Nummer 22. aart 1910. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS aaig, ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Gemeenteraad Waalwijk. Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum versck ij nen de n ummers GRATlö. INDUSTRIE ELEN. FEUILLETON e Echo van het Zuiden, Waahvijksche «n Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü.w6. Franio per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advert emtikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten- Reclames 15 cent per regel. iW* De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onled'g met het opmaken vau het verslag over 1909. Heeren ladustriëalen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoe dig mogelijk iu te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. In ons vorig nummer hebben we me degedeeld dat na heropening der ver gadering, door den Vooizitter een brief werd voorgelezen van notaris A.J Rant te Waalwijk, waarin gezegd wordt dat naar verschillende aanwijzingen te oor- deelen, B. en W. plan hadden een nieu wen verbindingsweg te leggen tusschen de Groote Straat en den Stationsweg en dat daarvoor door de gemeente de noo- dige terreinen zullen worden aangekocht. Zoo zijn vermoeden juist is, verzoekt hij namens zijne lastgevers, of het "college van B. eD W. genegen zou zijn met hem in onderhandeling te treden om de l/% der langs dezen verkeersweg vrij ko mende terreinen aau hem te willen over doen, op conditie, dat in die nieuwe straat de vakschool eene plaats zal vin nen, waarvoor 't terrein kan worden uitgekozen. J. Timmermans Wz. Het zal wel ge noteerd zijn, wat ik gesproken heb om trent de plannen voor eene nieuwe straat, Van „DE EUHO VAN HET ZUIDEN." OF J&'föeuttiuuv aait Ani <J^9ti<.vefiiluF)aii<). hoofdzakelijk ook wat de vakschool betreft In de voorbespreking die we gehad hebben, is de bewuste brief in dezen raad niet voorgelezen. Ditwenschte ik even ter kennis te brengen. Bij hetgeen ik gezegd heb, wensch ik niets meer toe te voegen, en hoop dat behoorlijk nota zal worden genomen van deze verklaring, opdat die later zal worden voorgelezen en wat nu het in gekomen stuk betreft, stel ik voor dat dit stuk zal gelegd worden ter visie der leden en ten tweede, dat het plaatselijk bestuur nadere en noodzakelijke inlich tingen zal nemen naar aanleiding van dat schrijven, welke inlichtingen met den brief ter visie zullen worden gelegd en daarna behandeld zullen worden. Volgens art. 27 van het reglement van orde doe ik het voorstel, het schrijven nader te onderzoeken, want het is iets geheel nieuws wat we nu te hooren hebben gekregen. Houben 't Spijt me werkelijk dat het schrijven n'et in de geheime zitting is voorgelezen, dan had ik mogelijk niet gestemd zooals dat nu is geschied. Ik had bet meer oirbaar geacht eerst dit schrijven in geheime vergadering te be handelen en later in 't openbaar, ik had 't veel beter gevonden, als 't daar eerst was voorgelezen. Klijberg. Toen na afloop der vorige vergadering, in eene bespreking van de toekomst van Waalwijk, met het oog op het tot stand komen der vakschool, de opmerking werd gemaakt, dat het mis schien nu wel het oogenblik zou zijn J. Timmermans Wz Ik moet U inter- rompeeren, ik heb voorgesteld inlichtin gen in te winnen over dat stuk en het ter visie te leggen Klijberg U hebt me niet te interrom- peeren, ik heb U straks ook uit laten spreken en verzoek voor mij 't zelfde u moogt u niet het recht aanmatigen mij in de rede te vallen. U hebt straks over terreinen gesproken, waar ik ook nog wel iets over te zeggen zou hebben, doch ik liet u uitspreken. Eenige stemmen Uw voorstel is ook niet gesteund De Voorzitter, 't Woord is aan den heer Klijberg. Klijberg. We hebben toen overwogen om tot grooten bloei van