Summer 53. Zondag 3 «>uli 1910. 33° Jaaig Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad, RUCHT i Een Sociaal Labaiatoiium, PALJA S AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen- LANDBOUW. SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. QOGTNBLIKKEN OM U!T te bsazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. ui. VialvQkscle fa Liifslrntsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Frau< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcole letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven; worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Parallel met de in ons vorig artikel behandelde Fabriekswet staat een in ons land geheel onbekende sociale regeling, n.l. de Wet op de Winkels en Kantoien Deze bepaalt, onder voorbehoud der uitspraken van het in ons eerste artikel besproken Hof van Abritage, in 't alge meen den maximum-arbeidsduur van volwassen winkelbedienden op 9 uur per dag en 52 uur per week. Men ziet, tot zelfs in deze moderne sociale wetgeving is de 8 urige werkdag, behalve voor den mijnarbeid, nog niet doorgedrongen. Eén dag ia de week mag er in de winkels 11 uur gewerkt worden; daar tegenover staat echter, dat één andere Van „DE EüHO VAN HET ZUIDEN." OF J'êrfóeuttomv aan Den J'ÖmveftjlióbauD. dag in de week de zaken om 1 uur gesloten moeten zijn. Overuren zijn slechts ia bijzondere gevallen toegestaan en dan nog onder goedkeuring van den inspecteur (de arbeidsinspectie is ook met de handhaving dezer wet belast.) Meer dan 3 uur op één dag mag er echter niet overgewerkt worden, terwijl het getal overwerkdagen het gttal 30 in één jaar niet mag overschrijden. Bedienden in bakkers-, slagers- en melkwinkels mogen om 4 uur 's morgens beginnen, alle andere om 7 uur. Zooals men weet, wil het wetsontwerp op den Zondags en Nachtarbeid in de bakkerijen van Minister Talma dezelfde richtiDg uit, waaruit we zien, dat de naklank van de proeven uit het NieuwZeelandsche Laboratorium reeds tot ons regeerings- gebouw is doorgedrongen. Moge dit hoogst nuttige sociale wets ontwerp spoedig tot wet verheven worden, dan kunnen ook wij uit e'gen ervaring over dergelijke belangrijke be palingen meespreken. Als regel mogen winkelbedienden in de steden niet werken na 6 uur n.m (1 maal in de week 1 uur n.m 1 maal in de week 9 uur n.m.) Op het platte land niet na 7 uur (1 uur en 9 uur.) Voor bedienden in bakkerijen, slagerijen en de meeste andere winkels van levens middelen, in de kappers, en sigaren winkels, ververschingslokalen enz. zijn op dit laatste voorschrift uitzonderingen gemaakt. Voor elk dezer categoriën heeft de wet een bijzonder uur, met de afwijkingen op twee dagen per week, vastgesteld Vrouwelijke bedienden mogen ook in deze winkels niet na 9 uur werken, behalve in ververschings lokalen en op den avond vóór Kerstmis en op Oudejaarsavond. In alle winkels eischt de wet voor vrouwelijke bedienden gelegenheid om te gaan zitten. Als onze winkeljuftrouwen met haar abnor- malen werktijd en het eeuwige staan dit lezen slaken ze voorzeker de verzuchting: ïOch, woonden we maar in Nieuw Zeeland Neen, afgetobde schepseltjes, organi seert u naast uw mannelijke collega's en tracht door de kracht uwer organi- satie's ook hier te lande zulke bepalingen ingevoerd te krijgen, ook wat betreft de winkelsluiting. Hieromtrent schrijft de 97.) Hnn geluk is in uwe handen. Ik laat u toe uw dochtertje bij u te houden. En mijn zoon, de kleine Jacqnes? Dien zullen wij den vader overlaten. Dat schijnt me billijk. Maar ik zal van hem gescheiden zijn... eh hij zal geene moeder meer hebben? Neen neen Dat is te wreed, dat zal ik nooit ge— doogen 1 Maar wees dan toch redelijk Een weinig vroeger of later, wat kan dat schelen De jongens zijn niet