Nummer 51. Zondag 26 Juni 1910. 33° Jaaig Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. paljas" ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit 'als sneeuw. Landbouw in Waalwijk en Omstreken. Waalwpsck en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grooie letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. OEOnUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. \7T7P QT A fr der wei kzaamheden V JiXtüiJflU fier Kamer van Kocp- fiandel en Fabrieken te WAAL WIJK, betrefjende den toestand van den handel, de nijverheid en de scheepvaart over het jaar igog. Ook 1909 was voor den landbouw over het geheel slechts een middelmatig jaar daar door het natte en gure weder ge durende den zomer en het najaar som mige gewassen zoo 'goed als geheel mislukten, terwijl andere het slechts tot een matigen opbrengst konden brengen. Het gras gat al een heel schraal be schot, waardoor de hooiprijzen eene sinds jaren ongekende hoogte bereikten. Be steedde men verleden jaar voor hooi uit den buitenpolder f 10,—tot f 16 50, voor dat van den binnenpolder f 18,thans in 1909 waren zij de helft duurder en dus respectievelijk f 15,a f24, en voor het zoozeer om zijne kwaliteit gezochte hooi uit den binnenpolder f 26,en nog meer. Door gebrek aan en de hooge prijzen van veevoeder werd veel vee aan zeer lage prijzen verkocht. Verscheidene landbouwers slachtten daarom zelf hun runderen en verkochten het vleesch tegen concurreerende prijzen aan de burgers. Hierdoor hebben zij althans niet zoo'n heel groot nadeel geleden. De rogge, die op vele plaatsen elders schraal gewassen was, gaf hier een goede opbrengst, terwijl de kwaliteit mede te loven viel; ook haver gaf reden tot tevredenheid. De aardappelen gaven een vrij ruimen oogst. In weerwil van het vele natte weder voor en tijdens den oogsttijd, was de kwaliteit goed. De prijzen weken niet noemenswaardig af van die in het voorafgegane jaar en bedroegen voor: Zandaardappelen f 1.75 tot t 2.per H. L. Kleiaardappelen f2.50 tot f4,per H. L. Over den sanitairen toestand van den veestapel viel niet te klagen, terwijl ook thans weer de uitvoer van vee naar België van groote beteekenis was. Aangaande den Landbouw, Nijverheid enz. te Baardwijk kunnen wij melden Voor den landbouwer was ook 1909 slechts een middelmatig jaar. Het gras was bijzonder schaarsch, diensvolgens de hooi en veevoederprijzen zoo enorm hoog, dat veel vee tot uiterst lage prijzen moest worden verkocht. Opbrengst en kwaliteit der granen waren middelmatig. De boter en melk waren gelukkig goed aan prijs. In de schoenmakerijen was iets meer bedrijvigheid, vooral in het najaar toen meerdere orders inkwamen. Door de abnormaal hooge prijzen van schier alle benoodigde grondstoffen, waren de winsten ver beneden het middelmatige. Toch wordt zoo door aanschaffing van nieuwe modellen als een goede uitvoering, de toestand langzamerhand beter. De hier gevestigde Waalwijksche Vaa »DE ECHO TAN HET ZUIDEN." OF cHsefóeuitouw aait tktt J^wweftjlióEaut). Stoomtimmerfabriek had een goed jaar. De exploitant meldt ons dien aan gaande »De algemeene loop van zaken in het >afgeloopen jaar 1909 gaf mij reden tot >tevredenheid. Ofschoon de prijzen mijner >artikelen billijkerwijze iets hooger moesten zijn, mag ik, toch, alle om- «standigheden in aanmerking genomen, »van een vrij gunstig jaar spreken- »De vraag naar timmerwerken over trof hel productievermogen mijner fabriek, zoodat ik genoodzaakt werd >deze aanmerkelijk te vergrooten. Deze »vergrooting, die hare voltooiing