Tweede Blad Firma Mandos-Vinken Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws, BUITENLAND." Engeland. BINNENLAND. Frankrijk. Spanje. Azië. België. Nummer 38. Donderdag 12 Mei 1910. 33e Jaargang. lofleveraocier van II. M. de Koningin. De nieuwste modellen THE PANAMA HAT Co Ltd, tot in de fijnste qualiteiten. Be Echo van het Zuiden De dood van Koning Eduard. Dinsdag, Woensdag en Donderdag der volgcpdc week zal het stoffelijk overschot van koniüg Edaard in het' openbaar ten toongesteld liggen in den Westminster Hall en Vrijdag daarop heelt de plechtige bij zetting in de slotkapel te Windsor plaats. Er blijken nu heel wat vorstelijke personen voor die begrafenis over te kot len. Zij zullen twee of drie dagen van te voren ia Londen arriveeren en hun intrek nemen in het Buckingham-paleis. Het vermoeden, dat ook keizer Wilhelm over zou komen, heeft zekerheid gekregen. De aartshertog- troonopvolger Frans Ferdinand zal den keizer van Oostenrijk vertegenwoordigen. Ook de Turksche kroonprins komt, vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken. Er was eerst sprake van, dat koning Alfons de reis naar Engeland maken zou, doch dat wordt weer tegengesprokenhij zal zich door den infant Ferdinand laten vertegen woordigen. Wel komt, zoo men weet, de jeugdige Portugeesche koning. Dat de koning van Noorwegen en zijn gemalin (de laatste is een dochter van wijlen koning Eduard) zoo gauw mogelijk zouden overkomen, was te voorzien. Gistermorgen staken zij te Vlissingen in zee en bij hun aankomst is er in de sterfkamer een korte godsdienst oefening gehouden, waarbij ook koning George en koningin Maria tegenwoordig waren. De hertog en de hertogin van Coburg gaan heden via Vlissingen naar Londen. Ds koning van Denemarken, die in Nizza was, vertrok gisteravond naar de Engel8che hoofdstad. Naar verluidt komt verder koning Ferdinand van Bulgarije over. De koning van Roemenië zendt prins Fer dinand. De hertog van Aosta zal Italië vertegenwoordigen; prins Hendrik ons land. Ook de Servische troonopvolger komt. Maar men verwacht den Griekschen koning in eigen persoon. Zweden wordt vertegenwoor digd door prins Willem. Van Japan komt een keizerlijke prins. Roosevelt lijkt de aangewezen man om de Vereen. Staten te representeeren. Ook de keizerin-weduwe van Rusland komt. De overleden Zoning ligt, zooals een hoog hofbeambte vertelde, als iu sluimer op zijn doodsbed. Zijn trekken vertoonen geen spoor van doodstrijd. De doode is gekleed in een rose zijden slaaprok. Zijn handen ziju niet op de borst gevouwen, doch liggen langs bet lichaam. Het bekende geneeskundige blad „Lancet^ stelt nog eens vast, dat de koning gestorven is tengevolge van een gebrek aan het hart, voortgekomen uit bronchitis. De laatste uren van den koning verliepen absoluut rustig en pijnloos. Koning Eduard heeft een goede pers, zoowel in het Britsche rijk als daaarbuiten waardeert men in den vorst die is heen gegaan, den Koning en den Mensch. De Engelscke ochtendbladen, die alle in rouwrand verschenen, bevatten lange hoofd artikelen over bet afsterven van koning Edward, en wijdden zonder uitzondering in de meest waardeerende bewoordingen uit over de groote staatsmanseigenschappen van den overleden koning en over de belang rijke positie, welke Engeland onder zijn regeering in de Europ-esche politiek heeft veiworven. De Duitsche, Frausche en Italiaanscbe bladen wijdden eveneens hoogvraardeerende beschouwingen aan de nagedachetnis van den overleden koning. Ook de Nederlandsche pers is haast een stemmig in haar waardeering voor den overleden Vorst, die