N umraer 39. Zondag 15 Mei 1910. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PINKSTEREN. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BEKENDMAKING. LANDBOUW il l 11 IJIIHV1I V VII Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Wat is de hoeveelheid Chilisalpeter noodig voor de suikerbieten? e Echo van het Zuiden en Laii*rstraatscli( Courant, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0. 5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Adveetentikn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven: worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. dronken van jongen wijn.» De Burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt bakend, dat de verkiezing Tan 3 leden voor de Provinciale Staten, in het kiesdistrict Heusden, wegens peiioditke aftreding, zal plaats hebben op 7 Juni 1910. Wijders, dat, ingeval stemming noodig is, dez« zal plaats hebbea op Donderdag 16 Juni 1910, en herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 24 Juni daaraan volgende. De opgaven van Candidaten kunnen worden ingeleverd bij den Burgemeester van Heusden, hoofdplaats van hot district, van dei voormid dags 9 tot 's namiddags 4 uur. Waalwijk, 13 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. »En toen de dagen van het Pinkster feest daar waren, bevonden ze zich allen op één plaats te samen. En plotseling ontstond er uit den hemel een gedruisch als van een voorbijgaanden hevigen wind, en vervulde geheel het huis waar ze gezeten waren. En hun verschenen verspreide tongen als van vuur, en namen boven ieder plaats. En vervuld werden allen van den Heiligen Geest en ze begonnen verschillende talen te spreken, Daar de Geest hun ingaf zich te uiten.» Ziedaar in een paar ongesmukte woorden een wonder verhaald, zooals de wereld met al haar phantasie en vinding rijkheid er zich geen een had kunnen denken. »Toen nu dit geluid ontstond, liep de menigte te hoop en stond onthutst, wijl een ieder in zijn eigen landtaal hen hoorde spreken. En ze zeiden tot elkanderWat mag dat beteekenen Maar anderen zeiden spottend Ze zijn If het niet, of we onze moderne, sceptische wereld haar oordeel hooren uitspreken »Ze zijn dronken van jongen wijn 1Met hoeveel andere liefelijkheden zou deze historische» niet zijn aan te vullenEn toch, als die verlichte menschheid zich niet blind staarde op philosofische stelsels, welke niet tot maar van Christus voeren, ze zou de oplossing van dit groote wonder vlak voor zich vinden, ze zou, evenals de geloovige, met behulp van den Heiligen Geest in de lotgevallen van individuen en volken de leidende hand Gods erkennen en daar door niet zoo vaak voor vraagteekens staan, ondanks de groote vlucht van wetenschap en kennis. Daar is een arme, godvruchtige vrouw, die slechts één zoon heeft. Deze bemint haar met al den gloed der kinderlijke lietde en zorgt voor haar levensonder houd tot in de late avondstonden Plotseling neemt God hem tot zich en de arme, oude moeder blijft hulpeloos alleen achter. De ongeloovige staat hier voor een onoplosbaar raadsel- »Ts dat niet die God der liefde zoo vraagt hij zich af. »A/s er een God was en deze was de verpersoonlijking der liefde, dan zou hij zoo iets niet gedoogen, dan liet hij zoo iets wreeds niet toe En met veront waardiging wijst hij het geloof aan zoo'n God af. De geloovige echter, die godvruchtig bidt tot den Geest der waarheid, ziet met het oog des geloofs verder dan de kortzientige atheist. Hoewel het lot der arme getrofiene beklagende, s hij er vast van overtuigd, dat God den jonge ling tot zich genomen heeft, om dezen te bewaren voor andere onheilen, welke later diens reine ziel hadden kunnen treffen. Bovendien, waar God genomen heeft, zal Hij ook door een krachtiger ontplooiing der christelijke naastenliefde weer veel doen geven. En boven alles blijft voor de arme moeder de groote, alles vergoedende troost, dat zij na eenige jaren haar lieveling weerziet in betere gewesten, waar geen lijden noch strijden bestaat, waar zij elkander voor eeuwig toebehooren. