Nummer 47. Zondag 12 Juni 1910 33° Jaaig Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. liiUüT Een Sociaal Laboiatorium, ANTOON TIELEN, lit nummer bestaat uit DRIE bladen Ism al LANDBOUW. Uitgever: LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN' De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen dej uitsluitend betrouw» bare Zeep. :h, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertnntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. I JK. ;erij eert p. P- P. P. P- J P- P- P. P- 'M zeer i. Een laboratorium is, zooals we weten, een scheikundige werkplaats, waar weten schappelijke proeven worden genomen. Onder een sociaal laboratorium gelieve men te verstaan een werkplaats hier een land of een regeeringseenheid waarin sociale proefnemingen plaats vinden, m. a. w. waar alle mogelijke sociale wetten worden ingevoerd, niet na in in elke materie afzonderlijk rijpe ervarin gen te hebben opgedaan maar meer als nieuwe sociale voorzieningen welke in de praktijk haar houdbaarheid nog moeten bewijzen. Welnu, twee zulke laboratoria zijn tol op heden bekend en wel een in het oude Europa en een iu het jonge Nieuw-Zeeland, jong in den zin van moderne sociale cultuur-eenheid. In ons oude Europa geniet het kleine Zwitserland de eer van deze hyper-moderniteit, al moet men hier eigenlijk meer spreken van een politiek laboratorium. Immers, het ultra- moderne van het z g. volks referendum of volksstemming over door het wetgevend lichaam aangenomen wets ontwerpen ligt meer op politiek dan op sociaal terrein. Nu hebben die politieke en sociale laboratoria deze twee eigenschappen met hunne wetenschappelijke zustcrinrichtin- gen gemeen, dat de proefnemingen niet altijd even gelukkig uitvallen en ten tweede, dat over hare practische waarde zeer verschillend geoordeeld wordt, terwijl zij anderzijds hierin wezenlijk van echte laboratoria verschillen dat de meeste proefnemingen, ook al vallen zij goed uit, alleen practische waarde hebben voor heur eigen omgeving, zoodat van onveranderd overnemen door andere landen geen sprake kan zijn. Niettemin is het belangrijk, van de bereikte resul taten kennis te nemen vooral als dit vergelijkende met eigen toestanden ge schiedt. Welnu, te ditn einde willen wij een paar artikelen wijden aan de arbeidswetgeving in Nieuw-Zeeland. Deze studie is thans zeker actueel te noemen, wijl ook wij aan den vooravond staan van een periode van sociale wetgeving en het altijd be langrijk is te weten hoe vele zaken op dit gebied in een land met een vooruit strevend stelsel van sociale wetgeving geregeld is. We willen dan beginnen met wat we wel zouden kunnen noemen, de kroon op de geheele Nieuw-Zeelandsche ar beidswetgeving, n.l. de wet op de arbitrage in arbeidsgeschillen. Kort weergegeven komt deze hierop neer Het doel der wet is arbeidsgeschillen door rechterlijke uitspraak te doen be slechten. Om dit doel te bereiken regelt de wet het vakvereenigingswezen, het col lectieve arbeidscontract en de arbitrage- Het lidmaatschap eener vakvereeniging wordt niet gebiedend voorgeschreven, evenmin het sluiten van collectieve ar beidscontracten en de arbitrages, toch wordt door een samenstel van bepalingen bijna elk geschil aan arbriUge onder worpen. Er wordt in de wet streng onderscheid gemaakt tusschen vakvereenigingen van werkgevers en werknemers, wat o. i. zeer goed gezien is. Reeds de vereeniging van 2 werk gevers of 7 werknemers kunnen de wet telijke erkenning van vakvereeniging aanvragen. De Secretaris van Arbeid schrijft te dien einde de verzoekers in een register, nadat deze ambtenaar eerst zorgvuldig de statuten heeft bestudeerd. Bestaat echter binnen het