na r het „Centrum" schrijft, „getoond heeft een man van be- teekenis te zijn, en aan het land, dat hij geroepen was als constitutioneel vorst te besturen, onmiskenbare diensten heeft be wezen. De nieuwe Koning. Wel op een zeer ongelukkig oogenblik is Edward VII heengegaan. Een moeilijke beslissing wachtte hem, een beslissing waarin het land zijne wijsheid en zijne levenservaring zoo goed had kunnen gebruiken. Een ernstige constitutioneele crisis wacht thans baar op lossing, en moeilijk is de taak zeker, die thans zijn opvolger wordt opgelegd. George Frederick Ernest Albert, de t weede en eenig overgebleven zoon van Koning Edward en koningin Alexandra die zijn vader opvolgt als koning van Engeland en den naam aan zal nemen van George V. is geboren 3 Juni 1866, zeventien maanden na de geboorte van zijn ouderen broeder, den hertog van Clarenee die op 14 Jauuari 1892 overleed. Alt jongens waren die beide broeders on afscheidelijke kameraden. Zij deden ook tegelijk in het jaar 1877 bun intrede bij de marine en bleven twee jaren op het op leidingsschip Britannia/ De jongere broeder die niet kon ver moeden dat hij eens den troon van Groot- Britannië zon beklimmen, legde zich met de borst toe op de zeevaart, deed zijn examen met groot succes en kreeg io 1890 het bevel over de kannonneerboot „Trush." In het jaar 1892 sleepte een hevige ziekte den hertog van Clarenee ten grave en George, die thans erfgenaam van den troon was geworden, kreeg den titel van hertog van York In Mei van het volgende jaar verloofde hij zich met princes Mary vau Teek, (prin ses May), eeo lievelinge van Koningin Vic toria en hun huwelijk werd op lJulid.a.v. voltrokken in de Chapel Royal. St. James. Uit dit huwelijk zijn geboren prins Eduard Albert (23 Juni 1894), prins Albeit Frederick (14 December 1895), princes Victoria Alex andria (25 April 1897) prins Hendrik Wilhelm (31 Maart 1900), prins George Eduard (20 December 1902) en prins Jan Karei 12 Juli 1905.) Als troonopvolger maakte hij verschillende groote reizen, o.a. naar Australië, Nieuw Zeeland, Zuid Afrika, Canada, New. Found- land en Indië. Zonder twijfel heeft hij tijdeDS die reizen een groote kennis opgedaan en de landen grondig leeren kennen, welke hij nu moet gaan be9tudeeren. Dc bijna zestienjarige Prins Eduard van Wales, die nu erfgenaam van den troon is, zal wel spoedig door den koning tot prins van Wales en graaf van Cherter verheven wordpn, maar al dadelijk heeft hij den titel van hertog van Cornwall geërfd. Aan dat hertogdom, waartoe ook grond in Zuid- Londen behoort is een inkomen van 80,000 'sjaars verbonden. Dat geld word1 tot ziju meerderjarigheid belegd, zoodat hij dan uit dien hoofde een zes millioen gulden rijk zal worden plus bet doorgaande inkomen. Koning Eduard beeft bij zijn meerderjarig worden voor het dus belegde geld Sandringham gekocht. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen van j De herstemming. Er zijn nu gekozen, volgens de opgaven van het Ministerie van Binnenlandscbe Zaken 711 liberalen (Action liberalen) 17 nationa listen, 59 progressiever), 93 republikeinen 248 radicalen en en radicaal-socialisten, 29 onafhankelijke socialisten en 74 geunifieerde socialisten. Dus telt de oppositie 147 ledende overgroote meerderheid is dus voor Briand. Toch zijn er niet mir.der dan 200 nieuwe Kamerleden gekozen. En sommige bladen der rechtezijde troos ten zich met de schrale hoop, dat Briant niet weet, wat deze nieuwen hem zullen leveren. Maar zij zijn toch allen op een bepaald program gekozen. Neen, men behoeft zich niet te vleien met