'6 Nummer 53 Zondag 3 Juli IHIO 33e Jaargang Tweede Blad VERSLAG Binnen lan d. Gemengd Nieuws. V BUITENLAND. België. Oostenrijk. Frankrijk. Duitschland. iet ïrs we >h- ste na- JRï,| ïgtlen der wei kzaamheden der Kamer van Koop handel en Fabrieken te WAALWIJK betredende den toestand van den handel, le nijverheid en de scheepvaart over het aar 1909. (Slot.) Land- en Tuinbouw, Veeteelt en Nijverheid in de Boven-Langstraat Vlijmen, Haarsteeg enz. De veeteelt in deze streken gaat niet vooruit, hetgeen vooral een gevolg is van de duurte der wei- en hooilanden. Vreemde pachters dreven de prijzen der hooilanden zoo zeer op, dat men dit jaar voor deuzelfden prijs van het vorige jaar slechts de helft hooi of gras had. Veeziekten kwamen een paar malen voor 0. a. miltvuur van de vele kalveren stierven verscheideue. De prijs der mestkalveren was in den zomer laag, doch in den winter bevredigend die der vette varkens goed. Wat het erwtengewas betreft, heeft de landbouwer een goed jaar gehad door den natten zomer dik'en de peulen geleidelijk aan, zoodat geregeld met leveriug kon wor- deu voortgegaan, wijl de markt niet ineens overvoerd werd. Geheele erwtenvelden treft men hier aan, doch de verbouwing blijft stationnair. Het boongewas is van veel minder be- teekenis en mislukte dit jaar geheel. De aardappeloogst was goedvoor den \ndel worden er minder dan vroeger ver- Juwd De prijs liep van f 2 tot f 2 50 per m. L. Kruisbessen leverden een matig beschot handel hierin was slap, de prijs liep van tot 6 cent per K.G. De oogst van roode essen echter was goed; eveneens de prijs, werd graag 10 ceot per KG. betaald. De aspergeteelt wordt minder. De land- vers schrikken voor het vele werk aan steken verbonden, terwijl de prijs sinds n vermindert. Dfi rogge, die slechts op de heigronden eigen gebruik wordt verbouwd, was wat op die dorre grondeu vooral aan •atten zomer te danken is. hopteelt neemt geleidelijk af. Hier en reft men nog een veldje aan. altijd wordt voortgegaan met het ;en van bandhout, dat over het alge- =n goede opbrengst levert. land- en tuinbouw maakt het nakersbedrijf eeu hoofdmiddel van voor deze streek uit. HAARSTEEG (Hedikhuizen) zomer van het jaar 1909 was regeu- tig en guur, wat voor de ontwikkeling n oogst van vele gewassen bepaald adeelig was. f Daarentegen was de vooi zomer over t geheel te droog en schraal. Hierdoor mislukte de hooioogst, wat den veehouder een vrij belangrijke schadepost berokkende. Do prij zen van alle soorteu vee daalden daardoor 1 tot beneden het normale. Alleen kalfsvee I maakte hierop een vrij gunstige uitzondering. De aardappeloogst was hier en in de omstreken goed, terwijl de prijzen f 2 tot f2,50 per 75 KG. bedroegen. Sinds hier meer grond voor intensieve cultuur op tuin bouwgebied wordt gebruikt is de aardappel teelt afgenomen. De opbrengst der bieten (voerbieten of iwortels) was niet bi ster groot, terwijl alte ook te wenschen overliet. ...en worden hier weinig verbouwd. .lamste jaren zijn talrijke van perceelen 4oèwland en laag land met bandhout be plant. Op den langen duur echter beloont deze caituut niet de vele daaraan best de kosten en moeiten, zoodat zij hoogst waarschijnlijk weldra tot het verleden zal behooren. De Tuinbouw gaf betere uitkomsten. De teelt van doperwten, een hoofdproduct dezer stieek, is de laatste jaren zeer uitge- eid. Opbrengst en prijzen waren 't geheele uoen gond of zeer gosd. De prijzen wareu gemiddeld 9 a 10 ct. K.G de eerste erwten liepen zelfs van Ijf, .ct 16 ct. per K.G. T 'ngclijks werden uit Haarsteeg, Vlijmen Vieuvvkuik gemiddeld 3 a 4- waggons optrwten naar Duitschland verzonden. En land schijnt zijn tekort uit andere landen -i betrekken. Vermelding verdient, dat de pastincken '''witte wortelen), die met de erwten op netzelfde land gewonnen worden, een uitne mend veevoeder opleveren, terwijl het beschot "n den regel vrij groot is. veelvuldige regenbuien. Hoogere prijzen maakten echter veel goed, zoodat de tuinder ook in