Nummer 55 Zonciag 10 Juli 1910 33e Jaargang Tweede Blad ~"HÏÏnn1Fla^ LANDBOUW. Gemengd Nieuws. Frankrijk. Engeland. Duitêchland. Spi BUITENLAND. België. Reclame. Aasthmaen alle Borst en Longaandoeningen Stoppelvruchten. Ren der lezers van een landbouwcou rant vroeg- onlangs de redactie in >de Vraagbaak" welken kunstmest hij, bij half koemest op zandgrond moest, geven, aan knolrapen, die hij wilde 'planten op land, waar hij de haver groen gemaaid had. Het antwoord van de redactie was vStrooi dagelijk per Are, bij goed half koemest 2 K.G. patentkali, 3 KG. super en 1 KG. chilisalpeter. Dan verkrijgt g® onder normale omstandigheden, prach tige .malsche knolrapen.* In vele streken worcjpn tegenwoordig omstreeks dezen tijd |nolrapen geplant, hetzij na vroege aardappelen, hetzij in den roggestoppel, hetzij na haver. In verband met het opkoopen van de knolrapen door de fabrieken, neemt de verbouw van de knolraap aanmerkelijk toe en het is dus niet overbodig een enkel woord over dit gewas mede te deelen. Door knolrapen vefstaan we, wat elders genoemd wordt m<$ den naam koolrapen. Het zijn de gff.fote> £ele rapen, die in den grond groeien en met haar kop, groen of rood, vett aoven den grond uitsteken, (dus niet d,#» jfcven den grond groeiende Duitsche jbi). Zij groeien op bijna eiken rÓÖtufcrgrond Om goed te gedijen vraagt jk ,een vetten> maar geen pas bemesten grond. Op bovengenoemde gronden is dua het gebruik van kunstmest te ver- kfc^en en 300 KG. patentkali, 400 KG. super en 100 a 150 K.G. chilisalpeter is' zeker niet te veel. De koolraap is, evenals alle koolgewassen, in de eerste plaats een kaliplant. Zonder de genoem de hoeveelheid patentkalf, die op kali- arme landerijen gerust verhoogd mag worden, kan men dan ook onmogelijk groote knollen krijgen. Bij de verplanting mag men gerust de uiteinden der wortels een weinig afsnijden. Daarna zet men ze op een afstand van ongeveer 30 c. M. De koolrapen worden ook voor de keu ken geteeld. Goed toebereid, zijn ze voor velen een lekkernij. Men kan ze dus ook in de tuinen planten. Men moet ze niet geheel laten uitgroeien, maar terwijl ze nog groen staan en in den groei zijn, worden gerooid. Zij zijn dan lekkerder en blijven ook langer bruikbaar. Sommige lezers van dit artikeltje hebben misschien reeds koolrapen geplant. Wanneer zij vinden dat ze wel wat harder konden groeien en spijt hebben de genoemde bemesting niet toegepast te hebben, dan kunnen zij speciaal de kalimest en het chilisalpeter nog wel zaaien. Zij strooien het dan voorzichtig tusschen de rijen uit. En nu de knollen. Vooral op l'chte gron den worden deze veel in den stoppel verbouwd en wel op allerlei stoppel. Óver de teelt dezer stoppelknollen zeggen we nog wel eens afzonderlijk een woordje. Hier zij alleen er aan herinnerd dat de knollen evenzeer als de koolrapen (en daar zij speciaal op lichte gronden ge teeld worden, nog meer dan deze) in de eerste plaats kaliplanten zijn Een kalibe mesting mag dus voor dit op den stop pel groeiend gewas nooit ontbreken. De bladeu melden, dat het hoofdbestuur van den bond van spoorwegpersoneel besloten heeft tot 17 Juli te wachten op een ant woord van de vertegenwoordigers der spoor wegmaatschappijen en eerst dan, dos in den nacht van 17 op 18 'Juli, eventueel over een staking te beslissen. Het hoofdbestuur rekent er niet op, dat alle 280.000 spoor wegbeambten aan de stakiog zulten meedoen, doch wanneer er maar 50,000 meedoen zal dat genoeg zijn om het geheele verkeer lam te leggen. Een der bestuurders van den bond, Re- uaudel, heeft aan een verslaggever gezegd, dat de algemeene mobilisatie, waarmee de regeering heeft gedreigd, de spoorwegbe ambten niet zou afschrikkenbovendien zouden de spoorwegbeambten weigeren aan den oproep der militaire autoriteiten gehoor te geven... Gisteren is in de slotkapel te Dreux het stoffelijk