de hoop, dat de nieuwe Kamer beter zal zijn, dan de oude. De stand der partijen is heel weinig ge wijzigd, alleen is het geheel nog een beetje verder naar links geschoven, doordat de radikalen een twintigtal zetels hebben ver loren aan de socialisten. Maar verder is het beloofde succes der katholieken bij de hr-rstemmingeu uitgebleven. Zij zijn niet verder achteruit geslagen, dat ia waaren ook kan niet worden ontkend, dat verschillende katholieken heel dicht bij de overwinning zijn geweest Maar van winsten is nog geen sprake, en de herstellende stemming, die ons het katholieke Frankrijk moet hergeveD, blijft uit. Twee teekenende feiten. De verkiezingen in Spanje. De regeering voorziet, dat er gekozen zuilen worden 230 liberalen, 104 conserva tieven, 43 republikeinen en 1 socialist. De ministerieele meerderheid zou dan 60 stem men boven alle oppositiepartijen bedrageD. Chinecsebe parlement. China zal binnenkort een soort van par lement krijgen en 'angzamerhand een con stitutioneel rijk worden. Reuter seint nl. uit. Peking, dat er een decreet openbaar gemaakt is, betreffende de opening van een Adviseerende Kamer op den eersten dag der negende maand. Deze Kamer zal den grondslag vormen voor een later parlement en uit negentig leden, voor het grootste deel leden van het Keizerlijk Huis en verder aristocraten en ambtenaren, bestaan. Sedert den dood van koning Leopold zijn 30 millioen Congo-waarden verdienen, d e den Belgischen staat behoorden. De minis ter van koloniën en zijn collega's hebben tot heden toe tevergeefs daarnaar gezocht. Thans komt de socialist Vandervelde ver tellen, waar de som gebleven is op zijn sterfbed heeft Koning Leopold zijn voor- maligen kamerdienaar Gustaaf De Gueldre opgedragen uit een huis in Brussel een aantal koffers Daar de bank van de Socié Gé nérale te laten brengen. In die bank heeft barones Vaughan (met wie de koning ker kelijk getrouwd is geweest) ze in ontvangst genomen en in haar safe gesloteD. Volgen» Vandervelde zaten iu die koffers de dertig millioen. De dood van Koning Eduard VII H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van koning Eduard VII doen vertegenwoordigen door Z- K. H. den Prins der Nederlanden, die tot het vol brengen van die zending met het pant serschip Van Heemskerck naar Londen zal worden overgebracht. Z. K. H. zal als hoofd der missie vergezeld worden door twee leden van het Militaire Huis van H.M. de Koningin. Het Hof zal vermoedelijk voor 14 da gen rouw aannemen over den dood van Koning Eduard. Oud—minister Foek. Op 81-jarigen leeftijd is te 's Hage overleden Mr. C. Fock oud-minister van Binnenl. Zaken, oud-commissaris der Koningin in Zuid-Holland, oud-Burge meester van Haarlem en Amsterdam, commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw- De begrafenis zal Woensdag ochtend op Nieuw Eik en Duinen plaats hebben. De minister van justitie. Bij Kon. Besl. van 10 Mei 1910 no. 39, is: lo. met ingang van 11 Mei 1910, aan rr.r. A. P. L Nelissen, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als Minister van Justitie, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den Lande bewezen 2o. tijdens de ontstentenis van een Minister van Justitie het beheer vau het Departement van Justitie, ad interim opgedragen aan den Minister van Bin nenland.' che Zaken, mr. Th. Heemskerk. Ofschoon niet onverwacht, zal van dit Koninklijk besluit toch door zeer velen in den lande met leedwezen kennis worden genomen- In minister Nelissen toch verliest het land en meer in het bijzonder ons Chris- lijk volksdeel, een bewindsman, op wien van