeren Argus al heel weinig overschiet en dat wij onze meening, neergelegd in onze beide artikeltjes, gerust kunnen staande houden en nogmaals aan 't publiek kunnen voorzetten. Wij blijven in de nieuwe straat een grooten factor zien voor den vooruitgang, bloei en toekomst van Waalwijk. Wij hebben geschreven om de zaak ook aan de publieke opinie ter beoor deeling te geven, alleen in 't algemeen belang, wat wij ook vertrouwen van de tegenstanders der straat. Onze meening blijft ook na 't geschrijf van Argus ongewijzigd, wij hebben daar aan niets toe te voegen noch af te doen. We hopen dat de raad er even eens zoo over denkt, tot heil onzer plaats, yakverernlglng. Zondagavond had op de l'auluszaal eene vergadering plaats van de R. K Vakvereeniging. Ongeveer half zeven uur werd de vergadering door den Voorzitter met den Christelijken groet geopend en de nieuwe leden hartelijk welkom toegeroepen. Dan deelde hij mede dat bij enkele candidaatstelling tot leden van het be stuur zijn benoemd de heeren P. van Daalen en A. van Wezenbeek. Beide heeren dankten voor het ver trouwen in hun gesteld en beloofden steeds altijd en overal hun krachten te zullen wijden aan de belangen van de vakorganisatie. Verder werd op voorstel van het hoofd bestuur besloten aan te sluiten bij den bond, die bij staking of uitsluiting per lid f2 751/* per week zal uitkeeren. Het bedrag dat deze verzekering per jaar kost zal worden betaald door de weer- standskas. Na nog eenige mededeelingen gedaan te hebben van huishoudelijken aard, sloot de Voorzitter deze vergadering. Examen Bevorderd te Utrecht tot docter in de staatswetenschap op »Stellingen» de heer mr A- den Dekker, geb. te Almkerk. Posterijen. Met ingang van 16 Mei is de klerk der posterijen en telegrafie 2e klas C. I.obber verplaatst van Raamsdonk naar Rotterd (telegraafkantoor) en A. J. Bechtold van Tilburg (telegraafkantoor) naar Raamsdonk. Benoeming. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, Bisschop van 's Bosch, heeft benoemd lot pastoor te Nuland den Weleerw. heer M- van lerseel, tot pastoor te Hooge- Mierde den Weleerw. heer C. A. Krijnen, tot kapelaan te Vierlingsbeek den Wel eerw. heer J. Simons en kapelaan te Lierop den Eerw. Vissers, priester van het Seminarie. Vennootschap Staatscourant no. 56 bevat o m. de statuten der volgende naamlooze ven nootschap Maatschappij tot voortzetting der zaken voorheen onder de firma Gebrs. Quirij s», te Waalwijk. Doel de handel in huiden en leder, benevens leerlooierij, met al wat tot een en ander in den ruimsten zin gerekend kan worden daar toe te behooren Duur tot 31 Dec. 1939. Kapitaal f160,000 verdeeld in 160 aandeelen van f 1000, waarvan 125 geplaatst. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren de heeren O W. H. van Tussenbroek, koopman te Waalwijk en J. en P Quirijns en tot commissarissen de heeren G. H. Quirijns, koopman, wonende te Capelle en D J. H. van Tussenbroek, koopman, wonende te Waalwijk. Licdertulel De Staatscourant bevat de Koninklijke goedkeuring der statuten der liedertafel >Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Besoijen. Burak Coneours Zondagavond 6 Maart werd in het hotel de Twee Kolommen» van den heer A. Gerris-Simons het barak-concours gesloten. De prijzen zijn behaald als volgt: le prijs de heer Petrus van Schijndel, 2e prijs de heer Jac. Pijnenborgh, 3e prijs de heer Gérard Zuurhout, 4e prijs, de heer Frits van Gils, repectievelijk met 183, 180, 180 