iSummer 49. Zondag 19 Juni 1910. 33c Jaarg 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. llüUEftT [EN SOCIAAL L PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLiKKEN OM LIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. De Echo van het Zuiden en liinsstmtsfhe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f5. Frarno per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkeugelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. II. Als aanvulling van het eerste artikel onder dezen naam valt nog te vermelden, dat het volgens sommige beoordeelaars van de NieuwZeelandsche arbritage wet een nadeel dezer regeling is, dat de loonen der arbeiders te sterk genivelleerd worden, zoodat een uitstekend vakman in de meeste gevallen niet veel meer kan verdienen dan een middelmatige. Hoe dit nu verder echter ook zij, voor heden wenscheu we onze lezers bekend te maken met de daar bestaande wet op de Fabrieken en werkplaatsen, welke voorschriften voor ons land in arbeid en veiligheidswet zijn vervat. De Nieuw Zeelandsche wet op de Fabrieken en Werkplaatsen verstaat onder »werkplaats« iedere ruimte, waar 2 blanken (met in begrip van den werk gever), of één Aziaat arbeiden, of een krachtwerktuig gebruikt wordt. Uit deze bepaling ziet men weer, dat deze wet gebaseerd is op den localen toestand en dus zoo maar niet zonder meer uit het aboratorium kan overgenomen worden. Elke werkplaats moet ieder jaar geregi streerd worden. De Inspecteur van den Arbeid kan het aanbrengen van verbe teringen eischen, alvorens tot de registra tie of inschrijving over te gaan. De betrokken werkgever behoeft zich echter hieraan niet direct te onderwerpen. Als hij meent, dat de eischen van den in specteur onbillijk zijn of te ver gaan, kan hij in hooger beroep gaan bij den Inspecteur van Gezondheid. Merkwaardig is de bepaling tegen het huiswerk in de weef- en schoenen-industrie. Dit wordt niet rechtstreeks verboden, maar de in huiswerk aangemaakte goe deren moeten van een etiket voorzien zijn, dat omstandig vermeldt, waar en door wie zij in huiswerk zijn vervaardigd. Verkoop van zulke goederen zonder dit etiket wordt met zware boete bestraft. Daar echter goederen met het etiket geen koopers vinden heeft het huiswerk geheel opgehouden. Rechtstreeks is alle huiswerk verboden voor hen die op een werkplaats arbeiden ook deze bepaling, gericht tegen het nawerken voor eigen of vreemde werk gevers, heeft doel getroffen. Het komt ons voor, dat in boven staande uitstekend materiaal ligt tegen de bestrijding van de zoo ellendig be taalde huisvlijt. In Duitschland en ook ten onzent zocht men reeds jaren lang naar middelen, om de jammerlijke toe standen in de huisvlijt te verbeteren. Welnu, in dit opzicht valt uit ons sociaal laboratorium veel te leeren, al gelooven we niet, dat het bovenaangegeven etiket- tenstelsel ons minder goed sociaal-ge disciplineerd publiek van het koopen van geëtiketteerde huisvlijtartikelen zal af houden. In elk geval ligt toch in ge noemde richting het geneesmiddel. Ten slotte nog iets over den in deze wet geregelden gezondheidsdienst. Talrijke veiligheids- en sanitaire voorschriften zijn in de wet opgenomen zoo de bepaling, Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JivfofuUoiuv aa.it dett i'UmwltiLhvtti) 93.) Zij had zoo menig schoon landschap gezien op de gedurige reizen van haar zwervers leven Op dit oogenblik herdacht zy den tijd toen zij, in stede van op de zachte kussens eener schoone koets te zitten, in eene huifkar over de hobbelige banen van Frankrijk reed. Dat was toen een gelukkige tijdToen was zij slechts de eenvoudige levensgezellin van Paljas en stelde zich tevreden met haar eenvoudig lot omdat zij niets anders kende. Die tijd zou niet meer weerkeeren. Zij wist het en begreep dat het onvo orzienetoe- val welk haar leven zoo plotseling veranderd had, veel gewichtiger gevolgen zou hebben. Nu dat zij hare edele afkomst kende en dat zij met open armen door den edelen hoofd man der familie de Montbazon ontvangen was geweest, kon zij natuurlijk baren vorigen stand niet meer aanvaarden. Maar van eenen anderen kant bedacht zij dat haar leven onafscheidbaar aan dat van Belphégor verbonden was, niet alleen door de heilige banden van het huwelijk, maar nog door de wederzijdsche blyken van vriend schap en verkleefdheid welke zij elkander sedert hunne kinderjaren gegeven haddon. Zij