Dagmeisje. PAKKISTEN. R, H, B, S, met 5-jarigen curcus „WILLEM IF zoekt leveranciers HOOILAND. JIJ, RUNT te Waalwijk, J. H. WILDERVANCK DE BLECOURT Advertentiën. Notaris DE VOCHT Notaris de VOCHT aanbesteden Kleine Advertentiën. verpachten verpachten publiek verpachten: publiek verkoopen tuigd, dat bewijzen de 70 nieuwe leden, 57 mannen en 13 meisjes, die sedert het uitbreken van het conflict zich als lid hebben opgegeven, k Maar vooral, wat heerlijke zaken tot stand kunnen gebracht worden, ten voordeele van de industrie, van den pa- j: troon en van den werkman, door eene welwillende verstandige, een zich zelf opofferende samenwerking tusschen or- j) ganisatie van patroons en werklieden waarin de christelijke, katholieke begln- selen in waarheid tot hun recht komen. Verder leert deze dag het groote be- lang en het voordeel en den plicht, dien de werkman heeft, zich aan te sluiten 1 bij de vakvcreeniging en daarvan echte trouwe leden te zijn. Deze dag onder richt ons, daartoe aangespoord door de welwillende en tegemoetkomende hou- 1 ding van de patroons, op de fabriek echte degelijke, plichtgetrouwe werklie- den te zijn, die vergeten en vergeven wat is geschied, die de zaak van den patroon als hunne zaak beschouwen, op dat door het energiek werken de in dustrie steeds meer en meer voortgang make tot voordeel van patroon en werk man. Eindelijk ligt in deze zaak deze les voor ons allen opgesloten, dat, voordat men over eene zaak of wrijving of per soon een oordeel uitspreekt en een be sluit treft, men eerst beide partijen on bevooroordeeld hoort en dat men weet te waardeeren de inzichten, die iemand tot daden hebben kunnen leiden. Ten laatste geeft de dag van 4 Juni ons overvloedige reden van dankbaar heid aan velen en in velerlei opzicht, i Dankbaarheid Immers voor een ont zettende groote ramp is Waalwijk be vrijd gebleven. Want, indien de uitsluiting met het geen wat daaraan en daarom hing, door de wederkeerige overeenkomst niet had 1 opgehouden, 't zou een ramp zijn ge worden voor den middenstand van Waalwijk, een ramp voor den werkmans stand een ramp, voor de industrie en de betrokken patroons. Maar Goddank, die ramp is en naar wij hopen en verwachten voor goed af gewend van het ons allen dierbaar Waalwijk en daarom begin ik te danken den bondsadviseur, bondsvoorzitter voor den zeer gewaardeerdcn steun, die zij ons in onze moeilijke omstandigheden verleend hebben. Ik breng mijn hartelijken dank aan het bestuur, niet het minst aan den ge- organiseerden werkmansstand van Waal wijk en Besoijen, want die, bijna alle werklieden omvattende, goed gedisci plineerde organisatie, is in deze zaak van ontzettende steun geweest. Ik dank recht hartelijk de betrokken patroons van hunne edelmoedigheid en hoop met hen in eene vruchtbare samen werking nog veel te kunnen doen in het belang van hen zeiven, van den werk mansstand, van industrie en van Waal wijk en Besoijen. Ik breng mijnen allerhartelijksten dank aan Mgr. Prinzen en in hem den Bis schop Mgr. v. d. Ven en den W.Ed. Heer Witlox de twee bemiddelaars moge God hen duizendvoudig beloonen de onwaardeerbare weldaad, die zij aan Waalwijk bewezen hebben. Eindelijk breng ik mijnen hoogsten dank aan den Almachtigen God, die ver lichting kracht en genade geschonken heeft, om deze