Derde Blad. Gemeenteraadsvergadering. Mandos-Vinken Opruiming van Zomerartikelen BEKENDMAKING Provinciaal Nieuws. Attentie, Nummer 55. Zondag 10 Juli 1910. 33e Jaargang. ËAAMSDONK. - Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 9 Juli des i 'onds ten 6 uur. v Voorzitter de Edelachtbaren he'*r Rid der de van der Schueren- Klokslag 6 uur opent de Vprzitter de vergaderingaanwezig zij*u dé l'eden Mr. Heere, Z/jlmans, Simonis, De Bont, Timmermans, De Bruin v. d Heuvel en De Wit. Afwezig de heeren Dorrenboom en van Dongen terwijl er een vacature is door het bedanken van den heer van Laarhoven. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1 Ingekomen stukken, a Goedkeuring Ged. Staten af- en overschrijving begrooting. b Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. (Jit het onderzoek is ge bleken, dat de boeken en registers or delijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het daarmede overeenkomend be drag, f 1303.5079 in kas aanwezig was. Dan kan ik de heeren nog mededeelen dat de uitslag van de gehouden aanbe steding voor het verbouwen van het raadhuis is, dat G. J. van Dongen minste inschrijver is voor f 195. c Schrijven van bewoners van den Keizersdijk en Prins Hendrikstraat. De bewoners wijzen er op dat het vuile gierwater zomers overal blijf staan, wat met het warme weer een onuitstaanbare stank verspreidt, wat voor de gezondheid hoogst nadeelig is. Voorzitter. B. en W. hebben zich naar aanleiding van dit adres tot Ged. Staten gewend en hen op de hoogte gesteld van den toestand van verschillende polderbe sturen. Naar aanleiding daarvan is reeds een opzichter geweest om een onderzoek in loco in te stellen. Verder kan ik er niets meer van zeggen, d Schrijven van het hoofd der school van het Veer, den heer J. W. Smeijers. Voorzitter. Naar ik heb vernomen, hebben alle leden een afschrift ontvan gen, wat ze zeker met genoegen en at tentie zullen hebben gelezen Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven in handen te stellen van de plaatselijke schoolcom missie opdat ook die haar licht er over kan laten schijnen. 2. Schrijven van H H. Ged. Staten in zake verordening tot regeling van den omvang van het onderwijs op de O. L. scholen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten is de eerstvastgestelde ver ordening ingetrokken en een nieuwe vastgesteld. Thans schrijven Ged. Staten dat zulks niet had behoeven gedaan te worden. Alleen de art. 2, 3 en 4 hadden maar ingetrokken behoeven te worden, reden waarom zij voorstellen deze ver ordening in te trekken en de vorige na intrekking van de artikelen 2, 3 en 4 vast te stellen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor niet op het voorstel in te gaan en de verordening, zooals die in de vorige vergadering is vastgesteld, te handhaven. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3. Benoeming van een lid in het Bur gerlijk Armbestuur (vacature H. C. de Wit). Voorgedragen worden de Heeren J. B Zijlmans en J. B. H. Kamp. Met algemeene stemmen wordt be noemd den heer J. B. Zijlmans. 4 Ontwerp besluit tot intrekking ver ordening in zake verdeeling der gemeente in afdeelingen ter inlevering van stem briefjes voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Voorzitter. Aangezien er in het Dorp slechts een kiezer is en het te voorzien is, dat er niet meer zullen komen, wijl reeds tweemaal de gelegenheid om zich daarvoor op te geven, is open gesteld geweest, stellen B. W. voor die eene kiezer te laten stemmen in Raamsdonks- veer. Wordt daartoe besloten. 