Nummer 25 Zondag 27 Maart 1910 33e Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws, BINNENLAND. i van Zuiden. Een tweede. R. K Hoogleernar. l)e ZeerEervv. ZeerGel. Heer dr. J Schrijnen, leeraar aan het bisschoppelijk College te Roermond, is benoemd tot Rector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht vanwege de St. Radboud-Stich- ting om onderwijs te geven a in de vergelijkende klassieke taalkunde en b. in de cultuurgeschiedenis der christelijke oudheid. Bij Koninklijk Besluit is deze benoeming goedgekeurd üe Nederlundseli Belgische commissie Men meldt uit Brussel Den 27en en 28en Juni, zal in den Belgischen Senaat de 3e voltallige ver gadering der Nederlandsch—Belgische commissie worden gehouden. Alsdan zullen besproken worden en wellicht ook overeenstemming worden verkregen over verlaging der telefoon tarieven, gelijkgeldigheid van sommige diploma's, uitvindings brevetten, gelijk heid van belasting voor Nederlandsch Belgische ondernemingen, de maritime en rivier-hypotheken, de patenten voor handelsreizigers enz. Voorts zullen de door de Haagsche conferentie van 1909 ontworpen en door de regeeringen nader bestudeerde voorstellen worden goedgekeurd. Ter gelegenheid eer vergadering zullen schitterende feesten en recepties worden gegeven, waaraan ook het heele Parle ment zal deelnemen, en die zullen be sloten worden met een gala voorstelling in de Monnaie. Keu onderwijzer ontslagen Men meldt uit Koedijk d.d 24 Maart. De vorige week had hier een school feest plaats ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het school verbond. Den leerlingen der openbare school moest voor dit feestje een vijftal liederen geleerd worden, zooals 't Wilhelmus, Wien Neerlandsch Bloed, 't Is plicht dat iedere jongen enz., hetgeen de hr. W. Jongsma, onderwijzer aan die school, weigerde te doen op grond van paeda- gogische bezwaren. In de hedenmiddag gehouden ge meenteraadszitting kwam deze zaak ter sprake. Naar aanleiding van een van den heer van Hattem, schoolopziener in het ar rondissement Alkmaar, ingekomen schrij ven, waarin deze, op grond van hooge noodzakelijkheid, genoemden onderwijzer voor ontslag met behoud van 6 weken salaris meende te moeten voordragen, werd met algemeene stemmen besloten, genoemden onderwijzer met ingang van heden ontslag te geven. Met algemeene stemmen werd verder besloten dit ontslag aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen Prins Hendrik De Prins zal 7 Mei te Nieuwediep aan boord gaan van het pantserschip »Jacob van Heemskerck* voor zijn reis naar Zweden, Noorwegen en Denemarken, waarvan Z. K. H. 24 of 25 Mei hier te lande hoopt terug te zijn. De luitenant ter zee 2e klasse, Bijl de Vroe, maakt als tijdelijk adjudant van den Prins de reis met hem mede. Commissie Grondwetsherziening. De Staatscourant van gisteravond be vat het kon. besluit, waarbij is ingesteld de staatscommissie tot onderzoek van de vraag, welke wijzigingen in de Grond wet behooren te worden aangebracht- Aan de commissie is opgedragen, aan de Koningin voorstellen te doen, welke zij dienaangaande noodig acht. Bepaald is, dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid zal beslissen, rloch dat afzonderlijke adviezen mogen worden uitgebracht. De staatscommissie is samengesteld als -volgtlid en voorzitter de minister van 'ïbinnenlandsche zaken lid en ondervoor zitter, mr Röell, lid van de le Kamer leden mr. Van Citters commissaris der Koningin in Gelderland de leden van de 2e Kamer mr. Van Doorn en Drucker het lid der le Kamer mr. Van der Feltz de v2e Kamerleden mr. Van Id- singa en dr. Kuyperstaatsraad mr. Cort van der Linden de 2e Kamerleden mr, Loeft", mr. De Savornin Lohman, mr. Van Lijnden van Sandenburg, mr. O. F. A. M. Vai Nispen tot Sevenaer, tlr. Nolens staatsraad mr. Oppenheim het le Kamerlid mr. Reekers; de 2s Kamerleden mr. Troelstra, mr. Tyde- man het le Kamerlid mr. Van Asch van Wijck. Secretaris is mr. Kam, secr.