op de wereld gesteld om gedurig onder moeders rok te staan De meisjes, dat is wat anders die moet men bij zich honden, gadelsaan en in huis opvoeden tot zij rijp zijn voor het huwelijk, Wij zullen uwe dochter opvoeden gelijk het behoort, gij zult u gansch aan haar toewijden en ik zal voor haren bruidschat zorgen. Wat uwen zoon betreft, hij zal het lot zijns vaders deelen en ik verzeker u dat zij niet zullen te klagen hebben want ik zal ook voor dien braven Belphégor zorgen Gij spreekt van de dankbaarheid welke gij aan zijne ouders en aan hem verschuldigd zijt. Ieder werk, elke opoffering verdient zeker zijn loon en de familie der Muntbazon laat zich voor dergelijke zaken nooit lastig vallen. Denkt gij dat de goede goochelaars die u verzorgd hebben niet rijkelijk zouden beloond geweest zijn. hadde men hen weer gevonden? Denkt gij dat ik de belooDing wil verduisteren welke Belphégor toekomt? Integendeel, ik ben bereid bem mijne geldbeurs wijd te openen, dat hij zelfde som vaststelle ik zal op den voorgrond den prijs aan- wet op één dag in de week om 1 uur n.m. voor. Welke dag dit zal zijn, bepaalt voor ieder district het plaatselijk gezag. Is het niet de Zaterdag, dan kan den winkelier toch dien dag kiezen. Ver schillende winkels zijn echter uitgezonderd zoo b.v. fruitwinkels, ververschingslokalen enz. Slagers, kappers en sigarenwinkels, kunnen als in het district de Zaterdag voor de sluiting is aangewezen, dien dag open blijven en een anderen middag sluiten. Nog andere noodzakelijke uit zonderingen iu havenwerken en op het platteland zijn voorzien. Voor de overige werkdagen kan de Minister, op verzoek der meerderheid van de winkeliers, Britsche onderdanen, in het district, algemeene winkelsluiting op het in het verzoek aangewezen uur bevelen. De meerderheid der winkeliers in een bepaald vak kan voor dat vak eenzelfde verzoek doen- Dit heeft dan de voorkeur. Uit 38 plaatsen zijn der gelijke verzoeken ingekomen, uit de steden meest voor een of meer bepaalde vakken. Over het algemeen is deze regeling elastischer dan de Duitsche. Daar moeten met uitzondering der groote en kleine toonbankkroegen, apotheken en kappers winkels alle zaken om acht uur gesloten zijn. De beide eerste blijven meestal tot 11, 12 of 1 uur open, terwijl de laatste om 9 uur sluiten, 'sZaterdags echter om 10, de overige winkels dan om 9 uur. In de groote Warenhuizen is de werk tijd der bedienden vaak nog langer, daar deze eerst nog alle klanten moeten helpen die klokslag acht in uur het huis zijn en daarna nog wat op te ruimen, af te rekenen of iets anders te doen hebben. In de week vóór Kerstmis, als alle zaken tot 10, 's Zaterdags tot 11 open mogen zijn, komen de afgeslaafden soms om 11, 's Zaterdags om 12 uur in de buitenlucht. Niettemin heeft de Duitsche regeling reeds vele misstanden welke ten onzent nog bestaan, opgeheven en is het publiek volkomen gewend aan de 8 uur winkelsluiting, doch laat ons tot ons laboratorium weer keeren. Hier bepaalt de wet voor kantoorbe dienden geen maximum-arbeidsduur maar zij beschermt hen daar het gebod van sluiting om J uur des Zaterdags om i uurwaarna de bedienden binnen vaarden indien hij bereid is mijne voorwaarden aan te nemen. En die voorwaarden?,., vroeg Madeleine Zijn de volgende, antwoordde de hertog op elk woord drukkend: Eerst en vooral moet hij toestemmen uw huwelijk te laten verbreken en zich verbinden nooit met niemand te pochen over zijne vroegere verbintenis met u. Kortom, hij moet ophouden voor n te be staan, gelijk uw eigen bestaan voor hem van dien dag af zal ophouden... De jonge vrouw wilde protesteeren... De oude man vervolgde Dienst voor dienst. Dit zijn mijne uitdrukke lijke voarwaarden- Dat hij ze aauneme en alles zal ten beste voor ieders