Summer 58 Zondag 24 Juli 1910 '13e Jaargang fweede Blad r binnenland. BUITENLAND. Portugal. m, Engeland. Ingezonden Stukken. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Raamsdonksveer. M van - m Een wankelende troon. -Onder dit opschrift pabliceert de //Matin" oe(] resultaten van een onderzoek omtrent den litieken toestand in Portugal, door dit id ingesteld. Na de meening der verschillende leiders in de republikeinsche beweging te hebben bi, hergegeven, van Braga, Machado, d'Almeida, oao Chagas, Coeta, eDZ. geeft de corres- indent van het anti-katholiek blad ook ikele bijzonderheden over de ma^onnieke rganisatie. z/De geestdrift, schrijft bij, voor de repu- liek heeft de volksmannen er toe geleid ch in een geheime secte te vereenigen, aarvan de organisatie en de voornaamste oofden mij bekend zijn. Deze manueD n ebben nauwkeurige voorzorgen weten te men om te voorkomen dat zij eri bloc ii uiinen vervolgd worden. er. „De leden vormen groepen van vier, ge- rjj fiaamd „chocas." Elk der vier van iedere grot-p vormt een nieuwe „choQi," waarvan hij alleen de drie nituwe leden kent. Drie „chooas" vormen een „cabatie." „Een opperste raad leidt deze organisatie, lie in Portugal duizenden leden telt. De leden der vereeniging gaan zeer vertrouwe lijk met elkaar om en noemen elkaar „primo" wat beteekent „neef," maar tenzij zij tot de leiders belmoren, kennen zij op ziju hoogst drie of zes van hun politieke medestanders. „De vijf ministers, die elkander sedert ia„ den koningsmoord zijn opgevolgd, hebben de vereeniging bestreden, zij hebben de lugere leden kunnen doen arresteeren, die kan den rechter van instiuctie voor strafza ken werden overgeleverd. Zij hielden hen naanden lang gevangen, en beloofden huu straffeloosheid ingeval zij hun medeleden vilden verraden. „Maar dank zij de stevige organisatie van de vereeniging, konden zij nauwelijks een honderd leden gevangen nemen, die overigens streng weiden gestraft en. Zooal* bekend heeft de Engelsche jh- premier onlangs in zijn groote rede over de na vermeerdering der vloot verklaardt, dat de Duitsche regeering een overeenkomst over den vioolbouw had van de hand gewezen, daar de openbare meeniug in Duitschland zulk een overeenkomst met wenschte. In Duitschland zijn dadelijk stemmen opgegaan tegen zulk een beroep op de openbare meening, dat BethmauHollweg zou hebben gedaan. I Thans heeit de Daily Mail aan eeu groot aantal Duitsche bladen de vraag voorgelegd, of werkelijk de openbare meening, die toch door de bladen wordt vertegenwoordigd tegen een overeenkomst w&s de meeste redacties verklaren, dat de, openbare meeniDg in Duitschland een Duitscb-Engelsche overeen komst ter zake van den vlootbouw met vreugde zou begroeten, indien daar uit geen nadeel voor Duitschland zou voortspuiteu en de noodige waarborgen gegeven worden. Reeds bestaan er overeenkomsten tus- schen werkgeversbonden in Duitschland, B Zwitserland, Oostenrijk. Denemarken, Zweden om in geval van staking of uitsluiting elkaar le steunen, o.ra. door geen staktnde of uit gesloten werklieden in het eene land elders in dienst te stellen. Thans is eei dergelijke overeenkomst gesloten lusschen di Duitsche en Belgische werkgeversverenigingen. De groote Engelsche vloot-minoeuvres zijn met een grooten zeeslag bij de monding van de Servern geëindigd. De vijmdelijke, blauwe vloot had steunpunten in Schotland en in noord-Engeland, de eigen, roode vloot in Zuid-Engeland en de zuidelijke havens van Ierland. Flet éclaireurs-eskaier van ue roode vloot bracht Zondagmidcag het bericht, dat de vijand zich in gevechtsformatie