Tweede Blad Provinciaal Nieuws. NISÏÏWS UIT HEÏÏSDSH. O O NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 24. Donderdag 24 Maart 1910. 33e Jaargang. )te /2J )fa ijn. ïll ank out v, er. Waalwijk 23 Maart 1910. Adres aan 11. M. de Koningin in zake de nieuwe straat. Naar wij vernemen is 't volgend request gezonden aan hare Majesteit de Koningin: Aan Hare Majesteit de Koningin, ge ven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, inwoners der Gemeente Waalwijk dat door den Gemeenteraad van Waal wijk in diens vergadering van 11 Maart 1910 is genomen het navolgend besluit >Aan te leggen eene nieuwe straat, >volgens een der overlegde plannen, en >Burgemeester en Wethouders te mach- »tigen, ter zijde gestaan door twee leden tuit den raad, de noodige stappen te >doen om in den kortst mogelijken tijd >een definitief plan aan den Raad voor >te leggen1 dat dit besluit is genomen op voorstel en initiatief van een der leden van den Raad dat de Burgemeester niet is lid van den Raad dat in die zelfde vergadering, twee leden van den Raad zijn benoemd om, volgens voormeld besluit, Burgemeester en Wethouders ter zijde te staan bij de voorbereiding der plannen tot aanleg eener straat dat het ondergeteekenden bescheiden- lijk voorkomt dat dit besluit, zoo verre het inhoudt de toevoeging van twee leden uit den Raad aan het college van Bur gemeester en Wethoudersten einde ge- zamelijk voor te bereiden wat aan den Raad ter beslissing zal worden voorgelegd is in strijd met de wet en diens volgens valt onder het bereik van art. 153 der wet van 29 Juni 1851 Staatsbl. no. 85 dat toch art. 189 S dier wet bepaalt dat de voorbereiding van wat de Raad zal hebben te beslissen, als regel aan Burgemeester en Wethouders is opge dragen dat, naar het ondergeteekenden wil voorkomen hiervan slechts mag worden afgeweken binnen de perken en op de wijze door de wet bepaald. dat dus volgens genoemd artikel de Raad wel de bevoegdheid heeft die voorbereiding aan enkele zijner leden op te dragen, welke bevoegdheid immers ook volgt uit de artikelen 54 en 57 van voornoemde wet, de Raad echter naar de bescheiden meening van ondergetee kenden, niet heeft de bevoegdheid om, van het college van Burgemeester en Wet- houdets de voorbereiding eener aangele genheid eischendeaan dat college een of meer Raadsleden toe te voegen ten einde gezamelijk te doen wat door de wet aan Burgemeester en Wethouders alleen is opgedragen. Redenen waarom zij Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken, dat voornoemd be sluit voor zoover hel mocht blijken te zijn in strijd met de wet moge worden ver nietigd, terwijl zij eerbiedig de hoop uitspreken dat genoemd besluit, voor zoover zijne geldigheid in deze wordt betwist moge worden geschorst tot dat eene definitieve beslissing moge zijn gegeven. Het welk doendeenz. Waalwijk 23 Maart 1910. Noot van de Redactie'. Tot zoover het bedoeld adres. Het ligt niet op onzen weg eene ju ridische beschouwing te geven omtrent de juisheid van 'schrijvers meening over het vermeende vergrijp van den Ge meenteraad. Wanneer het hem echter te doen is, om de totstandkoming van eene zaak, waaraan zooveel gemeente belangen zijn verbonden, te vertragen, misschien te verijdelen, kan dit naar onze bescheiden meening door het stre ven van den schrijver niet worden be reikt. Immers, gesteld dat het besluit van den Raad tot toevoeging van twee Raads leden aan het college van Burgemeester en Wethouders, is genomen in strijd met de wet, voor het nemen van eene defi nitieve beslissing in zake het stratenplan toch, wordt om wettig te zijn, niet ver- eischt een voorstel van Burgemeester en