-generaal binnenlandsche zaken en adjunct-secre tarissen zijn jhr. mr. W. D. De Jonge, adjunct-commies binnenlandsche zaken, en mr. Thorbecke, advocaat en procu reur. Waalwijk 26 Maart 1910. Bescherming der lederindustrie. Als bewijs dat zelfs hooge invoerrech ten de nijverheid niet beschermen tegen buitenlandsche mededinging, bijaldien de grondstoften niet vrij kunnen worden ingevoerd, mogen de volgende cijfers dienen De uitvoer van schoenen uit de Ver- eenigde Staten van Amerika bedroeg 1909 1908 Naar België. f 70.220 S 57,624 Frankrijk 425,742 254,246 Duitschland 535,795 460,440 Alle deze landen heffen hooge rechten op den invoer van schoenen en van leer. Een geheel ander beeld geeft de uit voer van schoenen 1909 1908 naar Nederland S 15,608 S 17,040 Daartegenover staat dat de uitvoer van overleer uit Amerika toenam van S 723,641 in 1908 tot 892,315 in 1909 en het is begrijpelijk dat met deze cijfers voor oogen, de Nederlandsche schoenen industrie de invoering van rechten op leer als een ramp zou beschouwen. N. R. Ct. Pror. Landbouwtentoonstelling. Naar wij met genoegen vernemen heeft alsnog het eerelidmaatschap der tentoon stelling aanvaard Baron van Heeckeren- van Waliën. burgemeester van Vrijhoe- ven-Cappel Pansch etalages. Als men den welvaart eener gemeente mocht afmeten naar de Paaschetalages onzer bekende slagers, (en die zijn ook wel eenigszins een maatstaf ter beoor deeling van den stoftelijken welvaart) zou men zeggen, dat de zaken hierover 't geheel goed gaan. 't Was een lust deze week de uitstallingen eens te bezichtigen. Eerste kwaliteit runds-, kalfs- en varkens- vleesch was in kwistigen overvloed schier overal tentoongesteld. Te ver zou het ons voeren hier iedere etalage atzonder- lijlc te bespreken; zonder echter de anderen iets te kort te doen, meenen we te mogen zeggen, dat de uitstallingen der heeren Jos. Zijlmans, B Hendrikx en J. v. d. Sanden, door hun kwaliteit als hun sierlijken opschik met bloemen en groen den prettigsten indruk maakten Wij twijfelen geen oogeublik of de inwoners zullen morgen ondervinden, dat bij hen de smaak evenzeer gestreeld zal worden, als ons reeds het oog ge daan werd. De Wetenschap in dienst der justitie. Over dete houden lezing van 't >Nut« lezen wij elders 't volgende De heer Dr. W. F. Hesselink sprak over >De Wetenschap in dienst der justitie*. Spr. begon met te wijzen op de groote vorderingen, welke de wetenschap in on zen tijd heeft gemaakt, vo deringen, die oorzaak zijn geworden, dat zelfs de meest conservatieve van alle wetenschappen, de rechtswetenschap, zich niet aan haar in vloed heeft kunnen onttrekken. Was vroeger het systeem dat de in- stuctie zoo kort mogelijk moest zijn en het gertuigenverhoor in een rechtzaak bijna alles beteekende, nu is het moder ne gerechtelijke onderzoek een weten schap op zich zelf geworden en niet het getuigenverhoor alleen om den rechter een juist oordeel te doen vormen. Spr. stelde het onbetrouwbare van dit getuigenverhoor in het licht, dat afhan kelijk is van allerlei factoren: auto.'ug- gestie, onwetendheid, onwil enz. Veel be ter zijn dan ook de z.g.n. »stille getuigen*, d w.2. de sporen, die ieder misdrijf ach terlaat. Deze sporen vindt men op de plaats des misdrijfs, bij den dader en op de voorwerpen, die bij het misdrijf be trokken zijn geweest. Bij een onderzoek dier «stille getuigen* is voor alles nauw keurigheid en objectiviteit noodzakelijk. De verschillende hulpmiddelen nagaan de, die de wetenschap bij het gerechte lijk onderzoek in toepassing brengt, wees spr. allereerst op de voorname rol die de fotografie speelt, al wordt deze rol wel eens overdreven. Voor de politie be- teekeut de fotografie zeer veel (het foto- J. van den Hoek, in Waalwijk reeds grafeeren van misdadigers enz.), doch, bekend. voor de justitie is zij slechts hulpmiddel. H. Grimmon Bij schriftvervalschingen e. d. speelt zij seizoen in het een belangrijke rol, maar in de meeste'jaar