umriitr 31 Zondag IT April 1910 33e Jaargang Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering, Firma Mandos-Vinken Heeren- Stroohoeden en Panama's Gemengd Nieuws. KAATSHEUVEL. apenbare vergadering van den ge- *iteraad op Woensdag 13 April 1910 •jvoormiddags ten 9'/j uur. ^jorzitter Edelachtb. heer van Besouw. igeveer kwart voor 10 uur opeot oorzitter de vergadering aanwezig heeren Teulings, Hesselmans, de resser, van Dortmond, Lombarts, van uijk, Elias, Roestenberg en van den euvelafwezig de heeren Daleu, Rijken, an Beurden en Verster. De Voorzitter verzoekt den secretaris oorlezing te geven van de notulen der orige vergadering, welke na voorlezing nveranderd worden goedgekeurd en ustgesteld. Voorzitter. De heeren Verster en ijken hebben kennis gegeven deze ver- adering niet te kannen bijwonen. Aan de orde 1. Schrijven van den Boerenbond azake tiend afkoop. Voorzitter. Van den Boerenbond is en schrijven ingekomen, dat zij niet unnen ingaan om alle klampen af te oopen tegen penning 17. De Voorzitter leest hierna het schrijven /oor. Daaruit blijkt dat het bestuur er op vijst dat afkoop legen penning 17 in 't ilgemeen genomen bovenmatig hoog is. t oog dient te worden gehouden, dat )ij verpachting der tienden wel steeds en groote concurrentie heeft bestaan, doch dat zulks tiet het gevolg is ge veest van de imerlijke waarde, maar wel door het veleenen van een zeer ang crediet. Indien de gemente een schappelijker jrijs bepaalt, is 't bestuur van den Bond genegen alsnog nede te werken tot minnelijken afkoop. Voorzitter. Ik sel voor op het voor stel niet in te gaan aangezien de tijd voor minnelijken ifkoop te kort is Tot 1 Mei bestaat dairtoe gelegenheid. Wij hebben ook een schrijven gekregen waarin ons word gewezen dat de tijd reeds te ver is gevorderd. Wordt besloten niet op het voorstel van den Boerenbond in te gaan en te zien wat de toekcmst in deze zal doen. 2. Schrijven vat bewoners der Recht vaart en Loonschtndijk- Uit het schrijvei, dat wordt voorge lezen, blijkt dat de bewoners het ge meentebestuur darken voor het zenden van een werkmai die de karsporen dichtmaakt. Zij vezoeken echter meer afdoende verbeterng en wel door ieder jaar een gedeelte e verharden. Hoe aan 't geld daarvoor e komen, wat in een vorige vergadering door een lid was gevraagd, wordt nede in het adres aan gewezen. Voorzitter. Ik sel voor het voor ken nisgeving aan te remen. Waartoe wordt besloten. 3. Aanvraag val de rentmeester van het Huis ter HeicL* om een weg, gelegen in de Moer en angs de perceelen in eigendom behooraide aan het Huis ter Heide, te verkoopen. Voorzitter. De;e aanvraag is reeds in de vorige verg;dering in behandeling geweest. Ik heb :oen afkondiging daar van gedaan en ztting gehouden doch er zijn geen bezwiren ingekomen. Des ondanks blijft he: toch mijne meening om niet op het vtrzoek in te gaan aan gezien het voor d; gemeente ook niets van beteekenis zil opleveren. Wat zal men er voor betalei en 't is openbareweg. Elias. 't Is geen goede grond. Van den Heuvel. Hij kan nu reeds van de publieke weg profiteeren. Er schijnen dus wel bij bedoelingen in 't spel te zijn. Ik blijf daarom bij het voorstel van B. en W. Wordt besloten niet op het verzoek in te gaan. 4. Bespreking gasfabriek. Voorzitter. Zooals de heeren wel weten hebben B. en W. onder de in woners van Kaatsheuvel die bij de accyteleen gasfabriek zijn aangesloten en andere personen circulaires doen ver spreiden en later doen ophalen. Het doel hiervan is geweest om het idee van de ingezetenen te vernemen n.l. men kan teekenen dat men zal aansluiten bij de gasfabriek. Ik moet eerlijk be kennen dat het resultaat mij is tegen gevallen. Op 't oogenblik hebben nog minder menschen geteekend dan thans bij de accyteleen gasfabriek zijn aange sloten. Ik heb nu mijnheer van Mierlo