INummer 51. Zondag 26 JunuiLOlO. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. F1^ Mandos-Vinken 33* Weikstaking te Loon-op-zani Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws Duitschland. Italië, BUITENLAND. Frankrijk. Roemenië. Omtrent de staking te Loonopzand lezen wij in *De Katholieke Lederbewer kervan heden, 25 Juni, het volgende Aan de Stoomschoenfabriek der Gebr. F. en M. Schoenmakers te Loon op-Zand is verleden Maandag eene staking uit gebroken onder de arbeiders. 31 arbei ders, of bijna geheel het mannelijk per soneel hebben den arbeid neergelegd en wenschten dien niet te hervatten, alvorens de patroons lo. eene schadeloosstelling hebben gegeven voor de loonschade, die de zwikkers gedurende de laatste 5 weken geleden hebben ten gevolge van een wijziging in het bedrijf, welke schade loosstelling zal berekend worden naar het verschil tusschen het minimum-loon- tarief dat in naburige plaatsen voor soortgelijken arbeid gebruikelijk is en dat, hetwelk de firma eigendunkelijk heeft ingevoerd. 2o. De vereenlgden, onder wie een bestuurslid, ontslagen om nietswaardige redenen, in 't werk terugnemen voor zoo ver zij elders nog geen werk hebben kunnen vinden. 3o. medezeggingschap geven in de loonregeling voor den arbeid, welke rondom het eerstdaags te plaatsen zwik machine verricht wordt. 4o. Hare verbintenis naleven omtrent de afschaffing van den patroonswinkel. Wat de eisch eener schadeloosstelling betreft; dat deze zeer gerechtvaardigd is blijkt hieruit, dat er zwikkers zijn, die wekelijks ongeveer f 2onder het ge bruikelijke gemiddelde loon blijven ten gevolge dezer nieuwe loonregeling 't Is zeer loffelijk van de patroons dat zij nieuwe machines invoeren, doch dit mag toch niet geschieden ten koste van het loon des arbeiders, vooral wanneer dat loon ternauwernood een bestaan aan het huisgezin verzekerd is Zoodoende wordt het loon van den arbeider door den fabrikant als bedrijfskapitaal benut. Bo vendien moet over eene wijziging in den loonstandaard onderhandeld worden, dat brengt de aard van het arbeidscon tract mede. Wat betreft de terugname der ontslage nen voor zoover zij nog geen anderen werkgever gevonden hebben, deze eisch kan ook niet onbillijk genoemd worden wanneer men ziet. dat de firma andere arbeiders in 't werk neemt, en wel om dat zij goedkoopere werkkrachten wil hebben. Maar dan vragen wijmoet de arbeider, die trouw en eerlijk bij zijn patroon gewerkt heeft, de plaats ruimen, zoodra een werkgever een goedkoopere werkkracht kan krijgen De grondslag, waarop deze theorie steunt is toch zoo liberaal mogelijk. De ontslagen Secretaris der vereeniging is o- averleden jaar nog uiet prijs bekroond door de firma voor zijne vakbekwaamheidthans moet hij eruit, omdat de vereenigde arbeiders de eigendunkelijke loonregeling der firma niet kunnen accepteeren en de firma der halve de organisatie in zijn persoon wil treffen. Wat betreft de eisch tot medezeg gingschap in de loonregeling voor den arbeid rondom het zwikmachine, dit is vooreerst een sociale eisch, en tweedens vindt die eisch haar grond in de han delwijze der firma in het verleden, zoo dat eene gezonde regeliDg dient getrof fen te worden, willen de gerezen moei lijkheden zich eerstdaags niet herhalen. Wat betreft de eisch tot naleving harer verbintenis omtrent de afschaffing van den patroonswinkelde firma heeft verleden jaar deze verbintenis geteekend met de toezegging spoedig den winkel aan kant te zullen doen, ingevolge waar van de arbeiders eene loonsverlaging heb ben geaccepteerd, wat aan het Hoofdbe stuur heel wat moeite kostte om de ar beiders daartoe te bewegen. Thans is echter de winkel nog niet weg, ja zelfs bepaalt de firma voor som mige arbeiders de hoogte van het loon naar het al-of-niet bezoek van den winkel De eerste week nadat de loonsverla ging was ingetreden, hebben de arbeiders reeds geprotesteerd en het Hoofdbestuur Verzocht voor de belangen der arbeiders op te komen. Het Hoofdbestuur heeft de arbeiders tot kalmte aangemaand en toegezegd met de firma te onderhandelen. De Beambte van den Bond met den Eerw. Adviseur der afdeeling Loon op Zand