begreep niet dat eene andere macht dan de dood hunne vereeniging kon verbreken of dat de trouwe gezel der ongelukkige jaren nn in het geluk zou misdeeld zijn. Het geluk voor baar was immers niet mo gelijk, tenzij omringd door hen die zij lief had. dat de inspecteur, als hij oordeelt, dat een werknemer in de bakkerij of slagerij, in 't algemeen in elke inrichting waar levensmiddelen worden bereid, of in een fabriek van textlelgoederen, gevaar op levert voor besmetting dier waren, dier werknemer terstond kan doen verwijderen en medisch doen onderzoeken en den gezondheidsdienst moet waarschuwen. Doet zich in een werkplaats een gevaar van besmettelijke ziekte voor, dan be veelt de wet de sluiting gedurende 14 dagen en draagt den inspecteur de zorg voor ontsmetting voor het verband met den gezondheidsdienst wordt nog gezorgd door de bepaling, dat de in specteur, als hij oordeelt, dat in een be paald geval de gezondheidsdienst beter kan optreden, dezen daartoe moet uit- noodigen. Bij deze laatste bepalingen den ge zondheidsdienst betreffende, valt op te merken dat deze diep ingrijpende in de persoonlijke vrijheid van werkgever en werknemer. En alhoewel 't gevaar voor den algemeene gezondheidstoestand gaat boven 't particulier belang, zoo is het in 't algemeen niet aanbevelenswaardig, het aandeel over de toepassing van al gemeene maatregelen in deze over te laten aan een leek in de gezondheids- en medicinale leer. Of is de opleiding der inspecteuren van dien aard dat zij ook in deze bevoegd genoemd kunnen worden In elk geval kunnen ook hier weer de proeven uit ons laboratorium niet maar zoo zonder meer overgenomen worden. Ook hier is weer toetsing aan locale toestanden een eisch van gezonde so ciologie. IH i n —Tl-min - UTip QT A fj. der werkzaamheden V JLiVOJiiaVJ der Kamer van Koop- handelen Fabrieken te WAALWIJK, betrefjende den toestand van den handel, de nijverheid en de scheepvaart over het jaar 190Q. Handel in Schors. Hoofdzakelijk Geldersche Schors. In ons vorig jaarverslag voorspelden wij reeds, dat men met den aanvang der nieuwe campagne de schors tegen hoo- gere noteeringen zou moeten betrekken. Die voorspelling is uitgekomen, al bleef de rijzing minder dan wij aanvankelijk vermoed hadden. In 1909 betaalde men voor Prima Graafschappér f 4,25 a f4,50. Veluwer f3,90 a f 4, Afwijkende soorten f3,30 a f3,70. Alles per 65 KG. en rij stroom. De schors was dit jaar prachtig ge wonnen. Daar er echter ieder jaar al minder geschild wordt, legt men op de meeste partijen al spoedig beslag, zoodat er van noemenswaardige voorraden nauwelijks sprake kan zijn. De Fransche schors kwam in het be gin van het seizoen slecht af; door de vele regens had de kwaliteit zeer geleden. Eerst tegen het einde van het seizoen cwamen mooiere en drogere hoeveelhe den ter markt. De vraag naar dit zoo uitstekend en vroeger zoo algemeen gewild handelsar tikel was ook in 1909 niet levendiger dan in 1908. Handel in vreemde looimiddelen. De handel in vreemde looimiddelen blijft toenemen. De looierij, die meer met het gebruik der looimiddelen bekend raakt, kan er beter dan vroeger de re sultaten van berekenen. Sommige lederfabrikanten hebben hun lessen uit de ondervinding moeten halen, wat vaak niet zonder schade ging, anderen hebben scheikundige lessen gevolgd, ten einde zich van den aard en de werking dier looimiddelen beter rekenschap te kunnen geven. Voor een onderzoek van looimiddelen echter in al zijn uitgebreid heid is eene vakschool met proefstation onmisbaar. Gelukkig dat onze gemeente binnen een niet al te lang tijdsverloop zich in iet bezit eener dei gelijke inrichting zal mogen verheugen- Vreemde looimiddelen waren dit jaar ongekend laag. Velonea b.v- stond 1 5 a 20°/o lager dan andere jaren, terwijl goede Smyrnawaar reeds voor frs. 25.te bekomen was. Myrabolanen werden overvloedig aange boden, tegen prijzen van 13,a 18, frs. naar gelang der kwaliteit. Mimosa, aanvankelijk vast gestemd, daalde in het najaar weer tot den ouden prijs terug die was frs. 36,a 38, Maletto, die wegens den te hoogen prijs Zij had dit overigens uitdrukkelijk gezegd aan Rollac, toen hij haar de eerste maal aansprak«die edele familie zal ons allen aannemen of wel niemand." Sedert haar verblijf op Montbazon, had zij het er vooral op gemunt desaangaande de toelating van den hertog te bekomen Deze scheen piet zeer haastig te zijn om dit