Mummer 39 Zondag 15 Mei 1910 33e Jaargang in h Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering. Ingezonden Stukken. anto ting DUSSEN. Openbare vergadering vandengemeen- eraad op Donderdag 12 Mei des middags y.en 4 uur. Voorzitter de WelEd. Heer Schoen- amakers. Ongeveer 5 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Schoenmakers, van Honsewijk, v. d. Koppel, Verschoor, v. d. Pluijm. van Beurden, Jac. Leemans, van Dalen en de Wiltafwezig burgemeester van Honsewijk en P- v. d. Pluijm. De Voorzitter verzocht den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering- Na voorlezing daarvan zegt de heer de Wilt: In de vorige vergadering heb ik den secretaris gevraagd ol het zoo bleef waarop hij heeft geantwoord ja 't blijft zoo. En in de notulen staat nu dat be sloten is het schoolgeld van 70 op 80 cent te brengen. Van Beurden. Ja, dat is toen gezegd. De Wilt. Zeker is dat toen gezegd. En nu staat in de notulen dat besloten is o:n het van 70 op 80 cent te brengen. Voorzitter. Er is toch gestemd om het 10 cent hooger te brengen. De Wilt. Er is in 't geheel niet gestemd Alleen is er maar wat door den secre taris voorgelezen en toen heb ik gevraagd of het zoo bleef, het schoolgeld, en toen heeft de secretaris mij geantwoord van ja, 't blijft zoo. L. v. d- Pluijm. Voor het 2e kind hebben ze er nu maar 10 cent bij gedaan Van Beurden, 't Stuk is wel voorge lezen en er is niet over gestemd, dat weet ik wel. Ik herinner me echter niet dat er op is gewezen. De Wilt. Ik heb er op gewezen en aan den secretaris gevraagd of 't zoo bleef. Hij zei toenja, 't blijft zoo, hij zal 't nog wel weten. L. v. d. Pluijm. Er is alleen gestemd over het voorstel om het bedrag vast Ite stellen voor de Fransche lessen. Van Beurden. Ja, dat er niet over ge stemd is weet ik ook zeker. Van Honsewijk- 't Is zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De Wilt Er is niet eens gepraat over stemmen, 't Is alleen maar voorgelezen meer niets. De Voorzitter neemt hierna het notulen boek ter hand en teekent de notulen ter goedkeuring, De Wilt. Ho, mijnheer de Voorzitter, moet dat allemaal zoo maar blijven. Voorzitter. Dat denk ik wei- De Wilt Dat denk ik wel, dat denk ik we!, is dat allemaal dan maar goed, gaat hier dan alles zóó naar toe. Voorzitter tot secretaris. Is dat niet te laat. De Wilt. Dan moet voortaan alles in stemming gebracht worden, anders is 't altijd te laat. In de vorige verga dering is er niets van te merken geweest. IWij betalen al genoeg schoolgeld. Voorzitter Dan moet je maar op tijd praten. De Wilt Dan zal ik voortaan wel op tijd praten hoor, dat verzeker ik. Voorzitter. Wij zullen nu maar over gaan tot benoeming van een ouderwijzer voor school wijk C. Gesolliciteerd hebben de heeren A. K Kemperman, onderwijzer te Besoijen en L wonend te Meeuwen en J. H. Waalwijk 0 te Geertruidenberg. Uit de voorlezing van een schrijven van het hoofd der school blijkt dat hij in Waalwijk een degelijk jongmensch ziet, die terstond in dienst kan treden, dus voor zijne school de beste candidaat is. Ook de districtsschoolopziener kan zich goed vereenigen om Waalwijk voor te dragen. Hierna wordt Waalwijk met algemeene stemmen benoemd. 2. Ingekomen stukken. aSchrijven van den heer H. W. Nagel te Moergestel, houdende mededeeling kdat hij zijne benoeming tot onderwijzer I alhier aanneemt, op den gestelden datum aanwezig zal zijn en zich zal beijveren om het in hem gestelde vertrouwen li waardig te worden. b. Adres van ingezetenen, houdende verzoek dat het gemeentebestuur bij de reederij A. Smit te Slikkerveer zal aan dringen dat de aanlegplaats van de Thor weer hersteld wordt. De Secretaris deelt mede dat door B en W. bereids naar den directeur van de reederij is geschreven. Het antwoord daarop wordt voorge lezen. Hieruit blijkt dat de aanlegsteiger niet vooralsnog kan worden gemaakt. Eerst moet het departement van Waterstaat