jVummer 58. Zondag 24 Juli 1910. 33c Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. MiUGiT PALJAS landbouw" Gemeenteraadsvefgadering. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. SUNLIGHT Uitgever: Nog moderner dan in ons Sociaal Laboratorium. FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLIKKEN OM LIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk^ De Echo van het Zuiden, IVaalwijksclie en Langstraatsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franio per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtrntikn 1—7 regels f 0.'60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal /egels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. R V Van bevriende zijde verzoekt men ons naar aanleiding onzer artikels over sociaal aboratorium, 't volgende artikel op te ïemen, wat wij gaarne ter lezing aan- )evelen aan de betrokken personen. Ia het hier volgende geven we n. 1. veer een voor het oude Europa volko- nen nieuw idee, dat geklonken heeft ia en vergadering van Duitsche Schoen- 'abrikanten, dus te midden van vertegen- voordigers derzelfde industrie, welke ook voor onze streek het hoofdmiddel an bestaan is. En ofschoon genoemde organisatie niet mponeerd door haar quantiteit zij (telt slechts 400 leden zoo vormt zij Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF 'êefóettltoii'.v aait Dett J^mveftilutëaivD. 02.) Zij hield aan de étiquette, gelijk aan een eloofspnnt en de minste overtreding der «ellevendheidsregelen kwam haar als eene ettery voor. Niemand kende de schoone manieren beter in zij en zij zon gemakkelijk al de regels vaa wellevendheid van buiten hebben kunnen opzeggen. Zij overlastte bare leerlinge, duidde baar ot iu de minste bijzonderheden aan alles wat «tamelijk was en alles wat het niet was; hoe Rien moest gaan, staan, zitten, opstaan, buigen, ten, drinken, de lieden behandelen, enz. Elk oogenblik stelde zij eene miBgreep van ladeleine vast en riep dan, de armen ten Mnel heffend Ach 1 lieve, wat hebt ge gemeene manie- ten!... Vergeet gy dan wie ge zijt? Foei tanEene de Montbazon moet or niet zoo ederig uitzien... Eene de Montbazon mag «6 niet spreken... Wat de oude dame vooral tegen de borst ■uitte, waren de gedurige zorgen waarmede l&deleine de kleine Jeanne omringde. Niets is billijker zegde zij, dan dat ene moeder zich over de gezondheid van haar ;ind bekommere en hare opvoeding te bewake »aar gij zijt gedurig bij uw kind, gij zelve ient haar alle zorgen toe. Eene vrouw van 'wen stand heeft andere plichten te vervullen, moet zich meer met de wereld bezig houden a zekere bezigheden aan dienstmeiden over* iten... De jonge vrouw toonde zich hoel inBchik* toch de elite der vakgenooten in Duitsch- land. Immers, de productieve kracht dezer fabrikanten beloopt jaarlijks honderden van millioenen. Welnu, in dit veelbeteekenend milieu hield dezer dagen een zekere heer Eichbaum, schoenfabri kant uit Mainz, een rede waarvan de hoofdinhoud en hoofdstrekking op het volgende neerkomen. »Ik verlang volledi ge stopzetting onzer bedrijven gedurende den tijd, dat het binnenloopen van be stellingen en opdrachten voor de meeste fabrieken, zoowel groote als kleine, on der het normale* ligt. Die verlies aan brengende tijd, waarin in hoofdzaak voor het magazijn gewerkt wordt, moet wor den beperkt (ik ben niet optimist genoeg om te zeggen, geheel afgeschaft). Het inkorten van den arbeidstijd, dat door dezen ongezonden toestand noodwend'g is, en soms maanden lang duurt, moet ondervangen worden. Het meerendeel der Amerikaansche schoenfabrieken sluit van 't begin van Juni tot 5 of 6 Juli, zonder dat eenige rekening gehouden wordt, of de arbeiders gedurende