zaak tot zulk een goed einde te brengen en wij smeeken Hem, dat Hij op eene bijzondere wijze Zijne beschermende hand over Waalwijk en Besoiien moge uitstrekken tot tijdelijk en eeuwig geluk zijner bewoners. Ik heb gezegd. Na deze meermalen door applaus onderbroken rede, nam de WelEerw. Bondsadviseur het woord. Slechts terloops wil spreker er even op wijzen, dat de S. D. A. P. ons Kath. arbeiders, dikwijls verwijten, dat wij ter wille van den vrede, zoo maar wat schipperen, los laten onze elschen. Dit nu is niet waar. Erkenning van onze organisatie is gedaan en dat was onze eisch. Wel is waar trachten wij zooveel mogelijk op vredelievende wijze de ge schillen op te lossen, doch juist daarin is het grootste belang voor den werkman gelegen. Verder zijne rede vervolgend zegt hij Wat er gisteren in Waalwijk en Besoijen gebeurd is, mogen wij een feit noemen van de grootste beteekenis. Een fe«t vooreerst, waarover wij ons mogen verheugen, omdat een strijd, die zich als zeer ernstig liet aanzien, op eene voor beide partijen eervolle wijze is be slecht geworden. Daardoor is voorkomen, wat niemand wenschte, en wat vooral wij, Katholieke vereenigingsmannen altijd met alle ons ten dienste staande middelen moeten trachten af te weren Een strijd tusschen patroon en arbeider twee onmisbare factoren voor het indu- strie'èle leven. Maar wanneer wij ons van den eenen kant verheugen over dit feit, moeten wij aan die vreugde niet zulk een loop geven, dat het gevoel het verstand overmeestert, zoodat dit ons van den anderen kant 2ou verhinderen, de volle waarde van dit feit met een nuchteren blik te overzien, om er eenige practiscbe conclusies uit te trekken. Geachte vergadering, alvorens ik dit in het kort wil doen, past het mij een woord van dank en hulde te brengen aan de heeren, die ons in deze gebeur tenis zulke goede en gewichtige diensten hebben bewezen. En dan moet ik hier noemen Mgr. Prinsende groote arbeidersvriend, die als bemiddelaar optrad voor de eene partij, en de Weledele Heer Witlox, groot industrieel te Waalwijk, die als zoodanig fungeerde voor de andere partij. Deze heeren hebben gisteren eene niet te onderschatten weldaad aan de gemeente Waalwijk bewezen, daar zij een strijd hebben voorkomen, die zeer schadelijk zou gewerkt hebben op den goeden gang der industrie. Zij hebben de eerste grondslagen ge legd voor eene gelukkige en verstandige samenwerking tusschen den stand der industrieëlen en dien der arbeiders zij hebben den gezichtseinder verruimd om trent de beteekenis van het organische leven der beroepsstandenzij hebben zoowel onzen Nederl. Bond als aan de combinatie van betrokken patroons be hoed voor een conflict, dat uit den aard der zaak onder wederzijdsche verbitte ring, en ten koste van zware offers voor beide partijen zou zijn uitgevochten. Geachte Vergadering, ik maak het woord dat den Weledelen Heer Witlox gisteren sprak tot het mijne *Iaat ons niet in retrospectieve beschoutuingen tre den laat ons niet terugzien op dingen, die gebeurd zijn, om aldus slechts hee- lende wonden open te rijten. Roeren in zaken, waarin brandstof ligt verscholen, is altijd gevaarlijk, en daarom moeten wij van die zaken wegblijven. We zagen 't reeds aan de vrouw van Loth in het Oude Testament. God had haar gewaarschuwd niet om