Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. HIIÏÏWS UIT HEÏÏSDEH. BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Sport. Ingezonden stukken. Nummer 21. Zondag 13 Maart 1910. 33e Jaargang. Achteraf komt nu toch zelfs de >N. R. Ct.« tot de conclusie, dat wij met ons eerste bericht omtrent het geval-Giovan- nini, volledig juist zijn ingelicht geweest. Mgr. Giovannini keert naar Italië terug louter en alleen om gezondheidsredenen. De Romeinsche correspondent van de >N. R. Ct.« heeft monseigneur Umberto Benigni, die het best op de hoogte is van alle Vaticaansche aangelegenheden en wiens taak het is de pers daarover in te lichten, geïnterviewd over het geval-Giovannini en bij herhaling heeft deze correspondent van dezen monseig neur de verzekering ontvangen dat Mgr. Giovannini alleen uit den Haag weggaat om gezondheidsredenen. M. Hofbericht. Z. K. H. de Prins moet reeds vóór dat hij ongesteld werd het voornemen hebben gehad in de maand Mei a.s een reis te maken door Zweden en Noorwegen. De Prins zou zich daarheen begeven aan boord van Mr. Ms. pantserschip »Heemskerck«, dat juist tegen dien tijd den gewonen oefeningstocht in de Scan dinavische wateren zal maken- Waalwijk 12 Maart 1910. Benoeming. Op verzoek der R- K. Typografen ver- eeniging »St. Thomas van Aquina" is door Z D. Hoogwaardigheid den Bisschop van den Bosch benoemd tot Geestelijk Adviseur de weleerw. heer Ch- de Wijs. Bram dc Winter. Naar wij vernemen is de heer Abram de Winter, Hollands grootste karakter komiek geangageerd om op Maandag 28 Maart (2e Paaschdag) een concert te komen geven bij den heer A. C. v. d. Werff, met medewerking van zijn zoon den heer Jos. de Winter. Liedertafel. Ter gelegenheid van het communie feest zal morgen de uitvoerende repetitie niet plaats hebben. Geslaagd. Bij het Donderdag te Breda gehouden examen ter verkrijging van akte in de nuttige handwerken slaagde onder meer onze dorpsgenoote Mej. W. M Trimbach. Oogeral. Gisteren geraakte zekere B.f die per fiets langs de haven reed, met z'n wiel in de tramrailshij kantelde om en kwam met fiets en al in 't water terecht. Door bereidwillige handen werd hij spoe dig op 't droge gebracht. Hedenmorgen kwam zekere T. werkzaam op de machinale schoenfabriek van firma Wed. A- v. D. Zn. te Be- soijen met zijn hand tusschen eene ma chine bekneld, zoodat dit lichaamsdeel ernstig werd gekwetst» Hij moest zich in 't gasthuis alhier laten verbinden. Stierenkeurlng. Er werden alhier ter keuring aange voerd op 10 Maart 1.1. 19 springstieren waarvan 13 om te dekken werden af gekeurd. Voor de eerste onderhoudspremie f 40 kwam in aanmerking de stier van de Wed. Pk H.uismans te Capelle met 53 punten. Voor de 2e onderhoudspremie f 30 de stier van L. M. Rijken te Sprang met 48Vs punten Terwijl als le reserve werd aangewe zen de stier van A. Dekkers te Sprang met 46 punten en 2e reserve de stier van de Wed. A. van Huiten te Waalwijk met 43 punten- Venaootsobap. De Stct. no 60 bevat de statuten der naamlooze vennootschappena. Maat schappij tot voortzetting der zaken voor heen onder de firma A- Huysman, te Capelle. Doelde handel in fourages met al wat een en ander in den ruimsten, zin gerekend kan worden daartoe te be- hooren. Duur: tot 31 December 1939. Kapitaal f 40,000, verdeeld in 40 aan-- deelen van f 1000, waarvan 25 geplaatst? en volgestort. Het bestuur der vennoot schap is opgedragen aan een directie, bestaande uit etn of meer leden, onder toezicht van 2 commissarissen. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren de heeren O. W. H, van Tussenbroek, koopman te Waalwijk, J. en P. Quirijns, en tot commissarissen de heeren G. H. Quirijns, koopman, te Capelle en D.J. H. van Tussenbroek, koopman, te Waalwijk. DRUNEN. Met voldoeuiog ua»keu wij hier melding, al is het slechts in het kort, van het verslag dei spaarbank der Jongens Congregatie, ons verleden Zondag gegeven bestuurder den WelEerw. door den ijverigen H-er de Kort Uit dat verslag bleek dat op J Januari 1910, door 200 leden der Congregatie was ingelegd de som van tienduizend gulden. Z. E. W. gaf verder verslag waar het geld belegd was en hoeveel rente het opbracht Met een woord van aansporing tat spaar zaamheid sloot hij zijn verslag. Wij brengen bij deze dank aan den E. H. de Kort voor zijn opofferingen en moeiten aan de spaarbank besteed. Alles wal zijn E. W. zich daarvoor getroost geschiedt kosteloos. Het eenige wat zijn E. W. nog vroeg was meer dere deelnemers en nog grootere spaarzaam heid Dit zullen de Congreganisten hem dan ook niet weigeren. Deze week zijn de lessen aan de land- bouwcursus voor dezen winter geëindigd. Door eeu 20 tal leerlingen werden de lessen gevolgd. Wij hoorden den leermeester den lieer H. van der Linden uit Vlijmen zijne tevreden heid betuigen over de leerlingen. Deze van huune kant waren een en al lof over hun onderwijzer. Verschillende verbeteringen in het landbouwbedrijf zijn aan hem te danken. BravoDrunensche boertjes, dien weg moet het op bij andere tijden ook andere zeden. Nu volgen ook zeker de schoenma kers het voorbeeld van de boertjes. NIEUWKUIJK. Verleden week werd ook hier door deu alom bekenden pastoor Roes, een lezing gehouden over het aan wenden van kunstmeststoffen bij bet bemes ten. De opkomst, was groot en niet minder de aandacht die aan de canserie vau den geachten 9preker werd geschonken. Dat zijn woorden mogen opgevolgd en rijpelijk vruch ten dragen. CAPELLE. Donderdag 1.1. gaf de Rede rijkerskamer hVriendentrouw* hare, in ons vorig nummer aangekondigde uitvoering in de zaal van den Heer L. F. van Dongen. Zooals reeds van te voren te begrijpen was, was de opkomst vau het publiek miniem Het tooneelspel ^Fernand de Speler* liep goed van stapel zoowel als wde Kwakzalvers* Met Baas Pikdraad* worden de lachspieren danig in werking gebracht. Een zeer geamineerd bal, waaraan vooral werd deelgenomen door jonge krachten die voor de toekomst heel wat beloven, sloot den avond. Zondag 20 Maart zal het bevestigen pl.ats hebben der nieuwe lidmaten in de Ne- derl. Herv. Kerk. De aanneming zal plaat» hebben op Donderdag 17 Maart d. a. WASPIK. Tengejolge van den drassigen toestand van de z.g. delteD, zijn de boeren welke mest moeten brengen op hunne akkers in den Boreukerkscheu polder, verplicht deze per schip achterom te laten varen. Daar dit natuurlijk veel geld kost, is het te hopen dat er spoedig een begin gemaakt wordt met den vasten weg naar genoemden polder. RAAMSDONK(DORP). De heer N. Dols is benoemd tot Voorzitter van deu Bond van assitents-accountants te Rotterdam. De heer J. G. Siuicns, gemeenteveld wachter alhier, is benoemd tot veetellei voor het Dorp RAAMSDONKSVEER, 8 Maart. Gistel en morgen had alhier door den Heer Molen schot, Rijkskeurmeester te Breda een Onder zoek plaats naar de al of niet vertrouwbaar heid *an de door de Vereeniging ^Gemeente belang* alhier opgerichte Weegbrug. Het onderzoek bracht aan het lic'»t, dat de weeg brug in alle opzichtea aan de eischen vol doet, terwijl de brng behoorende aan eene firma alhier 2°/0 afwijking aangaf. Uit bovenstaande blijkt wel, dat het in het belang der landbouwers is voortaan huune produkten op de brug der Vereeniging te doen wegen. De afdeeling Raamsdonk van den Nat. Chr. Werkl. Bond hield 20 Jan. j.l. haar jaarvergadering, welke opgeluisterd werd door