Waalwijk te 66). Dan nam hij de beurs van do tafel op haalde er eenige gondstukken uit en deed ze herhaalde malen klinken. Waarlyk, zegde hij, het schyut toch dat het geeue valscbe munt is Vijf en twintig lonis Neen, dat kan niet eene eenvoudige gril van dien edelman zijn daar is geen prins op de wereld die zooveel geld zou geren, alleen om het verbluft gelaat van een armen drommel te zien I En van de verwondering tót de uiterste vreugde overslaande, sprong hij op, wipte de deur uit en begon te roepen zooveel hy kon Madeleine Jacques 1 kinderen komt, komt allen... spoedig... waar blijft gij zoolang Verontrust door dit aanhoudend roepen m niet wetend wat er gebeurd was, of er een geluk of een ongeluk op handen was, kwam heel de familie tegelijk aangeloopen. Men begrijpt licht hunne verwondering als zy vader als een zinnelooze zagen te werk gaan, opspringen, dansen, roepen, zingen, in een woord zich aan de uitbundigste vreugde betuigingen overleveren. Dit schouwspel wa8 zoo vreemd, dat de verwondering van Madeleine met een gevoel van medelijden gepaard ging. De jonge vrouw vroeg zich verschrikt af, of baar man niet zinneloos was geworden. Hare blikken vielen op de tafel waar zij de ludige glazen en ledige tlessehen zag staan en zij dacht Die man heeft Bfiphégor dronken ge maakt 't Is wonder hoe znlks mogelijk is... hij die gewoonlijk zoo weinig drinkt... De goochelaar danste maar immer voort met de beurs in de hand. Kom hier, vrouw riep bij komt hier kinderen verneemt allen de groote bui tengewone tijding. Maar wat deert n dan toch myn beste Bel, vroeg Madeleine heel ongerust. Wat mij deert?... riep Pal j is, wat mij deert?... Wel vrouw, wy zijn schatrijk,... miljoen rijk 1... Ah 1 ah 1 ah 1 En hij danste maar altyd voort. Arme Belphégor, zuchte zij. in welken toestand vind ik u weer? Dit schaterlachen beneep haar hart. Zij was beschaamd dat zulk tooneel vóór de kinderen plaats greep die nooit tot hiertoe over hunnen vader behoefden te blozen en zij was innerlijk boos tegen dien verwenschten reiziger die de schuld van dit alles waB. Paljas hernam Wat mij deert Reik uwe muts Jacquinet... kijk... ziedaar wat mij deert... en dit is nog maar een voorschot op hetgeen wij eens zullen bezitten. Hij goot den inhoud der beurs in de muts van zijn zoontje en deed het goud tusschbn zijne vingers rinkelen. Bij het gezicht van al die gondstukken begon de kleine op zijne beurt te juichen Oh die lieve, kleine goudvinkjes 1 Goud zei Madeleine verbluft. Ja, goud 1 antwoordde Pafjas meer en meer opgewonden... een beetje gond eene beuzelarij eene nietigheid voor u, vrouw voor n die dochter zyt van eenen graaf, van eenen hertog, van eenen prins, wat weet ik al .van wie Ik vroeg de jonge vrouw hoe langer hoe meer overtuigd dat baar man raaskalde en dat de eenige glazen wijn die bij gedron ken en het bezit van de belooning welke de ridder hem geschonken had zijn hoofd geheel en gansch hadden op hol gebracht. Komaan myn vriend, denk eens na, overweeg wat gij zegt... Ja, ja 1 't is zoo maar wat hebt gij Madeleine waarom deelt gij mijne vreugde geraken een nieuwe straat aan te leggen, en toen U M de V. uit de geuite ge voelens der raadsleden kon vernemen, dat zij wanneer de kosten niet boven onze krachten zouden gaan, daartoe wel genegen waren, hebt gij U met kracht en macht aan 't werk gezet, onvermoeid plannen ontworpen, overwogen en ge wijzigd. Vaak konden wij in het late avonduur nog licht op de burgemeesters kamer zien branden en konden wij den ken dat U nog aan de plannen der nieuwe straat bezig waart. Het wachten echter duurde lang. vaak hebben wij dit tot elkaar gezegd. Wij werden zelfs eenigzins ongeduldig, doch nu wij de verschillende plannen voor ons zien, nu kunnen wij begrijpen dat zulks