1 Tweede Blad N binnenland^ Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. België. Engeland. Oostenrijk. Rusland. Nummer 22. Donderdag 17 Maart 1910. 33e Jaargang. Koning Albert en de Congo. Zooals wij onlangs meldden, heeft de Bel gische koning ruim een miljoen bestemd tYivoor den strijd tegen de slaapziekte in den '**Congo, en wel 500,000 franc9 voor den bouw van hospitalen, 500.000 francs voor tehui- u zen ten dienste van oude Afrikaanderen 50. 000 francs voor de weduwen der kolonialen. Bovendien echt er heeft koning Albert, zoo meldt nu de *Métropole*, een bedrag vau 50.000 francs bestemd voor de Europeesche vrouwen, die baar echtgenooten naar den Congo zouden willen vergezellen, benevens een 25.000 francs voor de religieeuzen, die tot nog toe naar Afrika vertrekken zonder hoop ooit naar het moederland te zullen terugkeeren en veelal na een vijftien of twintigjarig ver blijf in den Congo daar, uitgeput door het slechte klimaat, sterven. Het voor deze held haftige zusters bestemde bedrag zal haar in de gelegenheid stellen nog eens naar het moederland te kannen terugkeeren. Het genoemde bedrag van 50.000 francs, -at bestemd is om Europeesche vrouwen aan LCCW moedigen naar den Congo te gaan, zal ook uitnemend besteed kunnen worden, daar "tot nog toe talrijke ambtenaren, die naar den KfiCango vertrokken, hun vrouw niet konden ^Ijmeenemen vroeger werd het zelfs meestal SHÏniet toegestaan, dat een ambtenaar zijn vrouw meenam. Dit zal nu anders worden en zij, die naar verafgelegen posten gaan, zullen niet hun vrouw in België hoeven achter te laten. Eugeland zal in Maart 1912 twintig Dreadnoughts hebben. Dnitechlaud heeft 13 Dreadnoughts in aanbouw. Kan er echter voor 1912 nog vier op stapel zetten. Doet het dat, dan gaat ook Engeland door. Zoo niet, dan stopt het voorlocpig. Het krijgt ook nog 2 Dreadnoughts kadeau van Australië en Nieuw-Zeeland en de engelsche minister meent, dat de britsche overmacht ter zee nu groot genoeg is. Engeland heeft, naar men weet, bovendien nog een paar honderd schepen van kleiner slag. Maar sinds den japansch-russischen oorlog gelooft men slechts in de grootste slagsche pen on de openbare meening in Engeland is niet gerust, voor Engeland tweemaal zooveel I reuzenschepen heeft als Duitschland. snel uit. Er komen dagelijks gemiddeld veertig gevallen voor. üe Prins Willem II. De te Paramaribo veschijnende West geeft mededeelingen omtrent het zoeken door de Utrecht, naar de Prins Willem II. Daarbij werd van de veronderstelling uitgegaan, dat het eventueel ongeval aan machine of schroef, dat de boot bewegingloos zou hebben gemaakt, heeft plaats gehad voorbij de Azoren, en de boot dus westelijk is afgedreven. De commandant van de Utrecht heeft nu op de kaart uitgemeten waar de Prins Willem II bij normale reis, dag voor dag zich had moeten bevinden. Daar men niet weet op welken dag het ongeval heeft plaats gehad, is van elk punt afzonderlijk uitgerekend, hoever de boot kon zijn afgedreven, indien op dat punt het ongeluk heeft plaats gehad. Zoo verkreeg men dus een reeks nieuwe punten, die door een lijn zijn verbonden. Deze lijn had de Utrecht zich als reis route gesteld, voor de heenreis, waarbij aangenomen is dat de boot een halve mijl per uur is afgedreven. Voor de terugreis was een andere lijn opgemaakt waarbij uitgegaan is van de veronderstelling dat de boot een mijl per uur is afgedreven. In den voortop van het oorlogsschip bleef voortdurend een man op uitkijk, gewapend met een binocle. Des nachts werd elk kwartier de ho rizont afgezocht door middel van zoek licht- Daarna werd het zoeklicht telkens eenigen tijd op een wolk gericht, om de aandacht te trekken van de Willem