Wethouders, van eene Commissie of van wie ook. De Raad zal dus kalm de gevoelens omtrent de ontworpen plannen, zoowel van het naar schrijvers meening onwettig samengesteld college, dat van advies heeft te dienen, als van andere leden uit zijn midden, kunnen aanhooren, om onafhankelijk daarvan eene beslissing te nemen tot aankoop van terreinen. De vraag zal het daarom ook wel blijven, of de RegeeriDg al tot vernietiging of schorsing van het raad? besluit zal over gaan, wanneer eenig practisch nut daar van is uitgesloten en het geval zich uitsluitend maakt tot eene kwestie van formeelen aard. Wij vertrouwen dat de Raad met be kwamen spoed voort zal werken, tot uitvoering van een besluit met zoo groote meerderheid genomen. De Straat. Naar wii vernemen hebben B en W. met de commissie uit den raad reeds vergadering gehouden over de nieuwe straat en mag eene raadsverg. waar deze zaak definitief wordt afgewerkt en 't plan van aanleg geheel zal worden vastgesteld, in de a. s. week worden te gemoet gezien. Zijn wij goed ingelicht, dan is bij den edelachtb. heer Burge meester weer eene aanvraag van 200 strekkende Meter bouwterrein in de ge projecteerde straat Ingekomen en zijn nog verschillende kleinere stukken te koop gevraagd door verscheidene par ticulieren. Ook de plannen voor de vakschool moeten goed vorderen en verschillende mooie ontwerpen voor het bouwen van aardige mooie huizen en huisjes zouden naar onzen zegsman ons mededeelde, ten algemeenen nutte worden beschikbaar gesteld. Gildebondsgebouw. De heer Jan van Dijck, oud gemeente- architect, is aangezocht om op te treden als architect voor het Gildebondsgebouw. Hij heeft dit welwillend aanvaard en zal alle werkzaamheden geheel belange loos uitvoeren. De vereischte toestem ming van Burgemeester en Wethouders is reeds verkregen. Naar wij verder vernemen zal met 1 Mei begonnen worden. Prov. Landbouwtentoonstelling. De heer F. B. Löhnis, inspecteur van den Landbouw te 's-Gravenhage, heeft alsnog het eere-lidmaatschap der land bouwtentoonstelling aangenomen. Naar wij nog vernemen is door 't comité aan tal van autoriteiten, belang hebbenden en belangstellenden in den landbouw en in Waalwijk, eene circulaire verzonden, waarin steun wordt gevraagd door het beschikbaarstellen van medailles. In deze circulaire wordt o. m. gezegd. Wij mogen ons verbeugen in de waardeering welke wij ondervonden, op de eerste plaats van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, die ons de eer aandeed het Eerevoorzitterschap te willen aanvaarden, alsook van vele hooge autoriteiten, die ons hunnen steun hebben toegezegdr Het is het streven van het Comité om deze Tentoonstelling zoo uitgebreid en belangrijk mogelijk te maken. Het belangrijke nu, is in grooten deele afhankelijk van den aard en de uitge breidheid der inzendingen, waarom het Comité meent flinke prijzen beschikbaar te moeten stellen. Wij durven ons nog niet wagen aan eene becijfering der door ons uit te loven prijzen, maar wanneer wij U mededeelen dat er zullen zijn bekroningen voor paar den in circa 16 afdeelingen, voor rundvee in circa 19 afdeelingen, verder bekro ningen voor klein vee, pluimvee, konijnen, varkens, honden, enz voor landbouw producten, voor voederartikelen en voor landbouwwerktuigen, waarvan wij zullen trachten zoo uitgebreid mogelijk collec ties te verkrijgen, zal het U duidelijk zijn dat zeer veel geld noodig is.