dezen tijd leven kunnen of niet. Nu bezitten wij niet dat robuste ge weten der Yankees en we zijn onze sociale plichten beter bewust. Er moeten middelen en wegen gevonden worden, om den arbeider ook in den tijd van het stil liggen van het bedrijf zijn bestaan te verzekeren, en deze zijn te vinden in in het hand in hand gaan met de ar- beidersorganisatie's. Ik erken het hier openlijk, dat juist voor het gedijen van onze industrie op sociaal-economisch gebied het samenwerken met de arbei- dersorganisatie's zeer nuttig en heilvol is en dat ik het persoonlijk allerminst voor verkeerd houd, dat de thans nog niet georganiseerde arbeiders (voor zoo ver onze industrie betreft, zijn er dat 10000 van de 40000) door oorzaken, welke verband houden met de produc- liequaestie, gedwongen worden tot toe treding der bestaande organisatie's. Moge ook onze vereeniging op gelijke wijze in kracht toenemen De oplossing van boven aangevoerde quaestie moge uto pistisch lijken, zij is alleszins waard be sproken en overdacht te worden.* Ziedaar, woordelijk de voornaamste passage van deze veel beteekenende rede weergegeven. kelijk voor al de lessen der edele weduwe, uitgenomen in dit punt. Terwijl de gewezen groot-baljuw zich onle dig hield met zijne zaken en al de ministerioB bestormde sleet mevrouw de Vermandois het grootste gedeelte van haren tijd bij de klein dochter van den hertog of vergezelde haar wanneer zij uitging. Zij regelde de dagen der jonge vrouw, golyk eene gouvernante het zou gedaan hebben, leidde haar op wandeling, soms zelfs naar den schouw burg, waar de aanwezigen de gelegenheid had den de schoonheid der zoogezegde gravin Ap- piani te bewonderen. Welnu? vroeg haar dikwijls de hertog, zijt gij tevreden over uwe leerling# Mij dunkt dat zij goed vooruitgaat. Ho heel langzaam, antwoordde de we duwe, het zal veel moeite kosten om er eene ware gravin van te maken. Ik heb schoon haar de les te spellen, gedurig aan hare geboorte te herinneren, haar al de voordeelen van haren nieuwen stand te doen uitschijnen en alle goede manieren voor te houden, zij behoudt, ondanks al mijne pogingen, zoo iets gemeens dat men er moeilijk zal uitkrijgen. Spreekt zij nooit over haren man of haar zoontje? Zij spreekt er nooit over, maar ik vrees dat zij gedurig aan hen denkt. Waarom vreest gij zulks? Hare droefgeestigheid, haar gedurig stil zwygen doen mij zulks veronderstellen. Zij spreekt mij haast nooit een woord toezij vertrouwt my niets van haar lief of leed en doet slechts den mond open, als zij gedwongen is mij beleefdheidshalve te antwoordden. Zij onderwerpt zich wel aan myne voorschriften, maar enkel nit plicht en niet uit genegenheid. Men voelt heel wel dat haar geest gedurig met wat anders bekommerd is en dat hare inbeolding achter de koets van den goochelaar dwaalt... Zulke denkbeelden moet gij trachten te verdry ven. Alle middelen moeten wij aanwen den om haar te verstrooien en te vermaken 1 Met genoegen stel ik vast dat hare manieren reeds veel verbeterd zijn; dat is aan u te danken, mevrouw, en ben ik verheugd voor zoo n kiesche taak eene goede helpster, zooals u, te hebben Men ziet, de heer Eichbaum is geen idealistische droomer, doch een nuchtere rekenmeester, die de ervaringen des tijds in dienst der industrie wil stellen. Ar- beidgeversvereenigi.ng en arbeidsorgani- satie's zullen gemeenzaam de industrie bevorderen. De eerste wil de overpro ductie uit de wereld schaffen, omdat deze de prijzen druktde arbeiders hebben datzelfde belang, wijl de lage prijzen de loonen laag houdt en ten slotte de arbeidsgelegenheid geheel doet op houden. Er moeten wij zeggen het den heer Eichbaum volkomen na middelen en