0, M, VAN AaLST-ROOVERS, Waalwijksche Stoomdrukkerij Altijd Jong Stokpaardjes-Lelienmelk-Zesp m m Een fraai en praktisch Modeblad. NISÜWS ÏÏIT HEUSDEN. Gemengd Nieuws, Advertentiën I lp mm NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Correspondentie. Uitvoeringen. !)e Echo van het Zuiden" Antoon Tielen, fK§ - Ycv*chihit tweemaal ver tnaanel telkens in vele pas8- rijk geillustreerd, waaraan toegevoegd: een Titelblad dikwijls in kleurondnb een Knippatronenblad. Prijs 55 Cents per 3 maanden, franco per post 65 cis. f uit 11 leden, l.w. 4 leden uit de Kom, 2 uit de Nieuwstaat, 2 uit de Nieuwe- vaart en Zandschel 2 uit de Hooge- vaart, 1 uit de W. v. Gendsvaart. Bij meerderheid van stemmen werden gekozen. Voor de Kom de heerenP' L. F Treft er", A- Verheijden, G. A S. de Bas en A. de Roon. Voor de Nieuvvstraat H. Kerst en B v d. Hoeven. Voor dc Nieuwevaart en Zandschel B. Mouthaan en C de Rooij IVoor de HoogevaartA. v. d. Hoeven en A. Oerlemans Sz. Voor de W. v.GendsvaartH. Dekkers. 't Is te hopen, dat 't de commissie mag gelukken de Burgemeester naar verdienste te huldigen 1 Gisteren viel het zoontje van A. V. aan den dijk te water. Slechts met moeite mocht 't gelukken den knaap te redden. KAATSHEUVEL, 2 April 1910. Luctor et Energo. Deze schoenfabriek van den Heer F. Dulleu alhier, en tot heden gevestigd te Waalwijk is naar hier overgebracht en dezer dagen in werking gesteld. Zij is gevestigd iu het nieuwe gebouw naast de stoomcbroom- looieiij. Een 12 of 13 tal werklieden uit Waalwijk en Baardwijk blijven op de fabriek werkzaam. Enkelen zullen zich hier met terwoon vestigen. De verschillende machi nes worden gedreven door den nntor der chroomlooie.ij, hetgeen een groote bezuini ging oplevert. Moge deze instelling groeien en bloeien. Uitvoering. A s. Zondagavond zal de Koninklijke Harmonie ^Euphonia" eene uilvoering geven voor hare Eere- en Honoraire leden. Zooals wij dat gewoon zijn zulleu de beide ge zelschappen, harmonie en liedeitafel een flink programma uitvoeren. De liedertafel zal zeer zeker haar concoursuummer ziugeo, dat zij al aardig heeft ingestudeerd en een lust is om te hooreu. Binuen eukele dagen komt het verplicht stuk. IIEÜSDEN, 2 April 1910. R. K. Kiesverceniging. In de Woensdagavond gehouden verga dering werd het oude bestuur bestaande uit de heeren J. v. Dieteu, vice-voorzitter, J. van Laarhoven, commissaris, L. de Mol, idem en M. van de Ven, secretaris, her kozen, terwijl met algemcene stemmen op twee na tot voorzitter werd herkozen de heer Laurent Verhoeven iu plaats van diens broeder, die als president zijn ontslag had genomeu. Verder werd besloten het bestuur in de toekomst met enkele commissarissen uit te breiden en de contributie voor 't vervolg te brengen op slechts een dubbeltje per jaar. Ontslag. Aangezien de heer J. F. Stierm beuoemd is tot weg-insp-cleur vau deu Alg. Ned Wielrijdersbond ter standplaats Nijmegeu, heelt bij ontslag aaugevraagd als opzichter vau het Waterschap de Hooge Maasdijk, welks bestuur zetelt alhier. 'hand. Hedennamiddag 1 uur is door ekende oorzaak het wagenhuis, te- s bergplaats, van D Rozenberg aan Emmastraat te Enschede afgebrand. Verzekering dekt de schade. OngelukEergisterennacht is in de Kon papierfabriek te, Apeldoorn een geleidingsbuis gesprdngen. De stoker Hakken, die daarbij getroffen werd, is gisteren in het zièkenhuis overleden. Ontploffing,Te Bussum heeft in den afgeloopen nacht ter gelegenheid van een partij in Coocotdia een gasontplof fing plaats gehad, vermoedelijk doordien een kraan in een kleedkamer open is gebleven De feestvierenden kwamen met den schrik vrij- De concierge Beyen evenwel bekwam ernstige brandwonden. De ontstane brand werd spoedig ge bluscht Het achtergebouw bekwam door de ontploffing schade. Sneeuw. In geheel Neder-Oostcnrijk valt veel sneeuw. De straten van Weenen zijn met sneew bedekt. Ook uit geheel Hongarije, vooral het Noorden en het Oosten, komen berich ten van sneeuw en zelfs hier en daar zes graden