dit opzicht tevreden kon zijn. Kruisbessen, oogst matig. Prijzen over 't geheel niet hoog. Iets beter was het gesteld met de prijzen van zwarte aalbessen 20 u 24 ct. per K.G. Opbrengst middelmatig. Handel in roode bessen traag. F.ambozen. Opbrengst beneden t middel matige. Prijzen pl. m. 16 ct. per K.G. Asperge». De opbreogst liet te weuschen over. De prijzen waren vrij goed. Uitvoer naar Duitschland is van beteekenis. Vermelding verdient, dat de prijzeD van de wintergroenten, savoyekool, wittekool, Brusselsche spruitkool enz. laag waren, wat o.i. toegeschreven moet worden aan den zachten winter van 1909 op 1910. Aan 'c slot van dit beknopt verslag willen wij opmerken, dat de meeste tuinders alhier te conservatief zijn. Ze verstaan de kunst nog niet genoeg de teelt van vele gewassen te vervroegen. In 't Westlaud en andere uinbouwdistricteu is men met zijn tijd meegegaan. Daar wordt de tuinbouw meer intensief gedreven en dientengevolge zijn de uitkomsten meer loonend. Lezingen van ervaren deskundigen zouden hier nog veel nut kunnen stichten. ton en Is aanmerkelijk grooter dan de I uitbetalen. Nassaus de eerste Duitsche dreadnoughts. I ooideeld om Met een machine van ongeveer 25 000 paardekrachten zal de Oldenburg een 21 zeemijl loopen, als het er niet meer worden. De zware stukken geschut zullen niet, als bij de Nassau-klasse, van 28 c M. zijn, maar van 30 5, evenals op de Engelsche dreadnoughts. De be manning zal 960 koppen tellen. De kosten van het schip, de bewapening inbegrepen, zal een 38 millioen mark bedragen. Het schip moet in April 1912 klaar zijn. Het heeft ongeveer een jaar op helling gestaan. Oproep aan de vrouwen vun België. Het >H. v. A.» schrijft aan het hoofd van haar nummer van gisteren Vrouwen van ons dierbaar vaderland De zee van de zedeloosheid komt met iederen dag steeds hooger op en dreigt alles in te zwelgen. Aanslag op aanslag wordt gepleegd op wat 't heiligste en eer biedwaardigste is op aarde de onschuld van het kind, de kuischheid van de maagd Niet alleen in Frankrijk worden monsters gevonden, wangedrochten van boosheid en verdierlijking die, zoekend naar het kwaad, onnoozele kinderen verkrachten en vermoorden, maar herhaaldelijk werden zulken schanddaden op onzen bodem bedreven. Het is dus hoog tijd, krachtige middelen aan te wenden om die wraakroepende plaag te keer te gaan, om te bekomen dat onze kinderen weer in vrijheid en vrede op den vaderland- schen grond mogen spelen, stoeien. Allen, die het daarover eens zijn, worden verzocht volgend verzoekschrift te teekenen >Aan H. M- de Koningin Elisabeth. Mevrouw, sDe vrouwen van België vertrouwend in de gevoelens van volksgeneigdheid die Uwe Koninklijke Hoogheid bij alle ge legenheid aan den dag legde tot het volkskind, waarvan door U reeds zoo menig roerend blijk werd gegeven «Verzoeken U eerbiedig uwen invloed bij de openbare macht te doen gelden opdat door een schrikwekkend voorbeeld en door doeltreffende maatregelen, een einde zou gesteld worden aan de ont zettende plaag van kinderverkrachting en vermoording, die in ons vaderland dreigt de ontaarden tot een blijvende ramp. «Ontvang Uwe Koninklijke Hoogheid de hulde van onzen diepsten eerbied Vreeselijk onweer. De beroemd Tokayer-streek is op een uitgestrektheid van omtrent 3000 heet. door een vreeselijk hagelonweer ge teisterd De hagelsteenen wogen 30 tot 7o gram en vernielden in tien minuten den heelen wijnoogst in 15 gemeenten. De hagel ging vergezeld van een storm, die telegraafpalen uitrukte, wagens om wierp en boomen ontwortelde. Ook het vee op de weide heeft veel geleden. Te Satoralja Ujhely zijn al de ruiten naar het Oosten ingeslagen, in het gast huis alleen 500. De schade wordt op 25 millioen geschat. Volgens officieele schatting is 50% van den graanoogst en 85% van den wijnoogst vernield. Koningin Wilhclmina te Brussel. Uit de verklaringen, door Nederlandsche ministers afgelegd, mag bepaald worden afgeleid, dat het bezoek van koningin Wilhelmina