overschot bijgezet van den hertog van Alen^on. Hij rust naast zijn echtgenoote, die bij den brand van den lief dadigheidsbazar te Parijs het leven liet. Meer eu meer schijnen de Fransche jongelui 't land te krijgeu aan den dienst plichtmet den geringen aanwas der be volking een ongunstig teeken voor de repu bliek. Terwijl er zich in 1907 4505 jongelui aan den dienst plicht onttrokken, steeg dat getal in 1908 tot 11 782, terwi l het een jaar later 17.258 bedroeg. Iu drie jaren tijds is het dus verviervoudigd Volgens de Daily News bedraagt, de marine-begrooting dit jaar 40,600,000 pond dat is bl/2 miilioeu meer dan het vorige jaar. Voor het daaropvolgend jaar wil de admiraliteit, naar het heet, nog V/a millioen meer vragen, dus ongeveer 45 millioen pond, d.i. 540 millioen gulden Als men van dea tocht leest, die het militaire luchtschip „M. III" weer gemaakt heeft, kan men zich wel begrijpeD, dat er in Duitschlaud heel wat lui zijn, die aan het slappe stelsel voor bestuurbare ballons dc voorkeur geveu aan de stijve Zeppelin- ballons. Wel heeft men ook den tocht van Berlijn naar Gotha niet kunnen volbrengen, maar toen het luchtschip met hevigen te genwind te kampen had, heeft men het gemakkelijk laten dalen te Zeithain in Siksen. De ballon is niet zoo reusachtig groot als dc Zeppelin-luchtschepen zijn, en kan das veel gemakkelijker in bedwang geboudeD worden. Nadat men het gas er uit had laten ontsnappen, kon de ballon worden ingepakt, na er de motoren met het schuitje enz. af genomen te hebben en naar Betlija terug gezonden worden. Bij een „Zeppelin* is natuurlijk van uit elkaar Deinen nooit sprake, daar de ballon een alluminum-geraaaite heeft. De koning en de koningin der Belgen brachten gistermiddag ecu bezoek aan de Nederlandache afdeeling van de tentoonstel ling en werden daar ontvangen door den commissaris-generaal eu de Nederlandsche ministers Heemskerk, Regout eu De Waal Maleffjt, die thans te Brussel vertoeven. Vooral voor de koloniale afdeeling van de Nederlandsche sectie legde koning Albert groote belangstelling aan den dag. De Vlaamsche Gazer (Brussel) schrijft: Niet 1 miilioeu personen hebben tan 23 April tot 5 Juli de tentoonstelling bezocht, gelijk sommige bladen verkeerdelijk mtde deelen, maar er zijn in dat tijdsbestek zooveel toegangsbewijzen van 1 frank afgegeven. Tot op 5 Juli hadden in het geheel 3 millioen, 597 duizendpersonen onze World's Fair bezocht. Het jaiste cijfer der toegangsbewijzen van i frank was 1 millioen, 6 duizend 98. De opbrengst der abonnementen i mil lioen 222 duizend 490 frank. Ontvangst op Maandag, niettegenstaande het ongunstige weder 22,100 frank. Met zulke cijfers voor oogen is alle com- mentair overbodig. arije. De korr. der Echo de Paris seint aan zijn blad Ik kan u verzek ren, dat oudanks de straatbetoogingen eu de kampague in de radikale pero, in het Kabinet een volstrekte overeenstemming bestaat om in zake de godsdienstige kwestie met groote voorzich tigheid te handelen. De heer Canalejas hoopt, dat de besprekingen met het Vatikaan zullen leiden tot een overeenkomst. Alphons XIII kwam gisteren te Madrid aan om een ministerr-.ad voor te zitteö. De katholieke vrouwen van noordelijk Spanje bereiden tegen Zondag 31 Juli, den feestdag van den H. Ignatius van Loyola, een groote betooging voor als antwoord op de manifestaties van verleden Zondag. Het Krupp rapport. De Tel. wijdt heden-ochtend twee groote kolommen aan het (geheime) Krupp-rapport, waaruit we het volgende resumeeren. Bij het onderzoek door de commissie uit de Tweede Kamer is gebleken, dat voor vele kanon-leveranties nooit con currentie plaats heeft gehad. De kanon nen zijn maar bij voortduring besteld en bijbesteld bij de firma Krupp, in vrijwel blind vertrouwen, dat ze wel goed zou den zijn. Achteraf is dikwijls gebleken, dat we bekocht zijn, dat wij gelijk