INummer 37. Zondag 8 Mei 1910. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Uitgever: Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franto per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertkntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven., worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abounement worden speciale zeer voordeelige contr&ctm gesloten. Reclames 15 cent per regel. Een groote Figuur! sDear Teddy» is dan ook bij ons geweestMet ingenomenheid heeft de gevierde Amerikaan kennis genomen van ons land, het land zijner voorvaderen, en diens bewoners. Een idee omtrent de Hollanders is bij hem door dit bezoek veranderd, n.l. dat de Nederlanders zich wel losgemaakt hadden van het Napoleon tische tijdvak. Roosevelt meende, dat wii na den tijd van 181018 niet meer dat zelfbewuste, onafhankelijk voelende volk waren als de geschiedenis vóór dien tijd ons schildert. Hij is door zijn bezoek ten onzen,t totaal van gedachte veranderd. Hij acht ons kleine land hoog, omdat er een volk huist met groote activiteit en levenskracht, van beschaving en energie. Ook de schoonheid van ons land heeft hem in hooge mate bekoord en niet minder de kunstschatten, hier verzameld. Maar vooral hebben hem als afstammeling van een oud-Hollandsch geslacht en als democratisch voélend man diep getroffen de spontane uiting van geestdrift en sympathie, welke zijn komst overal bij het volk, het common people» heeft verwekt. Dit alles is zeer vleiend voor ons en 't doet ons zeer zeker genoegen, dat een man als Roosevelt zoo over ons denkt. Juist de woorden »een man als Roose velt» onderstreepen we, wijl we meenen, dat hij gerust iederen burger als voor beeld kan worden voor oogen gesteld. Ziedaar, een figuur, die nog niet door de kronkelwegen der diplomatie en der hooge politiek bedorven is. Ziedaar, een kern-gezond denkend man, wars van alle onoprechtheid, nog een als die 17e eeuwsche figuren, vol van »deege deeglijkheid.» Onzerzijds kunnen ook wij er trotsch op zijn, dat hij eigenlijk een der onzen is Laten wij hem ons waardig toouen De vloek der „Halfwetenschap." We kennen het leeke-dichtje van »De Genestet Geloof niet op gezag, mijnheer, Onthoud dat wel terdege. Geloof alleen wat ik u leer, En spreek mij nimmer tegen. Scherp heeft hier de leeke-dichter die groote massa onzer tegenwoordigs z.g. intellectueelen geteekend, die zich veel te groot rekenen om te gelooven, maar die gaarne volgen de leeraars, welker halfwetenschap zij voor vast slikken en dan met de stellingen en hypothesen van deze half geleerden of gepopulari seerde wetenschap schermen tegenover de eenvoudige geloovige menschen, om deze den nonsens van het bijbelsche verhaal omtrent het ontstaan der roensch- heid uit het domperige brein te praten. Het »Nieuws van den Dag» heeft in een zeer lezenswaardig hoofdartikel deze >mannekes» der half- of valsch- wetend heid heel aardig aan de kaak gesteld. En 't is goed, dat op het gevaarlijke van die halfwetendheid, welke in onze dagen maar al te vaak den driesten kop op steekt, eens gewezen wordt. Immers waar de geleerde een mogelijkheid veronderstelt, daar doceert de waanwijze wetenschap.» Vooral komt dit uit bij het z.g. Darwinisme. Nog dezer dagen schreef de eminente geleerde professor Hubrecht in een Gids-artikel letterlijk dat omtrent den eventueelen dierlijken voorvader van den mensch niets positiefs bekend is. Niets positiefs bekendOch, wat, hoog geleerde heer, ge weet er niets van. De quasi wetenschappelijke wouldt-be-ge- leerden, de halfwaan- en betweters, onze z.g, intellectuellen weten het wel beter Zij hebben gebroken met de oude sontenkraam van godsdienst en moraal 1 De mensch komt van een aap en daar mee uit I Och, och, de onnoozelen. Staring kende ze in zijn tijd ook al, toen hij dichtte De meester, in zijn wijsheid, gist, De leerling, in zijn waan, beslist. O n ge wen s ch te Vrijheid. Wij zijn een vrij volk. Wij gaan zelfs prat op onze vrijheden en zouden ons slecht kunnen gewennen aan het keurslijf van discipline, zooals dat eene naburige natie kent. Nu zij dadelijk toegegeven, dat een gepaste vrijheid een levensvoorwaar de voor een natie is zonder deze ver dort een volk, ja gaat het als een eigen staatkundige eenheid verloren. Doch.... deze