bericht gegeven dat hij met de werk zaamheden van zijn rapport vooralsnog maar moet staken totdat ik een raads vergadering zou hebben uitgeschreven. Ik wensch nu n.l. het gevoelen van den raad eens te vernemen- Moet mijnh. v. Mierlo doorgaan met zijn rapport of wel geheel het onderzoek ophouden. Het opmaken van zoo'n rapport kost zeer veel geld. Komt nu een gasfabriek tot stand, dan kunnen de kosten daarvan in de geldleeniog voor het bouwen van de fabriek worden opgenomen. Komt van de oprichting echter niets, dan weet ik het niet te betalen, want de begrooting is reeds niet opgemaakt, maar bij elkaar geflanst. Wat willen de heeren nu. Mijnheer van Mierlo laten doorwerken of laten staken. Van den Heuvel. Waar de ambitie zoo gering is, dunkt mij, kunnen wij met de verdere werkzaamheden wel staken hoewel ik het betreur. Als wij in Dongen en Goirle eens een kijkje gaan nemen, dan zien wij dat de fabriek daar niet alleen reden van bestaan heeft maar zelfs voor de gemeente een bron van inkomsten is. Een garantie dient men echter te hebben en aangezien wij die niet hebben stel ik voor alle demarches te staken. Van Dortmond. De commissie is in Dongen geweest en is daar van alles goed op de hoogte gesteld. De fabriek rendeert daar goed, maakte in het eerste jaar zelfs een winst van f 3500. Ik stel voor den heer v. d. Wee even ter ver gadering te laten komen, opdat die 't een en ander nog eens uiteenzet Ik meen althans dat hij alle ons daar ver schafte inlichtingen heeft genoteerd. Dat zoo weinig menschen hebben ge bedrijven is een gewone gasmotor toch' niets daar moet men weer een zuiggas motor voor hebben. Over 't algemeen klagen de lui zelf over de accyteleen en zij die daarbij zijn aangesloten zullen niet meer tot de de petroleum overgaan. Van den Heuvel. De electrische cen trale mag men hier gerust uit het hoofd zetten, want in Tilburg gaat men zelf een groote electrische centrale bouwen zoodat wij van die zijde de pas al zijn afgesneden en Waalwijk zal zijn gasfa briek ook niet onschadelijk maken. Daar bij komt nog dat men nooit met elec- triciteit kan koken. Van Dortmond. En 't is duur. Van den Heuvel. In Goirle zijn de groote bedrijven ook niet aangesloten en toch is de fabriek daar rendabel. Maar wij moeten met de plannen staken tot er meei ambitie is. Lombarts. De menschen hebben nu niet dui ven teekenen. Ze zijn tegenge houden. Wanneer er echter eenmaal een flink rapport is en wij sturen dan nog maals eens een circulaire dan geloof ik wel dat er meer zullen komen. Van Dortmond. Bij de oprichting van de accyteleengasfabriek was er ook zeer weinig geteekend. De meeste aansluitin- Van Dortmond. Ik geef je de ver meente. zekering dat het laksheid is en anders I c. Idem volkshuisvesting, niets. Deze verslagen zullen gedurende 14 Voorzitter. Ik durf het ook wel voor dagen op de Secretarie ter lezing worden laksheid te beschouwen. Eer dat ge neergelegd. 10 jaar ouder zijt zult ge dat ondervinden. d. Vaststelling kohier trottoirbelasting. In onze gemeente wordt altijd gaarne Voorzitter. Dit kohier sluit met een critiek uitgeoefend, 't Is hier niet zooals zelfde bedrag als het vorig jaar. in Dongen. Daar werkt alles samen om Wordt aldus vastgesteld, iets dergelijks tot stand te brengen, doch De heer v. d. Heuvel merkt op dat hier mist men alle medewerking. Dat de openbare school zoo weinig baten af is de geest eenmaal tegenwerken. Wordt werpt en vraagt of de regeling van be er iets op touw gezet, dan wordt men taling wel goed is, of allen evenveel tegengewerkt en komt het dan niet tot betalen, stand, dan wordt er gezegd, er wordt De Voorzitter zegt dat er 3 tarieven hier nooit iets uitgevoerd. Al werkt men zijn, een van 25 een van 10 en't ander hier met de beste bedoelingen toch zal voor niets, men becritiseerd worden. Zoo zijn er Hij