lichtbeelden vertoond door den Heer Hom Stads-Evangelist te Groningen. Daar die vergadering zich niet zoozeer leende tot een teestvergadering, was be»lo en deze later te houden. Uitvoering aan dit besluit werd gegeven den löen dezer. Ruim 50 persenen waren bijeen, toen, ongeveer halfacht d- Voorzitter,, de Heer de Haas de vergadering op gebruikelijke wijze opende. Recht geani meerd) was het samenzijn, dat tot half twaalf duurde en waarin verschillende voordrachten alsmede een samenspraak en eenige zang stukjes tsn beste werden gegeven. Het was voor de Ned Herv. Jonge!. Vereeniging heden een heugelijken dag. Zij mocht haar eerste jaarfeest vieren met een dertig leden en een twintig genoodigden. Te zeven unr opende de Voorzitter, de Heer Sneep op gebruikelijke wijze deze fecstver- gadering en gaf na eeu ^welkom* toege roepen te hebben he* woord aan de Eere- Voorz. Ds. Meiechke, die zijn aandachtig gehcor bepaalde bij Dan. 8 16-18. Hierna kwamen voordrachten, samenspraken itn op stellen, atgewissald door zang. Ofschoon het. ledental niet eoo bijster groot is, was de avond meer dan bezet, zoodat bet program ma zelfs niet afgewerkt kon worden. Uit de verslagen van Secr.-Penm. en Bibliothecaris, bleek dat dft VereenigiDg een in alle opzichten goed jaar achter den rug heeft. De totale ontvangsten beliepen 46,58 (Hieronder begrepen f8,15 voor de zending) en de totale uitgaven f21,85 cent zoodat er een bati? slot was van f24,73 cent. Van de Bibliotheek wr.s een zeer druk gebruik gemaakt. Terwijl er pauze gehouden werd. gingen eenige Martha's* rond, ten einde chocolade te schenken en broodjes uit te reiken. Tegen middernachtelijk uur werd deze rechtgezellige bijeenkomst gesloten. GEERTRUIDENBERG. De Staatscourant bevat de statuten van do naamlooze ven nootschap Machinefabriek voorheen Schip per en van Dongen te Geertruidenberg. Doel het vervaardigen, herstellen, koopen en ver- koopen, huren en verhuren van stoom- en andere werktuigen, ijzerconstructiën en schepen, in den an est uitgebreiden zin. Duur tot 31 December 1935. Kapitaal bedraagt f60,000, verdeeld in 120 aan- deelen van f 500, waarvau geplaatst en volgestort f 21,500. Het bestuur der ven nootschap wordt opgedragen aan 2 di recteuren onder toezicht van ten initiate 2 commissarissen. Voor de eerste maal treden als directeuren op: J. Schipper en R J. van Don.en, beide fabrikant te Geertruidenberg. DU8SEN, 11 Maart 1910. De titulair brigadier der Marechaussee'^ A Pafer is met ingang van 19 Maart j.l. in gelijke betrek king verplaatst naar Hulst en zA de bri gadier Augustijn einde Maart alhier diens plaats aanvullen. Steun. Eerdaags zal hier aan de huizen der ingezetenen gecollecteerd worden, voor die werklieden te Beek en Donk, welke door het noodlottig conflict buiten werk zijn geraakt. IIEUSDEN, 11 Maart 1910. Commissie tot wering van schoolverzuim In de Donderdag gehouden vergade ring tot verkiezing van het bestuur voor het tijdvak 1910 1911 werden de functies wederom verdeeld als in 't afgeloopen jaar. Respectievelijk tot Voorzitter, Vice- voorzilter, Secretaris en 2e Secretaris werden gekozen de heeren M. v. d. Ven, H. Wijnands, W. v. Wijnen en J. Verhoeven. Tevens werd behandeld het jaarverslag aan den Gemeenteraad, waar uit bleek, dat in 't vorige jaar slechts vier keer een vergadering was noodig geweest om nalatige ouders op hun ver plichtingen te wijzen. Kectifioutic. Het bericht, dat de Directeur der Rijksnormaallessen reeds zijn ontslag zou hebben aangevraagd is niet geheel juist Wel bestaat bij hem daartoe het voornemen, dat binnenkort zal worden verwezenlijkt. Bovendien kan er aan worden toegevoegd, dat hij behalve 't