II, welk schip dan door vuurpijlen zou kunnen antwoorden. Een premie was uitgeloofd voor den geen aan boord die het eerst het ver miste schip zou opmerken Een bacovenschip hetwelk 26 Febr. van hier naar New York vertrok, zoo mede de boot die de daarop volgende week van daar werd verwacht, zouden een eenigszins gewijzigde route volgen, om de Willem II »op te vangen* indien het >om de West» mocht zijn afgedreven. Bezoek aas de resldeotie. Tegen het laatst van April a.s. ont vangt het hof weer een bezoek van twee leden der keizerlijke familie van Japan. H H. Keiz H H. Prins en Prinses Foesjini Hiroyaml toch zijn voornemens 25 tot 30 April op hun reis door Gisteremiddag te 1 uur heeft onder onge kende belangstelling der bevolking de be grafenis van het stoffelijke o verschot vau Lueger plaats gehad. Reeds vroeg was de noodige politie, versterkt door mil tairen, op de been om de orde te handhaven. De lantaarns wa ren met rouwkrip omfloerst en de klokken werden geluid. Toen de stoet zich in bewe ging zette, bliezen 16 bazuiublazers van de volksopera den treurmarsch uit do Gö ter— daoimerung. Tal van corporaties volgden de lijkbaar. Er waren 20 wagens met bloemen en 1000 kransen. Alle leden vauden gemeente raad gingen mee en ook alle chriatelijk-soci- Iale leden van Rijksraad en Landdag. Verder waren er o. a. 100 burgemeesters van ver schillende plaatsen. Het was een reusachtige stoet, die door Weenens straten trok. Het ging over den Ring door de Kiirnlnerstrasse naar den Stefannsdom, waar de Keizer, de aartshertogen en vertegenwoordigers van bui- tenlandsche Hoven den stoet opwachtten. Na de inzegening van het lijk werd het naar het presbyterium gedragen, waar de tweede inzegeuiug plaats had. Op den Aspernplatz werd de stoet ontboudeu, waarop de familie en de speciale genoodigdeu zich naar het cen trale kerkhof begaven. Op het centrale kerkhof werd Lueger's stoffelijk overschot in het graf zijner moeder voorloopig bijgezet. De ouderburgemeester Porzer, de afgevaardigde Gessmaun, alsmede eenige andere spraken aan het graf. Over 't geheel genomen is de orde niet verstoord. Er hadden echter dertig ongevallen van ou beteekenenden aard en twee ernstige ongevallen plaats. De bespreking iu de Doema over de be grooting vau justitie was buitengewoon heftig en met moeite werd een handgemeen tus- schen de socialisten en de leden der uiterste rechterzijde voorkomen. Poerichkewitsch be schuldigde de Octobriaten, dat zij revolution- nairon waren en de uiterste rechterzij riep Weg met de GroudwetLeve de autocratie Volgens de P r a w o ziju er in vijf jaar in Rusland 6288 doodvonnissen geveld en 2855 menschen opgehangen. Cholera. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint De cholera te Soerabaja breidt zich van Europa hier te lande te vertoeven, welk verblijf het Keizerlijk Echtpaar grooten- deels in de residentie hoopt door te brengen. Fnpandrcehtschc zunk. De Tijd meldt Naar wij vernemen zal de instructie in de Papendrechtsche zaak zooveel tijd vorderen, dat deze zaak niet, zooals ge dacht werd in April voor het gerechts hof te Arnhem zal kunnen behandeld worden. Vermoedelijk zal zulks zelfs niet voor de zomervacantie kunnen geschie den en zal 't dus wel September worden, voor deze zaak opnieuw zal berecht worden. Ooze Vloot Aan het derde jaarverslag van de Nedetlandsche Vereeniging »OnzeVloot» wordt het volgende ontleend »Met voldoening mogen wij terugzien op het afgeloopen jaar een groote ver meerdering van het aantal leden en het vasteren vorm aannemen van plannen tot stichting van meerdere afdeelingen geven blijk, dat het werk van de Ver- eeniging langzamerhand meer gewaar deerd wordt. In dit verband zij herinnerd