bijv. in Indië het geval is geweest Kruppsche mortieren hebben gekregen.... nagenoeg zonder uitwerking. De commissie heeft in haar rapport de overtuiging moeten uitspreken, dat de firma Krupp, op het gebied van kanon constructie achterlijk is. Deze uitspraak, van uit Nederland ge hoord, is er eene, die op zichzelf reeds, voor de firma Krupp moreel vernieti gend is. Ook is er veel te veel betaald en bij onderzoek gebleken hoe alleen door de critiek der Tweede Kamer en het open baar maken van aanbiedingen van andere leveranciers Krupp zijn prijzen beduidend heeft laten dalen Uitvoerig staat het blad stil bij de houding der regeering tegenover de Ka mer In de Kamerzitting van 13 Nov. 1908 had nl het lid Thomson gezegd, dat Krupp per batterij ongeveer 1 ton duurder was dan Ehrhardt. Minister Iden- burg antwoordde hierop den 16 Nov., dat het verschil maar ongeveer f 0.000 bedroeg en dat hij de opgave desver- langd in comité-generaal kon overleggen. Na de zitting van 13 Nov. was aanstonds een officier naar Essen gezonden met opdracht, om nieuwe prijsopgaven van Krupp te erlangen, die concurreerend zouden zijn tegenover die van Ehrhardt, in de vergadering van dien dag gepro duceerd. De zending gelukte en werd daags daarop gevolgd door het bezoek van een der vertegenwoordigers van Krupp aan het ministerie van koloniën. Toen de minister dan ook den 16en in de Tweede Kamer verscheen, was hij in het bezit van de verlaagde prijzen, aan de hand waarvan hij zonder met een woord te gewagen van hetgeen voorgevallën was de mededeelingeu van den heer Thomson aangaande het aanzienlijk mindere bedrag der firma Ehrhardt brandmerkte als te zijn >onjuist*. Deze en dergelijke praktijken zijn bij het onderzoek aan 't licht gekomen. WaDt het is ons bekend, dat de comnvssie ambtenaren heeft gehoord, die van dat geknoei op de hoogte waren. nelniond. Men meldt aan Het Centrum Door mr. Swane is aan het uitvoerend bestuur der kath. kiesvereeniging Hel mond machtiging verleend, aan de kie zers mededeeling te doen, dat hij in geen geval een verkiezing zal aanvaar den. Tevens verzoekt hij de kiezers hun stem uit te brengen op den candi- daat der r k. kiesvereeniging. In de Zuid-Willemsvaart is eeu schrijven geplaatst, onderteekend door alle pas toors uit het district, inhoudende een aanbeveling van den heer Fleskens, als zijnde candidaat der r.k. kiesvereeniging. Juchtwet. Het bestuur vau den Noordbr. Bdereubond, om zijn advies gevraagd over bet ontwsrp- Jachtwet, voorgesteld door de Staatscommissie heeft daarover een rapport aan den minister van landbouw gezonden. In dit rapport wordt, zoo meldt het Cent., o.ui gezegd, dat bet opdragen van het beheert der jacht en de verantwoordelijkheid daar voor, aan de jachtschappen of andere wettige vereenigingen wel gewenscht acht, doch op deze voorwaarden a. dat het jachtschap zich in 't algemeen niet verder uitstrekke dan de gemeente. b. dat de opbrengst der jacht ten gotde kome aan de grotidgebru'ker of besteed worde voor ren algemeen belang door hem aangewezen c. dat de grondgebruikers bij meerderheid van stemmen (aan iedereen, groot en klein, slechts één stem toe te kennen) het bestuur van het jachlschap kiezen of, zoo zij willen, het beheer van het jachtschap opdragen aan het gemeentebestuur, aan een boerenvereeni- ging of ander bestaand lichaam. Het bestuur van den Noora-Brabautschen Chr. Boerenbond is wel voor het afschaffen van het heerlijke jachtrecht es w*t daarmee gelijk staat, doch de wijze, waarop de Staatscommissie dit recht wil vernietigen, bevalt het in geenen deele, wat het in den breede uiteenzet, om tot de conclusie te komen, dat wil men de heerlijke jacht rechten afschaffen en de bezitters daarvan schadeloos stellen, men het jachtrecht, onverdeeld, ten minste niet versnipperd moet overdragen aau een bestuurslichaam, eu die lichaam belasten