Nummtr 35 Zondag 1 Mei 1910 33e Jaargang H Aan Prinses Juliana van Oranje-Nassau Tweede Blad EenZanger Gemeenteraadsvergadering, op haar eersten verjaardag. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Reclame. Een jaar vlood voorbij sinds den heug'lijken dag, Dat wij uw geboorte begroetten, Met blijdschap verkondden, met geestdrift en lach Aan alien en elk, die w'ontmoetten De geestdrift, die toenmaals ons zette in gloed, Is lang niet bekoeld of bedaard. Weer zwelt ons de boezem en bruist er het bloed, Nu thans voor het eerst gij verjaart. De vurige bede gericht toen tot God, Dat Hij u, Prinsesje, zou sparen, Werd gunstig verhoord, Hij toch zegend' uw lot, En wou, ons ten heil, u bewaren. Verzorgd door een Moeder voorbeeldeloos trouw, Bewaakt door een liefderijk Vader, Was immer uw hemel hier vlekkeloos blauw Tot vreugd van ons allen te gader. 8fi» Weer tooit zich de schepping in kleurrijke pracht, Bezield met een jeugdig, frisch leven. De lentezon rijst, nieuwe wasdom en kracht Wordt alles, wat ademt, gegeven. Bloei voort, eed'le spruit, teed're bloem zoo bemind, Schiet dieper steeds wortel in d'aarde, Gij zijt en gij blijft ons het dierbaarste kind, Het sieraad in Nederlands gaarde. Beseft gij nog niets van den jubel in 't land, Den feesttoon, die klinkt allerwegen Om u, aan wie Neerland zijn trouw heeft verpand, In wie al zijn hoop is gelegen, Eens zult gij begrijpen, aanvallige spruit, Hoeveel 't voor uw toekomst wil zeggen. Dat jubelt de Natie van 't Noord tot het Zuid. Haar geestdrift geen banden laat leggen. En thans ook weer slaan wij de blikken omhoog, Tot Hem, die beschikt over 't leven, Opdat Hij op u vest' een vriendelijk oog U vooi spoed, gezondheid blijv' geven, En eenmaal, getooid met de vorst'lijke kroon, Den scepter van goud in de handen, Gij stijgt op d'alouden, doorluchtigen troon, Tot welvaart en roem dezer Landen. Oud president Koosevelt. De trein, waarin de oud-president Roo sevelt uit Brussel arriveerde, kwam eenige minuten vóór den vastge«telden tijd te Rozendaal binnen. Bij aankomst begaf de Amerikaansche gezant, vergezeld van zijn secretaris, zich naar het salonrijtuig, waarbinnen de begroeting plaats vond. Het perron was geheel afgezet, niemand had toegangalleen werd aan eenige fotografen vergund een opname temaken. Na de begroeting werd het salonrij tuig van den Belgischen trein afgehaakt, en voorgereden naar het perron, waar de extratrein naar Arnhem gereed stond. Het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, werd toen in de gelegen heid geteld bij den trein te komen en hief donderende hoera's aan. Roosevelt, die met zijn vrouw voor de ruiten stond, dankte met eenige wel willende gebaren voor deze huldebetui ging. Verschillende fotografische opna men werden toen gedaan. Roosevelt bleef met den gezant, beiden staande voor de ramen, in gesprek, tot de trein te 10 6 vertrok. De trein bestond alleen uit het salon rijtuig een waggon 1ste klasse voor het gevolg en een bagagewagen. Na 10 minuten oponthoud te 's Her togenbosch werd gistermorgen van daar de Apeldoornsche reis van den ex-pre sident Roosevelt en echtgenoote, zoon, dochter, den Amerikaanschen gezant en verder gevolg voortgezet. De ingenieur Vermaas begeleidde den trein. Op het perron waren geen autoriteiten aanwezig, maar een aanzienlijke menigte. Zij juichte den oud-president hartelijk toe. Deze dankte daarvoor. In de En- gelsche en Fransche taal herinnerde hij daarbij zijn Nederlandsche afkomst en sprak er zijn vreugde over uit, zich in Nederland te bevinden. Onder luide hoera's vertrok de trein. Men seint uit Apeldoorn Roosevelt en zijn familie arriveerden hier hedenmiddag 1.15 