m Derde Blad. F1^ Mandos-Vinken Provinciaal Nieuws. Heeren- Stroohoeden en Panama's NIEUWS UIT KAATSHEUVEL lummer iondag Lei aargang. I. Bisschop Waalwijk, 30 April 1910. Juliana feest. Heden den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana wappert van de openbare en vele particuliere gebouwen de nationale driekleur. Dit is de eenige feestviering, de eenige vreugde-uiting van het vaderlandslieven de en vurig oranjegezinde Waalwijk. Het is bijna :en schande dit te moeten vermelden; wij waren aan dit heugelijk feit, aan onzen naam op dit gebied an ders verplicht. Meer zullen we hiervan op het oogenblik maar niet zeggen. Kervel ontslag- Bij Kon? besluit van 27 dezer is, met ingang van 1 Juni, aan air. F. J. van Lanschot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het ar rondissement Waalwijk. Inl^rlng Nationale Militie. De lotelingen die voor korte oefening ingelijfd moeten worden, zullen afgele verd worden als volgt Te Waalwijk op Dinsdag 24 Mei as., om 9 uur voormiddags voor de gemeen ten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Ca- pelle, Drunen, Hedikhuizen met Herpt en Oud-Heusden om 9,45 voor de gemeenten Genderen, Drongelen, Meeuwen, Heusden, Sprang, Vrijhoeven-Capelle, Waspik, Almkerk, Andel, Giessen, Rijswijk en Dussen om 10.15 voor de gemeenten 's-Gra- venmoer, Raamsdonk, de Werken c a., Werkendam, Woudrichem.Wijk en Veen. Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van heden geeft de eerste foto's van de Brusselsche Wereldtentoonstelling, een elftal kiekjes, genomen door haar redacteur-fotograaf. Uit onze provincie zien we een afbeel ding van het nieuwe gedenkraam in het geheel verbouwde Stadhuis van Tilburg. Van het bezoek van Prins Hendrik op Ameland geeft dit nummer drie foto's, voorts twee van den brand der »Som- melsdijk'1, eenige schilderstukken van de Gabriël-Tentoonstelling in den Laren- schen Kunsthandel te Amsterdam enz. „Waalwijk Vooruit." Morgen speelt het le elftal van Waal wijk Vooruit den laatsten competitiewed strijd. Wilhelmina 3 ('s Bosch) zal als tegen- t- rtij optreden. Nu het le en 2e elftal /an Wilhelmina vrij zijn, kan hun 3e elftal volledig opkomen e:n kunnen zij het hun tegenstanders danig lastig maken. Opgepast dus geel zwarten flink aan gepakt om zoodoende met flinke cijfers de 2e plaats op het ranglijstje le ver overen. De wedstrijd vangt om half drie aan. Voor »W.V.« staan nog op het programma de wedstrijden voor het Zilveren Kruis. De loting hiervoor plaatste W.V. I. tegenover W-V. II. Deze eigenaardige wedstrijd zal Donderdag 5 Mei (Hemel vaartsdag) op het terrein te Waalwijk plaats hebben. Het winnende team komt dan op on zijdig terrein tegen de sterke Bergenop- zoomsche Voetbalvereeniging. Naar we tot ons genoegen verne men, heeft W V- voor de Pinksterdagen ook grootsche plannen. Waarin deze zullen bestaan, is echter nog niet met zekerheid besloten. We hopen dit echter in een volgend nummer te kunnen mel den. Volksmatiuée. Onze Liedertafel zal morgen op Musis Sacrum om 12 uur een volksmatinée geven, waarop zullen worden uitgevoerd 1 Domine Salvam fac. Giesen- 2 Neerlands tal Stille. 