een steenstorting laten maken en daarna zal de reederij eerst kunnen zien of en hoe een steiger zal worden gemaakt. Moet de steiger ver de rivier in worden gemaakt, dan zal deze in den winter door ijsgang veel te lijden hebben. Moet de steiger daarentegen dicht aan de wal worden gemaakt, dan zou het de reederij zeer veel schroeven kunnen kosten. Voorzitter. Uit dat schrijven weten wij nog niets. Van Beurden, 't Is toch een onderwerp van belang. De geheele burgerij heeft er belang bij- Voorzitter. Maar wij worden met hun schrijven niets wijzer. Van Beurden De reederij verschuilt zich achter het departement van Water staat. Zoolang de ontstane geul niet is weg gemaakt kan de reederij niets doen of althans zal zij niets doen volgens haar schrijven. Nu ligt het toch op den weg van het gemeentebestuur om zich tot het departement van Waterstaat te ver voegen. Mij dunkt dat op verbetering moet worden aangedrongen. De Voorzitter merkt op dat 't dan nog niet zeker is dat de aanlegsteiger wordt gemaakt aangezien de reederij in haar schrijven zegt, wij zullen dan zien of en hoe wij de steiger kunnen makea- Op verzoek van den heer van Beurden wordt het schrijven nogmaals voorgelezen. Van Beurden. Ziet u, wij kunnen de reederij dan voor het feit stellen, wat ze dan zullen doen. Daarom dienen wij bij het departement van Waterstaat op ver betering aan te dringen. Zoolang dat niet is gedaan, bestaat er geen kans dat wij een steiger krijgen. Verschoor. Dan hebben wij tenminste eenigen grond. Voorzitter Dan zullen wij eens naar de Waterstaat schrijven. Van Beurden. Ik zou het dan spoedig doen, want 't is voor de inwoners zeer lastig 't Is daarenboven, dunkt mij, voor de gemeente een afront. 't Is juist alsot het geen reden van bestaan heeft. Wordt besloten spoedig naar het de partement van Waterstaat te schrijven en op verbetering aan te dringen. c. Schrijven van Ged. Staten, houden de verzoek om een memorie van toelich ting inzake schoolgeld-heffing. d. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1909. Secretaris. Dat wordt ter visie gelegd. Van Beurden. Hoe lang. Secretaris. Een maand. Van Beurden. Wanneer zal de onder wijzer in dienst treden. Voórzitter Maandag. Van der Koppel Maandag zal niet, dan is 't Zondag. Dinsdag denk ik Van Beurden De onderwijzeres is er die nog niet. Van der Koppel. Die komt ook Dinsdag. Voorzitter Bij wie gaat ze in de kost. Van der Koppel. Bij. L v. d. Pluijm. Op het convocatie- biljet stond dat de vergadering zou wor den gehouden op Woensdag 12 Mei dat was Donderdag 12 Mei. Nu kwam gis teren de veldwachter bij mij zeggen dat het Donderdag moest zijn Mij dunkt dat is werk voor den bode. Voorzitter. De veldv/achter zal juist in Hank hebben moeten zijn. L. v. d. Pluijm Ik geloof nu wel niet dat het met opzet is gedaan, maar u weet toch dat de politie bij mij niet in huis mag komen- Bovendien zoo iets behoort de gerr.eentebode te doen. Van Beurden. Mij dunkt ook dat de gemeentebode dat behoort te doen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. teneinde de komende en afgeloopen gebeur tenissen een weinig meer bekend te maken en toe te lichten. In de conrant ran Woensdag j.l. had ik wel verwacht de scbrijrei ^Van een weg' even te zien terugkomen over het artikel van Zondag 8 Mei onderteekend ^Montague*. Daar dit niet gebeurd is zeker ran wege de ongerijmdheden die in het schrijven van „Monsieur Moutagne' voorkwamen, zal ik laatstgenoemd heer even antwoorden. Daar ik echter het liefst met onze schoone taal omspring, en Fransch of Duitsch m'n fort niet is zal ik terwille van mijn principe de onderteekening vertal .n, en daar schrijver vroeger al eens „De la Montagnt' teekende hem dan ook „Van den Berg' noemen. Indien het geen gefingeerde naam is komt mij „zijn begeven op 't Drunens weelde 'errein' nog veel bedenkelijker voor, daar in onze gemeente zoover ik weet niemand van dien