in twee auto's op het Loo. In de eerste auto, die van den Prins, zaten Roosevelt, diens zoon en de Amerikaansche gezant. In de tweede mevrouw Roosevelt, met haar dochter en de echtgenoote van den gezant. De gasten werden op het bordes van het Paleis door den Prins en in de ves tibule door H. M. de Koningin begroet. Aan den lunch zaten ongeveer 20 gasten aan. Het vertrek had plaats met den trein van 3.36. Roosevelt en zijn zoon gingen naar Amsterdam, de anderen naar Den Haag. De bevolking van ons land. In de St. Crt. is thans de uitslag der 9e tienjaarlijksche volkstelling van 31 Dec. j.l opgenomen. Daaruit blijkt o.m. dat onze provincie telde 310 838 mannen, 311 909 vrouwen totaal 622,747, tegen 553,842 in 1899; het Rijk 2,896,154 mannen en 2,956,883 vrouwen totaal 5,853,037 tegen 5,104,137 in 1899. De gemiddelde toeneming der bevol king was dus de laatste 10 jaar 1,38, pet. In onze provincie was zij 1,18 pet in Zuid Holland het hoogst nl 1,96 pet. in Friesland, Zeeland en Groningen het laagst n 1. 0,54,0,72 en 0,90 pet. Telde men in 1899 1000 mannen tegen 1025 vrouwen thans is het 1000 mannen tegen 1021 vrouwen. De vermindering van het relatief aan tal vrouwen in het Rijk houdt verband met het eenigszins kleiner worden van het jongensoverschot bij de geborenen en het meer en meer gelijk worden der sterfte onder de beide geslachten gelijk bekend is, is de sterfte onder de mannen nog steeds grooter dan onder de vrouwen. De nieuwe spoorwegtarieven. Het Hbld geeft een overzicht van de nieuwe personentarieven, die op 1 Januari 1911 op de spoorwegen in werking zullen treden. De retourkaarten zullen gelijk bekend is, worden afgeschaft. Enkele reiskaarten zullen worden in gevoerd voor alle afstanden. tegen 3,25 cents voor de eerste klasse tegen 2,45 cents voor de tweede klas se en tegen 1,6272 cents voor de derde klasse per kilometer, met een minimum afstand van 6 K. M. Zoo noodig zal het publiek gelegen heid worden gegeven zich tevens van een plaatsbewijs voor de terugreis te voorzien, die alsdan op denzelfden dag moet worden afgelegd. Kilometerboekjes van 1000 en 500 K. M. zullen worden ingevoerd tegen 3 cents voor de eerste klasse 2,25 cents voor de tweede klasse en 1,5 cents voor de derde klasse per kilometer. Deze kilometerboekjes zullen kunnen gebruikt worden voor het maken van reizen naar alle stations der Nederland sche spoorwegmaatschappijen. Bovendien zullen nog kilometerboekjes verkrijgbaar worden gesteld voor 2 rei zen elk van 200 K.M tegen dezelfde eenheidsprijzen. Dit in verband met de bepaling, dat bij reizen met kilometer boekjes ten hoogste 200 K. M. zullen be hoeven te worden betaald. Eveneens zullen abonnementskaarten geldig voor de op Nederlandsch grond gebied gelegen lijnen der Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen worden inge voerd. Het tegenwoordig van kracht zijnde systeem van retourkaarten veor buurt verkeer zal behouden blijven, doch wor den uitgestrekt tot de 1ste klasse. De prijzen van deze eendaagsche retour kaarten zullen onverschillig het lijnge deelte in het algemeen worden berekend. tegen 5 cents voor de le kl. per kilometer tegen 3,75 cent voor de 2e kl. per kilometer tegen 2,5 cents voor de 3e kl. per kilometer. In het algemeen kost dus een retour buurtverkeer ongeveer l2/s maal den prijs van een enkele reis. die niet meer zingen kon. De Heer A. J. Wkssel, wonende Tuinder- straat 29, Rotterdam, wiens portret wij hier boven afdrukkeD. is eeu bekend karakter komiek. Gedurende geruimen tijd, zoo schrijft hij, was het mij onmogelijk, mijn beroep nit te oefeneo, omdat een cronische bronchitis mij zulks belette. Het was sedert geruimen tijd, alsof