het begin van zijn optreden af, hooge verwachtingen waren gebouwd. En die verwactitingen heeft minister Nelissen niet beschaamd. Al zijn kracht en meer dan zijn kracht, gaf hij aan zijn hooge taak Zijn gezond heid werd ondermijnd en geschokt Zóó zelfs, dat hij zich genoodzaakt zag aan H- M. de Koningin ontslag uit zijne hooge betrekking te verzoeken. In dit ontslag ligt iets, wat tot droefheid stemt. Wij hadden zoo gaarne minister Ne lissen zijn veelomvattende plannen ten uitvoer zien brengen zoo gaarne hadden wij hem de vruchten zien plukken van dien onvermoeiden arbeid, welke zijne krachten sloopte.... Het heeft niet zoo mogen zijn. Ongelukken in bet Landbouwbedrijf. Nopens de enquête in de vergadering van het Nederl- Landbouwcomité op touw gezet betreffende de ongevallen voorkomende in de landbouwbedrijven geeft het comité thans een rapport uit. De uitkomsten wettigen een bevesti gend a'ntwoord op de vraag of in dezen tijd eene wettelijke verzekering loonend is. Tusschen 11 Augustus 1908 en 31 Juli 1909/kwamen ruim 2800 ongevallen voor. Dit is vermoedelijk nog niet het geheele aantal. De meeste ongevallen kwamen voor in Zuid-Holland, Gelder land en Noord-Brabant, in dit laatste gewest 265. Van de 2800 ongevallen waren 1004 ernstig, 72 levensgevaarlijk en 52 hadden den dood ten gevolge. Dit is 2 pCt van alle ongevallen. De industrie wijst een cijfer aan van 0,45 pCt. Hieruit blijkt dat de bewering, dat de landbouw geen gevaar voor den arbeider oplevert, wel te optimistisch mag genoemd. Door snijdende werktuigen werden 535, door val 732, door paarden 304 en door hoornvee 196 ongelukken ver oorzaakt. Noord-Brabant was de hoogst gerang schikte in alle cijferreeksen. «een audiëntie, maar cour. De Amsterdamsche brieischrijver van de Arnh. Ct., het aanstaande Kon- Be zoek besprekende, zegt, dat ook van de zijde van het Kon. Huis zelf reeds maat regelen zijn getroffen. Zoo zal ditmaal niet, zooals gewoonlijk bij het jaarlijksch bezoek audiëntie worden verleend, maar er zal cour worden ge houden. Het verschil daartusschen is 't volgende Op audiëntie mag ieder komen, die zich daartoe voelt geroepen, en vooral zij maken daar gebruik van, die in den loop van het jaar geridderd werden. Verder komen de officieren van leger en vloot van heinde en ver naar de hoofdstad om zich aan Hare Majesteit te laten voorstellen of te bedanken voor gemaakte promotie. Thans mogen alleen zij komen, die al eens kennis maakten met het Hoofd van den Staat, waardoor natuurlijk het aantal personen, dat het Koninklijk Paleis be zoeken zal, veel minder groot is dan gewoonlijk. Dit doet als logisch gevolg het aantal logeergasten belangrijk in krimpen, en zal een niet onbelangrijk schadepostje voor de hotelhouders zijn. Een ander gevolg is, dat ook Hare Majesteit het minder vermoeiend heeft, want zoo'n audiëntie van eenige uren is werkelijk geen gemakkelijke taak. Het schijnt op het oogenblik wel weer noodig te zijn de Koningin voor groote ver moeienis te sparen, want de geruchten, die in den laatsten tijd de ronde deden, dat weer een vermeerdering van het Koninklijk gezin te wachten is, werden mij thans bevestigd Waalwijk, 11 Mei 1910. Straat. Naar wij thans vernemen, zal in de aanstaande week een openbare gemeen teraadsvergadering gehouden worden, waarin door B- en W- zal worden vooi gesteld dc nieuwe straat zoo spoedig mogelijk aan te leggen en de daaraan gelegen terreinen over te doen aan de combinatie, waarvan sprake was in de vorige Raadsvergadering. De onderhandelingen tusschen B. W. en de bewuste combinatie moeten tot een goed einde geleid hebben. 