Nummer 57 Donderdag 21 Juli 1910 tide Jaargang Tweede Blad fe Mandos-Vinken Ipruiming van Zomeiaitikelen binnenland. Provinciaal Nieuws. Van 216 Juli: aan zeer verminderde prijzen. ofleverancicr van H. M. de Koningin 17644 17000 16750 16590 15994 f 15221 f 13850 De nieuwe tarlefwetten. „De Tijd' verneemt, dat de heer J. Slo- temaker eerstdaags bevordard zal worden tot directeur der belastiugen, waaruit het blad afleidde, dat de voorbereiding der wet op de invoerrechten is afgeloopen. Vau doorgaans wel ingelichte zijde in Den Haag wordt deze mededeeling aan de Tel. bevestigd en met hei volgende aangevuld. Minister Kolkman heeft den heer J.Slo- temaker bij H.M. de Koningin voorgedragen voor het directeurschap der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant. De definitieve benoeming, welke eerstdaags wordt verwacht, zal ingaau 1 September a.s. De standplaats dezer directie, thans nog gevestigd te Mid delburg, zal naar Breda worden overgebracht. De heer Slotemaker, reeds directeur-titulair der directe belastingen enz., wordt hierdoor directeur in werkelijkeu dienst. Deze benoeming houdt verband met het gereedkomen van het ontwerp tariefwetten in hoofdzaak door deze finaecleele speciali teit, op last van den Minister, iu elkaar gezet. De volgende week zal aan het departe ment, onder toezicht van deu heer Slote maker, de laatste hand aan het ontwerp wor den gelegd. Daarna zal het zoo spoedig moge lijk den Raad van State worden aangeboden. Aan het Ministerie van Fiuanciën hoopt men dat Maart, uiterlijk April 1911, de openbare behandeling van het nieuwe tarief zal kunnen plaats hebben. De grondslag van het nieuwe tarief is gebaseerd op bescherming van den nationalen arbeid en de mogelijkheid voor repressaille maatregelen. Geraamd wordt, dat het nieuwe tarief, tot stand gekomen overeenkomstig dit ODt- werp, 10 h 11 millioen méér dan het te genwoordige vigeerende zal opbrengen. In het ontwerp wordt ook de eindbeslis sing over 't al of niet belastbare van du- bieuse artikelen aan den Minister onttrok ken en in handen gesteld van een tarief- commissie, saamgesteld uit deskundigen op handels- en industriegebied. Ongeletterden. Van het in 1908 ingelijfde a.mlal man schappen bij de militie, konden in de ver schillende provincies lezen noch schrijven Noord-Braband Gelderland Zuid-Holland Stijgende onsoliditelt. Het aantal faillisementen hier te lande neemt voortdurend toe. Per 100.000 inwoners waren er voor de jaren 1901—1908 achtereenvolgens faillis sementen 23,8 25,9 28,0 29,4- 27,5 29,5 33,8 en 35.3 Prins llendrlk naar Ned. IndiC. In „Neerlandia' het orgaan van het Alg. Ned. Verhond wordt afgedrukt het volgend schrijven van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin aan het bestuur van de groep Ned. ïndië van genoemd Verhoud, te Bataria. Het schrijven, gedag teekend 2 April 1910, luidt: Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer ter kennis te brengen van het Bestuur der groep Neder landsch-Indië van het Algemeen Neder landsch Verbond te Batavia, dat de gevoelens van vaderlandsliefde eu aanhankelijkheid aan Hoogstderzelver persoon, welke ten grondslag liggen aan het Hare Majesteit aangeboden verzoekschrift van den 18en Augustus 1909, ten hoogste door Hare Majesteit op prijs worden gesteld en dat Hare Majesteit, op het tijdstip, waarop Hoogstdezelve het oogenblik gekomen acht om in overleg met Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden het initiatief te nemen tot een bezoek van Z. K. H. Nederlandsch-Indiö gaarne rekening 35 of 1.88 pCt. 27 1,31 51 1,21 Noord-Holland 31 0,89 Zeeland 10 u 1,23 n Utrecht 10 1,13 Friesland 25 2.11 Overijsel 22 1,75 Groningen 4-4- 3,73 Drente 24» 4,33 Limburg 19 1,77 Aan het hoofd dezer lijst komen dus Drente, Groningen en Friesland, de drie noorderlijke meerendcels liberale provinciën. Opgedragen aan degenen, die steeds kraaien, dat in de gewesten, waar het „cle- ricalisme" de overhand heeft het volk prac- lisch dom gehouden wordt. