- hummer 59. Donderdag 28 Juli 19lO. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. INLICHT Gemeenteiaadsvefgadering. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat git TWEE bladen. SUNLIGHT FEU ILL ETON Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f U. 5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UlTGEVER: WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtisntikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. OOGENBLIKKEN OM DIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. BESOIJEN. vergadering van den op Maandag 25 Juli ge- des Openbare meenteraad avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Ver- wlel. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn de ledsn Broeders, Klerkx, v. d. Heijden, Brok, Groenen en Verwiel; afwezig het lid Both. De notulen der vorige vergadering u oi den voorgelezen en onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. 1 Ingekomen stukken, a. Proces-verbaal van kasopneming Door B- en W is dato 25 Juni bij den gemeente-ontvanger proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het on derzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dlenovereenko- mend bedrag, f 339.277s, 1° kas aanwezig was. b- Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring vaststelling kohier hoofd omslag op een bedrag van f 2004.04. c. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat door IT M. de Koningin eene buitengewone subsidie van f 800 is verleend als tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs. d. Idem houdende goedkeuring af- cn overschrijving. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming voordracht van zetters. Voorgedragen worden voor de vaca- rure Both, als le candidaat Both en als 2e candidaat J. Groenen. Voor de vaca ture v. d. Heijden, als le candidaat J- v d. Heijden en als 2e candidaat H- v. d. Meijs. 3. Vaststelling gem. rekening 1910. Na voorlezing der verschillende posten wordt derekening vastgesteld in ontvangs ten op f 11197.65, in uitgaaf op f 10666,36 zoodat de rekening sluit met een voor- deelig saldo van f 526.29. Groenen. Mijnheer de Voorzitter, zou het geen aanbeveling verdienen om ook in de zomer de lantaarns aan te steken, 't Is nu dikwijls treurig, zoo donker het is. Voorzitter. Wij hebben daar ook al eens over gesproken, maar zooals u weet hebben wij zuinig moeten zijn. Nu de financiën echter wat beter zijn. zullen wij de lantaarns wat meer laten branden Groenen. Ik zou ze nu flink laten branden en niet op de kalender af laten gaan of ze aangestoken moeten worden of niet. 't Gebeurt heel dikwijls dat de lantaarns niet branden als in de almanak staat dat 't lichte maan is, doch 's avonds is 't dan hels donker buiten Voorzitter. Ik zal last geven dat ze de lantaarns wat meer moeten aansteken. Groenen. Ik zou ze altijd maar laten aansteken, ook al is het lichte maan, anders hangt men altijd van den lan taarnopsteker af. Voorzitter. Met lichte maan, althans eenige dagen voor volle maan, zou ik het niet doen, dat zou jammer zijn, want men heeft dan zeer dikwijls heele mooie avonden. Groenen. Dan hangt men altijd van de lantaarnopstekers af. Voorzitter. Ik zal de dagen dan aan geven. Voor volle maan zou ik ze ech ter niet laten branden, De kas kan zooveel ook niet dragen- Groenen, 't Maakt voor een vreem deling anders een treurigen indruk die helsche duisternis. Voorzitter. Ja wij zullen ze wat meer laten branden. De prijs van 't gas is ook verlaagd. Groenen. Een reden te meer om ze dan altijd te laten branden. Voorzitter Zooveel mogelijk zullen wij ze laten branden. Broeders, 't Zou mij inziens geen goede indruk maken als je met helder weer de lantaarns laat branden terwijl de menschen zoo zwaar worden belast. Klerks. Als je maar niet aan de wil lekeur van de lantaarnopstekers afhangt. Groenen. Uit gemakzucht zullen ze al eens zeggen 't is helder weer, terwijl 't toch noodzakelijk is dat de lantaarns branden. Voorzitter. Uit gemakzucht handelen die menschen niet. Ze hebben alleen in 't voordeel van de gemeente gewerkt. Ik zal niet zeggen, als je van binnen naar buiten gaat valt het je eerder op dat 't duister is als wanneer je altijd buiten zijt, zooals die menschen. Klerks. Als je van Waalwijk komt is het verschil dikwijls maar te groot. Ik zou vanaf nu de lantaarns al laten aansteken. Tot Besoijensche kermis wachten duurt te lang. Voorzitter. Gewoonlijk laten wij ze al eerder aansteken 8 of 15 Augustus branden ze in de laatste jaren al. Wordt besloten de lantaarns meer te laten branden, uitgenomen de dagen voor volle maan- Hierna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag- KAATSHEUVEL Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 26 Juli 1910 des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter de Ed.Achtb. heer van Besouw. