M s, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. t€ APf g L IN ummer 23. Zondag 20 Maart 1910. 33° Jaaiig Derde Blad. Bïnnënl'ano7 Provinciaal Nieuws. K •-s W, f 1 l,~ lote l/2( 0,60 0,30 3i «f o O o-s ïdei tan- eusi i L1 ïen Ry Waalwijk 19 Maart 1910. Provinciale Landbouwtentoon stelling te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wiulwijkselif en Langstriitsckc Courant loofti Wijo Well Han ij Jo: lshou .0. T Ver, r« Cu 3 'M C5 teesi adiaj it ichiki tedei zang hteo een obbt Hol s 7. aend hl. litci Zee aode «baa, t zie: iruiJ Tweede Kamer. Zonder stemming werd aangenomen de motie Marchant tot instelling van eeoe staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar 's lands defensie zaken, nadat het lid Marchant de redac tie gewijzigd had, daar de minister van oorlog het motief, dat zij noodig zou zijn tot herstel van het vertrouwen van het volk in 'slands weerbaarheid, voor de regeering niet aangenaam vond en meende dat het ongemotiveerd wantrou wen verraadde. De Kamer ging hierop tot nadere bijeenroeping uiteen, vermoedelijk tot begin Mei. Het Eerste Kamerlid Seheiten. De >Prov. Gron. Ct.verneemt, dat de heer J. E. Scholten bedankt heeft als lid der Eerste Kamer. Bestrijding run de openbare onzedelijkheid. Men deelt mede Door de vereeniging »Voor Eer en Deugd» zijn, in samenwerking met het Centraal Bureau van de Kath. Sociale Actie te Leiden, een tweetal vlugschrif ten uitgegeven»Te wapen tegen de openbare onzedelijkheid, l De Vijand, II. Het Vei weer*. Op uitstekende wijze wordt daarin, krachtig en toch behoedzaam, het kwaad afgeschilderd en de middelen van ver weer aangegeven- De ruime verspreiding dezer beide Vlugschriften kan onberekenbaar veel goed doen. mits men lette, op den raad welke in liet tweede vlugschrift gegeven wordt: »bij de verspreiding van dit vlug schrift zorge men ervoor, dat het alleen kome in de handen van hen, voor wie het bestemd is. Vooral in kleinere ge meenten raadplege men daarbij liefst de Z.E. Geestelijkheid*. Vooral in congregatiën zal de ver spreiding van deze Vlugschriften door den Z. E. Directeur veel goed kunnen doen. De prijs van al deze Vlugschriften is als gewoonlijk zeer laag. He verhoogde drankuceijns. De „Nieuwe Courant* schrijft thans Nadere inlichtingen van deskundige zijde doen ons aannemen dat wij te op timistisch geweest zijn, toen wij de ver meerdering van de opbrengst van den (verhoogden) drankaccijns over Februari met f 730 000, meenden te mogen be schouwen als een bevestiging van 's Mi nisters verwachting, dat de accijnsver- hooging de consumptie met niet meer dan 12 a 13 pCt. zou doen dalen. Bij den handel en industrie betrok kenen deelen ons mede, dat de con- sumptiecijfers der laatste maand evenals die van Januari, een daling van het ver bruik met niet minder dan 30 a 35 pCt. aanwijzen. Burgemeester van Arnhem. Bij Kon. Besl is met ingang van 1 Mei 1910 tot burgemeester van de ge meente Arnhem benoemd Mr. A J A. A. baron van Heemstra. Buvenstaaude tentoonstelling, die van 4 8 Sept a. s. te Waalwijk wordt geboudoD, mag zich in veelzijdigen steun en medewerking ver heugen. ZExo. de Minister van Landbouw heeft het eere voorzitterschap aanvaard, terwijl man nen als de directeur-generaal van den land bouw, do afgevaardigde mr. J. Loeff', vie leden derProv Staten, tal van bekende mannen op 't gebied van landbonw, de burgemeesters nit de Langstraat en omgeving e. m. a. bun naam aau deze onderneming hebben verbonden. De raad der gemeente Waalwijk voteerde dezer dagen eene garantie van f 1000, terwijl ook de com missaris der Koningin allen stenn toezegde. Het comité heeft de reglementen ontworpen voor de expositie vanlandbonwvoortbrengjelen, ooft, granen, mest- en voedingsstoffen, paar den, vee, klein vee, pluimvee, enz.terwijl alle pogingen zullen worden in 't werk gesteld om oene prachtige, uitvoerige collectie landbouw machines geëxposeerd te krijgen en in werking le stellen ook