5. Adres van H. Koopmans in zake aanslag Hondenbelasting. Voorzitter. De Wachtmeester is aan gestaan voor f 2.50. Nu schrijft hij, dat zijn hond als hij hem niet vergezeld in dienst altijd aan de ketting vast legt- De verordening bevat echter geen enkele bepaling om daarin te voorzien, daarom stellen B. W. voor afwijzend op het adres te beschikken Simonis. B. W. kunnen in dit geval niet anders handelen, maar de raad kan toch wel ontheffing verleenen. Zooals ik uit het schrijven hoor, wordt de hond niet anders dan voor den dienst ge- bruikt. Is hij niet in dienst, dan ligt hij vast. Timmermans. De hond zal toch niet zooveel dagen in het jaar in dienst zijn. Voorzitter- 't Is geen afgerichte po litiehond. Mr. Heere. Ik kan mij goed met 't voorstel van B. W. vereenigen. Was 't een werkelijk afgerichte politiehond, welke, wij kunnen het telkens en telkens lezen, van groot nut zijn, dan was het iets anders, dan zou ik zelfs zeggen, stelt die heelemaal vni, maar nu die hond slechts gebruikt wordt in 't belang van zijn eigen persoon, dus niet in 't alge meen belang, zou ik hem niet vrij stellen. Simonis. De wachtmeester gebruikt die hond toch ook niet anders dan in dienst. Mr. Heere. Dan gaan alle marechaus- sée's, politieagenten en nachtwakers zich het pleizier veroorloven een hond te houdenmen heeft dan eenmaal een precedent gesteld en ze verkeei en alle maal in 't zelfde geval. Komen er andere politiehonden, in onze gemeente, dat geeft niets laat er die maar komen, maar gewone honden, dat gaat niet, dan kan een ander wel komen met te zeggen Hij vergezelt mij altijd als ik voor zaken weg ben. Simonis, Laten wij het adres dan aan houden en onderzoeken of wij hier met een politiehond te doen hebben. v d. Heuvel. Wij kunnen toch niet zeggen, dat 't een pleizierhond is, want nooit, nog geen uur op een dag, zal je de hond zien losloopen. Hij ligt altijd vast en gaat hij met den brigadier mee, dan loopt hij nog aan een band. Daarom kunnen wij hem m. i toch in geen geval aanslaan voor f 2,50. Mr. Heere. In een andere klasse brengen. Timmermans. Ik voel er wel wat voor wat door mijnheer Simonis is gezegd, n.l. om eerst te onderzoeken of het een politiehond is en is 't dat, dan geheel vrij stellen. Voorzitter, 't Is geen afgerichte politie hond, daarvoor heeft de Wachtmeester geen tijd. Ook in een ander klasse kan men den hond niet brengen. Na nog eenige discussie stelt de heer Simonis voor eene bepaling in de ver ordening te maken, waardoor aan het verzoek kan worden tegemoet gekomen. Het voorstel wordt slechts door den heer van den Heuvel ondersteund, zoodat het niet in omvraag kan worden gebracht en waardoor het voorstel van B. W. is aangenomen. 6 Staten van ontheffing, oninbare en te verhalen posten van hoofdelijken om slag, hondenbelasting en schoolgeld over het dienstjaar 1909 en vroeger. Eenige posten ten bedrage van f 75,597s worden voor oninbaar verklaard. 7. Vacature nachtnacht te Raamsdonks- veer. Voorzitter Zooals de heeren wel be kend zal zijn heeft de nachtwaker Krols van het Veer op 12 Juni 1910 als zoo danig ontslag genomen. Ik zou nu het gevoelen van den raad wel eens willen weten. Wenscht men nog een nachtwaker aan te stellen ja of neen. v. d. Heuvel. Welke reden bestaat er om geen nachtwacht meer aan te stellen. Voorzitter. Eerstens uit een oogpunt van bezuiniging en tweedens als de nacht wacht aan het eene eind van het dorp is, kan men aan 't andere toch inbreken. Van den Heuvel. Zoo redeneerende zou ik kunnen zeggen overdag hebben wij ook geen politie noodig. Want een nachtwacht is toch een