voortdurend in het 3e geschitterd te speelt nog slechts dit 2e. elftal na het vorig gevallen is het microscopsch en mi- croschemisch onderzoek al aan de foto grafie voorafgaan. Belangrijker dan de fotografie zijn de afdrukken van vinger, hand of voet, doch in vele gevallen is het zeer moeilijk deze sporen te vinden. Een onderzoek door een deskundige is daarom zeer gewenscht. In de meeste gevallen is die echter niet aanwezig, en wordt 't eerste onderzoek geleid door minder bevoegden. Wat er in zoo'n ge val gedaan moet worden, zette spr. met enkele woorden uiteen. Hierna werd de zaal in het duister ge huld en liet spr. door een groot aantal prachtige lichtbeelden zien hoe de bij een misdrijf gevonden sporen worden behandeld, vergroot, gefotografeerd enz. Fraaie foto's van vingerafdrukken, van bloedvlekken opengebroken brandkasten, misdadigers-museums foto's van beruchte individuen, in lange rij volgden zij elkaar op het doek en gaven een duidelijk in- z'cht in den strijd, dien de justitie tegen het leger der misdadigers heeft te voeren. Feesten Licdertafel. Naar wij vernemen zal het Comité belast met de regeling van de feesten, die georganiseerd zullen worden bij de viering van het 50 jarig bestaan onzer Liedertafel een groot nationaal festival voor harmoniën, mannenkoren en ge mengde zangvereenigingen uitschrijven. De eerste helft der deelnemende ge zelschappen zou dan optreden op Zon dag 11 Jul' a s. de andere helft den daaropvolgenden Zondag, dus bij het begin en het slot der Waalwijksche kermis. Maandag 11 Juli zal de Lieder tafel met medewerking van solisten, de groote feestmatinée geven waarop o. m. zal worden uitgevoerd het prachtige werk Albrecht Belling van Brandts Buijs. Het kwartetconcours waarover wij be reids schreven, wordt gehouden na de landbouwtentoonstelling. Dit zou dus een waardig slot van het feest zijn. Binnenkort hopen wij breedvoerig hierop terug te komen. Ongeluk. Een arbeider, werkzaam op een der stoomleerlooierijen alhier had voor enkele dagen het ongeluk van een trap te vallen, waardoor hij zijn zijde dermate bezeerde, dat geueeskundige hulp moest worden ingeroepen en het werken hem eenige weken onmogelijk zal zijn. Volksmatinée. Volksmatinée te geven door de Lie dertafel »Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen op Maandag 2en Paaschdag op hare zaal »Musis Sacrum* des middags ten 12 uur. Programma: 1. Lentelied. Verhulst. 2, Opwaarts. Hol. 8. Geluk, solo voor bariton. Spoel. 4 De Avondster. Weytz. Statuten. Met No. 70 der Stctzijn verzonden de statuten van den R.-K. Diocesanen Leerbewerkers-Arbeidersbond >St. Cris- pijn en Ciispinianus* in het bisdom van 's Hertogenbosch, thans genaamd Ne derlandsche Roomsch-Katholieke Leder bewerkers-Arbeidersbond >St. Crispijn en Crispinianus* te Waalwijk. „Waalwijk Vooruit." Zooals we reeds in ons vorig nummer meldden, komt een V. O. C.-combinatie (Rotterdam) a s. Maandag 2e Paaschdag een bezoek aan bovengenoemde Ver- eeniging brengen Hun elftal zal er als volgt uitzien. J. Clement. J Hörbürger J. van den Hoek. H. Grimmon - J. Thiene Jr. - L. Stenger. Graf van Küpp, - H. Becker - H van Prooye -J. Hoogstraten - J. Stenger. Ziehier wat de oud W.V. captain J. van den Hoek, ons over de capaciteiten van bovenstaande spelers meldt J. Clémentbeslaat met zijn reuzen- lichaam de heele goal en kan dus geen bal passeeren. Alleen over zijn hoofd zou je nog listig een bal in het net kunnen trappen. Hoe harder en hoe meer er geschoten wordt des te meer pleizier krijgt hij er in. Hörbürgerspeelde tot voor één jaar in V. O. C. I als rechtsbuiten en kon toen op zijn eentje een wedstrijd winnen, door alles heen rennen en een goal maken Moest zijn plaats in. het le afstaan aan jongere spelers. hebben. Trapt en plaatst vaak meesterlijk. J. Thiene Jr.centerhalf van het 3e. is buitengewoon taai, hangt als een klit aan den tegenstander en kan er niet tegenstaande zijn kleine gestalte aardig met