vorst. Slachtoffers van den brand te O e kor ito. In Oeköritto zijn eergisteren weder acht personen, die bij den brand ernstig ge wond waren, gestorven. De begraffenis- sen duren onafgebroken voort. Het juiste aantal slachtoffers is nog altijd niet be kend, daar de lijsten van de deelnemers aan het feest uit den omtrek nog niet nauwkeurig opgemaakt zijn. Ambtelijk wordt het aantal dooden op 338 geschat en het aantal nog levende gewonden 53 Onder de gedooden vonden zich 18 sol daten, 9 kinderen onder de vijf jaar, 33 kinderen beneden de twaalf jaar en 21 mannen en vrouwen boven de vijftig. De meeste slachtoffers zijn jongelieden van een jaar of achttien tot vijf-en-twin- |Ng. Acht huizen in het dorp zijn verzegeld, daar de bewoners er van allen zijn om gekomen. De Weensche gemeenteraad heeft tien duizend kronen beschikbaar gesteld voor de familieleden van de slachtoffers. De telegrammen van rouwbeklag van den Duitschen Keizer (keizer Wilhelm zond een telegram aan Frans Jozef) en van den Weenschen gemeenteraad heb ben diepen indruk gemaakt. Het spoonuegongeluk te Mühlheim. Het heele industrie-gebied is vol van de ramp, die gisteren aan het station te Mühlheim a/d- Rijn is gebeurd De ongelukkige slachtoffers zijn allen jonge soldaten uit Essen, Oberhausen enz., die de Paasch- dagen thuis hadden doorgebracht en 's ochtends welgemoed van ouders, meis jes, broers en zusters afscheid hadden genomen, om naar hun garnizoen te Metz terug te keeren. 's Middags waren er van den vroolijken troep 19 dood, een kleine 40 ernstig gewond en zeker 100 licht gekwetst. En toch waren er nauwelijks drie rijtuigen van den stilstaanden trein met soldaten, waarop de luxe-trein van Hamburg naar Genua in was gereden, in elkaar gedrukt. Van buiten was er aan de rijtuigen weinig van vernieling te zien, maar daar binnen was het alles ellende en narigheid tusschen de saam- geschoven banken, verwrongen stangen enz. Kameraads van de slachtoffers heb ben een paar uren moeten werken, voor zij alle dooden en gewonden bevrijd hadden, meest door het dak van de wagens heen. Het was zulk een afschu welijk gezicht, dat vele redders en kijkers van ontroering flauw vielen. Boven het gereutel van stervenden en het gesteun van anderen klonken hartverscheurende kreten van vreeselijk gewonden. De laatste man, die bevrijd werd, lag tus schen ijzeren stangen beklemd. Men ontdekte hem pas toen men meende, dat de in elkaar gedrukte rijtuigen leeg waren. Hij was er wonderlijk genoeg met een schram aan het hoofd afgekomen. De luxe-trein heeft maar zeer weinig geleden. Een paar beambten zijn tegen de wanden geslingerd, de chef kok heeft een zenuwschok gekregen en moet ge neeskundig behandeld worden, maar van de reizigers werd niemand gedeerd. Zulke groote sterk gebouwde wagens komen er gewoonlijk bij aanrijdingen goed af. Afschuwelijke moord. Te New-York is een 18 jarige Duitscher, Albert Wolter gearresteerd onder zware verdenking een jong meisje, Ruth Wheeler, die sedert eenige dagen vermist werd, te hebben vermoord en het lijk in zijn kachel te hebben willen verbranden. Hij had haar door een advertentie, waarin een machi neschrijfster werd gevraagd, gelokt naar zijn woning. Wolter is te Dresden ge boren. Men vond in zijn koffer 1500 brieven en briefkaarten van vrouwen. Wolters »vriendin« Katie Miller, is eveneens ge arresteerd, omdat men haar voor mede plichtig hield. Wolter ontkent hardnekkig alle schuld. Zij legde reeds een bezwarend getui genis af voor Wolter, dat haarzelf schijnt vrij te pleiten van schuld. Blijkbaar was zij niet in de woning toen de moord geschiedde. Bij gerechtelijk onderzoek van het lijk der vermoorde bleek deze te zijn gestikt door rook. Eene benzine ontploffing. Er is eene ben zineontploffing geschied in een groot meu belmagazijn te Chicago. Het vuur greep zoo spoedig om zich heen, dat het perso neel in het gebouw werkzaam, slechts ten deele kon ontkomen. Twaalf bedien den verloren bij het onheil het leven. Een jonge