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JêeftVnltouw aan Dcti J^iuvefijluLiuD. 84). Dan wreef hij met de hand over zijn oogen» alsof hij het bloedfloers, dat een oogenblik voor zijne blikken hing, wilde verwijderen en kwam langzamerhand tot bewustzijn, gelijk iemand die uit zijnen slaap ontwaakt. Madeleine Madeleine stotterde hij ver legen gelijk een kind, wat heb ik daar toch geraasd?.. Oh 1 vergiffenis! geef geen acht aan dit alles, mijne lieve ik ben als zinneloos, ziet ge, ik ben grillig, er zijn gedachten die mij folteren. Een onbeken d man, minder zelfs, eene schaduw die ik op straat meen gezien te hebben, verontrust mij... Oh kijk mij aan, Madeleine... Kijk mij aan... luister... Ohik heb u zoo lief! Het is niet tegen u dat ik kwaad ben, lievehet is tegen mij zeiven, omdat ik n niet gelukkig kan maken 1 zoo ik kon!... Maar ik heb niets, ik kan niets en ik denk gedurig: die vronw die zoo jong, zoo Bchoon is, welnu, ze hoeft slechts éénen stap te verzetten om markiezin te zijn. En weet ge wel dat gij eene lieve markiezin zoudt we zen, vrouwtje?... Terwijl Belphégor alzoo sprak, was do ontroering van Madeleine langzamerhand ge weken en droogde zij hare tranen af. Zij was gelukkig dat die aanval van voor bijgaande zinneloosheid van zelf gestild was. Markiezin? antwoordde zij glimlachend, ik markiezin En waartoe zou me dat dienen Het iB my genoeg dat ik uwe vrouw ben, Bel nu en altijd Zij glimlacht zij noemt mij „Bel* gelijk vroeger, riep de goochelaar verrnkt uit en Daar is een volk, dat aan zijn spitse heeft een wijs' godvruchtig en liefderijk regeerder, die als een vader voor zijn onderdanen zorgt. Plotseling, in tijden van groote beroeringen, waarin de wijs heid en kracht der regenten den lande onontbeerlijk is. wordt hij van deze aarde weggenomen. Ook hierin weigert de ongeloovige de hand Gods te zien, terwijl de godvruch tige Christen Gods raadsbesluiten eer biedigt en hun leidende motieven te zamen vat in deze ingeving van den Geest des geloofs >God heeft gegeven, God heeft genomen 1 Wat God doet, is wèl gedaan 1» Ziedaar een paar voorbeelden met nog honderden te vermeerderen, die voor den scepticus en atheïst ondoorgronde lijke raadsels zijn, voor den geloovige echter handelingen Gods, in Wiens wijs heid en voorzienigheid hij het volste vertrouwen steltJ in Wiens daden, hoe onbarmhartig deze soms ook mochten schijnen, hij juist daarom een vermaning ziet van menschelijken overmoed en tevens een herinnering aan 's menschen machteloosheid tegenover de almacht van den Schepper van hemel en aarde. Ziedaar echter ook een voor de hand liggend bewijs, dat de H. Geest die met Pinksteren over de Apostelen neerdaalde en door deze aan de Kerk haar wijsheid en kracht gaf, de eenvoudigen van harte in philosopische levensbeschouwing stelt boven onze moderne phllosofen, voor wie de hoogere moeilijkheden des levens als zoovele raadsels onoplosbaar daar staan, terwijl de »armen van geest» in Gods almacht en voorzienigheid de »alpha en omega» erkent van geheel het menschelijke