een om vangrijken arbeid veel tijd in beslag moet nemen. Voor die moeite komt een woord van warme hulde toe. En nu wil ik op de zaak zelf komen Van begin afaan ben ik voorstander ge weest. Ik was er van overtuigd dat het noodig was dat Waalwijk een flinke stoot gegeven werd om zich op te heften uit den stilstand, die op indommeling, ten slotte op verkwijning zou uitloopen. Ik meen zonder mij te willen verheffen vroeger met daden getoond te hebben, als het noodig is het aan te durven om door een krachtigen zet, een zaak vooruit te brengen. Ik wijs hier op het in 't leven roepen der Internationale Tentoon stelling van schoen- en lederindustrie in 1903. Toen was voor de industrie zulk een krachtige stoot noodig, en de beste vruchten daarvan, heeft een ieder kunnen plukken. Doch thans is voor onze ge meente het even noodzakelijk dat er een krachtige duw gegeven wordt. Waalwijk verkeert thans in een tijdperk van stil stand, en dat mag niet. Alles moet aan gewend worden om hier weer tot een nieuw leven, tot meerderen bloei te ge raken. De eerste stap daartoe gedaan was de poging tot verkrijging eener vakschool. Doch dit is slechts het begin Nu moet er gezorgd worden dat van deze gunstige gelegenheid voor de ge meenschap partij getrokken wordt. Was er getracht voor de vakschool een of ander terrein door den heer Timmermans genoemd te krijgen, die daar dan onder gebracht en verder niets, dan zou naar mijn bescheiden meening, de vakschool wel voor onze industrie, zijn een niet te gering te schatten voordeel hebben ge geven maar zij zou aan de overige bewoners van Waalwijk geen direct profijt bezorgd hebben, dan zou aan dien prijs de vakschool nog wel niet te duur gekocht zijn, maar toch zou het een reden kunnen wezen, dat menigeen er geen direct voordeel inziende, op eenige hoogere opbrengst op tegen zou hebben, en hier heb ik vooral den middenstand op 't oog. Was immers de vakschool ondergebracht zoo goed en kwaad het ging, misschien tegen hoogeren prijs van aankoop der benoodigde perceelen, de bezwaren zouden zich dan verder voordoen van geschikte en niet te dure woningen voor leeraren. Konden zij die hier niet hebben, ook zij zouden zich al spoedig met terwoon vestigen b. v. in den Bosch, 's Morgens met den trein van 9 uur komen om 's middags om 5 uur weer te vertrekken. Die menschen zouden hier dus geen belasting betalen, geen huur verwonen en geen cent ver teeren, dus daar zou onze middenstand niets aan verdienen. Wij werden er dus niets beter op. Doch er is nog meer 1 Door het Oprichten der vakschool in onze gemeente, zie ik voor Waalwijk een geheel nieuwe toekomst te gfemoet. Het centrum van schoen- en lederindu strie dat sinds onheugelijke tijden hier gevestigd was, doch dat ons op het einde der vorige eeuw ging ontglippen, is nu weer voor goed hier gevestigd en daardoor mag met recht verwacht worden dat dat tot nieuwen bloei van bestaande zaken en tot oprichting van nieuwe aanleiding zal geven. Dat kan mijnheer de Voorzitter omdat onze schoen- en lederindustiie nog in lange na niet hun hoogste punt bereikt hebben, beide industrieën leenen zich voor export de bewijzen daarvan zijn er immers te over en waar dit zoo is, kunnen nog nieuwe zaken, die z ch daarop willen toeleggen hier zonder bezwaar voor de bestaande opgericht worden, en de be staande zich uitbreiden. Waar nu die mogelijkheid bestaat, kan men er ook van verzekerd zijn dat zaken die met schoen en lederindustrie in het nauwste verband staan, hier zullen opgericht, gevestigd, of van andere plaatsen filialen zullen overgebracht worden. niet en blijft ge daar zoo roerloos, zoo droe vig staan Ah ik begrijp gij denkt dat ik drooken ban... dat ik zinneloos l en geworden... neen, neen.. Mijn hoofd staat nog heel vast, ik