Nummer 21 Zondag 13 Maart 1910 33e Jaargang Tweede Blad Gemeenteraad Waalwijk. Firma Mandos-Vinken Fijne Heeren-Mode-Aftikelen. 6 BUITENLAND. Frankrijk. Duiteehland. Oostenrijk. Openbare vergadering van den Ge meenteraad op Vrijdag 11 Maart 1910 des namiddags ten 68/4 uur. AAN DE ORDE 1. Ingekomen Stukken (ter visie.) 2. Aanvraag van het Burgerlijk Arm bestuur om eene buitengewone subsidie (ter visie.) 3. Wijziging der begrooting 1909 (ontwerp ter visie) 4. Benoeming van a. een lid van het R K. Gasthuis- bestuur. b. een lid van het Burgerlijk Arm bestuur. c. de commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Herziening der verordening op de levering van gas en het beheer der gasfabriek (ter visie.) 6. Benoeming der commissie voor de gasfabriek. 7. Reclames H. O- 8. Bespreking aankoop van terrein voor de te stichten vakschool voor het schoenmakers- en leerlooiersbedrijf, niet bijbehoorende plannen, (ter visie.) Afwezig de heer van Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering en heet de leden welkom, deelt mede dat de heer van Schijndel kennis gegeven heeft wegens ongesteldheid de vergade ring niet te kunnen bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden daarna door den Secretaris voor gelezen, waarop de heer Timmermans- Verschure vraagt of de subsidie voor de werkloozenkas niet verleend was on der die conditie dat Besoijen eveneens f 100 gaf, De Heer Houben Er is bepaald.dat Besoyen in evenredigheid zou geven. De Voorzitter stelt voor dit in de no tulen bij te voegen Aangenomen. De Voorzitter Alvorens met de agenda te beginnen wensch ik eerst een over zicht te geven over het afgeloopen jaar. Ie. In de Tweede Kamer is besloten in onze gemeente eene vakschool te stichten voor onze beide hoofdindustrien, een succes, waarvoor vele jaren is gewerkt Ik breng daarvoor dank aan degenen, die daartoe hebben meegewerkt en dan noem ik op de eerste plaats onzen ge- achten afgevaardigde, mr. J Loeff, die op zoo meesterlijke wijze en met warmte onze zaak heeft verdedigd ik breng hem van deze plaats onzen hartelijken dank. 2e dank aan de commissie voor de vakschool, zelden zal men een commissie aantreffen, die met zooveel lust en ener gie 3 jaren gewerkt heefthartelijk dank breng ik aan de commissie met haren voorzitter. 3e dank aan de pers, met name de redactie van De Echo van het Zuiden die op zoo krachtige wijze deze zaak heeft bevorderd. Verder heeft onze gemeente van offi- cieele zijde waardeering ondervonden, een onzer is benoe d als lid der regee- ringscommissle voor de tentoonstelling te Brussel, een ander is benoemd tot lid der commissie voor de werkeloosheid, terwijl een derde het praedicaat Ko ninklijk» aan zijne fabriek zag vei bon den, dit alles komt onze gemeente natuurlijk zeer ten goede. Ook in andere zaken was in onze ge meente vooruitgang te bespeuren. De have bracht f 680.17 meer op dan in 1908, terwijl 209 schepen inhoudende 12239 ton meer binnenkwamen. De gasfabriek gaf een overschot van f 5000. De gemeente-financiën zijn gun stig te noemen, een tekort aan kasgeld rkwam niet voor, vele schulden werden afgedaan en nog sluit de rekening met een goed slot, ook de bevolking der gemeente is toegenomen allemaal tee kenen die wijzen op den vooruitgang der gemeente en doe ik U van een en ander gaarne mededeeling en spreek den wensch uit, dat de welvaart van Waalwijk zal toenemen. Bravo's. Ingekomen stukken- a. De rekening over 1908 en de be- grooling van 1910 zijn door Ged. Staten goedgekeurd. b. B en W. hebben 12 Januari bij den gemeente-ontvanger, proces-verbaal van kasopneming gemaakt en boeken en bescheiden in orde bevonden. c. Ingekomen is een adres van het i voor de leden van den raad ter inzage, comité voor de a s. Prov. Landbouw- KlijbergIk meen dat er eenige tentoonstelling, waarin wordt meegedeeld vergaderingen