Nummtr 30 Donderdag 14 April 1910 33e Jaargang Tweede Blad Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Tentoonstelling ran Brussel. De officieele opening van de tentoonstel ling is bepaald op Zaterdag 23 April, om twee uur 'a namiddags. De Koning en de Koningin, de ministers, de leden der beide Kamers, het diploma tieke corps en de hoofdcommissarissen der verschillende landen, die aan de tentoon stelling deelnemen, zullen bij die plechtig heid aanwez'g zijn. Baron Janssen, voorzitter van het uit voerend comité, zal de feestrede uitsprekeD. Na het antwoord van den Koning, zullen zich al de uitgenoodigden, ten getale van 2300, naar de voornaamste hallen begeven daarna zullen zij de Spaansche sectie bezich tigen, het paviljoen van Nederland, wiens inrichting daags te voren zal in orde zijn en dat een der prachtigste van de tentoon stelling is en eindelijk de Duitsche en de Eransche afdeelingen. Ia het paviljoen der stad Brussel zal aan den Koning, de Koningin, de ministers en de hoofdcommissarissen een kopje thee aan geboden worden. Om zes nur 's avonds zal het feest ten einde zijn. 'a Anderendaags heeft een raöut plaats in de prachtige zalen van het Stad huis van Brussel. Uit de Hofwereld. Prins Hendrik zal op 20 April 's mid dags per automobiel van Het Loo te Leeu warden aankomen, daar den nacht door brengen ten huize van den commissaris der koningin, om den volgenden morgen vroeg tijdig de reis naar Schiermonnikoog te ver volgen. Op 23 April zal de prins, komende van bet eiland Rottummeroog, per automo biel 's avonds te Leeuwarden terugkomen en na wederom gelogeerd te hebben ten huize van den commissaris der koningin, den volgenden morgen per automobiel weer naar Het Loo vertrekken. - Naar men verneemt, zullen aan den Japamchen prins en zijn gemalin, die in het laatst van deze maand in ons land komen, logeervertrekken in het koninklijk paleis in Den Haag ter beschikking worden gesteld. Roosevelt. Roosevelt heeft na 't program vau zijn bezoeken aan vorschillende hoofdsteden van Europa definitief vastgesteld. Het lijstje is als volgt: Weenen 15 April, Bo°dapest 18 Apiil, Parijs 21 April, Brussel 28 April, Nederland (een bepaalde stad is niet ge noemd) 1 Mei, Kopenhagen 3 Mei, Chris- tiania 5 Mei, Berlijn 10 Mei, Londen 16 Mei. De Londensche ^Daily Mail' meldt, dat het niet onmogelijk is, dat Roosevelt een dag vroeger in Holland komt, of wel dat hij tot 2 Mei hier te lande zal blijven, omdat aan een ontvangst door de koningin op een Zon dag (1 Mei) bezwaren in den weg staan. Hoe schoon is 't De S. D. A. P. wil een nieuwe beweging voor algemeen kiesrecht beginnen. Het or gaan der afdeeling Rotterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers wijdt aan dit besluit der socialische partij een geestdrif tig gesteld artikel eindigende met. Een saluut aan de S. D. A. P., dat zij het initiatief nam Hoe schoon is 't broedeis vereenigd te zien. Wat het buitenland zegt. De ergste vijanden van de neutrale school in Nederland zijn de onderwijzers zelf ver klaart de liberale Köln. Ztg. Het blad ver haalt dan van de bekende jaarvergadering te Leiden, van de Ossendorpsche rede enz. en besluit Tegenover zulke werkzaamheid van de onderwijzers, kannen de #clericaleu* zich ge voegelijk onthouden van elke aktie de openbare onderwijzers zelve jagen de kinderen van de openbare school weg en bevolken de bizondere schoolwant de liberaal gezinden keeren zich reeds tegen de neutrale school, waar hun kinderen worden overgeleverd aan socialistische propagaudisten. Het blad prijst verder de bekende circulaire van B. W. te Rotterdam. Waalwijk, 13 April 1910. Liedertafel Oefening en Vermaak. Het laatste winterconcert, door onze Liedertafel Zondagavond j.l. op Musis Sacrum gegeven, was niet zeer druk bezocht, wat, zooal niet bevreemdend, in ieder geval te bejammeren is, wijl verschillende solisten voor de eerste maal op het tooneel zouden verschijnen, om hun »kennen en kunnen*, of van hun