Nummer 51 Zondag 26 Juni 1910 66e Jaargang Tweede Blad M: C. i1 Ven-v. Advertentiën. C. van Nieuwkuijk, L t Ingezonden Stukken. ,4- BINNENLAND. Kleine Advertentiën. M Buiteu verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redacteur. Uit Waalwijk gewerd mij zooeven per post over de bedoeling van den toe zender oordeel ik niet een uitknipsel van »De Tijd''. Dit uitknipsel bevat een ingezonden stuk van een R. K. Patroon uit 't Zuiden, zooals uit de onderteekening blijkt. De toezender was zoo bezorgd eenige woorden te onderstreepen (deze woor den zal men in dit blad cursief gedrukt vinden). Geachte Redactie, wellicht zal ik wer ken in den geest van den toezender, indien ik zijne bezorgde onderstreeping bekend maakvan mijnen kant meen ik hem een dienst te kunuen bewijzen, zoo ik hem eenige andere arikelen onder het oog breng, die een geheel ander oordeel over de actie der vakorganisatie bevatten. Ik doe dit langs dezen weg, omdat mij de toezender onbekend is. U M. d. R. dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend Cu. DE WIJS, adviseur. wordt gezegd Wil een blad niet achterblijven in zijn berichten over arbeidsconflicten, dan verdient het aanbeveling, zich eerst van den toestand door hoor en wederhoor op de hoogte te stellen, zooals Uw cor respondent met loffelijken ijver deed te Eindhoven in dc kwestie Philips. Werkstaking en uitsluiting zijn rampen, die met alle kracht moeten worden af geweerd en naar mijn bescheiden mee ning, in het R. K. Zuiden kunnen worden afgeweerd, althans tot een zeldzaamheid beperkt, indien de leiding der arbeideis- vereenigingen worde toevertrouwd aan degelijke en bezadigde mannen, die, gelijk de schrijver in »Het Huisgezin zegt, met beleid en tact weten te handelen, uittarting en noodelooze prikkeling weten te voorkomen in woord en daad, zoo correct mogelijk weten te zijn om alles te vermijden, wat tot misverstand en conflict kan leiden. Met besten dank voor de opname, hoogachtend Een R. K. Patroon uit 't Zuiden 10 Juni 1910- Vóór R. K. organisatie. Tegen de organisatie. Mijnheer de Redacteur. In uw geëerd blad van 6 dezer, komt onder den titel >Tegen de organisatie" een artikel voor, overgenomen uit »Het Huisgezin", waarin de geachte schrijver klaagt over den «zonderlingen wind", die in den laatstcn tijd in 't Zuiden waait over de R. K. vakorganisaties. De geachte schrijver is van oordeel, dat een ommekeer ten goede eerst zal te verwachten zijn, wanneer de patroons zich vereenigen in katholieke organisatie- vereenigingen. Ik ben zoo vrij, hierin met den ge- achten schrijver van meening te verschil len. Ook, wanneer de patroons zich in R. K. organisaties vercenigen, wat in vele gevallen onuitvoerbaar is, zullen de con flicten evenmin uitblijven als nu. Wij hebben zulks gezien in den strijd tusschen de R. K. vereenigde klompen fabrikanten te Best met hunne dito ver eenigde klompenmakers, die strijd heeft lang geduurd en was van karakter al weinig te onderscheiden van die van andere vereenigingen, die niet confes sioneel georganiseerd zijn. Het was daar enboven voor ons Katholieken, geen verkwikkelijk schouwspel, twee R. K. geestelijke adviseurs de degens te zien kruisen. Neen de oorzaak van den «zonderlin- gen wind" ligt m. i. hoofdzakelijk in de wijze van optreden Het mangelt de RK. vakorganisatie aan tactisch beleid. Men ziet de leiding gewoonlijk opgedragen in handen van mannen die door hun tem perament niet over de noodige kalmte en bezadigdheid beschikken om de goede verstandhouding, zoo onmisbaar tusschen beide partijen, te weten te bewaren en te bevorderen. Zoowel in Goorle, Beek en Donk, Boxtel, Eindhoven, als andere plaatsen, waar de R. K. vakvereenigingen zulk een zwaren strijd hebben of hadden te door