Nummer 40. Donderdag 19 Mei 1910. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS A N T 0 0 N TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BEKENDMAKING. Uitgever: BÜ TKNLAND Engeland. FEUILLETON BINNENLAND. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De Echo van het Zniden WulwQbscfee en Langslraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fÜ."5. Franto per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Advertkntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsin g opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt bekend, dat de verkiezing van 3 leden voor de Provinciale Staten, in het kiesdistrict Ilcusden, wegens periodieke aftreding, zal plaats hebben op 7 Juni 1910. Wijders, dat, ingeval stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Donderdag 16 Juni 1910, en herstemming, zoo noodig, op Vrijdag Juni daaraan volgende. De opgaven van Candidaten kunnen worden ingeleverd bij den Burgemeester van Heusden, hoofdplaats van het district, van des voormid dags 9 tot 's namiddags 4 uur. Waalwijk, 13 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SÜRMONT DE BAS SMEELE. De doed van koning Edward. Tegen zessen Zaterdagavond is het stoffelijk overschot van koning Eduard uit de sterfkamer naar de troonzaal overgebracht, waar grenadiers de wacht rond de lijkkist hebben betrokken. Ko ningin Alexandra, haar kinderen, de keizerin-weduwe van Rusland, de koning van Denemarken en de hertog van Con- naught, de eenige broeder van koning Eduard, waren bij de overbrenging te genwoordig Nadat allen eenige oogen- blikken stil bij de kist gebeden hadden, verlieten zij de troonzaal. Slechts bleven de grenadiers achtereen aan eiken hoek van de katafalk, die omringd was met brandende kaarsen. De grenadiers stonden er met gebogen hoofd, de han den gevouwen op de kolf van hun ge weer, dat met de loop op den grond rustte. Eersten en tweeden Pinksterdag, des avonds had er in de troonzaal een plech tige lijkdienst plaats aan de baar, waarbij de leden van de koninklijke familie en het paleispersoneel tegewoordig waren. De plechtigheid maakte grooten indruk, vooral op de vrouwen, die allen weenden. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF (Hk'fDetiUomv aan Den J'êiiwefiilidCauS. 85). Ah I des te beter, moeder Trien want zoo hij hier ware, zou ik mischien mijne tra nen niet kunnen weerhouden. En zij liet zich op eenen stoel neerzijgen en begon te weenen. Maar, wat hebt ge dan toch, lieve vroeg vrouw Béjin. Die dokter... die vermaarde dokter dien ik over den toestand van mijn dochterken wilde raadplegen... stotterde Madeleine Zie, ik had de noodige som bijeengebracht om zijn bezoek te betalen... ik was in allerhaast naar zijn huis geloopen, zonder dat Belphégor er iets van wist... Welnu? En hij was niet thuis. Ach zuchtte moeder Trien, maar op eenen toon, waar toch eene zekere voldoening doorstraalde. De jonge vrouw was alleen met haar ongeluk bezig en benferkte zulks niet. Zij vervolgde Men was den dokter roepen... hij moest bij een rijken kasteelheer der omstreken gaan en zal slechts laat in den avond weerkeeren Oh 1 wat zijn die rijke lieden toch gelukkig 1. Alles voor hen 1... niets voor ons Het was de eerste maal zoo groot, dat zij het niet kon verbergen en dat zij tegen hare armoede opstond. Alles is nog niet verloren, omdat de dok ter afwezig is, bracht vrouw Béjin daartegen in. Ach 1 ik weet niet. moeder Trien maar ik ben niet gerust 1... Ik leef niet meer... ik Ongeveer 300 personen, behoorende tot de hofhouding der engelsche prinsen eu de diplomaten, die in Londen geves tigd zijn, maakten gebruik van de uit- noodiging tot bezichtiging van de lijkbaar des konings. Ook Roosevelt, die, evenals