Donderdag 16 Juni 1910. jSiummer 48. Donderdag 16 Juni 1910. 33c Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen SI Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit al5 sneeuw. Handel in Oost-Indische Runder en Buffelhuiden. De Echo van het Zuiden, en Liiiiffslraatsclie Conrant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden t 0. 5. Franio per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eu»., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtbntikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GECRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. Veel van wat wij bij den handel in West-indische huiden zeiden, zouden wij hier gevoeglijk kunnen herhalen. Ook de handel in Oost-Indische huiden kenmerkte zich, hoofdzakelijk door het optreden van Amerika, door ongemeene levendigheid. Van het begin des jaars bracht iedere inschrijving al hoogere noteeringen. Dit bleef zoowat voortduren tot in de maand Juni, toen de rijzing haar culmi natiepunt bereikt scheen te hebben. In die maand althans was het prijsni veau constant en kwam er zelfs een kleine terugslag. Over dezen terugslag mochten zich de Europeesche looiers, die Amerika wantrouwend gadesloegen en er niet toe konden besluiten zulke ongemotiveerd hooge prijzen aan te Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JfvftVtiltomv ctau Dt'it Ji >iu\v!tjli<4vutih 92). Zij zag hen zonder vaste woonplaats langs steden en dorpen reizen, verplicht te werken, zelfs als de maag ledig was en te glimlachen als de ziel met droefheid was vervnld. Arme Belphégor arme Jacques En ziedaar waarom zij niet te hnis was in de woning waaruit zij verbannen bleven zie daar waarom zij doof scheen te zijn ondanks de vleiende goedhartige woorden welke men haar toesprak, zoiider echter eens hunnen naam uit te spreken. Zij leed aan die pijn der scheiding welke men de grootste pijn van alle neemt. Haar hart kropte op, hare oogen stonden vol tranen en heel haar gelaat weerkaatste de droefheid harer ziel. De hertog begreep dat men haar in den beginne moest ontzien en dat hij vandaag niets van haar zon bekomen. Hij eindigde dus zoo spoedig mogelijk het avondmaal en stond van tafel op Lief kind, sprak hij, ik zie wol dat gij vermoeid zyt. Ik wil u dezen avond hier niet langer ophoudeD. Wij hebben genoeg tijd om morgen te praten. Goeden nacht.,, Slaap wel in uw bed van markiezin... En hij kuste hare hand. Goeden nacht, lieve nicht, herhaalde Blangy heel beleefd. Heer hertog... heer graaf... stamelde de jonge vrouw en maakte eene hoffelijke bui ging. Ah pas opriep de oude edelman Vriendelijk glimlachend en den wijsviuger op— leggen, zich misschien verheugen, hunne vreugde was van korten duur. Reeds in Juli herleefde de markt en deze bleef stijgende tot in September. Ook toen viel evenals in Juni, een kleine baisse, beter gezegd, eenige lusteloosheid te bespeuren, die echter ook thans weldra verdwijnen zou, zoodat de markt op het einde van het jaar voor alle soorten zeer vast sloot. De aanvoeren gedurende 1909 waren over het geheel minder dan in enkele daaraan voorafgaande jaren. Zoo werden b.v. te Rotterdam aan gevoerd 94646 Runder- en 57058 stuks Buffelhuiden tegen 106480 Runder en 54012 Buffelhuiden in 1908. Ook de verkoopen waren iets minder, deze bedroegen respectievelijk 99229 en 63381 tegen 130014 en 65425 Runder en Buffelhuiden in 1908. De voorraad echter was op het einde van 1909 kleiner dan ooit. Zoo bedroeg b.v. de voorraad Runder- en Buffelhui den slechts 3579 tegen 14485 in 1908. Wat de Amsterdamsche markt aan