Nummer 46 Donderdag 9 Juni 1910 'loe Jaargang Tweede Blad Conflict geëindigd. Firma Mandos-Vinken Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Turkije. Servië. Marokko. Engeland. Met groote ingenomenheid konden we onder >Laatste Berichten"' in ons vorig nummer nog melden, dat door minnelijke schikking, door onderling overleg, een einde was gekomen aan het conflict, den gespannen toestand, die in onze ge meente heerschte. Als bemiddelaars in deze traden op de hoogeerw. heer Mgr. Prinsen, pastoor van St. Jacob te 's Bosch en voorzitter der Kath. Sociale Actie en de weled. heer Henri Witlox-Bressers groot-in dustrieel. In verdere verslagen in dit nummer zal men zien hoe die onder handelingen zijn gevoerd, op deze plaats willen wij met een enkel woord het ge wichtige feit memoreeren, dit resul taat, waarin wij ons om zoo tal van rede nen hartelijk verheugen, niet 't minst wijl voorkomen zijn de groote stoornis in 't bedrijf, de groote ramp die van dit conflict 't gevolg geweest zoude zijn en de treurige gevolgen die zulk een staking en verbittering na zich hadden kunnen slepen. Wat een enorme schade ware geleden, door de industrie, den midden stand, de patroons en 't volk zelf. Maar wij verheugen ons mede op de voornaamste plaats om de wijze waarop dit conflict is opgelost, eene wijze die ten voorbeeld mag gesteld worden aan geheel Nederland en waarvoor wij ook onzer zijds hulde brengen aan de heeren pa troons, aan de vakvereeniging en vooral aan de bemiddelaren Mgr. Prinsen, den gr^oten katholieken socialen werker, en aan den Weled. Heer Henri Witlox- Bressers, die wederom toonde wat hij voor onze industrie, voor onze gemeen te over heeft. Hij toch was de man die 't initiatief nam en met mannen van gezag deze hoogst belangrijke, doch zeer moeielijke zaak besprak, inleidde en tot een goed einde bracht. De heer Witlox heeit wederom bij de vele ver diensten die hij bezit voor de industrie, onze gemeente, de sociale beweging onzer dagen, een groot stuk werk verricht, waarvoor wij hem hartelijken dank ver schuldigd zijn en dat van onschatbare waarde is voor het heden en voor de toekomst. In verband met deze aangelegenheid ontvangen wij nog het volgende Waarde Heer Redacteur. In het avondblad van de «Nieuwe Rotterdamsche Courant» van 6 Juni j.l. lees ik een bericht op het gewezen con flict betrekking hebbende, dat zoodanig vermeit van onjuistheden, dat het de spuigaten uitloopt. Ik heb direct aan de Redactie van de »N. R. Courant,» en ook aan andere couranten de noodige rectificatie opge zonden. Ook U verzoek ik overname van die rectificatie, maar kan niet nalaten in uwe courant met nadruk te protesteeren tegen de handelwijze van den mij onbekenden, correspondent van de »N. R. Courant», die een bericht opzendt, zóó frappant onjuist, dat ik met moeite de beschul- diging van moedwil inhoud. Voor een dergelijk onjuist weergeven is geen verontschuldiging En in het belang van den >N. R. Courant» zoowel als in het algemeen belang moest de naam van dezen correspondent bekend zijn. Mogelijk zouden wij dan iets meer van zijne handelwijze begrijpen. Hoogachtend, Uw dw. H. WITLOX-Bressers. Waalwijk, 6 Juni 8 Juni 1910- Conflict opgelost, Hooggeachte Redactie. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van hedenavond lees ik een bericht over de opheffing van het arbeidsconflict in deze gemeente, dat noodig rectificatie behoeft. Dat bericht spreekt van gestelde en ingewilligde e i s c h e n. Dat is onjuist Door geen der beide partijen zijn eischen gesteld, zooals onderstaande verklaringen bewijzen. Het conflict is opgelost in echt chris- telijken, in echt katholieken g e e s 11 Ie een geest, die de alom heerschende moest zijn, en dan met één slag zou vernietigen, al de geschillen die thans ons goede Noord-Brabant tot schande zijn. Onder hooggewaardeerde leiding van Monseigneur Prinsen, die daardoor zijne groote verdiensten op het gebied van den arbeid nieuwen luister gaf, had ik de eer eene behulpzame hand te mogen bieden, en beide partijen, bezield door den geest van verzoening, hebben onze taak licht gemaakt. Beide pai tijen erkenden eenige schuld; beide partijen verklaarden zich tot verzoening bereid en beide partijen hebben daardoor een voorbeeld gegeven gegeven aan geheel Nederland, een voorbeeld dat met gulden letters mag worden geboekstaafd. Zij hebben aangetoond hoe groote rampen kunnen worden voorkomen door goeden wil en kalm beraad. In het overgangstijdperk waarin wij leven, waren ook hier patroon en werk man in botsing gekomen. Maar -- op het moment der botsing klonk van beide kanten: »halt 1» Men begreep dat men van den goeden weg was afgedwaald. Er werd beraadslaagd beide partijen waren toegankelijk voor goeden raad, traden met elkander in overleg, de eens gezindheid werd hersteld, en voort gaat het weer, met nieuwen moed en goeden wil, den weg op die moet leiden tot beider heil. Hoogachtend, Uw dw. H. WITLOX-Bressers. Waalwijk, 6 Juni 1910. Thans volgen de beide hierboven be doelde verklaringen Het bestuur der afdeeling Waalwijk en Besoijen van den Ned. R.K. Leder bewerkers Arbeiders Bond diep betreurende het conflict, dat met eenige Heeren Patroons is uitge broken, toegevende, dat voor den eersten maal in het vuur van den strijd en te midden van hetgeen daartoe aanleiding gaf, wellicht niet steeds met de noodige omzichtigheid is gehandeld, drukt het vurig verlangen uit, de eens gezindheid hersteld te zien, en geeft met beleefden aandrang de heeren patroons, bij dit conflict betrok ken in overweging, terug te komen op de genomen besluiten, die als aanleiding tot den strijd moeten worden beschouwd, en verbinden zich in de toekomst tot niets liever dan tot eensgezind streven, ter bevordering van den bloei der in dustrie en het welzijn van den werkman. CHARLES DE WIJS, Kap. Adviseur. B. VESTERS, Voorzitter. C. VAN KUIK JBzn., Ondcrvoorz. F. PASSIER, Secretaris. C J. PAASSCHENS, 2de Secret J. N. EHLERT, Penningmeester. C. W PENNINGS, 2de Penning»/. A. BERGMANS, Commissaris. P. v. DAELEN, 2de commissaris. A. VAN WEZENBEEK. Ondergeteekenden A. PI.' VAN SCHIJNDEL, Koninklijke Stoomschoenenfabriek Waalwijk N V. E W KLIJBERG PERNOT'S Stoomschoenfabriek »Hollandia«, Waal wijk. J. TIMMERMANS—VAN TUREN HOUT, Stoomschoenfabriek, Waalwijk. diep betreurende het conflict, dat op' gebied van den arbeid dreigt los te breken, overwegende, dat, niettegenstaande alles wat er reeds geschiedde het een dure plicht is van ieder weldenkende mede te werken om den ramp, die onze gemeente dreigt, at te wenden. constateerende, dat de hoofdoorzaak van het conflict gevonden wordt in het naar hunne meening minder beleid volle optreden van het Bestuur dei plaat selijke afdeeling en zij dientengevolge ook wellicht verder zijn gegaan dan het algemeen belang gedoogt, doch daarbij nadrukkelijk verklarende, dat sommige courantenartikelen en berichten schro melijk zijn overdreven of onwaar, diep doordrongen van de treurige ge volgen, die doorzetting van het conflict voor onze gemeente hebben zal, en daarom met hoop op de toekomst niet dieper ingaande op de grieven, die zij vermeenen te hebben, ofschoon geheel overbodig nogmaals verklarende, dat zij het recht van ver.