4 Hollands Glorie Hol. Zoo is er dan tenminste toch nog een corporatie, die den verjaardag van ons geliefd Princesje op gepaste wijze zal vieren. Mogen velen, zeer velen, opgaan naar Musis, ware het alleen om daardoor te toonen, dat zij met het streven onzer liedertafel volkomen instemmen. Frovinelale Landbouwtentoonstelling. Medailles werden nog geschonken Jhr. v.d Does de Willebois 's Bosch zilv. ined- A.J. de Roon Capelle J. A. 1 .van Heijst Baardwijk Mr. Max van Dam Breda, groote C. van Breugel Elshout W. de Graaff Meeuwen J. deu Dekker Almkerk P. Quirijns Waalwijk verguld In de voiige opgave was foutief ver meld, dat door de heeren M. J. Rijken te Capelle en D. van Campen te Dron gelen, eene zilveren medaille was ge schonken, dit moet zijn groote zilveren medaille. Dezer dagen zullen de heeren van comité verschillende ingezetenen onzer gemeente bezoeken, die eene circulaire ontvingen voor de schenking eener me daille, doch tot dusverre vergaten ze in te zenden. Wij vertrouwen dat zij zullen toonen, de belangrijke zaak die met zooveel energie wordt op touw gezet, daadwerkelijk te willen steunen. De aanvragen tot 't inzenden van ma- chinen enz- zijn reeds alom verspreid en beginnen de inschrijvingen voor de expositie reeds flink binnen te komen- Dienstregeling. In den loop der treinen op de lijn 's Bosch-Lage-Zwaluwe zijn de volgende wijzigingen gekomen. Trein 720, vroeger vertrekkende te 's Bosch om 8.20 te Waalwijk om 8.55 en aankomende te Zwaluwe om 9.59, vertrekt nu te 's Bosch om l 17, te Waalwijk om 8 52 en komt te Zwaluwe aan om 9.57. Trein no. 196 vroeger vertrekkende te 's Bosch om 10.35, te Waalwijk om 11 00 en te Zwaluwe aankomende om 11.48 vertrekt nu te 's Bosch 10 20 te Waalwijk 10 44 en komt te Zwaluwe aan om 11.31. Trein no. 734 vertrekt om 12.17 in plaats van 12.20 uit 's Bosch en komt 12.53 inplaats van 12.56 te Waalwijk aan Trein no. 324 vroeger vertrekkende te 's Bosch om 6.10, Waalwijk om 6,34 en aankomende te Zwaluwe om 7.22 vertrekt nu te 's Bosch om 6.05, Waal wijk 6.31, en komt te Zwaluwe aan om 7.22. Trein 321 vroeger vertrekkende te Zwaluwe 10 11 te Waalwijk om 11.01 en aankomende te 's Bosch 11.24, ver- t-ekt nu te Zwaluwe om 10.21, Waalwijk 11.13 en komt te 's Bosch aan om 11.36. Deze trein stopt te Kaatsheuvel-Capelle K v. K. te Raamsdonk. In het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Raamsdonk wordt geconstateerd, dat de hoop, dat het jaar 1909 voor handel en industrie beter zou zijn dan de jaren 1907 en 1908, voor het grootste gedeelte niet is verwezenlijkt. De slechte weersgesteldheid, de over vloedige regens werkten niet mede voor handel en industrie, die hier ter plaatse zoozeer van het weer afhangen, om 19C9 tot een goed jaar te maken. Ook de landbouw ondervond dit in niet geringe mate. In de bouwvakken heerschte in de tweede helft des jaars eene bedrijvig heid zooals de laatste jaren niet kunnen aanwijzen. De groote brand, die in Au gustus plaats had, was daaraan niet vreemd. Door B. en W. van Raamsdonk werden in 1909 85 vergunningen ver leend tot het oprichten of vernieuwen van gebouwen. De handel met omliggende plaatsen was zeer goed. Het verplaatsen van winkelzaken van naburige plaatsen naar hier, het zich hier vestigen van nieuwe firma's, wijst er op dat Raamsdonksveer binnen korten tijd het centrum zal zijn van middenstandszaken. De communicatie met sommige plaat sen, doch vooral met het land van Al tena, laat veel te wenschen over. Uitvoerig wordt aangetoond de treurige gesteldheid en de besliste onvoldoend heid van stoombootverkeer en het maken van een brug bepleit. Het stoombootveer is een rem voor het verkeer tusschen het land van Al tena en deze streek, een rem, die niet anders kan worden weggenomen dan door het eenige goede het maken eener brug over de Maas, bij het z.g. Keizers veer. Hopen wij dat de autoriteiten dit met ons en anderen spoedig zullen in zien, zegt het verslag. Te betreuren is het dat de plaatselijke industrie stationnair blijft en dat door ka pitaalkrachtige ingezetenen zoo weinig op industrieel