wijst er op dat een bijzondere die altijd geklaagd hebben over het school altijd meer schoolgeld kan hef- accyteleen licht 't was te duur, niet goed, fen dan een openbare. Hier is de op- de gemeente verdiende er te veel aan brengst van 4 scholen f 500 echer bizon- enz., er moest een gasfabriek komen dan der weinig, zou het wel verbeteren en nu men daartoe Hierna gaat de raad over in geheim wil overgaan, nu teekenen ze niet. Comité ter behandeling van Hofleverancier van II. H. de Koningin. er teekend op het biljet waarin hun wordt gevraagd of zij aansluiten, moet men aan de laksheid van de menschen van hier toeschrijven, niet dat zij absoluut niet zullen aansluiten. Ook is het mis schien wel het gevolg dat er een raadslid is die heeft rondgeloopen de menschen aansporend om niet te teekenen. Dat is treurig zoo'n voorlichting. In Dongen is er geen landbouwer of schoenmaker of 2e zijn aangesloten, 't Licht is oneindig veel goedkooper dan accyteleengas en men kan er ook mee koken en verwarmen. Is zelfs zoo goedkoop als petroleum. Hier in Kaatsheuvel kan men de gas productie verhoogen door Sprang en Kaatsheuvel aan te sluiten. Buitendien moet in aanmerking worden genomen, dat hier veel meer kleine schoenfabrikanten gevestigd zijn dan in Dongen. De fabrikanten die met 3 a 4 machines werken kunnen dan gemakkelijk met een motor werken welke zij nu in steden, waar men electriciteit prefereert, goedkoop kunnen koopen. Van den Heuvel. In Dongen heeft men het eerste jaar reeds f 3500 ver dient en er zijn nu 210 aansluitingen waaronder veel met muntmeters en een buizennet van 8 K M. Ik geef gaarne toe dat hier alles nog voordeeliger aan gelegd kan worden, dus dat de fabriek zeker zoo rendabel kan worden gedreven, doch het komt mij voor dat, waar er bij de inwoners zoo weinig gevoel er voor schijnt te bestaan, wij nu maar niet perse mogen doorzetten. Laten wij de plannen nu maar rusten en vroeg of laat zal het idee wel anders zijn van de menschen. Onder onze vienden kunnen wij het intusschen wel warm houden. De heer Roestenberg zegt dat vele kleine fabrikanten vaö meening zijn dat eerdaags de Provinciale Electrische cen trale er zal zijn en 't daarom goed zou zijn te onderzoeken wat 't beste is gas of electriciteit. Voorzitter. Dat zal zoo gemakkelijk niet te zeggen zijn. De toekomst zal dat moeten leeren. 't Doel van de electrische centrale is, althans dat heeft bij de Prov. Staten voorgezeten, om het platteland van dienst te zijn niet zoozeer de groo- tere gemeenten alleen de kleinere ge meenten die zich de luxe om een gas fabriek te bouwen niet kunnen permi- teeren. In plaatsen waar een gasfabriek reden van bestaan heeft daar zal de electrische niet zoo gauw binnendringen. Men behoeft dan geen concessie te ver- leenen, doch wat zien wij op andere plaatsen In Eindhoven en Helmond is concessie verleend aan de centrale voor drijfkracht voor de grootbedrijven en desondanks gaat men er toe over de gasfabriek uit te breiden. Voor groot- W A AL WIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. gen zijn naderhand pas gekomen. In Dongen waren het le jaar ook maar 200 aansluitingen en nu zijn er al 400. Er zijn daar 219 aansluitingen voor ver lichting en maar een voor kracht, de rest zijn allemaal muntgasmeters. Een feit is het nu, dat wij hier veel meer aansluitin gen voor krachtbedrijf zouden krijgen, wijl men hier veel meer kleinere fabri kanten heeft dan in Dongen. Wethouder Maas, wat toch zeker 'n secure baas is, raadde ons dan ook aan zoo spoedig mogelijk tot de oprichting van een fa briek over te gaan. Vooral nu, nu wij door de tiend een bron van inkomsten zijn verloren, moeten wij naar een an dere bron zoeken. De heer v. d. Heuvel stelt voor naar Goirle eens te gaan en te onderzoeken om daarna een tweede circulaire rond te zenden. Tegen