Woensdag 29 Juni 1910 3Se Jaargang Tweede Blad Firma Mandos-Vinken Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. mm Derde Ncderlandseh Belgische Conferentie. De derde Nederlandsch-Belgische con ferentie heeft in de Senaat te Brussel onder voorzitterschap van Beernaert vergaderd. Deze zeide in zijn rede, dat de con ferentie steeds meer door de openbare meening wordt ondersteund en bevor derd. De beide landen hebben aan hun hoofd vorstenhuizen die met recht populair zijn, verheugen zich in het bezit van een zeer liberale wetgeving en zijn de zaak van den vrede sterk toegedaan. De spreker kenschetste voorst de ongehoorde ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusschen de beide landeD, bracht de verrichtingen van de conferentie in herinnering en eindigde met melding te nraken van de reeds verkregen bevredi gende resultaten. Mr. Tydeman bracht in zijn antwoord aan Beernaert hulde aan de nieuwe soevereinen, die de harten hebben ver overd en hij sprak de hoop uit, dat de openbare meening het werk der gemengde commissie zal ondersteunen. Wij moeten geduld hebben en niet er aan wanhopen, dat wij alle hinderpalen zullen overwinnen. Mr. Tydeman, die zij redevoering in het Nederlandsch uitsprak, heeft uit naam der leden van de afdeeling, die hij vertegenwoordigt, den heer Beernaert dank gezegd voor de woorden van wel kom, welke deze tot de Nederlandsche leden der commissie had gericht. Hij wenschte hem geluk met de wijze waarop hij er in geslaagd is het beoogde werk met algemeene sympathie te omiingen, door er het doel van in het licht te stellen. Het jaar 1910 zeide mr. Tyde man zal voor België een schitterend jaar zijn in zijn annalen. De groote koning Leopeld II is opgevolgd door een jong vorst, wiens troonsbestijging overal met de levendigste sympathie werd begroet (toejuichingen). Detentoonstelling van Brussel is een verheven werk, dat de bewondering van allen gaande maakt (toejuichingen). Wij hebben aan deze tentoonstelling deelgenomen om België een bijzonder bewijs van achting te geven en om naar de mate van onze middelen mede te werken tot haar succes. De onderwerpen welke op de dagorde der conferentie staan, besprekende, maakte ook mr. Tydeman melding van de voortdurende ontwikkeling der be trekkingen tusschen de twee landen. Wij zullen zeide spr nuttig werk kunnen doen door te streven naar ver mindering van het tarief voor telefonische gesprekken tusschen Nederland en België naar de wederzijdsche erkenning van de geldigheid van zekere universiteitsdiplo ma's, naar wijzigingen in het stelsel van octrooien, naar het vergunningsbewijs voor handelsreizigers, naar het scheeps- verband, en ons bezig te houden met de kwestie van de afwatering van stroo men van de twee Vlaanderens en met het behoud van een kleine haven voor de visschers van Bouchout, eindelijk met de gelijkheid van fiscale rechten in de twee landen voor zekere ondernemingen. De spreker noodigde 'de leden der sub-commissies uit met volharding te werken voor de practische verwezenlijking van al deze belangrijke problemen. Het feit, dat wij de oplossing van internationale problemen nastreven, belet niet, dat wij uitstekende patriotten blijven, ging mr. Tydeman voort. En die oplossing zal nuttig zijn voor onze twee landen, niet alleen op stoffelijk maar ook op zedelijk gebied. Laten wij elkaar helpen de solidariteit kan tot het hoogste heil van allen, ons in- staat stellen groote en schoone dingen tot stand te brengen. (Levendige toejuichingen.) Friesland. In Leeuwarden treden af 4 vrijzinnigen en 1 socialist. Verkozen zijn 2 vrijzinnigen en 3 sociaal-democraten. De vrijzinnigen verliezen daar dus 2 zetels aan de sociaal democraten. Uit het district Franeker treden af 4 vrijzinnigen en 1 socialist. Verkozen zijn de drie rechter candidaten en 2 vrijzinni gen. Hier is dus door de socialisten 1 zetel verloren, en zijn door de vrijzinnigen 