gaat, die de hoofdstapelplaats is voor deze soorten, hier waren de cijfers na tuurlijk aanzienlijk hooger. Uit den geringen voorraad op einde December 1909 valt gemakkelijk de conclusie te trekken, dat op eene daling vooreerst niet te hopen is. Importeurs schijnen zelfs niet eens geneigd op oude partijen eenige cencessies in de prijzen toe te staan. Over de vermelding der verschillende huiden kunnen wij ditmaal kort zijn, daar nu eens de vraag naar buffel- le vendiger was, dan weer die naar runder huiden, doch over het algemeen beide soorten gelijkelijk de attentie trokken. Hier volge een opgaaf van enkele soorten bij het begin en het einde van 1909. Begin 1909 Einde 1909 hooger. Prima Runder's licht f l,05afl,10 f 1,20 a f 1.25 f0,15 middelwicht f 1,02 Af 1.05 f 1,08 Af 1.10 f0.06 zware f0.87af0.88 f 0,92 af 0,93 f0,05 2e soort licht f 0,80 Af 0.85 f 0.95 fcf 1.f0,15 middelwicht fO,72AfO,75 f0,84 af0.85 f0.12 zware f0.60Af0 65 f 0,75 af 0,80 f0.15 Prima buffels f 0,49 Af 0,50 fO,59AfO.GO f0,10 f0,58Af0,59 f0,63Af0.66 f0,08 Tweede soort f 0,45 af 0,46 f 0,49 «f 0.51 f0,05 f0.52Af0,53 f0,59Af0,60 f0,07 In Macassar- en z. g. Pickerhuiden was geen verandering van eenige be- teekenis te constateeren. Wat de kwaliteit der huiden betreft, kunnen wij ons refereeren aan hetgeen wij dienaangaande in vorige jaarverslagen schreven. De handel in Java geitenvellen was niet levendiger dan het vorige jaar. De aan voeren waren over het geheel klein te noemen, wat natuurlijk van invloed was op de prijzen, die beduidend hooger liepen dan in 1908. De afloop der inschrijvingen te Am sterdam en Rotterdam in het begin van 1910 heeft voldoende bewezen, dat de Oost-Indische huidenmarkt ook dit jaar vast gestemd zal zijn. Deze handel moge minder aan verrassingen zijn overgele verd dan die in West-Indische huiden, toch is ook hierin omzichtigheid aange raden, wijl de prijzen der huiden te hoog zijn in vergelijking met die van het leder, zoodat een opslag yan de gefabriceerde waar alleszins gewettigd zou zijn. Handel in Inlandsche huiden en vellen. De handel in Inlandsche huiden en vellen, welke om hunne supra kwaliteit zoo algemeen bekend en gewild zijn, was in 19Ö9 ongemeen levendig. Bleek er het heele jaar behoefte aan leder in het algemeen, voor het leder, bereid van bovengenoemde huiden, dat o.a. voor auto's, koffers, zadelmakerswerk, en zoo veel andere doeleinden een noodzakelijk artikel is, was de vraag buitengewoon sterk Diensvolgens kwam er in de prijzen die reeds op einde 1908 ongeveer 30% hooger stonden dan op het correspon- deerend tijdstip in 1907, voortdurend nog een rijzing, die tijdens 1909 zich onafgebroken voortzette om eerst in de laatste maanden van dat jaar eenigszins tot stilstand en eene kleine achteruitgang te komen. Amerika, dat in 1909 op het gebied der lederindustrie zich enorm deed gel den, nam, als gewoonlijk aanzienlijke quautums, doch Duitschland en Rusland lieten zich ook niet onbetuigd Door die ondeilinge concurrentie, verscherpt nog door het toenemend verbruik dier huiden in ons land zelf, moesten vaak prijzen aangelegd worden, waarbij die van het gefabriceerde leder in een al te ongun- stekend als wilde hij haar bedreiger). Zoo gjj mij Diet behandelt als uwen grootvader, dan zal ik boos tegen u worden Op bevel van M. de Montbazon nam een der lakeien een zilveren kandelaar om *Me vronw" naar hare kamer te geleiden. Madeleine volgde hem droomend langs de lange gangen. De laatste woorden van haren grootvader waren een zoete balsem voor haro geheime wonden. Zij dacht dat