naam woont en liet dus een vreem deling moet zijn hetgeen dan ook wel blijkt uit zijn mooie pennetrekken over de „Drunensche Weelde'. Ik zie de verbaasde gezichten al van onze schoenmakers en boeren wanneer ze het stukje doorlezen tot de ontdekking komen dat ze zich aan weelde overgeven. Met een luxe fiets rijden. Ooh de meesten weten nog niet eens welk werk dat is, en meD heeft geej steenweg daarvoor noodig. Neen, deze dient veeleer voor karren en reizigers. In een vorig artikel schreef „Van den Berg' dat de Wolfshoek zoo stiefmoe derlijk werd bedeeld en thane is een harden weg waarvan die menschen zeker veel gemak zouden hebben niet noodig. Meermalen al is onzen propagandist voor den Katholiekendag in de weer geweest o.a waar vermeld werd, dat het hoofd der schoo in de Wolfshoek op z'n lauweren mag gaan rusten, wa»r natunrlijk geen sprake van is. Eq met fietsen pakjes naar 't spoor brengen Is dat geen voordeel voor patroon eo thuis werker wanueer zij daarmee veel tijd be sparen. De vakvereenigLg doet alle mogelijke en ook recht billijke pogingen om tot een loonsverhooging te geraken om daardoor voor onze schoenmakers een weinig fatsoen lijker en menschwaardiger bestaan te. vsr- verkrijgen en *Vau den Berg' beschuldigt hen dat ze zich te veel aan weelde over geven 't Is gewoonweg verschrikkelijk. Ik zou hem den raad willen geven acrobaat te worden in een Theatre Variété te Rotterdam of clown, maar in elk geval ver van het weelderige Droueu daar hij bewezen heelt nog al een sprong te kunnen maken n.in. van den Parallelweg naar 't Drunens weelde-terrein. En dan eindigt hij met een couplet uit eeu bekend voordrachtje met een hartelijke aan sporing om over een maand of vijf- vergeet het niet Weelde-menschen naar den Bosch te gaan. Eu hij heeft er Dog alles niet van verteld. Nog meer zal hij l) van het voortwoekerend kwaad vertellen. 't Belooft bepaald interessant te worden. Geertruidenberg, Verberk uit 's Bosch en Cremer uit Osch, de heer E. Klijberg Voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, de hoofden der open bare scholen en m a. Middelerwijl de aanwezigen plaats na men, speelde de Nieuwe Harmonie, voor iet gemeentehuis opgesteld en omgeven door'n groote menigte belangstellenden, eenige goed ingestudeerde nummertjes. Toen allen gezeten waren nam de president van De Hanze-afdeeling, de heer H. Janssen, het woord Hij heette de aanwezigen welkom en dankte allen dat zij zoo bereidwillig waren om de opening van den vakcursus bij te komen wonen. Daarna bracht hij dank aan de re geering, provincie en gemeente voor de ruime subsidie waardoor de oprichting mogelijk is geworden. Een bizonder woord van dank brengt spr. nog aan het hoofd der gemeente die zoo bereid willig het gemeentehuis voor dezen middag heeft afgestaan om allen waar dig te kunnen ontvangen. Na op het groote nut van een vakcursus gewezen te hebben, spreekt hij den wensch uit dat door den vakcursus een nieuw tijd perk voor deze gemeente zal aanbreken, een tijdperk van welvaart en voorspoed. Daarna werd de eerewijn aangeboden. Door den Voorzitter werd mededee ling gedaan dat Mr. I. A. Swane, rechts kundig adviseur der Hanze, tot zijn leed wezen verhinderd was de plechtigheid bij te wonen Nadat door de harmonie nog een nummertje was ten beste gegeven toog men van af het gemeentehuis in optocht, voorafgegaan door de harmonie, naar het schoollokaal waar de opening zou plaats hebben. Het flinke, ruime en luchtige lokaal prachtig met groen en bloemen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een Weelde terrein? 