vrijheidslievendheid mag nooit ont aarden in vrijheidsvergoding, die de moeder is van bandeloosheid Welnu, in enkele opzichten dreigt onze historische volksdeugd in die verwante ondeugd over te slaan- Zoo is b.v. onze jeugd vaak al te vrij in haar uitingen op straat en wegen en achten velen der ouderen het verkeerd, dat de overheid de zedelijkheid van de burgers tracht te reglementeeren en te bevoogden. Culmineert de eerste vrij heidsvergoding in den »Koning der straat,* die geen vreemdeling ongemoeid laat passeeren, de tweede is vrij typisch geteekend in het geval, dat thans eerst, na een jaar van verscholen bestaan, een ver ordening wordt toegepast op het uitstallen van onzedelijke prenten en drukwerken, gelijk die in onze hoofdstad bestaat. Zou werkelijk in het geheele jaar, waarin bedoelde verordening in werking is, ze nog niet overtreden zijn Het Handelsblad meent, dat men wel optimist moet zijn, om dit gelooven. Een feit is, dat deze verordening op den vuilhandel kalm door de uitvoerders en handhavers der wet genegeerd is gewor den. De Amsterdamsche politie- en justitie- autoriteiten hebben dus in deze slecht hun plicht verstaan. Gelukkig, dat er thans op een kente ring ten goede gewezen kan worden. Immers, met »Het Handelsblad* zeggen we Bij het opzetten van de stelling, dat de overheid de zedelijkheid van de burgers niet heelt te reglementeeren en te bevoogden, wordt eenvoudig vergeten, dat juist bij hoogere ontwikkeling, bij het verdere en inniger doordringen van het werkelijk besef van een gevoel van recht op vrijheid, op vrijheid van denken en doen, men juist beginnen mag met die vrijheden, die in de eerste plaats vrijheid geven, om anderen te hinderen of te benadeelen, te knotten.* Bij de behandeling van het geval, waarbij een boekhandelaar wegens het uitstallen van onzedelijke prenten en drukwerken tot hechtenisstraf werd ver oordeeld, wees het O. M. er op, hoe de inspecteur van Pro Juventute veel verongelukte levens van de jongens die hij zoo goed kende, aan den invloed van de overal gecolporteerde en geex- poseerde schand litteratuur toeschreef- Waarlijk, de Amsterdamsche politie verordening op dit punt helpende uit voeren, behoeft men niet bevreesd te zijn nutteloos werk te doen.» En wij voegen er nog bijMen be hoeft ook niet bevreesd te zijn dat hierdoor iets verloren gaat van de veel geroemde wijsheid van ons volk. Een dergelijke vrijheid zou een ongeu enschte vrijheid zijn, zou zijn een bandeloosheid, die ons volk zou brengen aan den rand van den zedelijken afgrond, die grijnzend gaapt uit den poel van onzedelijkheid, door dien vuilhandel en schandlitteratuur te midden van ons volk opgeborreld. Het werd hoog, hoog tijd, dat hiertegen een dam werd opgeworpen. Mogen dan ook spoedig Minister Ne- lissen's zedelijkheidsontwerpen wet zijn VLIJMEN/ (slot) 5. Voorstel van B. W. tot onbe woonbaar verklaring van de woning der kinderen Tamson C no. 9 Uit het advies der Gezondheidscom missie blijkt dat de woning ongeschikt is voor bewoning, ze is zeer vochtig, het water dat van den dijk afloopt stroomt het huisje binnen en de kap is geheel versleten zoodat voor instorting daarvan gevreesd mag worden. Bovendien ont breekt drinkwater en een privaat. Voorzitter, B W. zijn verplicht in dien zoo'n advies inkomt een besluit tot al of niet onbewoonbaarverklaring uit te lokken. Het huisje, eigendom van de kinderen Tamson is op een nacht vrijwillig door eene zekere Eekels betrokken, 't Is een klein hutje, werkelijk onbewoonbaar. Burg. en Weth. stellen voor om de datum waarop hij de woning moet heb ben verlaten, vast te stellen op uiterlijk 29 October, dat is over 6 maanden, juist zoolang als de wet ons toestaat. Boom. Krachtens rechterlijk bevel komt het onder de hamer. Voorzitter. Ja, 't is wel een eigenaardig geval, 't Zal nu wel niet veel opbrengen. De heer van Buul vraagt of de ge meente geen last er mee zal krijgen. De Voorzitter zegt hierop dat hij zelf dan de menschen uit de woning moet laten zetten. De heer van Buul vreest dat zulke menschen dan ten laste komen van het armbestuur. De Voorzitter zegt dat menschen die 9 a 10 gulden verdienen niet bij het armbestuur behoeven aan te komen, zeker niet als zij geen groot huishouden hebben of wanneer hun kinderen groot zijn. Van Wordragen. Zou het niet goed zijn als wij aan het Rijk subsidie aan vragen en dan zelf woningen gaan bouwen. Voorzitter. U bedoelt zeker een ver- eeniging in 't leven roepen. Dat plan heb ik reeds zoolang in het hoofd hangen, doch ik word van de uitvoering daar van teruggehouden, omdat de particu lieren nogal bouwen. Van Buul. Woningen zijn er wel genoeg, doch ze zijn te kostbaar. De menschen moeten te veel huur opbrengen. Voorzitter. Dat is een gevolg van de hooge eischen der bouwverordening. Hierna wordt het voorstel van B. W- met algemeene stemmen aangenomen. 