zij minder tegen de vooroor- deelen van dien ouderling zou moeteu strijden dan zij wol eerst gevreesd had. Aan eenen anderen kant koesterde de her tog ook de hoop dat hij gemakkelijk het hart zijner kleindochter zou veroveren om haar het verleden te doen vergeten. Waarlijk, zegde hij tot Blangy toen zij vertrokken was, zij is oprecht bekoorlijk, alhoewel zij de gewoonten van de hooge wereld niet al te wel kent. Het is een zuivere diamantsteen die echter nog niet geslepen is. En daarmee zal ik mij wel gelasten. „Slaap wel in uw bed van markiezin had de hertog gezegd. En toen hij zoo sprak, bedoelde hij eene werkelijkheid. Het wbb inderdaad in het bed harer moeder dat Madeleine den eersten nacht op het kas teel had doorgebracht en vooi'taan altijd zou slapen. En naast dat bed een der schoonste meu belstukken van zuiveren stijl Lodewijk XVI, met zijne verlakte paneelen en hemelblauwe lijnen, stond eene overschoone wieg. Die wieg welke nn bestemd was voor de kleine Jeanne was dezelfde waarin de kleine Madeleine geslapen had. De hertog het niet na dit alles aan zijne kleindochter te herinneren, toen hij haar 's an derdaags weerzag hij deed haar ook opmer ken dat de portretten welke in hare kamer biDgen, die waren van hare ouders zaliger. Alles was rond haar zorgvuldig aangelegd, om op haren geest eeneD gewonschten invloed uit te oefenen en hare gedaanteverandering te voltrekkon. De weelde en de rijkdom waaraan zij nooit gewoon was geweeBt konden hiertoe zeker stige wanverhouding stonden. Koehuiden waren geregeld in trek. Langzaam doch zeker liepen de prijzen omhoog, tot er, gelijk wij zeiden, in het najaar een stagnatie kwam Einde 1908 werd op de vellHng te Rotterdam betaald als volgt Gezouten lnl- koe 1820 KG. 28 a 30 ets. per Va KG. Gezouten lnl. koe 2426 KG. 28 a 30 ets. per Va KG Gezouten lnl. koe 2630 KG 28 a 30 ets. per Va KG. Half October 1909 waren deze prijzen reeds gerezen tot 33 ets. ongerekend de 25 a 40 ets. per stuk voor snijgeld. Op Dec. d a. v. waren zij echter tot 30 ets. terug geloopen. Naar Ossenhuiden was mede goede vraag. Besteedde men einde Dec. 1908 in de wichten van 31—35 KG. 31 tot 33 ets., een ongekend hoogen prijs, in October werd nog 34 ets. bedongen, einde De cember 32 Vj ets. Stierenhuiden vonden geregeld plaat- sing. Ook thans was onze voornaamste af nemer Rusland, dat nog steeds met de :iervormlng en equipeering van zijn groot leger bezig is, weder geregeld ter markt- Flinke partijen echter werden ook door Duitschland betrokken- De wichten van 30--35 KG. golden tot 28 ets. per KG Naar Kalfsvellen was aanvankelijk groote en levendige vraag, die echter later zeer verflauwde. Op de veiling der Amsterdamsche hui denclub 11 Januari jl werd besteed voor Kalfsvellen. Zonder kop en zonder pooten tot L pond 61% ets. Zonder kop en zonder pooten tot 14—20 p- 55 ets. Zonder kop en zonder pooten tot 21 pond en hooger, 50% ets wat gemid deld 3 a 5 ets. per pond hooger is dan op gelijken datum van het vorige jaar. Van pinkvellen kan ongeveer hetzelfde gezegd worden ^ls van kalfsvellenaan vankelijk gezocht, later weer verwaar loosd. Deze brachten het op genoemde vei ling tot de volgende prijzen 27—36 pond tot 35% ets. licht beschadigd 32 beschadigd >34 dus gemiddeld 6 a 7 ets. hooger dan het vorig jaar. Hoogere prijzen bereikten de nuchtere vellen. Stadsslachting heelkop klommen tot 48% ets. Provincievellen tot 39%, tegen 31% en 34 ets. op circa gelijk tijdstip van het vorige jaar. Naar Paardenhuiden was de vraag minder levendig. Toch liepen ook deze omhoog, daar door