nadert, »zal mij door de meerdere machines welke geinstalleerd worden, in staat «stellen aan die grootere vraag te voldoen. »Ook de houthandel nam in beteekenis toe, ofschoon niet in gelijke mate als de timmerfabriek. >De handel in bouwmaterialen gaf »eveneens reden tot tevredenheid. Tot zoover de exploitant. Uit een en ander blijkt voldoende, dat deze inrichting waarop zoovele ambachtslieden een flink stuk brood verdienen, een waardige plaats onder haars gelijken inneemt. Uit Wijk c.a. schrijft men De industrie dezer gemeente is slechts van weinig beteekenis. Alleen de mandenmakerij enstoelenfabriek genaamd »De Vlijt»eene particuliere onderneming is voor deze gemeente belangrijk. Groote partijen manden en stoelen worden daar gemaakt en naar elders, vooral naar het buitenland, uitgevoerd In de gemeente behooren thuis 4 schepen van 10 tonnen en meerde scheepvaart was goed. Een schroef stoomboot, welke steeds goede vrachten heeft, vaart van uit deze gemeente op Rotterdam. De fruithandel was over het algemeen vrij goed met middelmatige prijzen. Ook de veeteelt en veehandel mochten gunstig heeten. De landbouw leverde mede goede resultaten op. In gelijken zin kan gesproken worden van de gemeente Veen. Uit Besoijen meldt men De algemeene gang van zaken was vrijwel gelijk aan dien van 1908. De schoenmakerijen en leerlooierijen onder vonden den druk uitgeoefend door de buitensporig hooge prijzen der grond- 95.) Maar na de verklaringen van den hertog, waren al hare bezwaren verdwenen. Die vader, die moeder, waren martelaars die zich voor haar hadden opgeofferd. Om haar te redden had de markiezin de laatste spranke van het leven uitgeput welke zij nog in haar lichaam voelde. Om haar te redden, had de markies zich van haar gescheiden ondanks de hevige folteringen van zijn hart. Gedurende verscheidene jaren bad hij haar verlies betreurd, bij had haar doen opzoeken en was ongetroost gestorven. Nu verweet zij zich zelve hen ooit veroor deeld te hebben. Hare onrechtvaardige verbittering maakte nu plaats voor de innigste kinderliefdezij betaalde nu het tekort van al de liefde en dankbaarheid welke zij hun gedurende jaren verschuldigd was geweest. 's Avonds toen zij zich alleen in hare kamer bevond en de kleine Jeanne ingeslapen was, knielde zij neer voor de afbeeldsels van haren vader en hare moeder. En, terwijl zij bad, scheen het haar dat die onbeweegbare beelden levend werden, dat hunne oogen zich op haar vestigden met een uitdruk king van onbegrensde liefde alsof hare ouders haar wilde zegenen... IV. De hertog had de inborst van Madeleine goed begrepen. stoffen. De gunstig bekende schoen fabriek der firma Jos. Groenen, die op de Wereldtentoonstelling te Brussel met eene prachtige collectie zal voor den dag komen, had in 1909 weer beduidende leveranties voor 't buitenland zoowel als voor export. Ook de andere hier ge vestigde machinale schoenfabrieken konden tevreden zijn over den gang van haar bedrijf. De lederhaodel was niet rooskleurig, daar men om de concurrentie het hoofd te bieden en clientele te ver werven, vaak eene reductie op de prijzen moest toestaan, waardoor de winsten zoogoed als geheel geabsorbeerd werden. Wat den schorshandel aangaat, moest de prima waar meer en meer plaats maken voor de goedkoopere soorten, die aan gevuld met secondaire soorten lool- middelen, de huid wel tot leder maken, maar niet meer tot dat leder, hetwelk altijd zoo'n extra gewild handelsartikel was. De toestand van andere hier gevestigde bedrijven gaf geen aanleiding