- eeniging volkomen erkennen, ja zelfs heil zien van groote beteekenis in een goed en vooral bezadigd geleide vak vereeniging. Nog te meer om te voldoen aan het verzoek van hooggeachte zijde. Verklaren zich bereid alle maatregelen en besluiten, in verband met dit conflict genomen, terug te trekken. Verbinden zich, zooals trouwens hunne gewoonte was, billijke grieven, op gepaste wijze kenbaar gemaakt, te onderzoeken, io verband met alinea 5 van deze verkla ring, aldus ook op aanzoek der vakor ganisatie, en daarin steeds zooveel doenlijk tegemoet te komen. Hopen, dat dit besluit met denzelfden goeden geest zal worden gewaardeerd als waarmede het werd genomen, en vertrouwen dat van stonde af de vroeger zoo aangename verhouding tusschen ons en ons personeel onherroepelijk zal zijn hersteld. A. H. van SCHIJNDEL. E. W. KLIJBERG-Pernot. J. TIMMERMANS v Turenhout. De houding der pers heeft ons in dit geval vreemd getroffen. Toen reeds Zaterdagavond het conflict was opgelost, kwamen »Het Huisgezin* en >N. Rott. Ct.« Maandagavond nog met geheel foutieve en onware berichten, die de zaak zoo mogelijk nog veel kwaad zou den hebben gedaan. Dat men zich in zulke gevallen niet beter op de hoogte laat stellen of informaties inwint, er is toch in zulke zaken zooveel aan weder- zijdsche, juiste inlichtingen gelegen. De >Prov. 's Bossche Courant* heeft zelfs van deze hoogst belangrijke gebeurtenis van 't begin tot 't einde, zoover wij konden nagaan, met geen enkel woord melding gemaakt, of was zoo'n gebeur tenis voor onze provincie niet eens ver meldenswaard. Dit wilden we even ter loops aanstippen, daar ook op de pers als inlichtster van 't publiek groote verantwoording rust- Het plan zou zijn alle schooljongens van 10 tot 18 jaar in kadettenkorpsen in te lijven, die elk jaar eenigen tijd zullen moeten oefenen. Van 18 tot 25 jaar zullen alle jongelui tot het leger behoo- ren. Zij moeten de gewone exercitie oefeningen meemaken en elk jaar 14 dagen te velde oefenen Van 25 tot 35 jaar zouden zij tot de reserve behooren en elk jaar een veldoefeuing van 4 tot 8 dagen moeten meemaken- In Bloem fontein zou een militaire academie tot vorming van officieren komen. algemeenen dienstplicht zal invoeren vereeniging eene belangrijke huishoudelijke en Prins George van Servië is verbannen. Eindelijk is het vaderlijk geduld uit geput. Maar als wij bedenken, dat deze bal sturige knaap op een oogenblik van hooge spanning in de europeesche, speciaal in de Ralkan politiek, de leiding in Servië scheen te hebben en haast den oorlog met Oostenrijk heeft uitgelokt, wat tot een europeeschen krijg had kunnen leiden, dan beseffen wij, dat een hoog geplaatst persoon zoowel onheil als geluk brengen kan aan zijn land. In vroegere tijden zou deze jonge man de schrik zijn geworden van zijn land- Thans, nu de openbare meening zelf iets te zeggen heeft, is George eerst af gezet als Kroonprins en eindelijk heeft zijn vader hem het land uitgejaagd. Servië mag geluk gewenscht worden Hofleverancier van 11. M. de Koningin Men meldt, dat er bij de, onderhandelingen, die minister Kifaat Pascha met de Wes tersche mogendheden omtrent Kreta voert een kink in den kabel is gekomon doordien Engeland van houding is veranderdde Engelsche regeering zou verklaard hebben niets te kunnen ondernemen, waardoor de positie der Grieksche dynastie, in gevaar ge bracht zou worden. De Grieksche regeering heeft de reservisten van het jaar 11)08 opgeroepeu, ongeveer 8000 mau. De ri'geering btweer', dat dit geschiedt om uitsluitend dienstredenen. Zoo worden ook de artillerie-reservisten van het jaar 1907 opgeroepen, om met het nieuwe kanon te oefenen. Natuurlijk is men in Turkije daar niet gerust op en men vermoedt, dat Griekenland zich gereed maakt om in druk te maken op Turkije en de mogend heden. De Grieksche koning is iu Rome aange komen. In Smyrna en andere plaatsen worden vrijwilligers voor het Tnrksche leger aange nomen. De Porte vet bood den uitvoer van paarden en muildieren. Te Monastir i9 weer een groote volks vergadering gehouden, waarop besloten werd vrijwilligers aan te werven om tegen Griekenland te strijden. De vrijwilligers kre gen al dadelijk een uniform. De eerste die ile uniform aantrok, was de burgemeester. Niazi Bey, de held van Redna, werd een stemmig tot bevelvoerder over de v: ijwilligers aangenomen. Bet vilajet Monastir wil 50,000 man vrijwilligers leveren. 