jNummer 58. Zondag 24 Juli 1910. 33° *Taarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. Firma Mandos-Vinken Opiuiming van Zomeiaitikelen NÏÏÜWS"ïïlFijïïSDBlT ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Uitgever: Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkutentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegrven. worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract» n gesloten. Reclames 16 cent per regel. Waalwijk 23 Juli 1910. Examen. De heer Frans Spijkerman alhier legde met gunstig gevolg het eindexamen H. B S. (5-jarige cursus) af. Geslaagde en familie onze felicitaties. Pot en groepstal op onze Tentoonstelling. In de Statenzitting van Donderdag kwam aan de orde de aanvrage van het Comité der Landbouwtentoonstelling te Waalwijk, tot aanleg van een pot- of groepstal. De Commissie van Rapporteurs stelt voor de subsidie toe te staan tegen de volgende voorwaarden a. dat de stallen buiten het tentoon stellingsterrein zullen opgebouwd worden of althans los van de tentoonstelling zullen te bereiken zijn b. dat hoogstens een entree van 10 ets. per persoon zal mogen geheven worden c. dat dagelijks door den Rijksland- bouwleeraar en door den Zuivelconsulent aanschouwelijk onderwijs worde verstrekt om de landbouwers de voordeelen van groepstallen aan te toonen en d- onder verplichting van het doen van rekening en verantwoording aan Gedeputeerde Staten van alle deswege gedane ontvangsten en uitgaven. De heer Spitzen deelt mede, dat de Statenleden een circulaire hebben ont vangen, waarin het Comité te Waalwijk mededeelt, wegens de eigenaardige lig ging van het terrein niet aan de voor waarden a en b te kunnen voldoen. Spr. zou het zeer bejammeren, indien deze nuttige plannen zouden moeten vervallen, omdat aan de voorwaarden niet zou kunnen worden voldaan. Spr stelt daarom voor, in het belang dezer goede zaak, te laten vervallen de voor waarden a en b. De heer Jan Oomen zegt bekend te zijn op het gebied van landbouwtentoon stellingen hij is eens voorzitter geweest en eens lid van het comité. Hij zegt, dat men de tentooOstellingen veel te zwart aanzietde gegeven subsidies hebben wel hun weg gevonden luid gelach). Als er geen landbouwwerktuigen waren ten toongesteld, zouden de boeren er thans niet zooveel in praktisch gebruik hebben. Spr. heeft tegen het te donkere afschil deren der landbouwtentoonstellingen dit willen zeggen. De heer Van de Westelaken stelt voor dat er geen hoogere entréegelden mo gen worden geheven, dan 25 ets. De Comm. v. Rapp. volhardt bij het handhaven van de voorwaarden a en b, omdat alleen op deze voorwaarden de afdeelingen voor het verleenen van het subsidie gevonden zijn. De heer Timmermans sluit zich aan bij den heer Spitzen, eveneens de heer Zeegers, die een krachtig pleidooi houdt voor de bevordering der volksgezondheid. De heer Rombouts zegt, dat men in zijn afdeeling ter wille der hygiëne vóór het subsidie was. Maar als de voorwaar den niet kunnen worden uitgevoerd, gaat spr. met het voorstel van den heer Spit zen mee. Jhr mr. Smits van Oyen vindt de subsidie-aanvrage van f 500,voor de tentoonstelling niet bijzonder sympathiek, omdat zulk een tentoonstelling is een kermis. Daarom hebben de Staten een eind gemaakt aan de subsidies. Toen is de aanvrage gekomen voor het bouwen van een pot- of groepstal. Maar onze landbouwleeraars hebben de groepstallen reeds aanbevolen ze zijn gebouwd en door sommigen weer afgebroken. Het bouwen van een groepstal acht spr. dus onr.oodig. Maar hij voelt er iets voor, als de stallen buiten de tentoonstelling blijven. Nu echter weer wordt aange vraagd het bouwen der stallen binnen de tentoonstelling^ blijkt, dat het subsidie enkel noodig is ooi een aantrekkings kracht voor de tentoonstelling te hebben. [Protesteerend gebrom) Spr. blijft pleiten voor het bouwen der stallen buiten de tentoonstelling. Er kan van het onderwijs over de stal-inrichting niets komen, als er voor 't overgroot deel menschen komen om pleizier te maken (in die stallen? Verslagg.) Spr. meent, dat die f 500,worden gevraagd voor het potje der tentoonstelling, en vraagt, hoe geconstateerd kan worden, dat die f 