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J^rfDeuttouw aait Den Jêuwfftilw^auD Ongeveer kwart voor 10 uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig de heeren Teulings, van Dortmond, van Beurden, de Bresser, Elias, van den Heuvel, Lombarts, van Kuijk, Roesten bei g en Verster afwezig de heeren Hes- selmans, Rijken en Daleu. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Aanbieding gemeenterekening over het jaar 1909. Voorzitter. De rekening sluit met een nadeelig slot van f 411.82. De reden hiervan is, dat wij f 1000 minder hebben ontvangen van de tiend en f 1000 voor het onderwijs dat het Rijk ons dit jaar niet heeft uitgekeerd. 2. Benoeming commissie voor onder zoek der gemeenterekening 1909 en begrooting 1911. Na stemming en herstemming worden benoemd de heeren De Bresser, van den Heuvel en van Dortmond. 3 Schrijden Huis ter Heide. Voorzitter. Van den rentmeester van het Huis ter Heide is een schrijven in gekomen naar aanleiding van de vraag die wij namens den raad hebben gedaan. De rentmeester schrijft dat er blijkbaar een vergissing in 't spel moet zijn, want hij kan niet aannemen, dat de gemeente voor zoo'n stukje doodloopende weg f 150 kan vragen. Hij is van meening dat het de roeping van een gemeente is om de verbetering van woeste gronden in de hand te werken, als hij het zelf niet ter hand neemt. En hier gaat men maal meer de waarde vragen. Adressant wil niet aannemen dat de gemeente wil profiteeren van de werk zaamheden van het Huis ter Heide. Voorzitter. Burg. en Wethouders hebben niet verder kunnen afhandelen, wijl de raad die prijs had vastgesteld. Van den Heuvel. Ik heb hooren zeg gen dat een zekere Klomp daar nog recht van uitweg heeft. Is dit het geval, dan zal het moeilijk gaan. t Geval is mij door J. van Lier verteld en ik moet zeggen dat, als ik op de kaart kijk, mij 't niet duidelijk voorkomt. Voorzitter. Het Dag. Bestuur heeft 't destijds in de Moer laten afkondigen en toen is er geen enkel bezwaar in- gekomen. Na nog eenige discussie wordt besloten het perceel weg ten verkoop aan te bieden voor f 50. 4. Procesverbaal Van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dienover- eenkomend bedrag in kas aanwezig was. Hierna gaat de raad over in geheime vergadering ter behandeling van reclames tegen den Hoofd- Omslag. Ongeveer half twaalf wordt de verga dering heropend. Voorzitter. Zooals de heeren zieo is mijnheer van Mlerlo wederom zoo be reidwillig geweest om in ons midden te verschijnen teneinde ons de plannen, als de leden zulks verlangen, nader uit een te zetten. De verschillende requesten en rappor ten die de Vauqueline heeft ingezonden en die den leden in druk zijn toegezonden zal ik maar niet meer voorlezen, want dat zou veel te veel tijd in beslag nemen alleen de requesten van Vauqueline inge komen 11 Juni en 7 Juli worden voor gelezen. In het eene schrijven wordt gevraagd de besprekingen aangaande de gasfa briek in 't openbaar te houden en niet meer in het geheim, opdat de ingeze tenen kunnen te weten komen hoe de zaken staan en in het tweede schrijven wordt aan het adres van den heer van Mierlo een verwijt gericht als partijdig te hebben Ingelicht en beveelt zij het rap port van de Electrische Centrale van Naaldwijk ter lezing aan. Daarin wordt aangetoond dat electriclteit beter en voordeeliger is dan steenkolengas. Voorzitter. De heeren hebben dat rapport van Naaldwijk ook kunnen lezen, 't Spijt mij dat de requesten van den heer Daleu minder aangenaam van stijl zijn, te scherp van toon. Zoo hij daarin de heeren van Mierlo en Vonk aanvalt is verre van netjes. Om iemand uit te maken voor een blikslager is alles be halve net. Een ieder is natuurlijk vrij, zelfs verplicht, om voor zijn gevoelen uit te komen, maar men behoort een ander, die een andere meening is toe gedaan, in zijn eer en fatsoen te