Rummer 21. Zondag 13 Maart 19lO. Toegewijd aan Handel,^Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteiaadsvergadering PALJAS 33° Jaaig. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Uitgevek: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verseh ij nen de nummers GRATIS. INDUSTRIE ELEN. FEUILLETON e Echo van het Zuiden Waalwijksclie ei liangsiraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Prani o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Adverthntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel» grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden '-Imaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abounement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloteu. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich ouled'g met het opmaken van het verslag over 1909. Heeren lndustriëelen worden verzocht ïunue opgaven voor het verslag, zoo spoe dig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. DONGEN D. Adres van Ingezetenen, om de kermisdagen op den 2en Zondag in Augustus met de 2 daarop volgende dagen te stellen. In hun adres, dat door ongeveer 400 ingezetenen is ondertee kend en dat door den secretaris wordt voorgelezen, wijzen adressanten er op, dat een geheel jaar door geen enkele vermakelijkheid plaats heeft. Het gevolg daarvan is, dat de bewoners elders ver makelijkheden gaan bijwonen en zoo doende het geld, waarvan anders de ne ringdoenden hier profiteeren, naar elders wordt gebracht. Ook voor de ouders, voor wie het nu onmogelijk is om hun kin deren na te- gaan, is het van groot be lang indien niet meer buiten de gemeen te behoeft te worden gegaan. Verder verzoeken adressanten een terrein aan te wijzen waarop gedurende de kermis dagen eenige vermakelijkheden geplaatst kunnen worden. Voor de gemeente zou dat nog een bron van inkomsten kunnen Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF Jih'lckultcuuv aan Den Jt)iuvetijLt>anD. 66). Ik moet rt«htuit bekennen dat gij een allerliefst vrouwtje hebt En buitengewoon goed, mijnheer Ik mag waarachtig zeggen dat zij de zou van ons buisgezin is... het is dus licht to begrijpen dat wij gelukkig zijn. Ondanks uw zwervend leven Wij zijn met vier, zoodat ieder van ods drie menschen kan beminnen als er één is die lacht of zingt, dan lachen of zingen de drie andaren zonder te vragen waarom en ware ons kleintje soms niet wat ziekelijk, wij zouden waarlijk ni< t weten wat droefheid i3. Maar dit gedurig reizen de ver moeienissen wierp de ridder hiertegen op. Dit gedurig reizen wel dat is de grond- reden onzer vreugde Wij zijn gelijk een nestje trjkvogels die eeno streek verlaten zoo haast de wind der verveling aanwaait.. En daar wij, bij voorkeur meestal in steden en dorpen gedurende de kermisdagen verblijven, vinden wij overal en altijd lac ende, vroolijke menschen 's Avonds, als de ontvangsten goed geweest zijn, dan deelt men welgezind het avondmaal en dankt men God dat de dag goed afgeloopen is zijn de ontvangsten in tegendeel onbeduidend, dan danken wij God op voorhand voor den volgenden dag... Bravo zei Rollac, gij zijt een volmaakte wysgeer Ik hernam de goochelaar heel eenvoudig, ik ben een arme paljas!... Arm 1 drong de ridder aan welnu het worden. Voorzitter. Het komt het Dag. Best. het best voor twee leden uit den raad te benoemen die met het Dag. Bestuur samen een commissie vormen teneinde dit adres eerst te onderzoeken, 't Is ons door allerlei omstandigheden niet doen lijk geweest nu reeds advies te geven. Aldus wordt besloten. Tot