's&P WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. Moelay Hafid zoekt nog altijd naar de schatten van pascha Hadj benAlissa. Reeds om de plaats te weteu te komen ,heeftjde hij vrou wen van den pascha met stokken laten afran selen en nu heeft hij zijn wreedheid bekroond met een afschuwlijke foltering van des pascha's geliefde vrouw. De ongelukkige werd aan de zoutproef ouderworpen, die daarin bestaat de palmen der handen worden ge kerfd en dat de handen daarna in dieren- vellen, gevuld met zout, wordeu gestoken. Aldus gemarield werd de deerniswaardige vrouw met groote spijkers aau een muur genageld. Men heeft ze. vier dagen en uachteü zoo laten hangen en toen ze nog leefde er weer afgenomen. Thans wordt zij uitstekend verpleegd om... na haar herstel opnieuw te worden gemarteld totdat zij de plaats, waar de schatten van den pascha liggen, zal heb ben verraden. De Daily Mail verneemt uit Jo hannesburg-, dat de Zuid-Afrikaansche Unie als de eerste Britsche kolonie den Waalwijk 8 Juni 1910. K. K. Gildenbond. Men schrijft ons van hooggeachte zijde De inschrijvers voor dezen schoonen bouw zijn reeds bekend. Na voorlezing van al de inscbrijveis las de Eerw. Heer Adviseu dit eenige slotartikel uit het bestek met nadruk voor. Dit artikel luidt als volgt „De gunning van het werk geschiedt aan dengene, wiens inschrijving den Besteders het meeBt aannemelijk voorkomtdeze achten zicb niet verplicht den minsten inschrijver te uemen, noch reden der gedane keuze te doen.' Het verschil tusschen de twee laagste inschrijvers Van Dun-Fia9seu uit Vuchten de. Wed, Aaits van Waalwijk bedraagt f590, dat wij, gele,l op de aanzienlijke som van f22000, een klein, een gering ver schil mogen noemen. Daardoor echter rees eene moeielijkheid voor het Bestuur. Eener- zijds toch gunde men het werk zoo gaarne aan den laagsten inschrijver Van Dun- Faassen, van wiens bekwaamheid en locale uitvoering bewijzen geleverd zijn, ook hiei in Waalwijk en anderzijds kwamen de be langen van eigen inwoners, eigen werklieden zei ven zeer op den voorgrond. Zouden beid partijen niet kunnen worden gehonoreerd eu bevredigd? Beide inschrijvers werden tot dat doel gisterenavond aan de pastorie ge hoord en deze poging werd met het beste sncces bekroond, iets waarover wij ons zeer /erheugen en dat dsn ook naar wij vertrou wen in Waalwijk met genoegen en algemeene vreugde zal worden vernomeu. Het werk is gegund aan de Wed. Aarts en deze geeft f 250 gratificatie aan den heer van Dun. Moge nu in de toekomst het R K. Gildenbondhuis opgetrokken uit bijdragen van zoovelen uit Waalwijk, mede opgebouwd door eigen volk en eigen werklieden, strek ken tot groei en bloei der R. K. Sociale Actie en eenmaal zijn een machtigen factor om daarin te bestendigen den vrede en de eensgezindheid, dezer dagen tot stand ge bracht tusschen heeieu patroons en werk lieden en alzoo beiden strikken ten hei en tot zegen. W. G. V. Maandag C Juni hield deze energieke vergadering waarin ouder meer besloten werd: le. het tenue als vulgt vast te stellen itte froi met lange mouwen, zwarte broek zwarte band, zwarte turnschoenen. 2e. het bestuur op te dragen zoo spoedig mogelijk een nieuwe ijzeren brug te koopen, die naar de eischen des tijds is ingericht. 