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand Juni bedroeg f16,818,304, d. i. f311.784 meer dan in Juni 1909, toen f 16,606,520 werd ontvangen, hetgeen ruim 13 ton meer was dan in 1908. De meeste rubrieken vertoonen een stij ging, al is die op den drankaccijns niet zoo sterk als de regeering bij de behande ling van het wetsoutwerp tot verhooging van dien accijns had verwacht. De verschillende middeleD leverden in het eerste halfjaar van 1910 meer op dan in de eerste zes maanden van 1909 de volgen de bedragen de grondbelasting f 196,000 het personeel f 204,000, de bedrijfsbelasting f 490,000, de vermogensbelasting f 420,000 de invoerrechten f 829,000, de wijnaccijns f 14,000, bet gedistilleerd f 1,504,000, de zouiaccijns f 83,000, die op het bier f 17,000 die op het geslacht f 259,000, de belasting gouden en zilverenwerken f 20,000, de ze gelrechten f 80,000, de registratierechten f 14,000, de successierechten f139,000, de posterijen f465.000, de rijkstelegraaf f127 duizend en de loodsgelden f 120,000, terwijl minder werd ontvangen uit het recht op de mijne i ruim f 7000 (dit jaar nog niets), den snikeraccijns f 137,000, de domeinen f 45,000 en de Staatsloterij f 86,000. In de eerste zes maanden werd totaa ontvangen f 82,577,696 tegen f 78,257,305 in gelijk tijdvak van 1909, dus dit jaar meer f4,020,391. aan zal houden met de Hare Majesteit kenbaar gemaakte wenschen. Seeiale Week. Naar wij vernemen, is er nog een kleine verandering in het Programma van de Sociale Week gekomen wegens den Feest dag van Maria Hemelvaart zal op Maandag 15 Augustus de eerste voordracht niet om 10, doch eerst te een ure gehouden worden; en de tweede volgt dan te drie, in plaats van om 2 uur. Hoewel met deu Feestdag in het pro grammaboek wel rekening was gehouden door de vermelding dat voor de bezoekers der Sociale week te 7 en te 9 ure gelegenheid was, de H. Mis te hooren in de Kapel der St Josephs-Gezellen -vereenigiug, kwam het bij nadere overweging toch gewenscht voo», om bovenstaande wijziging in het program te brengeD. Keuringscommissie. Tot lid en plaatsvervangende leden in de Algemeene Keurings-commissie voor de Paardenfokkerij zijn benoemd tot vast lid de heer D. H. Goossen te Amersfoort tot plaatsvervangende leden de heeren II. C. Reimers, Wageningen K. Breebaart Winkel; M. v. d. Vliet, KruiningenL. v. Kempen, Sittard M. C. v. Buuren Zuidlaud, M. B. Ten Have Midwolda en Dr. J. van Dorssen te 's Bosch. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Door den commissaris-generaal der tentoonstelling te Brussel zijn benoemd tot jurylid o.m.in klasse 86, de heer E. W. Klijberg-Pernot en in klasse 89, de heer Jan van Riel, beiden te Waal wijk. Door de arrondissements rechtbank te 's Bosch is Dinsdag de nieuw be noemde ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten Den Bosch, Osch, Ileus- den, Waalwijk, Oirschot, standplaats Den Bosch, Mr. J. C J. W. Hermans, als zoodanig beëedigd. Z- D. H. Mgr. W. van der Ven Bisschop van 's Bosch heeft aan den W.Eerw. heer W. A. J. van Iersel eer vol ontslag verleend als pastoor te Acht en heeft benoemd tot pastoor te Acht den weleerw. heer P. de Jong tot rector van het St. Carolus-Gesticht te 's Bosch den weleerw. heer A. M. C van Enschot tot kapelaan te Bakel den weleerw. heer E. C. M. Giips; tot kapelaan te Zeven- bergschen Hoek den Eerw. heer F. A. J. M, Meuwese en tot kapelaan te Maas hees den eerw. heer A. C- R. H. Spol- ders, de twee laatste priesters van het Seminarie. Tentoonstelling Medailles zijn nog ingekomen van Graaf d'Oultremont, Brussel Verg. Zil veren Medaille August van Baal, Waalwijk