vrouw op de derde verdieping werkzaam, ziende, dat het vuur haar be lette, den uitgang in het gebouw te he rijken, sprong uit het raam. De poging van de brandweer om baar op te vangen, mislukte en zij viel op de straat te pletter. De valsche bankbiljetten. We lezen in Het Huisgezin De fotograaf V te 's-Hertogenbosch heeft bekend, dat hij in dejaren 1905 1906 ongeveer 10 biljetten van 10 gulden heeft vervaardigd in 1909 een stuk of 8 a 10 van f40 met 2 verschillende clichés, zoodat dit dus 2 serién zijn in Januari 1910 een drietal valsche biljeten van 60 gulden die reeds alle drie in beslag zijn genomen deze waren gemerkt K. W. 21 Het origineele biljet, waarnaar deze foto is genomen, is, dank de scherpzin nigheid en tact der justitie, ook reeds in haar bezit. Verder in Januari 1910 een biljet van f 100, dat in Amsterdam door Delmée werd uitgegeven, en ook reeds in beslag is genomen door de justitie. In 't alge meen zijn alle biljetten van hooger be drag door Delmée uitgegeven voor ge meenschappelijke rekening van beiden In aanmerking genomeneu het bekend psychologisch verschijnsel, dat een be klaagde bij eerste bekentenis nooit met de volle waarheid voor de dag komt, is het vermoeden gewettigd, dat V. zich nog wel schuldig zal bekennen aan de vervaardiging van eenige meerdere bil jetten. Het verder onderzoek omtrent Delmée te Amsterdam zal voortgezet worden, nadata de zaak met V. is afgewikkeld. SO Zigeuners verdronken. Een aantal Zigeuners zou met 7 sleden elk met 2 paarden bespannen, naar de Russische stad Luga trekken, waar markt gehouden werd. Hun weg voerde over het Tschermenmeer, omstreeks 20 K M. van de stad verwijderd. Ofschoon de Zigeu ners wisten dat het ijs niet sterk meer was en er bovendien warme bronnen in het meer zijn, kozen zij hun weg over het ijs, teneinde zich een omweg te besparen. Midden op het meer zakte de eerste slede er door. In de duister nis dachten de nakomenden dat het ge schreeuw der menschen in de eerste slee werd veroorzaakt de nadering van een rooverbende. Zij dreven hun paarden nog sneller voort en allen geraakten te water. Slechts 4 wisten zich te redden de overige 50 verdronken evenals de 14 paarden. De ramp van Ockoerito. De Boeda- pestsche correspondent van de Kölnische Zeitung geeft nu een geregeld relaas van de ramp in het Hongaarsche dorp Oekoerito, waarbij meer dan 350 men schen liet leven hebben gelaten. Het bal, dat zoo noodlottig afliep, was op touw gezet door de dorpsjeugd tot be strijding van de kosten voor de oprich ting van een nieuw muziekcorps. Ook uit de omliggende gemeenten waren vele jongens en meisjes genoodigd. Daar men in het dorp geen groot lokaal tot zijne beschikking had, zou de danspartij gehouden worden in een schuur van de herg, die sedert 1856 voor dat doel werd gebruikt. De schuur werd voor de gelegenheid in orde gebracht. Het strooien dak werd met droog riet opge lapt, de wanden met slingers kunst bloemen cn papieren versieringen ge tooid. Van een danspartij van het vorige jaar waren er langs de wanden nog droge takken blijven hangen, die niet weggenomen werden. Voor verlichting dienden vijf petroleumlampen en een aantal papieren lampions met kaarsen. Men had moeilijk meer brandbare stoffen in de bouwvallige met stroo en riet gedekte houten schuur kunnen ophoopen. De overheid werd om vergunning gevraagd en deze w;rd verleend (zonder dat men de moeite nam, de schuur eens op te nemen). Aan de grootste licht zinnigheid maakten zich echter de jongens schuldig, die de groote koetspoort van de schuur met planken dichtspijkerden, om te beletten, dat nietbetalenden zich onder de gasten mengden. Het entree geld bedroeg een kroon, kleine kinderen en niet-dansende menschen hadden vrijen toegang. Men schat, dat er op het oogenblik, dat de brand uitbrak, in de schuur tusschen de 600 en 700 menschen aanwezig waren. 