punt te bespreken. Madeleine, van haren kant, durfde niet eerst beginnen. Zij had reeds bemerkt dat telkenmale de kleine Jeanne, iu haar onnoozel gesnap de namen van haren vader of van haren broeder uitsprak in tegenwoordigheid van den ouden edelman, deze de wenkbrauwen fronste en de samenspraak afleidde. Dit lang stilzwijgen, die ontevredenheid, waren voorzeker niet geschikt om Madeleine aan te moedigen vlakaf de zaak te behan delen. Het was voorzeker niet omdat zij den noo- digen moed niet bezat (de vrouwen zijn immers altijd moedig als zij de ingevingen van hun hart involgen) maar zij vreesde alles in duigen te slaan door een onvoorzichtig optre den en zij wachtte het gunstig oogenblik af om er over te kunnen spreken. Zij dacht dat dit oogenblik weldra zou aan breken, te berekenen naar den invloed welken zij meer en meer op het hart van haren grootvader uitoefende dien haar vurig beminde en alles deed wat mogelijk was om het haar te bewijzen. Toen de koets omtrent in het midden van het bosch was zweeg de hertog. Hij scheen in diepe gedachten gezonken. Het landschap was gansch veranderd. Het waren nu geene uitgestrekte weiden meer, afgezet met populieren en wilgenboomen bestroomd door de Touques andere beken geene groote boomgaarden, beboBcnte heuvels, dorpen rond de kerk geschaard, groote pacht hoeven met stallen en schuren... Nu was het de eentoonigheid der hooge hoornen en uitgestrekte kreupelbosschen. De bladeren begonnen reeds geel te worden en te rijzen hier en daar vormden de gevallen bladeren een soort van roestig tapijt- De stilte der eenzaamheid werd slechts nu en dan eens gestoord door het geschreeuw van eenen meerkol of het gekras van de eene ©1 andere raaf. Er lag iets treurigs over dit herfstlandschap gespreid. Madeleine was eerst verheugd geweest over de welgezindheid van haren grootvader die haar met zooveel hoffelijkheid «zijn Normandie" toonde en gemoedelijk alles uitlegde. Dit had haar aangemoedigd om hem nu met open hart te spreken en zij was op het punt het kiesche vraagstuk te wagen... Maar toen zij bemerkte dat M. de Montba zon zijne gemoedelijkheid verloor en zweeg, dan durfde zij niet meer. Zij zelve voelde zich onder den indruk dier algemeene droefgeestigheid welke zich rond haar als een nevel uitstrekte. De wandeling werd stilzwijgend voortgezet. Eindelijk kwam men aan eenen kruisweg. De zijwegen waren niet breed genoeg om door een rijtuig bereden te worden. De hertog beval den koetsier stil te houden. Zoo u zulks niet mishaagt, zegde hij tot zijne kleindochter, gaan wij onze wandeling te voet voortzetten... Met genoegen, antwoordde Madeleine En waarlyk zij was er over tevreden, want de stilzwijgendheid en nadenkende houding van haren grootvader maakten baar verlegen en vruchteloos had zij gepoogd op zijn gelaat te lezen wat er in zijne ziel omging. De hertog reikte haar de hand om uit het rijtuig te stappen en sloeg een gaanpad in dat door het schaarhout leidde. Kom, mijne dochter, zegde hij, ik heb gedacht dat het u niet onaangenaam zou wezen met mij een godvruchtige bedevaart te doen.. Madeleine begreep niet wel wat hij met het woord nbedevaart" wilde beduiden. Zij veronderstelde dat er misschien spraak was de eene of andere kapel te bezoeken gekend onder den naam van O. L. Vrouw ten bosch, gelijk er veel bestaan of misschien ook wel den eenen of anderen eeuwenouden eik waarin do houthakkers eene nis gekapt hadden om er een Mariabeeld in te plaatsen. Zij waagde het nochtans niet den hertog te ondervragen die ook geene verdere uitleg- minder verbruikt werd, gold frs. 25 h 28. Garouille, waarvan de kwaliteit goed, doch de prijs in verhouding tot het looi stofgehalte veel te duur was, gold frs. 22,- a 24,—. Quebracho in alle vormen bleef mede te duur. Doordat Amerika in Argentinië als kooper optrad, liepen de prijzen nog omhoog- Kanstanje- en Eikenhoutextracten va rieerden nagenoeg niet in prijs. Bovenstaande noteeringen zijn bedoeld per 100 KG., franco waggon of schip Antwerpen. Voor het looistofgehalte dezer en meer andere stoffen zie men de vorige verslagen. Handel in Schoenfournituren. Over het algemeen genomen, meenen wij te kunnen zeggen, dat de handel in schoenfournituren gedurende het afge- oopen jaar redenen gaf tot tevredenheid. In weerwil van de enorme hausse op de huidenmarkt, waardoor 1909 als het duurste jaar in de annalen der leder- markt zal staan