timmer 30.Donderdag 14 April IGLO.33^ Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. antoon tielen, Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering. pALJ AS it nummer bestaat lit TWEE Bladen Uitgever: FEUILLETON De Echo van het Zuiden, aalwiiksclit en Langstraatseke Courant •.Tl'.1. f A ÖA .InorKiwra.!) Si PPTli. HPT Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO. 5. Franco per post door het geheele rijk t U.90. Brieveningezonden .tulken, gelden en.., fr«nco te zenden uan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advert entiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcoic. letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contractm gesloten. Reclames 15 cent per regel. RAAMSUONK. Openbare vergadering van den ge- enteraad op Zaterdag 9 April 1910 voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Ridder van der Schueren. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter vergadering aanwezig de heeren Van aarhoven, Mr. Heere, Zijlmans, Simonis, lorreboom, de Bont, Timmermans, Van bngen en de Wit; afwezig de heeren d. Heuvel en De Bruijn. De Voorzitter verzoekt den secreta- voorlezing te geven van de notulen tr vorige vergadering, welke na voor zing onveranderd worden goedgekeurd vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen Stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdeu- e de goedkeuring verhuring beneden edeelte van het voormalig postkantoor. b. Idem, af- en overschrijving be- rooting. c. Idem. goedkeuring onderhandscne :ening van Mej. van Dongen te Ooster- out. d. Verslag van de commissie tot wering an schoolverzuim te Raamsdonksveer. e. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. In kas was bij het onder- oek f2648.60. De boeken en registers raren behoorlijk en regelmatig bijge- louden. i. Schrijven van het Groene Kruis houdende verzoek om eene bijdrage van 10 of hooger. Van Dongen. Wordt in het schrijven geen afdeeling vernoemd. Voorzitter. Neen. Timmermans. Is daaromtrent geen voorstel van B. en W. Voorzitter. Neen. Van Dongen. Welke rechten zullen ons daardoor worden toegekend. Voorzitter. Dat wij gedurende den geheelen duur van een te houden congres en tentoonstelling vrijen toegang hebben. Van Dongen. Als hier nu een afd. was. Timmermans. Wij hebben hier in onze gemeente meer noodzakelijker uitgaven te doen. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1909. Voorzitter. Wenschen de heeren voor lezing hiervan Van Dongen. Het geheele verslag voor te lezen is onnoodig. De globale toestand is die schitterend, gunstig of ongunstig- Voorzitter. Gunstig. Van Dongen, 't Is mij aangenaam dat te hooren. Wordt besloten het verslag gedurende een maand op de secretarie ter lezing neder te leggen. 3 Schrijven van H. H. Ged. Staten inzake de verordening tot regeling van den omvang van het onderwijs op de O L Scholen in deze gemeente, met advies van de plaatselijke commissie van toezicht op Lager Onderwijs. Voorzitter. In een vorige vergadering is besloten dit schrijven in handen te stellen van de schoolcommissie. Deze heeft nu besloten het concept antwoord van B. en W. aan Ged. Staten goed te keuren. De inspecteur van het onderwijs heeft er bij Ged. Staten op aangedrongen om de verordening tot regeling van den omvang van het onderwijs op de O L. Scholen, niet goed te keuren w'jl de art. 2, 3 en 4 daarvan in strijd zijn met art. 21 van het Lager onderwijs. In het concept antwoord zeggen B. en W. echter, dat deze artikelen niet in strijd zijn met art. 21 van het Lager onderwijs en dat de bevoegdheid van de regeling bij den raad thuisbehoort. Timmermans. Ik kao mij goed met het concept van B. en W. vereenigen. Met algemeene stemmen wordt het concept-antwoord van B. *en W. aan Ged. Staten goedgekeurd. 