Nummer 33. Zondag 24 April 1910. 33G Jaaig Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. P A L J A~S~~ ANTOON TIELEN. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen BEKENDMAKING. LANDBOUW. Uitorvkk: FEUILLETON De Echo van het Zuiden, ni Laflsrslraalsrhr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Vdvrrtentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcotc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8maal ter plaatsiDg opgegeven; worden 'Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Burgemeester van Waalwijk Gelet op de desbetreffende aanschrijving van Heeren Gede buteerde Staten van Noord-Brabant, maakt he iend, dat de rijkaarten in zake weggeld v jor den nieuwen dienst (1910—1911), voor zoover zij niet Dij de beschrijving zelve zijn uitgereikt, van af 25 April aanstaande, ten kantore van den betrokken Rijksontvanger moeten worden afge haald. Waalwijk, 19 April 191b. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele- Burgemeestersbenoemingen. Dezer dagen klaagde de anti-revolu- tionnaire »Zeeuw" over een drietal bur gemeestersbenoemingen in Zeeland. In een drietal plaatsen met een overwegend christelijke bevolking de naam dier dorpen komt er nu minder op aan zouden liberale burgemeesters benoemd zijn. Ket blad meende vooral in den commissaris der koningin van die pro vincie den man te zien, die tot deze minder tactische benoemingen het advies had gegeven. In hoeverre de teiten de uitlegging van den »Zeeuw" dekken, willen we niet nader onderzoeken. Alleen wenschen we naar aanleiding van deze klacht iets omtrent burgemeestersbe noemingen in 't algemeen op te merken Het is bekend, dat meestentijds tot nieuw hoofd eener gemeente een man benoemd wordt, die buiten de gemeente naren staat, alhoewel het desbetreffende artikel in de wet zegt, dat zooveel mo gelijk een inwoner der vacante plaats moet benoemd wordeD. Waarom hier den geest der wet niet gehandhaafd wordt, zou eigenlijk voor elk geval af zonderlijk onderzocht moeten worden, indien dit tenminste mogelijk ware. Te genstrijdig is 't in elk geval. Immers, ieder voelt, dat toch eigenlijk in de gemeente zelf de manneo zitten, die het ambt van burgemeester, wijl ze hunne gemeente en de gemeentenaren kennen, het best kunnen vervullen. Liet Vau „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF aau Den 78). Chut zooveel lawaai niet, onderbrak de vader, uwe moeder slaapt nog.. Dat kereltje komt altijd gelijk een stormwind binneugevlo- gen 1.. Verschooning, vader, zei Jacquinet, ik wist niet dat moeder nog sliep, want anders zou de stormwind wel een windje geweest zijn. Rijke menschen slapen altijd tot negen Ure, hernam Belphégor, en ik wil hebben dat moeder ook zoo lang slaapt!.. Zij zou immers evenals de rijke dames kun nen doen, indien zij maar wilde., maar zij wil niet, zij bemint ons allen te veel daarom. Oh dal is zeker, bevestigde de kleine. Gisteren drukte zij mij en de kleine Jeanne nog in hare armen en overdekte ons met zoe nen en dan weende zij en zeide: Neon, ik zal u nooit verlaten, nooit 1 nooit 1.. Het deed Paljas goed den kleine dat zoo eenvoudig te houren vertellen. Zoo 1 riep hij uit, uwe moeder heelt dat gezegd., en zij weende?.. Goede vroüw, dat waren zeker geene tranen van spijt... Ach, waarom altijd die slechte gedachten Komaan, leve de vreugd Laat ons maar ganw de soep op het vuur zetten opdat de moeder alles be reid vinde. Toe, aan 't werk, jongens En om bet goede voorbeeld te geven, begon hij zelf aardappelen te schillen en groenten gereed te maken. Zijne medehelpers werkten niet dapper ge noeg naar zijnen zin. Toe dan gaat ge daar in verrukking staan voor die rauwe wortels Wordt ge bei- men dan ook in 't algemeen de keuze aan de inwoners zelf, zij zouden beslist uit die bedoelde