Nummer 37 Zondag 8 Mei 1910 33e Jaargang Derde Blad. fe Mandos-Vinken Provinciaal Nieuws. Heeren- Stroohoeden en Panama's Hofleverancier van il. M. de Koningin De nieuwste modellen THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. van Zuiden. Waalwijk, 7 Mei 1910. Vergadering. Algemeene vergadering van de Af deeling Waalwijk— Besoijen ven de N. R. K. L. A. B. op Zondag 8 Mei 's namiddags ten 6 uur op de St. Pauluszaal. Agenda 1. Opening en lening der notulen- 2. Installatie van nieuwe leden. 3. Bespreking propagandaclub. 4. Mededeelingen. 5. Rondvraag en sluiting. Waalwijksehe Harmonie. Toen voor eenige maanden het toen malig bestuur een voorstel deed om de Waalwijksehe Harmonie te ontbinden, werd dit zooals bekend, niet door de leden aangenomen. Het bestuur nam zijn ontslag en de harmonie ging verder, blijkbaar met meer geest en ambitie be zield. In 't begin werd goed gerepeteerd, maar allengs begon dll weer te verslap pen en wij vernamen, dat reeds verschil lende van de beste krachten als lid be dankt hadden. Thans bericht men ons dat de directeur de heer Adr. Appels zijn ontslag als zoodanig heeft genomen en wij gelooven, dat hiermee wel het einde der Waal wijksehe Harmopie is gekomen, die nog geen drie jaar haar meestal kwijnend bestaan heeft gerekt- Dus Waalwijk zit zonder een harmonie gezelschap Sehoenhandel met Oostenr^jk-Hongarije. In 1908 werd van uit Nederland in Oostenrijk ingevoerd 100 ko. schoen werk van meer dan 1200 gram per paar, ter waarde van 1430 kronen (1 kroon 50 cents)300 ko. schoenwerk van 600 —1200 gram per paar, ter waarde van 4590 kronenen 100 ko, schoenwerk van minder dari 600 gram per paar, ter waarde van 1643 kronen. Daartegenover werd in 1908 van uit Oostenrijk naar Nederland uitgevoerd 12800 ko. schoenwerk ter waarde van 157.440 kronen, benevens 1500 ko schoenwerk van caoutchouc ter waarde van 7.125 kronen. Volksgezondheid. Wij verwijzen naar achterstaande annouce, waarin door den beer G. Goutiere de mede— deeling wordt gedaan, dat voortaan al zijn broodsoorten en beschuit onder voortdurende controle van dr. Lamers en Indemans te 's BoBch zullen Btaan. Met genoegen maken wij hier melding van wijl het de eerste inrichting in onze gemeente is, die hiertoe is overgegaan. Nationale Militie. Om op 24 Mei bij de Nationale Militie te worden ingelijfd, worden opgeroepen de lote- lingeu 24 C. Manders. 33 J- A. da Folter, 32 C. Wilhelm, 31 L. M. Schapendonk, en 29 M. H. Vuchts, terwijl in September zullen worden ingelijfd de lotelingen35 P. Smolders 36 W. J. van Delft, 37 P. Span en 38 H Veltman. Waalwijk Vooruit. Donderdag j.l. had de wedstrijd W V I en II plaats. De uitslag bracht aan het 2e elftal een 5—3 overwinning. Daar er geen bonds- scheidsrechter aanwezig was, is de wedstrijd ongeldig en zal deze morgen ten half drie, op het terrein te Waalwijk worden overgespeeld Dat het morgen een vinnige Btrijd zal zijn behoeft geen betoog. Het le elftal zal er alles opzetten, om re vanche te nemen, terwijl het 2e zijn uiterste krachten zal inspannen, om dit te beletten. BAARDWIJK. Bij gelegenheid dat de Nienwe Loonsche Harmonie en Liedertafel morgen Zondag een uilstapje maken naar Drunen zal zij bij L rugkomst eenige oren bij den heer L. van Crorovoirt vertoeven en eenige Muziek- en Zangnummers ten beste geven. Ongeveer 12 uur nm. zullen zij aldaar arriveeren. Daarna znlleD zij met muziek hunnen terugtocht aanvaarden. Wij wenschen hun