industrieele district der aanvragers reeds een vak vereeniging, dan kan genoemde secretaris de gegadigden daarheen verwijzen. Zooals uit bovenstaande blijkt, is het land in industrieele districten verdeeld, een uitstekende maatregel, om een be hoorlijk overzicht over 't geheel te hebben. Volgens de sociale statistiek bestonden op 31 December 1905 reeds 113 vak vereenigingen van werkgevers met 3276 leden en 261 vakvereenigingen van werknemers met 29869 leden. Meerdere vakvereenigingen kunnen zich tot een federatief verbond vereeni gen, natuurlijk wederom weer van werk gevers en werknemers. Men ziet, door het alleen toestaan van federatief4 ver eenigen, behoudt elke vakvereeniging hare zelfstandigheid. Het is te begrijpen dat de wet ook moest voorzien in het z.g. uitsterven van vakvereenigingen. Vandaar, dat de secre taris van Arbeid ambtshalve tot schrapping eener vereeniging, die practisch opge houden heeft te bestaan, kan overgaan- Ook kan onder verschillende voorwaarden een vakvereeniging op eigen verzoek geschrapt worden. De vakvereeniging bezit rechtsper soonlijkheid en kan in rechten van haar leden de gelden invorderen, die zij vol gens het reglement verschuldigd zijn, ook kan ze landerijen, huizen enz. koopen of pachten. Aan den minister van Arbeid moet, op straffe van zware boete, elk jaar opgave gedaan worden van bestuurs- en gewone leden. Collectieve arbeidscontracten kunnen voor een bepaalden tijd, drie jaar niet te boven gaande, gesloten worden tus schen verenigingen van werkgevers en werknemers. Deze overeenkomst blijft van kracht, ook na verloop van den termijn, waarvoor zij gesloten is, totdat een nieuwe uitspraak van het Hof van Arbitrage haar vervangt. Zij is in rechten verbindend en haar handhaving kan van het Hof van Arbitrage gevraagd worden. Schending der overeenkomst staat gelijk met schending van een uitspraak van het Hof. De wet is niet in alle gevallen bindend, d.w.z. niet alle in arbeidsgeschillen schrijft de wet arbitrage voor. Alleen door een vakvereeniging, 't zij patroons of werk lieden kan een geschil voor het Hof van Arbitrage gebracht worden, welks uit spraak voor alle vakvereenigingen en ook niet-georganiseerde werkgevers en werknemers in het vak bindend is. Voor de uitspraak worden alle belang hebbenden opgeroepen en zij kunnen zich in het geding partij stellen. De be palingen bewerken, dat, al geldt de wet in beginsel alleen voor vakvereen gingen feitelijk het Hof in alle geschillen uit spraak kan doen en arbeidsverhoudingen kan regelen. In afwachting der uitspraak moet op de oude voorwaarden worden doorge werkt, staking of uitsluiting zijn streng verboden, straffen met 100 pd- st. voor een werkgever en 10 pd. st- voor een werknemer zijn voor overtredingen in deze niet zeldzaam. Ziedaar de voornaamste bepalingen van deze hoogst belangrijke sociale wet. Ten slotte de vraag: Hoe heeft deze wet in de praktijk gewerkt Het ant woord is Gelijk over elke proef ver schillend geoordeeld wordt, zoo ook hier. Hoofdooizaak van deze verschei denheid in beoordeeling is gewoonlijk gebrek aan objectiviteit- Ieder ziet het resultaat door zijn bril. Bovendien mag niet vergeten worden dat de sociale toestanden daar zoo geheel anders zijn dan hierer is eene dunne bevolking welke zich langzaam uitbreidt, het is een nieuw land, er wordt een zeer be- zonder protectionistische politiek gevolgd er zijn allerlei kwesties van zwarten en gelen arbeid, die wij elders niet kennen, kortom, voor een sociaal labo ratorium, om typisch-algemeene ver schijnselen waar te nemen, is het veld niet bijzonder geschikt Vandaar, dat eene zegt: De wet op de >gedwongen arbitrage4 heeft den huisarbeid, het