wolzijn geregeld worden. Ten slotte, Belphégor zal in het geheel niet te beklagen zijn. Het zal voor hem een schoone droom geweest zijn, gedurende verscheidene jaren de dochter van Markies de Montbazon bezeten te hebben en hij zal ontwaken in eenen toestand die velen hem zouden benijden. Hetgeen ik hem aanbied is niet enkel brood in de kas, maar een schoon fortuiD. Dat is een voorstel dat hij niet kan aanne men en reeds afgewezen heeft, antwoordde Madeleine. Ik weet het, en hij weigert het voorstel nog. M. de JEtollac, mijn zaakgelastigde, kan onmogelijk zijne koppigheid overwinnen maar daar waar de ridder niet slaagd, daar moet een ander persoon slagen, en die ander persoon zijt gij zelve Ik 1 riep de jonge vrouw. Ja, gij herhaalde de hertog, gij alleen. Gij oefenj op dien man een grooten invloed uit en voorzeker zal hij doen, hetgeen gij bem znlt aanraden... Tot hiertoe had Madeleine zich dapper verdedigd tegen den aanval welke den hertog op haar hart en haar geweten beproefde. Deze rechtstreeksche aanval deed haar ach- teruitdeinzen... Dat had zij niet voorzien. Dit viel haar zóó geweldig zwaar op het hart dat zij wankelde en gedurende eenige oogenblikkeu haren grootvader sprakeloos bleef aanstaren. Deze dacht, toen hij zulks bemerkte, dat zij op het punt was toe te geven en drong nog meer aan om de kans niet te verliezen. Ik herhaal het, zegde hij, gij alleen kunt den weerstand van Belphégor overwin nen en hem reden doen verstaan. Als hij zal weten dat mijn wil uw wil is, dan zal hij voorzeker afzien van eenen strijd waarbij hij alles te verliezen heeft. De jonge vrouw zweeg nog altijd en verza melde al haren moed om eene laatste poging tot weerstand te wagen. Mijne dochter, vervolgde de hertog, laat mij toe u eene vraag te stellen die mis schien onbescheiden zou wezen zoo het noodlot u niet tot dit zwerversleven veroordeeld had en de oorzaak was dat er aan uwe opvoeding veel te kort is gebleven. Kunt gij schrijven Zij deed een bevestigend teekeu. Des te beter, dat zal de zaken veel ver gemakkelijken. Wij zullen aan Belphégor door tuBSchenkomst van den ridder eenen brief doen geworden, waarin gij hem de voorwaarden zult aanduiden en aanraden ze aan te nemen zooals gij zelve ze aanvaardt. Slechts eenige korte regels... zoo dus, dat is wel verstaan, niet waar? -. Madeleine antwoordde vastberaden Ik zal dien brief niet schrijven 1 En waarom niet vroeg do hertog. Omdat ik zou liegen. Toe dan gij zelve zijt misleid door onredelijke bezwaren. Gij bedriegt u zelve over uwe eigene gevoelens. Met het bloed dat door uwe aders vloeit kunt gij. moogt gij niet langer aan dien kunstenmaker ver bonden blijven... Het was die kunstenmaker die mij leerde spellen toen ik nog heel klein was 't is hij die mij later leerde schrijven, en die hand welke hij vroeger vasthield als zij de eerste malen over het papier gleed, die hand zou ik nu liever laten afkappen, dan er mij van te bedienen om hem te laten weten dat ik hem gansch vergeten heb en dat hij mij ook vergeten moet 1 De hertog had een oogenblik gedacht dat hij het goede spoor hield. Nu bruiste zijne woede heviger dan ooit op. Gij weigertriep hij. Ik weiger dien brief te schrijven, ja aut woordde de jonge vrcuw met eenevastbera een half uur het kantoor moeten hebben verlaten, op dit laatste voorschrift be staan verschillende noodzakelijke uit zonderingen evenals op de verplichte sluiting, Zoo mogen de kantoren van alle verkeersmiddelen, verder van nieuws bladen, verzekerings-maatschappijen, enz. geopend blijven, terwijl procureurskan toren, fabrieks- en winkelbureaux, kan toren van mijn maatschappijen en mijn werkers vakvereenigingen in 't geheel niet onder de wet vallen. Ten slotte bevat de wet nog ge zondheidsvoorschriften, analoog