succes eo goed weer. DRUNEN. In een gisterenavond ge- honden vergadering van den raad dezer ge- meente werd tot onderwijzer aan de Wolfs- hoek benoemd de heer Leijtent, onder wijzer te Elshont. Plaatsgebrek noopt ous het uitvoerig ver slag tot een volgend no. te laten liggen. Ook dit jaar heelt het bestuur der Congregatie weer alles in het werk gesteld om hare leden met de kermis, vooral de9 avonds op aangename en nuttige wijze be zig te houden. Zondagavond om 5 uur geeft de harmonie en zangvereeniging een concert. Maandagavond zal om half 8 wederom een uitvoering plaats hebben van muziek en zang en komische voordrachten. Op dien avond zal ook de W.E.Z.Gel. Heer Dob belsteen uit Heeswijk een voordracht houden over den Volkszang. Dinsdagavond krijgen wij bij muziek, zang en komische rvoordrachten nog een blijspel getiteld: „Hij is zenuwachtig". Het kan niet anders of zoo'u program zal toehoor ders lokken. Moge daarom het streven van het bestuur om de jongelingen van Drunen door g - paste vroolijkheid de dikwijls gevaarlijke kermisavonden aangenaam te doen doorbren gen met den besten uilslsg bekroond wovden. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen van 11. Donderdag hield de vakvereeniging een gccombinrerde vergadering met schoen makers patroons, om onderling verschillende aangelegenheden te bespreken. Na opening door den Voorzitter sprak de lieer Roesten- berg uit Kaatsheuvel. Hij betuigde zijn leedwezen over de slappe opkomst der pa troons, een teeken dat hem weinig goeds voorspelde. Voor de aanwezige werklieden en p.itroons zette hij nogmaals het nut der samenwerking uiteeD. Op verzoek van een der heeren toonde spreker het voordeel dat het aanschaffen van eenige machine» o.a. de wals, de stans er. het afmaakmachine voor den patroon en werkm.iu kon opleveren. Over het arbeidscontract en de verplichte winkelnering gaf spreker eenige nuttige wenken en inlichtiugen. Verder sprak hij over loonsverhooging voor den werkman. Met een aansporing om nogmaals te beproeven met de patroons in overleg te treden eindigde spr. zijne r*de. Heden is het 25 jaar dat de gemeente ontvanger Er. van D:unen als zoodanig door den raad werd benoemd. Wij felieiteeien den accuraten en behulpzauien ambtenaar en hopen dat hij nog vele jaren z'ijne functie moge waarnemen. Wo sdagmiddag 11 Mei om 2 uur zal door deu burgen^ester de vakschool ge opend worden. Het bestuur van bovenge noemde school beijvert zich om de opening zoo plechtig mogelijk te doen plaats hebben. De autoriteiten en de notabelen der Ge meente zullen uitge.roodigd worden alsmede ver83billende personen buiten de gemeente die medegewerkt hebben voorde totstind- koming er van. Het is voorzeker een zeldzaam feit dat in onze gemeente het eerst een dergelijke inrich ting wordt geopend en het valt niet te ontken nen dat hierdoor de welvaart en de vooruit gang sterk zullen bevorderd worden. Drunen is op 't oogenblik aan 't herleven en de rooru tgaog nauw merkbaar wint steeds meer en meer veld. Na de opening zal op 't raadhuis de eere wijn worden aangeboden. Of een onzer harmonie's hare medewer king verleenen weet ik niet doch zekei zou dit de feeststemming verhoogen en het bestuur der Vakschool zou dit zeer zeker op prijs stellen. Ik hoop ten minste dat een ei van aan htt Bestuur der Vakschool hare inedeweiking zal toezeggen tot opluistering der opening. En de Druoenarcn die best-ff n wat er tot stand is gekomen zullen