't Was nog al tamelijk rustig in deze rubriek in den den laatsten tijd en wann er ik als trouwe lezer „De Echo' doorlas vond ik daarin weinig nieuws meer uit Drunen. Iu de afgeloopen 14 dagen echter, schijnt men weer wakker te zijn geworden, doch weinig interessants of belangwekkend nieuws kwam me onder oogen, vandaar m'a voor nemen om me ook aan 't schrijven te zetten De raadsvergadering van Vrijdag 6 Mei leverde nogal een groot verslag en er is no;, al veel verhandeld. Veel vooruit komen doen we echter niet en de Semkesche boeren vooral die er tegenwoordig waren is 't niks meegevallen. Met den stier hchbeo ze echter weer geboft en de wegen...... nou ja over enkele jaren als ze maar meer heide ontgonnen hebben komt dat van zelf wel. Over heide- ontginning en gemeentegronden in verband met de gevoerde actie in een volgend artikel. Een prettige kermis aan U allen. •J. KNOWALL. PLECHTIGE OPENING VAKCUR SUS TE DRUNEN. Woensdag had alhier onder groote belangstell'ng de plechtige opening plaats van den vakcursus voor de schoen makerij. Reeds vroeg in den morgen ontplooide zich van vele woningen de nationale driekleur. 's Morgens om half negen werd een plechtige H. Mis opgedragen, waarin, het bestuur, de leeraars, leerlingen en bijna alle leden van De Hanze tegen woordig waren. Ongeveer 2 uur in den middag ver- eenigden zich het bestuur met genoo- digden, de leden der Hanze, leeraars en leerlingen op het gemeentehuis. Onder de genoodigden merkten wij op den H.Eerw. heer Deken met kape laans, de burgemeester met leden van den raad, leden van het Hoofdbestuur van De Hanze, nl. de heeren W. van Hout uit Helmond, Joh Schoenmakers uit was versierd. De portretten van H. M. de Koningin, Prins Hendrik, Z. H. den Paus en Z. D. H Mgr. W. v. d Ven waren met vlaggendoek getooid. Toen allen in het gebouw hadden plaats genomen, nam de heer Jansen wederom het woord en memoreerde in het kort hoe de cursus is tot stand ge komen. 't Was naar aanleiding van een op 24 Maart 190$ alhier door Dr Nou- wens gehouden lezing dat het 't initia tie! tot oprichting werd genomen. Toen de eerste stappen werden gedaan mocht men van Dr. Nouwens een niet genoeg te waardeeren steun en medewerking ontvangen. Daarom had spr. hem hier zoo gaarne gezien en gehuldigd. Zijne aanwezigheid in Rome is echter oorzaak dat hij heden hier niet tegenwoordig kan zijn. Dank dient vooral ook gebracht te worden aan den Z Eerw heer Cou- wenberg thans pastoor te Hatert voor de vele moeiten en zorgen die hij be steed heeft voor de tot standkoming. Zijn naam zal hier in dankbare herin nering blijven voortleven. Dank brengt spr. nog aan de heeren J Loeff, afgev. ter Tweede Kamer voor ons district, aan De Groot, inspecteur van het onderwijs, aan den H.Eerw. hr. Deken, aan Van Oppcnraai, schoolop ziener, aan de hoofden der scholen en verder aan allen die direct of indirect hulp en steun bij de oprichting hebben verleend en daardoor het werk van het bestuur gemakkelijk hebben gemaakt. Hierna geeft de Voorzitter het woord aan den Burgemeester Deze zegt met genoegen de uitnoo- diging om neden den vakcursus te ope nen, te hebben aangenomen- Met genoe gen omdat een groot deel der inwoners, in de schoenindustrie hun bestaan vin dend, thans gelegenheid hebben om hun vak grondig te leeren, waardoor de in dustrie in bloei zal toenemen. Hij dankt het bestuur van de Hanze met hare wakkeren en onvermoeiden president aan het hoofd voor de oprichting van den cursus die voor de toekomst zoo veel belooft. Hij spreekt hierna den wensch uit, dat de cursus, onder leiding van de bekwame leeraars, zal strekken tot heil van Drunen en voor de schoenmakerij in het bizon der en verklaart hiermede den vakcursus voor geopend. Nadat het applaus was geëindigd nam de heer M. v. Hout, Voorzitter van het hoofdbestuur der Hanze het woord. In keurige taal wees deze er op dat het heden niet alleen voor de gemeente Drunen een groote dag is, maar voor de geheele organisatie van den midden stand in Nederland, in het bijzonder voor het bisdom 's Bosch. Spreker ging na hoe voor 9 a 10 jaar geleden door eene bespreking tusschen den Kath. afgev. Pastoors en den Minister van Binnenlandsche Zaken door het ge heele land een beweging