leden van de commissie worden benoemd de heeren Teunen en Verbunt. De heeren Bierwagen, Riemslag en Smits, verwierven respectievelijk ieder 1 2 en 3 stemmen op zich. E. Adres van het Bestuur der afd. Dongen van den N.B. Mij. van Land bouw om subsidie in de kosten van den Landbouwcursus Voorzitter. B. en W. stellen voor goedgunstig op het adres te beschikken. In bijna iedere gemeente kan zoo'n cursus vrij gebruik maken van een school lokaal met vuur en licht, doch aangezien wij dat hier niet kunnen geven, stellen wij voor f25 subsidie te verleenen. Verbunt. Die subsidie zal zeer goed worden besteed en ik zal er dan ook gaarne mijn stem aan verleenen. Wordt besloten f25 subsidie aan de afd. Dongen van de N Br. Mij. van Landbouw te verleenen. F. Wijziging tier gemeente begrooting voor 1910. Goedgekeurd wordt om eenige posten af- en over te schrijven. H. Vaststelling kohieren trottoir- en hondenbelasting. Het kohier van de trottoir-belasting is 'hans gebracht op t 650.40, zoodat dit kohier sluit op een gelijk bedrag aan dat van een vorig jaar. Het kohier van de hondenbelasting sluit thans met een bedrag van f960 en dat van een vorig jaar op f 984.. Zonder beraadslagingen worden de kohieren vastgesteld. 1 Beplantingen Voorzitter. Om dit punt thans gede tailleerd toe te lichten, gaat niet wijl wij nog niet voldoende hebben kunnen onderzoeken. Ik kan echter wel mede- deelen dat het 't streven van B. en W. is om de wegen welke breed genoeg zijn te beplanten, en dit met kracht voort te zetten. Mettertijd vormt dit dan voor de ge ligt maar aan u rijk te worden. Gij lacht zjker Geenszins. Ik heb het u reeds gezegd, mijnheer, ik loop de fortuin niet achterna. Neen, maar sinds «enigen tijd loopt de fortuin achter u. 't Is waarschijnlijk dat haar paard niet zoo ving te been is als „mijn Witte" of anders zon ze mg reeds lang ingehaald hebben. Zij heeft u ditmaal ook werkelijk inge haald zij heeft de postsjees genomen en zit niet verre van hier. 't Is nu toet» zeker om te lachen Ik zal ze u even gaau toonen en izelfs zal ik ze u laten aanraken. Voorwaar, mijnheer houdt veel van «een lachpartytje ik b*n er ook uogul liefhebber van... ik beu nogal een vroolijke gast, ma«.r gij kent het spreekwoord. Ja, korte deuntjes zijn de schoonste Maar ik verzeker u dat ik geen deuntjozing... Een groot geluk staat u te wachtm m ik ben waarlijk verheugd dat de hemel mij heeft aangeduid om u die goede tijding te> breDgen. Mijnheer is wel goed... Luistert!., gij kent mij hoegenaamd niet, maar ik keu u des te beter... gij zijt de zoon van Willem... uw uaam is Bslpbegor. Wel hemeldaar zijn minstens honderd dnizend menschen in Frankrijk die mij zoo kennen. Daarenboven verzwijg ik zelf mijnen naam voor niemand. Gij hebt wel geboord dat ik daareven voor de bijeengestroomde menigte mijnen naam en mijne hoedanigheid nog heb afgeroepen. Oh 1 ik ken nw beter dan iemand anders, beter zelfs dan gij uw eigen kent. Zoo riep Paljas al lachend- Ah sa l gaat gy misschien met hekserij om of wilt gij my de toekomst voorzeggen Waarom niet? antwoordde de ridder. Ik heb veel gereisd en kan in het leven lezen, gelijk in een boek. Ah gij wilt mij daar eene fametize pil doen slikken 1 riep de goochelaar. Wilt ge mij uwe hand reiken Dat is een grappige ridder dacht Paljas in zijn eigen. Wij zullen ons een* duchtig vermaken. meente een flink kapitaal 't Is ons gebleken, doch nog niet vol doende, dat thans door particulieren boomen zijn gepoot op gemeentewegen. Kan de raad zich vereenigen dat wij een onderzoek