aan die der Fabriekswet, met name eenzelfde regeling van het toezicht op de gezond heid van bedienden in winkels van levensmiddelen of texïielgoederen, als voor de arbeiders en fabrieken van die artikelen geldt dat in deze wet wordt gezorgd voor het verband met den Gezondheidsdienst Merkwaardig is nog de bepaling dat de strafrechter in plaats van een boete op te leggen, het aan brengen van verbeteringen kan bevelen. De wet wordt streng gehandhaafd, in een jaar tijds zijn 117 veroordeelingen wegens overtreding uitgesproken, daaren tegen werd slechts 6 maal de inspecteur in het ongelijk gesteld en 4 maal de aanklacht ingetrokken. Reeds boven merkten we op, dat bij deze en de in onze vorige artikelen be sproken regelingen een andere geest voorzit dan bij de anologe Duitsche. Dragen deze laatste toch bijna alle te sterk het karakter van politiewetten, de aangehaalde sociale wetgeving uit ons laboratorium staan op meer democra- tischen bodem. De belanghebbenden kunnen hier, binnen de lijnen der wet, hunne wenschen voordragen er. geregeld krijgen. Men denke slechts aan het gezonde stelsel, dat aan verzoeken van de meerderheid der winkeliers de voor keur wordt gegeven- Het komt ons dau ook voor, dat in ons land met zijn vrijheidlievende be volking het Nieuw-Zeelandsche stelsel meer past dan het echt-Quitsche dwang systeem Dit zal trouwens nog duide lijker uitkomen bij de behandeling der andere regelingen welke wij in een tweetal slotartikelen nog hopen te be spreken. Van Groningen begint de Victorie Onder dit opschrift maakt hel Hbld, naa aanleiding van een artikel van den heer D R. Mansholt in de „Economist melding vat een feit, dat de algemeene aandacht verdien van het feitdat de prov. Groningen blijken het landbouwverslag in alle 10-jarige tijd vakken met alle gewassen de hoogste opbreng sten per Hectare had! Vooral in de laats verloopen 25 jaren was de toeneming de opbrengsten daar het grootst. Daarna volgei de prov. Friesland, N.- en Z,-Holland, Zee land en Drente. Deze 6 prov. toonden me allegehalmde gewassen een sterk opklimmend, lijn van opbrengst, vooral in de laatste jaren terwijl de lijnen der overige 5 prov. slecht weinig opklommen, in sommige gevallen zelf daalden. Van Groningen begint dus dl Victorie Dit is een feit, waarop deze proV trotsch mag zij. Want die vooruitgang, dez welvaart, is niet toevallig. Zij zijn het gevol; hiervan, dat Groningen de waarde van he landbouwoiulerwijs het best begrijpt. Va de jongelingen, die de rijkslandbouwschoc bezoeken komt de helft nit de prov. Gro ningen. Wat is hiervan het gevolg Da men in Groningen den grond geeft wat de grond toekomt, meer dan in andere provin ciën. Ziehier het bewijs: Per Hectare bouw en weiland werd aan knnstmesistoffen coör peiaticf aangekocht, in guldens uitgedrok' in 1904 door Groningen voor 9, Ovenjsr 1.95, Gelderland 1.50, Utrecht 0.07, Noor Brabant 1.65, Limburg 1.20 In 1907 Groningen 14.50, Overijsel 2.75, Glederlan 1.95, Utrecht 0.62, N.-Brabant 4.20, Lim burg 3.80. Wanneer wij de cijfers optellen, dan blijk dat Groningen alléén meer kunstmest ver bruikt dan deze andere 5 prov. tczamer U tl echt is de prov., waar nog bijna biets gé bruikt wordt en do opbrengsten vertoonen dit, De schrijver van bovenvermeld artikel be rekent, dat de conservatieve (aan het oud vasthoudende) en geestelijk minder ontwik kelde prov. hierdoor in een rond getal 2 miltioen gidden verliezen, welk enorm get:; slechts de mindere opbrengst is van de drï halmgewasseu tarwe, rogge en haver. Ni» al die millioenen guldens per jaar, voc meerdere opbrengst veikregen, komen in d beurs der landbouwende bevolking. Maar zöU als de helft daarvan besteed wordt aan ht denheid die hem verwonderde. Gij vergeet wio ik bon en denkt