de hoogere prijzen van het z g- »Satiu-Glove» naar paarde- leer iets meer vraag was. Einde Dec. 1909 betaalde men f 11.tot t 12.50 per huid. Schapenvellen waren goed te plaatsen 'tegen f 3.25 a f 3.60, terwijl prima lains- vellen een gelijken prijs konden bedingen. Voor mindere kwaliteiten werd f 1.04 tot f 2.90 bedongen. Deze prijzen zullen in 1910 waarschijn lijk wel gehandhaafd blijven. Lederhandel. Het jaar 1909 is Voor den leerhandel zeer goed te noemen. Het steekt ten minste gunstig af bij verscheidene voor gaande jaren, die voor de oud systeem looierijen over het geheel ongunstig waren. De vraag naar zooileder was gedurende het geheele jaar zeer goed, zelfs zoo, dat zij het aanbod overtrof. Vooral on gemeen levendig was die vraag in de maanden Juni tot en met September. De prijzen van het zoolleer hielden zich reeds in het begin van 1909 goed staande, hoezeer door handelaren en fa brikanten, die wisten dat het aangebo dene leder afkomstig was van de in 1908 goedkoop ingekochte huiden, getracht werd de looiers tot eene concessie/op de prijzen te bewegen. Toen in het midden des jaais de hui- denmarkt zoo'n ongekend hooge vlucht nam, vermocht ook het leder, zij het niet in gelijke mate, in de opgaande be- weging te deelen, zoodat ten slofte, hoofdzakelijk wegens gebrek allerwegen aan voorraad, voor prima waar 25 a 30 ets. per KG. hooger bedongen kon worden. Ook in de laatste maanden bleven deze prijzen vrij wel constant, zoodat het jaar veel bijdragen maar waren niet voldoende. Men moest een dubbel doel bereiken. Nieuwe banden moesten gesmeed en onde verbroken worden. Hoe zou men bierin slagen om, zonder te groote schokken, het hart der jonge vrouw te winnen? Hot was vooral met het oog op dit eerste doel, dat M. De Mautbazon alleB aanlegde en dit doel bereikte hy ook gemakkelijk. Madeleine, heel zacht van inborst, was zeer getroffen door de zorgen van haren groot vader. Het was baar weldra een innig genoegen in die kamer te verblijven waar de markieB en de markiezin baar van uit hnnne gulden lijsten schenen toe te lachen en gezelschap te houden terwyl zij over de kleine Jeanne waakte, gelijk zij beiden vroeger over de wieg van bun kind gewaakt hadden. MureD, meubels, alles wat zich in de kamer bevond, sprak haar van de goede ouders welke zij nooit gekend had. De hertog liet overigens geene gelegenheid voorbygaan hun beeld voor baren geest op te roepen. Gedurig, zelfs zonder voorbedachten rade, lagen hem de namen van zijn zoon en zijne schoondochter op de lippen. Op zekeren dag dat hij haar het kasteel en het omliggende toonde, schilderde bij haar het prachtige huwelijk af dat voor jaren in de kleine dorpskerk plaats had, de scboone mar kiezin, zoo bekoorlijk in haar rijk met goud gestikte bruidskleed, den markies, haren echt genoot —een flinke jonge man en de ongeëvenaarde feesten welke bij het huwelijk van Gaston de Montbazon en Suzanna de Lévignac gevierd werden. Ah 1 wat was dat een heerlijk paar her haalde hy verscheidene malen. Op eenen anderen dag verhaalde hij haar de gcbonrteniBsen der vlocht, zooals b'j deze zelf uit den mond van zynen zoon vernomen had. Zij waren in de slaapkamer, de kamer die nu de uwe is, en die, volgens Barnabas mij verzekert, sedert dien niet veranderd is... Uwe moeder hield u op haren echoot gelijk gij nu de kleine Jeanne hondt-.. De roovers en de soldaten hadden het kasteel ingenomen; de kolven der geweren bonsden op de trap... De markies die een moedig man was, een echte Montbazon, wilde weerstand bieden hij zou den dood tegemoet zijn