persoonlijkheden wel hun mannetje kiezen. Dit is o. i. zoo van zelf sprekend, dat men verbaasd moet staan, hoe de wetgever deze benoemin gen in dier voege kon regelen. Nu weten wij wel, dat voor de thans bestaande regeling ook nog wel iets aan te voeren is, n.l. een nieuw, vreemd gemeenteopperhoofd staat direct reeds als vreemdeling boven de partijen en gemeentelijke coterieën, hij heeft als »nouveau homme" meer prestige enz. enz., doch dit alles weegt n. o m. toch. niet op tegen de voordeelen van het stelsel, waardoor de eigen burgers hun eigen man konden kiezen. Het komt ons dan ook voor, dat deze zaak in Duitsch- land beter geregeld is Daar wordt een burgemeester wel niet direct door de burgers, maar dan toch door hun ver tegenwoordigend lichaam, den gemeen- raad, gekozen. En alhoewel dit natuur lijk ook nog geen idealistische toestand is, daar ook hier coterietjes hunnen in- vloerj^unuen doen gelden, zoo is deze wijzu jj)h beslist meer in overeenstem- ming «et den aard van het uit te oefenen vertrouwensambt des gekozenen dan onze tegenwoordige regeling. DE ge- eigende methode zou het kiezen door een volksvergadering zijn, doch zoo demo cratisch als de oude Grieken zullen we misschien wel nooit worden In elk geval zou deze materie door de grondwet herzieningscommissie onder de oogen gezien kunnen worden. De angstigen voor de rechten der kroon kunnen we gerust stellen. Immers, de Koningin dient den slotte de benoe ming te bekrachtigen, zoodat het laatste woord dan toch aan de draagster van het hoogste gezag in den lande blijft. Arm Frankrijk. Wanneer men zoo nu en dan de >ver- lichte" of, duidelijker uitgedrukt, zelf bewuste roode menschen spreekt en men werpt Frankrijk en zijne regeering in 't onderhoud, dan heet het»Ja, daar is nu eens een regeering naar onzen zin. Daar heeft gelukkig de clerici niets te zeggen en is de bovendrijvende stroom ultra-democratisch''. Voor ons, die den toestand in >la belle den gek Wees gerust, baas, antwoordde Grain d'Amour, de wortels, dat ken ik, gelijk een ezel de distels. En tegelijkertijd krabde hij langs den ver keerden kant. Waar hebt gij ooit eenen wortel zóó zien krabben Zie ik ga u toonen hoe gij dat doen moet. Ik neem een wortel uit dit pak. Oh baas, dat is niet moeilijk. Ge moet dat heel voorzichtig en zachtjes doen, vervolgde Paljas altijd even ernsti?. Dan neemt gij den wortel tnsscben den dnim en den wijsvinger altijd heel voorzichtig en dan legt gij er 't mes op en begint ge te krabben, zonder het vleesch te kwetsen. En terwijl hij zoo sprak, deed hij het ook werkelijk. En men heeft dien man geane plaats van onderprefekt aangeboden riep Grain d'Amour met bewondering.. Grappenmaker.'.. In afwachting dat het zoover komen zal, zullen wij maar heel voorzichtig, zonder gerucht te maken, de tafel dekken. Jacques ging naar de kast en baalde er eenige aarden schotels uit die hij aau Grain d'Amour overgaf. Deze liet er een vallen. Dat is een noodlottig ding mompelde hy heel verlegen. Lomperd bromde Paljas, ik had n nog gezegd dat ge moest voorzichtig zijn. En om de berisping kracht bij te zetten gaf hij den handsworst een gednehtigen stamp in den onderrug. Maar door de beweging welke Grain d'A mour deed om de berisping te vermijden, liet hij de andere schotels met groot gerucht vallen. En het waren de laatste riep Jacques. Des te beter, besloot de andere heel koelbloedig, dan zal ik er geene meer breken. Gij zult dan zeker uwe soep nit uwe hand eten, niet waar, ezelskop snauw de Belpbegor. Doe mij nn het genoegen van aanstonds nw misdrijf te herstellen en zonder nitstel, hoor Weihoe baas, gij zondt willen dat ik deze stnkken aan een breng en... France" met een ander oog aanzien, vindt zich het land van den >Heiligen Lodewijk" of, om nog een anderen eere- titel te