onderwijs in de kennis der natuur, ook de lessen in 't practisch rekenen gedeel telijk tot ziju taak had. Nieuwe aardappelen Hadden dc tuinders het vooruit ge weten, zeker zouden ze er dezen winter een perceeltje aan gewaagd hebben, om het te bepoten met aardappels. Deze week toch zagen we hier nieuwe aard appels zoo maar in 't wild opgegroeid, die reeds de grootte hadden van een flinke duivenei- Deze week werden de kindeien der verschillende scholen eenigen tijd aan genaam bezig gehouden door den circus directeur G die met zijn Shetlandsch miniatuurpaard (slechts 85 c. M. hoog) verrassende staaltjes van dressuur ver toonde. KAATSHEUVEL, 11 Maart. 1910. Tentoonstelling Brussel. Twee onzer grootste schoenfabrikan ten, de heeren van Dortmond Pennock en M. van Beurden zullen hunne pro ducten exposeeren op de internationale tentoonstelling te Brussel. Men is ijverig in de weer, om de ar tikelen te vervaardigen, waaraan natuur lijk de meeste zorg wordt besteed. Wij hopen dat het plan door onze Vakver. geopperd, om deze artikelen alhier ter bezichtiging te stellen, moge verwezen lijkt worden, om ons allen In de gele genheid te stellen, deze f ij n e waar* te mogen bezichtigen. Het beste succes zij den twee exposanten in het buiten land toegewenscht. Pust op je kippen. Deze week zijn op een 3 tal plaatsen de hoenderhokken leeggeplunderd Bij W S., bij de Wed. L. en A. v. D. zijn 4, 7 en 9 kippen weggehaald. De bloed sporen en veeren en ook de omstandig heid dat nabij de woning van W. S. een 3 tal kippen doodgebeten werden terug gevonden, doet het vermoeden ontstaan, dat de alhier vele losloopende groote honden, deze verwoestingen hebben aan gericht. Het is dus zaak om vooral des avonds de schuurtjes en kippenhokken goed stevig te sluiten. Concours. De heer J. van Heeswijk, alhier, heeft besloten eerdaags een biljart-concours te geven. Er schijnt hiervoor tegen woordig nog al animo te bestaan. Ongeluk. J. S- had het ongeluk van den trap, die naar den zolder leidt, te vallen, met het gevolg, dat hij een been brak. Ook nog al ernstige kneuzingen liep hij op. Schrikkelijk ongelukTe Wichelen zat een houthakker in een hoogen canada boom. Een slecht gemikte slag met de bijl, deed hem zijn been afkappen tot tegen de knie. Men verbeelde zich den schrikkelijk- ken toestand van den armen man, die veel bloed verliezend, toch de kracht moest behouden om niet van den tak te vallen, waarop hij zat. Viel hij op den grond, dan ware dit ziju dood. Men kon hem tei hulp komen en naar beneden brengen, maar zijn toestand is zoo erg, dat men wanhoopt hem te red den. Hij is 32 jaar oud en vader van 5 min derjarige kinderen. Vreeselijk drama. De Daily News ver neemt uit Weenen dit verhaal, dat klinkt als een oude ballade. Een jonge Galiciër met name Prenl kovski kwam Zondag uit Amerika weer bij zijn ouders thuis. Dezen herkenden hem niet, en hij maakte zich niet bekend. Maar hij zei, dat hij zesduizend gulden bij zich had Toen besloten de vader en moeder den onbekende te doodeo Zij wierpen zich op hem en verworgden hem Bij het geld vonden zij papieren op den doode, waaruit bleek, dat het hun zoon was. Denzelfden nacht hingen de ouders zich uit wanhoop op. Wanhopig verzet van een anarchist. Tien agenten trachten deze week den be ruchten anarchist Stavinsky te arrestee ren in zijnen woning in de Naryschkinski Spusc (Odessa). Een half uur lang hield hij de politie door revolverschoten op een afstand waarbirhij drie agenten zwaar verwonde, en eindelijk wist hij over het dank te ontsnappen. Den volgenden dag vond de politie zijn spoor weer in een achterbuurt. Het huis werd omsingeld door achttien agen ten gewapend met