500,zijn besteed aan het onderwijs van de landbouwers. Als a en eraf gaan, zijn die f 500,naar spr.'s meeoing weggegooid geld en daarom is spr. tegen het amendement Spitzen. De heer Zeegers zegt, dat Waalwijk door zijn omstreken prachtig ligt voor een landbouwtentoonstelling. Spr. ver dedigt het voorstel van het tentoonstel lingscomité de menschen, die in de groepstallen belang stellen, gaan ernaar toe, De heer Smits van Oyen draaft door. Misschien hebben andere tentoonstellin gen gezondigd, doch daarmee behoeft Waalwijk niet gestraft te worden. De heer Spitzen wenscht te verklaren hoe die f 500,zullen worden verant woord. Heel eenvoudig. Voor die f500, worden stallen gebouwd, en de kosten daarvan worden op een nota geschreven en ingediend. De heer Van de Westelaken verdedigt het amendement Spitzen. De heer mr. Smits (Oosterhout) leest in de bladen, dat men in Pittsburg de koeien laat baden en haar de tanden poetst (gelach). Overigens is spr. wel vóór groepstallen, mits er mestvaalten bij komen Intusschen wil spr. weten, hoe het geld zal worden verantwoord hij is niet tevreden gesteld door den heer Spitzen. De heer Oomen heeft wel gezegd, dat die f 500,hun weg wel vinden, maar spr. wil weten, waar ze blijven. De voorzitter legt nader uit, dat de verantwoording eenvoudig is. De stal kost f 700,daartegenover staat f 500,— subsidie, daarmee uit. Dat is de heele verantwoording. Het amendement Spitzen komt in stemming en wordt verworpen met 33/22 stemmen. Het voorstel der commissie van Rap porteurs wordt aangenomen met 52 tegen 3 stemmen Benoeming;. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot Secretaris in de Alg. Keuringscommissie voor de Paardenfok kerij Jhr. W. C. S v. d. Brandeler. Examen. Op Maandag a.s zal in het >Casino» te 'sHertogenbosch het schriftelijk examen worden afgenomen van hen die reeds slaagde voor het mondeling examen ter verkrijging van het diploma voor cand. gem. Secretaris. Gezondheidscommissie Als leden der gezondheidscommissie te 's Hertogenbosch zijn herbenoemd de leden J. E. Dieden en Mr. F. van Lanschot en der gezondheidscommissie te Waalwijk het lid H. Domen te Dongen. Rijwielpaden. De hoofdingeniuer van den Prov Waterstaat gat het volgende lijstje van de rijwielpaden, die reeds zijn aangelegd in aanleg zijn of dit jaar zullen worden aanbesteed van Tilburg over Loonopzand en Sprang naar Besoijen. van Eindhoven naar en door Gestel, van Gilze over Alphen en Baarle-^ Nassau tot de Belgische grens, van Zevenbergen naar Klundert. van 's Hertogenbosch naar Groot Deuteren. van Asten naar sluis 11 over de Zuid- Willemsvaart. van Geldrop naar Mierlo in de kom van Geldrop en Mierlo. van Werkendam naar Almkerk. van Hoogerheide naar Putte, van 's Hertogenbosch door Vught naar Boxtel. van Deurne naar Station Nunen Tongelre. van Reussel over Hooge- en Lage Mierde naar Hilvarenbeek. van Waalre tot de grens van Aalst, van Besoijen tot de halte Besoijensche Steeg- van Waalwijk in de richting naar Sprang, van Zundert naar Achtmaal, van Gilze naar Rijen, van Etten naar Leur. van de Steenbergsche Straat te Bergen op Zoom tot de Zoom. Gouden jubiié Op 23 Juli zal het 50 jaren geleden zijn, dat bij de firma H. Eras Zonen te Tilburg, de machinerieën in haargroote wollen-stoffenfabrieken voor het eerst door stoom in beweging werden gebracht Dit feit werd heden door het gansche personeel, bestaande uit ongeveer 400 personen, op grootsche wijze herdacht. Ilolleverancier yan II. M. de Koningin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. aan zeer verminderde prijzen. DRUNEN- Maandag vierde de beide Congregatiën het Aloysiusfeest Des mor gens vereenigde zich de leden in de Kerk waar door den H. E H Directeur de Mis werd opgedragen. Onder de H. Mis algemeene H. Communie Ook dit jaar zongen de Congreganisten de Hol- landsche Mis van A. P. Hamers. Na den middag vierden de meisjes in hunne zalen het Zilveren Priesterfeest van hun beminden Directeur op plech tige en tevens aangename wijze. De jongens hadden 's avonds een flink program van muziek zang en voordrach ten. Onder de uitgevoerde nummers muntte vooral uit ïHollandsch Glorie*. Zang en begeleiding waren