instellen en wij de men schen dan aanzeggen dat zij de boomen moeten opruimen en wij jonge boomen gaan planten, altijd zoover als de be grooting het toelaat. Aan de Volkssteeg en van Klein Dongen uaar de Vaart zou 't al goed gaan. v. d. Hoek. Als er een tram komt, zal dat dan niet hinderlijk zijn. Voorzitter, 't Is niet zeker dat de lijn op den weg zal worden gelegd. Voor de veiligheid wordt dat tegenwoordig meest naast de wegen gedaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt B. en W. machtiging verleend. K. Benoeming leden-commissie tot weiing van schoolverzuim. De aftredende leden, de heeren Maas Oijens, Vermeulen, Lotharingen en Edel- broek worden herkozen. L Benoeming leden stembureaux Tot leden worden benoemd de heeren Maas, Verbunt en Edelbroek en tot plaatsvervangende leden de heeren Teu nen. Bierwagen en d. Wee. M Ontslag en Benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorzitter. Mijn vooiganger heeft te kennen gegeven, dat hij als ambtenaar van den Burgerlijken Stand ontslag wenscht te hebben. Ik stel voor hem dit eervol te verleenen en hem te be danken voor de diensten die hij als zoodanig heeft bewezen. Ter toelichting wil ik u nog even mededeelen, dat de te benoemen amb tenaar hoofdzakelijk is belast met het voltrekken van huwelijken Met algemeene stemmen wordt hierna de Voorzitter tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd. Deze dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt de jonge paartjes wel gelukkig te zullen maken. N. Opgave ter benoeming van een zetter. Voorzitter. Door den heer Smits is ontslag gevraagd en nu moet een can- didaat voor een nieuwe voordracht wor den gekozen. En zijne beid6 handen vooruitstekend Daar. Welke verkiest gij de rechter of de linker 't Is gelijk. De ridder u-ira de rechterhand van Paljas iu de zijne en deed alsof hij aandachtig de lijnen naging. Gij zijt, naar ik zie, voor acht jaar ge ouwd. Dat is, werkelijk I niet moeilijk om te raden. Als men een kuaapje heeft van zeven jaar, dan is het wel te veronderstellen dat men omtrent acht jaar... Merk ook goed op dat ik zeg acht jaar, noch minder nog m^er. Het toeval is u nogal gunstig gij hebt juist geraden. Dit huwelyk, giug llollac voort, zal u veel geluk bijbrengen. Het heeft mij reeds een goed deel geluk bijgebrachttwee lieve kindertjes, braaf gelyk engeltjes... Vtrder?... Uwe vrouw is drie eu-twintig jaar oud. 'i I8 waar. Moeder van eenen knaap die zeven jaren telt, na acht jaren huwelijk., zy kan niet jonger wezen, want een meisje trouwt niet vooraleer zij vijftien jaar oud is. Vijftien en aebt is drie-en-twiotig. Gij kunt duivels snel rekeueu Uwe ouders zijn over achttien jaar ge storven hernam de ridder. 't Is nog waar, zij Paljas, die ernstig verd bij deze herdenking Zij hadden Madeleine aangenomen to zij nog een klein kindje was... Uwe m. ieder heeft ze met hare melk gevoed La ter, toen gij beide weezen waart, waart gy ha; ur «enigste steun... 1 Is kunstenmaker begon zijne oo^en wyd ope 0 te spalken. - Hoe weet gy dit alles l vroeg hy. Vermits ik met hekserij om ga. zoo ge Z6— En verder? ik wil toch eens zien hoe veri gij suit komen. D it kind werd aan uwe ouders toevertrouwd op xekeren dag, toen zij temidden van den win t«r, in het bo?ch vau TouqueS gelegerd wai eai„ door «enen mau, die op de vlucht was Gekozen wordt de heer C. v. Baal. Voorzitter. Verlangt nog een der heeren het woord, Smits, 't Is naar aanleiding van punt F. wijziging begrooting 1910, betreffende de toegezegde subsidie, 't Spijt mij dat de commissie zoover boven het gevo teerde bedrag is gegaan. 