goeden wil getuigenis te geven. De heer Van Erp debuteerde met >Geluk« van Spoel, een zeer dankbare compositie, die goed vertolkt werd, al liet de zui verheid, waarschijnlijk voor een deel het gevolg van z.g. plankenfïeber, nu en dan wel iets te wenschen over. Zijne stem, die nog voor meerdere ontwikke ling vatbaar is, mag er zijn, en als de uitspraak beter verzorgd wordt, wordt hij zeker een goed solist, daar het hem aan smaak en temperament nietontbreekt. De heer A. Hurkmans Lz. als pianist en musicus voldoende bekend, vertolkte de eerste partij in het groote dramatische duo >Marino Faliero* van Donnizetti, daarin ter zijde gestaan door den heer Adr. Groenen. Werkelijk zong eerstge noemde zijne partij, die niet voor de poes is, met veel musicaliteit, terwijl ons trof de omvang, waarover zijn geluid beschikt. Klonken enkele tonen wat te guttural of uit de keel, dit gebrek zal door de kennis en vlijt van den heer Hurkmans wel spoedig tot een minimum gereduceerd zijn. Aangenaam zal het ons zijn ook hem eens spoedig weer te hooren. Dat de heer Groenen zijne partij naar den eisch vertolkte, zal wel niet gezegd behoeven te worden. Luide werden beide zangers toegejuicht. De heer Verhoeven, voor ons geen onbekende had veel en welverdiend succes met >Duiveken der Zonne* van Wierts, wat ook gezegd kan worden van den heer Verschuren, mede hier geen onbekende, die ten beste gaf »Silvio Pellico* van Masini, dat in de hooge tonen veel eischt, aan welke eischen uitstekend voldaan werd, zoodat ook hem een luid applaus ten deel viel. Bijzonder viel in den smaak de bekende baszanger, de heer Jan Trimbach. De karakteristieke liedjesiDe wiegende Mijnwerker* en Hij. die geen liedje zingen kan* van Hullebroek werden met gloed en verve gezongen, zoodat er aan de toejuiching van het publiek geen einde kwam, vóór nog het slot couplet van laatstgenoemd nummer ge geven was. Waarom deze zanger, die over zoo'n klankvol, uitgebreid orgaan beschikt, niet meer optreedt, is ons een raadselhij weet toch hoe dankbaar het publiek hem steeds toegejuicht heeft. En nu de koren r 0<"»k die waren over het geheel zeer goed Als noviteit hoor den wijDas Grab auf der Ilaide* van Breijs, geen onverdienstelijke compositie al lijkt ons de coördinatie der motieven niet zeer oorspronkelijk en meenen wij Schubert hier en daar om het hoekje te zien kijken. In ieder geval de compositie is aangenaam voor het gehoor en werd naar eisch vertolkt. Nu zouden wij nog kunnen spreken over verscheidene ande re werken, doch wij meenen voor ditmaal hiermede te kunnen volstaan en zeggen daarom alleen nog, dat de Martelaars* van Rillé een waardig slot was van het concert, dat den heer Jac. Sars en de onder zijne leiding staande zangers tot eere verstrekte. Kauicr ran Koophandel en Fabrieken te Waalwijk Door de kamer van koophandel is het navolgende adres verzonden. No 1639 Sluiting gedurende den nacht in de Zuidwil lemsvaart. Aan Zijne Exelle7iiie den Minister van LandbouivNijverheid en Handel te 's Gravenhage. Onze Kamer nam kennis van het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch d.d. April 1910, waarin bezwaren worden kenbaar ge maakt tegen het voornemen der Regee ring om gedurende den nacht in de Zuidwillemsvaart en de gekanaliseerde Dieze voor de scheepvaart de sluizen en bruggen niet, of slechts in bijzondere gevallen te openen. Wij zijn van meenig, dat op de gron den, door de genoemde Kamer in haar adres aangegeven, is aan te nemen, dat door den voorgenomen maatregel een stoornis wordt veroorzaakt in den nood zakelijken dienst, speciaal der goederen- stoombooten, die niet moet worden on derschat en schenken wij daarom onze adhaesie aau het gestelde aan het slot van het vorensaangehaald adres. De Kamer voornoemd, Waalwijk 13 April 1910. Goedkeuring. tons voorstellen, hoe deze kerncollectie, De goedkeuring door Gedeputeerde opgesteld in eene passende vitrine en Staten van het. besluit van onzen ge- geplaatst in een gunstig