fijn. Ook lAelpler's Afscheid* van Kosbeek, cor netsolo met begeleiding van Harmonium was onberispelijk. De heeren bikkers, IJpelaar en Marisael, kwamen met een paar luimige voordrachten op de planken. De deze week gehouden verpach ting van hooilanden in de zeeg eigen dommen van de gemeente hebben op gebracht de som van f1297. NIEUWKUIJK. Door Ged. Staten der provincie zijn de kohieren van den hoof- delijken omslag en der hondenbelasting resp. goedgekeurd ten bedrage van f786,76 en f66.50. Bij de Dinsdag j. 1. gehouden gras verpachting voor de gemeente bracht dit gewas als gevolg van den grooten overvloed f 200 minder op dan het vo rige jaar De haver, gewassen op eerst dit jaar door de gemeente ontgonnen grond, bracht f 272 op. Op de Zaterdag 16 Juli gehouden vergadering van stemgerechtigde Inge landen van het Waterschap >De Bossche Sloot* te 's Hertogenbosch is met 138 van de 143 stemmen gekozen tot secre taris va.n dat Waterschap de heer F. v- Helvoirt ambtenaar ter secretarie te Vught. HERPT, 21 Juli. Nog voor korte da gen vertoonde de aardappelziekte zich alleen in 't loof en dan nog zeer gering In een paar dagen is de ziekte zoo ver bazend toegenomen, dat op sommige akkers reeds meer dan de helft der vrucht is verrot. De prijs der aardappe len is stijgende. Op de hier gehouden paardenmons- tering werd geen enkel exemplaar ver kocht. Voor een bruine menie van M. de Wilt werd tevergeefs f578 geboden. DOEVEREN, 21 Juli. Bij den land bouwer G B. alhier is onder de varkens de gevreesde besmettelijke vlekziekte geconstateerd. VLIJMEN, 22 Juli. Vrijdag jl. ten 2 are had onze gemeente het voorrecht reeds voor den tweeden maal in dit jaar Zijne Excellentie den Heer Commissaris der Ko ningin te ontvangen. Betrof het vorige be zoek het gewone vierjaarlijksche, thans was dit uitiluitend om de verbeteriug en de beweiding van de landerijen in den Polder te komen bezichtigen. Voorwaar een hooge onderscheiding voor Burgemeester en Wet houders, welk college gedurende de laatste twee jaren de handen aan het werk heeft geslagen om het uitgestrekte grondbezit onzer gemeente voor ondergang te vrijwaren, Zijne Excellentie werd aan de hut langs den Provincialen weg verwelkomd door den Burgemeester en de Wethouders, waarna vervolgens eene wandeling werd gemaakt door de gemeenteweide naar den Meerbeu- vel en de Wielkampen, het terrein waar zoo velen duizenden guldens waarde klei onder zandheuvels eu in poelen reeds jaren renteloos verborgen zitten. Door den bekwamen gemeenteopzichtei, den Heer Van de Wiel werd een en ander uitgelegd, gronden geboord, enz. enz. Zijne Ex. betuigde groote belangstelling en inge nomenheid in het zoo grootsche werk en was overtuigd, dat eene dergelijke onderne ming niet auders dan tot heil der gemeente kan strekken. Na ongeveer 1 uur op het terrein vertoefd te hebben, stapte de hooge bezoeker met den Burgemeester eu de Wet houders in de aanwezige rijtuigen en werd door het dorp naar den provincialen weg gereden. Z.Ex. nam daar even in oogeu- schouw de bewerking van een strook grond van de provincie langs den provincialen weg. De provinciale opzichter, de höer Wijuauds uit HensdeD, verwelkomde Z Ex. ter plaatse. Na eenig vertoeven werd afscheid genomen van d n Burgemeester eu de Wethouders, waarua de hooge bezoeker ten 4 uur ouze gemeente verliet. Met het groote voorrecht dat het Dag. Bestuur dezer gemeente is te beurt gevallen door eene dergelijke appreciatie van hoogere autoriteiten, feliciteeren wij hen van harte en wij spreken gaarne den weusch uit, dat het in en buiten den gemeenteraad in de toekomst steeds den noodigen steun mogen ondervinden in haar ondernemingen, die toch niet anders dan tot welzijn van alle inge zetenen kunnen strekken. VRIJH. CAPPEL. Door den Hr. In specteur der Infanterie is bepaald, dat de Hr. P. A. Stam het voorbereidend militair onderricht kan volgen óf te Til burg, öf te Oosterhout. Het geringe aantal deelnemers ook in andere gemeen ten is oorzaak, dat gemeld onderricht niet in een omliggende gemeente wordt gegeven. De uitslag der telling betreffende het grondgebruik en den veestapel is als volgt Land in gebruik 294,50 H. A. Aantal