wegen gevonden worden, die aan dezen noodtoestand een einde maken, doch hiervan kon dan alleen gebruik worden gemaakt, als aan beide zijden krachtige organisatie's staan, welke gemeenschappelijk de belangen der in dustrie hehartigen en aan de veelhoof digheid der productielezers paal en perk stellen. Doch en dit zal den lezers nog het meest belang inboezemen hoe werd de rede van den heer Eichbaum door de vergadering opgenomen De vergadering beslootonder warme waardeering van de in ter re santé rede tot de verdere behandeling der agenda over te gaan, daar deze nieuwe idee nog niet rijp was voor de practijk- »Een mager resultaat,» zal men zeggen. >Pardon, waarde lezer, een mooi resul taat!» Bedenk maar eens een oogenblik, welk een storm van verontwaardiging het uitspreken van een dergelijk idee voor 20 jaar zou hebben verwekt De spreker ware dan beslist gebrandmerkt als socialist, ja als anarchist. En thans I Kalm hoort men deze uiteenzettingen aan men neemt ze nog wel niet in practisch beraad, dochze doet haar uitwerking, en is beslist een stap in de richting tot het oplossen van het werke loosheids en overproductie pro bleem. In elk geval verschaft deze met zooveel warmte en toch weer met zooveel nuchterheid uitgesproken »groote sociale idee een lichtblik in ons zoo gecompili- ceerd sociale leven, die ons de zekerheid geeft, dat wij steeds voorwaarts gaan op sociaal-economisch gebied. Immers hier was geen geleerd sociaal-politieker aan 't woord hier klonk niet de gal mende stem van een doorslaanden ontmoet. Gij vleit mij, heer hertog, protesteerde mevrouw de Vermandois met schynhare zedig heid. Geenzins. Zijt gij niet eene der zeldzame personen die met de heele waarheid van mijne kleindochter bekend zijn en zijt gij bijgevolg niet beter gechikt, dan wie ook, om by haar de rol te vervullen welke gij wel hebt willen aanvaarden De edele weduwe was zeer tevreden over den prijs welken men aan bare tnsschenkomst hechtte en haar hoogmoed was er hoogst door gestreeld, maar niettemin overdreef zij den uitslag niet. Hare helderziendheid en hare ondervinding deden haar wel begrijpen wat de onderdanigheid der jonge vrouw beteekende en waaraan ze moest toegeschreven worden en wanneer zij desa&ngaande met haren broeder sprak, drukte zij heel vlak haro mecning uit. Die kleine, zoo zegde zij, heeft te lang het volksleven geleid om aan bet onze gewoon te kunnen worden het is eene echte wilde die zich onderwerpt omdat de omstandigheden er haar toe verplichten, maar die zich in den grond weinig om beschaving bekommert Ah God hoede ons voor dergelijke familieleden die men zoo opeens weervindt tot onneer van heel een geslacht!... En ge moest gezien hebben met welke min achting zij haren leelij ken mond wrong wanneer zij aldus over hare leerlinge sprak. De hertog, integendeel, liet zich door den schijn misleiden. Hij was verheugd Madeleine zoo dikwijls te zien uitgaan en deel te nemen nan de feesten welke hij inrichttehij er zelfs van, haar weldra naar het hof te geleiden. In afwachting had had hij haar reeds aan verscheidene familieleden, die te Parijs woon den, voorgesteld, onder andere, aan den kom mandeur de Puffiers en aan den ondergraaf d'Arpignol, twee mannen die even als de graaf de Castel-Blangy, er op roemden in zake van vrouwen en schoonheid waren kenners te wezen. Beiden bekeken de jonge vrouw met aandacht en na hare schoonheid bewonderd en hoog te hebben geroemd, verklaarden zij dat graaf Appiani een man van goeden smaak moest socialist, neen, hier sprak een nuchtere werkgever, een man, die midden in de practijk staat en dus weten kan, wat goed en noodig en nuttig is, vooral, daar hij toonde een beetje