geloopen, hadde hij geen gehoor gegeven aan de woorden der markiezin die hem smeekte met haar te vluchten Zij hadden hnnne redding alleen te danken, aan de koelbloedigheid van den pachter die juist binnenkwam en hen bij tijds langs een kleine trap deed ontvluchten en aan de pachteres die hun de Doodige kleederen gaf om zich to vermommen... Ditmaal zette do hertog zijn verhaal niet verder voort. Maar dit voorstel van het schrikkelijk drama waaraan zy onbewust had deelgenomen, was reeds genoeg om Madeleine diep te ontroe lie ontknooping moest haar voorts verteld worden in eene andere omstandigheid die heter geschikt zou wezen om eenen blyvenden in- drnk op haren geest en haar hart te weeg te brengen. Graaf de CaBtel-Blangy, had voor dringende zaken naar Parys geroepen, den dag na zijne aankomst, reeds het kasteel verlateD. Het was nu reeds meer dan eene week dat Madeleine alleen met den ouden kasteelheer leefde. Deze had besloten baar goed op de hoogte te brengen van alle gebruiken der hooge wereld. Hy bereikte langzamerhand zyn doel üoor de middelen welke wij hebben aangeduid en door alles in het werk te stellen om haar aan hare familie te hechten. De soort van eeredienst welke zij samen voor de overledenen voerden was daartoe een praktisch middel. i Op zekeren avond zei de hertog aan de jonge vronw. dat hij voornemenB was met haar eene groote wandeling te doen door het Hy wilde, zei hij, de gelegenheid der laatste scboone dagen te baat te nemen om haar de omstreken te doen bewonderen. Tot hiertoe was de jonge vronw niet 1 uiten het park geweest dat het kasteel omringde ,i j.' lil: Al den tijd welken zij noch aan haren groot vader noch aan de kleine Jeanne besteed bad, wier gezondheid nog aanhoudende zorgen eischte, werd door naaister en modemaaksters ingenomen welke de hertog nit Lisieux ont boden had om zijne kleindochter van alles te voorzien in afwachting dat men de kunst der beste modemaaksters van Parijs zon inroep an. Madaleine aanvaardde dus het voorstel van haren grootvader met veel genoegen, als een bewys zijner bezorgdheid ten hare opzichtte, 's Anderendaags na het noenmaal liet zy de kleine Jeanne over aan de goeüe zorgen van Marion, want M. de Montbazan had haar doen begrijpen dat de wandeling nog al lang en bijgevolg misschien te vermoeiend voor het kind zou wezen. Daarna stapten zij in het rijtuig met twee flinke normandische paarden bespannen. De hertog Bprong heel lustig op zijne beHrt ook het rijtnig in en nam plaats aan hare zijde. 'J Gedurende het eerste deel hunner rit, was hy even praatziek als naar gewoonte. Langs den weg dien het rijtuig volgde, kon men de heele omstreken in oogenechouw nemen. De onde edelman nam de minste gelegenheid te baat om alle soort van herinneringen op te delven. Hij zei haar de naam van dorpen en ge huchten, noemde de namen der verscheidene huizen en herinnerde hetgeen er op deze of geene plaats gebeurd was en wees al de ver anderingen aan welke door de revolutie waren teweeggebracht. Ah 1 riep hy, zoBderdien braven Barnabas, zon ik volkomen arm geweest zyn gelijk de andere edellieden. Het is hij die inij het prachtig kasteel behonden heeft, dat ik u nu in mijne erfenis zal achterlaten. Ook zullen wy hem nooit te veel voor zijn diensten kunnen bedanken, mijne dochter Madoleine scheen heel aandachtig naar de woorden van den grijsaard te luisteren, maar was inderdaad met heel wat anders bezig. Het normandische landschap, hoe schoon het ook was, boezemde haar hitter weinig belang in. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1