« Wij durven gerust het vertrouwen uiten, dat het comité niet in zijne verwachtingen zal worden teleurgesteld en dat velen bereid zullen worden gevonden om deze belangrijke onderneming en daardoor den landbouw, veeteelt enz. onzer provincie op daadwerkelijke wijze te steunen. Lcobond. Zondagavond ten half zeven uur had op de St. Pauluszaal een algemeene vergadering plaats. Voor eene stampvolle zaal opende de Voorzitter de vergadering met den Christelijken groet, heette de leden welkom en gaf het woord aan den W.Eerw. Adviseur. Deze deelde de vergadering mede, dat het Bondsgebouw beslist komt te staan naast de woning van Dr. v. Gils Wil het gebouw echter verrijzen, dan moeten ook de werklieden een steentje bijdragen nl. door iedere week 1 cent contributie betalen. Na eene aangename discussie werd met 427 tegen 14 stemmen besloten de bijdrage te verleenen, doch inplaats van één cent 2 cent contributie op te halen en de maandelijksche stuiver dan te laten vervallen. Tot voorloopig president van den Gildenbond, noodzakelijk voor onder- leeking van stukken, werd bij acclama tie gekozen de heer Mar. Behrens, welke deze benoeming onder dankzeg ging voor het in hem gestelde vertrou wen, aannam. De heer D. Voogd gaf, nu zooveel schoenfabrikanten zich meer en meer machinaal gaan inrichten, het bestuur in overweging de leden, werkende op dergelijke fabrieken bekend te maken met de voordeelen die bij eventueele ongevallen de ongevallenverzekering hun biedt- Voor de kas van het ziekenfonds, zou het een voordeel zijn als alle leden met de bepalingen daarvan bekend zijn. Hierna werd de vergadering gesloten. Gemeente Tetkenseheol. Men schrijft ons Maandagavond 1.1. bracht de commis sie, welke aangezocht was om als jury op te treden voor de afd. schoenvak, haar bezoek aan de gemeentelijke tee- kenschool alhier. De jury, bestaande uit de heeren J. de Beer, A, Trimbach en H. van Well sprak hare hoogste tevredenheid uit over de modellen en patronen, door de leer lingen in het afgeloopen jaar vervaardigd. Het pleit èn voor de ijverige toewijding der leerlingen èn voor de bekwaamheid van den leeraar J Trimbach, dat de vorderingen der leerlingen in dit vak van onderwijs, zoo beduidend kunnen genoemd worden. De juryleden spraken als hun wensch uit, dat de leerlingen steeds dezelfde ambitie aan den dag mogen leggen en dat steeds meerdere leerlingen zich voor dit hoogst belang rijke vakonderwijs mogen aanmelden, daar onder de bekwame leiding van dezen leeraar zij verzekerd zijn. degelijk en practisch onderricht te worden. Wedstrijden om den Zilveren Lauwertak. Zondag j. 1. had de demi-finale van genoemde wedstrijden plaats. B. V. V. Breda, Hollandia-Bosch en Sparta Berg plaatsten zich in de laatste ronde. Breda behaalde een 42 overwinning op W. V. II terwijl Sparta het Bossche Victoria met 20 klopte en Hollandia met 20 op Wilhelmina 3 zegevierde. Direct na afloop had de loting plaats die uitmaken zou welke verliezende ver- eeniging in de finale zou komen W. V. I was hier de gelukkige, zoodat Zondag 3 April e. k. de volgende elftallen tegen elkaar komen. B. V. V. Breda—Sparta Berg. HollandiaW. V. I. Met groote belangstelling zien we dezen beslissingsdag tegemoet, want het zal er warmpjes naar toe gaan. Ondertusschen krijgen we nog een iDteressanten wedst ijd te aanschouwen nl. 2en Paaschdag de match Waalwijk VooruitV. O. C. combinatie Voor het >W. V. elftal* is dit een zeer leerrijke ontmoeting wat hun vooral in beslissingswedstrijden om den Zilveren Lauwertak goed te pas zal komen. Jos. Groeien. Wij lezen over eene uitvoering Wormerveer in >De Zaanstreek» Als hoofdwerk werd ten gehoore ge bracht »Jan van Schaffelaar» van C. Andriessen Jr., voor mannenkoor en soli, met begeleiding van klein orkest en piano. Van dit mooie werk gaf de ver- eeniging een uitmuntende vertolking. Vooral de koren waren in één woord