Nummer 23 Zondag 20 Maart 1^10 33e Jaargang PROVINCIALE LANDBOUWTENTOONSTELLING Tweede Blad =rr= 4-8 September 1910. - ïïitiprakea Kantongerecht Gemengd Nieuws. WAALWIJK. Ingezonden stukken. BUITENLAND. België. Oostenrijk- Hongarije. Amerika. Handelsberichten. Servië. EERE-COMITÉ. Eere Voorzitter Zijne Excellentie A. S. Talma, Minister van Landbouw. Voot sitters TH. L. D. de Surmont de Bas Smeele C- G. H. Meijer, President der 14e lAf- Burgemeester van Waalwijk. deeling der Noordb. Mij. van Landb. Leden Mr. J. Loeff, Lid der Tweede Kamer, distriqt Waalwijk, 's Hage. P. van Hoek, Dir. Gen- v. d. Landbouw, Den Haag. Mr. M. van Dam, Lid der Ged. Staten, Breda. J. B. Timmermans Wz. President der Kamer van Koophandel en Fabrieken en Lid der Prov. Staten, district Heusden, te Waalwijk. H. J. A- Zeegers r te Waalwijk. B. A. Middelkoop te Capelle. G. Branderhorst Jzn. te Genderen. B. Snoek te Almkerk.' P. L. Honcoop te Heusden. Mr- P. Loeff te 's Bosch. Jhr. v. d. Does de Willebois, Burgemeester 's Bosch. G. J v. Poppel, Voorz. v. d. Noordb. Mij. van Landbouw te Gilze. J. A. J. van Heijst, Voorz- der atd. Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang v. d. Chr. Boerenb. Baardwijk. J. van Besouw Burgemeester van Loon-op-Zand, Kaatsheuvel. (hm 1 hm 1) tusschen bakkers en Volks bond en scherpe controle (hm I hm 1) van deze laatste een boete bij overtre ding (hm 1 hm I) Het is dus een storm in een glas water geweest. De Rabatspaarzegelvereeniging is ook al mislukt. Hier lukt niets in den Volks bond die zoo groot in ledental is door onverstandige tegenwerking van sommigen. Hopen we beter voor later. Wij burgers zullen zelf maar gaan bakken. X Dongen, 18 Maart 1910 Waspik. Capelle. Raamsdonk- Besoijen. Drongelen en Meeuwen. Drunen. Oudheusdeu, Vlijmen. Herpt P. Dekkers G. Vermeulen Wz. Ridder de van der Schueren C. G. Verwiel J. Oerlemans G. van Huiten J. van Breugel G. R. van de Ven Buijs C. J. J. Daniels, Secr. Noordbr. Mij. van Landbouw 's Bosch. B. A. H. Lips, Rijkslandbouwleeraar 's Bosch. H E. Huizinga Breda. A. H. Sprenger, Rijkstuinbouwleeraar Maastricht. T. J. Wintermans, Zuivelconsulent, Eindhoven. E- Fonkes Struif Eindhoven. Dr. G. W. Bruinsma Best. Lid der Noordbr. Mij. v. Landbouw Teteringen. L. J. C. Bogaerts 's Bosch. A. M. Nelemans Klundert. J. Oomen Oosterhout. P Dekkers Wouw. Jud. Timmermans Wzn, Wethouder, Waalwijk J. Gragtmans, Waalwijk. F. W. van Liempt, Gem. Seretaris, Waalwijk. A. J. Rant, Notaris, Waalwijk H. de Vocht, Waalwijk. J. J. A. Houben, Voorz. >Waalw Belang» Waalwijk. P. Wijten, Voorz. van het Waterschap >de Buitenpolder» van Waalwijk. Ridder de van der Schueren, burgemeester Bemmel (oud-burg. Waalwijk.) Jhr. Mr. E. Verheijen, Kantonrechter, Loon-op-Zand. K. J. A. G- Baron Collot d'Escury, Voorz Alg Ned. Zuivelbond, Hontenisse J. P. A. de Bruine, Voorz. Ned. Landb. Com. Zwijndrecht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) SPOORWEGVERBINDING Geachte Redactie In tal van bladen hebben wij gelezen dat te Oosterhout en Dongen vergaderingen gehouden worden om comité's van actie te stichten tot het verkrijgen van eene nieuwe spoorwegverbinding, waarvan Dongen en Oosterbout, in aansluiting met Breda, zouden profiteeren. In eerst genoemde plaats is reeds eene derge lijke vereeniging opgericht en ook Don gen volgt. Doel van dit schrijven is de aandacht van onzen volijverigen en eminenten bur gervader op dat feit te vestigen- Wij weten uit uw blad, dat ook hij steeds diligent in deze is en hij met een col lega reeds