's Middags had de jeugd van het dorp en van de naburige gemeenten nog een godsdienstoefening in de hervormde kerk bijgewoond. De danspartij begon om zeven uur 's avonds. Om half negen be merkten de dansers plotseling, dat een papieren lampion in brand was gevlogen. Dat kwam wel mter voor. Gewoonlijk klommen dan de borsten op eikaars schouder en haakten de brandende lam pions af. Ditmaal trachtte een soldaat, die met verlof over was, de lampion met zijn sabel naar beneden te slaan. Daarbij stiet hij het brandende papier tegen de als versiering aangebrachte dorre takken, die in een oogwenk vuur vatten. In enkele oogenblikken stond de schuur aan alle kanten in brand. Er ontstond een vreeselijke paniek. De meeste aanwezigen trachten door den uitgang van een meter breed in een der hoeken, die vrij was gebleven, een heen komen te zoeken In het ontzettende gedrang slaagde er echter alleen de minderheid in, om naar buiten te komen. Toen de menigte zich aan den uitgang steeds meer ophoopte, raakten vrouwen en kinderen onder den voet Van het brandende strooien dak vielen voort durend brandende stroowisschen op de gasten neer, waarna de kleeren van de meisjes vlam vatten Een dikke walm vulde de ruimte en overal weerklonken hartverscheurende hulp- en pijnkreten. Een deel van de aanwezigen had be proefd. de dicht gespijkerde koetspoort open te krijgen. Voor den druk van wel tweehonderd wanhopige menschen bezweek ten slotte niet alleen de poort, maar de heele bouwvallige zijwand. Een aantal men schen renden door de opening naar bui ten, maar werden dadelijk daarop door de opdringenden, ten deele in brand staande menschen op den grond ge worpen, zoodat er een heelen wal van menschenlijven ontstond. Velen liepen met brandende kleeren weg en zakten midden in het veld ineen, waar men hunne verkoolde lijken vond. In een kwartier had het vreeselijke onheil zich afgespeeld. De gemeente Oekoerito is als uitge storven. Er zijn huizen waar niemand het leven er afgebracht heeft. In andere gezinnen zijn zes tot acht menschen dood en is alleen een oude grootmoeder of een zuigeling overgebleven en «r '?s in het heele dorp geen huis, waar men niet den een of anderen doode betreurt. Het ongeluk, dat tot de ijselijks'e van de laatste 20, 30 jaar behoort, heeft allerwegen deelneming en ontzetting gewekt en men verlangt algemeen een scherper toezicht van overheidswege voor zulke bijeenkomsten- Maar er valt helaas niet op te rekenen, dat de gru welijke gebeurtenis de menschen voor zichtiger zal maken. Te Totfaiu, een gemeente bij Oekoe rito, is namelijk den dag na de ramp een danspartij onder dergelijke omstan digheden, ook in een zeer brandbare schuur, gehouden, zonder dat de jongens en meisjes zich hun pleizier lieten be derven. Naar aanleiding van de noot die wij onder het raadaverslag van Vlijmen, voorkomende in ons blad van Zondag 27 Maart hebben geplaatst, schrijft de heer P. W. van Bunl Pzn, in de Noordbrabanter van WoeDsdag30 Maart o. m. „Ondergeteekende vermeent het dienstig door middel van uw blad, de redactie van de Echo erop merkzaam op te maken, dat door mij niet is ontkend, dat de Voorzitter gesproken heeft over herbergpraafjes. Alleen beb ik in laatstgehouden gemeente raadsvergadering geprotesteerd tegen het in de notulen vermeld staan van herbergpraatjes, alsof zij persoonlyk op mij betrekking hadden terwijl door den Voorzitter over herberg- praatjes zoodanig gesproken is, dat de raads leden na de vergadering zich afvroegen, wie hij toch wel bedoeld zou hebben''. In het belang der lezers van de Echo ware het wenschelijker wanneer de redactie van het blad, eens een ander verslaggever afzoud, daar het mij voorkomt dat deze mijnheer geen juist verslag van den gemeenteraad van Vlijmen kan of wil publiceeren of wel, is de Redactie van de Echo zelf de schuldige 1" Veel zullen wij hier over niet zeggeD. Van Schaper en Duijs optreden in de Tweede Ka mer heeft 't publiek genoeg gehad, 't Is niet in den Bmaak gevallen, dus zal eeu vertooning van een Van Bunl in een raadszitting van Vlijmen wel heelemaal geen belangstelling trekken. En ook wijl