terug, reeds gevraagd is dat er te Waalwijk eene groote laudbouw eene nieuwe instructie op te maken, tentoonstelling wordt gehouden. De be Voorzitter: Er is overgesproken, en langen voor den landbouw en de gemeen te worden duidelijk uiteengezet en eene subsidie gevraagd van f 1 500- B. en W. stellen voor een maximum van f 1000 in een eventueel tekort der rekening bij te dragen. Aangenomen. Ingekomen een schrijven van 't comité tot viering van 't vijftigjarig bestaan der liedertafel «Oefening en Vermaak* Het plan is een muziekfeest te organiseeren, waaraan zeer vele uitgaven verbonden zijn. Eene waardige viering van het gouden feest der vereeniging die eene eereplaats in Waalwijk inneemt, zal zeker in den smaak der ingezetenen vallen, en de beoefening der toonkunst zeer bevorderen, tevens is 't een bewijs van dankbaarheid, voor de belanglooze diens ten, die de liedertafel steeds presteert. Er zal natuurlijk veel volk in de gemeente komen| en daarom vraagt de commissie eene subsidie van f700. B. en W. stellen voor eene subsidie van t 300 te verleenen. Aangenomen d. Ingekomen een adres van den Ned. Bond van Lichamelijke opvoedig. Mede gedeeld wordt dat dit jaar een cursus is gehouden te Breda voor onderwijzers en onderwijzeres, voor het aankweeken van leiders van openluchtspelen, dat daaraan door 100 onderwijzers en 40 on derwijzeressen is deelgenomen, waaronder ook een cursist uit Waalwijk. Over 't resultaat was men zeer tevreden. Nu lag het in de bedoeling er weer een te houden dit jaar, maar daaraan zijn groote kosten verbondendaarom vraagt de Bond voor 1909 een subsidie van f 10 en voor 1910 eene van f 25 voor eiken cursist uit de gemeente. De Voorzitter. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Aangenomen. eEen adres van de Kamer van Koop hand 1 om ook over 1909, de verhooging der toelage van f 60 te mogen ontvan gen, om de rekening sluitend te maken. Voorzitter. B en W. stellen voor dit adres in te willigen Aangenomen. f. Ingekomen kennisgeving van Ged. Staten, dat de jaarwedde van den ge meente-ontvanger is gebleven op f 660. II. Aanvraag van 't burgerlijk arm bestuur om eene buitengewone subsidie. Het burgerlijk armbestuur deelt mede dat de rekening over 1908, sluit met een nadeelig slot van f 956.47 en die van 1909 met minstens evenveel het be stuur moet uitzien naar een middel om dit te kort gedekt te krijgen en dit kan alleen door eene buitengewone subsidie, de bedeeling geschiedt zeer zuinig, terwijl ook de uitbesteding zoo secuur mogelijk wordt behandeld. In een 10 jarig tijdvak is het tekort gestegen tot f 956,47. Bij een inwonertal van 3200 was de subsidie vroeger f 4500op verlangen van Ged.' Staten, die de armenzorg liever aan de bijzondere en kerkelijke liefdadigheid zagen toever trouwd, werden de subsidies verminderd, en krijgt het armbestuur thans f 3000 of 1500 minder. Men heeft later inge zien, dat het niet opging, want dat de kerkelijke liefdadigheid vrij wenschte te blijven, cn de bizondere liefdadigheid, wel veel maar niet alles kon doen, en he-ft de gemeente ook de subsidie weer verhoogd. Daarenboven is 't getal der armlastigen groot, vooral door den over gang van het handwerk naar het ma chinale, waar de ouderen van dagen geen werk op de fabrieken krijgen en ten laste van het armbestuur komen. In 1908 hadden ze nog met zeer vele ziekten te kampen. VoorzitterB. en W. stellen voor f 1000 subsidie te verleenen. Houben Bij 't nazien der rekening en begrooting door de door den raad benoemde commissie, bleek dat de justificatoire bescheiden niet volledig waren, er ontbraken o.a. de bedeelings- lijsten nu wenschte ik 't Dag. Bestuur in overweging te geven, nu het tekort door eene bizondere subsidie gedekt moet worden de innerlijke dienst van het armbestuur goed te regelen en te zorgen dat de justificatoire