4. Adres van P. H. Speetjens, ge meente-veldwachter te Raamsdonksveer, om betere huisvesting, met ontwerp besluit- Uit het adies, dat door den secietaris wordt voorgelezen, blijkt dat de toestand van de woning zoo slecht is dat alle daarin staande meubelen bederven. Adressant verzoekt beleeid verandering in dezen treurigeD toestand te brengen wijl hij anders genoodzaakt zal zijn andere maatregelen te nemen. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. is om hel geheele huisje af te breken en daar op dezelfde plaats een nieuw te doen bouwen en dit zoo in te rich ten, dat het niet steeds een veldwach terswoning behoeft te blijven maar later kan worden ingericht tot een nette bur gerwoning welke dan aan een particulie, kan worden verhuurd. Het huis, waarin Speetjens nu woont kan in geen bewoonbaren staat worden gebracht. Mr. Heere. Zou dit terrein niet te kost baar zijn voor een gemeente-veldwach terswoning. 'k Zou eens beproeven dit idee in petto te houden en met den veldwachter een accoord zien aan te gaan dat hij zelf voor een woning zorg draagt. Het geven van vrije woning aan ambte naren of beambten levert altijd moei lijkheden op, altijd heeft men dan re clames. 'k Zou 't eens beproeven. Ik wil u voorstel niet verwerpen, alleen maar eens in petto houden. Wil men er nu tegelijk een burgerwoning van maken, dan zal het veel geld kosten en wanneer dan eenmaal het tijdstip zal zijn aangebroken waarop men het kan verhuren, dan is men reeds alle rente kwijt, vooral als men zoo bouwt als noodig is bij een dergelijke woning die van alle gemakken moet worden voorzien en waar een ver dieping opgebracht zou moeten worden Althans als men van meet afaan een burgerwoning gaat bouwen en dat zou toch voor een veldwachter ook te veel ~V*a «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." zijn. Van Dongen. Wat zijn de kosten. Mr. Heere. Ik heb alleen alles maar onder de aandacht willen brengen want 't is niet mijn doel om uw voorstel di rect te verwerpen alleen er nog maar eens over denken en dat kan, vooral nu de kosten toch niet bekend zijn. Van Dongen. Wat zijn de kosten. Voorzitter. Met gebruikmaking van 't oude materiaal wat kan worden gebruikt, f 1400 tot f 1500. Mr. Heere. Die plaats is toch veelte mooi en voor f 1400 kan men toch geen flink huis bouwen. Van Dongen. Men behoeft in de ge meente toch ook geen huizen van f 5000 a f6000 te gaan bouwen, die zijn er niet zoozeer noodig. Mr. Heere. Men moet het later fat soenlijk kunnen verhoogen en dat zal moeilijk op een huis van f1400 gaan. Timmermans, 't Is m. i. noodzakelijk dat de veldwachter daar in de omgeving woont. Overigens kan ik wel beamen wat door Mr. Heere is gezegd. In de Commissie vergadering is het ook ter sprake gebracht dat de straat daar meer kostbaar is en de vraag gesteld of het wel verkieselijk is daar een veldwach terswoning te bouwen. Kan op de een of andere wijze niet op een minder duur ttrrein worden gebouwd. Niet dat ik een veldwachter een goede woning misgun, in 't geheel niet. Van Dongen. Gaat men hem vergoe ding voor woninghuur geven, dan gaat hij wonen waar hij wil, waar hij het voordeeligst kan slaags komen. Mr. Heere. Ik wil alleen voorstellen om dit punt te verdagen, opdat zooals de heer Timmermans terecht opmerkt, kan worden omgezien naar een minder duur terrein. In een a. s te houden ver gadering kón het dan in behandeling worden genomen en in dien tusschentijd hebben wij allemaal gelegenheid om eens te informeeren, B. en W. natuurlijk op de eerste plaats. Simonis. En om te zien of er een gedeelte van een woning te huur is.