aan Brussel, als een vastge steld feit moet worden aangezier. De datum van dit bezoek zal worden bepaald tijdens het verblijf van koning Albert en koningin Elisabeth in Holland, op 5 September. Misschien zal dit bezoek nog wel kun nen plaats grijpen in den loop van Sep- tem! er of October, zoo niet zal het ver daagd worden to'. de lente van 1911. H. v. A. Gelderland. Bij de herstemmingen ter verkiezing van leden der Provinciale Staten in Gelderland hebben de vrijzinnigen één zetel verloren in het district Arnhem, waar twee vrijzin nigen aftraden, en een vrijzinnige en een anti-revolutionair gekozen zijn. Daartegenover is een zetel door de vrijzinnigen gewonnen te Aalten, waar voor één vrijzinnige en één anti-revolutionair twee vrijzinnig n in de plaats komen. De eiuduitslag van de geheele verkiezing is dus, dat drie zetels van de vrijzinnigen aan de keikelijken zijn overgegaan één in Voorst en twee in Doesburg. De verhou ding in de Statenvergadering wordt nu 23 links tegen 39 rechts. Kamerverkiezing te Helmond. Gisteren werden officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede kamer in bet district Helmond (vacature-Regout) de heeren A. N. FLESKENS, burgemeester van Geldrop en Mitsdien werd de patroon ver- aan de vrouw het gevorderde bedrag te betalen met de rente daarvan su in de proceskosten. Betalingen gestaakt. Uit Tiel meldt men aan het N v. d. D. De kassiersfirma C. H. Til&nus en Zoon, alhier, heeft hare betalingen gestaakt. De eenige firmant, A..Tilanus, is sedert Dinsdag avond spoorloos verdweneu, zonder orde op zijne zaken te stellen. Het faillissement wordt waarschijnlijk heden uitgesproken. Volgens een nader bericht van de N. R. C. is het faillissement re-ds uitgesproken. Tot curators zijn benoemd mrs! E. J. J. Van Lidht de Jeude en J. G. Pijnacker Hordijk, en tot rechtercommissaris mr. A. G. A. ridder van Rappard. In het faillissement zijn bijna geen activa. De op last der justitie geopende brandkast bevatte een paar accepten van geriuge waarde. Aanleiding tot de catastrophe gaf het ver vallen op gisteren van een accept, groot f 4000. Mislukte speculatie wordt als oor zaak genoemd. Behalve familieleden zijn ook tal van andere persouen in dit faillissemeut betrokken. Dinsdag is Tilanus in Den Bosch gezienmen vermoedt, dat hij over Ant werpen naar Amerika is vertrokken. Faillissement Tilanus. Men meldt ons uit Tiel Als tekort bij het faillissement Tilanus noemt men een bedrag van f 150,000. Na bet conflict. Viijdagmorgen konden weer 25 leden der Ka tb. Vakvereeniging bij de firma Philips Co den arbeid hervatten. Ook twee der onderbazen konden hunne betrekking weer aanvaarden. Zooals men weet mogen echter de bazen en onderbazen niet georganiseerd zijn. Het. L&idingscomilé was er tijdens het conflict bij de verschilUnde conferenties niet ingeslaagd de firma van haar standpunt af Gisterenmorgen heeft de terechtstelling van Liaboeuf plaats gehad, wat blijkens een telegram aanleiding heeft gegeven tot ongeregeldheden Men is in den aatsten tijd in den apache -• want dat was Liaboeuf toch wel een martelaar van het politiesysteem gaan zien. Wat er van aan is, dat de polite hem indertijd ten onrechte als iemand, die van de immoraliteit leefde, heeft opgepikt, waar over hij zich door den moord op een politieagent heeft willen wreken, is moei lijk te zeggen. Feit is in ieder geval, dat de socialisten zijn partij gekozen hebben en dat nog eergisteren een door 7000 personen onderteekend verzoek om gratie aan den president der republ'ek is ter hand gesteld. Het heeft echter niet mogen baten, en de regeering zal daarover wel haar goede redenen hebben. Tal van nieuwsgierigen hebben den nacht voor de Santé-gevangenis door-1 gebracht, >n afwachting van de terecht stelling. Er was eene groote politiemacht op de been. Een telegram heeft reeds gemeld, dat ucu ...j 6.het Linieschip Oldenburg te Dantzig van De oogst van stao.boonen, snij- en prin-stapel is geloopen. Het schip heeft