niet na, dat ge mij eerbied en gehoorzaamheid ver schuldigd zijt. Ik ben uwe ootmoedige dienares heer hertog, en ik ben u hoogst dankbaar over al hetgeen gij voor mij gedaan hebtbeschik over mijn leven, zoo gij wilt, maar vraag mij nooit een slechte daad te begaan. Dit zou ons geen geluk bijbrengen. Wel boegij noemt hot eene slechte daad hetgeen door de rechtvaardigheid en de rede opgelegd is! Waarlijk, gij wordt zin neloos Denkt gij dat ik in Btaat ben u eene slechte daad aan te raden of nog erger, n iets op te leggen dat strijdig is met de eer? Waarlijk dat is eene beleediging, mevrouw Qh verschooning, heer hertog, zoo ik u gekrenkt heb, het is voorzeker buiten mijne bedoeling. Ik ben slechts eene arine vrouw, ik... Ik begrijp de zaken niet zooals gij... De wereld waarin ik geleefd heb is zoo diep verschillend van de uwe... Het is juist daarom dat ik u aan die wereldmoet onttrekken waar gij gansch buiten streek waart, aan dit bestaan waarover ik in uwe plaats bloos... En ziedaar wat gij weigert Wilt gij dus uw ellendig leven terug beginnen Ik zal u wel beletten, zelfs ondanks u, der gelijke dwaasheid te begaan Maar gij zult mij toch met beletten goede echtgenoote en goede moeder te wezen... Nooit zal ik aannemen dat mijn man kan ophouden mijn man te zyn of dat men mij van mijnen zoon kan scheiden... nooit, nooit En de jonge vrouw, meer en meer opge wonden, sprak zeer luid- Pas op, riep de hertog, de dienaars zullen u hooreD en het is noodig voor onze waardigheid, dat deze familie—zaken hnn onbekend blijven. Daarenboven, mijDe dochter, laat ons daaraan een einde maken. In den toestand van geest waarin gij u bevindt is het onnoodïg dit onderhoud voort te zetten dat voor u even als voor mij moet pijnlijk wezen. Ik had te veel verwacht van uwe redelijkheid en van de liefde welke gij uwen grootvader schijnt toe te dragen in ruil voor zijne liefde en al betgeen hij voor u doet... Ik laat u alleen, denk wel na en mocht gij tot betere gevoelens komen. Vergei niet dat niet alleen de eer onzer familie o het spel etaat, maar ook het geluk van he voor wio gij alles zoudt willen offeren en di door uwe verblindheid veel zouden te lijde hebben. Gij weet nu wat ik u zeggen wild; en wees overtuigd, dat ik onverbiddelijk b mijn besluit zal blijven 1... Bij deze laatste woorden groette M. d Montbazon zijne "kleindochter met koel plechtigheid en vertrok. Madeleine trad eenige stappen tot he* nader om zich tegen die onverdiende verwij tingen te verzetten maar de hertog ha reeds de deur achter zich toegetrokken e had de zaal verlaten zonder zich eens om t keereD. De strijd had de krachten der jonge vron- uitgeput. Zij liet zich op eenen zptel nedervallen e bleef eenige oogeublikken in diepe overpein ziDgen verslonden. Haar geweten zegde haar dat de tegenstani welken zij haren grootvader geboden had, edcf was, en overeenkomstig met haren strengste plicht. Maar van eenen anderen kant deed het har» innig spijt den goeden ouden man te hebbo bedroefd. De uiteenloopende gevoelens die in haa binnenste woelden, deden haar meer en mee nadenken en wankeleD. Wat ging zij aanvangen, nu zij alle hoe verloren had ooit over de vooroordeelen va den ouden edelman te kunnen zegepralen? Zou het niet beter zijn haar armoedig leve van vroeger weer aan te nemen en dit hois t verlaten waar zij overigens door hare tegei woordigheid eene gedurige reden van droefbei zou wezen niet alleen voor haren grootvader maar ook voor haar zelve Het hoofd in hare handen geleund, dacht z na over het einde van dit zonderling avontuui deels bedroefd ooit haar buisgezin te hebbe verlaten, deels nu weer te moeten scheiden va deze nieuwe familie die zij helaas te las had gekend. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1