worstelen, zoude, zoo niet alles, dan toch zéér veel zijn vóórkomen, indien van meet af de leiding aan tact- en beleid volle handen ware toevertrouwd. Waar wind wordt gezaaid, oogst men storm. Indien men in vele vakbladen leest en ziet hoe in hoofdartikelen en correspon- dentiën de patroons worden aangevallen en hunne handelingen worden gecriti- seerd en te pronk gesteld, dan is t niet te verwonderen dat er verbittering ge komen is tusschen twee categorieën van menschen, die, in stede van vijandig, eerder vriendschappelijk tegenover elkaar moesten staan. Het verloren evenwicht moet hersteld, de goede verstandhouding bevorderd, en waar die is verstoord, verbeterd worden. Zoo lang dit niet is bereikt, zal er steeds een «zonderlingen wind" in 't Zuiden blijven voortwaaien, een wind die niet alleen de ontwikkeling der industrie be lemmert, maar ten slotte ook op het nadeel der werklieden zelve uitloopt. ,Tot de zoo gewenschte goede ver standhouding kan ook onze R. K. Pers veel bijdragen, door niet a priori den patroon te veroordeelen of alles op te nemen wat alleen van organisatie-zijde Mijnheer de Redacteur. Het ingezonden stuk van een R. K. patroon uit 't Zuiden, dwingt mij een oogenblik de pen ter hand te nemen. Zelf patroon zijnde, stel ik er prijs op te verklaren, dat ik volkomen de meening van «Het Huisgezin" deel, dat eene ver betering van de verhouding tusschen patroon en werkman alléén te verwach ten is, wanneer de patroons zich ver eenigen in Katholieke organisaties. Men moge het doen voorkomen alsof de schuld der conflicten bij de arbeiders ligt en den wensch uitspreken, dat de leden dier vereenigingen engelen in menschengedaante waren zoo lang de R. K. patroon zelf geen gehoor geeft aan de stem der geestelijke overheid en zich niet Katholiek organiseert, mist hij alle recht van spreken. Ik weet van nabij, dat het optreden der R. K. werklieden-vereenigingen in 't algemeen waardig is en de leiding der adviseurs boven allen lof verheven. Welk een geloof, buiten de R. K- kerk, geeft aan het volk priesters, zóó brandend van ijver en liefde Ruwer en ontactischer dan de werk lieden, treden de patroons op, die zooals te Eindhoven, zonder eenige reden, een aanslag op het R. K. vereenigingsleven plegen, of zooals te Beek ^en Donk en ook te Eindhoven de werklieden uit hunne woning zetten, ter oorzake dier organisatie. Het heeft aan pogingen op onze Ka tholiekendagen niet ontbroken om ook den industrieel den zegen der R. K or ganisatie te doen deelachtig worden, doch deze pogingen zijn, behoudens bij de sigarenfabrikanten, steeds afgestuit op onwil en gebrek aan sociale kennis. Mocht echter de groot-industriëel nog tijdig inzien hoe heilzaam het ook voor hem zoude zijn, zich in R. K- vakbonden te organiseeren, gehoorzamend aan de stem der geestelijke overheid, bevorde rend de goede verstandhouding tusschen patroon en werkman en boven al ver sterkend zijne eigen positie als werkgever Met mijn dank voor de plaatsing, Ook een patroon uit 't Zuiden. 18 Juni 1910. leiders van onze Katholieke Bonden, voordat een strijd uitbreekt, op de zwaarste proef wordt gesteld door een zeer ontactvol en onhandelbaar optreden der werkgevers, die niet zelden bij ge legenheid van een dreigend conflict aan reeds bestaande moeilijkheden nieuwe toevoegen, zoodat de tact en het beleid der leiders eener arbeidersorganisatie zoozeer in het gedrang wordt gebracht, dat het een »sauve qui peut* wordt. Meermalen heb ik ten overstaan van collega's bij het nagaan der eerste ver schijnselen van een dreigend conflict, het volgen van een strijd als zeker voorspeld. Niet, omdat ik moest constateeren, dat het den leiders der arbeidersorganisatie aan tact en bezadigdheid ontbrak, maar omdat geheel het optreden der werk gevers in alles uitwees, dat niet de ge ringste medewerking werd verleend om de zaken eene goede richting in te sturen. Ook aan den kant der werkgevers hangt zooveel af van het «temperament*, maar vooral van een »practisch Christen dom.