hebben eenige weken terug een onderhoud gehad met een der firmanten, en het eenigste zakelijke dat zij ten ant woord kregen was, dat als het Hoofd bestuur eene schadeloosstelling voor de arbeiders wilde hebben, het maar niet »te veelsmoest vragen (Dus de firma erkende daardoor zelf, dat de arbei ders loonschade leden). De firma werd daarop aangeschreven door het Hoofdbestuur, in welk schrijven de wenschen der arbeiders werden ken baar gemaakt. Hierop zond de firma een briefkaart aau den Beambte, waarop niets anders stond als M. H. houden. President Fallières constateerde, dat rampen als met de fPlurios' de naties bij elkaar brengende ramp heeft overal diepe ontroering gewekt. Van overal baiten de grenzen, van troneD, regeeringen en volkeren zijn sprekende bewijzen van medegevoel met de slachtoffers vnn hun plicht ontvangen. De president overhandigde deu arts en zijne helper», die met levensgevaar de lijken uit het wrak van de onderzersche boot hebben gehaald, het ridderkruis van het Legioen van Eer. 't Is ons niet mogelijk op uw voor stellen in te gaan. Gebrs. F. en M- Schoenmakers. Nadat dit antwoord aan de arbeiders was bekend gemaakt, waren dezen zoo verstoord dat zij geen oogenblik meer wilden werken. Het Hoofdbestuur achtte zich niet gerechtigd van de arbeiders te blijven eischen, dat zij onder die omstandighe den aan den arbeid bleven, daar de patroons aan geen enkelen rechtmatlgen eisch wenschten tegemoet te komen. Het Hoofdbestuur ging alsdan tot een onderzoek over, of er kans was door staking het geschil tot een goed einde te brengen, en liet de arbeiders door stemming beslissen, of zij al of niet tot staking wenschten over te gaan. De stemming wees uit, dat de ar beiders algemeen besloten waren den arbeid neer te leggen. Nadat rechtskundig advies was inge wonnen, hebben de arbeiders individueel onder opgave van redenen aan den pa troon bekend gemaakt, dat zij op Maan dag 20 Juni den arbeid neerlegden en dien niet wenschen te hervatten, alvo rens aan de eischen, kenbaar gemaakt door het Hoofdbestuur van den Bond, op billijke wijze is voldaan. In een verleden Maandag gehouden vergadering heeft de Beambte van den Bond de arbeiders ten zeerste op het hart gedrukt ordelijk te blijven, vooral geen liedjes te zingen, en met zorg alles te vermijden, wat voor de patroons of de nog werkende arbeiders hinderlijk kan zijn. In den loop dezer week heb ben zich nog 4 arbeiders solidair ver klaard met de stakers- Er wordt aan de fabriek gepost. De strijd in de bnuwvakken. We deelden al mede, dat in Duitschland de strijd in de bouwvakken nog niel geëin digd i», wijl patroou»- of werklieden-organi satie in tal van plaatsen zich niet bij de uitspraak van de uit de drie onpartijdige leden bestaande scheidscommissie wil neerleg gen. Zoo wordt b.v, dato Maandag uit Eisenach gemeld, dat de georganiseerde bouwvakarbeiders de staking volhouden wijl zij meer loonsverhooging eischen, dan zij volgens het bemiddelingsvoorstel zouden krij gen. Te Gera heeft een vergadering van bouw vakarbeiders met 600 tegen 8 stemmen besloten, den arbeid niet te hervatten tegen een loonsverhooging van één Pfenning per uur. De metselaars en timmerlieden te Leipzig hebben ook besloten te stakenbij deze staking zijn ongeveer 5000 werklieden be trokken. Prinses Clémentine's huwelijk. De Koning en Konicgin van Italië be vinden zich thans op 't kasteel te Baccoaigi, in verband met de op handen zijnde offi- cieele afkondiging der verloving van Prins Victor Napoleon met Prinses Clémentine van België. Maandag is Prins Victor van Turijn naar het kasteel Moncalieri vertrokken, de ver blijfplaats zijner moeder, Prinses Clotilde, waar het huwelijk zal bekend gemaakt worden. Prinses Clémentine is gister te Turijn aangekomen en aan 't station door haren aanstaande afgehaald. Zij is afgestapt in een hotel, waar de Hertogin-weduwe Van Aosta, Prins Victor's zustei haar kwam begroeten. Dienzelfden dag zou zij hare toekomstige schoonmoeder bezoeken. Men gelooft dat het huwelijk binnen kort zal plaats hebben, op Moncalieri, waar de kapel reeds in orde is gebracht. De plechtigheid zal, wegens den