Zilveren Medaille Thomas Wijtvliet, Rijsbergen, Zilveren Medaille. voorts ontving het comité van H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik der Nederlanden eene prachtige groote zilveren medaille. Gedurende de tentoonstelling zal optreden de bekende markt-humorist Mr. Cocadorus, die in oud-Hollandsch costuum een oer-comisch repertoir zal ten beste geven. De stafmuziek van 't 6e Regiment te Breda geeft eiken dag drie concerten, terwijl er nog gedacht wordt over eeD paar andere mooie uitvoeringen. De dagelijksche, thans reeds vastgestelde concerten zullen gegeven worden van 11 l/s1 uur, 3Va—5 uur, en van 873— lOVs uu'i De exploitatie der restaurants, champagne-bar en wijnhuis is door het comité gegund aan den hoogsten inschrij ver, den heer T. Ferkranus, te Gronin gen Gistermorgen had de aanbesteding plaats van het maken van A. de overdekking. P>. omheining. C. restaurant. D. champagne-bar. Ingeschreven werd als volgt A. is per 6 M. lengte. B is per strekkende Meter. I. Als 't materiaal in eigendom komt van 't comité. Gebrs. v. Huiten Wnalw. Van Dun Vucht H ^Michael Vrijh. (hippel J.v. Huiten Baardwijk Agenent 's Bosch Wed. Aarts Waalwijk Corn. Michael Capellb U. v. d. Meijs Besoijeu Chr. Klerkx Bosoijan II. Als 't materieel blijft. A B C 17.- 3 03 1224 250 27 50 3.35 17k0 310 21 50 2 50 1239 325 8 50 933 245 24 - 3 25 1700 300 10 39 2.10 979 318 21. - 2.49 1245 320 21.10 2 56 1239 315 2.55 aan den aannemer Waalwijk 20 Juli 1910. Benoemingen. Bij Kon. Besl. van 7 dezer zijn be noemd in de commissie van advies met betrekking tot de te Waalwijk geves tigde Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers met daaraan verbonden Rijksproefstation en voorlichtingsdienst ten bate van de lederindustrie tot lid en voorzitter, jhr. mr. Th- G. M Smits van Oyen, lid van Ged Staten van Noordbrabant, te Eindhoven tot leden de heeren Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, burgemeester van Waalwijk, te Waalwijk D. C. Lans, voorzitter van den Bond van Neder landsche lederfabrikaoten te DelftC. L- Bressers, lid van Ged Staten van Noordbrabant, voorzitter der Dongen- sche leder-industrievereeniging te Don gen G- Reerink Jzn., directeur der Gel- dersche Chroomlederfabriek te Lochem K. Frielink Jr., voorz. van den Nederl. Bond van schoenmakerpatroonsvereeni gingen te Amsterdam en E. W. KÜjberg- Pernot, voorz. van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten te Waalwijk. A. Feruhout Baaru Gebrs. v. Huiten Waalwijk Van Dun Vucht II. Michael Vrijh. Cappel J. v. Huiten Baardwijk - A B C D 19 - 1 10 865 375 14.— 2 18 880 207 15 50 2.10 1250 210 18.50 1 30 750 223 7.10 560 165 AgeneDt 's Bosch Wed. Aarts Waalwijk Corn. Michael Capelle H. v. d. Meijs Besoijen Chr. Klerx Gegund als volgt Perceel A, C, J van Ilulten Baardwijk. Perceel B, Wed. A Aarts Waalwijk, alles in eigendom van den aannemer. 19 50 2 - 1200 250 - 8.85 1.25 674 260 17 75 1 40 765 238 17.90 1.40 754 233 1 80 Zoo spoedig mogelijk zullen verder de overige gebouwen en de hoofdingang, waarvan een bekwame kunstenaarshand prachtige ontwerpen heeft vervaar digd, worden aanbesteed, alsook de electrische verlichting en feestverlichting van het terrein. Met het bouwen wordt spoedig be gonnen, met het in orde brengen van 't terrein is men reeds bezig; de inschrij vingen zijn zeer talrijk; wij mogen met reden een belangrijke en schitterende tentoonstelling verwachten. Zooals onze lezers weten, zijn door het comité plannen geformeerd tot hel bouwen van een groep- en potstal, om den landbouwers aanschouwelijk voor te stellen het groote verschil tusschen deze twee en het groote belang dat voor de hygiene gelegen is in eerstgenoemde stallen, in verband met de volksgezond heid. Daartoe was het comité van ver schillende zijden, van deskundigen