leven. En ziedaar ook voor ons, christenen, de hooge beteekenis van het Pinkster feest Moge het ons ook ditmaal weer doen toenemen in levenswijsheid en geestelijke levenskracht, moge het ons weer een stapje nader brengen tot de zedelijke en geestelijke vervolmaking, dan is het voor ons zeer zeker in den waren zin des woords »EEN ZALIG PINKSTERFEEST 1» Het is bij geen enkelen bieten verbouwer de vraag bf hij chilisalpeter zal gebruiken op zijn bietenland. Dat hij zonder chili salpeter geen suikerbieten kan verbouwen, daarvan is hij ten volle overtuigd. Doch de vraag is wel„hoeveel chilisalpeter zou ik kunnen gebruiken. „Zou ik door het gebruik van nog wat meer chilisalpeter mijn gewicht kunnen verhoogen zonder het suiker gehalte te drukken En dat de intensieve suikerbietcncultuur de eerstvolgende jaren in sterke mate zal toenemen, valt niet te be twijfelen. Het kan dus zijn nut hebben bovenstaande vraag nog eens met redenen bekleed te beantwoorden Yele jaren geleden heerschte algemeen de meening, dat een sterke bemesting met ver schillende zouten, het suikergehalte drukte en deze meeuing werd toen gevoed door de uitspraken' der suikertabrikanten. Die tijd is echter voorbij. Trouwens, jaren met warme zomers, waarin zeer veel salpeter in den bodem moet gevormd worden, en waarin juist het suikergehalte der bieten uitmuntte moeten natuurlijk tot nadenken stemmen. Toch is het niet langs theoretischen weg, dat bovenstaande vraag moet beantwoord worden. Praktische proeven moeten het antwoord geven. Welnu, er zijn in Neder land, joist in die streken, waar altijd het aantal met suikerbieten bezaaide hectaren betrekkelijk het grootst is geweest, waar de bietencultuur altijd het intensiefst gevoerd wordt, namelijk op de Zuidhollandscheeilan- hare handen in de zijne drukkend zult gij mij alles vergeven, Madeleine, alles? Voorzeker, man, sprak zij eenvoudig. Hij knielde voor haar neer en hernam Oh wat zijt gij goed Maar neen, neen, ge hoeft mij geen vergiffenis te schenken laat mij zoo voor n neerknielen., uwe handen in de mijne drukken... u stilzwijgend aankij ken en bewonderen... Ohwat is het zoet elkander zoo te beminnen... Zie dat hoor ik graag, zei Madeleine: Ah zij bemint mij zij bemint mij waar lijk 1 riep Belphégor dolzinnig van blijdschap. En hij voelde zich overtuigd dat de man die bij gezien had en die hem door Grain d'Amour werd aangewezen, de ridder niet was en voelde zich gansch hersteld. Komaan, vrouw, zei hij, na haar vurig omhelsd te hebben, wat zou ik wel kunnen doen om u altijd gelukkig te maken? Om mij gelukkig te maken? vroeg de jonge vrouw en zij keek hem zoo lief aan, gelijk de vrouwen gewoonlijk doen als zij den man tot iets willen overhalen. Ja, en opdat ge mij alles vergeeft. Alles Spreek, zeg mij wat ge verlangt. Welnu, geef mij de drie frank die gij dezen morgen verdiend hebt. Dat maakt dan jnist... En zij was op het punt er bij te voegen «dat maakt dan jnist tien frank" maarzij hield zich in. Dat maakt dan jnist?... vroeg Paljas. Jnist genoeg om iets te koopen dat ik vnrig verlang. Hum kokette ik hob het geraden gij wilt n eene nieuwe muts koopen, nietwaar 1 Denkt ge dat? Met kantjes en strikjes... Madeleine bloosde, poogde te lachen als wilde zij de opgeruimdheid van haren man deelen en zegde spotgewijze Hewelals men eene markiezin is 't Is waar antwoordde Belphégor. Oh kijk gij zijt waarlijk te liefWie zou u iets kunnen weigeren Kom, reik mij uwe hand, spoedig En hij telde haar al het geld dat hij ont vangen had. Zij dankte hem en drukte hem een paar