politie bij nacht en juist daarom is het zoo treurig, dat die menschen slechts met een stok ge wapend zijn. Dat is ook oorzaak dat dan geen enkele nachtwaker ooit handelend is opgetreden, ook omdat zij de bevoegd heid misten procesverbaal op te maken. Stelt men een nachtwaker aan, dan zou ik hem beter nog bewapenen als een politie over dag. Die kan nog gemak kelijk onderstand vragen, terwijl een nachtwaker dat niet kan doen. Voorzitter. Ze hebben wel eens een revolver gehad, een wapenstok hebben zij van zelf. Van den Heuvel. De revolver van wie hebben zij die gehad. Voorzitter. Die hebben zij voor eigen rekening moeten koopen. Maar het gaat hier op 't oogenblik niet over deze kwestie, 't Gaat er alleen over wil men nog een nachtwaker benoemen ja of neen. Mr Heere. Ja waarvoor zou dat niet gedaan moeien worden, 't Argument wat u bezigde geldt ook voor het andere gedeelte van de gemeente. Voorzitter. Omdat hij nu juist zijn ontslag vraagt. Mr. Heere. In 't dorp is de andere dood gegaan, dan had men het net zoo goed kunnen voorstellen. Timmermans. Behalve voor inbraak en wat dies meer is, is een nachtwaker ook noodig bij het voorkomen van brand. Voorzitter. Wij hebben geen bezwaar om er een te benoemen. We hebben alleen het gevoelen van den raad wen- schen te vernemen. Timmermans. En dan, zooals door mijnheer van den Heuvel zeer terecht is opgemerkt, moet hij ook goed gewapend zijn. Mr. Heere. Ik zou ook bij benoeming rekening houden met de personen, zij moeten een examentje doen voor onbe zoldigd Rijksveldwachter. Na nog eenige discussie zegt de Voor zitter met 't een en ander rekening te zullen houden. 8 Voorstel van Burgemeester en Weth in zake bijbouw Kamer aan de beneden woning van het voormalige Postkantoor. Voorzitter, 't Is voor de benedenwo- ning gebleken dat er groote behoefte bestaat aan een slaapkamer. Door den huurder is gevraagd om deze te willen bijbouwen en dan te zeg gen wat en hoe in die kosten moet worden voorzien. Door den gemeente opzichter is begroot dat de kosten 430 gulden zullen bedragen. Na eenige discussie werd besloten de huur met f 40 per jaar te verhoogen en alzoo te brengen op f 340. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 9. Vaststelling suppletoir kohier hoof delijke omslag. Hofleverancier van II. M. de Koningin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Van 216 Juli: aan zeer verminderde prijzen. Waalwijk 9 Juli 1910. Evenals altijd zal ons blad ter gele genheid der Waalwijksche Kermis de volgende week slechts eenmaal verschij nen, en wel Woensdagmiddag. In dit nummer worden ook zooveel mogelijk de abonnementsadvertenties van 't Zaterdagnummer opgenomen. De volgende week komt dus alleen Woensdag de courant en Zaterdag NIET. Advertenties en berichten worden in gewacht, tot Woensdagmorgen 9 uur. Heeren Correspondenten gelieven wel aan te denken, dat tegen Zaterdag geen noodelooze berichten worden ingezonden. REDACTIE. Gouden Jubileum Liedcrtafel. Morgen, Zondag, opent de Liedertafel de rij harer feesten ter viering van haar 50-jarig bestaan. Over de festiviteiten zelve kunnen wij kort zijn, wijl zij uit voerig omschreven zijn in den feestwijzer, die voor den geringen prijs van 10 cent verkrijgbaar is. Vijftig jaren zijn alzoo vervloden, sinds de Liedertafel werd opgericht. Wat zij in die halve eeuw op muzikaal gebied gepresteerd, welk genot zij onze inwo ners verschaft, en hoezeer zij bijgedragen heeft om den naam onzer gemeente in ons Vaderland en daarbuiten zelfs, meer bekendheid te geven, behoeft hier niet nader gemeld. Wij hopen