aan de 22 leden in gemeenten, waar geen afdeeling onzer Vereeniging wordt aangetroffen en die zich welwillend be schikbaar stelden als vertegenwoordigers dat is als wegbereiders voor afdeelingen Het aantal leden bedroeg op 31 De cember 2285, is dus, sedert 1 Januari 1909 met 832 toegenomen. De tenioons elling te Brussel Van het Haagsch Corr. Bureau ont vingen wij het volgende Betreffende Nederland op de Brussel sche tentoonstelling kan het volgende worden medegedeeld Het Nederlandsch Paviljoen nadert zijn voltooiing timmerlieden, leidekkers en stucadoors hebben hun taak om zoo te zeggen voleindigd en hoog verheft de groote toren zich ten hemel, ver uitstekend boven de gebouwen in den omtrek. Het valt niet te betwijfelen o het Hollandsche paviljoen zal er goed uitzien. Te midden van het felwitte der meeste tentoonstellingsgebouwen zal het oog der bezoekers een aangename ver poozing ondervinden hij den aanblik van de zooveel rustiger roode baksteenkleur der Nederlandsche afdeeling, die dit gedeelte der tentoonstelling met in het midden de door de stad Parijs en door het Ned. comité aangelegde tuinen, ge heel domineert. Vooral gezien van een punt in de nabijheid der Italinansche afdeeling gelegen, levert het paviljoen een schiiderachtigen aanblik op, daar men vanaf die plaats zoowel den voor als den dijkgevel kan overzien en een aardig kijkje heeft op het slanke silhouet van den kleinen toren, die aan den kant der Indische afdeeling van uit het ge bouw oprijst. De verzekering door verschillende per sonen van vreemde nationaliteit gegeven, dat dit paviljoen de clou der expositie zal zijn, kan ongetwijfeld als meer be schouwd worden dan slechts als hoffe lijk woord voor Holland. De Peel Centrale. De Peel-Centrale is reeds bezig met het leggen van haar kabels o. a. in de gemeente Eindhoven, en is gereed of zoo goed als gereed voor de levering van electrisch licht en electrische be weegkracht. Zooals in de meeste groote centrales geschiedt, wordt ook Id deze de stroom opgewekt door turbo-dynamo's. De ketels tot opwekking van den benoodigden stroom voor de turbo-dynamo's kunnen met verschillende grondstoffen worden gestooktsteekturf, gas, afval van eene in de onmiddellijke nabijheid van de Centrale op te richten fabriek voor ver werking van veen of cokes enz.men zal met het gebruik van steekturf begin nen De stroom van licht wordt voor de kleine gemeenten, welke geen eigen gas fabriek hebben, geleverd tegen prijzen 40 pet. lager dan in de groote steden van Nederland zoodat men electrisch licht met de metaaldraadlamp zal kunnen >randen tegen prijzen niet hooger dan van petroleumverlichting. Aan de groote gemeenten, welke den stroom zelf distribueeren en dus een eigen verdeelnet aanleggen, wordt de stroom tegen nog lager tarieven gele verd. Ten einde elk idee van concurrentie tegen de gasfabrieken uit te sluiten wordt in de gemeenten, welke een eigen gas fabriek hebben de distributie van den stroom voor licht en kleinkracht aan de gemeente zelf overgelaten. Voor drijf kracht zijn de prijzen uiterst laag gesteld, zoo laag, dat de groot- zoowel als de kleinindustrie op geen andere wijze haar drijfkracht zelf goedkooper zullen kunnen produceeren. Als men nu bedenkt, dat in het gebied, dat de Centrale denkt te bedienen, on geveer 25 000 paardekrachten voor de verschillende industrieën zijn opgesteld dan kan men nagaan, welke belangen in die richting door de Centrale kunnen worden gediend Vooral op sociaal gebied zal de Cen trale allicht een omwenteling kunnen brengen want op de kleinste dorpen kan nu even goedkoop als in de groote industrie centra beweegkracht geleverd worden Tot R. K. Waalwijk 16 Maart 1910 