in het zuiden vau de Iersche Zee bïvond. De roode vloot stoomde nu den vijand te gemoet, om de blauwe te overvallen. Dit gelukte meesterlijk. Tegen middernacht kreeg men voeling met den vijand en weldri ge lukte het de blauwe vloot te omsingïlen. Het blauwe éclaireurs-eskader en de to-pe- dobooten werden zonder veel moeite genonen, zoodat tegen het krieken van den motgen de blauwe vloot eensklaps de roode tegtn- over zich zag. Nu begon het gevecht lat van 3 tot 8 uur duurde. Toen moest de blauwe vloot de vlag strijken. Door Ie scheidsrechters werd uitgemaakt, dat le blauwe vloot 16 slagschepen, alle kruise-s en torpedobooten, benepens eentransportvloo met 10,000 man troepen, verloren hac. De overwinning kostte aan de roode vloo 13 slagschepen eu een aantal torpedojagers. Werkllcdenbond. De "Vergadering van den Centralen Raad van den Bond van R. K. Werkliede.nver- eenigingen in het Bisdom 's Bosch, 17 Juli jl. te 'a Hertogenbosch gehouden heeft op voorstel der afdeeling R. K. Werklieden- vereeniging te Helmond, adheasie betuigt aau onderstaande motie en besloten deze in de bladen te publiceeren. De R. K. Werkliedenvereniging te Hel mond in hare algemeene vergadering op Zondag 12 Juni 1910 kennis genomen hebbende van de lage verdachtmaking waar- aan de leiders der staking te Beek en Donk blootgesteld worden, vooral van deD kant vau couranten als „Helmondsch Nieuwsblad" en „Hoor en Wederhoor". overwegende dat deze staking, volkomen rechtvaardig en goed gemotiveerd is, betreurt de houding van bovengemelde couranten in deze zaak, vooral door plaatsing van stukken met de bedoeling om de sta kers af te leiden van de R. K. Organisatie, meer beslist die, welke geteekend zijn door „een R. K. Priester", brengt hulde aan de leiders van deze staking voor hunne beproefde onbaatzuch tigheid en medewerking met de adviezen van den Eerw. Geestelijken Adviseur. Aldus met algemeene stemmen aangeno men in bovenvermelde ledenvergadering voor den Bond van R. K. Werkliedenvereenigin- gen in het Bisdom 's Hertogenbosch. Het Bestuur der R. K. Werkliedenvereniging te Helmond, G. W. VERSTAPPEN, Voorzitter, J. W. C. HERBOLDT, Secretaris. Bezoekt de Sociale Week. Dat kan niet geuopg herhaald worden, dat moet de leuze ziju van al onze Plaat selijke Comite's en van al onze Propagan disten, gedurende de weken die nog aan 11 Augustus voorafgaan. „Bezoekt de Sociale Week moeten wij herhalen voor onze Onderwijzers, die tijdens de Sociale Week vacantie hebben. Want het is onmogelijk om een deel van ziju vacantie aangenamer, nuttiger en van meer beteekenis voor het volgende leven door te brengen aau door een bezoek aar. de Sociale Week. En wie komt sociale kennis meer te pas dan een onderwijzer? Hij is toch voor een niet gering deel de opvoeder van het komende geslacht, de op voeder van het Volk Uit den aard zijner betrekking komt hij veel in aanraking met het volk. Hij kent van zeer nabij de uooden en behoeften van het vo'k, tenminste hij kan die heel ge makkelijk kenneD, als hij slechts oog heeft voor den geestelijken en lichamelijken toe stand van het volkskind, hetwelk hij dage lijks voor zich ziet. Zijn door die dagelijksche aanschouwing niet vele Openbare Onderwijzers to: het Socialisme gebracht? Zijn zij niet geworden de beste propagandisten van de S.D.A.P. Ongetwijfeld heeft daar ook veel toe bij gedragen hun levens- en wereldbeschouwing, bet ongeloof waartoe niet weinigen ziju ver- valleD. De giftige Socialistiache Pers vord bij hen een welbereiden boden. Maar ook het waarnemen van het leven, zooals het zich afspiegelt in