op touw werd gezet om de middenstand te vereenigen. Het donkere Zuiden, het achterlijke Brabant bleef niet achter. Op een con gres in Rotterdam gehouden heeft oud minister Kuyper eens gezegd dat de middenstand de hand in eigen boezem moet steken en niet steeds op de eerste plaats alles van de Regeering moet verlangen. Dat nu hebt gij Hanze-leden hier in Drunen gedaan en daarvoor komt u een woord van hulde toe. Spreker wijst er nog op, dat dikwijls wordt gezegd dat de Hanze alles wat zij doet, alleen maar voor de middenstand is. De afd Drunen geeft heden het bewijs dat de Hanze mede ook voor den werk man verbetering brengt Hier toch kan de zoon van een arbeider leeren opdat hij later grondig zijn vak kent en daar door gelegenheid heeft een goed stuk brood te verdienen Gaarne zal hij dan ook steeds op Drunen wijzen. Na den president van de afd. Drunen, namens bet hoofdbestuur van de Hanze, nogmaals te hebben gelukgewenscht met deze grootsche totstandkoming, eindigt spr. zijne schoone toespraak die langdurig wordt toegejuicht. De H Eerw. Heer Deken alsnu het woord nemend brengt dank aan den Voorzitter voor de hulde hem gebracht en zegt altijd en alles gaarne te hebben gedaan wat voor de vakcursus in 't be lang was. Hij spreekt den wensch uit dat deze cursus onder Gods zegen moge groeien en bloeien en dat niet alleen goede vakmannen maar ook flinke, degelijke en christelijke werklieden gekweekt zullen worden. De WelEerw. adviseur hierna het woord verkrijgende zegt dat hoewel zijn verblijf hier ter plaatse nog van korten duur is en hij voor de tot standkoming weinig ïeeft kunnen doen, het heden toch een olijde dag voor hem is Hij hoopt dat de ondervinding zal leeren dat een groot werk is tot stand gekomen- De Heer Klijberg uit Waalwijk zegt de ultnoodiging met genoegen te hebben aangenomen daar hij als Voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabri kanten, ten zeerste is verwant aan deze opening. Dan feliciteert hij den president met bestuur en leden omdat het de le cursus is die in ons land wordt gegeven doch nog meer feliciteert hij hen omdat zij gezien hebben dat stilstand achter uitgang is en dat zij zelf de handen aan den ploeg hebben geslaan om uit die periode van stilstand te geraken. Als wij ons zeiven eerst trachten te helpen dan zal God ons daarbij steeds ter zijde staan. Hier was verandering noodig en gij hebt die gebracht. Herinnerde mijnheer v Hout er aan dat Dr Kuyper en Pastoors eenmaal ge zegd hebben dat wij eerst ons zelf moeten helpen, spr. zegt dat ter gelegenheid van de tentoonstelling ln 1903 in Waal wijk gehouden, minister De Marez Oijens gezegd had helpt eerst u zelf en dan zal u de Regeering helpen. Welnu, gij hebt u zeiven geholpen en de Regeering heeft u geholpen, daar breng ik haar hier voor dank. (Bravo's) Alsnu werd door een der leerlingen, P. Schoots, op treffende wijze het woord gevoerd Namens al zijne mede-leerlingen bracht hij dank aan allen die hebben medege werkt tot de tot standkoming van dezen vakcursus, waardoor zij in de gelegenheid worden gesteld om goed hun vak te lee ren Hij sprak den wensch uit dat God hen daarom zal beloonen en dat de vlijt en ambitie van de leerlingen hen een voldoening moge zijn- Nadat door de harmonie het Wien Neerlands Bloed was gespeeld, werd be sloten het volgende telegramteverzenden. Aan hare Majesteit de Koningin Prins Hendrikhet Loo. Bij gelegenheid van de opening van de Vakschool voor het schoenmakersbedrijf alhierbetuigt het bestuui dier school, stichting van de plaatselijke afd. De Hanze, aan tl. Maj. en Z K H. Prins Hendrik hulde en trouw. De Voorzitter, JANSEN. Nadat door den Voorzitter dank was gebracht aan de verschillende sprekers, werd deze plechtigheid gesloten. Het antwoord dat het bestuur van de Hanze op zijn telegram mocht ontvan gen luidt als volgt de van 'I f

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5