6. Voorstel van B W. tot splitsing van het arrestantenlokaal Voorzitter. Het komt herhaaldelijk voor, dat het arrestantenlokaal 's nachts dienst moet doen als hotel voor dak- loozen. Komen er nu 2 dan moet men ze in een hok plaatsen. Erger wordt het echter indien 2 personen gevochten hebben en opgeborgen moeten worden, dan moet je ze bij elkaar in een locaal zetten en dat is niet wenschelijk. Zwaans. Dan kunnen ze het samen maar uitvechten. Voorzitter De kosten daarvan zijn geraamd op f 40. Er moet een muur tusschen worden opgetrokken, een deur worden aangebracht en de brits kan worden gesplitst, 't Zou voor mij een groot gemak zijn, want men kan nu dikwijls voor lastige gevallen komen te staan. Bij acclamatie wordt hierna het voor stel van B. W aangenomen. 7. Voorstel van B. W- tot vernieu wing der woningen aan den Venkant bewoond door Strengers en Heuveling. Voorzitter. De gemeente heeft daar één huis staan, waarin 2 woningen zijn. Het huis is eigendom van de gemeente, doch het armbestuur heeft er de be schikking over. 't Is eene woning gelegen aan den Hoogen Maasdijk, nabij den overweg. De woningen moeten worden verbeterd, zoo kunnen ze niet langer meer worden bewoond. Er is geen plee aan het huis, het dak moet worden ver nieuwd en de ramen moeten ook in een goeden toestand worden gebracht. Alles zal ongeveer f 250 kosten. Het armbe stuur heeft altijd gezinnen waarvoor zij huur moet betalen. Nu heeft het de be schikking over die 2 woningen. Is dat niet dan zou zulks voor het Armbestuur weer gauw een uitgaaf worden van 80 a 100 gulden per jaar, ten eeuwigen dage dus brengen die 250 gulden een goede rente op. Bovendien zijn den laatsten tijd 25 a 30 aanschrijvingen verzonden voor verbetering van woningen en diende de gemeente dus het voorbeeld te geven. Van de Ven. Zijn er geregeld van die menschen. Voorzitter. In den regel zijn er zoo een 7 a 8 te onderhouden. De andere huisjes worden gehuurd voor, ik geloof, 75 cent per week o.a. die van de Wed. Boom Boom. 50 Cent per week. Voorzitter, 't Is het beste dat wij de woningen in orde laten brengen. Komt het Armbestuur tekort, en dat zal zeker zijn als het weer zoo'n uitgaaf ieder jaar zou gaan krijgen, dan moeten wij het toch bijleggen. De Voorzitter zegt voorts nog dat Heuveling thans, nu zijn kinderen allen groot zijn huur zal moeten gaan betalen. Hij beeft werk en zal ieder week 8 a 10 gulden verdienen. Wil hij geen huur betalen dan moet hij er uit. Van de Ven Kan dat kosteloos ge beuren. Voorzitter. Ik zal ze er wel uitzetten. Van Buul vraagt of dat huisje waar Hannes Overdijk woont ook kosteloos wordt bewoond, waarop de Voorzitter antwoordt dat dat huisje geen eigendom meer is van de gemeente. Vroeger is dat wel geweest, doch Overdijk heeft het van de gemeente gekocht op afbe taling met f 40 per jaar. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. 8. Wijziging begrooting 1910. Eenige posten zijn overschreden zoo dat af- en. overschrijving moet plaats hebben De door B. en W- voorge stelde af- en overschrijvingen worden na toelichting van den Voorzitter goedge keurd. Voorzitter. Indertijd is gesproken om eenige lokalen van de openbare school te doen verbouwen in een veldwachters woning. Alvorens daarvan teekening en begrooting te laten maken, wenschte ik eerst het gevoelen van den raad te kennen, opdat geen onkosten en moei ten voor niets worden gedaan. Zwaans Hebt u zoo al eens begroot. Voorzitter. De schoollokalen moeten ook goed in orde worden gebracht, dat zal ongeveer, in het ruwe zoo maar geschat f200 kosten en de verbouwing van twee lokalen in een veldwachters woning f700. In een schoollokaal zou dan een houten vloer en een raam moe ten worden aangebracht. Daar kan dan