karabijnen en revo vers. Twintig minuten lang had een he vig vuren plaats tusschen de belegeraars en Slavinski die om beurten uit drie kleine vensters schoot. Eindelijk werd de anarchist doodge schoten, terwijl er van de agenten ook één doodelijk en drie zwaar gewond waren. Bij het onderzoek van het lijk van Slavinski bevond men, dat het niet minder dan 17 kogelvvonden had, waar van zeven in de borst. Branden. Het geheele Galicische dorp Swiecicze is afgebrand. De boer Baronski tedde zich met vrouw en vijf kindereu door uit het venster te springen. Alle zeven snelden even later weer in het huis terug om het geld fe redden en werden later als verkoolde lijkeu gevouden. Verbrand. Twee weiklieden te Hamburg waren gisteren in een buiten gebruik gestel den stoomketel afgedaald, toen in een ande ren ketel, die ermee in verbinding stond, plotseling stoom gemaakt werd. De twee weiklieden werden door den heeten stoom deerlijk verbrand. De een was dadelijk dood. de ander stierf op weg naar het ziekenhuis. Een kostbaar stuk grond. Het perceel dat afgebroken wordt" aan de Leidscehestraat hoek Keizersgracht te Amsterdam en eeu oppervlakte beeft van 40 centiaren, is in eigendom overgegaa voor f 49,000, d. i. f 1200 per vierkanten meter. Dit moet de hoogste prijs zijn, die ooit in Amsterdam besleed is, althans voor onbebouwd. (Hbl.) voordoen In de toppen, d. i. in die ge deelten, welke het vaakst worden stopge zet. Bovendien als de longen hun functie niet voldoende verrichten, als dus niet genoeg zuurstof wordt ingeademd, komt het bloed al spoedig aan die zoo nood zakelijke levensbron te kort. Het geheele lichaam wordt op die ma nier verzwakt. Dat de spijsvertering van hen, die zicb niet genoeg bewegen, vaak veel te wenschen overlaat, is van genoegzame bekendheid. Chronische obstipatie komt Dij niemand zooveel voor als bij hen, die een zittend leven leiden. De heer Toepoel, amatear-kampioen- bocser voor Nederland, heeft het vol gende niet onaardig beeld gegeven: Bij den zich verwaarloozenden mensch zijn de spieren en ook alle andere orga nen als dorpen in diepst verval Het ge boortecijfer is gelijk aan, soms zelfs lager dan het sterftecijfer (de organen blijven stationnaar, ja worden kleiner), de gezond heid en de lichaamslengte der inwoners (spiervezels) verminderen, de lijken der overleden gemeentenaren blijven langen tijd op de wegen liggen (onvoldoende afscheiding door zweet eu urine). Weer loos en zwak wachten zij hun ondergang. Elke epidemie kan er gemakkelijk slacht offers maken Welk een geheel andere toenstand bij den wel zich-oefenenden- mensch 1 Tot steden worden bij hem de dorpen. Bevolkingscijfer, lengte en ge zondheid der gemeentenaren nemen steeds toe De gemeente-organisatie is voorbeeldig. Snel worden de dooden ver wijderd Epidemieën zijn hier onmogelijk. Het is voor onze gezondheid noodig, dat wij alle onze organen gebruiken. En dat geschiedt alleen maar stelselmatig bij gymnastiekoefeningen onder deskun dige leiding. Worden de oefeningen in frissche, stofvrije, goed geventileerde lo kalen gehouden dan gaat geen tak van sport de gymnastiek in dit opzicht te bo ven. Nóg beter is natuurlijk oefening in de open lueht. Maar dat is niet altijd mogelijk. Levensvernieuwing. Het moge voor de portemonnaie niet altijd even aangenaam zijn, het is niet te ontkomen in een huishouden van tijd tot tijd moet voor eenige vernieuwing wor den gezorgd. Vooral in het voorjaar, te gen den schoonmaaktijd, wordt dit door menig huisvader zuchtende erkend. Alles is aan slijtage onderhevig en wil men den boel een beetje netjes houden, dan moet van tijd tot tijd de vuilnisman ook eens worden bedacht. Die