zeker door het uitsteken der Nederlandsche driekleur huune sympathie en belaugstelling laten blijken. De vakschool en hare oprichters ad mui tos annos. Onder de gemeente Elshont is gisteren avond ongeveer 10 unr de onbezoldigd rijks veldwachter De Man door den bernchten Sch. uit deze gemeente op verraderlyke wijze aan gevalion De veldwachter die van achteren werd aangevallen en zich niet kon weren, kreeg niet minder dan 11 messteken waarvan er 2 de lengte hebben van plm 40 c M. Doar de veldwachters van onze gemeente werd De Man naar dr. van S. gebracht alwaar hij werd verbonden. Hoewelzijn toestand ernstig is bestaat direct geen levensgevaar. Aanstonds iB door de gemeente-politie, met de burgemeester aan bet hoofd, naar den da der gezocht, doch de vogel was reeds gevlogen, vermoedelijk naar Duitschland. NIEUWKUIJK. De aardappelen welke hier reeds eenige dagen even boven deD grond stonden zijn door den nachtvorst van Dinsdag op Woensdag geheel zwart ge vroren. De kruisbessen, aalbessen eu erw ten hebben eveneens veel geleden. Het was een lust te zien boe mooi alles voor eenige dagen te veld stond, wat nu echter voor het grootste gedeelte verloren is. VLIJMEN. Zondagmiddag omstreeks 6 unr maakte onze harmonie „Concordia* hare Meiwaudeling door het dorp. Als gewoou- lijk werd zij op hare wandeling begeleid door eene groote drom van volk en danste de jengd vroolijk voor haar uit. Begrijpe lijk bracht die rondgang heel wat drukte in onze stille straten en kregen de pleister plaatsen, zeker ten genoege van de belang hebbende kasteleins ook haar deel van die drnkte, Maandagmiddag is de oudste inge zetene onzer gemeente, de heer Jacobns van den Avoort in den ouderdom van bijna 92 jaar overleden. De overledene, een eenvoudig man, i ie voor ieder een vrieode- lijken groet of gullen lach over had, was een der oprichters onzer harmonie, van welk gezelschap hij vele. jaren een werkzaam lid was. De handboogscbutterij „Buiten Ver wachting* heeft in hare vergadering besloten in dit seizoen naar geen binnenlandschen wedstrijd te gaan, mtar een uitstapje te maken naar Brussel en dan daar deel te nemen aan den wedstrijd voor handboog- schutterijen, welke er bij gelegenheid van de tentoonstelling gehouden wordt. Als onze schutters zich nu op eigen terrein maar eens geducht oefenen, hebbeu zij veel kans van dat uitstapje een aardig souvenir mede te brengen. Is het aan de school der Eerw. Fra ters andere jaren de gewoonte nieuwe leer lingen op den eersten schooldag in de maand Mei aan te nemen, dit jaar is «net die gewooote motten gebroken worden om dat het thans nog voor patronaat ingerichte lokaal voorloopig nog ni.ït aan zijne nieuwe bestemming kan worden gegeven. In het begin der volgende maand wordt evenwel het Patronaatsge'oonw in gebruik genomen en zal dus de aanneming van nieuwe leer lingen nog wel in dez$ maand plaats hebben. De stcomboverfabriek „De Vooruit gang* heeft aan de Gebr. Smulders te Til burg de Lvering opgedragen van een lig- gendo ketel met 16 M3 verwarmingsopper vlakte en dito machine van 12 paardekraebt, voor welker plaatsing een bijbouw aan de fabriek zal worden opgetrokken. Naar wij vernemen zal deze machine over 2 maan den in werking gestpld moeten worden. De verlofgangers der nationale militie onzer gemeente moeten zich op 21 Juni a. s.'s morgens half 9 te Heusden bevinden, waar de gebruikelijke inspectie Zal plaats hebben. Weten wij reeds lang van onzen