gebied ondernomen wordt Te verwonderen is het mede dat onder nemers van elders zoo weinig het oog laten vallen op onze plaats waar deze zoo bij uitstek gunstig gelegen is aan groot vaarwater, verbonden is met spoor en tram, directe dagelijksche stoomboot verbindingen heeft met Amsterdam en Rotterdam en in het bezit is eener electrische centrale waardoor zeer goed- koope beweegkracht geleverd kan wor den. Wij meenen dit aan onbekendheid met onze plaats, die terecht door iederen vreemdeling als de mooiste der geheele streek genoemd wordt, te moeten wijten en is naar ons ooi deel eenige actie in deze alleszins aan te bevelen. De voor deze plaats zoo belangrijke hoepel-industrie heeft over het afgeloo- pen jaar geen bijzondere reden tot klagen. De prijzen waren beter dan in vorige jaren. Evenwel wordt dit betere grooten- deels geabsorbeerd door arbeidsloonen en hoogere huurprijzen der grientlanden. Gemaakt werden cii ca 450 000 bossen hoepels ter waarde van pl.m. f 76.000. ran Bosch herbenoemd tot Overste Tan het Broederhuis den E. W Broeder Alphonsus en tot assistenten den E.W. Broeders Lauabertus en Ambrosios. Woensdagavond zijn in een algemeen gehouden vergadering der Hanze gekozen tot leden voor de commissie van toezicht de Vakschool (schoenmakersbedrijf) de van Heeren P. Klerks Mzn. C. Vesters en A. d. Wiel. De Nieuwe Harmonie zal deelnemen aan het te houden concours van muziekge zelschappen te Helmond. Reeds wordt er druk geoefend om goed beslagen voor den dag te komen. De strijd zal wel hevig zijn, doch studie vermag alles. Wij durven op eeD goeden uitslag hopen. NIEUWKUIJK 29 April. Was de finan- cieele toestand ouzer «St. Joris* schuts in de aatste jaren niet gunstig genoeg om evenals hare zusterverenigingen eenen jaarlijkschen teerdag te houden, thans is deze in zooverre verbeterd dat de leden der schuts het eens een dagje ervan hebben kunnen nemen. Na eerst de H. Mis bijgewoond te hebben, erd eene wandeling door de gemeente ge maakt na afloop waarvan men zich vereenigde in het café van den Heer Merx teneinde daar iet verdere gedeelte van den dag in genoege- lijk samenzijn door te brengen. De landbouwer N. v. Engelen, alhier behaalde met zijn stier den len prijs op de Rijkskeuring te Waalwijk en deu 2en op de iremiekeuring te Heusden. Onze liedertafel «Oefening baart Kunst zal op 28 Mei a.s. deelnemen aan den zang- wedstrijd te Nijmegen. Haar zij het beste succes toegewenscht. VLIJMEN 29 April. Dinsdagavoud heeft de voor Vlijmen c. a. benoemde commissie van adnes hare eerste vergadering ten raadhuize alhier gehouden. Na installatie door den Voor zitter, heeft de commissie in deze vergadering een huishoudelijk reglement vastgesteld, dat ter goedkeuring aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is opgezonden. Verder zijn in deze vergadering de werkzaam- ïeden besproken, die door de commissie dienen verricht te worden. De Kerkeraad der N. H. Gemeente te Vlijmen zal 8 Mei a.s. aanbesteden het doen van herstellingen, het opnieuw stucadooren, en het verrichten van timmerwerken aan ban ken, enz. Dinsdagavond hit ld de kalververzeke- ring bij de Wed. W. van Falier een algemeene verplichte vergadering en werden de leden in kennis gesteld met den stand der kas. Niette genstaande in October de bijdrage van 40 op 25 cent gebracht was, bleek toch nog een batig saldo van ruim 30 gld. aanwezig. HERPT. De harmonie «De Eendracht* alhier is voornemens ter gelegenheid der Heu8densche kermis in het café «Central" aldaar een uitvoering te geven met medewer king van den heer A. van Ierland, humorist te Tilburg. Daar de harmonie «De Eendracht" ie Heusden een oude bekende is, zullen zeker velen dit concert gaan bijwonen. Donderdagnacht heeft het zoo hard ge vroren, dat op een paar plaatsen alhier, waar de aardappelen al beginnen uit te komen, die voorloopers nogal door den vorst geleden hebben. BESOI JEN. In ons bericht waarin wij een beschrijving gaven van de schoenen der firma Jos Groenen, is een fout ingeslopen. Er staal n.l. dat de schoenen vervaardigd zijn volgens het Original goodyar Welt Systeem. Dit moet zijn vervaardigd op de Atlas-machinen, VRIJH.-CAPPEL 30 April. Op het hulp postkantoor alhier, werd in de Rijkspost spaarbank gedurende do maand Maart inge legd de som van f 1861,50. De tus8chent\dsche keuring van springstieren zal voor deze gemeente pLats hebben op Vrijdag 13 Mei 1910 desn.ni. te 3 ure te Waalwijk. Hedenavond mede ter gelegenheid van den len verjaardag van Prinses Juliana, zal 't fanfare-corp «Sirena*, een openluchtuitvoe ring geven. De concoursnummers waarmede men a.s. Donderdag ten strijde zal gegaan, zullen alsdan ook ten gehoore gebracht worde. WASPIK. Zondag 1 Mei zal Excelsior* van Waalwijk opnieuw eene match spelen tegen «Nooit Gedacht' alhier, daar 1.1. Zon dag wegens het slechte weer na rust niet meer gespeeld kon worden. De verjaardag van prinses Juliana werd heden hier gevierd door vlaggentooi en het dragen van oranje. De schoolkinderen zongen de nationale liederen en riepen «Leve Juliana" Graag hadden zeer wat oranje-appels bij ge had. Morgen de aangekondigde optoeht in «Boven.* DUSSEN 29 April. Landverkuiters. Deze week zijn uit deze gemeente weer enkele per sonen naar Amerika vertrokken om daar hun geluk te beproeven. Moge het hun in den vreemde wel gaan. MEEUWEN 26 April. Heden had alhier de stemming plaats voor een lid van den ge meenteraad. Er waren 3 caudidaten gesteld Er werden ingeleverd 81 biljetten, waaronder 2 van onwaarde, alzoo aantal geldiga stemmen 79. Hiervan verkreeg J, H. De Graaff 46, Joh De Raad 17 en A. A. Van Turnhout 16 stem men, zoodat eerstgenoemde werd gekozen. TILBURG, 28 April. Woensdag herdacht de heer G. R. G. M. Raupp, den dag waarop hij 25 jaar geleden werd benoemd tot Burge meester. Als eerste standplaats verkreegZ.Ed. Achtb. de gemeente Geertruidenberg, om daar na te staan der gemeente Lichtenvoorde en Roermond. Bij Kon. Besluit van 22 Mei 1907, volgde eindelijk zijne benoeming tot Burgemeester vau Tilbu g. Op uitdrukkelijk verlangen van den heer Raupp zijn alle feestelijkhaden achterwege gelaten. Burgemeester Vermeulen, CAPELLE. Heden herdenkt de edel- achtb. heer G Vermeulen Wz., den dag waarop hij voor 25 jaren door Z. M. de Koning Willem III werd benoemd bur gemeester van Capelle. Hoewel ZEdelachtb. geen uiterlijk feestbetoon wenschte, zal het ons toch niet euvel geduid worden als wij hier openlijk uiting geven aan onze gevoe lens van hoogachting en waardeering voor het hoofd der gemeente Capelle en hem hier in ons blad onze harte lijkste felicitaties aanbieden, die weer klank zullen vinden in de harten van alle Capellenaren, maar ook van zijne vele vrienden en bekenden in de Langstraat en omgeving. De wijze waarop burgemeester Ver meulen zijne gemeente in deze kwart eeuw bestuurde, het wijs beleid waarmede hij al die jaren met werkzaamheid, ijver en nauwgezetheid de teugels van het bewind in handen hield, de plichten aan het burgemeestersambt verbonden /er- vulde, hebben recht op dankbaarheid, lof en waardeering van al zijne inge zetenen. Heel Capelle weet wat onder zijn be stuur is tot stand gekomen, hoe op vredige wijze burgemeester en Wethou ders met den raad