is 't plan model-stallen op te richten onder leiding en voorlichting der rijks- znivel-cousnlenton, om den landbouwers (vooral met bet oog op de veehouderij voor de zuivelfa- bricage, die zoo met den dag toeneemt), rein heid van inrichting der stallen en bij de behan deling der dieren te leeren, terwijl verschillende regeeringsinstelliagen als rijkssernminrichting, E roefstations, zuivelschool zullen exposeeren 'e commissie is er in geslaagd prachtige ter reinen te haren, gelegen aan den Stationsweg, ter grootte van ruim 48.000 M2, die geheel voor tentoonstelling8gebonwen en terreinen zullen worden gebezigd en voor welker aanleg reeds plannen worden ontworpen. Ook op ander gebied wordt niet stilgezeten. Zoo zal hier in die dagen gehouden worden de keuring van stamboekmerrif-n, mogolijkde centrale meiriënkeuring, concours voor aan gespannen hengsten, terwijl eene afzonderlijke commissie zich onledig houdt met de organi satie van een groot-conconrs byppique, waar bij f 1200 aan prïzen zullen worden uiige - loofd en verder eene politie-honden-wedsti ijd. Verschillende congressen zullen in die dagen op het terrein gehouden worden. Zie Eere-Comité tweede blad Wedstrijden om den Zilveren Lauwertak. Een spannende voetbaldag wacht ons morgen. Reeds om 12 uur neemt een emotievolle strijd in aanvang. Waalwijk Vooruit II zal dan n.l in het veld komen tegen de B. V V. Breda. Laatstgenoemde vereeniging behaalde Zondag j.l. op de kampioen der le klasse B. een 41 overwinning. W. V. II zal daarom haar uiterste krachten moeten inspannen, om niet een gelijk lot te ondergaan. We vernemen dat de geel-zwarten geheel volledig zullen opkomen, zoodat de uit slag nog in het onzekere ligt. Ten half twee komen de gedoodverfde takwinnaars in het veld n. 1 Spaita (Geertruidenberg). Is deze vereeniging in het spel zeer fortuinlijk, ook de loting bracht haar een gelukkigen uitslag en zoodoende een zwakken tegenstander n.l Victoria (Bosch) Een bijna zekere over winning is morgen Sparta's deel, doch meermalen is gebleken dat voetbal een spel is, waarop men geen pijl kan trekken en een wedstrijd de vreemste uitslagen brengen kan. We zullen zien, wat het ons morgen brengen zal Ten 3 uur komen twee Bossche ver eenigingen tegenover elkaar n.l. Hollan- dia Wilhelmina 3 Wanneer Hollandia speelt, zooals zij tegen W V. deden, geven we Wilhelmina een schijntje kans. Het Ie en 2e elftal van Wilhelmina is echter vrij en zal dit voorzeker veel in vloed op de sterkte van het 3e elftal uitoefenen. Zooals we reeds boven zeiden, gaan we een interessanten voetbaldag tegemoet En nu ook het weer meewerkt, ver wachten we, dat het publiek door in groote getalen de wedstrijden le komen bijwonen, toonen zal, belang te stellen in W. V 's streven, om in Waalwijk koning voetbal hoogtij te doen vieren Ongeval. Een arbeider, werkzaam op de stoom- leerlooienj van den heer Delhaye alhier had gisteren het ongeluk met den duim onder den hamer eener machine te ko- me", waardoor dat lidmaat ten deele verbrijzeld werd. Dr. J. v. Gils verleende de eerste geneeskundige hulp Omvang der Amcrikcansehe schoenfabrieken. Blijkens statistische opgave van jongen datum omtrent de ontwikkeling der schoenfabricatie in de Vereenigde Staten van Amerika, bestonden 1166 schoen fabrieken, waarvan 64 met een dagproductie van 5000 p»a» en meer 93 2500—5000 paar 269 1000—2500 247 500-1000 135 r 300-5.0 158 100-300 82 u r 100 en winder p Het aantal bedrijven is verminderd, het aantal grootbedrijven echter vermeer derd. De ontwikkeling derAmerikaansche schoenfabiicatie staat dus in het teeken der concentratie. Drinkwaterleiding in 't Land van Aitena. In verband met de plannen voor eene intercommunale drinkwaterleiding voor het Land van Heusden en Altena zijn de Burgemeesters en Wethouders der betrokken gemeenten door den heer Hoofdinspecteur op de Volksgezondheid uitgenoodigd tot eene vergadering welke 1 April a. s. des namiddags 2 ure, te