het volkskind deed het zijne. Zijn onze. Ouderwijzers dnar ongevoelig voor Het antwoord luidt beslist ontkennend. Hun arbeid, in hunne vrije ure besteed in allerlei functie's voor de Arbeidersbeweging. Sociale Cursus, Propagandaclubs (hetzij po litieke of sociale), Drank bestrijding enz., geven daar een antwoord op. Neen, ook onze Onderwijzers leven mee, met heel huu ziel met heel hun hart. En goed onderlegd kunnen zij in dit op zicht zooveel doen. Want „de Meester" heeft in dorp en stad nog altijd een grooten invloed. Daarom dan „Onderwijzers, bezoekt de Sociale Week Gij kant er een schat van kennis opdoen, die gij vruchtbaar kunt maken in de plants uwer inwoning. Gij die de hoofden en de harten vormt van het kleine volkje,^ij kunt ook de wegwijzers ziju op menig gebied van de grooten. Ed in den tijd waarin het volk zooveel behoefte heeft aan voorlichting, zoo'n krachtig verlangeu openbaart naar kennis, kunt gij vooral zooveel doen. Maar als gij dan wat wilt doen doe het dan goed. En als gij iets goed wilt doen, moet ge weten hoe gij het moet doen. Eu daartoe moet gij de 6ociale verhoudingen ook in hare onderdeelen kennen. Die ken nis kunt gij opdoen in boeken, zeker. Maar beter kunt gij ze leeren uil de practische toelichting die de sociale week U wel, hel boek U altijd niet geeft. De kennismaking met onze sociale wer kers uit alle deelen van het land, heeft ook zijne bekoring en zijn waarde. Ook dat versterkt en geeft vertrouwen. Daarom „Bezoekt de Sociale Week!" Benoemingen. De St. Ct. van 21 Juli bevat o.m. Bij Kon. Be9l. van 12 dezer is, met in gang van 1 September, met wijziging in zooverre van art. 2 van het Kon. besl. van 20 Mei 1859 no. 18, laatstelijk gewijzigd bij Kon. besl. van 27 November 1905 no. 61, bepaald, dat de directie der directe be lastingen, invoerrechten eu accijnzen te Mid delburg voortaan zal worden aangewezen onder de benaming Directie Breda en zijn, .met ingang van 1 Sept. 1910, benoemd tot directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Arnhem, J. D. A. Hollweg, directeur derzelfde middelen te Middelburg en tot directeur der belastingen, invoer rechten en accijnzen te Breda, J. C. E Sio- temaker, inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen te Amsterdam, met den persoonlijken titel van directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Eerste Kamer. In de Eerste Kamer hebben tluns zitting 18 advocaten 4 doctoren, nl. de heeren Lely, Wolijer, Vermeulen en Eransseu 3 burgemeesters, nl. van Driebergen, 's Bosch, Groningen 6 leden der rechterlijke macht, nl. de heeren Verheijen, Van Basten Batenburg, 'l Hooft, Vau der Maessen de Sombreff, Sickenga, Peliuck 6 militairen, nl. de heeren Van Lüben, Seis, Schimmelpenninck, Van Voorat tot Voorst, Van Wassenaer yan Rosande, Ha- velaar 1 koloniale specialiteit, nl. mr. Barge, oud gou/erneur van Curasao 6 oud-ministers, nl. de heeren Lely, Go din de Beaufort, De Marez Ovens, Havelaar, Staal, Röell 5 landbouwspecialite ten, nl. de heeren Breebaart. Dojes, Knol Welt, Michiels van Kessenicb, De Boer 6 industrieelen, nl. de heeren Hovy, De Jong, Laan, Merkelbach, Prinzen, Rayma- kers 2 notarissen, nl. de heeren HalTmans, Van Waterschoot van der Gracht, en 3 financieele specialiteiten, nl. de heeren Bloembergen, Van Nierop, Waller. Met bezoek van het Belgische Koningspaar. Naar de Tel. verneemt, is het plan, dat het Belgische koningspaar den 5e, 16e en 17den September a.s. zijn voorgenomen be zoek aan ons land zal brengeD. Den l5en September doen de hooge gasten hun intocht in Amsterdam en nemen hun intrek in het Koninklijk paleis op deu Dam. 