met de betaling der afkoopsom, eD men ook die afkoopsom moet vaststellen overeenkomstig de netto-opbrengst der j.»cht, Staking Beek eH Donk opgeheven. In een gisteren gebonden vergadering van het stakende personeel der firma P van Thiel Co., is naar men ons meldt, over eenkomstig het advies van het hoofdbestuur van deu Ned. R. K. Metaalwerkersbond met algemeene stemmen besloten de staking op te heffen. De staking brak uit 20 December 1909, en heett dus ruim een half jaar geduurd. Het personeel vond reden tot de opheffing in het steeds grooter worden van het aantal „onderkruipers" en in h&t feit, dat de firma ongeneigd bleef in overleg met de vakor ganisatie te treden, teneinde tot een bevre digende oplossing te geraken. Onder deze omstandigheden werd een doorzetting van den strijd nutteloos geacht. Er zal getracht zooveel mogelijk stakers bij de firma in dienst te krijgen, hoewel een aantal daarvoor nadrukkelijk heeft bedankt en voornemens is andei werk te gaan zoeken. het eenige middel tegen Prijs per flacon van 230 gram fl.van 550 gram f2.en van 1000 gram f3.50. Hoe groo ter flicon hoe voordeeliger dus 1 Verkrijgbaar bij de. bekende ver- koopers en de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal-Depót L. I. AKKER, Rotterdam. Opruierij Te St Quentin heeft een 17-jarige apache met name Detraux, de terechtstelling van Liabeuf wreken, en daartoe een agent met een mes een steek toegebracht. Ik ben niet bang voor de guillotine had Detraux even te voren gezegd. De agent heeft kans beter te worden, al is de steek leelijk aangekomen. Detraux komt uit een ontaard geslacht. Een oudere broer, 20 jaar oud en nu in het leger dienende, had onder zijn kor nuiten den bijnaam van Doodzaaier. Hij ls al eens tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij een eerzaam burger, die tegelijk met hem uit een schouwburg kwam, een mes in den rug had gestoken. De jonge Detraux, die nu den agent heeft willen doodsteken, heett op zijn aimen allerlei tatoeëeringen een tijger, een ster, een anker, een rui ker, en nog eenige hartige woorden. Te Parijs is er ook een wreker van Liabeuf opgestaan, oud 19 jaar; Onder den kreetLeve Liabeuf 1 schoot hij uit een revolver op een tuf, die in de rue de Rennes voorbijreed. Den agent, die hem in hechtenis wilde nemen, was het ook kwalijk vergaan, als hij den onver laat niet nog bijtijds het wapen had kun nen ontwringen. Vr ouwenmoord. Te Amiens is in den regenput van een huis het lichaam ge vonden van een vrouw, om wier hals een koord gewonden was Het gezicht was geheel door de ratten afgeknaagd, zoodat het lijk niet alleen onkenbaar was maar men zelfs niet kon vaststellen of de vrouw jong of oud v\ as. Het huis werd vroeger bewoond door de 38-jarige Ju liette Garnier en haar 8-jarige dochter Marie en een van deze 2 vrouwen moet de dood, terwijl de andere haar gedood heeft. De buren hebben in Augustus van het vorige jaar op zekeren nacht in dat huis het rumoer van een twist gehoord en gezien dat een der vrouwen het huis verliet, maar zij konden niet onderschei den of het moeder of de dochter was. Sedert heeft men niets meer van de vrouweu Garnier vernomen. Het huis werd voorts bewoond door een politie agent, Pisnana geuaamd en deze meent in de doode de moeder te herkennen, maar anderen bewoners van de straat beweren, dat zij moeder Garnier nog na Augustus, gezien hebben in een stad aan de Belgische grens. Vreemd gesprekIn zeker gemeente solliciteerde iemand naar de betrekking van politieagent, een functie, die door den burgemeester wordt vergeven. Daar nu de sollicitant potdoof was, informeerde hij vooraf bij iemand, die het weten kon, wat de burgemeester gewoon was te vragen. >0 dat is heel makkelijk,c antwoordde deze, >want de burgemeester Vraagt al tijd hetzelfde*. Vraag l. Hoe oud ben je? Vraag 2. Hoe lang heb je gediend r Vraag 