Waalwijk zal worden gehouden. Taverne d de Meere's Mantclmngazijn Aan de Prov. Ct. ontleenen we een en ander over het;*mantelmagazijn >De Duif*, Hinthamerstraat 69 's Bosch, dat, na eene algeheele inwendige verbouwing te hebben ondergaan, Zaterdag is her opend. Als, zooals 't vorig jaar de heer Muller uit Amsterdam hier bij een lezing zoo aardig uitdrukte, de étalage het visite kaartje is van de zaak, dan mogen we zeggen, dat de firma Taverne de Meere een zeer presentabel visitekaarlje aan het publiek aanbiedt en dat 't al dadelijk een flink cachet geeft aan de zaak. De étalage, waarin prachtige costumes robes en mantels en andere artikelen voor het zomer-seizoen zijn geëxposeerd munt uit door een fijne rangschikking. De teere kleurschakeering en de sobere fijne plantendecoratie, die niets van de keurige seizoen-artikelen verdringt, ge tuigen van een goeden smaak, die ook overal elders in het gebouw aan den dag komt. De entrée is thans door de verbouwing veel deftiger gewordenwat onsierlijk was, is verwijderd en daardoor heeft men eene groote ruimte beschikbaar ge kregen, die een uitmuntende gelegenheid biedt om de fijne artikelen op doelmatige wijze te exposeeren. Een wandkast ter lengte van een dertiental meters verbergt een schat van blouses en robes, die der dames een ruime keuze biedt. In de spiegelkastjes, die de groote lengte bre ken, hebben de nieuwste modellen dames- en kinderhoeden een plaats gevonden. Achter^ in het lokaal zijn twee kamertjes gebouwd en keurig ingericht, waar de dames de door haar uitgekozen blouses, mantels en andere artikelen kunnen pas sen. In dit gedeelte zorgt een glazen dakbedekking voor een goede belichting. Verre van dit lokaal wint het nog de ruime zaal op de eerste verdieping waar heen een rechts in den winkel geplaatste trap leidt. Met zijn wit laqué beschilde- ring, de keurige expositie en de fijne planten- en bloemendecoratie daartus- schen, maakt deze ruimte, die 16 Meter laug en 5 meter breed is, een zeer def- tigen indruk. Een vijftal breede treden voeren naar de afdeeling hoeden en mantels, waarin, naar men ons toonde, een ruime keuze voorhanden is. In groote kasten zijn de nieuwste modellen hoeden helaas zijn er ook weer erg groote onder 1 ten toongesteld de mantelrekken zijn uiterst practisch ingericht. Ook in dit vertrek, waar tevens weder tal van zijdeo blouses peignoirs enz. de dames doen stilstaan, zijn eenige practische paskamertjes inge richt, terwijl aan dames, die een oogen- blik te wachten hebben, een geriefelijke zitplaats wordt geboden. Overdag ont vangt de zaal haar licht door eenige geëtste ramen, 's avonds zorgt eene over vloedige gasverlichting voor het noodige effect. Op de tweede verdieping bevinden zich de ateliers, die met de andere ver trekken telefonisch zijn verbonden. De verbouwing die waarlijk in alle opzichten eene groote verbetering is geweest, is uitgevoerd door den heer Van den Big- gelaar en is zoodanig geschiedt, dat eventueele verdere verbouwing, die nog mocht noodig blijken, gemakkelijk kan plaats hebben. Aan de dames wordt heden en morgen de gelegenheid geboden de inrichting te bezichtigen. Deze dagen zijn daarvoor uitsluitend bestemd. We mogen er hier ook nog wel even aan herinneren, dat de firma dezer dagen haar 121/i~jarig bestaan zal herdenken. BAARDWIJK. N. Chr. Boerenbond In de algemeene vergadering van de Afdeïling Baardwijk, Waa wijk, Besoijen en Sprang welke op 17 dezer des n.m. ten 7 ure bij Jan de Kort te Baardwijk plaats had, waren 66 leden aanwezig. Ook de Z.Ew. Heer Adviseur, het Bestuur, de Raad van Toezicht en de Kassier. Achtereenvolgend kwamen ter tafel: 1. Het verslag van den loop in 1909 met rekening en verantwoording van den Penningmeester, accoord bevonden. 2. De balans der Paardenverzekering. Deze is nogal gunstig, ondanks eene gedane uitkeering voor een paard dat ongeschikt bevonden, bij eene goede behandeling in andere handen, toch nog heel geschikt zal worden. 