tot eene bijzondere beschouwing. Uit Kaatsheuvel: De handel en industrie in onze ge meente, inzonderheid wat de schoen makerijen betreft, blijven steeds in bloei toenemen. Elk jaar breiden de stoom- schoenfabrieken zich uit. Thans zijn er reeds 7 in werking en zullen er binnenkort nog drie opgericht worden. Ook de in onze gemeente bestaande chroomchevreaux lederfabriek „La Vauqueline» mag zich in voortdurenden vooruitgang verheugen. Wat den landbouw betreft,, hierin valt verbetering te constateeren door het ontginnen van heidegronden, vooral in het gehucht »De Moer.» Aangaande de pa-arden- en veefokkerij valt niets bijzonders te vermelden, even min als van de overige bronnen van bestaan- Uit Waspik De malaise in de scheepvaart bleef niet zonder uitwerking op den scheepsbouw. Wel kon op de drie io deze gemeente bestaande scheepsbouwwerven, nog re gelmatig doorgewerkt worden, doch waar vorige jaren, contracten afgezegd moes ten worden, wegens te veel werk, daar moest nu naar nieuw werk gezocht worden- De reparatiehellingen zijn nog vrij goed bezet geweestkomt er echter geen kentering in den toestand der scheepvaart, dan moet op den duur dit onderdeel van den scheepsbouw, gevoelig gaan lijden, daar bij weinig verdiensten gewenschte veranderingen achterwege gelaten en noodige herstelling zoolang mogelijk uitgesteld worden- De leerlooierijen hebben aanmerkelijk betere zaken gemaakt. De volgens de oude methode werkende leerlooiers, loopen echter thans gevaar een gedeelte der behaalde winst te ver liezen, wijl de goedkoopere huiden ver werkt zijn en zij verplicht zijn tegen abnormal hoogen prijs weder in te koo- pen. Op de zoolleerlooierijen van de firma van Son te Waspik werd geregeld ge werkt en meer geproduceerd dan 't vorig jaar. Het fabrikaat vond gretig aftrek. Vooral in den winter was de vraag zoo levendig, dat verscheidene orders moes ten worden afgeschreven. Waren, dank zij de kwaliteit van het artikel, de resultaten bevredigend, toch zijn door de huidige abnormaal hooge huidenprijzep, de vooruitzichten niet schitterend de huiden moesten minstens 10 procent omlaag of het leder een ge lijk procent omhoog. Eerst dan zal er eene billijke verhouding zijn tusschen de prijzen der ruwe waar en die van het gefabriceerd artikel. De crouponlooiing wordt gedrukt door tragen verkoop van den z. g. afval, die, door den overgrooten aanvoer van croute haast niet in aanmerking komt. In weerwil van de iets meer lustelooze stemming op de markt voor inlandsche huiden, waarvan ook de exotische eeni- gen terugslag ondervonden, en de door de looiers aangenomen afwachtende houding zal eene gewenschte daling in de huidenprijzen vooreerst nog wel een vrome wensch blijven. Betalingen gingen geregeld en faillis sementen van beteekenis kwamen niet Het was hem betsr gebleken zich tot haar hart, dan tot hare eerzucht te wenden. Ook, toen hij bemerkte dat de jonge vrouw hem waaraentig lief had, dat zij zich aan het nieuwe leven begon te gewennen en zich waarlijk goed bevond in deze nieuwe familie, waar zij overigens van rechtswege eene plaats had, dacht hij dat het terrein genoegzaam bereid was om den laatsten slag te wagen. Hij moest, om zijn werk te voltrekken, den band verbreken welke haar aan den gooche laar hechtte en haar gansch het verleden doen vergeten. Een brief welke M. de Montbazon van den ridder ontvangen had, spoorde hem aan om zulks zonder uitstel te beproeven. Rollac liet hem weten dat het onmogelijk geweest was den goochelaar te overreden of door beloften of