bescheiden behoorlijk worden overgelegd. VoorzitterUw wensch zal door 't Dag. Bestuur overwogen worden, we zijn er trouwens al mee bezig, daaren boven leggen de boeken ten allen tijde de instructie .is opgezocht. Ons bleek dat die nog zeer goed ook voor onzen tijd gangbaar was. Aangenomen. III. Wijziging begrooting 1909. Door den secretaris worden de ver schillende wijzigingen voorgelezen, in ontvangst en uitgaaf op f 6490.06 welke wijzigingen worden goedgekeurd. Houben Welke dienst betreft dit Voorzitter: 1909. HoubenKan dit niet gevonden worden o. a herstelling-Kantongerecht, op den dienst 1910, die is ruim genoeg genomen. Voorzitter. Een gedeelte moest direct gebeuren, want er vielen heele stukken van de muren, daarover was men niets tevreden, we hebben er gauw voor laten zorgen, vooral toen een opzichter van 't rijk er geweest is, stukken van 2 M. lang vielen van 't plafond, dus 't was wel hard noodig nu is men weer verder aan het herstellen. In deze som is ook begrepen het veranderen der kamers voor militaire doeleinden. Aangenomen. IV. a Benoeming lid R. K. Gast- huisbestuur. Gekozen J. van Calker. b Lid Burgerlijk armbestuur. Gekozen J van Mil. c. Commissie wering schoolverzuim. Bij acclamatie herkozen de aftredende leden J. Spijkerman, Jac van Riel, A. G. Rubbens, O. W- H- van Tussen broek en F- W. van Liempt. 5 Herziening verordening op de levering van gas en het beheer der gas fabriek. Voorzitter. De verordeningen zijn vast gesteld in overleg met de gascommissie een en ander heeft ter visie gelegen en twijfel ik niet, of de leden zullen de betreffende stukken hebben ingezien. Gragtmans Ik stel voor 't aan te nemen zooals het daar l«gteenige wij zigingen door B. en W. aangebracht zijn door de gascommissie overgenomen. Aangenomen. 6. Benoeming leden commissie gas fabriek. Aftredende leden de heeren P. W. H. Verwiel, E W Klijberg, A Verbunt. Bij acclamatie herkozen. Daarna schorst de voorzitter de open bare vergadering, ter behandeling van punt 7. Reclame H. O. 8. Bespreking aankoop van terrein voor de te stichten vakschool voor het schoenmakers- en leerlooiersbedrijf, met bijbehoorende plannen Na eene geheime zitting van omstreeks 2 uur, waar het nogal heftig moet zijn toegegaan, wordt onder groote belang stelling van 't publiek de openbare zit ting hervat en word» punt 8 in 't open baar behandeld. De Voorzitter leest een schrijven voor van notaris Rant, waarin gezegd wordt dat naar verschillende aanwijzingen te oordeelen B. en W. plan hadden een nieuwen verbindingsweg te leggen tus- scben de Groote Straat en den Stations weg en dat daarvoor door de gemeente de r.oodige terreinen zullen worden aange kocht. Zoo zijn vermoeden juist is, ver zoekt hij namens zijne lastgevers, of het college van B en W. genegen zou zijn met hem in onderhandeling te treden om de V» der langs dezen verkeersweg vrij komende terreinen aan hem te willen overdoen, op conditie, dat in die nieuwe straat de vakschool eene plaats zal vinden, waarvoor 't terrein kan worden uitgekozen. Eene breedvoerige, soms heftige dis cussie tusschen wethouder Timmermans, Gragtmans, de Voorzitter en den heer Klijberg ontstond. Wij geven deze dis cussie in ons volgend nummer en deelen thans nog mede, dat de heer Klijberg ten slotte een voorstel indiende, dat de raad besloot een nieuwe straat aan te leggen volgens een der tegenwoordige plannen en B. en W te machtigen stap pen te doen om zoodra mogelijk met een definitief voorstel te komen Dit voorstel werd geamendeerd door den heer Verwiel, die met het oog op 't feit, dat een der wethouders sterk ge- poteerd is tegen een nieuwe straat, voorstelde dat de raad van Waalwijk besloot tot het aanleggen van eene nieuwe straat en B. en W. bijgestaan door 2 leden van den raad zoo spoedig mogelijk met verdere plannen in den raad zouden komen. Dit