licht de aandacht meenteraad tot aankoop van panden en zal trekken van de duizenden vreemde- perceelen tot den aanleg eener nieuwe lingen, die zich weldra naar België's straat, heeft plaats gehad in dato 8 hoofdstad en hare expositie zullen April 11. op de eerste vergadering door spoeden. Gedeputeerden na de bedoelde raads-1 De nauwkeurige bezichtiging zal echter zitting gehouden. Voetbalelub „Prins Hendrik Bovengenoemde vereenlging behaalde Zondag 1.1. op den Waspiksche Medaille wedstrijd den 2en prijs. De loting bracht P. H. tegenover T.A.V N.U., Oosterhout waarvan zij met 10 de overwinning behaalde. De beslissingswedstrijd had plaats tusschen W.V. II. en P.H waarin W.V. met 21 overwinnaar bleef Als men in aanmerking neemt dat P. H. niet in de gelegenheid is naar behooren te oefenen, en zij in den laat- sten tijd de beste harer leden (waarvan er nog een met W V. speelde,) heeft zien bedanken, kunnen we gerust zeggen dat Prins Hendrik zich Zondag kranig heeft gehouden en wenschen wij het elftal van Zondag 11. van harte proficiat. A.s. Zondag gaat Prins Hendrik naar Tilburg om aldaar deel te nemen aan den medaille-wedstrijd uitgeschreven door de T. V. V. >01ympia Wij hopen dat >Prins Hendrik* ook hier niet onbeloond uit het strijdperk zal treden. „Waalwijk Voornlt." Zondag j.l. was voor W. V- een succes volle dag. Het le elftal klopte voor het Zilveren Kruis het Tilburgsche Ex celsior met 2 -1terwijl het 2e elftal door achtereenvolgens in Waspik »Nooit Gedacht* (Waspik) met 40 en P. H. met 2—1 te slaan, aldaar den len prijs behaalde. Zondag a. s. speelt W. V. I den onlangs ongeldig verklaarden competitie wedstrijd, tegen Willem II 2 op het terrein te Waalwijk. Het Brabantsch elftal, dat Zondag j.l naar Antwerpen trok, om aldaar de F. C. Alliance te ontmoeten, kon het niet tot een overwinning brengen. Na l'/s uur verlenging was en bleef de stand 11. De W. V. captain Henri Verschuren scoorde een kwartier na den aanvang met een schitterend schot, het Brabant- sche puntje. Tentoonstelling Brussel. Zondag j 1- werden wij in de gelegen heid gesteld het schoenwerktebezichtigen dat door de Koninklijk Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel alh'er, op de a.s. wereldtentoonstelling te Brussel geëxposeerd zal worden. Waren, begrijpelijker wijze, onze ver wachtingen zeer hoog gespannen, deze werden reeds bij den eerste oogopslag verre overtroffen. Eene collectie als daar op de tafels prijkte, overtrof zoo om de quantiteit als om de qualiteit, alles wat wij tot heden op dat gebied zagen 't Is waar wij noemen ons slechts leeken op het gebied der schoenindustrie, doch opgegroeid in eene streek, waar schier elk oogenblik onze aandacht voor de producten dezer nijverheid gevraagd wordt, krijgt men toch op den duur althans eenigen kijk op die artikelen. Toch wagen wij er ons niet aan, de ruim tachtig paren, vertegenwoordigende zooveel sooiten en genres van heeren en dameswerk, afzonderlijk te beschrijven hoezeer zij dit ook verdienen. Wij zouden vreezen te veel aandacht van onze lezers te vergen en meer nog, een beschrijving te geven, die beneden de werkelijkheid bleef De kenners die bij ons waren en met critischen blik schier elk paar beschouwden, kwamen woorden te kort, om de coupe, den goeden smaak, de fijne afwerking, de verzorging ook der kleinste onderdeden genoegzaam te roemen. Dank zij hunne opmerkingsgave werden wij meermalen op dingen attent gemaakt, die anders onze aandacht wel licht ontsnapt zouden zijndingen die men zoo licht kleinigheden zou noemen doch waarin juist de groote waarde, de perfectie van het vak gelegen is. Wat ons aangaat, ons trof het mede, hoe de overleerlooierijen er in geslaagd zijn, leder te fabriceeren, dat men voor laken, fluweel of eenige andere fijne stof zoude houden, zoodat met recht beweerd mag worden dat het looien en schoenmaken, waai over vroeger wel eens medelijdend de schouders werd op gehaald, als te zijn een bedrijf, dat zelfs een