ben heel wel by mijn3 zinnen... kom vrouw, omhels mij maar... ten ware dat gy mij nu uwer onwaardig aebttet... Welke gedachten, mijn lieve Bel ant woordde zy, terwijl haar man haar van harte in de armen sloot. Ja maar, ge zijt nu ook eene rijke edel- vrouw geworden, hernam Paljas, Komt kin deren omhelst uwe moeder ook maar Ah waarlijk, myne liefde voor uwe moeder was te groot ik Vuelde wel dat zij meer was, dan ik... Mijn vriend, wedervoer Madeleine, diep ontroerd, terwijl de kinderen aan haren bals sprongen Maar, leg mij eens uit, Is het die vreemde heer die u dit geheim mijner geboorte verklaard heeft Ja. en h'j schijnt duivels 1 wel ingelicht te wezen 1 Hy is misschien van uwe familie In alle geval, hy heeft mij zaken verteld die geen sterveling kan uitdenken. Hadde hy mij nog geld gevraagd om mij de toekomst te voorspellen, dan zon ik hem mistrouwd heb- hen... dan zon ik gedacht hebben dat bij een kwakzalver was, gelijk veel anderen die de algemeene lichtgeloovigheid uitbuiten maar integendeel, de kerel heeft mij geld op den hoop toegegeven- „Daar, heeft hij mij gezegd, neem die beurs 't is slechts een onbeduidend voorschot op het fortuin dat u te wachten staat". Daarbij, bij beeft de bewijzen van hetgeen hij zegt en is de papieren gaan halen binnen eeDige oogen- blikken zullen wy ze in handen hebben. Madeleine was al gansch ter neer geslagen door die onverwachte tijding. Tot hiertoe had zij nooit eene juiste be paalde inlichting over hare geboorte of hare familie vernomen. Zy wist niets meer dan hetgeen Belphégor zelf wist en haar eenigen tijd voor haar huwelijk verteld had. Duister, heel duister zag zij in haar geheugen dien bleeken man nog, heel in 't zwart gekleed, dien Vendeeschen hooidman, die haar eens in vroegere jaren, in het midden Doch M. H. de Voorzitter, zou dat kunnen als de toestand hier gebleven was zooals tot nu toe dat er dus geen geschikte woningen of geen geschikte terreintn tegen matigen prijs op eeuigs- zins gunstigen stand te verkrijgen zijn Naar mijne overtuiging zou dien toe stand de vooruitgang van Waalwijk tegenhouden. Daarom was ik er steeds voor dat de gemeente moest trachten door aankoop van geschikte terreinen en het aanleggen van een straat een nieuwen toestand in 't leven te roepen. Daar was natuurlijk zonder nadere gege vens wel eenige risico aan verbonden en kan ik mij voorstellen dat dit menig een beangst zou gemaakt hebben, om alleen op vast vertrouwen op de toe komst daarop in te geen. Doch waar wij hier nu hebben verschillende plannen, waarover ik mij over de superioriteit van het een boven het ander nog niet nader wensch uit te spreken, waar wij uit de bijgevoegde inlichtingen kunnen zien dat de groote kans van welslagen bestaat, neen zelfs meer dan dat, waar ons door de aanvrage van Notaris Rant als het ware een zekerheid voor het welslagen van het geheel gegeven wordt, nu meen ik dat wij niet langer mogen dralen, opdat deze zaak met bekwamen spoed kan afgedaan worden en 't is daarom M. H. de Voorzitter, dat ik de eer heb voor te stellen dat de Raad besluite aan te leggen een nieuwe straat volgens een der overgelegde plannen en B. en W. te machtigen de noodige stappen te doen om in den kortst mogelijken tijd een definitief plan aan deu raad voor te leggen. Ik heb gezegd. J. Timmermans Wz Alvorens 't voor stel van den vorigen spreker in stemming te zien, wensch ik nog even op den bewusten brief terug te komende spreker baseert zich daarop in hoofd zaak en 't komt mij voor dat dit bericht zoo vaag is, dat eerst nadere informaties moeten worden ingewonnen. In ieder geval zal het niet voorzichtig zijn, zonder nadere toelichting een besluit te nemen. De VoorzitterIk heb geen enkel motief om er een oogenblik aan te twijfelen dat dit