den geest des volks in handelen acht spreker verkeer d Voorzitter. Ik vind het heel aardig, hoewel de heeren nu reeds weten dat de fabriek rendeert. En wanneer men er in Goirle is toe over durven gaan, waar men toch voor nog grootere lasten heeft gestaan, en waar de bevolking bijna uitsluitend uit werklieden bestaat, dan pleit toch alles dat een fabriek hier zeker reden van bestaan heeft. De heer v. d. Heuvel en Roestenberg achten het noodig een tweede circulaire te doen verspreiden aangezien de men schen niet voldoende op de hoogte zijn gebracht. Van Dortmond. In Holland heb ik verschillende menschen gesproken en ze zeggen allemaal dat het licht veel duurder is. Maar 't is meer luxe dat is de kwestie. In Oisterwijk, kijk daar eens, daar geeft men aan een Maatschappij con cessie en nu wil de gemeente het over nemen. De Maatschappij vraagt nu een winstje van f 20 000 wel een bewijs dus dat de fabriek rendabel werkt. Van den Heuvel. Wij zouden tegen de geest van het publiek inwerken. Van Dortmond. Tegen de geest van 't publiek inwerken, wees daar maar niet bang voor. 't Is niets dan lakschheid. Ik zou wel durven verzekeren dat zij die niet hebben geteekend of er thans tegen zijn ook aansluiten. De heer v. d. Heuvel acht het toch beter eerst nog eens in Goirle een onderzoek in te stellen en dan later een circulaire verspreiden Zoo geheel tegen den geest van het volk in acht hij te stout. Van Dortmond. Ik zou veel van der gelijke staaltjes kunnen vertellen Maar dat is nu eenmaal zoo, gaat men iets op touw zetten, dan krijgt men tegen werking, doch later komen ze er van zelf bij. Voorzitter. Als van Mierlo ons nu voorrekent dat wij er goed mede zouden zijn. En een bron van inkomsten moet wij ^d Te I a s t In g n7"h o e" 'h o o g" ook'al I "huwden zij de politie die de deur deed reeds, nog moeten gaan verhoogen De "P^'^en. B.j het binnentreden tiend heeft een gat in onze inkomsten geslaan die niet te herstellen zal zijn. Van die tijdelijke voorschotten moet rente betaald worden. Ieder jaar moet de begrooting samen geflanst worden.. Ik zeg flansen omdat het niet meer is Het stiefzoontje van Wohn, 12 jaar oud ineenzetten. Hij wordt samengeflanst om M °°S '«kenen van leven ofschoon belasting tegen te houden. En nu wordt h'J °°k zwaar gewond aan het hoofd je in het pogen om nog hooger belasting Men hoopt den knaap nog tered ie voorkomen tegengewerkt. Maar ik den en heeft hem terstond naar he denk dat als de belasting verhoogd hospitaal vervoerd Voor zoover tot wordt de tegenstanders dan het hardst h?den is vastgesteld kunnen worden, 1 zijn des nachts 2 mannen de woning binnengedrongen om te stelen. Zij schij- 5 Vaststelling kohier H. O. Dubbele moord. Te Genthin (Duitsch- land) is een ernstige misdaad ontdekt. Buren van den kleermaker Wöhn merkten ,op dat zijn huis den geheelen morgen Komt die' niëb"dan"z'uüen I nloten bleef Tegen den middag waar- aan schouwde men een vreeselijk tafereel. Wöhn en zijn vrouw lagen, te midden van een bloedplas op den grond en waren reeds dood Blijkbaar met een hamer waren hun de hersens ingeslagen. zullen schreeuwen. Nu zijn er 135 bij onze fabriek aan-j i gesloten en er komen nog altijd hulzen P" barbij door den kleermaker en zijn bij. Spoedig zullen w.j niet meer kunnen ™w overvallen te zijn en hen toen te aansluiten, de fabriek kan niet zooveel hebben neergeslagen, produceeren. Op veel plaatsen heeft men Vergiftiging. Te San Michaels, nabij nu al slecht licht voor 8 uur, als de Triest, heeft een jongmensch een meisje fabrieken dan worden gesloten, na 8 uur dat zijn huwelijksaanzoek had afgewezen, wordt het beter op de wandeling bonbons aangeboden. Hesselmans. Een nieuwe ketel zetten. Zij gebruikte er een paar van en kreeg Voorzitter. Daar ziin wij alleen niet terstond hevige krampen, waaraan zij na