hebben saamgewerkt om de belangen der gemeente overal en altijd zooveel mogelijk te bevorderen. Wij zullen geen opsomming gaan doen van alles, waartoe de burgemeester het initiatief nam, wat hij tot uitvoering leidde ot waarin hij tot voorbeeld strekte, maar vooral de landbouw en veeteelt hebben veel aan zijn ingrijpen, zijn werkkracht en goeden voorgang te danken, maar niet minder op ander ge bied strekten zijne zorgen zich uit, wij denken hier aan 't onderwijs, de verbe tering van wegen en zoo tal van zaken, die zijne aandacht vroegen niet alleen, maar die ook de vruchten van zijn werken hebben geplukt, waardoor de gemeente Capelle, zoowel bij autoriteiten als omliggende gemeenten, op admini stratief zoowel als ander gebied zulk een uitstekende naam heeft. Moge God den burgemeester van Capelle geven nog vele jaren, om, bij gestaan door zijn knappen en ijverlgen secretaris, te werken aan de be langen der hem dierbare gemeente Ca pelle, op dezelfde wijze als dit eerste 25-jarig tijdperk. Het huidige en 't na geslacht zullen hem daarvoor dank wezen Onze redactie biedt den edclachtb. jubilaris aan 't slot hare hartelijkste felicitaties en hare beste wenschen voor de toekomst Moge burgemeester Ver meulen vele jaren gespaard blijven als hoofd der gemeente Capelle, tot eigen voldoening en tot heil der plaats. Wij hopen onder laatste berichten nog iets omtrent de huldiging in den raad te kunnen geven. ■s^ Hofleveraacier Tan H. M. de Koningin 142. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B Ontvangen De nieuwste modellen ▼an THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. KAATSHEUVEL, 30 April 1910. Tentoonstelling Brussel. De heer M. v. Beurden had op ver zoek der R. K. Vakvereeniglng van Kaatsheuvel, zijne collectie Artikelen be stemd voor de internationale tentoon stelling te Brussel, geexposeerd in een der schoollokalen alhier. We waren erg benieuwd deze collectie eens te zien, te meer daar de heer M. v. Beurden tot hiertoe aan geen enkele expositie had deelgenomen. Wel wisten we reeds sinds lang dat zijn fabrikaat algemeen bekend staat als uitmuntend door elegantie en deugdelijkheid, maar bij deze gelegenheid, zoo dachten we, krijgen we eens precies en in alle onder- deelen tezien, op wat hoogte de stoom- schoenfabriek van M. v. Beurden staat in het vakkundig ontwerpen en technisch uitvoeren harer vele artikelen En dan kunnen we niet anders dan onze oprechte verwondering uitspreken over de waarlijk hooge hoogte, waartoe de heer v. Beurden zijn fabrikaat in de laatste jaren heeft weten op te voeren. Bij een eersten vluchtlgen blik op het geheel der collectie staat men gewoon weg verbluft zóó keurig en piek fijn ziet er alles uit. Rangschikking der artikelen, scha keering der kleuren, stand der modellen, alles werkt mede om den indruk van voornaam- deftig en chic, dien deze col lectie op den toeschouwer maakt, aldoor te verhoogeu en te versterken. En als men dan naderbij treedt en met nauwkeurigheid ieder artikel beziet, dan weet men niet, wat men het meest moet bewonderen en roemen, de fijnheid van smaak in het ontwerpen der modellen, de keurigheid en onbe rispelijkheid in de uitvoering en afwer king, of wel den tijn-voelenden kunstzin in de keuze dier rijke verscheidenheid van zachte en teere kleuren. Jammer dat de heer M. v. Beurden niet in de gelegenheid was mede te exposeeren het later afzonderlijk ten toongestelde paar Dames-lak-rijglaarzen. In afwachting van het verschijnen der komeet van Halley aan den hemel, geeft dit paar Charmante Dames, laarsjes reeds nu de staartster te zien, prijkend in goudkleur