voorstel werd gesteund door de heeren Klijberg, Van Everdingen, Tim- mermans-Verschure, in omvraag ge bracht en aangenomen met y tegen j stemmen. Voor de heeren Bern. Timmermans- Verschure, E. W. Klijberg! Jan van Riel A. Verbunt, P. W. H. Verwiel, H. G. van Everdingen en Jac. Gragtmans. Tegen de heeren J. J. A. Houben, W. v. d. Broek en Jud. Timmermans Wz. Dit gewichtige besluit, dat wij met groote ingenomenheid begroeten, als eene gebeurtenis van 't grootste belang voor de toekomst, vooruitgang en bloei van Waalwijk, werd met applaus op de tribune begroet- Daarna werden tot leden gekozen die B. en W. zullen assiteeren, de heeren E. W. Klijberg en P. W. H Verwiel, en de vergadering te ruim half elf ge sloten. Met den heer Klijberg brengen wij een hartelijk woord aan onzen burgemeester, die maanden en maanden heeft gewerkt om dit grootsche plan te verwezenlijken eu verder aan allen die hun beste krach ten voor dit goede doel gaven. De justitie zou in deze zaak haar plicht tot het uiterste verruilen, Briand verzekerde de kamer, dat met de herziening van alle likwidaties voortgegaan zou worden eu dat de geheele waarheid inzake Duez a.i. Maandag bekend zou zijn. Briand verzekerde verder, dat hij de volle verantwoordelijkheid op zich durfde nemen vooi de controle der likwidaties der kerke lijke goederen, terwijl hij de moeilijkheden der taak van de rechtbanken aantoonde. Dat een onvoldoende controle plaats had gevonden was deels te wijten geweest aan de groote drukte aan de rechtbanken, deels aan de dringende bezigheden der kamer, die daar door niet in de gelegenheid geweest was een voorstel aan te nemen waarbij de administra tieve controle onderworpen werd aan de rechterlijke macht. De ministerraad was nesloten vojral wat aangaat de zaak der likwidatie van de Grande Chartreuse, te wachten totdat de rechtbanken haar oordeel zouden uitgesproken hebben over de processen die daarover nog hangende waren. Overigens zou zonder aanzien des persooos geoordeeld worden, en bleken er schuldigen te zijn, dan zouden zij gestraft worden. Ten slotte las R.iand een circulaire voor die hij san de prefecten verzonden bed om de operaties van deu likwidateur Deuz te kunnen nagaan en coutroleeren. De zitting werd daarna opgeheven. Hofleverancier van II. N. de Koningin WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Specialiteit in Ontvangen Het nieuwste model Engelsche Heeren hoed „THE AERO BRIM". Koning Albert heeft een jaarlijksch bedrag van 500.000 francs beschikbaar gesteld als pensioen voor beambten en soldaten uit den Congostaat, benevens eeu avengroot bedrag voor d« weduwen en weezen van die be ambten. Verder heeft de koning een be drag van I millioen francs gestort ter be strijding van de tdaapziekte. EveneenB heeft bij 500.000 francs gesel lonken tot op richting van hospitalen voor de negers. In een dicht bezette kaïneren voorover- volle tribunes hield Jaures gisteren zijn interpellatie. Hij vroeg welke waarborgen de regeering dacht te geven om een einde te maken aan de handelwijze der liquidateurs in 't algemeen en meer in 't bijzonder ten aanzien der liquidateurs der kerkelijke goe eren. Hij stelde vast, dat s/4 der be zittingen der congregatie] tusschen hun vingers zijn doorgegleden en vroeg open baarmaking van de gevoerde correspondentie tusschen den minister en het parket van justitie. Na gewezen te hebben op de oplichterijen door Duez begaau, coustateerde Jaures dat het klooster eu de bezittingeu der Grande Chartreuse, die 8 millioen francs waard waren, en voor welke 5 millioen geboden werd, teu slotte voor ten half millioen ver kocht zijn. Alleen had minister Caillaux, die gewaarschuwd was het gaheele land en de kamer moeten inlichten om dit schandaal te hebben voorkomen. Minister Caillaux vraagt het woord. Maar Jaures hernxm, dat hij erkennen wilde