burgemeester, dat door hem het onder houd der wegen in deze gemeente zeer behartigd wordt, ook de restauratie der gemeentegebouwen wordt door hem niet verwaarloosd. Daarvoor levert ons raad huis en inzonderheid hel voor secretarie bestemde gedeelte een sprekend bewijs. Wie thans de secretarie betreedt en ook in vroegere jaren er ooit heeft vertoefd moet verbaasd staan over de verande ring, tevens verbetering, welke hier is aangebracht. Id plaats van het kleine, te weinig ruimte biedend sterfkamer achtige secretarietje van vroeger thans een ruim, luchtig en helder belicht lo kaal, gezellig gestoffeerd. Bij het binnen treden valt het oog al dadelijk op eene sierlijke balustrade, welke den binnen tredende het >hiertoe en niet verder» toeroept en de voor het publiek bestemde ruimte scheidt van het gedeelte, waar secretaris, ambtenaar en volontair hunne werkzaamheden verrichten aan breede schrijftafels of dito lessenaar. In dit ge deelte zien wij ook een paar kolossen van kasten in stramme houding als sol daten van de lijfwacht legen den wand geposteerd, de ransel volgepakt met folianten, wetboeken, formulieren enz. Zoo was de aanblik onzer secretarie reeds voor eenige weken, maar nu sinds dien ook de beschildering, welke aan den heer Fr. Jansen was opgedragen is klaar gekomen en wanden en zoldering, kasten en deuren en ramen met frissche kleuren prijken, sierlijk loof- en bloemwerk de eentonigheid van muren en plafond breken, nu heeft ook de secretarie nog aan bekoorlijkheid gewonnen. BESOIJEN. Woensdag 27 April hield de Vereeniging van Huizenverhuurders4 alhier hare gewone jaarlijksche vergadering waarin onder meer op de agenda voorkwam. Rekening en verantwoording van 1909 1919. Verslag over genoemd dienstjaar. Verkiezing van een Bestuurslid periodieke aftreding. Vermindering van contributie enz. Na de voorlezing der notulen der vorige vergadering die onveranderd werden goed gekeurd, werd door dr,n Secretaris Penning meester rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar welke rekening met een flink batig saldo sloot. Uit hel verslag mede door den Secretaris voorgelezen bleek dan ook dat de vereeni- ging na haar nog zoo kort bestaan uitstekend werkt, zoodat door het bestuur kon worden voorgesteld de contributie die tot hedeu f 0.50 per jaar en per woning bedroeg met de helft te verminderen, hetgeen natuurlijk een bravo door de leden uitlokte. Drie nieuwe leden met dertien woningen werdeu weder geballoteerd en aangenomen, zoodat thans deze vereeniging telt 32 Ver- hunrders met 140 ingeschreven woningen, voorwaar roor een zoo kleine gemeente, een niet gering getal. Vervolgens werd tot verkiezing van een bestuurslid overgegaan en werd met bijHa algemeene stemmen het aftredend lid de Heer W. Klerkx herkozen die deze func'i dan ook weder aanvaarde. Na nog eenige besprekingen werd de ver gadering door den Voorzitter na rondvraag gesloten. Een woo d van lof mag aan het Bestuur dezer vereeniging, die in vier jaar tijda in een zoo nietig plaatsje een frisschen boom wist te kwecken die de geheele Gemeente ten goede komt, haar zsker niet worden onthouden en mogen zij met volle tevreden heid op hunnen vierjarigen arbeid nederzien. Dat deze vereeniging dan ook nog tot rijkeren bloei kooie is voorzeker de weDsch van een groot deel der gemeente. VRIJH.