2 plaatsen ingeboet. Op het oogenbllk zijn de Staten van Friesland aldus samengesteld 22 vrijzin nigen, 8 sociaal-democraten en 20 leden van rechts. Het aantal rechter leden wordt nu dus zeker 23. In Schoterland komen tegenover de vijf vrijzinnige candidaten 3 sociaal-democraten en candidaten der rechterzijde in herstem ming. De aftredende leden in het district zijn alle 5 vrijzinnig. Dus ook hier gaat rechts vooruit. Kamerverkiezing delmoRd. »Tot candidaat voor de Tweede Kamer der R. K. kiesvereenigingen in het kiesdistrict Helmond is met een meerder heid van 100 stemmen gesteld de heer A. H. Fleskens, burgemeester van Geldrop. De candidaat, die vermoedelijk wel bij enkele candidaatstelling zal gekozen worden, is nog pas eenige jaren de dertig gepasseerd. Na het eanflict. Betreffende het conflict bij de firma Philips, welk conflict vorige week werd opgelost, kunnen wij mededeelen, dat vorige week 198 arbeidsters en arbeiders het werk konden hervatten, Zaterdag ontving de organisatie een lijst van 49 arbeidsters, die hedenmorgen weer aan 't werk konden gaan, terwijl dezen mid dag weer een opgaaf van 30 meisjes werd ontvangen, welke morgenochtend den arbeid hervatten kunnen. In het vorige week verschenen nummer van »de Lamp,* dat in een oplaag van 10,000 ex verscheen en op aanvraag aan belangstellenden wordt toegezonden, zijn de ontvangen steungelden verant woord, welke van 1 Juni tot 19 Juni inkwamen. Bij den penningmeester van het Leidingscomité kwam in f 1377,45 bij den penningmeester der Steuncom- missie f2908,81. Vorige week werd door de reeds aan 't werk zijnde en nog buiten de fabriek staanden tweemaal eene vergadering gehouden. Zondag namiddag werd door het St. Emerentiana en het St Lamentiusgilde eene vergadering belegd, in welke ver gadering de St. Lidwina tooneelclub van Helmond, waarvan de meeste leden tot uitgestotenen behoorden, opvoerden het Treurspel »Aquilina Tot deze verga dering waren ook uitgenoodigd behalve de leden der Steuncommissie, al degenen, die steun hadden verleend uit Eindhoven. De groote Volksbondzaal was onder en boven stampvol. Door den Heer van Rijen werd de beëindiging van den strijd uiteengezet, gewezen op de resultaten van den strijd, zoowel directe als indi recte. Namens het Leidingscomité werd door spr. dank gebracht aan de Steun commissie en allen, die van hun sym pathie en steun hadden doen blijken, aan de uitgeslotenen werd dank gezegd voor het vertrouwen, dat het Leidings comité steeds bij hen had gevonden en toegezegd, dat het Leidingscomité in samenwerking met de Steuncommissie al het mogelijke zal doen, om zoolang er een slachtoffer van dit conflict zal zijn, deze voldoende steun zal vinden. Rapport der Krupp commissie Overeenkomstig den wensch der Re geering wordt het rapport der Krupp- commissie niet gepubliceerd. De omstan digheid, dat op verschillende regeerings- dadenten aanzien van geschutleveranties critiek wordt geoefend, maar bovenal het feit, dat de achterlijkheid van de firma Krupp in het stuk geconstateerd wordt, heeft bij enkele der betrokken bureaux groote ontstemming gewekt, zoodat van die zijde het verlangen wordt gekoesterd om slechts in het geheim over de zaak te beraadslagen. Vermoedelijk is dit de reden, waarom de Tweede Kamer niet heeft besloten tot openbaarmaking, waartoe gelijk wij reeds mededeelden de Commissie heeft geadviseerd. Avdp. Spoorweg ongelukken. Op elk millioen reizigers komen in Duitschland 0,08 dooden 0,39 vermink. te doen uitvallen alleen ochtend - avond en internationale treinen zullen blijven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen geteld worden. Rijwielverkcer. Er zijn in het eind van 1908 geregelde stelselmatige verkeerswaarnemingen ge daan. Volgens de tellingen voor het rijwielverkeer is de drukste passage Den Haag-Hoornburg1508 rijwielen per dag. Op alle rijkswegen zijn gemid deld per dag 27331 wielrijders onderweg. Hofleverancier van II. M. de Koningin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. •m Oost.