den bal tusschen uit. L. Stengertype van een half-back, onvermoeid in het aanvallen en daarbij zeer snel, heeft hij van zijn half-back plaats reeds menig keeper doen visschen Graf van Küpp van Duitschen adel, een klein blond manneke, loopt als een duivel en is daarbij zeer stevig. H. Beckerde goalgetter van het 2e. speelde begin van het seizoen nog voor het 3e. kwam toen in eens in het le doch moest voor zijn lichte gestalte naar het 2e. verhuizen, speelde verschillende malen voor het Rotterdamsche elftal. H. van Prooye heeft met zijn broers uit het le. gemeen, dat hij taai volhoudt, tot het eind toe en is daarbij zeer vlug. J. Hoogstraten beste speler van het vierde. J. Stenger met roodkleurig haar, kan magnifiek voetballen speelde Zondag met het le meê tegen A F C. en scoorde zelf een der twee goals, terwijl de an dere uit zijn corner kwam. Zooals men ziet, is dit een elftal, dat klinkt als een klok en dus de kans op een W.V overwinning uiterst gering. De wedstrijd begint om half drie. Keu praebt—winkel. Wij hebben dezen morgen een kijkje genomen in den geheel vernieuwden confiseurs-winkel van den heer Eduard van Tilburg, 't Is een lust der oogen, zoowel wat installatie, afwerking, als inhoud betreft. Alles is geheel nieuw, ter weerszijde aan de vitrines, prachtige koperen etalagestandaards met glazen platen, aan de muurzijden spiegelruiten, en aan de deurzijde mooie geëtste glazen in koper gevat, boven gekroond door een stuk met de woorden »kuisinier> ter eene, en >patissiert ter andere zijde. Boven twee prachtige dubbele koperen etalage-lampen. Ter weerzijden moderne opstanden, met toonbanken met marmeren blad, en aan de achterzijde een opstand waar achter alles spiegelglas. Als men nu bedenkt, dat alles in fijn wit is geschilderd, het plafond eene moderne, elegante beschildering draagt, «en prachtige tegelvloer 't geheel ver volmaakt, dan zal men begrijpen welk een keurige, fiische indruk 't geheel geeft, een indruk, die men op weinige plaatsen zoo aantreft. 't Geheel draagt 't chachet van degelijk heid en goeden smaak, waarvoor kosten noch moeiten zijn gespaard. Wederom hebben we hier een zaak die met de fijnste in de groote steden kan wedijveren. Over de artikelen, cl ie er verkocht worden de producten der zaak, kunnen we het stilzwijgen bewaren, hun roem is in de Langstraat meer dan bekend. Moge de heer van Tilburg, zijne groote kosten, die hij zich geeft meer en meer beloond zien en zich in een toenemend succes verheugen. Aan de ontwerpers en uitvoerders de fiima C. G van Huiten, met den heer Jos. Dielman komt zeker een woord van lof voor hun mooi, en degelijk werk toe. BAARDWIJK, 24 Maart. In tegen woordigheid ran het bestuur der yHanze* alh. werd gisteravond de handelscursus 1909-T0 gesloten. De Voorzitter wees op het groote nut der lessen voor den midden stand, prees den ijver der onderwijzers en leerlingen en hoopte, dat bij opening van den volgend n cursus nog veel meer deel nemers zich zullen aanmelden. Zestien leer lingen hebben dezen cursus eevolgd, in onze gemeente kon dat getal wel dubbel zoo groot zijn. Uit het verschenen verslag over Maart 1909-T0 der St. Clemens-verceDiging tot onderlingen steun aan werklieden ten tijde van ziekte en ongevallen blijkt, dat de uit- keering aan 45 zieken heeft bedragen f622.80. Het fonds heeft een batig saldo van f33.14. Van donat urs en begunstigers werd f 85 ontvangen De vereeuiging. die zeer nuttig werkt telt 140 leden. VLIJMEN, 25 Maart. Bij de 11. Woens dag door het Gemeentebestuur gehouden aanbesteding van bet rijden van de keislag, uoodig voor de verharding der polderwegen, C. Nooten voor f 3.90 per wagon aan- vau dit werk geworden. Woensdagavond werd door de Fruit veiling eene vergadering gehouden bij den heer H. Üaelmans. De opkomst van be langhebbenden was niet groot, daar slechts een 20-tal landbouwers deze verg bijwojn- den. Wellicht zullen in den aspergetijd bij voldoende medewerking der