verder te kunnen kijken dan de doorsnee-mensch, kortom, hier werd een veelbelovende wis sel op misschien een naaste toekomst af gegeven, een toekomst, die ons wat meer sociale rechtvaardigheid en meerdere samenwerking zal brengen tusschen arbeidgevers en arbeidnemers, welke niet tegenover maar naast elkaar dienen te staan, om gezamenlijk, hoewel ieder geschaard in zijn eigen leger, de belangen der industrie te behartigen Moge onze nijvere streek steeds dat aanlokkelijk beeld vortoonen, dan zullen er ook hier middelen en wegen gevonden worden, om bovengenoemden nood toestand te doen beeindigen, wellicht ook door een oplossing gelijkende op die door den heer Eichbaum aangegeven. Hoe is de toestpnd van het land na boonen en erwten. Door peulgewas versta ik de vlinderbloe mige landbouwgewassen, zooals erwten, boo- Dcn, (paardenboonen, stamboonen) lupinen, wikken en de verschillende klavers, zooals roode en witte klaver, bastaard inkarnaat- klaver, enz. Vooreerst merken wij op, dat de asch van al deze planten betrekkelijk zeer veel kali bevat. Iu 1000 kg. granen vindt men gemiddeld 5 kg. kali terwijl men in 1000 kg, booneD, erwten, lupinen, wikken, klaverzaden gemiddeld 11 a 12 kg. kali vindt. De peulgewassen ontnemen dus zelfs gedu rende bun groei een belangrijke hoeveelheid kali aan den bodem. Doch het is niet daarop dat ik uwe aandcht wou vestigen, ilet is genoegzaam bekend, dat alle vlin derbloemige gewassen door den. invloed van kleine organismen een meer of minder groo te hoeveelheid stikstof uit de lucht ver zamelen en die ophoopen in zaden en sten gels en wortels. Wanneer de peulgewassen dienen tot bemesting worden zij onderge- ploegd en wordt alzoo een zekere hoeveel heid stikstof iu den grond gebracht. Het is bekend, hoe weeldrig de oogst kan groeien na een grondbemestiogsgewas. Doch ook, geweest zijn en eene gelnkkige kens had gedaan. De hertog zelf hoorde hier en daar van jonge bewonderaars nog andere komplimenten, waar over hij ook tevreden was en die hem aanzetten Madeleine zoo haast mogelijk met iemand v&d haren stand nit te huwen om aldus de vlek van het verleden voor goed uit te wisschen... Die bekommering had hem nochtans de he langen van baron de Courgemont niet uit het oog doen verliezen. Op zekeren morgen deed hij z'jnen gast verzoeken zonder uitstel bij hem te willen komen voor eene belangrijke mededeeliüg. Deze kwam aanstonds aangeloopen. In de voorkamer liep hij byna iemand omver die wachtte om binnen te worden geleid. Het was Blangy. «Nogmaals die indringer 1 dacht hij, ik zal hem dus altijd op mijnen weg ontmoeten? En luidop, alsof hy verwonderd geweest ware Wie daar is? heer hertog.' Heer groot-baljuw, antwoordde de andere eerbiedig hnigend. Terwijl zy elkander heel hoffelijk groetten, wierp de een op den andere eenen blik van achterdocht, gelijk twee honden die op het punt stonden tegelijk op één been te willen springen. Sedert eenigen tijd gebeurde het inderdaad zeer dikwijls dat zij elkander in dezelfde plaats ontmoetten, natuurlijk door dezelfde beweeg reden aangedreven elk hunner had voor zich alleen den invloed van M. de Montbazon willen ten nutte stellen kortom, zoo zij elkander niet haatten, zij waren toch van harte op elkander j&loersch. Gij betrapt mij jnist op het oogenblik dat ik het hof ging maken aan uwen machtigen neef, sprak Courgemont, die heel onverschillig trachtte te blijken ...Oh ik hen niet eerzuchtig gy weet het wel.... ik vraag slechtB eene kleine vergoeding.... En gij? Ik?.... niets anders Die samenspraak die van geene der beide kanten rechtzinnig was, werd op dit oogenblik onderbroken. De deur werd geopend om doorgang te laten aan eenen der