* Zonder mij met een profeten mantel fe willen omhangen, zou ik de mij bekende werkgevers kunnen aan wijzen, bij wie het nooit tot een strijd zal komen, anderen, bii wie bij het voor doen van moeilijkheden, bijna zeker een strijd zal losbreken. Het spijt mij voor den «R. K. Patroon uit het Zuiden*, dat het Doorluchtig Episcopaat met hem zoozeer van ge voelen verschilten ik wist ook niet, dat dit Hooge College met zulk een nadruk op «onuitvoerbare* daden kan aandringen. Ieder R. K. Patroon probeere het, gelijk ook ik het geprobeerd heb en er zeer wel bij vaar. En men chicaneere niet te veel over »tact en bezadigdheid* van de leiders der Katholieke arbeiderspartij. Want men zal het toch wel toegeven, dat de Katho lieke arbeiders met hunne beginselvolle organisatie in «optredings-vermogen zeer ver moeten achterblijven èn bij de socialistische èn bij de liberale èn bij de neutrale heeren, die in plaats van tact en bezadigdheid het opportuniteitsbe ginsel huldigen en daarom alleen het recht van den sterkste in het oog houden Met besten dank voor de opname hoogachtend, Een lid van een R. K. Patroonsbond uit het Zuiden. Chroom Heerenbottines 19 ct. Dito met lakneus 19 ct. Bruinchroom H. bott. 20 ct. 27 ct. Gezette bottines 17 ct. 25 a 27 ct. In het dameswerk is het al niet beter, zoodat arbeiders die b. v. 30 paar per 25 ct. uitgereikt. Door een der leden van de 27 ct. 1 bekroonde gezelschappen, werd de kaart club, «de Volharding* dank gezegd, let terlijk met de navolgende woorden Dat »de Volharding* van Nieuwkuik in den naam des konings zal mogen week zwikken, ongeveer 30 X 7 cent invereeren, en in den naam des vaders en loon achterblijven met arbeiders, die bij des zoons den kost zal mogen verdienen, andere werkgevers soortgelijken arbeid Ik heb het gezegd.* Wat de gelukkige verrichten. prijswinner met deze woorden heeit Over het algemeen betaalde de firma willen uitdrukken, is den schrijver van Gebr. S. aan arbeidsloon uit voor het dit bericht niet recht duidelijk. Vrij zeker zwikken van damespantoffels 11 a 12 is het echter, dat onze kunstenaar met cent, waarvoor in den omtrek 13 a 14 de kaarten goed zal doen, om deze uit- cent van zwikken wordt gegeven. spanning maar te blijven beoefenen, want Er zijn zelfs fabrieken in Kaatsheuvel, het is sterk te betwijfelen dat voor hem waar vast weekloon wordt gegeven, waar als redenaar wel een groote toekomst de zwikker flink kan doorwerken en, zal zijn weggelegd. waar alles model gegroefd en de neuzen geschift zijn, en dan komen diezelfde artikelen (met vrijen onraad) nog aan 22 a 23 ct. p. paar van zwikken. De firma S. heeft ook een groefma- chine geplaatst, waarvoor zij het al reeds lage loon nog met 1 cent p. p. verlaagde en in geval de arbeider de zooien on- Het bezoek van koning Albert. Naar men verneemt, is het bezoek cu ui -«-ven c. van den koning der Belgen tegen 15 ^gegroefd*medekrijgt""wordt er voor som-1 September te verwachten, mige arbeiders dien cent toch afgetrokken. Statistiek drankgebruik. Ziehier eenige gegevens, die ik nog In 19q8 bedroeg het veraccijnd ge- aanmerkelijk kan uitbreiden. distilleerd, berekend naar de opbrengst Nu vraag ik aan alle Schoenfabrikanten def accjjns per hoofd der bevolking 7.07 der Langstraat, of dit geen loonbederf|L ad 50o/o 30 jaren tijds d.i. sedert 1877 toen het verbruik het hoogst 9.98 18 Juni 1910. Nieuwkuijk. X. is, en of de arbeider zoo'n loonregeling moet accepteeren Ook in 't belang van andere patroons, aat staan van zijn