3. Wanneer ben je getrouwd Vraag 4. Hoeveel kinderen heb je? De doove sollicitant was geiust ge steld. Bij den burgemeester gekomen, die nu echter de volgorde zijner vragen veranderde, ontspon zich het volgende gesprek Vraag 1. Hoe oud ben je? Antw. Zeven en dertig jaar. Vraag 2. Wanneer ben je getrouwd? Antw. Twaalf jaar, mijnheer de burge meester. Vraag 3. Twaalf jaar getrouwd? Antw. Toen ik mijn paspoort had. Vraag 4. Kerel, wat geef je gekke antwoorden. Je hebt toch geen borrel gebruikt, voor je hier kwam Antw. Zeven, mijnheer de burgemees ter. Zijn vrouw vermoord. Een echtelijk drama, waarvan de vrouw, een Neder landsche van geboorte, het slachtoffer is geworden, heeft groote opschudding teweeggebracht in de Antwerpsche voor stad Borgerhout. In de Sterlingerstraat ligt de zeepzie- derij van de heeren Pitz, die sinds de maand Juni het echtpaar C; Impens-Van Erp als concierges in dienst hadden genomen. De man is 63 jaar, de vrouw, die uit Tilburg geboortig is, is 56 jaar oud. De heeren Pitz aarzelde geen oogenblik om hen in hun dienst te nemen, omdat zij allergunstige informaties van hen hadden ontvangen en gedurende de geheele vorige maand gaven zij ook de meeste reden tot tevredenheid, maar de onderlinge verstandhouding liet in de laatste dagen te wenschen over. Meer malen hadden de echtelieden twist en nog Vrijdag 11. moest een der heeren Pitz tusschenbeiden komen, om te be letten dat Impens, die zeer driftig was, zijn vrouw zou mishandelen. Toen de heeren Pitz Zondagavond van een boottochtje thuis kwamen, zagen zij in de keuken op den grond bloed liggen. Ze vermoedden, dat het echt paar weer was bezig geweest, doch be gaven zich ter ruste, omdat alles stil was. Maandagmorgen gingen de werklieden der ziederij gewoon aan het wei k. Om streeks halfnegen begaf de meid zich naar den kolenkelder. Een ontzettend schouwspel vertoonde zich daar aan haar blikken. Op de steenkolen lag het vreeselijk verminkte lijk van Marie Van Erp. De hals was zoo goed als afgesneden. Op de borst vertoonde zich een gapende wonde, terwijl van de rechterhand vier vingers waren afgesneden. Men ver klaart dit hierdoor, dat de ongelukkige vrouw tegenweer heett geboden en het mes van den woestaard heeft willen af nemen. In elk geval bewijst de aan blik van het lijk ten duidelijkste, dat de moordenaar als een bezetene is te werk gegaan en men gelooft dan ook, dat hij in een vlaag van waanzin heeft ge handeld. Het wapen, waarmede de moord is gepleegd, is een vleeschmes uit de keuken van de heeren Pitz. Daar moet ook de moord hebben plaats gehad en de bloedsporen wijzen uit, dat het lijk daarna naar den kelder is gesleept. In de slaapkamer van den moordenaar zijn ook bloedsporen gevonden. Dit doet vermoeden, dat hij zelf ook gewond was. Hij heeft er zich gewasschen en andere kleederen aangedaan. Bebloede kle dingstukken heeft men er teruggevonden terwijl in een dakgoot een half verbrand 20-frank-biljet lag, maar de man zelf is nergens te vinden. Men beweert hem bij de vestingwerken gezien te hebbeD. Impens heeft Maandagmorgen zelf de fabriek voor de knechts geopend. Tot halfnegen heeft hij er op en neer ge- loopen en is toen plotseling verdwenen. Volgens de verklaring van een dokter moet de vrouw, toen zij van de keuken naar den kelder werd gesleept, nog ge leefd hebben. Ook heeft men kunnen constateeren, dat Impens, na de misdaad gepleegd te hebben, in zijn kamer op Ded is gaan liggen. Ter dood veroordeeld. Men zal zich nog den treinmoord herinneren, een paar maanden geleden bij Newcastle gepleegd op een zekeren Nisbet in dienst van een mijnmaatschappij, die op gezette tijden geld naar de mijn bracht om als loon uitbetaald te worden. Eenige maanden geleden deed hij weer zoo'n reis, en men vond hem in den trein doodgeschoten. 5' KIOO> I II i

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5