Benoemd. hoofdbestuurslid van den Ned Lederbewerkers Arbeidersbond St. Crispijn en Crispinianus alhier is gekozen de heer J. W. C. Herboldt te 's Bosch. Rijksnormaallessen Zaterdag 5 Maart had hier het schrif telijk en verleden Zaterdag, ten overstaan van den Heer Districtschoolopziener het mondeling examen plaats voor de Rijksnormaallessen en de daaraan ver bonden voorbereidende klas. Voor de le klas der normaallessen hadden zich aangemeld elf candidaten waarvan één zich na het schriftelijk ge deelte terugtrok. Van de tien anderen werden acht toegelaten en twee afge wezen. De geslaagden zijnG. Timmermans M. Klerks, H. van Eeten, A de Kort A. v. Iersel, M. Trommels, J. Bonis, en M. van Iersel, allen leerlingen der voor bereidende klas. Voor de voorbereidende klas hadden zich opgegeven tien leerlingen waarvan negen een voldoend examen aflegden en toegelaten werden, en welC. van Uijt hoven Sprang, L. Fooy Baardwijk, van Tilborgh, B. Timmermans en A Verheijden CapelleJ. Zeckendorf, van der Sluijs. J. Pulles en M. Spijker man, Waalwijk. Eerste H Communie Het grootsche feest der H Communie is in onze parochiekerken met de gebrui kelijke plechtigheid gevierd. In de pa rochiekerk van St. Tan Baptist hadde 80 meisjes en jongens, in die van den H. Antonius 15 meisjes en jongens het geluk voor de eerste maal tot de H Tafel te naderen. Door de goede zorgen onzer eerw geestelijkheid en der eerw Zusters had den de verschillende plechtigheden een imponeerend en ordelijk verloop, en was alles omgeven met die pracht en luister die waardig passen bij dezen schoonsten dag des levens voor de kleinen, maar niet minder voor de ouders der geluk kigen. Prov. Landbouwtentoonstelling. Tot ons genoegen kunnen we mede- dedeelen, dat Zijne Excellentie de minis ter van Landbouw, mr. Talma, het eere voorzitterschap der Provinciale Land bouwtentoonstelling te Waalwijk in 1910, heeft aangenomen. Ook tal van andere autoriteiten hebben hun naam aan deze onderneming verbonden, waarover we in ons nummer van a. s Zaterdag wat meer zullen zeggen. Politiehonden wedstrijd. Zooals we reeds vroeger mededeelden zal op den eersten Zondag van de a. s. Provinciale Landbouwtentoonstelling ai der een politiehonden-wedstrijd gehou den worden't zal een z.g. invitatie- wedstrijd zijn, waarbij de beste honden tot deelneming zullen worden uitgenoo digd. Een en ander geschiedt geheel volgens de regels van en onder mede werking en goedkeuring der Ned. Politie honden-vereeniging. Als jury-leden zullen alhier fungeeren, de heeren Mr. P. S. Gerlings te Almeloo, Aalt hoofd inspecteur van politie te den Haag eo J. Thomson, kapitein der Konink. Maréchaussée te Breda. Best ree. We zagen dezer dagen wederom een nieuw bewijs van het feit, dat hier in Waalwijk best vee wordt gemest- Een koe uit den bekenden stal van mej. de wed- Aart van Huiten in de 2e Zeine alhier haalde op de waag het colossale gewicht van 1460 pond. Het pracht exemplaar werd verkocht aan den heer Werther, veehandelaar te Sprang. Wedstrijden om den zilveren Lauwertuk. Zondag a.s- 20 Maart, zal de demi finale van bovengenoemde wedstrijden plaats hebben. Het programma voor dezen dag, luidt als volgt 2 uur Waalwijk Vooruit II B V- V. Breda. I1/» uur Sparta (Geertruidenberg) Victoria (Bosch.) uur Wilhelmina 3 (Bosch) Hollandia (Bosch) Tot ons genoegen kunnen we mel den, dat wij met de Paaschdagen ook niet van voetbal zullen verstoken zijn. Het is W. V. n 1. gelukt toezegging te krijgen van de vereeniging V. O. C. Rotteidam, de kampioen der Westelijke 2e klasse N.V.B., dat zij met 2en Paasch- dag te Waalwijk een wedstrijd komen spelen. In een der volgende nummers, hopen we meer bijzonderheden van dezen interressanten