paarden 38 stuks. runderen 245 schapen 41 bokken en geiten 50 varkens 77 kippen (hieronder me- debegrepen kuikens) 1134 Het bijna 2-jarige meisje van A. O. alhier hetwelk zich de vorigen week door het vallen in de kokende pap hevig brandde, is j 1. Donderdagavond aan de bekomen brandwonden, na een smartelijk lijden overleden. WASPIK. In den tuin van den WelEd. Heer B. Kamp alhier is eene zware boom zoo door den bliksem getrolten dat tak ken en splinters ver in 't rond vlogen. Met den hooibouw was het aan vankelijk sukkelen, maar de vorige week is er heel wat droog gemaakt en opge reden. Door het langdurig regenachtig weder heeft de kwaliteit zeer geleden en zijn de werkzaamheden erg achterlijk gebleven. De handel in het pas gewonnen hooi is begrijpelijker wijze nog gering. Aan vankelijk besteedt men f 12 a f 14 per 500 K. G. en voor het overjarige hooi f 16 a f 17* De eerste rogge op den zandgrond is hier ingehaald. Sommige akkers bie den echter een treurigen aanblik Door de aanhoudende regens zijn de halmen plat tegen den grond geslagen, terwijl het onkruid er welig overheen is gegroeid Voor vele landbouwers is de roggeoogst dan ook zeer gering. RAAMSDONKSVEER. Ongeluk met doodelijken afloop. Terwijl men hedenmid dag op de ijzeren scheepstimmerweif der P"irma P. en A. Ruijtenberg alhier bezig was een ijzeren plaat op te hijschen en deze bijna de verlangde hoogte had bereikt, brak plotseling door onbekende oorzaak de ketting, waardoor de plaat naar beneden viel en den werkman J. Nuijten zoodanig aan het hoofd trof, dat hij bewusteloos bleef liggen. De ijlings ontboden dokter de Heer Quirijns, kon slechts de dood constateeren. Per rader- brancard is de ongelukkige naar zijn woning vervoerd. DUSSEN, 22 Juli 1910. Op Vrijdag 29 Juli a. s. zal de processie Dussen-- Brielle haar jaarlijksche bedevaart naar Brielle doen. Dinsdagavond zal door twee P2erw. Paters Capucijnen een driedaagsche oefe- ning geopend worden, tot voorbereiding van dezen pelgrimstocht. De loting der Nationale Militie voor de lichting 1911 zal dit jaar voor deze gemeente plaats hebben op 25 Aug. a. s des voormiddags te 9Vs uur ten ge meentehuize van Almkerk. DONGEN, 22 Juli 1910 Woensdag, 20 ]uli is in 't Café van C. v. Boesscho- ten wederom een liedertafel opgericht onder denzelfden naam als eenmaal haar beroemde voorgangster gedragen heeft n.l. >Wlihelmina«. 't Voorloopig bestuur isPresiden Ant. Verhoeven Cz. Secre taris A. v. Son, Penningmeester A. Verhoeven. Wij hopen en wenschen dat de nieuw opgerichte vereening nu reeds 15 leden tellend, voortdurend mag toe nemen in kracht en aantal, opdat Don gen een vereeniging meer mag tellen waarop het groot kan gaan. IIEUSDEN, 23 Juli 1910. Afscheid. Bij 't begin der vacantie aan de Rijks normaallessen alhier, was het oogenblik gekomen, dat de Heer van Woerkom, sinds 31 jaar aan genoemde inrichting als onderwijzer verbonden, haar met pensioen ging verlaten. De Directeur sprak bij die gelegenheid een rede uit, waarin hij de verdienste van den ver trekkende onderwijzer huldigde, waar op deze, zichtbaar onder den indruk van het oogenblik van scheiden de hulde grootendeels afwees en overbracht op zijn leerlingen. Voorts memoreerde hij een en ander uit zijn loopbaan aan de Normaalschool en uitte zijn beste wen schen voor personeel en leerlingen. Als toen nam ieder persoonlijk afscheid cn bleken eerst recht de achting en sym pathie, die men dezen onderwijzer toe droeg. Begin dezer week was men op verschillende plaatsen op de licht gronden begonnen met het zichten der rogge en gerst De weersgesteldheid belemmert den oogst zeer. Kordaat. Cyrus Andrews, één der rijk ste petroleumbronbezitters van Pittsburg, in den Amerikaanschen staat Pensylva- nie, had een afkeer van dokters en in het bijzonder van chirurgen. Nog nooit van zijn leven had hij zich aan de be handeling van een esculaap toevertrouwd en hij wilde dat ook niet doen, toen hij dezer dagen hevige pijn aan een zijner voeten kreeg Echter werd de pijn zoo erg, dat hij ten slotte toch een dokter raadpleegde. Deze trok een bedenkelijk Wulvykseht en Langstraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9