voortreffelijk en maakten veel indruk. Van de solisten voldeed ons de heer Jos- Groenen van Waalwijk het meest. Deze heer beschikt over een meoie barytonstem en zong zijne soli heel ver dienstelijk. Ook met zijn solo voor de pauzeErster Gesang Wolfram's, aus Tannhauser» had hij zeer veel succes. Mnzlelteorpsen. Te 's Hertogenbosch is Zondagnamid dag in een vergadering, die uitging van het voorloopig bestuur van de federatieve Bond van harmonie- en fanfare-corpsen in Nederland, een afdeeling van dien Bond voor Noord-Brabant opgericht, waartoe 40 vereenigingen zijn toegetre den, die de korpsen Kon. Ned. Fabriek M.J H. Kessels en Nieuwe Kon. Harmonie beide te Tilburg's Hertogenbosch Harmoniekorps te 's Hertogenbosch Euphonla te Kaatsheuvel Philentonia, te Helmond en Kunstliefde, te Osch tot Provinciaal bestuur hebben gekozen. De vergadering werd geleid door jhr. mr. F. Van de Pol, uit Zeist en bijge woond door de Heeren B. Kwast, uit ^Amsterdam en M. J. H Kessels, uit Tilburg^ leden van het voorloopig fede ratie-bestuur- BAARDWIJK. Zaterdagavond i« het rijwielmagazijn Tan de heeren Gebr. Schoep, na eene algeheble inwendige verbouwing te hebben ondergaan, heropend. De entree is thans door de ?erbouwing veel grootscher en smaakvoller geworden. Door bijtrekking van een achterstaand pand heeft men een zeer groote roimts verkregen, waardoor de groote verscheidenheid van rijwielen, welke alle op doelmatige wijze zijn geëxposeerd, veel beter uitkomen dan voorheen. Achter de winkel is een reparatie-lokaal gebouwd, waarin de nieuwste hulpmiddel n zijn aangebracLt om fietsen en onderdeden op spoedige en gemakkelijke manier te kunnen repareeren. In dat gedeelte zorgt een glazen- dakbedekking voor een goede belichting. Achter deze inrichting berindt zich de smederij en daarachter het pakhuis en bergplaatsen. De geheele inrichting ziet er keurig en smaakvol uit en de practische daarstelfing van alles geeft olijken dat hier ervaren manueu aan het hoofd staan. Wij twi felen niet of de ondernemers zullen door deze uitbreiding aan hun zaken te geven, hun debiet zien verdubbelen. VLIJMEN. Zondagmorgen omstreeks half zes is de landbouwerswoning van R. v. Heivoort bewoond door P. Meesters in de asch gelegd. Aan redding van den inboedel viel niet te denken en de brandweer moest zich dus bepalen tot bescherming van de nabijgelegen panden, die d&uk zij het kalme weer gespaard bleven. Oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Het metselwerk aan het patronaats gebouw is naar wij vernemen opgedragen aan den heer F. van Bokhoven. B. en W. der Gemeente Vlijmen maken bekend dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1910- 1911 benevens de alphabetischs lijsten der namen en voornamen van hen, die met be trekking tot eene of meerdere der verkie zingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, voor den 28sten Maart tot en met den 21sten April a.e. op de Se cretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschritt of afdruk verkrijg baar worden gesteld. Tot en met den 15en April a s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur ver betering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op on gezegeld papier worden gesteld. DRONGELEN. Dat de rolschaatsensport hoe langer hoe meer veld «int kan dienen dat alhier binnenkort e#n baan zal geopend worden. Reeds hebben verscheidene dames en heeren zich als lid aangemeld. Den 2en Paaschdag zal reeds gelegenheid geboden worden in een daarvoor voorloopig beschikbaar gestelde ruimte deze sport te zien beoefenen en om zelf de schaatsen onder te binden. CAPELLE. De Heer A. Timmermans alhier, verkocht Maandag op de markt een paard voor den enormen prijs van f 800 Dinsdagmorgen werd in den buiten polder alhier de 75-jarige visscher J. R bewusteloos aangetroffen. Bij cader onder zoek bleek, dat de man door een beroerte was getroffen. Op een wagen werd hij naar zijn woning gevoerd. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. WASPIK. Op de jaarmarkt van Don derdag 11. werden aargevoerd 270 runderen benevens 10 varkens. De handel was vrij levendig en er werden goede prijzen ge maakt. De kramers deden wegens het slechte weder minder poede zaken. De uitgeloofde pren ies voor rnndvee vielen ten deel als volgt No. 14. P. v. Disseldorp, Raamsdonk. No. 16. A. Kemmeren, Capelle, No. 86. L Kuijteo, Waspik. No. 87. A. van Baardwijk, Capelle. No. 122. B. van Dongen, Dongen. No. 189. C. de Bont, Waspik.- No. 152. J. van Boxtel, Dongen. No. 168. W. Gravendeel, 's Gravemoer RAAMSDONK(DORP). Dezer dagen slaagde de jongeheer G. van Onzenoort voor het toelatingsexamen voor de Rijksnormaa school te Geertruidenberg. Op de gisteravond gehouden aanbe steding werd door de firma v. d. Heijden te Waspik aangenomen de leverantie van 40 HL. erwten h t 6,80. ♦RAAMSDONKSVEER. Het Bestuur van de onlangs opgerichte afdeeling Raamsdonk van de Nat. Chr. Geh. Onth. Yereenigiog bestaat thans uit de volgende personen C. Sneep, Voorz.P. de Haas, Vice-Voorz. H, C. Lock, Secr.C. Timmermans, Penu. en C. Heijblom, plaatsvervangend Secr. en Penn. In de vergadering van 18 dezer be noemd bet Bestuur der Ned. Herv. Scholen tot onderwijzer aan de school in het dorp den heer Smallegang, thans aldaar tijdelijk werkzaam. Bij de door de maatschappij tot Expl. van Staatspoorwegen gehouden aan besteding van onderhoudswerken van ge bouwen en kunstwerken op de lijn Lage- Zwaluwe —Vlijmen was de minste inschrijver F. de Klerk alhier, voor de som van f 8399. Aan deze werd het werk dan ook gegnnd. Doodgevallen. Vrijdag jl. viel schipper A. v. d. Hoek uit deze gemeente te Mid delburg van het. dek in het ruim van zijn schip, tengevolge waarvan hij schedelbreuk opliep. De man is na het bekomen letsel in het ziekenhuis aldaar overleden. Symphonic. Naar wij vernemen, heeft de Svmphonie-rereeniging alhier zich met de Harmonie fDe Eendracht' vereenigd. Wij wenschen beide vereenigingen geluk met dezen stap iü de goede richting welke er zeer zeker veel toe zal bijdragen tot meerdere ontwikkeling van beide vereenigin gen. Tengevolge van onvoorzichtigheid ge raakte de werkman de V. werkzaam op de papierfabriek met zijn hand tasschen een rol papier en een ijzeren as, waardoor hij zijn hand zoodanig kneusde, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. OOSTERHOUT. Sedert eenige dagen is alhier een aanvang gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden voor den aanleg van het Wilhelminakanaal. Het bouwen van woniDgen of zooge naamde keten is in vollen gang en naar men verneemt, zullen waarschijnlijk in de maand April de eigenlijke werkzaamheden voor goed beginnen met een groot aantal werk lieden. Een en ander zal ongetwijfeld eene groote bedrijvigheid met zich brengen. TILBURG. Nieuice Schouioburg. Nsar uit goede bron wordt vernomen is tot de op- ichting van de al veel besproken schouw burg een definitief besluit genomen. Men denkt in de mcand November de op te richten gebouwen in den luin der liedertafel Souvenir des Montagnards gereed te hebben en alsdan deze nieuwe schouw burg te openen. Ernstig ongeluk. De wagenmaker E. A. uit Kiel, was Zaterdagnamiddag aan zijn werk in een goederenwagen op het terrein der centrale werkplaats der Staatsspoorwegen alhier. In dien wagen vond hij een oogen- chijnlijk