wedstrijd te kunnen mel den. Reinheid van tramrijtuigeo. Wij lezen in het verslag der Gezond heidscommissie te Tilburg De Gezondheidscommissie te Oister- wijk deelde ons als hare bevinding me de, dat de wagens van de tram Tilburg- Esbeek zeer onzindelijk waren, en ver zocht de medewerking onzer Commissie om daarin verbetering te brengen. Op verzoek van den Voorzitter be lastte de leden Dr. Eijgenraam en M D. Meyer zich met een onderzoek dezer tramwagens, zij onderzochten ook die der lijn Tilburg-Waalwijk. Hun rapport luidde, dat de wagens op 4 verschillende dagen geinspecteerd waren zoowel voor- als namiddag. De algemeene indruk was, dan aan het materieel te weinig gedaan wordt zoo wel wat betreft dagelijksche reiniging als periodieke reiniging, herstelling en vernieuwing. Overeenkomstig hun advies werd de bijzondere aandacht van de Directie der N. V. >Hollandsche Buurtspoorwegen* te Brussel op het onderhoud en de reiniging van bedoeld materieel geves tigd. Wij ontvingen van den Directeur de mededeeling dat zooveel mogelijk voor het schoonhouden der rijtuigen zal wor den zorg gedragen. Uit den Bosch. Sedert Maandag kunnen uit Gemonde Schijndel, Den Dui gen en verder in die buurt gelegen dorpen de bezoekers onzer dage'ijksche markt weer den Pet telaarschen weg nemen, die sedert weer watervrij is. Ook de Vlijmensche weg ligt weer droog en Woensdag begint de stoomtramdienst op dat tiaject weer waarmee dan tevens Den Bosch weer per stoomtram van Tilburg, de Lang .straat en Heusden zal zijn te bereiken. Ieder ziju elgei schoenmaker Door den heerj. H. Heijntjes schoen maker van de 3e compagnie wielrijders te Breda, is volgens de Bred. Ct. een belangrijke vinding gedaan Het betreft een nieuw soort schoen, of eigenlijk een nieuw soort schoenzool. Het nieuwe bestaat daarin, dat de zool niet meer uit een stuk wordt gemaakt, maar thans bestaat uit drie smalle reep jes dik leder, waar de eigenlijke zool onder wordt geschoven en met een drietal schroefjes wordt vastgehouden. De drie reepjes één neusstukje en tvyee zijstukjes, hebben weinig te lijden en de eigenlijke zool, dat gedeelte, hetwelk het meest aan slijtage onderhevig is, kan telkens gemakkelijk worden vernieuwd. Bovendien heeft deze bezuinigings schoen* een lederen draaibaren hak, waardoor ook van dat gedeelte de slijtage belangrijk wordt verminderd. Bij het leger zijn reeds proeven met dezen bezuinigingsschoen* genomen verleden jaar te Vlissingen en te Mid delburg met 10 paren, welke proef zoo goed heeft voldaan, aat zij thans met 100 paren zal worden voortgezet. Deze schoenen zijn bestemd om in beproeving te worden gegeven aan miliciens van de lichting 1910, die bij de najaarsploeg zullen worden ingedeeld. In tijd van oorlog zou deze »bezuini- gingsschoen* dan ook ongetwijfeld uit stekende diensten bewijzen Door 't uit reiken van eenige reserve-zolen en reep jes zou de soldaat op 't oorlogspad van tijd tot tijd zelf zijn schoeisel kunnen repareeren. Even de schroefjes eruit genomen, de oude zool eruit, de nieuwe erin, de schroefjes weer vastgedraaid, en klaar is Kees*. Door een dubbele zooibewerking is ook voor waterdichtheid zorg gedragen. Door algemeene invoering zou vermoe delijk 50 a f 60 000 kunnen worden be spaard. BAARDWIJK. Zondag j.l. vertrok de leerw. Heer Meuweae alhier naar Rome. Ie reis zal ongeveer 4 weken duren. Z.E. beloofde ons een breedvoerige uitleg van ziju wedervaren, moge zijn reis voorspoedig zijn. A.s. Donderdag zal eene algemeene vergadering plaats hebben bij deu heer J. de Kort van den Noord-Brabantschen Christe- ijken Boerenbond Afd. Baardw. Waalw, lesoijen en Sprang de n.m te 7 ure. Agenda. 1. Verslag over 1909 met rekeniug en verantwoording ontvaugsten en uitgaven. 