noemen, de >oudste dochter der Kerk'' op «en gevaarlijk hellend vlak, wanneer het zoo er geen verandering komt, onvoorwaardelijk in den afgrond zal storten. Frankrijk gaat zijn zedelijken val met rassche schreden te gemoet En hoe democratisch het roode Frank rijk is, blijke uit een correspondentie in de Humanité, een socialistisch, dus on' verdacht Fransch blad. Dit deelt n.l. mede, dat Briand, evenals men in Rus land wel eens deed en doet, zijn »zwart kabinet" heeft ingericht, om alle tele grammen en mededeelingen per telegraaf of per telefoon gedaan aan personen van gewicht, of aan de pers, te contro- leeren, op te houden en desnoods te wijzigen »Alle mededeelingen per telegraaf of per telefoon gedaan aan couranten of leden van het parlement, worden zorg vuldig besnoeit, gezift, gemengd. De Russische censuur is niet hardvochtiger dan die van den hoofd-intendant der Posterijen'', zegt de Humanité. De dienst is uitstekend georganiseerd. Een geheele zaal is er voor ingericht. Een zekere mijnheer Condonnier staat aan 't hoofd". De Humanité voegt er bij, dat alle telegrammen, aan de bladen gericht, worden veranderd, naar gelang de be' hoeften van het oogenblik. Voor de telegrammen aan de Kamer leden gezonden, wordt zorgvuldig af schrift genomen en den minister verstrekt. Dat is nog eens zuivere democratie I En dat in het land, waar de sociaal democratie de lakens uitdeelt 1 Arm Frankrijk I Maar nog meer >ach en wee" staat den volkeren beschoten, als het eens tot den rooden Heilstraat zou ko men. Dan worden niet alleen telefoon gesprekken en telegrammen gecontra- leerd, maar ook eiken privaatbrief, dan zullen we eerst met recht in het tijdperk van „Dwingelandij en Onvrijheid" zijn ingetredenLaat allen niet-rooden er toch voor zorgen, dat deze negatieve wereldhervormers nooit de overhand in ons landje krijgen, want dan is het beslist met onze veelgeroemde vrijheid uitdan kunnen we gerust den naam van Neer- Neen lomperd, ik wil dat gij nieuwe schotels zondt koopen. Er is hier een winkel in de straat. Ja., ja.., daar is wel een winkel.. Toe, ving zijt ge nog niet weg? Ja, maar.. De kerel keerde zijne zakken om en schudde ze nit om wel te doen begrijpen dat hij geenen rooden duit bezat. Daar is geld, zei Paljas, maar gij kent het spreekwoord Potje breekt, potje betaalt. Ik zal u dat afhonden. Als ge mij zult betalen-, want het is lang geleden dat ik d9n kashouder niet meer aan gesproken heb. 't Is waar, de tijden zijn slecht. Wees nog wat geduldig of stelt ge geen vertrouwen in mij Ik, „baas zon ik in u geen vertrouwen stellen riep Graind d'Amour. Wat denkt ge welHet spaargeld dat ge my doet verzamelen kan aan niemand beter dan aan u toevertrouwd zijn. Daarenboven ik heb immers niets noodig Heb ik bier geen eten en Blapen naar lust Behandelt gij mij niet als eenen broeder.., de liefkoozingen op den onderrug er bij gevoegd Heb ik de eer niet aan uwe zijde te werken aan de zijde van den wereldberoemden Belphégor Wat moet ik meer hebben Zie baas, wilt ge mij rechtnit laten spre ken Ik beveel het u. Welnu, zoo er iemand van ons beiden is die in den anderen geen vertrouwen stelt dan ben ik bet toch niet. Wat zingt ge daar Ik zing niet, baas, en heb er zelfs geenen lust toe want ik beD bedroefd. Gij Ja, vandaag, zie ik alles zwart in. Men zon het niet zeggen. Ik geloof wel dat ge het niet kunt zien, omdat ik van binnen bedroefd ben. En waarom zyt gij droevig, mijn arme Grain d'Amour Omdat gij zelf iets op het hart draagt, dat ge mij tot biertoe verborgen hebt. Sedert den feestdag van St Lodewijk, daar ginder in het Nocrden, gaat er iets buitengewoons land in Weenland veranderen. Met onze christelijke regeering dus gearbeid aan den >Christelijken Toe komststaat waarin het woord vrijheid geen ijdele klank zal zijn 1 De