blikken bosje. Niet vermoedende daarmede een gevaarlijke vondst te hebben gedaan, sloeg hij met zijn hamer op het ding, met het droevig gevoig, dat het met een zwaran knal een vuurstraal uiteenspatte en hem zwaar verwondde aan het hoofd, aan een arm en aan de borst en de toppen der vingers, waarmede hij het gevaarlijk voorwerp vast had, letterlijk afgesneden. Nadat door dr. Deelen de eerste hulp was verleend, werd de onvoorzichtige per irancard naar het gasthuis vervoerd. Met dien goederenwagen waren eenige dagen geleden steenkolen aangevoerd en dus maakt men de zeer aannemelijke onderstel ing, dat M. een uit de kolenmijn afkom stige dynamietpatroon heeft stuk geslagen. M. heeft het er dus nog betrekkelijk goed afgebrachtde verwondingen zijn niet levens gevaarlijk. BOXTEL. Bij de te Tilburg gehouden aanbesteding voor het bouwen van een R.K. kweekschool met klooster (uitgezonderd de betonwerken) voor de zusters Ureulinen te Boxtel, was de laagste inschrijver M. Bedeaux, te Tilburg voor f 188.727 en de hoogste Gebr. Weyts, te Berlicum, voor f 161,000. IIEUSDEN, 23 Maart 1910. Heuzeieierei. Een bekend kippenhouder alhier dhr. V. raapte deze week een viertal eieren, welker gewicht varieerde tusschen negen en twaalf lood. Dat zijn met recht nog eens Paascheieren te noemen. Café Ca9ino. Het in deze streek van ouds alom bekende café Casino ging Dinsdag bij publieken verkoop in andere handen over voor het betrekkelijk geringe bedrag van f 4280, op welk bedrag het verlies der vergunning zeer zeker van invloed geweest is. it III KAATSHEUVEL, 23 Maart. 1910. Ongeluk. Gisteren namiddag had een fietser het ongeluk het kind van V. omver te rijden, met het gevolg, dat het een arm brak. Zou het te onstuimig rijden in de volle straat weer de oorzaak zijn Brand. Toen gisteren middag de school juist aan was, bemerkte een der onderwijzers eene brandlucht in zijn lokaal. Hij onder zocht vanwaar dit kwam en zag in het portaal een jas hangen, reeds geheel in vlam. Spoedig was de brand nu gebluscht. De jas is totaal verbrand, en ook de deuren hebben veel geleden. Gelukkig dat de brand gauw werd bemerkt. Oorzaak onbekend. Aanbesteding. Aan den heer J. F. Cornelissen is het bouwen van een winkelhuis voor den heer A. Naaijkens-De Jong opgedragen voor f 4500. Uitslag stemming. De uitslag van de 1.1. Zondag gehouden stemming voor een nieuw bestuurslid van den R. K. Volksbond is als volgt Uitgebracht waren 237 st. Van on waarde 2. H. de Jong verkreeg109 st. L. Schoenmaker 86 en H. v. d. Louw 40 st. Alzoo moet herstemming plaats hebben tusschen de twee eerstgenoem- den. Diefstal. Verleden Zondagmorgen is in de par: St. Joachimsmoer door onbekenden in gebroken in de Pastorie aldaar, onder de dienst van 7 uur terwijl ook de meid in de kerk was. Door het opschuiven van een raam zijn zij binnengekomen. In de brandkast stak nog een stuk sleutel. Doch niets wordt vermist, zoo wij ver namen. Men veronderstelt dat de dieven ge stoord zijn door het uitgaan der kerk. Zij hebben door de achterdeur de Pastorie verlaten welke deur ver openstond. De politie ijlings gewaarschuwd, heeft twee verdacht uitziende mannen daar in de nabijheid opgespoord, en gearresteerd. Na een streng onderzoek zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Vechtpartij. Zondag en Maandag is hier weer rumoer gemaakt en gevochten. Zondag bleef het bij schelden en razen, doch Maandag werd men handgemeen. In de kerkpad kwam het tot een treffen, zekeren C. P. ging heel kalm naar zijn werk, en werd door twee bekende dronken sujetten De Echo ran het Zuiden. fos. te 'I I

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5