3. Het verloop der brandassurantie, die zich gestadig uitbreidt, terwijl het verzekerd bedrag ongeveer twee ton beloopt, was bevredigend. 4. De verrichtingen der Leenbank hadden een goed verloop, meer en meer wordt van die nuttige instelling gebruik gemaakt, zoowel bij het instituut spaar gelden, Grootboek I, voorschotten, Grootboek II, als Loopende rekening, Grootboek III. De voorzitter spoort de leden aan om vooral spaargelden, Grootboek I, aan te brengen. Op voorstel van den Kassier werd de miminum inleg bij de spaarbank thans f5bepaald op f 2opdat kleine luiden en kinderen daar meer gebruik van zouden kunnen maken In de vacature van een Lid in den Raad van toezicht bij de leenbank, ont staan door het bedanken van den Heer van Nooij, werd uit de voordracht van twee personen gekozen den Heer A. v. Huiten Az. te Waalwijk. De Kassier die aan de beurt van aftreding was, werd bij acclamatie herbenoemd Daarna werd de vergadering gesloten. DRUNEN. Naar wij van wel inge lichte zijde vernemen worden alhier door enkele invloedrijke veehouders stappen gedaan om eene fok of stierenvereeniging op te richten Het aantal hoornvee in deze gemeente bedraagt, volgens de jongste telling, 1149 stuks, terwijl slechts één goedgekeurde dekstier aanwezig is. 't Wordt waarachtig dan ook meer dan tijd, dat omtrent deze belangrijke aan gelegenheid zoo spoedig mogelijk voor ziening wordt getroffen. Boerenbonders geen lakschheid, geen kat uit den boom kijken, maar de koe bij de horens gepakt een vruchtbaar arbeidsveld ligt hier braak Toont nogmaals dat ge actief zijt waar het uw belangen betreft. Een vier of vijftal prima stieren, liefst van bekende afstamming moeten tr komen I »Zie dat is je ware Hier in onze gemeente zullen in het kort stappen gedaan worden tot ver betering van den volkszang. De Heer Dobbelsteen uit Heeswijk zal hierover eene lez'ng komen houden. Wij juichen dit ten zeerste toe Daardoor komt wellicht ve'andering in het zingen op straat en in werkplaatsen en gezelschap pen. De Drunensche jeugd zingt graag en zal ook wel te vinden zijn de niets degelijks bevattende straatdeuntjes te vervangen door vroolijke en tevens degelijke liedjes zooals wij er reeds hoorden van de vereeniging tot verbete ring van den Volkszang. De pas opgerichte vakvereeniging onder de schoenmakersknechts treft reeds een groot verlies Hun ijvervolle voorzitter zal de gelederen verlaten, daar hij van meesterknecht, patroon is gewoiden. Hij was een vurige werker voor de jonge vereeniging. Moge hij als patroon de vereeniging blijven steunen NIEUWKUIJK. Door onze harmonie >de Eendracht* is besloten deel te nemen aan het dezen zomer, te houden concours van muziekgezelschappen te Helmond Veel succes zij ons gezelschap daar toe- gewenscht. In de 15 Maart j.l. gehouden ge- meenteraads-vergadering werd het le suppletoire kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op een bedrag van f 83.81s. De voorzitter deed mededeeling van een onderhoud met den districts-school- opziener, omtrent de vernieuwing der onderwijzerswoning. Binnen 14 dagen moet genoemden schoolopziener kennis worden gegeven van het daar omtrent genomen raadsbesluit, daar verder uitstel niet verleend zal worden. Na eenige discussie wordt bepaald, dat hoewel de financieele toestand der gemeente niet erg gunstig is, den school opziener zal worden bericht, dat de raad aan het verzoek zal volder, n. VLIJMEN Door de oplettendheid van den machinist dienstdoende op den tram, welke heden morgen ongeveer 11 nar van Den Bisch kwam is een ernstig ongelak voorkomeD. Een kindje van W. de Vaan dwaalde tu8ichen de hamlijnen en zon zeker door de train vermorzeld zijn, zoo niet bedoelde machinist den dreumes had opge merkt en door krachtig remmen de tram tijdig tot staan had gebracht. Nu kon de, kleine ongedeerd aan de moeder wordeu weergegeven, dank de oplettendheid en activiteit van den machinist, die daarvoor zeker wel een