laten. Het Dag. Bestuur stelt er dan ook prijs op hier te verklaren dat zij destijds zeer 103) De gewezen groot-baljuw zette heel statig zijnen bril op en las luidop gelijk een scholier die spelt:- ,Aan mijnheer den graaf de Castel Blan... de Castel Blan...» Castel Blangy, volledigde z'jn zegepra lende tegenstrever, 't Is doodeenvoudig. Gij liadt mijnen brief en ik den uwe Is het mogelijk Btamelde Conrgi-mont l.eel bedremmeld. Gij waart ook te haastig, vriendje... Zoo dat ik Blechts een eenvoudig substi tuut zal zijn? He wat kan mij dat schelen, mijn waarde vermits ik kommissaris-generaal ben! Dat is valschdat is belachelykDe Koning heeft zich vergist Mijnheer de Courgemont, de Koning vergist zich nooiten Zijne Majesteit zon u minister en my slechts eenvoudig substituut benoemd hebben, dan zon het nog onze plicht zij te zeggen dat hij onfeilbaar is... Loop naar den duivel met uwe zinspelin gen l... De hertog had duchtig met de misgreep gelachen, maar toen hij zag dat het spel verkeerd ging uitdraaien, kwam hij er tusBchen. Wel 1 Welmijnheeren, sprak hy, ik denk toch niet dat ge van zin zyt malkander de keel af te snyden of zelfs niet dat gij u ernstig zoudt storen voor een misverstand dat ik aan stonds zon opgeklaard hebbeD, haddet gij mij laten spreken. Ik stel met genoegen vast dat mijn neef over zijne benoeming tevreden is... Dat het hem goed bekome I maar ik, ik... wilde de baron onderbreken. Wat u betreft, mijne waarde vriend, ver volgde M. de Montbazon, gij moet niet denken dat gij misdeeld zijt. De plaats van substituut des Konings te ltoaen, die volkomen met uwe verdiensten overeenstemt, werd u door den Koning geschonken om u niet te ver van Parijs te verwijderen is om gedüM te geven de restitutie uwer goederen af te wachten. Zijne Majesteit heelt mij desaangaande eene uit drukkelijke belofte gedaan. Als het zoo is, riep de gewezen grootbaljnw, leve de koning dan! En aan u mijn innigsten dank mijn waarde beschermer. Alsook de mijne, waarde neef, zei Blangy. En nu, zei de hertog, dat de heer commiBBaris-generaal en de heer substituut zich verzoenen. De twee edellieden drnkten malkander de hand.,. Van 's anderdaags 's morgens af verliet M. de Courgemont met zijne zuster het hotel van M. de Montbazon om zich naar de plaats zijner bediening te begeven. Dit vertrek verloste Madeleine van de heersch- zuchtige voogdij der oude weduwemaar andere beproevingen stonden haar te wachten... VII. Laat ons nu tot Paljas weerkeer en. Wij hebben hem te Angoulême, na de vlucht zijner vrouw, op het einde der maand September verlaten. De lezer herinnert zich nog hoe wanhopig hij thuis kwam en niemand meer weervond Toen het eerste oogenblik van ontroering voorbij was, liep hij in allerhaast naar vrouw Béjin om te trachten eenige inlichtingen over Madeleine in te winnen. De nitventster was juist bezig met liollac te spreken. Zij beraamden samen welke middelen zij zou den gebruiken om de opsporingen te verijdelen, welke Belphégor zeker zou inspannen om de voortvluchtige te achterhalen. Toen hij Paljas hoorde naderen, Bprong de ridder een zij kamertje in. Van daar zou hij heel de samenspraak kunnen aflaisteren' zonder zelfs gezien te worden en dan ook zijne maatregelen nemen. Welnu 1 moeder Trien, zoo begon de goochelaar, gij weet welk ongeluk mij is over komen De schijnheilige durfde hare oogon tot hem niet opheffen en steeds den vloer bekijkend, schudde zij het hoofd. Hij liet zich door die valsche streeken beet nemen en vervolgde Vertel mij dan toch hoe dat gebeurd is... Gij bad het haar moeten beletten gy hadt mij beloofd aan Madeleine goeden raad te geven. Eilaas ik heb gedaan al wat mogelyk waszuchtte vrouw Bejin. Het is mijne schuld niet, zoo de zaken eene verkeerde wending genomen hebben. Is het misschien de mijne? snauwde baar Paljas toe. Dat zeg ik ook niet, myn beste beer Belphégormaar, ziet ge. een mensch moet zich op alles voorbereiden. Wat voorgevallen is, verwondert mij niet. Van het oogenblik dat Madeleine hare familie had weergevonden was het zeker dat zij er vroeg of laat zou naartoe terog gekierd zijn. Zij had gezworen mij niet te verlaten... Ohhet is ook niet met de vreugde in 't hart dat de arme vrouw vertrokken is Zy was zoo bedroefd »Zeg hnn wel, zoo vroeg ze mij al weenend, zeg hun wel dat ons afscheid van korten duur zal wezen, dat