bedreigingen over te halen Men zon waarschijnlijk tot geweldadige middelen moeten overgaan. Den dag nog dat bij den brief ontvangen had, begaf hij zich bij Madeleine. Toen hij binnentrad, speelde zij met de kleine Jeanne en toonde haar prentjes in een oud boek dat zij nit de boekenkast van het kas teel had genomen. Mijne dochter, zegde hij, ik zou n willen spreken, gelief het kleintje te verwijderen. Madteleine begreep aan den toon en de hou ding van den grijsaard dat er iets gewichtig sop handen was en met bevende stem antwoordde zy Ik ben tot uw dienst... Zij drukte het kind twee dikke kussen op de wangen. Ga, lieveke, zegde zij, ga bij Marion. Het kind was verlegen, gehoorzaamde met tegenzin en keerde zich meermalen om, om eenen angstigen blik te werpen op den strengen grijsaard die haar zoo onverbiddelijk verwij derde. Zoodra Jeanne buiten de kamer was, begon de hertog Mijn lieve Madeleine, verklaarde hij, ik heb daareven nieuws ontvangen van uwen... van Belphégor. Eindelijkriep de jonge vrouw verhengd. Nieuws van mijnen man!... van mijnenzoon zijn ze beiden goed gezond zal ik hen weldra weerzien Hunne gezondheid is uitmuntend, zoo denk ik ten minste, zei de hertog heel koel bloedig, maar het is daarover niet dat ik n wil spreken, ik wil voor goed met u eene gewichtige zaak afhandelen... komaan, mijne dochter, vervolgde hij op zacbten toon spreek mij openhartig hij, dien gij uwen man noemt, eiBcht zijne rechten; welke rechten heeft hij op u? Ik begrijp u niet goed... Zijt gij wettig getrouwd? Oh sprak Madeleine met kracht, zoudt gij er aan twijfelen Na voldaan te hebben aan de wet, zijn wy vóór den Pastoor ver— eenigd, en wat God heeft vereenigd kan niet gescheiden worden dan door den dood Gij waart nog heel jong? En ik was nauwelijks zestien jaar oud. En die Belphégor, heeft hij geenen dwang gebruikt om u in dit huwelijk te doen toestem men GeenszinsTot dan toe, hadden wij elkander als broeder en zuster lief gehad. Toen hij mij verklaarde dat l ij mijn broeder ni9t was, ging ik toch immer voort hem te beminnen... ik beminde hem zelfs nog meer omdat ik dan begreep dat hij niet verplicht geweest waB voor mij te doen alles wat hij voor mij gedaan had en ik ben met hem getronwd nit eigen beweging. Maar gij waart minderjarig, de toestem ming nwer ouders was noodzakelijk. Ik had geene ouders, ik was alleen op de wereld. Heden zijt gij niet meer alleen ;gy hebt eene familie gevonden waarvan ik de hoofd man ben en waarvan de eer aan mijne zorg is toevertronwd. Antwoord openhartigdenkt gij in geweten, dat het huwelijk dat gij hebt aangegaan kan overeengebracht worden met de eer van nw geslacht. Madeleine voelde dat haar grootvader de vraag op een terrein gesteld had dat moest ongunstig zijn voor de zaak welke zij zich had voorgesteld bij hem te pleiten en gehoopt had te winnen. De oude edelman sprak op drogen bijna bitsigen toon. Zijne strenge houding stak erg af met de teedere goedheid welke hij baar sedert hare aankomst betuigd had. Zij kon er niet aan twijfelen het was een strijd tusschen hen beiden. Zij was bereid ditn strijd aan te gaan zy zou in haar hart wel de treffende bewijsre denen vinden om zijne konde redeneering te bestrijden en te overwinnen. Op de rechtstreeksche vraag van M. de Montbazon antwoordde zij eenvoudig maar vastberaden Belphéhor is een eerlijk man 1 Welriep de hertog driftig, dat doet me genoegen, maar d&Ar ligt de knoop niet. Eerlyk man zooveel gij wilt De paljas Belphégor, zoon van Paljas Willem, is en blijft niettemin een