's Avonds van deu 16en September vertrek ken zij weer naar 's Hage, waar zij den 17en blijven vertoeven. Goedkoope goede muziek. Thans wordt in den handel gebracht goed gedrukte, fraai uitgevoerde muziek voor piano en zang met piano, van de beste componiste, waarbij nog cadeau een fraaie met zijde en goud bewerkte muziekdrager, een sieraad voor salon en huiskamer. Men leze de aanbieding op j ag. 4 van dit blad van heden van Gebr. E. M. Cohen, te Amsterdam. Ziekteverzekering. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingeko men twee wetsontwerpen tot regeling der arbeiders-ziekteverzekering en wel le. een ontwerp, waarbij raden van arbeid werden opgericht in elk gebied waarin het Rijk bij bestuursmaatregel wordt verdeeld eu dat ten minste 25.000 inwoners telt, terwijl voor iedere groep arbeidsraden een verzekeringsraad wordt opgericht 2o. een ontwerp-ziektewet. De regeling omvat alleen verzekering te gen gevolgen van ziekte en niet tegen die van ouderdom of invaliditeit. De arbeidsraden zullen zijn de dragers der ziekteverzekering, die wegens het gerin gere risico dezer verzekering kan geschieden bij de kassen dier bedoelde orpanen. De den opgenoemd, o.a. dat de regeering twijfelt Prinses Von Wied mededeelende. Ook aan of er grond bestaat aan de arbeiders ver plichting op te leggen zich en hun gezin geneeskundige behandeling te verzekeren. Voorgesteld wordt de premie door werk gevers en arbeiders gezamenlijk ie doen be talen. Arbeiders in persoonlijken dienst, in bet algemeen dus ook de huiselijke dienstboden vallen niet onder de regeling. Uitgesloten worden de zg. losse arbeiders, nl. zij, die korter dan 4 dagen achtereen in dezelfde dienstbetrekking zijn, de losse arbeiders die onder de Ongevallenwet vallen, kunnen zich vrijwillig bij die ziekenkas verzekeren en zijn in dat geval bevoegd de helft der pre mie van hun werkgever terug te vorderen. Onder de verplichte verzekering vallen overigens alle arbeiders, das ook die werk zaam zijn in landbouwbedrijven. Bij de huisnijverheid worden alleen de arbeiders veriekerd, zij dn» die een arbeids contract hebben aangegaan. Op verzoek worden van verzekering vrij gesteld zij wier dagloon minder dan 40 ct. bedraagt, lijders aan sleependen ziekten die ongeschiktheid tot werken tengevolge heb ben en zij, d:e bij den aanvang der verze kering ongesehikl tot werken of zwanger zijn. Het ziekengeld bedraagt de helft van het gemiddelde der loonkla9?e waartoe de ver zekerde bij den aanvang der ongeschiktheid tot werken behoorde en wordt uitgekeerd over iederen dag dat de ongeschiktheid duurt, te beginnen met den vijlden dag na dien waarop zij aanving, gedurende ten hoogste 6 maanden. Het Rijk is tegenover de verzekerden, die recht hebbe.D op ziekengeld zonder eeDig voorbehoud voor de uitkeering aansprakelijk. De premiën worden vastgesteld door de raden van arbeid, behoudens go dkeuring van den verzekeringsraad, en worden ten minste eenmaal in de vijf jaren herzien. Voor de vaststelling der preiniëu mogen de verzekerden in groepen worden ingedeeld. De premiën worden vastgesteld in honderd sten van de gemiddelden der loonklassen volgens deze tabelklasse 1 een dagloon van minder dan fü.70, gemiddelde f 0 50 klasse 2 van f 0.70 tot en met t 0.99, ge middelde f 0.80 klasse 3 van f 1 tot en met f 1.39, gemiddelde f 1.20klasse 4 van f 1.40 tot en met f 1,89, gemiddelde f 1.60 klasse 5 vau f 1.90 tot en met f 2.49, ge middelde f 2.20 klasse 6 f 2.50 of meer, gemiddelde f 3. Ontwerp Arbeidswet Het Volk vernam van betrouwbvre zijde, dat