-Hong. 0,12 Frankrijk Engeland Zwitserland België Unie Rusland Ons laad 0,13 0,14 0,15 0,22 0,45 2,25 0,96 0,18 1.94 1,12 3,02 6.58 11,63 wordt In dit overzicht ge mist. Het zou wel geen ongunstig figuur op de lijst maken. Beperkte Zondugdlcnst. Naar het >U. D.« verneemt, bestaat bij de regeering het plan om bij den aanstaanden winterdienst der spoorwegen een beperkten Zondagsdienst in te voe ren, om zoodoende het personeel 's-Zon- dags meer vrij te kunnen geven. Waalwijk 28 Juni 1910. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 30 Juni 1910, Provinclule Landbouwtentoonstelling. Medailles zijn nog ingekomen Jan Quirijns, Capelle, verg. zilveren medaille. Jhr. W. de la Court, Middelbeers, gr. zilv. medaille. G. H. Simonis, Raamsdonksveer, zilv. medaille. Jud. Timmermans Bz Waalwijk, zilv. medaille. Gerrit Branderhorst, Genderen, groote zilveren medaille. Wauiwijkselie Harmonie. De Waalwijksche Harmonie, die onder leiding van haren nieuwen directeur, den heer Simons, tegenwoordig zeer druk repeteert, zal met het oog op het festi val met kermis, hare gewone kermis- matinée geven op Zondag 3 Juli a- s. om 12 uur 's middags. Het programma deelen we a. s. Za terdag mede. De harmonie telt op het oogenblik weer 24 leden en een aantal leerlingen, welke allen met veel ambitie vervuld moeten zijn en men hoopt met het a. s. festival een goed figuur te maken- Werkstaking geëindigd Het Hoofdbestuur van den Ned R K. Lederbewerkers-arbeidersbond deelt ons mede, dat tengevolge der onder handelingen met de firma Gebr. F- en M. Schoenmakers, stoomschoenfabi ikant te Loonopzand de werkstaking Is ge ëindigd, zoodat de arbeiders wederom Maandag den arbeid hebben hervat. Van de loonschade, die het zwikkers- personeel gedurende de laatste 5 weken geleden heeft, werd ruim 50 pCt. ver goed. Van de 4 ontslagen arbeiders hebben inmiddels 3 een anderen werkgever ge vonden, terwijl de secretaris der ver- eeniging, die reeds ten tweede maal bij gelegenheid van een geschil ontslag kreeg niet meer bij de firma Gebr. Schoenmakers wenschte te werken, zoo dat de eisch der arbeiders terugneming der ontslageneo, daardoor verviel. Verder hebben de firmanten nog de volgende verklaringen geteekend lo. Wanneer in de loonregeling voor den arbeid rondom de zwikmachine volgens de meening der arbeiders on regelmatigheden vooikomen, zullen deze in overleg met de gemachtigden van den Nederl. R. K. Lederbewerkers-arbeiders bond zoo goed en zoo billijk mogelijk worden weggenomen 2o. aan geen enkel arbeider, werkzaam in de onderneming, zal in de toekomst nog winkelwaar geleverd worden. EeD woord van dank mag niet ont houden worden aan den Edelachtbaren heer J. van Besouw, burgemeester der gemeente Loon op-Zand, die als bemidde laar optrad, tusschen de patroons en den Nederl Bond, terwijl ook de ZeerEerw. Het plan is dan om zeer vele treinen Heer E. Muré, Pastoor te Loon-op Zand j goede diensten bewees in het belang eener spoedige oplossing van het geschil. De werkstaking heeft juist een week geduurd Kcrkconcert. Omtrent de uitvoeringen morgen in de Herv. kerken te Waalwijk en te Besoijen te geven, lezen we o.m, de volgende recensies: Over Mej. van Emminckhoven sprekend, zegt de >Maas- en Roerbode,» over haar optreden in een kerkconcert te Roermond Ik aarzel niet te zeggen dat Mej. van Emminckhoven het leeuwenaandeel in het succes meenam, en hare verschillende voordrachten met veel talent en smaak ten gehoore bracht Een uitstekend geschoolde slem, een sympathiek en krachtig geluid, en eene onberispelijk zuivere intonatie, waren de kenmerkende eigenschapen dezer begaafde en be schaafde zangeres, die te gelegener plaatse een hartelijk applaus en eene frissche bloemenhulde alleszins verdiend had. De »Limburger Courier.» Mej. v. E. heeft