^ Voorzitter, in een vorige vergadering is het adres van Speetjens al in behan deling geweest en is toen in handen gesteld van B en W. welke nu in over leg met de Commissie van fabricage een voorstel doen. De heeren hebben zich nu zelf kunnen overtuigen hoe groot de oppervlakte van het terrein is. Ik geef gaarne toe dat de waarde van grond daar hoog is, doch daar staat tegenover dat er alleen maar plaats is voor een fatsoenlijke burgerwoning te bouwen. Op 't oogenblik heeft Speetjens maar een ruimte van l'/s M nog niet. Mr. Heere. De plaats om er een wo ning te zetten is groot genoeg. Dat er geen tuin bij is jaDe woning van OF aait Den cH^tsvcfijluCauD. 75). Deze was door de frissche lacht welke au vrij in zijne longen drong tot bewustzijn terug gekomen en de oogen openende had hij den schandelijken aanslag geraden waarvan hij het slachtoffer was hij verdedigt zich wanhopend en pakt den kerel die hem wilde berooven en misschien dooden bij den strot. De strijd wae echter ongelijk. Vrachteloos beproefde de gekwetste recht te staanhet verbrijzelde been doet hem huilen van de pijn en als een logge massa stort hii ten gronde roepend Ellendeling lafaard Zijn tegenstrever was een sterkgespierde kerel en had den ongelukkigen oÖicier spoedig afgebeuld. Hij neep hem de keal toe en drukte met de knie zijne borst te pletter eu toen hij zag dat de gekwetste bijna versmacht was en de reutel van den doodstrijd reeds in zijne keel klonk, pl ote hij hem het mes tot aan den hecht in het hart. 't Was gedaan. Hij die misschien nog zon genezen zijn van de wondo welke hij strijdend bekomen had, viel nu op het slagveld voor goed, vermoord door de hand van een zielloozen schurk. De maan breekt door de zwarte wolken die den hemel overtrekken en beschijnt op dit oogenblik dit akelig schouwspelde doodelag uitgestrekt, met het gelaat ten hemel gekeerd, bleek als een linnen, met open monden oogen en scheen nog altijd met schrikkelijke uit drukking den roover aan te staren die nevens hem geknield op zijn gemak zijne kleedereu doorzoekt. De bend iet weegt de zware portefeuille op zijne hand en schijnt tevreden ze in zijn bezit te hebben. Hij is alleen allen die rondom hem op het slagveld liggen zijn in den eeuwigen slaap gedompeld en znllen hem niet verraden. De man voelt de nieuwsgierigheid in zijn binnenste opkomen indien hy eens dadelijk onderzocht wat er in het zakboekje zit? Hij doet de portefeuille open en haalt er verscheidens papieren nit die hij genoegzaam kan lezen in het bleeke licht der maan die nu helder aan den hemel staat. Het was eerst een brevet van luitenant in een Pruisisch regiment, op den naam van ridder de Rollac, eenen Franschman. Daarna zyn het brieven die, naar het adres te oordeelen, aan den drager gezonden waren ten tijde dat hij in Amerika verbleef. Het was zeker een Fransch edelman, die tot eene familie van émigrés behoorde, die naar Amerika vertrokken was om fortuin te gaan zoeken en weer naar Europa gekomen, zonder echter het Gulden Vlies in de Nieuwe» Wereld te hebben ontdekt, liever dienst nam in het leger der bondgenooten, dan zich aan den Korsikaanschen dwingeland te onder werpen. Die edelman is slechts dertig jaar oud. liet is waarschijnlijk reeds lange jaren geleden dat hy Frankrijk verlaten heeft en hij moet er weinig bekend zijn De valsche leurder had een heerlyken inyai en scheen verheugd, alsof hij de oplossing van een gewichtig raadsel gevonden had. Die man was omtrent van mijnen ouder dom, dacht hij, dat is juist de zaak 1 Ik zou er niet kwaad om zijn naam en stiel te veranderen De gelegenheid is heerlijk Ridder de Rollac is dood, leve de ridder 1 Ja, maar, om zonder gevaar zijne plaats te kunnen innemen moet deze mau verdwijnen... De dooden zijn soms gevaarlijke getuigen moest deze herkend en begraven worden Dan zou het mij onmogelijk zyn in zijne plaats te verrijzen zonder mij aan veel gevaren bloot te stellen. Men zou mij op zekeren dag be schuldigen een valschen naam te dragon en