bemesting der Suikerbieten. Oin verschillende redenen mogen we ver onderstellen, dat in het aanstaande jaar ongewoon veel suikerbieten gezaaid zullen worden. Wanneer de landbouwers door be werking en bemesting bet hunne bijdragen, om den oogst te vermeerderen, dan belooft de bietencultnur dit jaar een groot gewin. De suikerbiet is een gewap, dat, al» het een beetje meevalt, meer opbrengt dau eenige audere oogst. Vandaar, dat men ook niets moet nalaten, om den cogst te doen gelukken en de grootst mogelijke opbrengst te krijgen, om dezelfde reden is het een dwaasheid zich in zijn uitgaven voor bewerking (wieden, hakken enz.) en bemesting te beknibbelen. Wat men aan goede grondbe werking en bemesting uitgeef', krijgt men honderdvoudig terng. De bodem moet diep bewerkt worden, en, als men stalmest ge bruikt, moet deze vroeg in het voorjaar gf geven worden. De suikerbiet eischt, vooral ook met het oog op do groote hoeveelheden superphosphaat die gegeven worden, een kalkrijken bodem. De schuimaarde der fa briek of de kalk in anderen vorm spare men dus niet. Men i9 gewoon 6U0 K. G. eu meer superphosphaat aan suikerbieten te geven, 't Is de vraag, of de suikerbieten al dit phosphorzuur benutten en wenschelijk is, dat elke boer die bieten verbouwt, op zijn boerderij eens nagaat of hij niet te veel superphosfaat geeft, want, al gaat het pbos- forzunr niet verloren, het kan toch in den bodem in onbruikbaren vorm laug renteloos blijven liggen. Maar phosforzuur heeft de suikerbiet in tik geval noodig en een be mesting vau 400600 K. G. superphosfaat per Hectare, die men in Maart of zijn laatst in April uitzaait is absoluut noodig. Ook kali is één van de noodzakelijke behoeften der suikerbiet, 't Is reeds vaak genoeg ge zegd dat de suikerbiet een k a 1 i v e r- s 1 i n d s t e r is en ik behoef het dus niet meer te herhalpn, vooral ook, omdat het gebruik van kali in de suikerbietenculluur hoe langer zoo meer toeneemt. Men kan de om.. Ge hoeft het niet te ontkennen.. Ik ben wel een lomperd, maar ik heb toch oogen om te zien-. Men zou zeggen dat er een gevaar is dat u gedurig dreigt, en vermits ik uw werk en uw brood deel, waarom mag ik dan ook uw leod niet deelen en als ik kan u van dienst zijn Wel bedankt, vriend gij zijt een brave kerel. Ik zal u dat alles weluitleggen maar het oogenblik is slecht gekozeD, zei de ba rakspeler, terwijl hij op den kleinen Jacques wees, die bij h« t vuur zat en de soep ver zorgds. Ga eerst schotels koopen, ga. Moet ik ook w'jn medebrengen 1 Weihoe iB er geen meer gisterenavond was de fiesch nog bijna vol. Ja maar., ik heb de fiesch gebroken. Om uwe zwaarmoedigheid zokor tegen te werken Oh baas.. Het is zoo zoet zich te troosten over het leed van een auder hé Komaan, 't is al vergelen.. Breng eene andere fiesch mede en zorg dat ge ze onderweg niet breekt. Ik zal er voor zorgen, baas 1 En hij vertrok al lachend. Toen Grain d'Amour weg was, stond Paljas daar alleen met zijn zoontje. Hetgeen de kleine hem daareven over moeder verteld had, speelde hem nog in het hoofd. Hoe meer hij er over nadacht, hoe min hij wist welken zin hij aan de woorden van Ma deleine moest geven. Was het een bewijs van volkomene gela tenheid van onderwerping aan haar nederig lof Of was het integendeel een bewijs van spijt de uitdrukking van den strijd die in haar binnenste woelde tnspchen haren plicht en het verlangen van rijkdom Kortom, moest hij om die woorden juichen of bedroefd zijn In zijne onzekerheid in zijne ontroering voelde hij zich aangedrongen om zijn hart te ontlasten, Daar, kleine, zegde hij, de eerste de beste reden aanwende om een gesprek aan te knoopen, ik heb uw kle.nl zoo goed mogelijk gelapt. Ge moet voorzichtig zijn, mannetje, kali in drie verschillende vormen aan den hietengrond geven le. als k a n i e t. Men geeft dan van 600—1000 K. G„ al naar men denkt, dat de bodem meer of minder kali bevat. Deze kaïriet kan men altijd geven, van September of October in het vorige najaar, fot zelfs kort voor het zaaien. Ook kan men kaïuiet geven op alle gronden. 