-CAPPEL 6 Mei. Het fanfare corps „Sirena" is j.l. Donderdagavond op een feestelijke wijze ingehaald in onze ge meente, wijl ze op 't groot nationaal concours te Vianen bekroond werd met deu 2eu prijs. Des middags te ruim 3 uur brachten eenige postduiven de blijde tijding over. Niet lang nadat dit hekend was zag men uit vele woningen de nationale driekleur wapperen, zoodat het te zien was dat het feest was. Vrijhoeven kreeg een feestelijk aanzien, de menschen begonneu te loopep, en met ongeduld werd gewacht op den tijd dat het fanfare-corps te Kaatsh.-Capelle zou aankomen. Lang reeds voor 9 uur was het in en om het station vol met be langstellend publiek. Op het perron alwaar zich t*gen aankomst van den trein een deputatie der Zang ver. „Hallelujah*, beuevens wethouder v. d. Waals bevouden kwam eindelijk de trein binnenstoomen. Toen het corps zich op het perron bevond werd het begroet met luide hoera's door het pobliek waarna de heer v. d. Waals het woord nam en zich richtte tot den voorzitter, met het Bestuur, den Direc teur en de werkende leden van „Sirena." Spreker riep hen hartelijk welkom toe en bood zijne persoonlijke, al9 burgerlijke ge- lukwenscben aan, wees voornamelijk hierop, dat het fanfare-corp« nu getoond heeft te willen en te kunnen, en dat dan de burgerij van Vrijhoeven ook ten zeerste waardeert. Nadat de heer v. d. Waals in warme bewoordingen zijn gelukwenschen hsd uilgpsproken, nam de voorzitter der Zangver. „Hallelujah* het woord, en sprak eerstens tot den voorzitter van het corps, wenschte nsmens de Z*ngver. als deputatie hem van harte geluk met deze schitterende overwinning, zeide o m. welk een voldoening het voor ben wel zijn zoude, de eerste maal met nog zoo'u jong corps ten strijde te gaan en alzoo dit werk zoo bekroond te mogen zien, want wij, zeide spr. weten dit bij er varing, wat 't is bekroond dochook zonder prijs terug te moeten keeren. Dat dit nu alzoo is dat is in hoofdzaak te danken (zich tot den directeur richtende) aan de goede, ijverige en talentvolle leiding van U. Gij zijt het die de vereeniging tot op deze hoogte hebt gebracht, wij brengen U onze holde, als blijk bieden wij U dezen lauwer krans aan, met den hartgrondigen wensch dat er in de toekomst voor „Sirena" nog vele zijn weggelegd. De directeur der Zangver. de heer Kooien hing „SirenaV directeur den krans om waarop de luide boera's volgden, en de fanfare het lang leve aanhief. De voorzitter van „Sirena* Burgemeester van Heeckeren, dankte de sprekers voor de holde hen thans bewezen. In optocht ging het na langzaam onder het spelen der muziek naar 's Burgemeesters woning alwaar de le den van het corps met het bestaar der Zangver. en dat der fanfare op hartelijke gulle wijze werden onthaald. Tot laai in den avond was men daar gezellig bijeen, zoodat aan het einde allen in dankbare en zeei genoegelijke stemming huiswaarts keerden Niet licht zal dien dag door het fanfare-corps vergeten worden. Ten slotte willen ook wij niet nalaten onze welgemeende felicitatie'» aan te bieden aan het Bestuur, de leden, doch bijzonder zij hulde gebracht aan den heer Stravers, Directeur-instructeur, die moeite noch tijd spaart, doch alle zijne talenten geeft voor den bloei vau „Sirena." I)at „Sirena" leve, groei*- en bloeie. CAPELLË Maandag en Dinsdag was 't voor de C«pelsche schooljeugd feest. De Edel- aebtb. Heer G. Vermeulen onthaalde op die dagen respectievelijk de schoolkinderen uit do Kom en de Heistraat, ter gelegenheid zijner 25-jarige ambtsvervulling. In beide scholen werden Z. Edelachtb. eenige toepasselijke