misschien nog wel van wat anders Rollac iB dood, zon men zeggen en bijgevolg hebt gij het recht niet te leven En men zou mij den zelfden weg naar de eeuwigheid opzen den Wel bedankt- Wij znllen onze voorzorgen uemen Hij stak de portefeuille in zijnen zak, pakte het lijk bij de beenen vast, sleurde het, gelijk een beest, tot op den oever der Elster Er was geen mensch te zien. De wateren rolden eenzaam en zwart naar de monding. De maan was overal door dikke wolken overtrokken- Hij wierp zijn slachtoffer van de glooiing af; bet lijk van den officier rolde in de duis ternis en verdween met een somberen plof in Dat was het graf van den Ridder de Rollac Van daar zult ge toch niet meer weer komen, mompelde de moordenaar. En zonder nog eens om te kijken, verliet hij spoedig het slagveld- De man was nu niet kreupel meer, maar liep heel ving over de velden. Toen hij zijne schuilplaats weer bereikt bad, kroop hij er binnen om den nacht door te brengen en zonder wroeging over de dub bele misdaad welke hij bedreven had, sliep hij zachtjes en gerust in en droomde van den heerlyken buit dien bij veroverd had, en van de kostbare papieren die hem eenen adeltitel verschaften. Die papieren moesten hem nochtans niet onmiddelijk van dienst zijn. Na gedurende eenige maanden de legers nog te hebben gevolgd, keerde hij eerst in 1814 met de Bondgenooten naar brankryk 16 H§' wachtte geduldig het juiste uur af Zoo dra het keizerrijk voor het koningschap weer de plaats had ingeruimd, wierp hij da jas van den onden grenadier over de haag en de ond-gekwetste soldaat van Moskowa legde zijnen rugkorf van leurder af, om op te treden ais ridder de Rollac, als dood op het slagveld van Luizen gelaten, waar hij in de rangen der vreemde legers gestreden had voor de overwinning van het koningdom- Heel wel bekend met de geneeskunde, had de kerel zich waarlijk bet voorkomen van den ouden Secretaris is een confortabel huis en daar is ook wel geen tuin bij. Van Dongen. Zou het 100 M9 zijn. Mr. Heere. 't Is meer dan 10 Meter lang. Voorzitter. Om het eene vergadering uit te stellen, daar hebben B. en W. niets tegen, doch om het nu op de lange baan te schuiven komen wij niet van in. Wij moeten in aanmerking ne men dat wii hier in 't Veer al spoedig f 1.50 a f 1.75 moeten betalen cn als wij zelf bouwen voor f 1400 en dat geld voor 7°/0 krijgen, zijn wij toch beter. Op de Zandschel kunnen wij hem ook niet laten gaan wonen. Mr. Heere- Op die plaats zou een woning moeten komen daar waardig. Voorzitter, 't Zou een woning worden als van P. Kommers' gem. opzichter. Vau Dongen. Aan woningen van f1400 a f1500 is meer behoefte dan aan die van f 5000. Timmermans. Er zal dan toch voor hem een tijdelijke woning gezocht moeten worden, dan kan men meteen omzien ot er geen gelegenheid is om voor vast een woning te huren Ik stel nu voor dat deze in alle geval moet zijn in het centrum van het Veer. Na nog eenige discussie en nadat de Voorzitter nogmaals uitdrukkelijk gezegd heeft dat verbetering van een woniDg voor Speetjens niet op de lange baan mag worden geschoven, wijl hij anders de Gezondheidscommissie de woning laat onbewoonbaar verklaren, wordt besloten dit punt to| een volgende vergadering uit stellen, l opdat intusschen naar eene andere gelegenheid kan worden uitgezien. 