telers de asperges aan de veiling te Venlo gebracht worden en zal tegen dat de handel in kruisbessen weder aanvangt opnieuw vergaderd worden. Het concours op de looping the loop, dat Woensdag bij den h er G. v. Engelen, Stationskoffiehuis, eindigde had den volgen den uitslagM. Herman en Fr. Jansen ieder 15 gulden behaald met 37 punten M. Smits en H. Zeeuwen ieder 71/» gulden uoet 35 punten en C. Barten 5 gulden met 34 punten. HERPT. Alhier werd eene vergadering gehouden van geitenhouders om te komen tot oprichting van een geitenfokkersvereeni- ging. Er was goede belangstelling. A.s. Dinsdagavond wordt weder vergaderd en zullen de statuten vastgesteld worden en en definitief bestuur worden gekozen. Naar wij vernemen, zulleu ook in onze gemeente ijzeren palen worden geplaatst om de kom der gemeente aau te wijzen. BESOIJEN. Op 2de Paaschdag speelt de B.V.C. alhier, een vriendschappelijke!» wedstrijd tegen „Sparta* uit Tilburg. Indien het weer wat wil medewerken kan men weer van een mooien wedstrijd genieten. Aanvang 1 uur op het terreiu van B.V.C, VRIJH.-CAPPEL, 26 Maart. De Zang ver. HaRelnjah* hoopt a.s. Maandag 2en Paaschdag wederom een uitvoering te geven. De Ver. toont ook nu, waar een elftal uit gezochte nummers op het programma vooi- komen dat zij alles in 't werk stelt het pa- bliek tenige aangename oogenblikkeu te doen verschafFen. Op een dag als deze zal het de vereenigiug den ook niet aan be langstelling ontbreken, temeer nog daar zij in deze omgeving reeds een goeden naam mocht verwerven. Het fanfare-corps ^Sirena" alh. werd dezer dagen vereerd met een prachtig vaan del, hetwelk zij ten geschenke kreeg van ïaien Beschermheer Jhr. Mr. B. A de Roy van Zuidewijn. te 's Bosch. CAPELLE, 25 Maart. Dinsdag a s. 29 Maart des avonds te half acilt, zal door Ds. Brummelkamp eene lezing gehouden worden in het Geref Kerkgebouw alhier. Onder werpWat wil het Nederlands Werklie denverbond Patrimonium". Woensdag 11. werd in de z«al van L, F. van Dongen door den heer A. Geluk uit Bergen-op-Zoom, directeur van het aldaar gevestigde bijkantoor der uEerste Nalionale Arbeidscontract- en Ziekteverze kering Mij. Het Roode Kluis" een lezing gebonden om bat Aibsidscontract. De zaal was vrij goed bezet. Eerst werden door Spreker op zakelijke wijze eenige artikels uit de wet op het Arbeidscontract toegelicht, waarna hij aantoonde, dat Het Roede Kruis" de aangewezen Maatschappij is om zich tegen de risico van ziekte e.a. te waarborgen. Ten slotte noemde spr. verschillende Landbou «-bonden, die zich b:: deze maat schappij hebben aangesloten, de aanwezigen aansporende, dit ook te doen. Als hooge zeldzaamheid vermelden we, dat de heer A. Hagoort deze week zijn 50e jachtakte heeft aangevraagd. Gister liep van reu wagen van zekere K. oen rad af met het ongelukkig gevolg, dat het paard kwam te vallen en de voer man er hals over kop overheen tnimelde. Hij bekwam ernstige wonden aan zijn handen en kniëen. De Raad dezer gemeente zal Woens dagmorgen des voormiddags ten 9l/j uur eene openbare vergadering houden, ter be handeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim alhie ovrr 1909. 3. Aanbieding verslag bedoeld bij art. 52 der woningwet over 1909. 4. Vaststelling kohier van den H.O. 1910 5. Vaststelling kohier der belasting op de honden voor 1910. is nemer WASPIK. Ring hield de verecni- algemeene verg. Zon ag 11. en V." eene Bij afwezigheid var. den presideut, opende de vice-pres, de heer J. Brokx Pz. de verg. Aan de oide was: Voorstel tot aanvraag van hernieuwing der Koninklijke goedkeuring op de stal aten. Met slechts 2 stemmen tegen werd besloten deze goedkeuring op de ongewijzigde statuten aan te vragen. M»j. D. S. alh. had het ongeluk hare vingers zoodanig tnsschen een raam te klemmen, dat zij ernstige verwondingen opliep. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De landmeter moest komen, want de

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9