de cursus voor land- en tuinbouw in worden gegeven en ook de lessen in de nuttige handwerken. Zwaans. Dan schiet er nog een lo kaal over. Voorzitter. Er zijn 4 lokalen. Een blijft er voor de school» een wordt dan ingericht voor de cursus in land- en tuinbouw en de twee andere lokalen worden dan ingericht voor een veld wachterswoning. Zwaans. Dan zal het een kleine woning worden. Voorzitter. Pardon, een groote Van der Ven. Beter zou het zijn dat wij ons eerst eens gingen overtuigen en dan in een volgende vergadering een besluit nemen, 't Gaat rn.i- niet aan om te beslissen over iets waarvan men zoo goed als niets weet. Voorzitter- Heel gaarne. Indien de heeren eerst eens gaan kijken is beter. Mijnheer Van Hout zal zeker altijd bereid zijn om u toegang te verleenen. Van Buul. Indien er nu direct be hoefte was aan woningen dan zou het iets anders zijn. Maar er zijn er nu genoeg disponibel. Er bestaat geen behoefte aan woningen. Voorzitter. De school staat nu toch leeg en moeten wij toch onderhouden. Bovendien is de wenschelijkheid te keu- nen gegeven om de veldwachters zoo wat op de verschillende punten van de gemeente te laten wonen. Van Buul- Kan zoo'n lokaal niet worden ingericht voor een verkooplo kaal. Voorzitter. En om vergaderingen van Boerenbond enz. in te houden Dat zou ook wel ga~n, maar er wordt een patronaatsgebouw gebouwd en dan zul len die corporatiën daarin toch hun ver gaderingen wel houden of anders doen ze dit in de schoollocalen der zusters. Bovendien is het altijd gemakkelijk als men een veldwachterswoning heeft, vroe ger had men daar altijd last mee- Ook zou het voor de gemeente een voordeel zijn daar de veldwachter nu f 80 ver goeding krijgt voor huishuur. Na nog eenige discussie wordt beslo ten eene commissie te benoemen die een onderzoek in stelt en in een volgende vergadering rapport van hare bevindin gen uitbrengt. De Voorzitter. Benoemt hiervoor de heeren Van derVen, Van Buul en Van Wordragen. De heer van Buul vraagt of voor men schen zooals Stuppers die uit hun onbe woonbaar verklaarde woning worden gezet huishuur moet worden betaald- Komt hij dan ten laste van de gemeente. Voorzitter. Het armbestuur betaalt de huur voor Stuppers, doch niet voor allen die er uit gezet worden. De heer van Buul merkt nog op, dat hij gehoord heeft dat Stuppers op de Meerheuvel werkt en maar 80 cent da gelijks krijgt. Daarvan kan hij ook geen huishuur betalen. Voorzitter, 't Minste dat door ons wordt gegeven is f 1.00- Van Buul. Dat is te weinig. Men moet een goed daggeld geven. Voorzitter. Wij werken nu op 't oogen- blik met den heer van Heesbeen samen en geven aan goede werkkrachten nu f 1.30 per dag. Van Buul. Dat is te weinig voor zulke werkkrachten. Voorzitter. Als het wat verder is dan geven wij f 1.40 per dag. Van Oijen. Als wij er nog 50 willen hebben, dan kunnen wij ze voor zoo'n daggeld krijgen- Voorzitter. Dagelijks komen er wel 4 a 5 vragen. Van Buul zegt dat het eene werkver schaffing is daarom moeten de jongelui, die niet goed naar buiten kunnen, daar geplaatst worden, maar niet allemaal getrouwde lui- Voorzitter. Ik vindt het juist uitstekend dat de hoofden van gezinnen hier blijven en niet naar Duitschland gaan. De com missaris der koningin heeft bij zijn laatste bezoek het Dag.Bestuur hierin ten zeerste geprezen, en dacht ei ook zoo over. Wat gebeurt er als de man steeds uit huis is. De kinderen verwilderen van hun vader en ook uit een oogpunt van zede lijkheid is het niet wenschelijk. Waarom behoef ik hier niet nader aan te duiden. U begrijpt dat voldoende. Als zoo'n man in Duitschland of waar ook f 12 verdient dan wordt f 5.naar huis gezonden, terwijl de f 7.— daar blijven, neen wij zijn verplicht de gehuwde zooveel mo gelijk hier te houden. Hierna volgt nog eene discussie over de vaststelling van het werkloon tusschen de heer van Buul en enkele andere leden, waarop de heer v. d. Ven opmerkt, dat de heer van Buul een verkeerde opvat ting van werkverschaffing schijnt te hebben. De heer van Oijen. Ik ben de oudste van de raad en sinds 15 jaar wethouder, doch ik heb het nog nooit zoo gehoord als tegenwoordig. Al doen B &W-nog zoo hun best dan is het nog telkens een Waalvjjkstke en Laii^strantsehe Courant,

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1