verderfelijke Sweating- systeem, doen ophouden, terwijl andere onderzoekers weer neen zeggen Op de belangrijke vraag: »Heeft de arbitrage wetgeving het loon verhoogd is het antwoord wederom tweeërlei. Wel erkent Kennedy een der laatste schrijvers over dit onderwerp dat de loonen misschien iets gauwer de guns'ige toestanden volgen dan anders het geval zou zijn. Ook worden geschil- en vooi tkomend uit een eventueel ver zet der werkgevers tegen de neiging tot loonsverhooging, voorkomen. Doch de groote proef is nog niet gekomen. Laten de toestanden eens achteruitgaan, laten dan de werkgevers eens komen met loonsverlaging, dan eerst zal men kunnen uitmaken of de arbeiders zich even gemakkelijk bij de gedwongen arbitrage zullen neerleggen. In elk geval is deze wetgeving zoo belangrijk dat zij onze volle aandacht verdient en zij wellicht, gewijzigd naar onze toestanden, ook ten onzent groot practisch nut ople vert. Vast staat, dat op den duur iets gevonden moet worden om al die sta kingen en uitsluitingen te voorkomen. \7T?'PQT h. (P der wei kzaamheden J-jRÖlJilU ({er Kamer van Koop handel en Fabrieken te WAAL WIJK, betrefjende den toestand van den handel, de nijverheid en de scheepvaart over het jaar 1909. SALADEROS MONTEVIDEO'S ZOMER OSSEN. Zullen deze noteeringen gehandhaafd blijven Door de ondervinding in den loop van dit jnar reeds opgedaan, meeuen wij ook thans deze vraag met een „ja" te moeten beant woorden. Al bracht, gelijk wij reeds opmerkte, November eenige kalmte op de markt. De cember bracht geen daling, zoodat de markt bij het einde des jaars zeer vast sloot voor alle soorten. De kwaliteit der huiden was over 't geheel goed te noemen, al werd ook soms geklaagd over de conditie der door stoomschepen aangevoerde huiden. De aanvoeren der Prigorifiqoes of kunst matig afgekoelde hniden waren weer bedui dend hooger dan in 1908. De totale aanvoer bedroeg 830318 stuks tegen 713916 stuks in 1908. Amerika nam ook dezen aanvoer zoo goed als geheel tot zich en aan prijzeu als boven nader gespecificeerd. Ook thans willen wij weder dit relaas besluiten met een kort overzicht der slach tingen te La Plata en Rio Grande op einde Juli der drie laatste jaren. Idem PARAGUA'S. SALADEROS URUGUAY'S ZOMER- KOEIEN. Droge B. A. Gampos-ossen eu koeien, waarvan de invoer 81646 stuks bedroeg tegen 79183 in 1908, waren beduidenc dnurder. De prijzen varieerden van 137 it 145 fr. tegen 120 it 128 fr. in 1908, alzoo eene verhooging van 17 fr. Suikerbieten op liebten grond. „Ge wilt toch wel gelooven, dat ik ook graag bieten zou verbouwen, evengoed als de kleiboeren, als ik maar wat zwaardereu grond had. Zooals de prijzen nu zijn, is het geen kunst om f14 it f 15 te maken en berekend tegen 16000 kg. maakt dat toch ongeveer f 250. Het is een best gewas voor den boer maar ik moest kleigrond hebben" zoo sprak Peer, de wethouder, op de graan- beurs. „Wat, zwaardere grond," riep Teun de burgemeester, „gij kunt op jou zand en bas. terdgiond net zoo goed bieten verbouwen, als ik op de klei, ten minste op jou goeden grond, als je ze maar goed bemest en j- je bieten maar goed behandelt". Als Teun, de burgemeester, sprak, waren alle hoeren op de graanbeurs stilzelfs Peer die anders nogal eens het hoogste woord voerde, zweeg en luisterde. \V ant 1 eun was een van de grootste bietenverbouwers van de streek en hij had er verstand van. Vooral nn hij in de laats'en lijd zooveel met al die landbouwkundigen omging en zelfs ook al proefvelden aanlegde. „Luister eens hier", zoo ging de burge meester voort, „als jullie bieten wiit ver bouwen op zand en bastaardgrond of zavel, dan moet je beginnen met je grond zwaar der te