lomperd nog kon uitoefenen, een kunstenaarsvak is geworden. Wij kunnen uieer doen dan bewondering wekken, zij zij zal relatien van buitenlanders met den firmant tot stand brengen waardoor het schoeisel derKoninklijke Stoomschoenen- fabriek, dat steeds heinde en verre in steeds toenemende quantums geëxpor teerd wordt, noch meer débouchc zal vinden. En dit zal ook rechtstreeks weer ten goede komen aan de reputatie der Schoenindustrie in onze Langstraat in het algemeen, en aan die onzer Ge meente in het bijzonder. Van harte hopen wij, dat de heer A H. van Schijndel, die moeite noch kosten spaart zijn modelinrichting steeds hooger op te voeren, de beste vruchten van zijn exposeeren plukken zal en dit wenschen met ons zeker allen, die weten, dat de schoenmakerij de hoofdzenuw is onzer plaatselijke nijverheid, welke aan honder den gezinnen werk en brood verschaft. Uit den Eindhovenschen Gemeen teraad. De gemeenteraad heeft gisteravond een buitengewone vergadering gehouden De belangstelling van 't publiek was groot Van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant was een spoedeischend antwoord verzocht in zake de volgende aangelegenheid. Gelijk bekend is, heeft de raad bij besluit van 5 Maart j.l. zich gewend tot H. M. de Koningin tot goedkeuring van een vroeger raadsbesluit tot sluiting van de school voor M. U. L. O- alhier. De raadsleden van Lieshout, Verhagen, Boex en van Best hadden eveneens een adres aan de Koningin verzonden, meldende, dat de raad wel besloten had een adres te zenden, doch dat dit adres zelf niet in den raad was voorgelezen en vastgesteld. Op dit adres was nu inlichting van den raad gevaagd. Alvorens tot voorlezing van dit adres werd overgegaan, verklaarde de burge meester, namens B. en W. dat men in dit adres een onwelwillendheid zag aan het adres van het dagelijksch bestuur. B. en W. betreuren het ten zeerste, dat de minderheid tot een dergelijke daad is overgegaan. Immers tot de oprichting der H. B. S. zal dit ondernemen niets afdoen, want deze zal beslist verrijzen. Mr. van Best repliceerde, na voor lezing van het adres, namens de minder heid, dat B. en W. allerminst in haar optreden een bewijs van onwelwillendheid hadden te zien. Het gaat hier om een beginselquaestie, en de minderheid zag belang in vertraging van de plannen der meerderheid. Bovendien was het bij de verzending van het tegenadres niet be kend, dat Gedeputeerden de gemeente- begrooting 1910 hadden goedgekeurd, en daarmede den bouw eener H. B. S. En tot bewijs, dat het geen onwelwil lendheid was, verklaarde spr. namens de minderheid, dat deze zich niet meer zal verzetten tegen de inrichting der M. U. L. O.-school tot H. B. S. De Burgemeester verklaarde hiervan gaarne nota te nemen dit zal een kostenbesparing van f 40,000 (het rente loos voorschot) voor de gemeentekas beteekenen. De heer Weyers stelde een motie voor, om in het vervolg (en zooals ook ge schied is met het jongste adres aan H. M de Koningin), B. en W. te machtigen, adressen op te stellen en te verzenden, ontleend aan en overeenkomstig met de motieven, in den raad uitgesproken. Deze motie werd aangenomen met 9 tegen één stem (mr. van Best.) De heer Verhagen zeide. dat hem op 't stadhuis met beslistheid inzage was geweigerd van het aan de Koningin verzonden adres, met bijvoeging van die ambtenaar, dat hem dit door zijn su perieuren ten strengste verboden was De burgemeester vroeg, wie die ambtenaar was. De heer Verhagen ant woordt: de «ecretaris van Vorst, hier aanwezig De burgemeester zeide daarop, dat de secretaris zich dan beslist aan onwaarheid heeft schuldig gemaakt, en juist het tegenovergestelde deed van hetgeen hem werd gelast. Doch de secretaris spreekt herhaaldelijk tegen de partijen in tegenovergestelden zin en heeft dan ook beslist het vertrouwen van B. en W. verloren. l)e heer de Haas roept: En ook het vertrouwen der meerderheid bezit hij niet meer. De heer van Best ^egt, zonder zich partij te willen