pluimpje verdiend heeft VRIJHOEVEN-CAPPEL. Donderdag morgen was het alhier in de O. L. School voor de jengd feesl. Ter gelegenheid van den verjaringsdag van het hoofd, hadden de kinderen hun onderwijzer verrast door het versieren van de school het zingen van eenige gepaste versjes en het voordragen van enkele stukken als samenspraken enz. Bovendien werden de kinderen nog getrak teerd op allerlei versnaperingen, zoodat en de kinderen verheugd en blijde eu hun meester dankbaar was voor de hulde welke hem uit de jeugd werd gebracht. Door allen zal deze dsg dan ook met genoegen wordeu herdacht. CAPELLE. De handel in hooi was, in tegenstelling met den laatsten tijd, de laatste dagen weer vrij levendig. De prijs blijft constant op f 20 tot f 25. Het zoontje van J. C. had deze week het ongeluk met zijn fiets te vallen juist toen een rijtuig hem zou passeeren. Geluk kig, dat de voerman zijn paard onmiddellijk kon inhouden, and-rs had hij er beslist onder moeten raken. WASPIK, 15 Feb. '10. Maandagavond 1.1, sprak de ZeerEerw. Pater Van der Elzen in het koffiehuis van Mej. de Bout alhier over de Ongevallenverzekering voor het Landbouwbedrijf. Deze vergadering, die belegd was door den Boerenbond, werd bij afwezigheid van den geestelijken adviseur, den WelEerw. Heer Teurlings, geopend door den WelEerw. Heer Lvmers, welke Pater van der Elzen en het publiek hartelijk wel kom heette en daarna Bet woord gaf aau den groote strijder voor de boerenbelaugep. Eeuvoudig en duidelijk was d rede van Pater van der Elzen en zijn vertrouwelijke spreektrant deed iedereen gevoelen, dat de Boerenbonders niet alleen zijn bescherme lingen maar ook zijne vrienden zijn. Eerst drukte hij zijne toehoorders op 't hart dat ze vooral moesten zorgen voor betere ontwikkeling van den boerenstand. Wanneer de tegenwoordige boeren zich daarvoor te oud voelden, was het toch hun plicht te waken, dat de jongeren beter onderlegd werden, niet alleen door 't volgen van landbouwcursnssen, msar ook door 't bijwonen van lezingen, waarop sociale ques- ties behandeld worden en door 't trouw lezen van 't vakblad. Daarna sprak hij over 't arbsidscoutrsct. Hij beval den boereu vooral aan eene on derlinge verzekering tegen de gevolgen van ziekte van hnn dienstpersoneel. Door voor beelden looude nij aau, welke zware offers een boer soms brengen moet, wanneer hij niet is veraekerd, offers, welke bem soms met den ondergang kunnen bedreigen. Wan neer iu ééne afdeeling te weinig dienstper soneel was om met vrucht zulk eene onder linge verzekering te stichten, dan moest men •leze over twee of drie afdeelingen uitbrei den. Er is haast met deze verzekering, sprak de eerw. woordvoerder, want de wet op 't arbeidscontract is reeds een jaar in wer king en kan eiken dag dezen of genen treffen. Men moest echter bij de aangifte een vasten termijn stellen, daar er anders misschien boeren zouden gevonden worden, welke liever eerst eens de kat uit den boom kijken om dan, wanneer de nood dreigt, halsoverkop met hunne aangifte te komen aanloopen. De boeren zijn natuurlijk alle beste en eerlijke menschen, maar soms worden toch middeltjes gebruikt, die we niet kunnen goedkeureu. Yervolgens sprak de Z. E. pater over de ongevalIeu*erekcring. Hij wees erop, dat het niet zoo heel lang meer duren zal, of de ongevallenverzekeiing zal ook toegepast worden op 'l landbouwbedrijf Daar is geen ontkomen aan. Zij, die in de Tweede Ka mer zelf het langst hebben tegengesparteld hebbeu nu zelf verklaard, dat ze toch wen- schelijk is. Zeak is nu voor ons te zorgen, dat deze verzekering niet te zwaai drukt op 't landbonwbediijf. Eu daarvoor motten we drse verzekering zelf ter hand nemen en niet aan 't Rijk overlaten, want dan kost ze het meest. Wanneer maatschappijen de risico voor ons willen overneraeD, dan zorgen die ook wel een beetje voor de verzekerden, maar op de eerste plaats voor de aandeel-

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9