te zien naar de brandende steden van Sodomma en Gomorrha, want dat was voor haar ge vaarlijk. De vrouw van Loth zag toch om tegen Gods waarschuwing in en hare straf is u bekend- Ook aan ons is gisteren door de wel willende bemiddelaars den raad, of liever de waarschuwing gegeven »Houdt u niet op met retrospectieve beschouwin gen" haalt geen oude koeien meer uit den sloot. Toen ik gisteren namiddag, beschenen door de stralen eener brandende zon, van Waalwijk naar Kaatsheuvel terug keerde, en al peinzende voortliep, schoot mij eene spreuk te binnen, die als voor beeld eener taaieigenaardigheid in een van de Latijnsche leerboeken stond, welke ik in mijne jeugd gebruikt heb Die spreuk luiddeAmantium Uae amicitiae rectintegratio est. Vrij vertaald wil dat zeggen Zoo'n beetje ruzie onder vrienden heeft dik wijls eene nauwere toehaling der vriend schapsbanden ten gevolge. Wij, Katholieke arbeiders, beschouwen niet, gelijk de Esdeapëers, de patroons als ons vijandigintegendeel in het so ciaal-economische leven zijn zij onze beste vrienden. Wij hebben elkaar noodig en kunnen elkaar niet missen. De patroons geven ons het brood voor onzen eer lijken arbeid wij geven aan de patroons onze redelijke arbeidskracht, die voor de industrie een te onmisbaar element is, om er niet voor de volle waarde reke ning mede te houden. Daarom hebben wij elkaar noodig, moeten wij elkaar zoeken en doordat wij elkaar wederdiensten bewijzen, ont staat eene vriendschap, die leven en be zieling schenkt aan onze daden. Welnu, omdat wij van nature de vrien den zijn der patroons, kan ook hier de beteekenis van de door mij aangehaalde spreuk tot zijn recht komen, dat name lijk zoo'n klein beetje ruzie onder vrien den eene nauwere toehaling der vriend schapsbanden ten gevolge heeft. Moge dit waar wezen, geachte ver gadering. En ik durf te zeggen, dat dit in werkelijkheid zal bewaarheid worden, wanneer men zich weder keerig wat weet in ie perken. Gij weet, M. V., wij zijn allen menschen. En, ik durf het gerust hier openlijk te verklaren, ook in eene Katholieke ver- eeniging kan niet alles volmaakt zijn en ook daar zal wel zevenmaal daags ge zondigd worden. Maar wanneer bij die onvolmaaktheid, die aan alle menschelijke instellingen eigen is, wij, zoowel ais de werkgevers ons wat weten in te perken, dan is ook zelfs bij het nastreven van geheel ver schillende belangen, een samenwerking zeer wel bestaanbaar, en zal die samen werking bijdragen tot het levensgeluk van een groote volksagglomeratie, zooals wij die hier in het centrum der Schoen en Lederindustrie hebben. En die inperking van zich zelve zal des te beter plaats hebben, naar gelang wij bij ons werken op sociaal-economisch gebied het godsdienstig element meer en meer op den voorgrond plaatsen. Godsdienst, geachte vergadering, is niets anders dan zelfverloochening. Daar om, laten wij, ia onze vereeniging, in onzen Bond, meer en meer de beginselen, waarop die vereeniging zich gegrondvest heeft, tot haar recht doen komen Thans, geachte vergadering, wensch k uit deze gebeurtenissen nog eene andere practische conclusie te trekken. En deze conclusie betreft uitsluitend de organisatie der arbeiders. En deze conclusie komt hierop neer Laten wij ons sterk maken* Misschien zullen deze woorden som migen vreemd toeklinken, nu wij ons vandaag beschenen zien door zoo heer lijke stralen der vredezon. Geachte vergadering, ik durf dit woord vandaag gerust spreken, omdat in dit woord een der hechtste waarborgen voor den vrede ligt opgesloten. Zoo oud als de wereld, is de spreuk >Si vis pacem, para be llum.