zijne familie in zwaren rouw gekleed, uit Berlijn aankwam, doorschreed de kamer, waar de baar des konings was tentoongesteld. De meeste kerken in Londen waren Zondagmorgen geheel met een in rouw gekleede menigte gevuld. De predikers gedachten den overleden koning in hun toespraken. Heden heeft, zooals gemeld, het plech tig overbrengen plaats van koning Eduard's stoffelijk overschot naar West minister Hall, waar de kist tot Vrijdag, den dag van de officieele bijzetting, zal blijven tentoongesteld Om halftwaalf vanmorgen zou de kist door een officier en 12 man van de garde grenadiers de troonzaal in Buckiugham paleis worden uitgedragen. De kist, waarop de konink lijke insignia zouden komen te liggen, zou op een affuit van een kanon worden geplaatst. Daarop volgt dan een stal meester met den koninklijken standaard en onmiddelijk daarachter koning George de leden der koninklijke familie en de vreemde vorsten en prinsen. In den Westminster Hall zouden o a. de aartsbisschop van Canterbury, de lord grootkanselier en andere grootwaar- digheidsbekleeders de kisr in ontvangst nemen. De leden van Hooger- en Lager huis zouden zich, met de andere gasten links en rechts van de katafalk scharen de koning zou aan 't hoofd daarvan komen te staan. Dan zou een lijkdienst plaats hebben. In den stoet van Buckingham-paleis naar Westminster Hall spelen verschil lende muziekkorpsen treurmuziek. Even als Vrijdag zal de Big Ben, de grootste klok, welke Londen bezit (de klepel al leen weegt 180 kilogram) luiden. Vrijdag zal de plechtigheid een nog grootscher karakter hebben, al was het alleen maar, doordien dan alle vorstelijke personen, die verwacht worden, aange komen zullen zijn. De Duitsche keizer bijv. is er vandaag nog niet bij. Om tien uur Vrijdagmorgen vertrekt de stoet van Westminster Hallom 1 uur in den was ongeduldig zijue meening over do ziekte der kleine te kennen en het spijt my dat ik zoolang gewacht heb... Ja ik had reeds vroe ger.ik heb te lang gewacht. Een dag een uur uifstelleu is de kwaal laten toenemen... En ik die spoedig wilde handelen, zonder Bel phégor te verontrusten... Goede God J wat moet ik nu aanvangen?... En zij begon op nieuw te weenen. Troost u, Madeleine zei vrouw Béjin er is meer dan een vermaarde dokter te Angou- léme. Ja maar ik ken ze niet. Ik ken ze des te beter en ik ken er Zelfs eenen die heel vermaard is en vooral de kin derziekte behandelt... Z'j had nauwelijks deze woordoD uitgesproken of Madeleine sprong recht, droogde hare tranen en riep Waar is hij, die dokter?... hoe is zijn naam?., waar woont bij?... ik loop... Bedaar, lieve, bedaar hernam de dienst willige oude... Ik heb ook aan n gedacht,., en terwijl gij van den eenen kant op zoek waart, heb ik van mijnen kant gezocht eD... gevonden Een uitstekend dokter... en die vooral zooveel niet zal vragen voor een bezoek... Hij is niet verre van hier... hij heeft beloofd dat hij aan stonds zon komen, zoodra men hem zou doen roepen... Ik ga hem halen. Oh goede moeder Trien zei Madeleine, wat zijt ge braaf 1 Hoe zal ik u ooit genoeg kunnrn bedanken. Och't is al niet noodig, antwoordde de uitventster, het is immers heel natuurlijk dat men brave lieden, gelijk gij zijt, helpt als men kan Pas maar wel op uw kindje binnen vijf minuten breng ik u den dokter. Toen Madeleine de kamer binnentrad waar de kleine Jeanne rustte, was het meisje wak ker. Aanstonds knste zij het op het brandende voorhoofd. Twee roode vlekken op hare wangen staken erg af op de bleekheid van haar gezichtje, waarnil hare zwarte kijkers, wijd opengespard, met ongelooflijk vuur schitterden. Het arme schaapje stak hare twee uitge mergelde doorschijnende handjes vooruit en herhaalde met klagende