geheimschrijvers des konings wanneer de vlinderbloemigen niet dienen tot groeubemesting, maar wanneer slechts haar stoppels worden ondergeploegd. komt er toch reeds een belangrijke hoeveelheid stik stof in den grond. Ieder weet, hoe gul de tarwe bv. kan groeien op de Iclavei stoppels. Het is dus duidelijk, dat de peulgewassen den bodem berooven van de kali en ver rijken met stikstof. Het gewas, dat op de peulvrucht volgt, de navrucht zal door den grooten voorraad stikstof zich zoo veel mo gelijk willen ontwikkelen, maar daarbij ook een zoo groot mogelijke hoeveelheid kali uit den grond tot zich trachten te nemen, hoe meer stikstof er immers voorradig is hoe meer behoefte er ook is aan kali. Wanneer er voor de navrucht nu niet genoeg kali meer in den bodem voorkomt, zal deze, niettegenstaande den rijkdom aan stikstof in weelderige ontwikkeling fe kort schieteD. En in het tegenovergestelde geval, als er du# nog genoegzaam kali is, zal er zooveel mogelijk van ontnomen worden. De opname, der peulgewassen iu de vruchtopvolging heeft dus om twee redenen een vermindering van het kaligehalte van den bodem tenge volge. De les, die we uit deze redeneering kunnen trekken, is de volgende. Om het peulgewas zelf zoo krachtig mogelijk te doen ontwikkelen is een kalibemesting zeer raadzaam. Om de navrucht der vlinder bloemigen in allen deele te doen gelukken is een kalibemesting een gebiedende eisch. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 22 Juli des morgens ten 11 uur. Voorzitter den Edelachtbare heer v. d. Geldt. Ongeveer 11.15 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig zijn de leden A de Kort. Luijben, v. d. Geldt, v. d. Wiel, v. d- Brand en van Oud- heusden terwijl er een vacature is ont staan door het overlijden van den heer Vugts. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Zooals de heeren weten is het secretariaat tijdens de ziekte van den secretaris door den ambtenaar ter welke door den hortog begeleid werd. Gelief, mijnheer, zegde deze, den koning mijnen innigsten dank aan te bieden, in af wachting dat ik hem hedenavond persoonlijk kome bedanken. En zijne twee beschermelingen bemerkend Komt binnen, vrienden, ik heb u eene goede tijding mede te deelen, M. de Montbazon nam twee brieven op zijne schrijftafel. Ziehier, zeide hij, papieren die mij door den secretaris des Konings overhandigd werden en u heide betreffen. Mijne benoeming riepen tegelijk de graaf Blangy en den baron de Courgemont en sprongen samen vooruit om het papier te Elkeen pakte den brief die hem werd toe gereikt en las. De hertog glimlachte en spiedde hunnen indrnk op hun gelaat af. Hij zag dat Bl&ngy scheeve gezichten trok, terwijl Courgemont heel vrij glimlachte.7 Wat heb ik gelezen? mompelde de graaf zeer ontevreden Substituut van den prokureur des Konings to Konen Buitengewoon kommissaris van bat de partement der Gironderiep de baron blozend van blijdschap Algemeen kommissaris, hij f hernam Blangy, en ik... 't Is onmogelijk, de koning heeft zich vergist.... De koning vergiBt zich nooit, bevestigde Courgemont en Zyne Majesteit zou n minister en mij slechts eenvoudig substituut benoemd hebben, dan zou ik nog zoggen dat hy on feilbaar is 1 Terwyl hij dit nitriep bezag de graaf nauw keurig het opschrift van den brief welken hij in de band hield. Eensklaps helderde zijn gelaat op. Maar.... riep hij, die brief is niet tot mij gericht Ehwat kan mij dat schelen, myn waarde! riep de baron op verwuanden toon Is de brief welken gij vasthoudt wel voor u! drong de greaf aan gelief dat eens na te zien. Of hij voor mij is? Verdaiveld en voor wien anders?.... (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1