barakspeler, een vagebond. Toen ge met hem getrouwd zijt, wist hy niet wie gij waart en gij zeil wist het ook niet. Een betreurenswaardige misslag werd begaan... Dat was onvermijdelijk... Maar kan hersteld worden..,. Hoe zoo vroeg Madeleine, die reeds een straaltje hoop zag. Er is slechts eén middel en ik hoop dat gij daarover met mij zult instemmen. Welk middel? Dit huwelijk dat gesloten werd buiten kennis van zaken en in onwettige omstac- digheden te doen verbreken. Oh! neen! dat nietriep de jonge vrouw, wier hoop van korten dunr geweest was Ik herhaal u dat er geen ander middel is, drong de hertog aan. Wij hebben de wet en het recht voor ons. De wet? sprak Madeleine door dit woord verschrikt, gelyk Belphégor zelf er door verschrikt geweest was toen Rollac er hem mede bedreigd had. Men hoeft geen rechtsgeleerde te wezen om dit geval Waarblijkend te vinden. Indien gij buiten weten, eenen galeiboef gehuwd hadt en dat gij later op zijnen schouder het brandmerk ontdektet, zoudt gij dan ver plicht, veroordeeld zijn zijne levensgezellin te blijven en zijn onteerden naam te dragen Neen, niet waar?... Het gerecht zon nwen eed verbreken. Waarom? Omdot gij zoudt bedrogen geweest zijn, omdat die man, indien hij het leven met u bleef deelen, indien hij zijne rechten op u bleef behouden, het nadeel voor. De fabriek van bind- en slagleder der firma T. H Haagen, heeft regelmatig zeer druk gewerkt en schijnt bijzonder gunstige resultaten af te werpen. De schoenmakerijen werkten ook in 1909 met geen gunstige resultaten. Ge- dat hij u zou berokkend hebben nog zon vergrooten, ten voordeel© zijner eerloosheid. De wet duit zulk onrecht niet. Belphégor hoeft geene enkele misdaad begaan, men kan hem niets verwijten, bracht de jonge vrouw bitsig in, gekwetst door deze vergelijking. Ik zeg niet dat by een misdadiger is, maar hij heeft niet al te eerlijk gehandeld, hij heeft misbruik gemaakt van uwe onnoo zeiheid en onervarenheid, vermits hij n ge hnwd heeft, zonder nwen echten oorsprong te kennen en wetende dat gij slechts aan zijne onders waart toevertrouwd geweest. Hij dacht dat ik eene eenvoudige boe rendochter was. In dit geval, vervolgde de hertog, zonder zich aan deze woorden te storen, welke hij ge makkelijk kon wederleggen, in dit geval had hij het recht niet zijn lot aan het uwe te verbinden nu echter dat uwe afkomst bekend is, heelt bij het recht niet u langer van de voordeelen uwer geboorte te berooven noch u te beletten in do wereld de plaats in te nemen welke u toekomt. Het nadeel dat hij u berokkende, is tastbaar gelijk in het hoogergemeld geval. Zult gij zonder tegenstand dit nadeel onder gaan De oude edelman sprak gelijk een edelman, een procureur van voor den tijd der revolutie; maar zijne bewijsredenen hoe redelijk zij ook schonen, hadden geenen vat op den geest van Madeleine die zich aan die rede voeringen weinig geleden liet. Indien one lot verbonden geweest is, alhoe wel ODze afkomst zoo zeer verschilde, dan is het God die zulks gewild heeft, antwoordde zij eenvondig, en wij moeten zijnen wil eerbiedigen. Ik begrijp niet waarom ik den man zon verstoo ten die my gelukkig heeft gemaakt, die de vader mijner kinderen is... Waarlijk, mijne dochter, hernam de hertog welke door dien tegenstand buiten zyn spoor gebracht werd, gij hebt eene zonderlinge manier om de zaken op te vatten en ik vrees dat gij den toestand niet al te wel inziet. Gij zijt verstandig en ik meende dat gij ook ver standiger zoudet handelen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1