stem „Pijn 1 moeder; middag heeft de bijzetting in Windsor plaats Men verwacht, dat 10 000 sol daten en matrozen in den stoet zullen medegaan. Koning George heeft den wensch uitgesproken, dat Vrijdag op den middag, tijdens de bijzetting, alom in den lande plechtige godsdienstoefenin gen zullen plaats hebben. De dag van Vrijdag is de algemeene rouwdag voor Engeland Dan blijft alles gesloten, komen er geen kranten uit en zal vermoedelijk zelfs het spoor wegverkeer stilstaan. In Calcutta, Eng - Iudië, zal eeu groote processie van Hindoes op bloote voeten en witte ge waden plaats hebben. Men vermoedt, dat de vorstelijke per sonen Vrijdag in deze volgorde het stoffelijk overschot des konings naar zijn laatste rustplaats zullen volgen koning George van Engeland, de Duitsche keizer de hertog van Connaught, prins Heinrich van Pruisen, de hertog van Cornwallis, de Engelsche troonopvolger, prins Arthur van Connaught, dan de koningen van Griekenland, Denemarken, Spanje, Noor wegen, Portugal, België, grootvorst Michael Alexandrowitsch van Rusland, Prins Hendrik der Nederlanden, de aarts hertog-troonopvolger van Oostenrijk- Hongarije, de hertog van Aosta (Italië), de heer Loubet (Frankrijk,) de heer Roosevelt (Vereen. Staten) enz. Om van Westminster Hall naar het Paddingtonstation te komen zullen twee uur noodig zijn. De stoet zal vermoedelijk ruim drie kilometer lang zijn. Geen wonder dat de ramen aan den weg, dien de stoet zal nemen, opgeld doen er is zelfs een winkelraam verhuurd voor 12.000 gulden I 100 Guinjes voor een gewoon raam is overigens wel zoowat de gemiddelde prijs. Natuurlijk zal er angstvallig voor het leven der vorstelijke personen gewaakt worden. Nacht en dag is Scotland Yard in de weer en men zegt, dat er niet minder dan 5000 detectieven „in actie zijn- Gisteren heeft de overbrenging van het lijk van koning Edward plaats gehad Een dikke mist hing over het paleis, alsof een somber doodskleed het be dekte- Het publiek liet zich evenwel niet afschrikken door de dreigende lucht. piju !-* hetgeen akelig in de ooren der moeder kionk, als de hoogste uitiDg van het. lijden. Wat deert u, liefje? vroeg Madeleine. Waar hebt ge piju, kindje? Maar zij bekwam geen ander antwoord dan do onveranderlijke klacht: «Pijn, moeder 1« Het is voorzeker eene echte martelpijn voor eene moeder, baar kind te zien lijden en on machtig te zijn om het te helpen. Die martelpijn moest Madeleine op dit oogen- blik doorstaan en zij zou volgaarne alles, zelfs haar leven gegeven hebben om aan de kleine die pijnen te sparen. Nooit had zij zoo duidelijk den ergen toe stand van de kleine Jeanne ingezien. Het waren vooral de oogen van het kind die haar schrik inboezemden. Die strakke blik, welke, op haar gevestigd was om hulp te vragen, scheen haar een verwijt toe te staren, omdat zij niet spoedig genoeg voor eenen dokter gezorgd had. Ach! mompelde zij, zou het reeds te laat zijn En zij tilde het kind op, drnkte het koort sig tegen hare borst, alsof zij het aan den dood wilde ontrukken en begon met haar al schommelend rond de kamer te wandelen. Neen, Jeannetje lief, fluisterde zij, ik wil niet dat gij langer zondt lijden. Luister, vader zal voor u eene schoone pop mede brengen, eene groote, weet ge, gelijk gij er reeds zoo dikwijls eene gevraagd hebt-., ge kleed gelijk een herderinnetje... en dan zal de dokter komen en u genezen, lievertje... 