deze zaak ontwierp en lang daarvoor werkzaam was. Maar al wat wij nu over deze actie hoorden, gaat bulten Waalwijk en Kaatsheuvel om, en juist van hieruit is men, naar ik ver meen begonnen. Van Waalwijk over Kaatsheuvel Don- gen-Oosterhout naar Breda, dat is de aangegeven weg- Wij vertrouwen dat Waalwijks burgervader, Waalwijks Be lang, de Kamer van Koophandel niet stil zullen zitten, maar terdege de han den uit de mouwen slaan, om met den burgemeester van Kaatsheuvel en de industrieelen dier plaats, in verbinding desgewenscht met de comite's uit andere gemeenten, met kracht te ijveren voor de tot standkoming dezer lijn. Ook in deze staan groote belangen op spel. Eenige vooruitstrevende Waalwijkers. Loon-op Zand, Maart 1910. Mijnheer de Redacteur In Loon op Zand is een 2e fanfare opgericht 1 Een annonce in den »Pro- vinciale Noordbrabantsche en 's Herto- genbossche Courant* van 14 dezer, kon digt dit aan en geeft te kennen, dat het de wensch is van ieder ingezetene, dat dit gezelschap met het Mannenkoor groeie en bloeie. Niet dat ik hier het ontstaan van fan fare en Mannenkoor wil bespreken, ieder ingezetene weet maar al te goed, hoe dit in zijn werk is gegaan en wie er de beschermers (indien ik het zoo zeggen mag) van zijn. Alleen hiertegen wil ik protesteeren: »dat ieder inwoner dien wensch uit*. Iemand, die LoonopZand kent, weet, hoe ieder weldenkend bur ger het laakt, de handelwijze van die pseudo-hervormers en hoe alleen zij het nieuwe korps aanhangen, die »groot in eigen oogen* als zoodanig niet geeerd zijn. Echter kan men hen gerust feli- citeeren met het devies »Concordia< dat zij tot spreuk gekozen, beter gezegd, gekocht hebben. Vaak immers in het vroegere leven hebben beschermers en leden uiting gegeven van hunne eens gezindheid. Welnu het gaat >Concordia« goed 1 Toch vrees ik, dat, gelijk het woord een kleine wijziging behoeft te ondergaan om geheel andere beteekenis te krijgen, het gezelschap slechts door een geringen stoot der tijden in discordia zal verdwij nen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, ben ik hoogachtend Uw lezer S. Mijnheer de Redacteur Lang heb ik geaarzeld alvorens ik besluiten kon met een »Hannes* pennen- strijd te voeren inzakede broodkwes tie. Maar voor 't eerlijk recht van den Middenstand heb ik die aarzeling over wonnen. En vraag ik U om die reden een klein plaatsje In Uw geeerd blad. Bij voorbaat dank WAARDE HANNES....? Terwijl ik dezer dagen een boek door bladerde vol van schoone spreuken, merkte ik bv. 12 op stof hoog opge waaid blijft gemeen, »Edelsteen hoezeer verlaagd, blijft edelsteen* Deze woorden mag ik in mijn schrijven van toepassing brengen, daar U in een zéér gewaagd optreden, gepaard aan zelfbekennende ongeleerdheid, van war taal en leugens, de Middenstand in een obscuur daglicht hebt gesteld. De R- K. Volksbond die gij zoo lof felijk gaat verheffen boven een vooroor deel, geeft alleen eene verklaring dat gij op dien bewusten dag het subjectieve slachtoffer waart, maar ge hebt indruk ken nagelaten, dat een R K. Volksbond zoo ergelijk is afgedwaald van datgene wat eens haar stichting was. Ik heb in Amsterdam eens vergade ringen bijgewoond van menschen, waar we ver afstaan, maar daar kwamen geen benamingen voor, zooals U die in uw schrijven wenscht te gebruiken. Ziedaar dan hoe uwe voormannen, nog daar ter schoole kunnen gaan, om de overtuiging op-te-doen. Ik betoog als een Roomsch Katholieken Volksbond berust op één bederf van onbeschaafd heid en ontaard is aan de stichting ontrouw