het voor alle aandachtige lezers van het raadsverslag onnoodig zal zijn. Immers de heer van Stokkom zeiAls van Bunl nu eerst eens zei waarvoor hij een afschrift moet gebruiken dan kunnen wij misschien alles daarnaar regelen. En wat antwoordde het geachte lid van Buul hierop Ik heb ze noodig om de leugens die er in staan te onderzoeken. Als dit nu het vermeende protest tegen het in de notulen vermeld staan van herberg- praatjes, alsof zij persooul'jk op u betrekking hadden, moet verbeelden, dan vraag ik u be leefd voortaan duidelijker te willen zijn. Ge bleken is toch dat uw medeleden u zelfs niet hebben begrepen. (1) En wie het geachte lid beeft booren spreken zal het met mij eens zijn, dat dit ook niet anders kan. Zenuwach tig en gejaagd werd door hem gesproken met eeD stem als van een huilend kind. Trouwens iu een opgewonden toestand als waarin het geachte lid van den raad ver keerde, weet men niét wat men zegt en zegt men ook niet wat men aanvankelijk heeft willeq zeggen. En als men na eenige dagen zijn kalmte nog niet heeft herkregen dan weet men ook Diet wat men laat schrijven. Zonder eenig bewijs te leveren, laat men zijn secretaris dan maar neerschrijven, dat onze redactie geen juist verslag van Vlijmen kan of wil publiceeren. Ja, beschuldigen zouder eenige bewyzen te leveren, dat is gemakkelijk, doch unfair. Ik tart u te bewijzen, dat mijn verslagen niet juist zijn. Misschien voor u te juist. En dan vraagt u om een ander verslaggever en pas hebt gij een verslaggever van een ander blad laten komen. Maar waarde beer, boe beb ik 't nu met u? Nu is het u t®ch gemakkelijk genoeg om de juistheid te control6ereD. Zoolang ik door de Redactie naar de ver gadering in Vlijmen wordt gezonden, zal ik voortgaan met verslagen te maken als tot heden, zoo uitgebreid mogelijk en alles neer schreven wat voor mij verstaanbaar natuurlijk hé zonder er naar te kijken dooi wien of tegen wien iets wordt gezegd. D*t vooral wensch ik u nog eens te zeggen. DE VERSLAGGEVER. Wat de verkapte beschuldiging aan de re dactie betreft, daarover zullen we ai heel weinig zeggen. De heer van Buul is zoo vrij zonder eenig bewijs, ons mee van 't ergste aan te wrijven wat er voor ons kan zijn, maken van onjuiste, partijdige verslagen. Zoo lang hij dit niet bewijst, zoolang wij bijna den geheelen raad achter ons hebben, dat wij in deze eerlijk en vrij uitgaan, moeten wij den heer van Buul openlijk aan den schandpaal nagelen als een verdachtmaker van de bovenste plank en hem in zyn eigen belang waarschuwen voorzichtig te zyn. Dit geldt ook voor som mige Vlijmensche heeren, die zich eens wat al te veel vrijheid over ons blad pormitteeren. RED. (1) Getuige het gezegde van den hee:' Van Stokknm. BAARDWIJK. Concert te geven door de Liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst*, te Baardwijk op Zondag 3 April 1910, in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. AANVANG 7 UUR. Ill I III. Bij deze deeleu wij het geachte publiek van RAAMSDONKSVEER mede, dat het Agentschap van voor RAAMSDONKSVEER is gevestigd bij den Heer Heereplein Raamsdonksveer, alwaar abonnementen en advertenties kun nen worden opgegeven. Tevens is aan boveustaaud adres geves tigd het Agentschap der BOEKBINDERIJ - BOEKHNDEL. Alle soorten DRUKWERKEN worden iu groote verscheidenheid van uitvoering en prijzen, spoedig en billijk geleverd. Hem in de gunst aanbevelend, Achtend, VVaalwijksche Stoomdrukkerij. blijft een gezicht met schoone teint, zachte, fluweelachtige huid, zouder zomersproe ten en huidonreinheden, daartoe ge- bruike men de echte van Bergmann Co., Radebeul-Dres- den Fabrieksmerk: Stokpaardjes h 50 ets. p. stuk bij ANTOON. TIELEN. De ondergeteekende verlangt geregelde 'oesendxng van Het XifUW© llotfeblftd, legen 55 cents -per 3 mpanden. franco per post 65 CtS. NAAM WOON PJ. A ATS: Verkrijgbaar bij den Uitgever van dit blad. Men rulle nevenstaand in- teekenhiljet ten spoedigste in.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 10