ik altijd maar verkouden bleef. Niet alleen des winters had ik daar last van, maar ook des zomers. Ik at weinig, zag er slecht uit en gaf verbazend veel fluimen op. Ik kuchte onophoudelijk en had maar werk mijo neus te snuiten. Ik had ook veel last van duizeligheid eu was daarbij zeer nerveus. Ik zal U dan ook wel niet behoeven tetzeggen, dat mijn kwaal, vooral voor mij, zeer hinder lijk was, omdat ik op het tooneel voor het pnbliek moet verschijnen. Verscheidene raadgevingen heb ik te baat genomen en daar mij niets hielp, dacht ik nimmer van mijne kwaal bevrijd te worden. Toen ik verschillende attesten in de bladen vermeld zag van personen, welke mij goed bekend waren en door de ABDIJSIROOP genezen waren, begon ook ik dit middel aan te wenden. Ik kocht een flesch Abdijsiroop van een gulden en vond er reeds dadelijk baat bij, Na achtereenvolgens nog twee fle8schen Abdijsiroop te hebben ingenomen, was ik totaal genezen. Ik zend ll hierbij mijn portret, hetwelk U met mijoe verklaiing kan publiceeren, ter wijl ik niet zal nalateu de Abdijsiroop aan te bevelen, waar ik kan. De ABDIJSIROOP, KLOOSTER SANC- TA PAULO, kost per flacon van 280 gram flfau 550 gram f2,en van 1000 giarn f 3,50. Hoe grooter fLcon, hoe voor. deeliger dusVerkrijgbaar bij de bekende wederverkoopers, alle drogisteu en de meeste Apothekers. Centraal-Depót L. I. AKKER, ROTTERDAM. Ongelukhen Te Stadskanaal (Gr.) is het lijk opgehaald van den pl. m. 40 jarigen P. v. d. P., aldaar, die daar Zaterdagavond in de Hoofddiep geraakte. De ongehuwde 22-jarige visscher P. Bouhuis is, terwijl hij zijn bedrijf uit oefende, in de Leeker-ringvaart, uitzijn schuit gevallen, en vetdronken. Het tweejarig zoontje van J. L. wonende CrooSwijkschestraat te Rotter dam, viel spelende uit eea kinderstoel, bekwam schedelbreuk en stierf aan de gevolgen. Te Renkum is uit den Rijn het lijk opgehaald van den arbeider H. V. te Oosterbeek, die den 12en dezer zijn werk op de steenfabriek bij de Klingel- beek had verlaten, zeggende dat hij zich niet wel gevoelde. Vermoedelijk is hij door een toeval getroffen en in de rivier gestort Te Heteren (Gel.) is het lijk op gehaald van den arbeider V., die reeds sedert 14 dagen vermist wordt. Een missionaris vermoord. Uit de Noord westelijke provincie van DuitschOost Afrika, het sultanaat Ruanda, komt het treurige bericht, dat Pater Loupias door inboorlingen is vermoord. Volgens een telegram van den dienstdoenden gouver neur was de missionaris naar het opper hoofd van den grensstam Lukarra gegaan om klachten over veediefstallen in naam der inboorlingen over te brengen Lukalra had niet veel zin om lang naar den pater te luisteren, hij wilde zich vewijderen waarschijnlijk om opnieuw op roof uit te gaan. Pater Loupias pakte hem bij den arm om hem tegen te houden, Lukarra woed end en gaf zijn aanhangers het beve den missionaris te dooden. Met scherpe speren vielen de woestelingen den on- gewapenaen pater aan en na een vreese- lijke mishandeling, waarbij hem talrijke diepe wonden werden toegebracht, stierf de pater den marteldood. De moordenaars zijn naar het Belgische Congo-gebied gevlucht. In hetzelfde bericht wordt nog gemeldt dat op 5 Aprilvijf dagen na de droeve gebeur tenis een versterkte politieafdeeling naar de grens is vertokken om de moordenaars op te zoeken, een jacht waaraan ook vele inboorlingen deel nemen. VLIJMEN. Gisterenavond ten 6 uur hield de raac der gemeente eene openbare vergade ring, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Aan de orde was 1 Ingekomen stukken. Deze werden voor kennisgeving aan genomen. 