rouw der Prinses, geheel intiem zijn. Volgens de ffMomentotf echter, zal het huwelijk eerst in het najaar, op het Ko ninklijk slot te Bacconigi in tegenwoordig heid alleen der familieleden, worden vol trokken. Hofleverancier van II. M. de Koningin. WAALWIJK. GBOOTE STB A AT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd, tot in de fijnste qualiteiten. Gistermiddag heeft de begrafenis van de 27 slachtoffers der Pluviose' te Calais plaats gehad. De president der republiek, Fallières, minister-president Briand, de minister van oorlog en marine, afgevaardigden van Kamer en Senaat, de militaire attachées van de in Frankrijkvertegenwoordigde mogendhede e.a. waren er voor uit Parijs gekomen.' De korte plechtigheid in de kathedraal werd bijgewoond door den president der republiek en de andere leden der regeering. In de chapelle ardente van het entrepot werden bij de lijkkisten toespraken gt- De Boemeensche ministerraad is Don derdagavond bijeengekomen, om over de maatregel, die tegen Griekenland dienden genomen te worden, een besluit te nemen. Donderdagnacht liep de aan de Grieksche regeering toegestane termijn voor het ver— leenen van genoegdoening af. Om 10 uur 's avonds was nog geen antwoord van Griekenland ontvangen. TWEEDE KAMER. Borremaeus Encycliek. Gisteren hield de heer van Doorn, onder groote belangstelling op de tri bunes, de interpellatie naar aanleiding van de Boiromaeus Encycliek. De heer van Doorn begon met te herinneren, dat voor 57 jaar geleden de toenmalige afgevaardigde voor Utrecht tot de regeering een interpellatie richtte naar aanleiding van de herstelling der Bisschoppelijke hiërarchie in ons land, en wel om te protesteeren tegen de m.n* aangename woorden, waarmee dit herstel geschiedde, Spreker wees er op, dat in de laatste 60 jaren de R- K. Kerk de meest volle vrijheid heeft genoten. Critiek op hetgeen de R. K. Kerk binnen haren kring doet, ligt dan ook buiten den be moeiingskring van het parlement. Anders wordt het echter wanneer de Paus zich in herderlijke brieven niet beperkt tot den eigen kring, maar niet schroomt zich in zijn encyclieken te uiten op een wijze welke andersdenkenden terecht moet krenken. Spreker betoogt dal de Hervormden zoo'n oordeel van den Paus niet zonder protest mogen toelaten. Hij zegt dan ook het volste recht te hebben het op te nemen voor de dui zenden in den lande, die hier gekrenkt word«n- Hij herhaalt, dat het geheele Nederlandsche volk beleedigd geacht kan worden, daar zijn Koningin Haar Souvereinlteit ontleent aan de Dynastie, welker vorsten door de encycliek ge hoond worden. En tegen over den beleediging van het Ned. Volk vroeg spr. de Regeering die de draagster is van het gezag, wat hebt gedaan, om tegenover deze be leediging van ons volk post te vatten. Spr. vroeg: le kan de Regeering aan de Kamer mededeelen op welke wijze zij gepro testeerd heeft tegen de ook voor ons land en de grondleggers van ons volks bestaan krenkende woorden der ency cliek 2e Indien de Regeering zulk een protest nog niet heeft gedaan, is zij dan voornemens te doen blijken, dat zij met leedwezen van die woorden heeft kennis genomen De Minister van Buitenlandsche zaken, mr. de Marees van Swinderen, zegt dat de vragen van den interpellant uitgaan van de onderstelling dat de Regeering van de Borromaeus-encycliek kennis heeft gekregen. Dit laatste is niet het geval (uitroepen oh, en ho ho De Regeering meende dat ook, en blijft bij die meening dat het hier een zuivere inwendige aan gelegenheid geldt der R. K. Kerk, welke buiten de bemoeiingskring der Regeering ligt. Daarom beantwoordt de Regeering de beide vragen van den heer van Doorn ontkennend. (Hevig rumoer, zoowel in de Kamer, als op de publieke tribune.) De heer van Doorn zei, dat dit ant woord onvoldoende was en 't m daarom niet lustte verder op de zaak in te gaan. De heer De Visser betoogde, dat de Kamer met deze zaak geen rekening te houden heeft, omdat het hier geldt een zuivere kerkelijke aangelegenheid- Spr. vroeg waar het heen zou gaan, als alle geschriften, uitgaande van kerkelijke in stellingen van alle gezindten konden aanleiding geven tot