't Was al nntteloos dat zij de kleine Btreelde en koosde. Het kleintje kreunde immer voort hare ademhaling werd al meer en meer moei lijk, haar stemmetje was maar een adem meer hare groote kijkers verduisterden. Madeleine dacht dat zij in hare armen ging sterven. Op dit oogenblik trad vrouw Béjin met den dokter binnen. Het was een reeds bejaard man, net in 't zwart gekleed, met eene grijze pruik en een breedgeranden hoed op het hoofd. Zijn uiterlijk boezemde waarlijk vertrouwen en eerbied in. Zoo riep hij, op heel goedsmoedigen toon, zoohaast hij binnentrad, daar is onze kleine zieke. Madeleine stond op, eenigszins terug aan- De treinen en trams voerden steeds duizenden en duizenden aan, die getui gen wilden zijn van de overbrenging van 's Konings stoffelijk overschot naar Westminster Hall. De troepen, in hun kleurige uniformen hadden zich langs de straten opgesteld. Om 11 uur begon de groote klok van Westminster te luiden als aankondiging dat de stoet het paleis had verlaten De eerewacht bestond uit de garde-gre nadiers en de marine-troepen. Aller- oogen waren gevestigd op de eenvou dige affuit, waarop de lijkkist was geplaatst. De geheele ceremonie was trouwens werkelijk plechtig en van verheven een voud. De stoet, gevormd door de grootsten en edelsten van het koninkrijk, verliet in stilte het paleis om half twaalf, voorafgegaan door de troepen van zee- en landmacht. Zeer in 't oog vielen Lord Roberts en Lord Kitchener, onder de veldmaar schalken, gevolgd door de adjudanten des Konings, waarachter het garde-es corte ging. De koninklijke rouwdragenden liepen achter de lijkkist. De Koning droeg de admiraals-unifoim. Zijn beide zoontjes, die achter hem liepen, de uniform van marine-cadetten, de Koning van Dene marken de militaire, de Koning van Noorwegen de marine-uniform, de an dere vorstelijke personen verscnillende uniformen. De lange stoet van hof- en andere grootwaardigheidsbekleeders werd ge volgd door negen gesloten rijtuigen, waarvan de paarden met rouwkleeden bedekt. De scherpe tonen van de welbekende Schotsche treurmarschen, gespeeld door de pijpers der Schotsche garde, braken de stilte, toen de stoet Marlborough- House voorbijkwam. Later speelden ook andere korpsen treurmuziek, toen de stoet door White-Hall trok vóór het be reiken van Westminster Hall. Diepe ontroering vergezelde den in- drukwekkenden stoet, waar hij langs de dichte rijen der toeschouwers voort schreed, die algemeen rouwkleeren droe gen. Met eerbiedige sympathie werden de zoon en de kleinzoons van den ge storven vorst begroet, die met gebogen gemoedigd door de aanwezigheid van den man der kunst, die zy op dit oogenblik als eenen redder aanschouwde. Blijf zitten, vrouwtje, gebood de dokter, en houd uw kindje gerust op uwen schoot. Hij legde zijnen hoed on zijnen wandelstok met zilveren knop op eenen stoel en maakte zich gereed om de kleine eens gansch te onderzoeken. Laat ons eens zien, zegde hij, laat odb eens zien. Hij tastte heel ernstig den pols van het kleine meisje, terwijl hij in de andere hand eene groote zilveren horloge hield en de seconden natelde. Terwyl hij aldns de hevigheid der koorts en den gevorderden staat der kwaal nagiog, Bprsk hij geen enkel woord maar schudde nu en dan eens het hoofd en bromde een paar keeren «Hm hm waaruit men overigens niets stelligs kon opmaken. Madeleine wachte zijne uitspraak met klim- menden nDgBt af, sloeg zijne minste beweging gade en trachtte op zijn gelaat de waarheid te lezen die zij verlangde en tevens vreesde te kennen. Vrouw Béjin, alhoewel zij in den grond dezelfde aandoening niet gevoelde bleef daar ook heel bedremmeld staan, zonder een enkel woord te spreken. Toen de dokter de kleine langs alle kanton onderzocht had scheen hij een oogenblik te overwegen alsof hij in zijnen geest de ver schillende ziekteverschijnselen welke hij opge merkt had, wilde samenvatten. Welnu heer dokter vroeg Madeleine ongeduldig. Hij antwoordde statig Ik mag of kan n niet verbergon dat de toestand der arme kleine zeer zorgvol is. Ach 1 riep