lie deren toe gezongen. Tot onzen spijt vergaten we in ons vorig nummer te vermelden, dat ook de jonge jaffr. E. Pb. Sneep mede gecollecteerd heeft v< or de schadelijdenden bij den brand. Bij het verleden week gehouden over gangsexamen op de Rijksnormaallessen te Waalwijk werden uit onze gemeente bevor derd van de 3e naar de 4e klasse. A. Kerst en M. Verhoeven, van de 2e naar de 3e klasse Mej. J.a de Jong en van de le naar de 2e klas se Mej. A.a Verhoeven. Door het comité tot ondersteuning van hen, die de meeste finaucieele schade leden b:j den brand, is gecollecteerd de som van f 129, waarvan f 104 voor de wed. v. O. werd uit getrokken, f 20 voor H. B. en f 5 voor J. v. B. Met geuoegen vermelden we, dat door A. v. V. en D. v. T. geheel vrijwillig hun aandeel werd afgestaan aan de Wed. v. O niet omdat ze het zelf niet noodig haddeu, doch uit menscb- lievendheid tegenover de Wed. v. O. die in 't geheel niet verzekerd was. Een woord van dank aan het comité en aau de jonge dames, die zoo bereidwillig waren, te collecteereB, moge hier een plaats vinden WASPIK. Op Hemelvaartsdag speelde „Nooit Gedacht* alhier een match tegen „B.V.C" van Besoijen. Stand 4-2 in 't voordeel van „B.V.C." Het spel was vooral op 't laatst zeer ruw, zoodat we in 'i ge heel niet van een friendly game kannen spreken. Donderdagmorgen 11. klonken reeds zeer vroeg de lastige tonen onzer harmonie over Waspiks velden. De muzikale dauw trappers maakten hun omgang over Boven en de Vaart en kwamen met frissche opge wektheid weer in de zaal aan. Voor de opbrengst der collecte, ge houden door de heeren Vincentianen ter vipring van het gouden Priesterfeest van den H E. Heer Deken, z^l een tapijt in 't priesterkoor der kerk gekocht worden. RAAMSDONKSVEER. St. Gabriel. Zondag j. 1. had te Raamsdonksveer in het R- K- Liefdegesticht eene vergade ring plaats der afdeeling >St. Gabriel4 van R K Post- en Telegraafbeambten. Omstreeks 5 uur des namiddags werd de vergadering door den Voorzitter de Heer B Heijne met den gebruikehjken Cluistelijken groet geopend. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, verschenen ten half zeven uur, door de Afdeeling hiertoe uitge- noodigd ter vergadering de Heeren Mr. H. Allard te Geertruidenberg als Be schermheer en F. M. A. J. ridder de van der Schueren. Burgemeester van Raamsdonk als Eere-voorzitter. Door den Eerw. Adviseur werden de voorname bezoekers verwelkomd, waarna zij de voor hen gereserveerde plaatsen in bezit namen Hierna had de installatie plaats waar na de Voorzitter der Afdeeling de zoo juist binnengekomenen hartelijk toe sprak. Op verzoek van den Voorzitter werden door den Secretaris na een korte toe spraak deu Beschermheer en den Eere voorzitter de prachtige verguld zilveren insignes aangehecht, terwijl den Eerw. Heer Adviseur, namens de Afdeeling voor al het goede de Afdeeling bewe zen, een zeldzaam prachtig insigne met lint werd overhandigd. Vervolgens werd de eere-wijn aange boden en een toast op de gezondheid van de zoo juist gei'nstalleerden uitge bracht. In een gloedvolle rede werd door elk der hooge bezoekers de vergadering de verzekering gegeven, dat de algemeene zoowel de persoonlijke belangen, indien die zich mochten voor doen van hunnen steun verzekerd konden zijn. Te ongeveer half negen, werd, nadat de avond gezellig was dooi gebracht eu nadat uit volle borst het >Bondslled4 en

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9