geworden, aan het vaandel Snapt u het niet Hannes Daargesteld dat uwe leiders dom en doof zullen blijven Meer af gaan wijken van het mi'ieu Dan is 't meer dan tijd dat Dongens achtbare burgerij, met den Geestenlijken Adviseur aan 't hoofd 't vaandel gaat ontrukken van die s'and- plaats, waar 't zoo gevaarlijk wordt. Het brood (dat volgens U) met zoo'n groote hoeveelheid uit Bteda komt, moet zóó overheerlijk en voedzaam zijn, dat hier menschen zijn, die vroeger van een Dongensche bakker voor 3 gulden brood in de week noodig hadden, nu met zes gulden hun gezin niet kunnen voorzien. Ook ik weet het, andere personen van wie men 't niet zou verwachten, laten in het donker, zich 't Breda's brood thuis brengen of gaan zelf bakken! Waar U nog beweert, dat de bakkers bang worden, is aan geen twijfel onder hevig. Mogelijk zijn er enkelen wier gezin stiefmoederlijk bedeeld is van for tuin en werkkrachten Maar daar zijn er ook, die werkelijk met graagte zouden zien, dat de. Volksbond een eigen bakkerij ging daarstellen, al hebben ook gegoede bakkers zich aangesloten om de coöperatie te weren. Dat is in hen te prijzen, dat zij medelijden gevoelen met hun kleineie collega's. Deze mededeeling heb ik van zeer officieele zijde, waarin het bewijs schit tert, dat zij geen excuus behoeven te Van oudsher houdt de wereld-huiden markt niet weinig rekening met de be- wegir.g in Europeesche huiden en vellen. Bij tusschenpoozen oefent de stemming wel niet zoo heel veel invloed uit, doch in den regel (en vooral in de laatste jaren) is dit wel hel geval. De bijzondere geschiktheid, die terecht aan het in- landsch artikel wordt toegeschreven voor militair en industrieel gebruik, voor tuigleer enz., is in deze een voorname factor. De prijzen waren sedert gerui men tijd bovenmatig, wellicht zelfs kunstmatig opgedreven. Zeer natuurlijk dat er reactie op gevolgd is. Eenmaal ingetreden is 't moeielijk te zeggen waar het einde zal zijn. doch eene be langrijke daling is naar het algemeen gevoelen niet waarschijnlijk, in aanmer king genomen de behoefte. De terug slag heeft de geheele huidenmarkt echter in eene 'flauwe stemming gebracht, waaraan vooral de lichtere soorten on derhevig zijn. Zware huiden zijn meer prijshoudend men verkocht o.a. Monte video Mataderos ossen 25/32 kilo aan frs 104 per 50 kilogram, dat is voor Mataderos nog een hoogen prijs. Te Antwerpen verkocht men in 8 dagen slechts 5284 huiden. Voorraad 148,600 stuks tegen 130,000 verleden week Vermeerdering van voorraad is intus- schen op alle Europeesche stapelp'aatsen waar te nemen. O. I runder- en buffelhuiden te Am sterdam en Rotterdam zonder animo in afwachting der algemeene inschrijving op Donderdag 31 dezer te Amsterdam Ook de leerinarkt is iets minder willig doch van eene flauwe stemming kan men niet spreken en dat is zeer natuurlijk daar de leerprijzen naar evenredigheid der huiden ver achter bleven. Zwaar leder blijft gevraagd. Looistoffen in een doen- Voor som mige hoofdartikelen heerscht eene vaste stemming. Uit Brussel wordt aan het Handelsbl. van Antwerpen gemeld, dat de juiste verhoogingen van de inkomende rechten op voornamelijk uit Frankrijk ingevoerde artikelen, welke de regeering voorstelt, de volgende zijn Champagnewijn, per flesch van 80 centiliter, van 48 centiemen op 1 fr- 66. Andere wijn, in vaten, van 20 fr. op 40 frank per hectoliter in flesschen van 40 centiemen op 80 centiemen per flesch. Likeuren en brandewijn van 300 op 500 frank per hectoliter. Zijden stoffen, van 700 fr. per 100 