miuister Talma het voornemen zou heb ben, ue bij het ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet voorgestelde bepaling, volgens welke een jeugdig persoon en eene vrouw in fabrieken en werkplaatsen niet langer arbpid mogen verrichten dan 10 uur per dag es des Ziterdags na 4 uur in de fa brieken en werkplaatsen geen arbeid meer m^gen verrichten, bij nota van wijziging in dien zin te veranderen, dat bf in plaats van de 10 uren 10ys uur zal worden gesteld, bf het verbod om 's Zaterdags ua 4 uur arbeid te verrichten weer komt te vervallen. De burgemeester ran Schiedam. Bij Kou. Besl. is aan dr. M. A. Brants, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1910, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Schiedam. H. M. de Koningin ie reeds een bericht van rouwbeklag gezonden, zoo zegt de Voorzitter. Schryven van de inspectie 's Bosch der Posterijen en Telegraphie houdende mede deeling van ontvangst der ^missive van de Kamer van 4 Mei, aangaande den abnormalen vorm van het nieuwe dagtoekenstempel voor het postkantoor alhier. Schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aangaande zendingen bestemd Servië met model—verklaringen. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht waarin zij de meening der Kamer vx-aagt aangaande het al of niet wenschelijke van het bestaan der diverse Spoorweg—Maatschappijen, met vragenlijst. Na eenige bespreking wordt het Bestuur opgedragen een ontwerp antwoord saam te stellen. Schrijven van H. M. de Koningin houdende dankbetuiging voor het adres van rouwbeklag door de Kamer nan H. M. gezonden bij bet overlyden van H. K. H. Prinses Von Wied. Schrijven van de inspectie 'b Bosch der Posterijen en Telegraphie waarin mededeeling geschiedt van de invoering der verbeterde dagteekeningstempels voor het post en tele graafkantoor alhier terwijl afdrukken diei Btempels zijn bijgevoegd. Schrijven van het gemeentebestuur alhier houdende mededeeling dat door haar aan het door de Kamer aan den Minister vau Water staat gezonden adres ter verkrijging van het electrisch openen en sluiten der rolbrug tusschen Geertruidenberg en Raamsdouksveer, adhaesie is verleend. 3. Verandering stationsnaam «Geertruiden berg*. Betreffende deze zaak is een schrijven ingekomen van de My. tot Expl. van Staats spoorwegen. Daar de beantwoording van dit schrijven niet kon uitgesteld worden is door het Bestuur daarvoor zorg gedrageu. Het aan de Mij. gezonden antwoord wordt voorgelezen en goedgekeurd. 4. Electrische bediening van de rolbrug tusschen Geertruidenberg en Raamsdonksveer. Een adres dienaangaande is aan den Minister van Waterstaat gezonden, terwijl aan de gemeentebesturen van Geertruidenberg en hier om adhaesie is verzocht. 5. In verband met het feit dat binnenkort sterke actie zal begonnen worden tot een overbrugging van de Maas nabij het z. g. Keizersveer acht de Vooizitter het niet alleen wen8chelijk doch ook noodzakelijk dat aan alle handeldrijvenden hier ter plaatse eene circu laire of vragenlijst zal gezonden worden waarin zij hunne meening aangaande deze zaak te kennen kunnen geven, aangezien zeer waarschijnlijk van do betrokken gemeenten belangrijke financieele offers gevergd zullen worden. Tevens zal voor hen, die bnnne meening liever mondeling geven op een nader te bepalen tijd de Kamer daartoe gelegenheid bieden. De door het bestuur ontworpen circulaire eu vragenlijst worden besproken en vastgesteld. Hierop wordt de vergadering gesloten. (Buiteu verantwoordrlijkheid der Redactie.) taak der raden is uitsluitend uitvoering, maar overigens is hun de grootst