* Zoo gij duurzatnen vrede zoekt, be reid u ten oorlog. Gelijk ik reeds gezegd heb, zijn wij allen maar menschen, behept met men schelijke zwakheden en blootgesteld aan allerlei wisselvalligheden. Wij moeten dus ook menschelijke middelen gebruiken, die tot een doel, zelfs een hooger doel, dienstig kunnen zijn Wij zoeken vrede, wij willen dien vrede bewaren niet een vrede, die met prijsgeving onzer rechten verkregen worde, want dat zou een valschen vrede scheppen. Maar een vrede, die gegrondvest is op rechtvaardigheid en liefde. Dien vrede moeten wij trachten te bewaren, en geen offers te groot achten, om datgene wat tot het behoud van dien vrede kan bijdragen, te verkrijgen. Gij hebt toch wel eens gelezen van den »Europecschen vrede4, niet waar? Die Europeesche vrede van de laatste tijden is een vrede, zooals die nooit ge kend werd. Maar wanneer wij naar de oorzaken van dien vrede zoeken, dan vinden wij onder die oorzaken ook dezedat de volkeren lot de tanden toe gewapend zijn. Dit is een factor, die een ouderlingen eerbied voor elkander aan de volkeren afdwingt en aldus niet weinig bijdraagt tot behoud van den vrede- Daarom arbeiders, maakt u sterk in ledental, betaalt een flinke contributie, zoodat ge ook een flinke weerstandskas krijgt l Gelukkig heeft dit dreigend conflict eene zegenrijke wending genomen, dank de eminente bemiddelaars Mgr. Prinssen en de WelEd. Heer Witlox. Doch wie waarborgt ons, geachte vergadering, dat wij, wat God verhoede, bij een nieuw conflict, dat mocht dreigen, even invloedrijke bemiddelaars zullen vinden als thans En veronderstelt eens, dat bij dit drei gend conflict geen bemiddeling was in het midden gekomen. Dan had er moeten gestreden worden! l)an was er strijd gekomen, dan was uitsluiting, staking en wie weet wat nog meer het gevolg geweest. En nu weet ge, toch evengoed als ik, geachte verga dering, dat de patroons niet voor ge woonte hebben, om bij staking of uitsluiting loon door te betalen. En er moet toch in die dagen gegeten worden door den werkman Wie moet dus uitbetalen in zulke dagen? De weerstandskas. En ge weet tevens, dat er dan heel wat geld noodig is, en dat zoo'n weer standskas geen automaat is, waarin ge aan den eenen kant een dubbeltje gooit om er aan den anderen kant een kwartje uit te halen. Daarom vrienden, maakt uw bood sterk, èn in ledental èn in weerstand vermogen- Dat is mijne tweede practische conclu sie uit deze gebeurtenis. 't Is misschien 'n vreemd klinkende conclusie op zoo'n dag van zonnigen vrede. Maar 't is er toch een. Ik heb gezegd. Nadat aan het applaus een einde was gekomen, nam de heer Roestenberg, bondsvoorzitter nog het woord en zegt dan dat de dag van 4 Juni hem voor de zooveelste maal overtuigd heeft van het groote nut der organisatie. Spreker zal de omstandigheden van het conflict niet meer nagaan. Door de vorige sprekers is dat genoegzaam gedaan en daarom wil hij er alleen op wijzen van hoe'n groot nut de organisatie voor den werkman is, welk een kracht