kil. of 15 pet. ad valorem, op 20 pet. ad valorem. Tapijten en behangsels, van 10 pet. in jute en 15 pet in wolachtige stoffen, op 20 pet. voor alle zonder on derscheid. Opgelegde groenten in doozen en flesschen 20 fr. de 100 kilo. Olijfolie, nu onbelast, 15 fr. de 100 kilo. Versche druiven, van 30 centiemen op 1 fr. 50. Kaas, (Bie, Camenbert, Neufchatel) 20 frank de 100 kilo. Pruimen, van 15 fr. Ananassen, van 30 fr. op 50 fr. Perziken en abrikozen, van 30 en 12 fr. volgens inpakking, op 150 fr- per 100 kilo zon der onderscheid. Reukwaren van 10 pet. ad valorem tot 25 pet. Verguld, verzilverd en gebronsd meu belpapier van 8 fr. de 100 kilo tot 15 fr. Dekpannen van 4 fr. het duizend tot 6 fr. Fotografietoestellen, thans vrij van recht, op 15 pet. ad valorem. Gepolierde of gekapte steenen. nu vrij van recht, op 10 pet. ad valorem. Toiletzeep in doozen, pakken, enz. instee van 60 fr. per 100 kilo, 120 fr. andere toiletzeep 50 fr. per 100 kilo. De Weensche gemeenteraad heeft be sloten voor het raadhuis een monumen tale fontein op te richten ter eere van wijlen burgemeester Lueger, een Lueger- kamer in te richten in het nieuwe ste delijke museum en een nieuwe wijk naar den overledene te noemen. Mijnheer de Redacteur. GEEN COÖPERATIE. De R. K. Volksbond (400 leden sterk) heeft den eerst zoo flink aangepakten strijd tegen het bakkersgild ^20 leden moeten opgeven. Er komt geen coö peratie, en ook geen brood meer van elders, binnenkort maar een contract Men seint uit Ottawa Canada aau het »H. v. A.* De kamer zetelt onafgebroken sedert 24 uren. De oppositie tracht de stemming te beletten eener wet, die aan de Ame rikanen toelaat de wateren van St. Lau- rensrlvier als beweegkracht aan te wenden. maken, als den Iriumf naar een Rabat- A. O. en A. D, beiden te ^»»h.n..l, zegel overhelt. Hannes, het gaat U verder goed op den doornigen weg- des levens, is de wensch van Uive diens'w. dienaar, HARPY. Dongen, Maart 1910. Wij hebben zeer veel onbegrijpelijks en onwelvoegends in dit epistel moeten schrappen. RED. Het vertrek van koning Peter naar St. Petersburg is nu definitief vastgesteld op Zondagochtend a. s Koning Peter zal van 22 tot 27 Maart in de Russische hoofdstad vertoeven en daarna 2 dagen te Moskou doorbrengen. Het plan om regelrecht uit Rusland naar Konstanti- nopel te gaan is opgegeven, op advies van den lijfarts die het te vermoeiend vond voor den Koning. Vóór zijn ver trek naar Konstantinopel zal de Koning een paar dagen te Belgrado vertoeven. Wanneer hij zich naar Konstantinopel begeeft, zal hij even een particulier be zoek brengen aan het Bulgaarsche Hof. Een ambtelijke ontvangst zal hem te Sofia niet worden bereid. Er loopen geruchten, dat er een Turksch Servische entente in wording is, op den grondslag van den status quo op het Balkan-schiereiland en tot doel hebbend het beschermen van beide Staten tegen eiken aanvallende staat kunde van een derde. Schipbreuk op de Azoren. De gou verneur van Horta seint, dat het schip, vergaan op de kust van het Pico-eiland, waarvan een telegram reeds melding heeft gemaakt afkomstig was uit Lis sabon en veel landverhuizers op weg naar Noord-Amerika aan boord had. Bij deze schipbreuk kwamen 40 menschen om en zijn er 23 gered. Reeds zijn er 28 lijkeu aangespoeld en in de keik neergelegd. Ontploffing. Te armklow, in het Iersche graafschap Wicklow, is een droogloods, behoorende tot de fabriek van kordlt (een ontplofbare stof) der firma Kynoch, in de luchtgevlogen, waarbij 2 jonge ar beiders op slag gedood werden Meerde- Echo Zuiden. KAATSHEUVEL, 18 Maart. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs 11.51 Middelprijs f 1,51). Laagste prijs 11,43 WASPIK 18 Masrt. De prijs der boter ia hier thans gesteld op 1,58 per Kilo. DUSSEN, 18 Msart. Boterprijs per K.G. f 1.34 ii 1.41 Middelprijs 1 1.38. Aanvoer 211 K.G. Eieren t 0,75 per 23 stuks. WAALWIJK, op 17 Maart 1910. A. D. te Loonopz&nd, orertr. algem. veiligh. wet f8 of 2 d. W. H. zwervende, H. M. te Baardwijk, J. v. B. en Chr. v. B. beiden te Kaatsheuvel, allen npenb. dronkencch., ieder f 2 ol 2 d. C. t. H. ie Waalwijk, overtr. alsvoor (ree) 3 d. hechtenis en 1 jaar opzending naar Rijkswerkinrichting. M. D. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, 3d. L. v. O. te Vlijmen, dronkenschap en burengerucht, resp. f 2 of 2 d. en f 5 of 3 d. P. S. te Drunen, overtr. prov. regl. f 1 of 1 d. H. S. en J A. v. R. beiden te Kaatsheuvel, H. H., G. V., J. J. S., P. J. W.en J. A. S., allen te Waalwijk, straatschenderij, ieder fl of 1 d, - W.J. IJ. en H. L. beiden te Loonopzand, overtr. alsvoor, ieder f 0,50 of 1 d. P. J. v. O. te Vlijmen, overtr. alsvoor, fl of ld. H. B. te Kaatsheuvel, overti. algem. veiligh. wet f3 of 2 d. J. C. S. te alsvoor, overtr. veldpol f 2 of 2 d. F. P. V. te alsvoor, dron kenschap f 10 of 3d. A. N. P. te alsvoor, overtr. alsvoor, 3 d. hechtenis. A. M. N. te Oosterhoul, straatschenderij f 1 of 1 d. L. v. d. H. te Kaatsheuvel, overtr. arbeidswet, 2 m. f2 of 2 m. 2 d. C. v. S. te Vlijmen, overtr. motor- en riiw. regl. f 1 of 1 d. J. F. te Cromvoirt, overtr. en boete alsvoor. W. G. de R. te samsdonksveer, overtr. prov. regl. f 2 of 2d. L. A. v. d. M. te Kaatsheuvel, J. G. J. V. an A. B. beiden te Waalwijk en L. P. B. te Loonopzand, allen straatschenderij, ieder f 0,50 of 1 week tuchtschool. P. v. G. te Baardwijk, overtr. alsvoor, teruggave aan ouders. C. M. M. te Loonopzand, overtr, alsvoor, f 1 ot 1 week tuchtschool. A. P. S. te Kaatsheuvel, overtr. veldpol f 1 of 1 week tuchtschool. L. v. B, W. v. B., P. W. v. d. V. en J. v. Z. allen te Loonopzand, H. W. d. G. te Sprang en J. B. te Kaatsheuvel, alleu jachtdelict, ieder f 10 of 4 d. A. H. te Tilburg, overtr. alsvoor. f20 of 8 d. M. K. te Vlijmen, iu dronkenschap de orde verstoren, J. M. aldaar, overtr. pol. verord., 3 jachtdelict, aile voonis9en na verzet bekrachtigd. C. P. te alsvoor, dronkenschap, vonnis waar tegen verzet f 3 of 2 d. WAALWIJK, 18 Maart 1910. Beesten voel aanvoer veel handel. Knlfkoeien f 150 f 260. Vaarzen f 130 f 200. Varkens 70 stuks f 8 - - 1 13 Boter aangevoerd 520 KG. Boter prijzen f 1,30 tot f 1,50. Eieren 3 4 4 cent. ARRONDISSEMENT^—RECHTBANK TE 's-HERTOGENBOSCH. Zitting van Donder ag 17 Maart 1910. Uitspraak in zake het O. M. tegen S. r. te Dussen, beklaagd van wederspsnnig- heid f 10 of 0 d. h. J. v. K. te Dussen, valschheid in geschrifte, vrij; A. J. S. te Drunen, jachtdelict, vonnie waarvan appèl vernietigd, straf als in primo; A. J. S. te Drunen,alsvoor, f2 of 4 d. h. J. K. te Dussen, vernieling, f 20 of 40 d. b. Voor de rechtbank te 'i-Bosch stond Don derdagmorgen terecht W A A 20 j schoenmaker te Kaatsheuvel, beklaagd van diefstal van ko nijnen in den nacht van 27/28 Januari 1910 te Kaatsheuvel Het O M vroeg schuldig verklaring en ver oorde ling tot eene gevangenisstraf van 1 jaar met onmiddellijke gevangenneming, die door de Rechtbank, na iü raadkamer te zijn gegaan, werd verleend, waarna beklasgde naar het Huis van Bewaring werd overgebracht

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5