schrijven niet ernstig is bedoeld, ik acht 't zelfs zeer serieus en begrijp niet hoe u er aan komt, om dit in twijfel te trekken. van eene lieve vallei der Bocage, in zijne armen gedrukt had, op den dag dat Willem en moeder Katrien en de kleice Sylvis onder de kogels der Blauwen gevallen waren om rooit meer op te staan. Van het korte onderhoud dat Willem en de vreemdeling Bamen hielden, had zy niets kunnen begrijpen. Belphégor zelf, alhoewel wat ouder, (hij telde toen reeds twaalf jaar) had onder de kleeding van den markies geenszins den boeJ herkend die, vier jaar vroeger, de kleine Madeleine aan zijne ouders had toevertrouwd des te meer daar Gaston de markies de Montbazon zooals wij vroeger gezegd hebben, intusschentijd veel veranderd was. Beiden dachten dat die boer, welken zij nooit meer hadden weergezien, de ware vader van Madeleine was. Zy hadden ook nooit de minste poging aangewend om de familie van het arme verlaten kind weer te vinden. Deze had zich sedert Isug aan het denkbeeld gewend gemaakt dat zij wees was, en zelfs in de veronderstelling dat hare ouders nog leefden, toch zy zich geenszins tot hen aan getrokken, maar voedde integendeel in haar hart eene zekere afgunst tegen hen die haar zoo dacht zij aan vreemdelingen hadden overgelaten. Haar vader en hare moeder waren de brave lieden, die haar opgevoed, gekoesterd en geleid hadden die bare eerste stappen hadden ondersteund en haar de eerste woorden hadden leeren stamelen. Het was op hen, die al hare liefde, al hnre verkleefdheid, al hare droefheid over hun verlies overgebracht werden- Belphégor had er overigens geen belang by, die onbekende familie op te sporen- Hij had hear altyd evenzeer bemind, zoowel vroeger toen hy haar als eene zuster aanschouwde, als nu, dat zy zijne vrouw geworden was. Het kon hem weinig schelen of zij in een paleis of in eene hut geboren was of zy de dochter was van eenen edelman of van eenen landbouwer. Zij was voor hem eene gezegende levens gezellin die het toeval, of beter de Voorzienig heid, bem op zekeren dag gezonden had om de ledige plaats in te nemen welke de vroegtydige dood zijner ouders veroorzaakt bad om het leven in leed en vreugd met hem te deelen, om hem het zoete genot der liefde, die rijken en armen gelijk maakt, te laten smaken. Toen zij zoo onverwachts de tyding vernam dat zij de afstammelinge was eener rijke, edele familie, was Madeleine in den beginne meer verlegen dan verheugd, en toen zij eindelijk de werkelijkheid inzag was het een kreet van moeder iefde die barer borst ontsnapte. Kijk wij zullen rijk zijn I.... riep zy, terwijl zij Jacques en Jeanne tegen haar hart drukte. Ach I mijne lieve kinderen Wat ben ik gelukkig voor u Er zal u niets meer ontbreken Mijn moederhart zal niet meer moeten lijden. Ik zal u, slecht gekleed en slecht gevoed, door alle weder en in alle jaargetyden langB de banen niet meer zien loopen. Ik zal mijne tranen niet meer moeten verkroppen. Mijne kleine Jacques zal al die oefeningen niet meer moeten doen waarby ik altijd beef uit vrees dat hy zich eenen arm of eeu been zal breken. En gij, mijn lief Jeanneke, ik zal u naar lust kannen verzorgen en troetelen lieveke. Een tranenvloed ontsprong hare oogen en vloeide over de haarlokken der beide kinderen wier hoofden op hare borst rustten. Zij weende en lachte tezelfder tijd. Madeleine Madeleine I zei Paljas, die insgelyks diep ontroerd was, er is in uwe vreugde iets dat mij pijn doet gij hebt dus tot hiertoe door onze levenswijze geleden, vrouwlief? Om het even, vermits ik het u altyd heb kunnen verbergen 1 antwoordde zij, hem beide handen reikend. Hij trok haar tegen zijne bo. st en hield haar eenige oogenblikken in zijne armen gesloten- i (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1