50 Jarig bestaan der gasfabriek. Gisteren was het 50 jaar geleden dat aan de gasfabriek opgericht door den heer De Vos, de eerste steen werd ge legd. In October a. s. zal het feit, dat de fabriek voor 50 jaren net eerste gas le verde, teestelijk worden herdacht Examen. Gisteren legde te Breda met gunstig gevolg het examen voor lager onderwijs af, de eerw. Zuster Justina uit Oirschot in de wereld mej. Wilhelmina van Liempt uit Waalwijk. Gouden Bruiloft. Onder zeer groote belangstelling van familie, kennissen, buurtschap en ingeze tenen dezer gemeente, smaakten 1. 1 Maandag de echtelieden Papenhoven, het zeldzame voorrecht, omgeven door een groote schaar van kinderen en kleinkin deren hun gouden bruiloft te herdenken. Door de goede zorgen der commissie door de buren gekozen, en welke wij reeds meermalen vermeldden, was de woning netjes met groen en bloemen versierd. Van bijna alle huizen wapper de de nationale driekleur, wat aan de omgeving een feestelijk aanzien gaf Des morgens werd in de parochiekerk St. Jan Baptist, waarheen het gouden paar per rijtuig gebracht werd, een H. Mis opgedragen, waarbij door het Zang koor in vereeniging met dat van de St. Antoniusparochie, een vierstemmige mis van Loos op hoogst verdienstelijke wijze werd gezongen- Na de Mis werd van de jubilarissen en familie eene foto genomen en. toen begon het huiselijk feest. Tal van inge zetenen, waaronder de edelachtb. heer Burgemeester, die het brave echtpaar een gratieficatie van H M. de Koningin ter hand stelde, de commissie, die het geschenk der buurt overhandigde, gees telijke autoriteiten e m. a. kwamen het gouden paar complimenteeren. De over- talrijke blijken van belangstelling zijn een bewijs van de hoogachting, die men koestert voor deze brave oudjes, die hun leven hebben gewerkt voor hun huis ouden en hunne kinderen. Des avonds brachten de harmonie St. Crispijn die wederom uit een dood her rezen schijnt te zijn en de Waalwijksche Harmonie die niet, zooals wij in ons vorig nummer vermoedden, ten doode schijnt opgeschreven, maar zelfs een nieuwen directeur heeft benoemd, eene welgeslaagde serenade die veel volk op de been bracht. Wij voegen onze hartelijke felicitaties bij de vele en wenschen hen nog vele jaren een vredigen, rustigen ouden dag. Directeur. Tot directeur de Waalwijksche Har monie4 is benoemd, de heer G. Simons, gepensionneerd stafmuzikant van t 2e Regiment Infanterie. Kon. Marechuussée. Bij het op 2 en 3 Mei j.l. gehouden examen voor den rang van brigadier- titulair zijn o.m, geslaagd, de marechaus see te paard Van Kleef en Van Tichelt en' de marechaussee te voet, Robijn en Sijsterman. Lijst va» hoogstaangeslagenen in de Rijks- dlreete belastingen in de provincie Noord Brabant. Hieronder volgt een lijstje van eenige hoogst aangeslagenen in de provincie Noord-Brabant. E. A. v. d Aa te Vlijmen, geboren te Hedikhuizen 28 Sept. 1854. W. J. Blom te Vlijmen, geboren te Beverwijk 22 Sept. 1842. C- L. Bressers te Dongen geboren te Dongen 25 Dec 1856. G. v. Everdingen te Heusden, geboren te Deil 30 April 1851. P. v. Gastel te Dongen, geboren te Terheiden 15 Sept. 1839- C. Gutteling te Raamsdonk, geboren te Gapingen 15 Juli 1844. Mr. G. J. H. Heere te Raamsdonk, geboren te Raamsdonk 17 Febr. 1843. P. L. Honcoop te Heusden, geboren te Hedikhuizen 20 Dec. .1838. H- v. Iersel te Udenhout, geboren te Udenhout 31 Jan. 1854. W. A. A. J .v. Iersel te Udenhout, geboren te Udenhout 25 Nov. 1865. S. D. Lankhmjzen te Raamsdonk ge boren te Raamsdonk 13 Dec. 1857. M A. Van Loon te Waalwijk, geboren