aangeteekend, ging de handel steeds zeer vlot. Bij de meeste transactiën konden door onze handelaars extra-winsten bedongen woideo, waar door het hun mogelijk gemaakt werd eenige reserve te vormen voor de daling, welke op den duur niet kan uitblijven en waardoor zij genoodzaakt zullen zijn een gedeelte van hun voorraad zonder winst of misschien met verlies van de hand te doen. Het noodwendig gevolg van de hooge lederprijzen was eene aanmerkelijke stagnatie in de betalingen door de schoenmakerij. Immers, door de groote voorraden en niet minder door de groote onderlinge concurrentie, was het voor deze fabrikanten onmogelijk om hunne afnemers, bij de stijging der markt, te bewegen eene matige verhooging in te willigen. Vele schoenfabrikanten en inzonderheid de kleinere, geraakten lierdoor in het gedrang en konden vaak niet meer op regelmatige wijze aan ïunne verplichtingen voldoen. Resu- meerende kunnen wij dus zeggen, dat 1909 voor onze handelaars was een veel bewogen jaar, een jaar van successen en desillusies, van licht- en schaduwzijden, waarvan de eerste, gelukkig het domi- neerende deel vormden. ging gaf. Het sombere en dooreengeweefde groen der dennenboomen liet nauwelijks hier en daar een plekje van den hemel zien en hot duistere van dit geheimzinnige wond deed baar onwillekeurig aan de sombere hooge gewelven dergothische kerken denken. Zij rilde toen zij in het bosch trad; Niet dat zij iets vreesde, wanneer zij met grootvader was, maar zij voelde die eigenaardige ontsteltenis welke lichtgeraakte personen waarnemen als zij een kerkhof betre den. En de kloppingen van haar hart verdub belden wanneer zij opeens achter eenen kleinen heuvel eene witmarmeren grafstede zag op rijzen. De hertog nam zijnen hoed af en de jonge vrouw bij de hand vattende Treed nader, sprak hij met bevende stem, ziehier het graf uwer moeder Bij deze woorden voelde de dochter van de markiezin een hevigen schok in hare ziel daaraan had zij niet gedacht. Dit was een tooneel dat de hertog sedert lang voorbereid had om indruk op den geeBt ▼an Madeleine te maken. Daarom was het dat bij, vóór een paar dagen zijn verhaal gestaakt had, toen bij haar de vlucht barer ouders vertelde. Hij wilde haar opeens de akoligheid van het droeve drama doen inzien dat hier voor twintig jaren plaats greep. En inderdaad nu begreep de jonge vrouw al wat hare moeder, al wat haar vader moesten geleden hebben. Zij, de negentienjarigen vrouw, te midden van weelde en rijkdom groot gebracht, moest dus hier in het bosch, verlaten van iedereen, bij gebrek aan hulp. van uitgeputheid sterven. En hij, haar vader, hij kon zijne jonge vrouw niet redden, hy moest met behulp van eenen vreemdeling een kuil kappen in den hard bevroren grond en zijne geliefde hier achter laten, zonder te weten of hij ooit haar graf zou wederzien, of hij ooit den troost zou smaken op haar stoffelijk overschot te komen knielen en bidden. Nu begreep zy in welke omstandigheden haar vader verplicht was geweest zijn kind aan vreemdelingen over to laten en hoezeer hij moest geleden hebben. E11 wankelend trad zij den grafkuil nader. Deze was een zeer eenvoudige grafsteen waar op, ondereen kruis en een dubbel wapenschild, het volgende gebeiteld stond Hier rust HET BTOFFBEIJK OVERSCHOT VAN MEVROUW SUZANNE DE LÉVIGNAC KCHTGRNOOTB VAN GASTON, MARKIES VAN MONTBAZON op 19-jarigen ouderdom hier overleden, den zesden Januari zeventien honderd vier en negentig. De dood heeft haar gelijk eene bloem weggemaaid. Zij heeft de armen goed gedaan. God heeft hare ziel in zijnen schoot geroepen. R. I. 1'. Het gedenkteeken was omringd door een klein ijzeren hekken dat gansch met klimop overgroeid was. Toen Madeleine dit eenvoudig opschrift las, veelde zij de tranen in hare oogen opwellen. En het voorbeeld van den hertog navolgend, knielde zij neder, liet haar hoofd tegen het hekken lennen en bad... Lang bleef zij alzoo in haar gebed verslonden. Het scheen haar dat zij met hare moeder sprak. Het scheen haar dat de markiezin onder den kouden steen van het graf weer tot het leven was gekomen om hare dochter te aan hooren en te antwoorden. De doode welke zij nooit gekend had, verrees hier vóór haar en ruimde zich eene plaats in haar leven in... De hertog was verplicht, Madeleine aan hare diepe ontroering te ontrukken en tikte eventjes op haren schouder. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1