mogelijke zelfstandigheid gewaarborgd. De verzekeringsraden zullen op de ar beidsraden een toezicht oefenen als Ged. Staten doen op gemeentebesturen. Allen, die onder de wet vallen, zullen voor de uitkeering van ziekengeld verze kerd zijn bij de kas, welke door den be trokken arbeidsraad wordt beheerd. De werkelijke verzekering omvat niet de geneeskundige behandeling, waarvoor ver schillende grondeu in de toelichtingen wor- Vergadbring der Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Raamsdonksveer op Vrijdag 15 Juli 1910 namiddags 8 uur. Voorzitter W. F. Simonie. 1. Installatie van het nieuw gekozen lid den Heer deBruijn vacature de heer J. Zijlmans. Nu onderzoek der geloofsbrieven wordt den heer de Bruijn geinstalleerd. 2. Ingekomeu stokken. Verslagen der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen, Tiel, Nijmegen, Meppel, Veendam, Wildervank, Roosendaal en Nispen, Hoogezand en Sappermeer, Utrecht, Bergeuopzoom, Maastricht, Tilburg, Nijkerk, Alkmaar, Venlo, Helmond. Leiden, Hoogeveeu, Zwolle, Winschoten, Sneek, Waalwijk, Sittard, Schiedam, Assen, Vlaardingen en Leeuwarden. Van het Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid laatste afleveringen van het Bulletin International der Douanes. Van het Ministerie van Finantiën statie tieken van uiten doorvoer. Jaarverslag der Staatsmijnen in Limburg. Van de Tariefvereeniging een overdruk van „Het rijkeen welvarende* Nederland? Wordt besloten deze stukken in het archief te deponeereD. Kennisgeving van het overlyden van den heer A. Begeer, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht. De Voorzitter deelt mede dat door het Bestuur bereidB een adres van rouwbeklag is inge zonden. Schrijven van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel, namens H. M. de Ko ningin het overlijden van U. K. Hoogheid Geachte Redacteur Mag ik UEd. beleefd verzoeken tot opneming van het onderstaande, hopende het daarbij te kunnen laten. Tot mijn spijt voel ik mij gedrongen enkele opmerkingen aan Uw antwoord van jl. Woensdag vast te knoopen. UEd. schrijft: >dën heer K., die naar 't ons voorkomtzeer op lofspraak schijnt gesteld te zijn. Mag ik U beleefd vragen, waaruit put Gij die wetenschap of liever dat ver moeden Is eerzucht, naar uw opvatting, de strekking van mijn schrijven geweest En daarom die verkeerde neiging een regel verder gestreeld Neen, M. H. de Red., geen zucht naar lofspraak, maar een gevoel voor recht en billijkheid deed mij de hand schoen opnemen, niet speciaal voor onze Harmonie maar voor alle stilzwijgend achtergestelde vereenigingen, daar de uitmuntendheid der andere toch niet ieder zoo in 't oog springend was. Aan ieder de keuze tusschen uwe en mijne opvatting. Ik wil hier slechts aan toevoegen, dat, als ik alleen als toehoorder en niet als deelnemer het festival had bijgewoond, ik even goed voor mijn gevoelen zou zijn uitgekomen. Intusschen geeft »de Echo» nu een herziene lijst, van door hem bepluimde vereenigingen. In onze onnoozelheld hadden we al gedacht, dat bijv. de pluim, die W. op den hoed gestoken werd, ook zijn Har monie betrof. Maar het spijt me wel voor haar en hare sympathieke bestuursleden, zij mag alleen den hoed der Liedertafel Volksvlijt en Volksvermaak» tooien. Omgekeerd worden nu van N. en V. alleen de Harmonie vermeld en zijn de Zang vereenigingen uitgeschakeld. Nieuwe teleurstelling wellicht. De eerste lijst was dus wel wat onverzorgd om niet te spreken van ondoordacht. Om misverstand te voorkomen, stel ik er prijs op te verklaren, dat ik niet

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5