huisgezin De Secretaris der vakvereeniging heeft over die loonregeling alleen dit gezegd yin geval het loon door u zelf geregeld goed geregeld is, dan zal de vakvereeni ging ook wel tevreden zijn. Meer kon was is derhalve met 3 L. of ruim 29"/o verminderd. R Of de propaganda tegen het drank misbruik ook helpt. Wering krulsbessenmcclduuw. Thans is wettelijk bepaald dat de in- en doorvoer, uit alle landen, van kruis- de man, die vroeger ook al ontslag ge- bessen, roode witte en zwarte aalbesisen kregen had om een loongeschil der en frambozen verboden isbenevens vakvereeniging en moeilijkheden over de de voorwerpen, dienende of gediend gedwongen winkelnering, op dat oogen- hebbende tot verpakking dier gewassen, blik niet zeggen en dat antwoord was De Krupp-comraissle. zeer wijs van hem. Donderdag vergaderde naar men weet De schoenen van den ontslagen Se-1 de q-weede Kamer der Stateu Generaal Werkstaking te Loonopzand Mijnheer de Redacteur Hoe terecht het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Lederbewerkersbond aan merkte, dat bij een arbeidsconflict men het publiek kan laten lezen, wat men wil, en het dus beter is zich slechts tot het meest zakelijke te bepalen, en liever de kwestie, die door het publiek toch niet in details kan beoordeeld worden, aan een bevoegd scheidsgerecht te onder werpen, moge blijken uit mijn antwoord op de toelichting op de kwestie door de firma Gebr. F. en M. Schoenmakers uit Loon-op-zand. Ik zal die toelichting even manipuleeren en mij bepalen tot het zakelijke. Met het oordeel van een werkmeester een groote fabriek uil een naburige V«or de orgunlsutie. Mijnheer de Redacteur In uw geëerd blad van 14 dezer, komt een ingezonden stuk voor. onder den titel «Tegen de Organisatie*, en ge- teekend door «Een R. K. Patroon uit het Zuiden.* De geachte schrijver haalt daarin als 't ware door geheel de R K. Vakor ganisatie van Nederland een streep, doordat hij aan de leiders van vier nationale vakbonden de noodige kalmte en bezadigdheid ontzegt. Hij schrijft dit toe aan hun «temperament.* Die meening kan ik met den »R. K. Patroon uit het Zuiden* niet deelen. Als lid van een R K. Patroonsbond sla tk de werking der R. K. Vakorga nisatie van nabij gade en moet die ten zeerste waardeeren, niettegenstaande ook haar fouten aankleven. Het oordeel over den tact en de be zadigdheid der leiders van de arbeids- beweging is zeer oppervlakkig en moet geplaatst worden in het milieu van dat gene, wat aan een strijd prealabel is. En mijn conclusie is dan, dat in vele gevallen de tact en bezadigdheid der van 0- gemeente, die verklaarde dat, als een zwikker de kleinste helft van het maak loon, dat per paar wordt gegeven, verdient, dit een zeer goede regeling iskan ieder vakman medegaan. En daarom krijgt zoo'n argument van de zijde der patroons den schijn van zeer doorslaand te zijn. Maar ik heb op school geleerd dat bij eene deeling de verhouding van het deeltal tot den deeler allen invloed heeft op het quotientdeel ik 20 door 2, dan krijg ik 10, en deel ik 14 door 2, dan krijg ik maar 7. Of nu die werkmeester ook met het deeltal bekend was, zou ik mogen be twijfelen, En wist hij ook, dat de firma S. het deeltal zeer gehavend heeft, al vorens te beginnen te halveeren. Was hem die «stroppengeschiedenis* bekend r Waarvoor ik verwijs naar yDe Katholieke Lederbewerkervan 28 Mei. Die geschie denis is waard door iedereen gelezen te worden. Om echter voor ieder deskundige een tipje op te lichten van de loonregeling der firma Schoenmakers, laat ik hier de loonen volgen van eenige artikelen, zoo als die worden gegeven aan de zwikkers der firma S. en gelijk die moesten zijn volgens het minimum-loontarief van Kaatsheuvel. cretaris, die niet goed waren, heb ik