er in samenwerking is gelegen Hij spoort allen aan steeds propaganda te maken. Om misstanden uit den weg te ruimen daarvoor heeft ons de Kerk en Regeering de organisatie gegeven. Breedvoerig bespreekt hij de werking daarvan en vindt daarbij gelegenheid er met nadruk op te wijzen dat goed geor ganiseerde mannen steeds flink op de fabriek hun best moeten doen. De zaak van den patroon moet hun zaak zijn. Steeds moet alles betracht worden waarbij de patroon geldelijk voordeel heeft. Een goed georganiseerd werkman begrijpt dat dit een eerste plicht is en ook dat dit rechtstreeks hem weer ten goede komt. Nog wijst hij op de groote noodzake lijkheid van flinke contributie-betaling en spreekt den wensch uit dat, als het voorstel daartoe wordt gedaan dit met algemeene ingenomenheid zal worden begroet Verder bracht hij een woord van hulde en dank aan den WelEerw. Bondsadvi seur, den adviseur en aan het bestuur van de afdeeling voor de vele moeiten en groote opoffering die zij zich hebben getroost. Een langdurig applaus dankte den spreker. De Voorzitter dankte de sprekers en allen die ter oplossing aan het conflict hebben medegewerkt en spoorde de leden aan in 't geheel niet meer over 't conflict te spreken en sloot daarna met den gebruikelijken groet deze zoo druk bezochte vergadering. Ter overname aangeboden een Zitplaats vooraan aan den Lieve-Vrouwekant in de kerk van St. Jan f 9. Zich le vervoegen bij den Uitgever. Heden overleed zacht en kalin in het Sanatorium te Putten(Veluwe), na een langdurig en gpduldig lijden, onze geliefde Zoon, Broeder, Behnwd- broeder eH Oom, de Heer Eimert Leendert de Bruyn, in den ouderdom van 22 jaar en 3 maanden. Uit aller naam, A. H. DE BRUIJN. 's-Grev -Capelle, 6 Juni 1910. Gevraagd voor Waalwijk in een klein gezin een net Niet beneden 16 jaar. Waar zegt den Uitgever. Een partij groote en kleine ANTOON TIELEN. TE TILBURG. Candid aten voor het toelatings examen gelieven zich aan te melden vóór 16 Jun. De Directeur Dr. B. DIJKSTERHUIS. A. v. EXTER Schoenhandel Ganzenheuvel 47 te Nijmegen in burger schoenwerk, doch zonder papier VERPACHTING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waalwijk, zullen op Viijdag 10 Juni 1910 namiddags om 2 uur. ter herberge van JOS. van de WEREF, aan de Markt aldaar, in het openbaar Het HOOIGRAS op de navolgende perceelen Hooiland: 1. Hooiland, de Oosterhavenkade, groot 1.49.40 H.A. 2. Hooiland, de Wes'erhavenkade, groot 1.06.18 H.A. 3. Hooiland, afkomstig van Drossaerts, gelegen ten Westen van de haven, groot 1.46.50 H.A. 4. De toemaat van voorschreven per ceelen om te weiden. 5. Het gras op de kanten van den grintweg Besoijen-Drongelen. 6. De groensteeg in 14 pereeelen. te Waalwijk, zal publiek Vrijdag 10 Juni 1910, des morgens te 11 ure, ter herberge van TH, VAN LOON Govaerts te Waalwijk. Voor de Familie Van IerselVan Nuenen te Waalwijk. Hooiland in den Waalwijkschen en Besoijenschen polder. Woensdag 15 Juni 1910. de« mor gens te 7Vs ure, ter herberge van P. VAN DER LOO te Haarsteeg gem. Hedikhuizen. A. Voor de gemeente Waalwijk. B. Voor den Heer Van Hooff te Haarsteeg. Hooiland onder de gemeenten Hedikhuizen en Ammerzoden. Zie Billetten. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren TIMMER. MANS q.q. te Waalwijk op Woensdag 22 Juni 1910, ter herberge van J. A. BULJ8 te Herpt, des namiddags te vijf ure Om eens te hooien. De Hooilanden onder Herpt (Bern,) DE NOTARISSEN en te Bloemendaal, zullen voor hnnne principale, bij inzet op Dinsdag 14 Juni 1910, in het Hotel GERRIS-Simons te Waalwijk, bij toeslag op Dinsdag 28 Juni 1910 in het Hotel VERWIEL aldaar, telkens des nam. 2 uur De Onroerende Goederen be— hoorende tot de nalatenschap van wijlen Mevr, de W ed. G. VER MEULEN-Koopman te Bloemen daal overleden, ONDER CAPELLE. KOOP 1. Bouw- en Hooiland „Aanwas der 7 Geerden", Sectie A. no. 653 groot 0.75.40 H.A. KOOP 2. Bouwland iü „Nederveen" Sectie B, no. 64 groot 0,76.60 H.A. KOOP 3. Hooiland „Voorland der 7 Geerden," Sectie B no. 65 groot 2.42.20 H.A. KOOP 4. Hooiland „Westensche Buitendel nabij W. Mouthaan," Sectie B nos. 127 en 128 groot te samen 0,82,10HA KOOP 5. Hooiland Oostensche Buitendel" Sectie C nos. 89 en 90, groot te samen 0.97.78 H.A, KOOP 6. Hooiland „Oostensche Buitendel" Sectie C nos. 96 en 96 groot te samen 1.03.10 H.A. KOOP 7. Hooiland in „de Slobben" Sectie D ao- 82 groot 6.57,40 H.A, KOOP 8. Moeras in „den Dulvert" Sectie E nos. 227 en 233, groot te samen 1.43.50 H.A. KOOP 9. Weiland „Binnendel aan de Oost zijde der Nieuwe Vaart," Sectie E no. 264 groot 0.99.50 H.A. KOOP 10. Weiland „2e Binnendel aan de Oostzijde der Nieuwe Vaart," Sectie E nos. 297 en 298 groot te samen 0.44.70 H.A. KOOP 11. Weiland aan de „Willekens- vaart", Sectie G no. 262 groot 0.72.40 H.A. KOOP 12. Weiland aan „het Zandpad," Sectie G no. 438 groot 0.61.40 H.A, ONDER DRONGELEN. KOOP 13. Bouwland „De Pekelharing", Sectie O no. 3 groot 5.17.80 H.A. KOOP 14. Bouwland „Het ZuidewijDsch Waardje" Sectie C no. 7 groot 0.64.00 H.A. KOOP 15. Weiland in „den Bovenpolder," S-clie A. no. 423 groot 0,79.90 H.A, KOOP 16. Weiland in „den Bovenpolder" naast Koop 15 Sectie A. no, 422, groot 1.03.60 H.A. KOOP 17. Weiland in „den Boven polder" naast Koop 16SectieA.no. 417 groot 1.95.60 H.A. Bij den toeslag komen eerst de Koopen 15 en 16 daarna de Koopeo 15,16 17 in massa. ONDER BESOIJEN. KOOP 18. Hooiland „Dijkland" Sectie A no. 147, groot 1.28.30 H.A. ONDER WASPIK. KOOP 19. Hooiland in „Klein Waspik", Sectie C nos. 146, 147, 148, groot te zamen 3,4'),80 H.A. ONDER MEEUWEN. KOOP 20. Weiland in „het Zuidbroek", Sectie D no. 330, groot 8,06,20 H.A, ONDER DUSSEN. KOOP 21. Weiland aan „de Baan", Sectie K no. 831, groot 1.20.85 H.A. KOOP 22. Weiland aan „de Baan", Sectie K no. 202, groot 1.59.40 H.A., gelegen Noordwaarts achter koop 21. Bij den toeslag komen koopen 21 en 22 in massa. KOOP 23. Weiland in „het Noordeveld", Sectie 1 no. 806, groot 0.87.70 H.A, KOOP 24. Bouwland in „het Noordeveld', Sectie I nos, 680 en 681, groot te zamen 2.33.00 H.A. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waalwijk, zullen op ZATERDAG 11 JUNI 1910, des voormiddags ten elf uren in het openbaar ten Gemeentehuize a. Bestek No. 3. Het maken eener Aardebaan en ophooging met zand ten be hoeve van een nieuwen straat weg. b. Bestek No. 4. Het leggen van een Rioleering. Bestekken vanaf 31 Mei 1910 te bekomen ten kantore van den Gemeente-Opzichte* (tegen betaling van f 0.50 per bestek) waar tevens de noodige inlichtingen worden ver strekt. VAN

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 2