2e. Wil men intu8schen in hel voorjaar kalibemesting geven aan de suiberbiet in een anderen vorm dan katniet, dan gebruike men daartoe hetzij patent kali, hetzij 8e. chloorkalium. Van patentkali geeft men 800500 K. G. per hectare en van chloorkalium van 150 tot 250 K. G. per hectare. We hebben verleden jiar eeu proefveld gehad met suikerbieten op zware klei, waar chloorkalium uitstekend gewerkt heeft. Vooral op zwaardete gronden is het chloorkalium aan te bevelen. Wat de stikatofbemesting aangaat, diene h t volgende. Meu geve de suikerbieten in elk geval bij het zaaien chilisalpeter (kort er voor of een paar digen er na) bijv. 100 K. G. per H. A. op zijn min»t. Wanneer de gansche hoeveelheid uit 8 A 400 K. G. bestaat en men deze hoeveelheid niet in eens durft te geven, geve men de rest 4 6 7 weken later. Vuile Melk aan de Fabrieken. 't Is meer dan erg, zoo vuil als vaak de melk aan de zuivelfabrieken wordt afgele verd. Is de oorzaak hiervan beslist vuilheid bij sommigenbij anderen zit de meeuiug voor, dat het toch niet hindert, daar men in de fabriek al het vuil er wel weet uit te halen. De heer v. d. Burg, Zuivelcon- sulent voor Gelderland, heeft tegen die on reinheid herhaaldelijk gewaarschuwdhet kwaad schijnt in zijn provincie oog al voor te komen. Ook onlangs deed hij dit weer. Vele veehouders schreef hij schijnen de meening te z'jn toegedaan, dat als de melk aan de fabriek geleverd wordt, het er niet zoo precies op aan komt of ze met meer of minder zorg behandeld is. Het kan niet worden ontkend, dat die veehouders in den loop van den tijd wel eenigszius in die verkeerde opvattingen zijn gestijfd, daar ze dikwijls alleen in de ergste en ergerlijk ste gevallen een waarschuwing in hnis krijgen en vrij zelden een kan met slecht behan delde melk aan de fabriek wordt geweigerd. Wenschelijk ware, dat er vanwege de fa brieken in dezen strenger werd opgetreden, want het aannemen en verwerken van slecht eu als ge springt de beeneu zoo wijd oiet uiteen zetten of anders zult ge bet nog scheu ren en dat is al werk voor moeder. Jacquinet antwoorde heel naïef Ja maar, vader, ge moet me dat verge ven. Als ik zoo de beenen uiteen zet, dan is het omdat ik benauwd ben maar dat zal later wel verbeteren. A1b de moed mij ont breekt, dan denk ik aan moeder en aan zustertje en dan zeg ik bij mij zelve »'t is voor hen dat ge werkt". Goed gesproken, zei Paljas en hy tilde den kleine op en drukte hem m zijne armen. Gij zijt een brave knaap, Jacquinet, gij hebt waarlijk moeders goed hart geërfd. En hij zoende den jongen nog op beide waDgen. Zoo dat is braaf dat zie ik graag klonk eene stem achter hunnen rug. Zij keerden zich om en waren eenigszins verlegen dat zij in hunne ontboezemingen betrapt en gestoord weiden door de aankomst der eigenaarster. Dag, mijnheer Belphégor, sprak deze eenigszins verlegen, ik wilde.. Dag, moeder Béjin, antwoordde Paljas. Wat is van uwen dienst? Verschooning, zoo ik u juist kom storen, maar ik zag dat de deur openstond., eu ik beu zoo maar zonder komplimenten recht binnen gekomen. Ik meende uwe vrouw hier te vinden en- Zij wilde vertrekken. Maar gij stoort ons hoegenaamd niet, goede vrouw, bevestigde de barakspeler. Wees welkom in ons midden zijt gij overigens hier niet thuis En daarbij, gij stelt zooveel belang in ons.. Ik, ik bemin de brave lieden 1 verklaarde de oude vlakaf. Maar, zeg, ïb Madeleine reeds uitgegaan Neen, zij slaapt nog. En terwijl zij slaapt zorgt gij voor het huishouden (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1