mee geholpen de buizen zijn ook te een paar uren overleed. De man, die haar de vergiftigde bon bons gegeven had, is in zijn woning gearresteerd. Gedood door haar zoon. Een geld kwestie heeft geleid töt een vreeselijk drama, dat te La Saussaye in het Fran- eng. Roestenberg. In Goirle zijn alle werk lieden met muntmeters aangesloten. De heer v. d Heuvel dringt er daar om nogmaals op aan naar Goirle een onderzoek in te stellen en dan later een circulaire laten verspreiden waarin alles sche ^oorderdepartement, is afgespeeld, duidelijk wordt uiteen gezet. gen man> dje door zjjn verkwistingen De heer Roestenberg kan zich hier- lneerd was> heeft zlJn moeder ver mede vereeniggen, vooral omdat nu moord om des te eer haar vermogen te vele kleinere fabrikanten nog van oor- kunnen erven- De moordenaar, Henri deel zijn dat zij later met electriciteit genaamd, is 46 jaar oud, heeft al voordeeliger kunnen werken Ze zeggen verscheidene beroepen uitgeoefend, maar maar, dat zoon machientje voor electri- L geen daarvan rijk kunnen worden, citeit geen plaats in beslag neemt en t .g tweemaai gehuwd en van zijn makkelijk werkt. In Holland worden de bdde vrouwen gescheiden. Al sedert lapperijen al veel electrlsch gedreven. eenige jaren voerde hij een proces tegen Wordt binnen enkele jaren de electrische Ij. moeder> de wed. Colin, 73 jaar, Centrale opgericht, dan zit men hier met iandeigenares te La Saussaye. Dit proces de fabriek. viej in het nadeel van den zoon uit en Dan Dortmond. Dat zal wel 10 Jaar daarom besloot deze zich te wreken en duren voor die er is- tevens haar nalatenschap meester te Van den Heuvel Als ze er ooit komt. I orden> Toen de oude Vrouw in gezel- De Voorzitter wijst er op dat al zou I. van haar dicnstbode, uit de kerk de Centrale eenmaal komen het dan nog kwani) om 7 uur 's morgens, zag zij geen bezwaar is om concessie te ver" haar zoon met een geweer in de hand leenen voor drijfkracht. Dat zal aan de mjdden op den weg staan, dien zij moest rendabiliteit van de gasfabriek niets af- voigen om haar hoeve te bereiken. De doen- In 'lilburg o. a. bouwt men cen arme vrQuw begreep zijn voornemen, electrische centrale en toch wordt de kn^ejde neer, bad en verwachtte den gasfabriek uitgebreid. dood. Koel legde de ellendeling het ge- De heer van Dortmond acht oprich-l eef Qp z»n moedcr aan, mikte lang en ting noodzakelijk voor een goede ver- schoot. De kogel drong haar in de her lichting en mede voor een bron van scns> zoodat zij terstond dood was. inkomsten te hebben. 11 Daarna verwijderde zich de moordenaar Na nog eenige discussie, wat slechts en meR beeft bem nog niet opgesp0ord. eene herhaling is van bovenstaande, wordt d|enstbode, die door het veld gevlucht zonder hoofdelijke stemming besloten, I deelde het gebeurde aan de gen- den heer van Mierlo een rapport te aten darmes mede uitbrengen, een onderzoek in Goirle ia j j tw- te stellen en daarna nogmaals eene cir- Gevaarlijke lectuur voor de jeugd. Door culalre doen verspreiden. het lezen van de beaende Nick-Carter- 4 Ingekomen stukken. romans en dergelijke lektuur z.jn te a Proces verbaal van kasopnemlng. Berlijn twee jongens van 19 jaar op den Voorzitter. Door B. en W. is bij den slechten weg geraakt. Wegens poging gemeente ontvanger proces verbaal van tot moord en roof >s een hunner reeds kasopneming gedaan Uit het onderzoek gearresteerd, terW1jl zijn spitsbroeder nog is gebleken dat alles regelmatig is bij- gezocht wordt. gehouden en dat het bedrag, f 1897.28'/, Beid! waren In dienst van bakker overeenstemmend met de boeken, in kas Cunther. Door het lezen van de boekjes, aanwezig was kwamen zij op de gedachte, hun patroon b. Beredeneerd verslag toestand ge- te vermoorden en te berooven. De jon- 4 Zuiden. i _j__ jJ - J~ Jdeed

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5