klappende zoenen op do wang, gelijk een kind dat eene gunst bekomen heeft. Daarna deed zij haren halsdoek om en ver liet de kamer. Hé hé waar gaat ge near toe t riep Belphégor. Ik? antwoordde zij, ik ga mijne mnts koopen En zij ging den dokter halen. XIV. PaljaB was opgetogen van vreugde. Al het goede dat wel degelyk den grond slag uitmaakte van zijn karakter, bekwam weer de bovenhand, Lieve Madeleine, dacht hij, wat is ze met weinig tevreden: eene mnts haar kleod is nochtans ook al versleten on baar sjaal ook... Oh eene heerlijke gedachte... ik heb daar iaiat nog tien frank in mijnen zakdoea ge knoopt, ik had ze bestemd om mij eenen hoed of een paar schoanen te koopen... want ze zien er ook deerlijk uitmaar ik heb al de heele stad afgeloopen en nog niets gevonden dat naar mijn zin is... Kom kom 1 ik zal wel wachten 'tet als ik naar Parijs zal weerkeeren daar kan ik dan de laatste mode koopen De intrede van vronw Brjin kwam hem juist onderbreken terwijl hij met die gedachten bezig was. Kijk!... zijt gij al thuis gekomen t sprak zij eenigzins ontevreden. Gel'ik ge ziet, moeder 'Irien maar ik zal niet lang hier blijvePi ik moet weer uit gaan. Het gelaat der oude helderde op. En Madeleine? vroeg zij. Oh zij is daar eventjes hniten gegaan en zal niet lang weg zijn vooral omdat de kleine Jeanne een weinig onpasselijk is... En vermits gij nu hier zijt, zult gij wel wat op de kleinen passen, niet waar Ik hen zeer haastig. Met genoegen. Indien Madeleine voor mij teruggekomen is zult gij haar zeggen dat ik met den kleinen Jacques, die mij op de groote markt afwacht eene boodschap hen doen... den, in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, tal van proeveD gedaan in betrekking tot het chilisalpeter en de suikerbieten. Zoo schreef de Rijkslandbonwleeraar van Zeeland naar aanleiding van genomen proe ven „Een sterke bemesting met chilisalpeter heeft weinig invloed op het suikergehalte der bieten. Een bemesting van £50 K.G. per Gentsch gemet (0,41559 hectare) dus van 500 300 K.G. per H.A. is zeer loonend. En verder1ste, Een bemesting met 600 K.G. superphosphBat en 400 K.G. chili salpeter per H.A. op suikerbieten heeft op het proefveld te Zonnemaire de beste finan- tieele resultaten gegeven. Een groottre gift aan chilisalpeter had op het gehalte geen invloed. 2de Een sterke bemesting met chilisalpeter op suikerbieten op het proefveld te Wolfaartsdijk heeft het beste resultaat gegeven. Een proefveld t« Wolfaartsdijk op middelmatig lichten kleigrond had o.a. ten doel, een bemesting met verschillende hoeveelheden chilisalpeter, alsook op ver schillende tijden. Men gaf o.a. 300-800; 200-200-200 200-400 600 enz. Uit de proef bleek: le. Dat de grootste chilisalpeterbemestiugen ook de grootste opbrengsten gaven 2e. dat aramoniaksuper- phosphaal het moest afleggen tegenover superphosphaat en chilisalpeter 8e. dat de chilisalpeterbemesting in 8 keer gegeven, waarvan de eerste maal voor het zaaien de grootste opbrengst heeft gegeven. Naar aan leiding van genomeB proeven schrijven de heeren Hocke, Hoogeboom en Visser te Zonnemaire „Wij zien hieruit, dat de beite fioantieele resultaten bereikt zijn met een bemesting van 600 K.G. superphosphaat en 400 K.G. chilisalpeter per H.A. De bemestiug heeft op het gehalte een gunstigen invloed gehad.