Madeleine, ik had het voor zien Maar zeg mij, blijft e nog hoop op genezing Zoolang er leven is. blijft er hoop, sprak vrouw Béjin heel tevreden dat zij ook haar woord kon zeggen. De Juffrouw heeft gelijk, zei de dokter, maar. Spreek, mynheer, ik bid n, spreek, zoo smeekte de moeder. Zeg my wat ik doen hoofd vooraan gingen in de groep der doorluchtige rouwdragers. Om 12 uur kwam de lijkstoet aan de Westminster Hall aan, waar een dichte menigte hem opwachtte. De finale van Handel's dooden-marsch weerklonk, uitgevoerd door 400 instru menten de aarde trilde van de roffels der trommen en het donderen van het geschut. Het parlements-plein was af gezet met matrozen en mariniers, terwijl de Coldstream -garde in het midden van het paleis-plein met opgezette bajonet en met rouwkrip omfloerste vaandels de eerewacht vormde. De affuit hield stil aan den ingang van de Westminster- Hall. Het lijkkleed werd weggenomen en een compagnie grenadiers droeg het lijk de hal binnen. De lijkdienst in de Westminster-Hall, die begon toen het lijk van den koning werd binnengedragen en op de katafalk geplaatst, duurde slechts weinige minuten, maar was zeer indrukwekkend. De aartsbisschop van Canterboury leidde den dienst, waarbij gebeden en koorzan gen elkander afwisselden. De Hymne van Spohr Gezegend de heengegane, werd zonder begeleiding gezongen. De koning, de koningin, de koningin-moe der stonden, omgeven door de oveiige leden van het koninklijk huis en vorste lijke personen, bij het hoofdeinde van de lijkkist. De leden van Lager- en Hooger Huis, honderden ambtenaren en officieren vulden de hal. Koninklijk bezoek. Z. K. H. de Prins wordt hedenavond tegen 11 uur van het Loo te IJmuiden verwacht ten einde aan boord te gaan van het pantserschip „Van Heemskerck'' dat Z. K. H. tot nabij Sheerness brengt van waar de Koninklijke vertegenwoor diger bij de begrafenis van Koning Ed ward naar Londen vertrekt alwaar Z. K. H. morgenmiddag aankomt en lot 21 Mei blijft. Daarna zal Z. K. H. een bezoek bren gen aan zijn schoonmoeder Koningin Emma, die alsdan gelogeerd is bij Haar zuster de Hertogin-Weduwe van Albany op Claremont-House- De Prins verlaat Engeland op 22 Mei moet In Btede van te antwoorden, begon de dok ter te ondervragen. Zijt gij de vrouw van den goochelaar die zijne kunsten op de markt uitoefent Ja, mijnheer... Hij hief de hand in de hoogte en liet ze ontmoedigd neervallen. Dat beteekende duidelijk Wat kan ik aan arme lieden, zooals gij voorschrijven. Maar Madeleine had die bedoeling niet gansch begrepen. Zij dacht dat de dokter alleen de kosten wilde ontzieD. Verschooning, heer dokter, zegde zy, ik kan... laat mij toe n dit geld aan te bieden... En zij stak hare hand uit die heel met geld, zilverstukken^en kopergeld gevuld was Wilt ge dat aanstonds wegbergen zei de dokter op eenen toon van goedhartig ver- wijt. Ja, heer dokter, maar, ziet ge wel, hernam Madeleine, ik zou willen dat gij u waarlijk met mijn kleintje zondt bezighouden. Leg haar nu eerst terug in haar bedde ken het is onnoodig u langer te vermoeien vermits het kind Blaapt. De kleine Jeanne, waarlijk ontzenuwd door de hevige koorts welke baar ovbrheerschte, was inderdaad op den schoot harer moeder weer ingeslnimerd. Na het bevel van den dokter volbracht te hebben, die volgens haar, het leven van haar kindje in hauden had. kwam zij, altyd even onrustig tot bij hem. Moet ik haar geenen geneesmiddel doen halen: vroeg zij. - Oher bestaat geen geneesmiddel tegen die kwaal. Weihoe? niets? Is zy dan waarlijk veroordeeld Dat heb ik niet gezegd, maar... In Gods nameheer dokter, spreek.,. Hetgeen ik u ga zeggen kan geenszins den toestand veranderen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1