2 Verzoek van het Bestuur der 21e Landbouwafdeeling en van het Bestuur van den Boerenbond te Haarsteeg tot het nemen van de noodige maatregelen tot verbetering der springstieren aan de Haarsteegsche zijde, met voorstel van B. en W- Bij acclamatie wordt besloten adres santen te berichten, dat zij zich eerst tot de gemeente Hedlkhuizen moeten wenden, aangezien deze de grootste belanghebbende is. De gemeente Vlijmen zal dan later met die van Hedikhuijzen wel eene regeling treffen. 3 Verzoek van de bewoners der groote Kerk tot plaatsing van een brandspuit in die wijk, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken, aangezien de afstand van het Raadhuis, waaronder de brandspuit is geplaatst niet zoo ver is, en andere wijken zooals de Voordijk, veel verder af zijn gelegen en derhalve eerder daarvoor in aanmerking zou ko men. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoekschrift te beschikken, aange nomen. 4 Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 7 der bouwverordening. In verband met het bouwen van wo ningen, gelegen aan den Hoogen Maas dijk wordt besloten art. 7 der bouwver ordening te wijzigen. Op voorstel van den heer van Stokkum wordt mede be sloten in de verordening de bepaling vüst te leggen, dat de gevel of de muur van het woonhuis gelegen aan de zijde van den dijk, met een spouwmuur moet worden gebouwd. Door den Voorzitter werd mededeeling gedaan, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om eerlaDg de geheele bouw verordening te herzien, aangezien de practijk geleerd heeft dat vele artikelen verandering behoeven. 5 Voorstel van B en W. tot onbe woonbaar verklaring van de woning der kinderen Tamson C. no 9. Op advies van jgezondheids-commissie stellen B en W. voor de woning onbe woonbaar te verklaren De woning is ongeschikt voor verbetering De woning Is zeer vochtig, het water dat van den dijk afloopt stroomt het huisje binnen en de kap is geheel versleten zoodat voor instorting gevreesd mag worden. De heer van Wordragen vroeg of het niet wenschelijk was, dat de gemeente, met Rijkssteun, woningen gaat bouwen, waarop de Voorzitter antwoordde met een dergelijk plan reeds lang te hebben rondgeloopen doch er van is afgezien wijl door particuliere nogal wordt ge bouwd en er van woningnood dus geen sprake meer is. Besloten werd de woning onbewoonbaar te verklaren en de woning met 29 October a.s. te ontruimen- 6 Voorstel van B. en W. tot splitsing van het arrestantenlokaal. Aangezien thans, wanneer 2 personen met elkaar hebben gevochten, en door de politie worden opgebrecht in één arrestantenlokaal moeten worden onder gebracht, wordt besloten tot splitsing van het arrestantenlokaal over te gaan. 7 Voorstel van B. en W- tot vernieu wing der woningen aan den Venkant bewoond door Streugers en Heuverling- De huizen in eigendom beboorend aan de gemeente worden in bruikleen afge staan aan het armbestuur. De kosten van vernieuwing zullen ongeveer f250 bedragen. Moet het armbestuur die men- schen, die nu daar wonen, bij een ander onder dak brengen, dan kost dat jaarlijks f80 a f 100 Besloten wordt de woningen te doen verbeteren. 8 Wijziging begrooting 1910. Besloten wordt eenige posten af- en over te schrijven. De Voorzitter vraagt hierna het ge voelen van den raad inzake de veran dering van schoollokalen in een veld wachterswoning. Een commissie werd benoemd, bestaan de uit de heeren v. d. Ven, van Buul en van Wordragen. die een onderzoek zal instellen en in een volgende verga dering rapport zal uitbrengen. Na nog eenige discussie over het aannemen en het uitbetalen van loon der arbeiders werkzaam aan de verbetering van de landerijen, wordt de vergadering Echo van Zuilen «v—Ki

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5