interpellatie in de Tweede Kamer. Dat zou worden eene vermenging van kerkelijke en staatkun dige aangelegenheden en zou, in strijd met onze grondwet, het beginsel van scheiding van Kerk en Staat worden aangerand. Spr. betreurt wel eenige uitdrukkingen in de Encycliek voorkomende Ook de heer Ankerman *ette uiteen, dat deze quaestie niet in de Kamer thuis behoort. De heer v. d. Voort van Zijp is het met 't antwoord van de Regeering vol maakt eens. Wel komt hij op tegen som mige zinsneden uit de Encycliek. De heer Nolens verklaarde, dat de Katholieke partij in de eerste plaats de Tweede Kamer niet de plaats achtte om deze zaak te bespreken. Overigens acht hij na de officiëele verklaring \an Pauselijke zijde, tegenover Duitschland afgelegd, de mogelijkheid uitgesloten, dat krenking van niet-Katbo- lieken ook in Nederland het doel der Encycliek zou zijn. Voorts begrijpt de Katholieke partij niet, dat woorden uit de Encycliek over de werkzaamheid van den H. Borromaeus in Italië en hande lende over vorsten van de 16e eeuw, toegepast kunnen worden op onze vor sten van de 16e eeuw en volgende tijden. De appreciatiën over de Encycliek kan d« Katholieke partij in hunne onjuistheid en onvolledigheid niet aanvaarden en waar de Katholieke partij geen aanlei ding wenscht te geven tot verstoring van den godsdienstvrede in Nederland, zal zij zich van debat in deze onthouden. De Minister van Buitenlandsche Zaken deed zijn antwoord nader uitkomen met een beroep op den historischen gang der diplomatieke aanraking met het Vaticaan. De heer Troelstra trekt uit de debat ten de conclusie, dat de Reg. geen woord van protest heeft durven laten klinken over een zaak, die zooveel ont roering heeft gewekt bij de Prot. nati die zij heet te vertegenwoordigen. De heer van Doorn acht het lndrenc van een motie onnoodig doch houdt ii tusschen vol, dat de Reg. had mo«t< protesteeren. Daarmede was de interpellatie geeindlg' Waalwijk 25 Juni 1910. ProTinciaic Landbouwtentoonstelling. De werkzaamheden voor de tentooi stelling, die begrijpelijkerwijze dag ar dag toenemen, schieten goed op plannen voor omheining, loodsen en g i bouwen hebben vasten vorm gekreg»-' en zal een en ander spoedig worde aanbesteed. Direct na kermis zal op h terrein het gebouw voor 't secretariaat g vestigd worden en dit daarheen zoo spc dig mogelijk worden overgebracht. O* de inschrijvingen komen op elk gebi goed af en belooft de tentoonsteili zeer veel. Met het uitdijen der plana nemen de kosten grootelijks toe, vertrouwen we dat degenen, die ai geen medaille schonken, daaraan alsn zullen voldoen. De verschillende sub-commissies t thans als volgt saamgesteld. Belanghe Deaden kunnen daaruit zien tot wf men zich 't best wendt voor inlichting betreffende eene of andere afdeeling. Landbouwmachines, werktuigen, hoefbesl hulpmeststoffen, saaisaden. Het Bestuur. Ph. Timmermans. H. G. van Everdingen. Jan Tielen. Ant. van Liempt. Bern. Timmermans-Verschure. Concours-hippique Ph. Timmermans. H. Wiesman. Jan Quirijns. Bern. Smelt. Florent van Baal. Bern. van Schijndel. Bloemen en Planten. A. v. Liempt. Petrus van Schijndel. Adviseur A. Verbunt. Politie-honden-wedstrijd. Cor. Witlox. Ooft- landbouwproducten, enz H. van Tussenbroek. Charles HofTmans. Adviseur H- Prinsen, Haarsteeg. Pluimvee en Konijnen. Petrus van Schijndel. Cor Witlox. Adviseur Denis Swagemakers Tllbu V. P. Bijen. H. G. van Everdingen. Loterij. Cor. Witlox. Petrus van Schijndel. Gebouwen, licht en versiering. Bern. Timmermans-Verschure. Jan van Schijndel. Jan Tielen. Buffetten. idem. Pers. Jan Tielen. Kermis, muziek enz. H. van Tussenbroek. Paarden en vee Eduard van Tilburg. Charles HofTmans. H. G. van Everdingen. Petrus van Schijndel. M. J. de Roon. M. J. Rijken. D. van Campen. H. Meijer. Medailles zijn nog ingekomen. M. T. de Roon Wijk, zilv. tr F. Prinsen Eindhoven, P. Mombers Waalwijk, Max Cohn Rotterdam, Möller Nijmegen, G. v. Poppel Gilze, H- M. de Koningin heeft hare stemming verleend tot het houden ei verloting, aan het comité tot het o Comml Advie Waalwijksclic m Lftngstraatsche Courant

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9