en 165 punten. Diefstal. Gisterenavond toen vrouw v. B. tegen half zeven naar den dijk ging om haar wasch die daar te bleeken lag, binnen te halen, kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat alles, zijnde 31 stuks, gestolen was. Wel een zeer brutaal stuk, als men weet dat men op de looierij, waar het linnengoed vlak bij lag, nog aan 't werk was en er steeds drukke passage is. De zaak is in handen der politie. Zondag 6 Maart 1.1., hield de afdeeling »Waalwijk» v. h. N. O- G. eene verga dering op »Musis Sacrum». Vrij goed waren de leden opgekomen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat 1909 sloot met een batig saldo van f 16.39. Besloten werd daarom de contributie voor 1910 te laten als in gepasseerd jaar. Tot bestuur werd gekozen, resp. als Voorzitter, Vice-voorzitter, Secretaris en Penningmeester de heeren M. H. v. d. Horst, M- van Gennip, J. C. Jansen en J. C. Mols. Het afdeelingsbestuur had voor de Alg. Verg. een voorstel ingediend, betreffende het Mannheimer-Stelsel. Dit lokte op de vergadering heel wat dis cussie uit. Bij de daarop volgende stemming om het voorstel al dan niet in te trekken, stemden bijna alle, leden tegen intrekking. Besloten werd verder nog, dat onze afdeeling zicht zou abonneeren op het maandblad De Rechtstoestand. Tot slot sprak onze Voorzitter nog enkele hartelijke woorden om in 1910 eens flink propaganda te rr aken voor anze vereeniging. Wedstrijden om den Zilveren Lauwertak. Reeds ten 12 uur vingen Zondag j 1. bovengenoemde wedstrijden aan. Twee Bossche Vereenigingen nl. »Victoria» »Prins Hendrik» komen het eerst aan de beurt. Met rust is de score nog blank. Daarna treedt »Victoria» overweldigend op en wint zij ten slotte met 50. Om half twee zien wij Wilhelmina 3» (s Bosch) en Willem II 2» in het veld komen. Onmiddellijk krijgen we een mooi vurig spel te zien, wat tot het einde aanhoudt en »Wilhelmina» met 20 doet winnen. Oudertusschen heeft zich een talrijk- publiek langs 't lijntje geschaard, om getuige te zijn van den wedstrijd W-V.»- »Hollandia. Te 3 ure roept scheidsrechter M. Wertenbroek beide partijen in het veld. >H©llandia» wint den toss en verkiest met zon en wind in den rug te spelen. Direct na den aftrap zitten de geel zwarten voor de Bossche goal. Hun aanvalslinie speelt doortastend en doet het beste verwachten. Het Bossche doel verkeert dikwijls in gevaar en wasFortuna »W. V.» een beetje gunstig gezind ge weest, dan was het »Hollandia» doel niet schoon gebleven. Ondertusschen zitten de groen-witten ook niet stil en doen al het mogelijke om uit de om knelling te geraken. Hun backs zuiveren met reuzentrappen hun terrein, en stellen zoodoende hun voorhoede in staat, ook tot den aanval over te gaan, die hiervan gretig gebruik maakt. Wat we allerminst verwacht hadden, zien we nu gebeuren. »W. V-» verslapt nl. plotseling en neemt »Hollandia» het spel geheel in handen. De rust gaat echter met een blanke score in. Algemeen denkt men »W. V.» met den wind in den rug te zien ophalen. Doch bittere ontgoochelingBehoudens enkele gevaarlijke uitvallen der geel zwarten, is en b'ijft »Hol!andia> de sterkere. Dat de Bosschenaren ten slotte nog slechts met 1—0 winnen is voor namelijk te danken aan het uits ekende werk van achterback en keeper. O i. is de nederlaag van »W. V.» aan de ongeoefendheid te wijten. Toen eea De Echo van het Zuiden Nederland en het Va icaun. N. 0. G.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5