een .esse'ooonec, mislukte ten deele door de waterverplaatsing van nagenoeg 20,000 Mr. I. A. SWANE advocaat eu procureur te 's-Hertogenboscb. Nader vernemen wij De heer Swane seinde gisternamiddag aan het hoofdbestuur der R. K. Kiesvereeniging „Niemand heeft mij toestemming gevraagd om mij candidaat te stellen en aau niemand zou ik die ook gegeveD hebben." F.ch belangrijke beslissing. Door de Rechtbank te Rotterdam was eene scheiding van tafel bed uitgpsproken en werd de man veroordeeld tot het doen tan een wekelijksche uitkeering voor levens onderhoud aan de vronw. Om dat te ont gaan, maakte de man met zijn patroon een arbeidscontract voor één dag en met bepaling dat eiken avond betaald zou worden, terwijl geen opzeggingstermijn zou bestaan. De dienstbetrekking was dus volgens het contract eiken avoud geëindigd. Niettegenstaande dat legde de vrouw onder den patroon beslag op' alle gelden, die deze van ha*r man onder zich zou hebben of krijgen. Het antwoord was „Ik heb eeu dag loon onder mij, maar krijg niets onder mij. De vrouw achtte dit antwoord onvoldoende. De Rechtbank besliste, dat het contract is een dienstbetrekking voor onbepaalden tijd, en nu de man-arbeider in dienst bleef vulde de Rechtbank de verklaring in dier voege aan, dat de patrooü het loon van 60 dagen onder zich moest hebben en hij dit uithoofde van het gelegde beslag niet mocht te brengen. Nu twee der onderbazen weer terug konden komen, achtte men het ge- weuscht nogmaals over dit punt met de firma Dinsdag te confereeren. Bij deze con- ferentie bleek, dat de firma hare houding bleef handhaven. Ook bleek, dat de neutraal georganiseerde bazen en ondeibazen op ver langen der firma reeds voor bet lidmaatschap hunner neutrale vakvereeniging hadden be dankt. De firma heeft plan voor hare bazen eu ouderbazeu een onderlicge fabrieksver- eeniging op te richten. Ten overstaan der fiima heeft de voorzitter van het Leidingsco mité de levensvatbaarheid van dergelijke ver- eenigiog betwist en geprotesteerd tegen het benemen vau het recht der ouderbazen om zich te vereenigen overeenkomstig hunner beginselen. Gisteren is de firma schriftelijk kennis gegeven, dat de twee onderbazen onvereenigd hunne betrekking zullen hervatten. Het aan de firma verzonden schrijven besluit aldus „mocht het vermotden, door v. Rijzewijk u weergegeven op 28 dezer bewaarheid worden eu de op te richten fabrieksvereenigiug (voor bazen en onderbazen) geen levensvatbaaiheid bezitteu, dan vertrouwen wij, dat LEd. be reid zult zijn met ons nader te spreken over de oprichtiug vaneen bazen vereenigiug naar katholieke beginselen, afgescheiden van de fabrieksarbeiders- en arbeidstersvereeniging Gisterenavond hielden de beide vereeni- gingen wier eene vergadering ter behande ing van verichillende huishoudelijke aan gelegenheden. Een zvissellooper vermist. De 35-jarige B., een looper van de Ontvang- en Be taalkas te Amsterdam, wordt sedert gistermorgen met een aanzienlijk bedrag aan wissels en geldswaardig papier ver mist (186,000 en f70,000). De man is vijf jaar in dienst van de Ontvang- en Bttaalkas. Men denkt aan een misdrijf, daar de vermiste zeer gunstig bekend staat. Het onderzoek is in vollen gang. Er wordj ook met een politiehond gewerkt. Zooals hierboven wordt gemeld, werd sinds gisteren vermist een looper van de Ontvang- en Betaalkas, Doelenstraat, te Amsterdam, die een groot aantal wissels en effectenposten tot een aan zienlijk bedrag ter incasseering had mee gekregen. Toen bij niet meer boven water verscheen, stelde men een onder zoek in. Daaruit bleek, dat voor een bedrag van f250,000 door den man was ingecasseerd, maar van den looper zelf werd niets ontdekt- In den avond werd een politiehond aan 't werk gezet. De vermiste een man van middelma tige lengte, tenger gebouwd en van middelbaren leeftijd, gehuwd en vader van 4 kinderen, stond gunstig bekend en daarom geloofde men niet aan ver duistering doch eerder aan een misdaad, waarvan de looper het