stellen, dat beter te vinden, in het vervolg dergelijke be schuldigingen in geheime zitting uit te spreken. De burgemeester antwoordt, onder algemeene instemming, dat het toch niet aanging, hier in een openbare zitting zelf als leugenaar te worden aangeduid. De heer van Moorsel zegt, dat de secretaris hem Zaterdagavond j.l. nog met beslistheid heeft verklaard, dat de stukken steeds ter secretarie ter inzage liggen, Onder groote opschudding wordt de zitting gesloten. DRUNEN. Zondagmiddag had alhier de oprichting plaats van ie Draukweerboud »St. Jan'. Bij de reeds aangemelde leden voegden zich nog meerderen, zoodat het aantal be draagt 88 Paulisten, 52 Kruisverbonders en 1 Geheelonthouder. Den II.Eerw. Heer Deken opende de vergadering en betuigde zijne tevredenheid over de wijze waarop aan zijne oproeping was voldaan. Met zoo'n aantal drankbe strijders dnrtt hij het schoonste succes ver wachten Na voorlezing, toelichting en bespreking van de statuten werden deze onveranderd goedgekeurd en aangenomen. Tot voorloopige besl uursleden werden be noemd de beeren A. Brok, P. G. v. d. San- den, II. v. Delft, H, Brok en J. v. d. L"ur, die zich bereid verklaarden de voorloopige. werkzaamheden te verrichten en een huis houdelijk reglement op te maken. Half Mei zal dan oen algemeene vergadering gehouden worden om een definitief bestuur te kiezen en een reglement vast te stellen. VLIJMEN. Door Z. D. H. Mgr. W. de Ven, Bisschop van 's Bosch zijn. van herbenoemd tot Kerkmeesters onzer parochie de heeren A. v. d. Eillaert P. van Heesbeen en Adr. Front-Ereide. Met ingang van 1 Mei is de heer II. C. Eenhuizen, klerk bij de posterijen eu Telegrafie alhier naar Heusdeu verplaatsten treedt met dien datum als zijn vervanger op den heer II. A. van Galen van 's Bosch. Zondag 1.1. hadden een 60-tal kinderen uit onze gemeente 31 jongens tn 29 meisjes het voorrecht voor de eerste maal tot de H. Tafel te naderen. Met de gewone plechtigheden werd deze grootsche gebeurtenis in de kerk gevierd, die voor dezi gelegen heid niet groen en bloemen was versierd. Bij het gisteren te Arnhem van wage de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen afgenomen mondeling examen van Aspirant-Gemeente-Secretaris slaagde de Heer M. A. A. van HootF, Ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente. De geslaagde genoot zijne opleiding van den Heer C. van Heivoort, Commies ter Secretarie, Leeraar Staatsinrichting M. O. te Tilburg. Mede is voor bovengenoemd examen geslaagd ouze dorpsgenoot Aug. van Hest. Wij bieden beiden geslaagden onze hartelijke gclukwenschen aan. WASPIK, 12 April. Door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch zijn herbenoemd als kerkmeesters alhier de heeren J. Kamp en de Bont. Deze week wordt alhier een collecte gehouden voor dc viering van het gouden priesterfe st van den Hoogeerw. heer Wijnen deken alhier. Onnoodig deze collecte aan te bevelen, daar ieder met een dankbaar hart blijmoedig zijne gave zal offeren. Voetbal. Zondagmiddag had alhier de medaille-wedstrijd plaats, uitgeschreven door de Voetbalclub K H. M. K. alhie-. Deelnemende clubs waren Waalwijk Voor uit II WaaUijk T.A. V.E.N.U., Oosterhout Nooit Gedacht, Waspik; Prins Hendrik, Waalwijk. De eerste wedstrijd had plaats tusschen Prins Hendrik en T.A.V.E.N.U., waarvan de uitslag was 1 -0 in het voordeel van Prins Hendrik. Daarna kwamen in het veld Nooit Ge dacht en Waalwijk II, welke wedstrijd ge wonnen werd door Waalwijk Vooruit 11 met 40. De eind wedstrijd weid gewonnen door Waalwijk Vooruit II van Prins Hendrik met 21. Een woord van lof komt vooral toe aan den doel verdediger van Nooit Gedacht, die op zoo'n hardnekkige wijze zijn doel be schermde. RAAMSDONK(Dorp.) Hield de heer A. Gelnk tenigen tijd geleden eene heldere rede over arbeidscontract en ziekteverzekering thans zijn alhier een Inspecteur en agent der E. N. Arbeidscontract en Ziekte-verzekeriug- van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5