bemesten. De beste stalmest is niet goed genoeg voor de suikerbieten. erder moet je niet bang zijn om wat kunstmest te koopen. Hoe meer je er op gooit, hoe meer je er afhaalt. Wat is de kunstmest voor de suikerbiet? Natuurlijk chilisalpeter en superphosphaat, maar ook kali. ooral op jullie gronden, moog je de kali niet ver geten. ïu den wiuter moet je kaïniet op je peeënland strooien, minstens 1000 K. G. op den bunder.En als je dat in den winter niet gedaan hebt, dan kun je datzelfde kai- niet nu nog op het bietenland zaaien. Je kunt het zelfs tusschen de bieten uitzaaien, als ze al op rijen staan. Suikerbieten verslinden kali. Ge kuut ze dus niet te veel kaïniet geven* Mocht ge nu echter meenen, dat kaï niet nu te laat is (ik verzeker je van niet, maar ge behoeft me niet te gelooven) dan den Iets ge« k— ;eu k— nen een nen n niet ond het ;ijn ree\ iter de ijke alt. 18 n ik van idt. 18 een ijke een ilbe in zon De Echo van het Zuiden, IVaalwijksclic en Langslraalsclie Courant, i 19 726 kenu 27 4 ort- 0 a kal- ager 170. cht.- 8 en s le Vt imer 100 met 8,52 5,— aver uwe 170 iteno 280 180 140 220 90 12 ct per cha- tak. Handel in West-Indische Huiden, meer in 't bijzonder La Plata- tiuiden. Iu ons vorig jaarverslag gaven wij reeds als onze vaste overtaiging te kennen, dat 1909 zijn voorganger, iu betrekking tot bovenstahnden handel, in meer dan eén op zicht aanzienlijk overtreffen zou. De geschie denis is daar om de juistheid onzer vroegere beweriug te bevestigen. 1909 is een „unicum" in de annalen van den huidenhaDdel. Sloot bij het einde van 1908 de markt voor schier alle soorten zeer vast, en met prijzen 20 tot 30 procent hooger dan einde 1907, reeds in Januari, dus nog geen maand later, opende zich het 'nieuwe jaar met vrij leyendigen handel aan rijzende noteeringen. Die hausse toe te schrijven aan den neringen stock op de voornaamste marktplaatsen van het Lu- ropeesch continent, gaat niet op, daar b. v. de gezamenlijke voorraden op de markten te Antwerpen en Havre 188358 stuks, tegen 153.553 op einde 1908 bedroegen. Een defecit in de slachtingen te La Plata had aan die hoogere Doteeringen al evenmin schuld of deel, daar de slachtingen in ge melde maand hel cijfer bereikten van 243000 stuks, tegen 1.18000 stuks op gelijk tijdstip in het vorige jaar. De reden voor die op gaande beweging is eenvoudig te zoeken in het feit, dat de crisis in Amerika was uit gewoed, de economische toestanden zich mits- difcD herstelden in alle industrieën aldaar, en de lederindustrie niet het minst, met vernieuwden ijver begonnen te produceeren Daarbij komt nog, wat wij hier herhaaldelijk reeds vroeger uiteenzetten, dat het leder steeds meer voor alle mogelijke doeleinden benuttigd wordt, of, gelijk de heer Placide Peltereau iu zijn uitvoerig en zaakrijk rap port over de Lederindustrie, op de j.l. Pa- rijsche wereldtentoonstelling in 1900 zoo kernachtig zegt„La cuir est en tout et partout." Of de vermeerdering van den veestapel al dan niet gelijken tred houdt mei de toe nemende behoeften aan leder, blijft ter over weging. De rijzing eenmaal begonnen, zou ditmaal bestendig blijken, wijl overal weinig keus was. Amerika echter was voortdurend als kooper aan de markt, niet alleen te La Plata zeWe, maar ook in Australië, Azië en zelfs op het Europeesche continent. Intus- schen kondeu de Europeesche looiers niet besluiten het voorbeeld der Amerikanen te. volgen. Zij hoopten nog altijd, dat de ab normaal hooge markt weldra een gevoeligen terugslag zou krijgen, weshalve zij slechts kochten voor onmiddelijke behoeften in af wachting van hetere tijden. Die betere tijden kwamen niet, integendeel; toen de Veree- nigde Staten