daarom, dat onze inwoners morgen en ook Zondag 17 Juli, als zoo veel gezelschappen hier komen om de Liedertafel hulde te bewijzen, ook hun sympathie zullen toonen door het uit steken der vlaggen, en het bijwonen der uitvoeringen. Dit kan niet anders dan een zeer gunstigen invloed uitoefenen op de beoefenaars der edele toonkunst, die een keer te meer weer de ondervinding zullen opdoen, dat Waalwijks burgerij met hare Liedertafel meeleeft. De fraaie herinneringsmedailles be stemd voor de aan het festival deelne mende Vereenigingen zullen wellicht heden-avond in de vitrine van den heer Jonkergouw te bezichtigen zijn. Tevens deelen wij nog mede, dat van af heden kaartea en feestgidsen voor het festival bij Mej. Holtgrefe en den heer A. Gerris te bekomen zijn en dat zij, die op de groote Matineé a.s. Maandag eene gereserveerde plaats wenschen, zich daarvoor heden tot uiterlijk 10 uur in den avond op Musis kunnen aanmelden. Moge een gouden zon het gouden feest bestralen opdat het slagen moge naar ieders wensch. Benoemingen en Besluiten. Bij Kon. Besluit van 6 dezer is benoemd tot auditeur-millitair in het tweede milli- taire arrondisement standplaats 's Bosch mr. J. S L Aghina, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten in het arronddissement 's Bosch, voor de kantons 's Bosch, Oss Heusden, Waalwijk en Oirschot, ter standplaats 's Bosch. Bij Kon besluit van 6 dezer is beooemd tot notaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats Enschedé, A- Schmid, candidaat-notaris aldaar. Tiendcommissic. De Tiendcommissie in het 9e Tiend district ter standplaats 's Hertogenbosch heeft benoemd in het twaalfde schattings district tot voorzitter, tevens belast met de administratie J. A. J. van Heijst te Baardwijk, tot lid en locovoorzitter M. v Son te Waspik, tot lid M. Rijken te Capelle tot plaatsverv. lid J. v. Hoeven A M J Verbunt Waalw. J. J. Kamp te Waspik. Exumcn. De heer Charles Witlox legde heden morgen te 's Hage met goed g evolg het examen af 2e deel Notariaat. De geslaagde is adspirant van den heer Van Cranenburgh candidaat notaris te Nijmegen. Den geslaagde onze felicitaties. Waalwijksche kermis. De Waalwijksche kermis is er weer, en daaimeej de week van ontspanning, waarnaar oud en jong, rijk en arm reeds lang verlangden. De verschillende ver eenigingen, de caféhouders bieden hunne honoraire leden en bezoekers »elck wat wils* en 't lijdt g/sen twijfel of men zal er zich ook uitstekend amuseeren. Voor een en ander verwijzen wij naar de des betreffende advertentiën. De beide festi val-dagen belooft het zeer druk te wor den en ook de kermis zal dairvan haar goed deel hebben. Wij wenschen onze lezeressen en lezers een gezellige, prettige kermis en ver trouwen dat als altijd alles in de beste orde zal afloopen- Op het kermisterrein vinden we 't volgende aan Cake Walk Adr. Wegkamp. Cinematograaf Hommerson et Fils. Stoomcaroussel Wed. Peeters. Open draaimolen Joh Appels Luchtschommel H. Dallent. Poffer Beignets en Wafelkr. J. Dekkers. Werptent met flesschen J. Bakker. Galanteriekraam W. Gubbens. Koekkraam Wed. G v. d. Leeuw. Galanteriekraam Trommelen. Gebakkraam H. Gersen-Lommers. Gebakkraam L. van Gemert. Palingkraam H. Lohman-Tromp. Galanteriekraam Lommers-v. Son. Palingkraam J. Herel. ■Koekkraam Wed. G. v. "d. Leeuw. Koekkraam Wed. W. Jansen. Verder nog 2 schiettenten en 2 ge bakkramen. Naar wij vernemen zal de Tilburg- sche Liedertafel »Souvenir des Montag nards» morgen ten omstreeks zes uur eenige nummers uitvoeren in het Hotel Verwiel. Loting. De loting voor de Nationale