2. Idem piardenverzekering. 3. Idem der brandassurantie. 4. Idem der Leenbank. 5. Betaling contributie. EL8HOUT. Maandag 14 Msart werd door het coöperatie fonds O. B, H. N. alhier de jaarvergadering gehouden in de zaal der Eerw. Broeders. De President opende ten ongeveer 7 uur voor een zeveutigtal leden de vergadering met den groetHGeloofd zij Jezus Christus*, waarna aflezing der ledenlijst eu eenige mededeelingen. Bij monde vau den Adv. werd verslag uitgebracht van het afgeloopen eerste jaar, waaruit Heek, dat het fonds begon met 72 ledea. In den loop vau 't jaar bedankten 7 leden, terwijl 21 nieuwe eden toetraden, zoodst thans het aantal leden 86 bedraagt; wel een bewijs, dat het fonds in eene dringende behoefte voorziet iu de gemeente. De spaarpenningen der leden bedroegen in totaal f 1078.33, terwijl de inkomsten van het fonds f 32.01 bedroegen. Aangekocht werden 18211/! mudden steeu- kolen van zeer goede kwaliteit voor de som van f 1024,73. Het restant der gelden van de leden bedroeg f 48,41, terwijl de kas van het fonds sloot met een buig saldo van f löjiD/a plus de rente der belegde gelden, welke nog niet is bijgeschreven. Na de leden aangespoord te hebben (m nu gedurende den zomer flink in te leggen teneinde in September de voorraad steenkolen voor den ganscheu winter te kunnen in- slaaD, werd nog een wojrd van dank gebracht aan degenen, die gratis de steenkolen bij de medeleden aan huis hadden bezorgd, waardoor zij op zoo schoone wijze de naasten liefde hadden beoefend, benevens een woord van dank aan het Bestuur voor den onver- moeiden ijver en onbaatzuchtig werken, alsmede aan de Eerw. Broeders voor hunne gastvrijheid aan het Fonds verleend, terwijl ook den Adviseur voor zijne bemoeiiugen dank werd gebracht Nadat de aftredende Bestuursleden met algemeene stemmeu herkozen waren, waar onder ook de Pres. Peun. P. van Engeleu en na nog eenige reglementsbesprekingeu werd deze buitengewoon geslaagde jaarver gadering met den christelijken groet gesloten. VLIJMEN. De Burgemeester van Vlijmeu maakt bekend lo. dat op Weensdag 23 Maart a.s. des voormiddags van 9lU/j uur ter gemeente secretarie gelegenheid zal bestaan tot het aanvrageu vau jacht- en vischakteii en de jegistratie vaD eendenkooien, 2o. dat op Donderdag 24 Maart, des voormiddags van 9- l2'/s uur kuuneu- worden aangevraagd kostelooze vergunningen tot het visschen met een bepaald vischtuig.. Den belanghebbenden wordt herinnerd a. dat de aanvragen om kostelooze ver, gunning, na den vastgesteldeu dag gedaau- niet meer worden aangenomen b. dat alleen kostelooze ve»gunningen worden afgegeven aan hen, die volstrekt onvermogend zijn en een behoorlijk bewijs overleggen, waaruit blijkt, dat zij vergunning hebben van den eigenaar van ee;i bepaald vischwater, tot het bevisschen van dat water met een bepaald vischtuig. De Burgemeester van Vlijmen heriu- nert bij deze aan de wetsbepaling, waarbij bet verboden is kippen en ander niet uit vliegend pluimgedierte op een anders eigen dom te laten losloopen en waarschuwt de. ingezetenen tegen de overtreding daarvan, aangezien de politie is bevolen een nauw keurig toezicht daarop te houden en bij ontdekking van overtreding proces-verbaal op te makeo. Bij bet niet aanwezig zijn van politie kan de overtreding ook geconstateerd worden door twee andere personen. Daar zeer waarsch nlijk het muziek concours te Breda wegens onvoldoende deelname niet zal doorgaan' bestaat bij onze harmouie het plan aan dat te Feienoord deel te nemen. In het laatst der vorige week had het 7-jarig «oontje van den heer G. van ;i e Echo van het Zuiden Water.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5