een vol, rond sopraangeluid. Met hare intonatie, toonvorming en voor dracht, alsook ademtechniek, gaf zij het bewijs een goed geschoolde zangeres te zijn, De heer S speelde met meesterlijke techniek, zijne registreering en phra- seering was fijn muzikaal, VLIJMEN 28 Juni 191U. Ter gelegen heid van de inwijding van het uieuwe pa tronaatsgebouw heeft er in dat gebouw 1.1. Vrijdag eene uitvoering plaats gehad, tot welker bijwoning waren uitgenoodigd de vaders der leerlingen en de weldoeners en begunstigers dezer stichting. De Zondagavond heeft eene herhaling gebracht van deze uit- voering, nu voor de moeders en weldoensters. Beide keeren was de opkomst der genoodigden zeer groot en kon de Z.Eerw. Heer Pastoor terecht in zijne toecpraak zijne voldoening er over te kennen geven, dat zoovelen aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven. Bracht Z Eerw. naar aanleiding dier trouwe opkomst een woord van dank aan de mannen en vrouwen, in dien dank deelden ook de leer lingen van het Patronaat, bijzonder die aan de uitvoering beide avonden medewerkten en de Eerw. Fraters, door wier zorgen deze uitvoering mogelijk w s geworden en aan wie dan ook het welslagen der uitvoering voor het grootste deel ie danken is. Dat die dank voor den Eerw. Frater Venantius nog een beetje werd aangedikt zal ieder billijken die weet hoe deze steeds voor zijne jongens in de weer is. En nu de uitvoering zelf. Veleu zijn zeker naar het patronaatsgebouw gegaan met geen hooge verwachting van hetgeen er te zien en te hooren zou zijD, denkende ,'t Is maar jongenswerk*. Maar wie wij na afloop ook hoorden, allen waren het er over eens, dat de jongens kranig ge werkt hadden, dat èn zang èn voordrachten de aandacht van het auditorium ten volle verdienden. Zij, die Vrijdag of Zaterdagavond van het spel der knapen hebben genoten, hebben zeker de overtuiging opgedaan zoo zij ze al niet hadden dat de jongens van 12-jarigen tot rijperen leeftijd in het Patronaat aangenaam worden bezig gehouden, dat de zoogenaamde vlegeljaren door de spes patriae hier onder de hoede der Eerw Fra. Iers in ware vreugde, gesteund door Christen deugd, kunnen doorleefd worden. Waar deze overtuiging gewis bij alle bezoekers moet hebben post gevat, daar kan het beroep op stenn door den ZEerw. Heer Pastoor gedaan bij niemand in slechte aarde zijn gevallen. Trouwens de collecte beide avonden gehou den heeft al raeds het „klinkende bewijs' geleverd, dat Vlijmen zijn steun aan dit goede maatschappelijke werk niet zal onthouden. Vrijdagmiddag maakten de leerlingen van den hndbouwwintercursus onder geleide van den heer H. d. Linden een uitstapje naar het landgoed „Haanwijk* om het be zienswaardige uit het bedrijf op deze bezitting in oogenschouw te nemen. De jongens heb ben hier kennis gemaakt met eene goed in gerichte groepstal en de vergelijking met de bon meer nabij bekende potstallen, zal hen ook wel tot het inzicht hebben gebracht, dat in de eerste ons vee toch gezonder en zin- derlijker gehuisvest kan worden. Ook zagen zij er eene maaimachine en werd hun de werking er van uitgelegd, Omtrent mestbe- waring en meer andere zaken kregen de leerlingen er nieuwe denkbeelden. Natuurlijk werd ook de reus, die aan het brugje staat geposteerd, een boom die aan den voet een omtrek van 5,80 M. heeft, een kijkje waar dig geoordeeld. De jongens hebben zeker pleizier en nut van dit uitstapje gehad. Onze nachtwacht Schellekens, eerst sedert eenige maanden in dienst aer ge meente, gaat onze gemeente weer verlaten. Met ingang van 1 Juli a. s. is hij benoemd tot politieagent te Tilburg. De feestdag van St. Jan brengt hier alle jaren het einde van den asperge tijd. Deze is dit jaar niet bijzonder voordeelig geweest voor den boer. De hoeveelheid, welke gestoken is, staat ver achter bij die van het vorige jaar ook de prijzen waren doorgaans minder, zoodat dit gewas in het algemeen den landbouwers maar eene matige opbrsngst heeft verschaft. De Burgemeester der Gemeente Vlijmen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die nog vee wenschen te weiden in de gemeenteweide, hiervan aangifte kunnen doen bij den voorzitter der scbaarcommissie, den heer M. H. Boem. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Vlijmen maken bekend, dat de in het verlofgangersregistcr dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Landweer, die in den loop vsn het jaar 1910 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dieust bij de landweer op grond van het laatste lid van art. 31 der landweerwet ver plicht zijn de hun van Rijkswege verstrekte wapeuen, voorwerpen van ledergoed, kleeding en uitrustingstukken, reglement en dienst voorschriften in te leveren te Vlijmen in de openbare school op Dinsdag, den 12 Juli 1910 des namiddags ten 1,30 nre, DRUNEN. Zondag werd een zekere A. Klerks terwijl hij zich in de Hoogmis bevond ongesteld. Ondersteund door een familielid kon hij nog de kerk verlaten. Buitengekomen viel hij dadelijk neer om niet meer op te staan. De dood had een einde a*u zijn leven gemaakt. Per rijtuig werd het lijk naar zijne woning in de Wolfshoek gebracht. Zoo een oppassend en brave echtgenoot en vader thuis te krijgen, is voorzeker een zware slag. VRIJH.-CAPPEL. Zondagmorgen, tijdens de godsdienstoefening, ontving de arme er. de Christelijke School te Loonschendijk van een onbekend gever of geefster door raiddel der collecte elk een gift van f 12.50. WASPIK. In de vergadering der Drankbestrijdersvereeniging alhier, gehouden op Zondag 26 dezer, is het bestuur definitief gekozen als volgtde heer Conradi, voorz. en de heeren Dr. Smits, P. Claasien, P. de Winter, en G. Akkermans leden. Tevens werden in deze vergadering de s.atuten vastgesteld en de contributiën gtïnd. Binnen kort zullen de insignes uitgereikt worden. Zondag 26 dezer hadden op 't terrein van de voetbalvereniging „Nooit Gedacht* alhier de aangekondigde medaillewedstrijdeu plaats. Het eerst kwamen in 't veld „B. V. C.' van Besoijen en Velocitas van 's Bosch. De Bosschenaars brachten toen de tijd met een kwartier verlengd was, den stand op 2-1. Het spel van Velocitas was zeer mooi, terwijl „B. V. C.' niet geheel van ruwheid was vrij te pieiten, hetgeen de taak van den scheids rechter en der grenswachters zeer zwaar maakte. Een woordje van lof komt dezen spelregelaars voor hun tactvol optreden wel toe. Daarna speelde „Juliana* van Kaatsheuvel en „K. H. M. K.' alhier, welke match Juliana won met 8-2. Zoo kwam Juliana in de finale tegen het sterke Velocitas, welke laatste club 6 maal doelpuntte, zoodat Juliana ook niet één keer het net van de tegenpartij wist te vinden, stand alzoo 60. De heer van der Waals reikte daarop onder een zeer toepasselijke toespraak den len prijs uit aan Velocitas en den 2en prijs aan Juliana. Bij 't feest der H. Kindsheid, dat verleden week hier gehouden is, was per ongeluk een beeld van den H. Engelbe waarder gebroken. Den kinderen speet het verlies van dit beeld bijzonder tn zoo wenden zich een twaalftal hunner tot de ingezetenen dezer gemeente, overal een kleinigheid vragende om een nieuwen Engel te koopen. Deze collecte bracht circa f 40 op. zoodat de Engelbewaarder bij het volgend feest weer in den stoet zal prijken. Op het feest der H.H. Petrus en Paulus had vroeger bier een ware trek naar de Maas plaats. Ieder wandelde dien dag naar het Waspiksche Veerhuis. Herhaaldelijk werd deze gebeurtenis opgeluisterd door de har monie, terwijl venters en koekkramers goede zaken maakten. De laatste twee jaar was het echter slap aan de Maas, voor een groot gedeelte ook te wijten aau 't ongustig weer. We zijn benieuwd dezen keer te zien, of de menschen nog aau dit oude gebruik hechten. De motorboot „De Hoop' der firma van 1 l-JLUJ1I-l._. .1,1.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5