dat de minister aan zijn ambtgenoot van justitie een rapport aangevraagd had, om deze zaak tot een oplossing te brengen uooals het behoorde, maar foch wachtte men reeds twee jaar op de besluiten die de regeering in deze wilde. nemen, Bij de hervatting der zitting herinnerde Briand eraaD, dat er altijd onregelmatig heden bij de lik widaties hebben plaats ge had. De minister gaf daarna een overzicht der Duez-afi'aire en beweerde dat de over heid volstrekt niet zoo inschikkelijk voor Duez geweest is, eu dat de magistraats personen geaarzeld hadden tot het nemen van strenge maatregelen terug te keeren bewees, iu welke mate Deuz het vertrouwen verdiend had. De minister '.vervolgde dat de arrestatie van Deuz geschiedt was zoudjsr eenig bij oogmerk op de aanstaande verkiezingen. Ue Rijksdag behandelde heden de inter pellatie der sociaal-democraten wegens het verbod van de op 3 Maart gehouden volks vergadering in het Treptowepark onder den blooten hemel. Ledebour, die de interpel latie inleidde, wees er op, dat het verbod volkomen met de grondwet in str d was. De politie-president was zich bewust, dat zijn gedrag dringend rechtvaardiging behoef de, want met koortsachligen ijver bracht hij alles in de pers bijeen, wat tot zijn verontschuldiging kon dienen, hetwelk rcfiter slechts uitgewerkt heeft dat de willekeur der politie nog overtuigender gebleken is. Van het verstoren der openbare orde was de schuld slechts aan het onbeschaamde op treden van de politie te wijten, die op de vreedzame menscbenmassa s insloeg, hetwelk zelfs de dagbladen der burgerlijke partijeu erkond hebbeD. Minister Delbruck zeide dat aangaande de verordening van den president der po litie een onderzoek was ingesteld of het verbod tot zijn ambtelijke bevoegdheden behoorde. Aannemende dat dit wol het geval was, dan had de politiechef ook zonder twijfel hef recht om maatregelen te nemen dat men «ich aan het verbod stoorde. De loop die de gebeurtenissen hadden genomen had den heer Jagow in 't gelijk gesteld, want het ging volstrekt niet om een on schuldige wandeling maar om een goed ge- orgsuiseeide onwettige betooging. Wanneer het waar was dat senige politiebeambteu bon bevoegdheden waren te buiten gegaan was dit zeer te betreuren, maar de verant woordelijkheid daarvoor viel niet op het systeem van den rijkskanselier maar in de eerste plaats op die personen, die zonder toestemming een optocht organiseerden en daardoor de politie tot tusscheubeidekomen noodzaakte. (Toejuichingen rechts, rumoer bij de soc.-democraten). Dr. Lueger de bekende burgemeester van Weenen is dood. Onmiddellijk na het beksnd worden van het ove'rlyden van den burgemeester van Weenen, Karl Loeger, werd overal in de stad de vlag halfstok uitgestoken, sommige met cièpe omfloerst. Het lijk zal in de groote zaal van het Stadhuis worden tentoongesteld, waar de Weeners voor een laatste maal de trekken zullen kunnen beschouwen van den veel geliefden en hooggeachten man, die gezorgd heeft voor de materieele en moieele groot heid hunner stad. De begrafenis zal Maandag plaats heb ben. De Keizer zal erby tegenwoordig zijn. Lneger, die vóór veertien dagen reeds op zijn verzoek door zijn ouden vriend Mgr. Schmolk werd bediend, heeft tot zijne vrienden gezegd fGij zult mijn lijk naar het algemeen kerkhof brengen j gij zult mij bijzetten in de crypte der nieuwe kapel j gij zult mijne moeder opgraven en naast mij leggen met mijne overleden zuster. Ik geloof, dat daar plaats is voor vijf personen mijne beide zusters zullen er later kooien*. Keizer Frans Jozef heeft zijne deelne ming doen betuigen aan de zusters van den heer Lueger en de ieden van den ge meenteraad. Alle leden der keizerlijke familie en de hooge dignitarrissen betuig den eveneens hunne deelueming. van Zuilen

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5