slachtoffer zou zijn geworden, Daarin blijkt men zich echter toch vergist te hebben, want wij ontvangen heden telegrafisch bericht, dat Beudeker, zoo heet de man, gisteren avond te Utrecht is aangehouden. Op hem werd een bedrag van f24,000 bevonden. De overige f226,000 had hij te Naarden verstopt, doch dit geld is reeds terug gevonden. Nader seint men ons Na telefonisch bericht toog de Utrechtsche recherche op onderzoek uit. Alle café's en logementen werden afge- loopen en zoo mocht het een recher cheur gelukken den man te arresteeren. Uit Naarden konden wij nog geen be vestiging krijgen van het bericht dat het bedrag van f 226,000 daar gevonden is. Beudeker is heden-morgen door den commissaris van politie te Utrecht in verhoor genomen Hij heeft volledig bekend. Hij wordt naar Amsterdam overgebracht Een moord- en roojgeschiedenis. In New-York heeft Zaterdag j.l. een brutale roofpartij en daaropvolgende wilde wed loop van vervolgers en misdadigers plaats gehad, die levendig doet denken aan het gebeurde in de Londensche voorstad Tottenham verleden jaar. Thomas Landregan, directeur van een schoenfabriek, was op weg daarheen met circa 50.000 gulden, om die aan de arbeiders van zijn fabriek te gaan be talen. Toen hij in de straat kwam, die aan weerszijden door schoenfabrieken wordt begrensd, sprongen er opeens drie mannen naar voren, vielen hem en zijn begeleider van achter aan met re volvers, doodden beiden en roofden het geld. Toen begen een wilde jacht. De mannen met het geld renden weg, terwijl men vanuit de vensters der schoenfa brieken met hamers en andere zware voorwerpen naar hen gooide. Spoedig was er een heele menigte op de been, die de boeven achtervolgde. Op een man, die hun in den weg kwam, schoten zij, maar misten. Bij een volgende straat zagen ze een lakei, die een paard aan den toom hield, gereed om bestegen te worden door een jong meisje de mis dadigers wilden zich van het paard meester maken, maar toen het meisje begon te giUen, lieten ze haar met rust en renden verder. Eindelijk kwamen ze in een park en dat was hun ongeluk. De menigte omsingelde dat park en de vluchtelingen verborgen zich in de boschjes, terwijl de politie met geweren het park inging om de mannen te van gen. Twee werden er gewond gevangen genomen en stierven terstond, de derde gaf zich gewonnen toen zijn munitie op was en zijn vingers waren afgeschoten. Het geld werd gevonden, uitgezonderd het zilver, want dat hadden de bandieten op hun vlucht op straat gegooid. Zij bleken Russische Polen te zijn tusschen 20 en 25 jaar. Ter dood veroordeeld. Men herinnert zich den gruwelijken moord, mer dief stal en brandstichting, reeds geruimen tijd geleden gepleegd door Beckert, den kanselier der Duitsche legatie te Santiago (Chili). Beckert had zijn slachtoffer, den legatie-bode Tapia, vermoord, hem zijn (Beckert's) pak aangetrokken, en daarna het legatie-paleis in brand gestoken, na eerst de kas te hebben geplunderd. Het was Beckerts doel, den indruk te wekken, dat hij zelf, en niet Tapia de vermoorde was. Aanvankelijk was dat ook geloofd, maar ten slotte is het bedrog ontdekt, en de werkelijke moordenaar werd ge zocht en gevonden. Beckert, die als legatie ambtenaar niet onder de Chileensche jurisdiktie viel, en zulks nog te meer, omdat de moord gepleegd was in het legatie-gebouw zelf, werd op speciaal bevel van den Duitschen Keizer overgelaten aan de Chileensche justitie, hetgeen in dit geval te meer aanbeveling verdiende, wijl de vermoorde een Chileen was. De moordenaar werd ter dood ver oordeeld en nu dezer dagen heeft het Chileensche Opperste Gerechtshof dat vonnis bevestigd. De terechtstelling zal in begin Juli worden voltrokken. Door den bliksem gedood. Gisterennacht zijn in de open zee bij Nizza diie vis- schers door een onweder verrast. Twee werden door den bliksem gedood, de derde werd bewusteloos geslagen, maar kwam spoedig weer bij en had nog kracht L

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5