en autoriteiten aangezet. Voor dit algemeen belang is aan de Prov- Staten eene sub sidie van f 500 aangevraagd. Gedepu teerde Staten adviseerden afwijzend te beschikken De afdeelingen hebben echter gemeend, dat het hier zoo'n algemeen belang, zoo'n belangrijke aanschouwelijke leerring geldt, dat ingegrepen moet worden en stellen voor de subsidie wel te verleenen, maar op conditie dat de stallen worden gebouwd vrij van de ten toonstelling en dan ze ter bezichtiging stellen voor 10 cent. Daaraan ziin voor 't comité, wat controle enz betreft groote bezwaren verbonden, alsook zou het duurder voor de bezoekers uitkomen want iedereen die naar Waalwijk komt om de stallen te zien, zal toch de ten toonstelling bezoeken, dan zou hem dat f 0.35 in plaats van t 0.25 kosten. In dezen geest is ook aan de statenleden geschreven en gelooven wij wel op eene gunstige beslissing te mogen hopen. Morgen zal het besluit vallen Deze stallen zullen zeer zeker eene groote attractie vormen. Aanbesteding. Dinsdagmorgen ten 11 Vs uur had in het hotel >De Twee Kolommen" Waalwijk de aanbesteding plaats van het bouwen van twee heerenhuizen en een winkelhuis in de Groote Straat te Waalwijk, voor rekening van den heer J. 1 immer mans Wzn. Ingeschreven werd als volgt C. Michaël, Vrijhoeven Cappel f H. H. Aarts, Tilburg J. van Dun en Vaassen, Vucht Joh. de Waal, Tilburg J. de Bont, Nieuwkuik J. Horvers, Tilburg Gebrs Simons, Tilburg Kermis. De kermispret heeft hier haar gewoon verloop gehad en zooals altijd zijn de Zondagen en Vrijdag het drukste. Het prachtige weer heeft wel medegewerkt om het kermisbezoek te bevorderen. De verschillende vermakelijkheden in ons vorig nummer aangekondigd, moch ten zich alle, vooral met de diukke dagen, in een goed bezoek verheugen Het concert, Donderdag door »De Kleine Kapel,* muzikanten van het 6e Reg. Int. gegeven, is slecht bezocht geweest, wat zeer jammer is, daar het programma op onberispelijke wijze werd uitgevoerd en een concert van strijk- muziek hier zelden of nooit wordt ge geven. De grootste vermakelijkheid schijnt voor velen het dansen te zijn. Zondag was het zeer druk en overal gezellig. Ondarks den grooten toeloop van vreemdelingen is er als naar gewoonte geen enkele wanklank gehoord. NIEUWKUIJK. Dat de fruithandel veel bedrijvigheid teweeg brengt moge o.in. daar- uit blijken dat in de afgeloopen maand niet minder dan 50 telegrammen behandeld werdeD, terwijl dit in andere maanden dik wijls nog geen 10 bedraagt. VLIJMEN. Tot penningmeester van het waterschap „De Bossche sloot„ is 1.1' Zater dag benoemd de heer M. Mommersteeg alhier. De Burgemeester van Vlijmen raaakl bekend, dat bet inschrijvingsregister van de "Nationale Militie voor de lichting 1911 met de daaruit opgemaakte alphabetische naam- lijkst gedurende 8 dagen van den 18 tot en met den 25 Juli a.s. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. VRIJH.-CAPPEL 20 Juli. Gedurende de maand Juni werd op bet Hulppostkantoor in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd eene som van f 1562,45. De Heer Maaskant hoofd der Chris telijke School te Loonschendijk had Zater dag j. 1 te Oosterhout het ougeluk bij het afstappen zijner fiets te vallen, waardoor hij een zijner beenen brak. Door een dokter aldaar werd de vereischte geneeskundige hulp verleend, waarna hij per rijtuig naar huis vervoerd werd. Loting. De loting voor de Nat. Militie, lichting 1911, heeft voor onze gemeente plaats te Kaatsheuvel op Vrijdag 19 Aug. a.s. des morgens te ÏO1/* uur. CAPELLE 20 Juli. Bij het 1. 