persoonlijk gezien, en toen ik de firma S. wilde aantoonen, dat de fout niet zat in de arbeidswijze maar in de voorsten werd het gesprek aanstonds op iets an ders gebracht. De bemerking over den arbeider, die nret de Avondster en een korf met ne gotie liep, is zeer hatelijk en geeft slechts aanleiding om zoo noodig een bal terug te kaatsen. De arbeider leed in dien tijd aan eene oogziekte, en kon daarom zijn vak niet uitoefenen voor dien tijd had hij reeds 12 jaar voor een werkgever gewerkt, en de firma S. heeft zelf om dien arbeider gevraagd. Op den dag van heden staat hij aan het schuurmachine, en bewerkt gemiddeld 500 paar per week en is tevens behulpzaam aan de afmaak- machine. De arbeidsdag is ll1/» uur. Op de overige mededeelingen der firma S. ga ik niet in, omdat ik mij slechts bepaal tot de zaken van technischen aard. Alleen wil ik nog mededeelcn, dat van een proces-verbaal tegen een staker op gemaakt, niets waar is, zooals de briga dier mij heden nog mededeelden. Zoo ziet men, dat de lezers van een Nieuwsblad, dikwijls vandaag dezen en morgen dien bril opkrijgen. Laat liever de firma S. de kwestie op zakelijken grondslag regelen of die aan het oordeel van een bevoegd scheids gerecht onderwerpen. Met allerlei onza kelijke bijgeschiedenissen komt men geen stap verder. Onze Bond is steeds tot eene minne lijke regeling van het geschil bereid. 24 Juni 1910. C. ROESTENBERG Beambte v. d- Nederl. R. K. Lederbewerkersbond. met gesloten deuren tot behandeling van het rapport der Krupp-commissie. Daar de commissie naar wij vernemen voorgesteld heeft tot openbaarmaking van het rapport over te gaan, kan deze binnen weinige dagen worden verwacht. (Avpst.) üc herstemmingen. De herstemmingen voor de Staten hebben de rechtsche partijen weer be langrijke overwinningen bezorgd. Van de zes zetels, waarom het gisteren bij de herstemmingen in Overijssel ging, hebben de katholieken er nog een ge wonnen te Enschede. De liberalen hebben er drie behouden in Zwolle, twee in Enschede verloren aan de sociaal-democraten en een in Ommen aan de anti revolutionnairen. Het stond vóór de eerste stemming zoo: 20 liberalen, 2 socialisten, 25 leden der rechterzijde. Nu: 16 liberalen, 4 socialisten, 27 rechterzijde. Het eindresultaat van de verkiezing in Zuid-Holland is voor de vijzinnigen het verlies van 4 zetels, voor de rechterzijde winst van 4 plaatsen (in Rotterdam twee en in Rotterdam V één en één in den Haag.) De Staten van Zuid-Holland zullen voortaan saamgesteld zijn uit 5 5 leden van rechts en 27 vrijzinnigen. 2 Katholieken werden in Rotterdam gekozen. a ;i Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaand bericht in Uw geacht blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Onder groote blijken van belangstelling had Zondag j. I. in het café van den Heer G. de Bont, alhier, de aangekon digde wedstrijd plaats voor kaartgezel- schappen, door «de Volharding* uitge schreven. De 1ste en 2de prijs werden in de 1ste en 2de afdeeling resp door de volgende vereenigingen behaald: «Ons Genoegen* Heusden, «Vroohjke Spelers* St. Michiels Gestel, «Amicitia* Vucht, »Ons Genoegen*'s-Bosch, terwijl >'t Zwaantje der Volharding* Heusden den kampioensprijs wist te veroveren Deze prijzen werden door de leden van «de Volharding* met eenige toepasselijke woorden aan de betrokken vereenigingen Er biedt zich aan een net meisje, oud ungeveer 16 jaar. Adres bureau van dit blad. Bij deze deel ik het geachte publiek -van Waalwijk mede, dat ik tot agent heb aangesteld de heer Stationstraat nabij de Markt. bij wien steeds heelen en halve flesschen bier voorradig zijn. Aanbevelend, Bierbrouwerij, VLIJMEN. r !l t 1 l IV. OOfC Wel icurcucr* i i

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5