neemt, wat on bruikbaar en overtollig is geworden, mee. Ook ons lichaam slijt- Wat verbruikt is, wordt langs de zweetkanaaltjes afge voerd of door nieren uitgescheiden. Maar gelukkig zorgt het bloed, dat ze op zijn beurt weer aan het voedsel onttrekt, tel kens voor nieuwe deeltjes, die de plaats der oude gaan innemen- Nu worden de afvalsproducten niet al tijd even snel uit de spieren verwijderd. In onvoldoende bewogen spieren blijven ze langer dan goed is in functie. Geen krachtige zweetafscheidlng drijft ze uit. Ook worden de longen bij voldoende be weging niet tot diep ademhalen gedwon gen en het gevolg daarvan is, dat heele gedeelten er van, met name de toppen en de onderste deelen, tot werkeloosheid worden gedoemd Maar niets slechter voor een orgaan dan het niet gebruiken er van. Stroomend water blijft frisch, in stilstaande poelen gaat het rotten en gis ten Het behoeft niet te verwonderen, dat longziekten zich in den regel het eerst (Buiten verantwoordelijkheid der Red-tcti Dongen, 11 Maart 1910. M. de R. Uw verslaggever was Dinsdag present het deed ons goed dit te zien. U ziet er komt meer animo; Het D- v. N. was ook vertegenwoordigd, naar geruchten zeggen op uitnoodiging van het raadslid dat uw geacht blad ondet de minder waardige meent te moeten rekenen zijn wij goed ingelicht dan is dat raadsl'd voornemens een verslaggevei van het dagblad »de Tijd* aan te zoe ken, de zittingen van den gemeenteraad bij te wille» wonen en een stenografisch verslag uit te doen brengen de vraap is nu maar of de Redactie van »de Tijd* er voor te bewegen zijn zal. Uw verslaggever zal zeker wel niet hebben opgemerkt hoe grimmig hij door bewust lid werd aangekeken wij hopen dat uwe Redactie 't er Diet bij zal laten zitten en steeds geregeld de vergaderint zal doen bijwonen, en telkens een zoo uitgebreid mogelijk verslag zal uitbren gen desverlangd willen wij er onze beschouwingen aan ten beste geven. Wij eindigen met de hoop in uw a.s. Zondag verschijnend nummer een uit gebreid verslag te zullen vinden. Uw dw. dienaar, X. o Dongen, 10 Maart 1910. Af. de R. Als ge zoo goed wilt zijn, onderstaan de letteren in uw blad op te nemen dan zult ge mij daar mee een plezier doe-i en ik zal er u dankbaar voor zijn Ik ben werkman en lid van den R. K. Volksbond Ik zit er tegenwoordig nop al goed bij voor een werkmanwan ik heb al volwassene kinderen en di passen goed op en verdienen goed gel. maar ze kosten ook veel meer aan on derhoud als vroeger, maar dat is overal eender, ik kom zachtjes aan vooruit ik heb een eigen huis, met een hypothee!: er op, maar daar moet ik ieder jaar va aflossen en dat doe ik ook omdat ik moet, anders zou ik liever oude schub i afdoen bij den bakker waar ik broo.l haal, en daar los ik ook wel wat al. maar Ik zou er liever geheel af zijn. want de bakkers zijn een vreemd sooic menschen en er is hier tegenwoordig veel ruzie tusschen de bakkers en den R K. Volksbond en oaar ben ik ook lid van. Deze bond wil het rabat-zegel systeem toepassen, dit kent ge wel ei dan krijgt men contant betaaldmaa -• dat willen de bakkers niet. Want, zegge ze, er zijn te veel arme menschen onde.- die nog veel in 't krijt staan en nu wi de Volksbond dat die menschen die oude schuld met die zegels zullen afbe talen. Neen zeggen de bakkers dat doe.t we niet, eerst de oude schuld betalen. Er is vroeger al meer dan eens stooi nis geweest, maar de bakkers zeggen maar wij blijven baas, en Napoleon kan de bakkers nog niet klaarspelen, wal zullen de arme menschen hetdandoeD, en 't is altijd mislukt. 1 De Echo van het Zeiden. Mr. GIovamiIbI. Geleerd paurd.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9