3e. deel te nemen aan den wedstrijd te s-Hertogenbosch uitgeschreven door het Zuider Gewest van het Ned. Gymn. Verbond en aan den eereavond te geven door Kurst i en Kracht te 's-Hertogenbosch. 4e. den 29sten Juni een turnmarsch te maken naar Raainsdonksveer. Hoodcnteutoonstelling. De in Concordia te Breda gehouden liou- dententoonstelling is zeer druk bezocht. Van de vele bekroningen die werden toegekend, noemen we slecht» de voornaamste eu dan alleen die welke aan bewoners dezer en oin- iggende gemeenten ten deel vielen. Continentale ruigharige staande honden. A. Verbunt, Waalwijk met Brunhilde I, 3e prijs in kaïnpioensklasse, reuen. Kort harige holl. herdershonden. Nico Nieuwenhuijzeu, Waalwijk met Katrijn, le prijs in openklasse, teven. Langharige holl. herdershonden. Jac. Pijnenburg, Waalwijk 3e prijs nieuweling:- classe, reuen. Draadharige fox-terriers. M. Zijnen de. Gier, Heusden, met Crompton .Sceptre, le prijs kampioensk)., teven. F. van Oven, Heusden, met Barkerend Velma, le pr. nieuwelingsklasse, teven. Dwerg-dashonden. B. van Schijndel te WaHwijk, met. Honny, le prijs openklass', teven en le prijs nieuwelingsklasse, teven. Jachthonden van niet gevraagd doch er kende rassen. A H. G. de /ong-Ver- ragen, Hensden, met Werda, 3e prijs open kl. teven. De Iersche Setter reu (/Broertje' uit den b - Venden kennel „Benjamin' welke thans te Breda en onlangs te Amsterdam een len prijs behaalde, ging in eigendom over aan den heer P. van Schijndel te Waalwijk. Tentoonstelling. Zooals wij Zondag morgen bulletineerden ia bij den pres dent der Provinciale Land bouwtentoonstelling 'l volgende heugelijke bericht gekomen „Ingevolge de bevelen van Zijn Konink lijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Meck.enburg, heb ik de eer ter kennis te brengen van 't Comité van de Provinciale Landbouwtentoonstelling te Waalwijk, le houden van 4 tot 8 Septem ber e. k., naar aanleiding van dat door het Comité aan mij gericht schrijven van 8 April j. 1., dat Zijne Koninklijke Hoogheid met groote ingenomenheid heeft aanvaard bet Beschermheerschap vau voormelde Ten toonstelling. Z. K. H. vormt de beste wenschen voor bet welslagen dier tentoonstelling en heeft mij ten slotte opgedragen aan het Comité bijgaand toe te zenden, twee groote zilven n medailles, bestemd om te dienen als prijzen. De Adjudant. Wij behoeven niet te. zeggen, hoezeer wij ons verheugen in dit belangrijke bericht: Prins Hendrik, beschermheer onzer a. s. expositie. Terecht zeide de president hij de mededeeling van deze blijde tijding in de vergadering van 't comité dat zoo de leden reeds de beste verwachtingen hadden van 't welslagen der expositie, thans dit slagen zoo goed als verzekerd is en allen zoo mogelijk tot nog meer ijver en werkkracht zal aan zetten, om de expositie zoo belangrijk en schitterend mogelijk te doen zijn. Wij stem men gaarne met deze woorden in en ver trouwen, dat ieder naar de mate zijner krach ten daaraan zal medewerken. Medailles kwamen nog in van H. Witlox-Bressers Waalwijk gr. ziU. med. Hubert Verhoeven Heusden, (voor den politiehondenwedstrijd.) C. de Greeff Waalwijk zilveren medaille. Singer Mij. Bliksem, De bliksem kliefde gisteren in onze ge meente eenige boomen en sloeg ergens in hais, zonder echter eenige schade aan te richten. Provinelule Staten. Bij de gisteren gehouden verkiezing van drie leden der Provinciale Staten, district Heusden, werden bij enkele candidaatstelling gekozen, de aftredende leden, de heeren B. A. Middelkoop, Capelle. J. Bern. Timmermans Wz., Waalwijk. lierman J. A. Zeegers, Waalwijk, wien wij bij deze onze hartelijkste felicitatic's aanbieden. Bergen op-Zoom. De aftredende leden Asselbergs, Bergen-op-Zoom Koenraadt. en Van Loon, Steenbergen, en Mast- Echo van

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5