50 pCt. Ik zou niet gaarne bij eene volgende gelegen heid een dergelijke commissie aan het hoofd zien staan. Bierwagen. De weg naar de Lagen Ham is zeer slecht. Kan daar geen verbetering worden aangebracht Voorzitter. Wanneer het weer wat gunstiger is zullen wij verbetering laten aanbrengen. Verder wijst de heer Bierwagen er nog op, dat tusschen de rails een pad is gemaakt, doch dat deze telkens wordt opgebroken en daardoor in een slechten toestand komt te geraken Wenschelijk acht hij het daarm dat die pad aan de andere zijde van den weg wordt gelegd, dat zou voor de bewoners van den Lagen Ham een zeer goede verbetering zijn. Voorzitter Wij zullen een en ander onderzoeken. Niemand meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de verga dering. KAATSHEUVEL Openbare vergadering van de i ge meenteraad op Woensdag 9 Maart 1910 des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Besouw. Ongeveer kwart voor tien uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Verster, Dalen, Roestenberg, van Kuijk, Lombarts, Rijken, v. d Heu vel, Elias, De Bresser, Hesselmans, van Dortmoad en Teulingsafwezig het lid van Beurden. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de Orde 1. Schrijven van den Ned. Boerenbond afd. Loonopzand, houdende verzoek minnelijke schikking afkoop Tienden. In het schrijven, dat door den secretaris wordt voorgelezen, wordt te kennen gegeven, dat het bestuur bereid is de noodige medewerking te verleenen, om te trachten eene minnelijke overeenkomst tot stand te brengen tussc'ien voormaligcn tiendheffer en tiendplichtigen, opdat zoo wel de afkoop der Gemeente-tienden door minnelijke schikking zou plaats hebben, als met de Rijkstienden reeds in 1909 het geval was. Voorzitter. Het Dag. Bestuur stelt voor op 't zelfde standpunt te blijven staan, als waarop wij ons voor twee jaar geleden hebben geplaatst nl. om tegen penning 17 de tiend te verkoopen. v. d. Heuvel. Als ik mij niet vergis, wil het bestuur van den Boerenbond, volgens uitlating van de Vice-president van den Bond, J. van Lier, nog minder dan 15% betalen. Na eene breedvoerige discussie wordt het voorstel van het Dag Bestuur aan genomen. Op voorstel van eenige leden wordt besloten dat men tot onderhandeling wel bereid is. 2 Adres van Dr. Ruding rooilijn en emping sloot aan den Vaartkant Uit het schrijven blijkt dat Dr. RudiDg vergunning vraag een villa te mogen bouwen 5 M. achter de rooilijn en op de rooilijn te laten aanbrengen een ijzerhek. Voorzitter. In de bouwverordening is een artikel opgenomen, dat de vergun ning kan verleenen tot bouwen anders als bij verordening is voorgeschreven. Van Dortmond Er is niets tegen als 't voor een villa is. v. d. Heuvel zegt er uit een schooD- heidsoogpunt niet tegen te zijn. De heer Bresser acht het wenschelijk dat bewust artikel thans geheel wordt gewijzigd, dat behoeft men voortaan met een dusdanig verzoek zich niet meer tot den raad te wenden. De Voorzitter gevoelt daar ook wel iets voor. Dan behoeft later hij die laat bouwen niet meer aan de willekeur van den raad af te hangen. Een vaste regel moet worden genomen De Voorzitter wijst er verder op dat door van Luxemburg een begrooting van de kosten is opgemaakt, alleen van rioleeren en dat zulks zal kosten onge veer f 220 a 230. Een Tilburgsche firma is genegen het omdat zyn hoofd op prijs werd gesteld, en lster nooit meer weerkeerde... Zijn deze bijzonderheden juist Ja. Ik was nog heel jong, maar ik zie nog, als ware