1. week gehouden overgang»- en toelatingsexamen voor de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch zijn uit onze gemeente geslaagd Vooi de 5e klasse C. Th. de Jong. Voor de 4e klasse G. A. Verheiden. Voor de 2e klasse D. P. van Dongen. Voor de le klasse J. A. De Bas. Laatstgenoemde genoot zijne opleiding van den Weled. Heer W. G. Treffers, Hoofd der School in „de Kom.' Hoewel de hooioogst nog niet geheel afgeloopen, begint de handel reeds. Ver. scheidene partijtjes worden voor f12 it f 14 rechtstreeks naar de persen gereden. De 12-jarige Hugo van der Meulei eerling van de school in de Heistraat, i; heden geslaagd bij het toelatingsexamen voo de le klasse der Hoogere Burgerschool t» Tilburg. WASPIK 19 Juli. Zondag 1. 1. speeld „Velocitas' van 's Bosch eene vriendschap pelijke match tegen „Nooit Gedacht' alhie op het terrein van laatstgenoemde vereenigiug Staud 43 in 't voordeel vau Velocitas „N. G.' zal a. s. Zondag deelnemen an de seriewedstrijden te 's Bosch, uitgeschre ven door de voetbalclub „De Sprinkhanen aldaar. Zondagavond 1.1, reed een onbekend fietser in Waspik-Boven de kleine Johann v. d. W. omver. Het meisje bezeerde zie deerlijk aan den voet, zoodat ze de eersl dagen niet kan loopen. De fietser ging t van door. Maandag 1. 1. hield de H. E. Hei Deken van Raamsdonksveer zijne eerste v sitatie iu deze parochie. Z. H. Eerw. de« een onderzoek uaar de kennis der kindere die dit jaar hunne eerste H. Communie g daan hebben. Verder kon ieder, die zuil verlangde, Z H. E. spreken. Een buitenkansje had de heer D. 't V. Terwijl hij bezig was zijn geit tuiereu, stootte hij met den ijzeren pin iets hards. Bij onderzoek bleek er in d- grond een in goeden staat zijnde cement» regenput te zitten met nog enkele mete huizen. Bij den aanleg van 't Kauaal alhi heeft op dit terrein eene directiekeet gestas waarvan dus waarschijnlijk genoemde p afkomstig is. De heer in 't V, had terrein eerst kortelings gekocht. Het lijk van deu Waspikschen schi persjongen St. v. D. is in de Lek gevoud en te Vreeswijk begraven. Hoewel het e zeer zware gang was voor den bedroefd vader, heeft deze de begrafenis toch n bijgewoond. De loting der Nationale Militie dit jaar voor Waspik plaats hebben op Aug. a. 8. des voormiddags ll1/» uur» raadhuize van Raamsdonk. Het paard van de Wed. van Riel Waspik-Boven sloeg gisteren op hol. het huis van den heer N. Smits gekou reed er de wagen met zoo'n vaart tegen dat de gevel werd beschadigd en een de stijl versplinterd. Een voor het huisstaai fiets werd onbruikbaar gemaakt. Ofschr verscheidene boeren op den wagen zat kon het woesle dier Blechts met de grool moeite tot bedaren gebracht worden. RA A MS DON K( DO RP) 19 Juli. Zondagmiddag werd alhier het feest H. Kindsheid gevierd. Er was veel w gemaakt van de costumes enz., zoodat kleintjes er keurig uitzagen. Het was mooie optocht en alles liep in de beste o af. Jammer, dat dc harmonie, die het f< moest opluisteren, niet wat beter hare pliebtingeu heeft nagekomen. Hopen dat dit een volgende keer beter is. - Gisterenmorgen heeft de bliksem hier bij verscheidene inwoners de electria lampjes vernield. Bij den heer P. Lankhu zen kliefde hij een boom en de tfclef maakte hij onbruikbaar. Onze vroegere dorpgenoot, de 1 F. J. Foudraine, is bij beschikking van minister van Waterstaat benoemd tot buite gewoon opzichter hij het maken van voo zieningen langs de Bergache Maas. DUSSEN. 18 Juli 1910. Zaterdagavond had in het hotel Heef alhier, de aanbesteding plaats van het o derhoud van den Zuid Hollandschen Po bestaande in metsel- en timmerwerk. Er waren elf iuschrijvingsbiljetten ing komen. De laagste inschrijvers waren metsel— en timmerwerk gecombineerc heereu A. Pellekaan en Gebr. van der Plu voor den binnenpolder f 960. den buite polder f 195, aan wie het werk is geg Als eene zeldzaamheid kan wo gemeld dat bij den landbouwer P. D. appelboom aan de eene zijde in bloei s terwijl hij aan de andere zijde reeds volwassenen appelen draagt. OISTERWIJK. Zondagavond trad

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5