eu technisch volmaakt uit gevoerd, op de flanken der sierlijke laarzen. Dat heet ik eerst up to date zijn, en partij weten te trekken van de omstandigheden- Men zou dit paar gevoegelijk kunnen noemende Halley-lak-rijglaarzen van de schoenfabriek van M v. Beurden. Had de heer M. v Beurden dit laatste artikel tegelijk met andere in de school kunnen exposeeren, ongetwijfeld zou daarvoor de schittering der toch reeds zoo uiterst keurige collectie niet weinig zijn verhoogd. Wat ik hier heb neergeschreven moet de lezer niet zoozeer beschouwen als zuiver persoonlijk appreciatieNeen, uit den mond van alle vakmannen waar onder zeer bekwame die van ver uit den omtrek waren toegestroomd om deze collectie te bezichtigen, hoorde men slechts éénen uitroep, wat aller prach tigste collectie is dat toch Hulde dan aan den patroon, den coupeur en alle arbeiders die aan de vervaardiging dezer collectie hebben medegewerkt en die daarvoor schitterend getuigenis hebben afgelegd van hun hoogstaande vakkennis en hun bizondere technische bekwaamheid. Weer eens te meer wordt door onze expositie bewezen niet slechts dat het Langstr. schoenfabrikaat in geen op zicht behoeft te wijken voor het buiten- landsch schoeisel, maar tevens dat het eene vergelijking met de fijnste uit- heemsche producten glansrijk kan weer- staaL. Wanneer zal toch het Hollandsche publiek eens beginnen, het werk van eigen landfjenooten naar waarde te schatten, en niet langer schooner en beter vinden het buitenlandsche schoeisel alleen en uitsluitend omdat het van 't buitenland komt. Flink zoo. De heer W. v. Nieuwstadt heett het bestuur der R- K. Vakvereeniglng in kennis gesteld, dat hij voornemens is met 1 Sept. a s. zijn winkel aan kant te doen. We juichen dit voornemen ten zeerste toe. Moge de gedwongen winkel nering hier spoedig geheel uitgeroeid zijü. Adres. Het bestuur derR. K. Vakvereeniging voor lederbewerkers heeft besloten een adres te zenden aan H H. Schoenwin keliers in Holland waarin hunne mede werking zal gevraagd worden in zake de bestrijding van de gedwongen winkel nering, alhier. Het Bestuur heeft de vaste meening, dat van genoemde heeren zeer veel invloed, dit punt betreffende, kan uitgaan. Directeur. Door het bestuur der nieuwopgerichte Harmonie Concordia1 te Loonopzand is de Heer A. Stravers alhier aangezocht om als Dir. van Concordia op te treden. Wie de Heer S. kent wat zijn muzikale kennis betreft, zal deze keuze ten zeerste toejuichen. Als onderdirecteur der Ko ninklijke Harmonie >Euphonia« en als Directeur der verschillende Harmoniën te Drunen, Waalwijk en Vrijhoeven, heeft hij genoegzaam bewezen, berekend te zijn voor zijn taak. Met het laatstgenoemd gezelschap zal hij a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) deelnemen aan het concours teVianen. K. S. Deze actie onzer vakmannen, wordt hier met voorbeeldigen ijver gevoerd Hebben zij door hun streven, verschil lende patroonskruldenierswinkels doe:: verdwijnen, ook de broodverkoop de bakkers, aan de knechts, op rekening- van den patroon, behoort thans tot hel verleden. Thans word gestreefd naar verkorten arbeidsduur op de fabrieken- En ook dit streven hopen wij binnen niet al te langen tijd verwezenlijkt te- zien. Het bestuur heeft besloten, om dezen zomer een groote propaganda- vergadering te beleggen, om daardoor de vele ongeorganiseerde schoenmakers, die ofwel door te weinig kennis, of vrees welke ongegrond is, of lakschheid of om andere beweegredenen, op to wekken en over te halen, om als lid Vakvertoe te treden. En zoo- onzer De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9