het slechts sedert gisteren gebeurd, het bleeke verslagen galaat van dien man een boer met een wijden, breeden mantel aan, waaronder hij het kindje verborgen hield- Juist gelijk ge zegt... Ziedaar dus wat het verleden aanguat. Laat ons nu in de toe komst zien... Verschooning, onderbrak hem I aljas, uwe verklaringen verwonderen mij gij zijt waarlyk veel slimmer dan ik dacht. Zeg, kan men dau waarlijk in de toekomst lezen Weihoe gij zelf vraagt mij zuiks, gij die het goochelstieltje uitoefent en pas eenige oogenblikken geleden ernstig de toekomst aan de boeren voorspeldet Drommels 't Is nu reeds vijftien jaar dat ik dat stieltje uitoefen en nooit heb ik er zelf geloof aan gehecht Om het even antwoordde Rollac, gij znlt nochtans wel genoodzaakt zijn geloof te hechten aan hetgeen ik u zeg. Zijt gij dan een tooveraar Luister, sprak de edelman op plechtsta- tigen, profetischen toon. Madeleine zal voor u en uwe kinderen de bron van een aanzienlijk fortuin wezen, want zij stamt af van een luisterrijk geslacht, edel gelijk d« voreteu van den bloede en daarbij millioenenrijk... ik zal u deze familie doen kennen. De verblufte goochelaar riep Zij Madeleine 1 van edelen bloede, millioenen rijk... gelijk de vorsten van den bloedel... Kortom, ryk en edel... ik heb nochtans wel geboord... die teug wijn heeft mijne zinnen niet verbijsterd gij verzekert.. Ik zweer u dat dit alles loutere waarheid is, bevestigde Rollac. Mijne vrouw zou een edelmanskind zyn mijne kinderen kleine millionaire Ohneen dat is onmogelijk... gij drijft den spot met my, heer ridder... Ik zeg u dat alles loutere waarheid is. Binnen eenige oogenblikken zal ik er het bewijs van geven en opdat gij aau mijne woorden niet meer zoudt twijfelen, zal ik n reeds een voorschot geven op het groot fortuin dat u later te beurt zal va len... vyf en twintig louis 't iB een onbeduidend sommetje En Rollac wierp een wel.-evulde beurs op tafel. Paljas dorst er eerst niet aan raken De verklaringen welke gij daareven geboord had waren zoo onverwacht, zoo buitengewoon zoo fantastisch, dit alles geleek zooveel op spoken, dat hy nog altijd twijfelde ondanks de herhaalde verzekeringen van den ridder. Hij vreesde list of bedrog. Vyf en twintig LouiB gij zegt dat daar vijf en twintig Louis inzitten Gij moogt ze tellen. Ah daar denk ik aan iets anders, her nam de knnstemaker terwijl hij zijn vorschen- den blik op den edelmoedigeu vreemdeling vestigde Is al hetgeen gij mij daar vertelt geen louter uitvindsel om mij te dwingen uw geld aan te nemen Indien dat aw inzicht is mijnheer, dan zijt gij bedankt Bewaar uwe louis laat aan Paljas de eer en bet genoegen gratis eenen dienst bewezen te hebbeB. Ik herbaal u nogmaals, drong Rollac aan, dat h«t geene belooning is welke ik u aanbied masr slechts een klein voorschot op het groot fortuin dat ik voorspeld heb. Waarlyk?... Ik zal n aanstonds bewyzen geven, pa pieren voor oogen leggen Wacht mij bier een oogenblik en binnen weinige oogenblikken zult gij aan mijne woor den niet meer twijfeler... De ridder stond op en verliet haastig de kamer om eenige papieren uit zijnen reiszak te gaan nemen. Terwijl bij de trap opklom om naar zijue kamer te gaan hadde men hem kunnen hooren mompelen Ziezoo de zaken gaan voornit. Ik heb den goeden weg gevonden 1 Toen Belphegor alleen waa, streek by met de hand over zijn voorhoofd, overttoste zijn lichaam om zich wel te verzeken n dat hy wakker was en alles wat by gehoord had geen ijdele drooomen waren. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1