Militie voor de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en Capelle, zal dit jaar plaats hebben te Waalwijk op Woensdag 24 Augustus a.s., voormiddags 9 uur. Voor deze gemeente zijn er 59 inge schrevenen. Ongeval. Donderdagmiddag viel een werkman, werkzaam bij het herstellen der bliksem afleiders aan de Bijzondere School van een ladder, die middendoor brak. Ge lukkig bezeerde hij zich niet ernstig, toch klaagde hij over pijn in de beenen, door den val veroorzaakt, zoodat hij genood zaakt is eenigen tijd rust te nemen, en is hij daarom naar zijn woonplaats te Amsterdam vertrokken. Centraui Bureau voor de S'.atistiek. Schoenmakerij. De toestand was over het geheel zeer bevredigend. Alleeu in de Noord-Brabantsche industrie kwam hier en daar slapte voor, maar de werk loosheid was van geen beteekenis. Zadelmakerij. Nagenoeg overal was ruim voldoende werk en werkloosheid kwam nergens voor. Leerlooierij. Er viel deels een gewone, normale gang van zaken waar te nemen, deels slapte, speciaal in Noord-Brabant, voornamelijk als gevolg van de duurte der ruwe huiden. Geen werkloosheid. DRUNEN. Op de 1.1. Zondag gehouden vergadering van de Vakvereenigiug is lot bestuurslid gekozen P. van Venrooij. Tot afgevaardigden voor de a.s. algemeeue ver gadering werden gekozen H. van Iersel en A, van Drunen. Oin de slappe opkomst ter vergadering te verbeteren is besloten elke 8 maandeD een verplichte vergadering te stellen op boeten van 5 cent Ook zullen pogingen worden aangewend om te komen tot Coöperatieven broodkoop. De loting der nationale Militie voor de lichting 1911 zal voor deze gemeente plaats hebben te Heusden op Maandag 22 Augustus des morgen ten 98/* uur. De boeren schijnen hier nog al goed voor hun vee in het voeder te zitten, want bij de Vrijdag gehouden verpachting van 80 perceelen te veldstaande vruchten, als aardappelen rogge en vooral haver werden meer dan 50 perceeleu niet gegund wegens te lage prijzen. VLIJMEN. De kruisboogschutterij ,De Vooruitgang" gevestigd in het caté van den heer G, van Wordragec beeft iu de be stuursverkiezing l.i. Zondag geboudeu tot President gekozen C. de Laat Hzu. tot 2e. secretaris C. Oremans en Commissaris C. de Vaan. Onze Rederijkerskamer ^Vondel* zal bij hare eerste winteruitvoering met het tooneelatuk Janus Tulp" van Justus van Maurik voor het voetlicht komen. Dat het er tegenwoordig om de erwten spant uioet afgeleid worden uit de prijzen, welke er voor besteed worden. Deze week werd door een handelaar zelfs 11 cent per kilo uitbetaald. Mag het beschot al wat miuder zijn, dan het vorige jaar, zulke prijzen maken de teelt dan toch nog wel loonend. NIEUWKUIJK. Morgen Zondag gaat onze harmonie en liedertafel naar Waalwijk tor deelname aan het festival aldaar. Goed geoefend vertrouwen we stellig dat beide gezelschappen daar een goed figuur zullen maken en in het bijzonder succes zullen hebben met het prachtige nummer /yVlaggelied" dat de liedertafel ten gehoore brengt onder begeleiding van hare zuster vereniging de harmonie. Blijkens opgave van het Centraal. Bureau voor de statistiek bestaat het voorloopige bevolkiugscijfer voor deze gemeente thans uit 71] m. en 697 v. samea 1438 inwoners. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende aanbesteding voor het schilderwerk der in aanbouw zijude school te Oosenoort :i werd ingeschreven als volgtE. Janssen Vlijmen f 383 J. Janssen, Vlijmen f 359,90 A. Kooien, Haarsteeg 337,50. Geguud aan den laagsten inschrijier. Bij den Zondag j.l. alhier gehouden wedstrijd door de kruisboogschutterij, ge- vesiigd bij den Heer Fr. Broek alhier werden de volgende prijzen behaald: Eere prijs: Rust na Arbeid Vlijmen, le. pr Jonge Batavieren Nieuwkuik, 2e. pr. Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg, 3e. pr. Willem Teil Vlijmen, 4e. pr. Oefening onder ons, Drunen Personeele prijzen als volgl C. Joosen Drunen le. pr. J. v. Engelen Wzn. 2e. pr. Nieuw- koesters Vlijmen 3e pr. De lot ng voor de lotelingen dezer gemeente voor de lichting 1911 zal plaats hehben te Heusden op Dinsdag 23 Augustus ten 93/4 ure. HEDIKHUIZEN. Gisteren had de visscher H. v. d. Wiel het geluk een steur te vangen, die naar schatting meer dao 300 pond zwaar woog. Het dier werd aan den afslag te Kraliugen vervoerd. Bovendien ving ge noemde visscher nog 12 zalmen. Hij had dus een voordeelig dagje. HERPT. Met de pluk der zwarte bessen is men begonnen. De oogst valt tegen. De prijs is echter hoog n.l. 22 cent per pond. Ook hier begint zich de ziekte in de aardappelen te vertooneD. Het is te hopen dat er droger weer komt, opdat de ziekie een beetje tot staan komt. VRIJH.-CAPPEL. Het kohier van den omslag van het Waterschap „de Binuen polder van Vrijhoeven-CappuU bedraagt f 156,22®, verdeeld in 100 aanslagen. CAPELLE. Donderdagavond had de knecht van den landbouwer A. V. het cn- geluk iu zijn beeu te maaien, waardoor bij een ernstige verwonding bekwam Dr. Kohier verleende geneeskundige hulp. WASPIK. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat de ver lofgangers, welke ingeschreven zijn iu het verlofgangersregister dezer gemeente en in 1910 ontslagen zijn van hunne militaire ver plichtingen bij de Landweer de hun van Rijkswege verstrekte uitrustingstukken moe ten inleveren op Maandag 18 Juli des voor middags te 10 ure op 't raadhuis te Capelle. Omtrent den te Jaaisveld verdouken Steven van Dijk vernemen we nader: De jongen stond aan het roer en viel bij ongeluk over boord. Een reddingsboei hem dadelijk door den schipper toegeworpen, kon hij niet meer grijpen. Alle verdere pogingen om hem te redden, bleven eveneens vruch- 'Ui De Scho ra het Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend dat, evenals voorgaande jaren ge durende de kermis, beginnende Zondag 10 Juli en eindigende Zondag daaraanvolgende, de kra men, spellen, tenten enz. behoudens bijzondere vergunning, moeten gesloten zijn des avondsom 11 uur met uitzondering van open mallenmolens, die om 10 uur gesloten moeten zijn; dat al de genoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van genoemd uur af tot zonsopgang; dat op de Zondagen bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn dan des namiddags om 3l/s uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het ver boden is op de openbare straten er pleinen met hazardspel to spelen, alsmede ie»' i vertoonen of ten gehoore te brengen watijot verstoring aanleiding kan geven. Burgemeester en Wethoaders van 'V\alwijk. De Burgemeester, TH. DE SUR110NT a?E BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEÏ1PT. Waalwijk, 9 Juli 1910. llooibroei. De Burgemeester van Waalwijk, overwegende dat, als gevolg van de langdurige natte weers gesteldheid, de vrees voor brandgevaar door hooibroei dit jaar bijzonder groot is, indien het h.ooi niet voldoende droog wordt binnen gehaald, wijst de belanghebbenden met nadruk op bedoeld gevaar, onder opmerking, dat art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, straf bedreigt tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Waalwijk 9 Juli 1910. I f ij I l! i i t i

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9