in Juli de 15% inkomende rechten op den invoer der grondstoffen, dus ook op huiden, ophieven, begon er van Amerikaanscbe zijde als een wilde jacht om alle voorraden tot zich te trekken, zoodat wat aan inkomende rechten gewonnen was, besteed werd voor hoogeren inkoopsprijs. Nu waren de looiers wel gedwongen ter markt te gaan, doch daar de prima soorteD zeer schaarsch en bespottelijk duur waren, veel te duur althans om nog met eenige winst te looien, betrokken zij meest secondaire of nog mindere soorteu. Volgt men den loop der noteeriogen van af Januari, dan lijkt het of er een" wedstrijd gehouden wordt, zoo kom» ieder volgende week met hoogere marktprijzen voor den dag. Eerst in Nov. kwam de markt eenigszins tot rust, daar toen Amerika, dat onderhand genoegzaam voorzien was, zijne inkoopen begon te staken. Toch gingen in dezelfde maand nog 18U00 uieuwe Pray Bentos tegen 110 fr. van de hand. Vergelijken wij de aanvoeren van Hamburg, Havre, Antwerpen en Liverpool met elkan der dan blijken die respectievelijk te zijn 4.484000, 1 427200, 1.0231G2 en 346689 stuks. Hoewel dus Hamburg de kroon spant was toch Autwerpen, althans voor ons land de voornaamste markt en dit zal hoogst waarschijnlijk wel zoo blijven, wijl zij in korten tijd te bereiken is, en omdat de be schrijving en sorteering der voorraden er zoo uitmuntend en reeël is. Invoer en verkoop mogen al hij die van 1908 iets achterstaan, dit feit is van weinig beteekenis. Veeleer moet gezegd worden, dat gezien den geweldigen stormloop van Amerika, de Antwerpsche mar'U zich goed heeft gehouden eu het vertrouwen in haar ongeschokt is bewaard. Van de 1023162 te Autwerpen aange voerde huiden gingen, naar schatting circa IOOOOQ stuks naar ons land en wel voor het overgroote deel naar de Noord-brabant sche leerlooierijen. De bekende soorten als Urngay's, Casa Blanca's en Montevideo's werden ook thans weder betrokken, schoon in mindere hoeveel heden, daar goedkoopere soorten meer in aanmerking kwamen. Hier volge wederom een opgave der no- teeringen van enkele soorten SALADEROS URUGAY'S ZOMEROSSEN. Eind# December 1908. Einde December 1909. 20-25 K. G. fr. 82 a 86 fr. 10C a 110 hooger fr. 24. 25-32 K. G. fr. 81 a 8G fr. 106 a 110 hooger fr. 24. 32—40 K. G. fr. 79 a 8-1 fr. 103 a 108 hooger fr. 24. 1907 1908 1909 Buenos Aires Rivieres Montevideo's Rio Grande 893600 370000 458000 1721600 671300 330500 425000 1426800 861100 368700 434000 1663800 De slachtingen in 1909 overtreffen alzoo die van 1908 met 238000 stuks. Ook dit jaar zullen die waarschijnli k niet beneden die van 1909 blijven, daar zij einde Maart reeds bedroegen 841000 stuks tegen 723000 op het correapondeerend tijdstip van verleden jaar. Uit dit surplus der slachtingen alsmede uit den grooteren voorraad te Antwerpen en Ia/re op einde 1909 de conclusie te trekken, dat eene daling der huiden voor de deur staat, zou een gewaagd werk zijn. De huid is een speculatie-artikel geworden cn Amerika heheer8cht de markt, zoodat Europa slechts navolgen kan, wat de groote maatschappijen in de uieuwe wereld zullen voor doen. Om zichtigheid, dfe echter geen besluiteloosheid moet worden, zij koopers als verkoopers in dit artikel aangeraden. 20-25 K. G. fr. 79 a 84 fr 102 a 107 hooger fr. 23. 25-32 K. G. fr. 78 a 84 fr. 102 a 10' hooger fr. 23. 32—40 K. G. fr, 75 a 81 fr. 99 a 105 hooger fr. 24. 20-25 K. G. fr. 75 a 80 fr. 95 a 100 hooger fr. 20. 25— 32 K. G. fr. 75 a 80 fr. 96 a 100 hooger fr, 20. 82-40 K. G. fr, 69 a 73 fr. 90 a 94 hooger fr. 21. 14-20 K. G. fr. 80 a 83 fr. 92 a 95 hooger fr. 12. 20-28 K. G. fr. 86 87 fr. 101 a 103 hooger fr. 16.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1