te Waalwijk 23 April 1865. B. A. Middelkoop te Capelle, geboren te Capelle 12 Oct. 1845. A. F. Mommersteeg te Vlijmen, geb. te Vlijmen 1 Maart 1149. A- Naaijen te Andel c- a. geboren te Andel c. a. 12 Nov. 1849. J. Quirijns te Capelle, geboren te Sprang 12 Jan. 1127. C De Roon Mzn. te Capelle, geboren te Capelle 20 Dec. 1850. M. J. De Roon te Wijk, c. a- geboren te Capelle 14 Maart 1876. W. De Roon te Waspik, geboren te Waspik 7 Aug. 1853. G. H. Simonis te Raamsdonk, geboren te Raamsdonk 21 Aug. 1844. A- Z. Snoek te Almkerk, geboren te Almkerk 17 Febr. 187 L H. A. Stams te Dongen, geboren te Rotterdam 27 April 1857. J. B. Timmermans Wzn. te Waalwijk geboren te Waalwijk 22 Maart 1840. J. Timmermans Wzn. te Waalwijk, geboren te Waalwijk 25 Maart 1834. S- Verhagen te Heusden, geboren te Heusden 24 Sept. 1848. Jhr. Mr. E. J. B. J. M- Verheijen te Loon-op-Zand geboren te 's Hertogen bosch 3 Dec. 1854. H. A. J. Verhoeven te Heusden geb. te Heusden 30 Juli 1847. L G. C. Verhoeven te Heusden geb. te Heusden 22 Sept. 1851- G. Vermeulen Wzn. te Capelle, geb. te Capelle 30 Aug. 1844. C. B. Vos Tz., te Wijk c. a. geboren te Wijk c. a. 13 Sept. 1866. H. J. M. Witlox te Waalwijk geboren te Waalwijk 14 Dec. 1861. P. H. C. Wijten te Waalwijk, geboren te Waalwijk 30 Sept. 1839. Roomsche Volkslectuur. De slechte colportage-lectuur heeft den laatsten tijd een onrustbarenden omvang genomen. Meermalen reeds werd er van katholieke zijde ernstig tegen ge waarschuwd maar de ondervinding leerde, dat waarschuwen alléén niet vol doende was. Er moest gehandeld worden niet alleen in negatieven of waarschu wenden zin, maar vooral in positieven zin, n. 1. door het uitgeven van een katholiek colportage-werk, dat strekken zou als tegengif voor de zoogenaamd neutrale,4 maar in werkelijkheid meestal anti godsdienstige en zedelooze colpor tage romans. Het initiatief voor zulk een katholieke uitgave, waaraan reeds jarenlang een steeds dringender geworden behoefte bestond, werd onlangs genomen door den katholieken volksschrijver Jan v. d. Horst. Deze stelde zich in verbinding met de Naaml Venn. »Aug. Pellemans Boek en Kunstdrukkerij4 te Helmond en weldra werd besloten tot de uitgave van een nieuw groot werk van dien schrijver, getiteld: >Gouddorst en Misdaad4 of Margoli de Rooverhoofdman.4 Het ver haal zal bestaan uit 51 wekelijksche af- levertngen van slechts drie centelke aflevering zal een mooi verzorgd boekje van 16 blz zijn. Reeds circuleerden in onze Roomsche Pers verechillende berichten en mede- deelingen, die blijk gaven van groote sympathie voor deze onderneming. Eindelijk is de eerste aflevering ver schenen, gedrukt in een oplaag van niet minder dan 200.000 exemplaren, die gratis over het geheele land verspreid worden. Op dit oogenblik is de verspreiding in de plaatsen waar agentschappen geves tigd zijn, reeds in vollen gang I Wij ontvingen een exemplaar van die eerste aflevering. Het is een keurig boekje, waarvan de inhoud bovendien volkomen aan den titel beantwoordt spannende en aangrijpende lectuur Wij zijn dan ook overtuigd, dat deze grootsche onderneming met schitterend succes bekroond zal worden en duizenden katholieken zich zullen abonneeren op dit uiterst goedknope katholieke volks verhaal, waarvan wij de lezing ten sterkste aanbevelen. Onder leiding van den Hoofdagent W. R. Schoofs—v. d. Wiel werden in Waalwijk en omgeving niet minder dan drieduizend boekjes verspreid, van het katholieke colportage-verhaalGouddorst en Misdaad4 of Margoli de Roover hoofdman.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5