5. Voorstel van B. en W. voor wijzi ging te breLgen in het plan der bestrating van wegen. Voorzitter. Een vorig jaar is besloten om het Sandoel vanaf de kerk tot de woning van de Beer, met klinkers te bestraten- B- en W- stellen, in overleg met de commfssie van fabricage, voor wijziging in dit plan te brengen en thans de straat vanaf de Winkelsteeg tot de woning van Bouwens te verharden met klinkers over eene breedte van 31/» meter met- aan weerszijden 2 kantkeien ter breedte van een 7t M. en aan weers zijden een goot ter breedte van een '/s M. is samen 5 Meter- ridder de Rollac weten te geven. Overigens, zoo het ooit moest gebeuren dat iemand aarzelde hem te herkennen, hy zou daarover niet verlegen zijn hij zou de ver anderiDg van zijne gelaatstrekken toeschrijven aan eene gevaarlyke ziekte welke hy epgedaan had ten cevolge der wonden welke hy beko men had en der vermoeienissen die hy gedu rende den oorlog had onderstaan. Wie was dus die man die er zooveel belang bij bad zijne identiteit te verbergen i Het was een der grootste schurken die ooit op de aarde geloopen heeft, een waardige ua- volger van Cartouche en Mandrin. Sedert meer dan tien jaren bad hy de gruwelijkste misdaden van allen aard gepleegd. Het was een dief. een schriftvervalscher, een moordenaar. Van zijne kinderjaren af, in de straten van Parijs verlaten, bad hij rooit anders dan slechte voorbeelden onder de oogen gehad en bracht in den strijd voor het leven niets anders mede dan slechte neigingen, zyn geest. zyne inborst hadden hem werktuigelijk den weg van het kwaad aargewezen. Men ziet hierdoor hoe zeer hy verschilde met Belphegor die. zonder ouders, van don ouderdom van twaalf jaar af, zonder middelen van bestaan en met den last van Madeleine, zich ondanks alle moeilijkheden, uit den nood getrokken had en eerlijk door de wereld was gekomen, dank aan zijn onverpoosd werken enD8e0tdstontd.noedighoid van Lavarennes was even Rroot als zijne behendigheid. Niet alleen muntte hij uit in het beleggen en uitvoeren der stoutmoedigste plannen, maar hij had zijns gelijken niet om de gendarmen eu de doortrapste politieagenten voor den aap te houden en de waakzaamneid der beBte cipiers te verschalken. Men vertelde van hem wonderen van koel '''üp'^èkeren dag dat hij over veld en wei door de gendarmen vervolgd werd. had hy zich als een eenvoudige boer verkleed en giug hun zflt zijne diensten aanbieden. Hij vertelde dat hij den kerel dien men op zocht, voorbij het dorp had zien trekkeni en om beter onderzoekingen te kunnen voortzetten, kroop hy achter eenen gendarm te paard eu leidde de vertegenwoordigers der openbare macht op een ingebeeld spoor, enkel met het doel van zonder zich veel te vermoeien, in een dorp aan te komen, waar hij van plan was zijuo streken uit te voereB. Op eenen anderen dag waB de kerel uit de gevangenis ontsnapt eu had hij den cipier in zijne plaats in de cel opgesloten. Toen hij eens tot vyftien jaren dwangarbeid veroordeeld werd wijl hij valsche bankbriefjes gemaakt had. gelukte het hem nogmaals na eenige weken door eon wel doordacht plan uit de gevangenis te ontsnappen. Uit de galei van Brest ontvlucht, hau hy onopgemerkt Parijs kunnen bereiken, met het kleed van eenen missioncans die zoogezegd nit de Fransche kolomen weerkeerde. Dank aan zijn eerbiedwaardig voorkomen, had niemand hem op zijne reis gestoord, maar integendeel werd hij in dorp en stad overal wel onthaald, want de kerel kon zoo behendig en zóó schoon praten, over zijne zendingen in de wilde landen, dat hij ieders vertrouwen won. Toen hij in Parijs aangekomen was, wist ny zich weldra geld te bezorgen door de kas open te breken van eenen bankier der rue des Francs-Bourgeois de bankier Ijad het ongela* inist binnen te komen op het oogeub ik dat de bandiet met het geld wilde opsteken en deze had zich op hem geworpen en hem ver moord om niet verraden te worden. Ten cevolge van deze zaak, ha.1 hy het raadzaam geoordeeld over de grens te steken om aan de nieuwsgierige politie de gelegenheid te ontzeggen zich met zyne zaken in te laten. Doch het duurde niet lang of duidelijke bewijzen deden onbetwistbaar vaststellen dat hij den moord gepleegd had en hy werd by verstek tot den dood veroordeeld. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1