* Deze uitkomsten zonden we nog met talrijke andere kannen vermeerderen, doch, daar zij vrijwel alle eensluidend zijn, volstaan wij hiermede. Het is duidelijk, dat de aarden de ligging van den bodem moet beslissen, doch als gemiddelde cijfers knunen wij naar aanleiding van de resultaten dei proefvelden bovenstaaude vraag aldus beantwoorden. „Men mag op suikerbieten van 400-600 K.G. chilisalpeter per H.A. geven in drie malen, waarvan de eerste maal voor of met het zaaiende tweede maal voor dat de bieten voor het eerst gehakt worden en de derde maal ongeveer een maand later voor Hij had reeds de deurklink vast, toen hij zich opeens omkeerde. Zeg eens, moeder Trien, gy moet daar beter in thuis zijn dan ik... wat kost een Bchoone sjaal wel? In cachemire Ja, in cachemire. Indische cachemire? Is dat de beste Voorzeker. Gelijk de rijke Mevrouwen dragen t Ja. Dat is dan iets buitengewoons t Gelijk gij zegt. Iets voor gravinnen, hertoginnen, prin sessen - li Welnu dan zou ik den prijs willen kennen van eenen schoonon sjaal uit echte Indische cachemire. Waarom wilt ge dat weten Om het even zeg het maar. Hnm er zijn er die wel vijftien hon derd frank kosten. Wat?... vijftien frank In 't geheel niet, mijn beste Belpbegor, vyf-tien-hon-derd frank, herhaalde vrouw 2Jejin op elke lettergreep drnkkend. Vyftien honderd frank? vijftien honderd frank riep de goochelaar verbluft en ontmoe digd door die overgroote som. Sapperloot dat is zoowat boven den prijs dien ik wilde besteden. Zeg eens. zijn er geen die minder kosten Ik zon wel tien frank willen geven. Gij lacht zeker antwoordde de oude voor dien prijs zult ge nauwelijks een gedrukten halsdoek hebben. Een gedrukte wollqn halsdoek 1 herhaalde Paljas, wiens verstand van toilet zeer beperkt was. Maar, dat is ook heel schoon En daar bij, dat is altijd mode.' Ah wat ben ik toch een dommerik Madeleine houdt veel van zulk eenen hals doek en ik ga er haar eenen koopen... Ah 1 dat is goed, zei vrouw Béjin. En met eene ongewone bereidwilligheid, waarvan Paljas geenszins de drijfveer ried voegde zij er by Wil ik u een goed magazijn aanwijzen Als ge zoo goed wilt zijn. Welnu ga bij Hastoret, op den hoek der Honmeaustraat. Drommels I dat is aan dsn anderen kant der stad 't Is misschien wel wat ver, maar ner gens zult gij beter bediend worden. Dank u, moeder Trien, dank u voor de inlichting. Ik vlieg er naar toe Tot weer ziens... zorg voor de kleine en als Madeleine terugkomt, niets zeggen hoorwant ik wil haar eene verrassing bereiden.Ah nog iets - mijne vrouw weet misschien niet dat er sjaals zijn die vijftien honderd frank kosten, ge moet het haar dus niet zeg;gen, 't is onnoodig. Wees gerust, mijnbeer Belphégor. De goochelaar vertrok en vronw Béjin wensebte niets liever; want om het plan te doen lukken waaraan zij feitelijk medewerkte was het hoogst noodig Paljas te verwydereu en zoo zij hem naar den overkant der stad zond, dan was het wel om hem zoo lang mogelijk buitens huis te honden. De vrouw voelde nochtans eene zekere wroeging als zij den man zoo vroolijk zag vertrekken, maar de ridder had haar de les voorspeld en haar weten te overtuigen dat zij medewerkte aan het geluk van Madeleine. Eens dat de groote slag zon geslagen zijn zou alles wel van zelf in de plooi komen en Paljas zou op het einde der rekening niet ongelukkig wezen. Kortom, vrouw Béjin, bad haar geweten reeds gerust gesteld, toen Madeleine binnen kwam. De jonge vrouw was heel ontmoedigd. Hare bleeke wangen deden nog meer uitschijnen hoe rood hare oogen waren van t schreien. Is mijn man niet hier r vroeg zy Neen antwoordde de oude, hij is daar even uitgegaan om met den kleinen Jacques eenige boodschappen te doen en heeft mij verzocht wat op de kleine te passen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1