ik hen altijd bemin en dat zy mij mooten vergiftenis schenken..." Haar vergiffenis schenken Wanneer zij mij zoo opeens verlaat, ondanks hare be lof e wanneer zij haar zoontje verlaat en mij mijne dochter ontsteelt 1 Maar het is juist om wille der kleine Jeanne dat zij besloten heeft te vertrekken... Der kleine Jeanne! Wat beduidt? Het kind is ziek, erg ziek. Uw zwer versleven past niet aan hare zwakke lichaams- gesteltenis, en gij hebt do middelen niet om haar naar behooren te verzorgen. I)an heelt Madeleine gedaan wat elke andere goede moeder in hare plaats zon gedaan hebbenzij heeft de voorstellen van die ryke familie aanvaard, doch enkel ora het leven van haar kindje te redden. Weihoe mijn kleintje is in levensgevaar I riep Paljas, by wien de vaderliefde een oogen blik boven alfe andere gevoelens uitkwam. Mijn God 1 mijn God 1 alle ongelukken vallen mij dus te gelijk op hot hoofd 1 Ah vrouw Trien, dat is te veel dat is te veel 1... Ik moet u nochtans wel de waarheid zeggen, vermitB gij zelf het mij vraagt, ant woordde de onde. En ik die dacht dat de kleine slechts een beetje onpasselijk was en zelfs dezen morgen vaststelde dat zij veel beter was.... Hoe kan men toch zoo verblind zyn. Zoo zy eenB verre van mij ging sterven, zonder dat ik haar nog zou mogen omhelzen.. M Ach I wees toch zoo wanhopig niet, M. Belphégor, er moest gezorgd worden voor de genezing der kleine Jeanne en dat is nu ge daan. Zijt ge zeke: Eido dokter heelt het toch verzekerd. Zij zal leven, heeft hij gezegd, op voorwaarde dat er haar niets ontbreke, dat zij verzorgd worde gelijk alleen rijke ouders het zonden knnnen doen. Paljas werd achterdochtig en schouwde vrouw Béjin heel wantrouwig aan. Na een korte poos barotte by nit Neen! moeder Trien, neen. hetgeen j roe daar vertelt is niet mogelykDit zyn allemaal praatjes om Madeleine te veront schuldigen en mij te bedaren. Weihoe i ons kind zou stervend geweest zijn en ik zon znlks niet bemerkt hebben En hare moeder zou het mij niet gezegd hebben! En waarom?.,.. Zij was bang u vruchteloos te veront— My verontrusten Toe dan 1 Zij is wel niet bang geweest mij het hart te verbrijzelen met my te verlateD. Het is immers niet uit eigen beweging maar de doktor die haar tot dit besluit heeft En het bezoek van Ridder de Rollac is er zeker voor niets in, hè. Zoudt ge dat ook durven beweren Ik verzeker en bevestig u dat uwe vronw geenszinB haar vertrek vooruit beraamd had. Zy was zeer bezorgd voor de gezondheid van het kind, maar zij dacht zelve niet dat het kind zóó ziek waB. Ik herhaal u dat zij slechts op aandringen van den dokter heeft toegegeven. En dit alles heeft plaats gehad buiten mijn weten, zonder dat ik by het bezoek van den dokter aanwezig was. Men heeft zelfs op mij niet gewacht, om mijne meening daarover te vragen. Integendeel, men heeft my naar den overkant der stad gezonden om my te verwijderen... Ach, zie moeder, dat is wel hetgeen gij daar gedaan hebt zal u geen ge. luk bijbrengen. (Jy zijt mis, myn goede mynheer Hel— phéger, antwoordde vronw Béjin, heel fleem- aebtig ik heb nooit anders dan goeden raad gegeven. Maar Madeleine kende uwe meening en zij vreesde dat gij nogmaals het aanbod harer familie zoudt van de hand wijzen, wanneer hare moederplicht haar gebood aan te nemen... De goochelaar grinnikte Ja! riep hy, ik zou mijne dochter aan mijne zelfzuchtige stijfhoofdigheid opgeofferd hebben Ik ben een ontaarde vader... Een wangedrocht L. Denk toch eens na een vader die weigert zich van zijne kinderen te scheiden Welnu, Madeleine had juist geraden, ik zou zeker geweigerd hebben... heb ik de hulp van anderen noodig om myne kinderen groot te brengen? Zon ik myne kleine Jeann niet zoo goed als zij verzorgd en genezen hebben i Haar verzorgen, weelde en lekkernijen geven, dat kon ik ook En geld? onderbrak de nitventster. Geld? Ik zon geld gewonnen hebben. Dubbel zon ik hebben gewerkt en de kleine Jacques, die reeds heel knap is zou my ge holpen hebben... het overige liet ik aan God overZie, spreek rechtuit... ge zegt my de waarheid niet. Ah ik bad wel reden haar te wantrouwen sedert zy het gabeim h»r.er geboorte kent, waB Madeleine dezelfde niet meer xy was altyd bekommerd, onze armoede deed haar lijden, zy bloosde over onzen stand... (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, IVaalwpselie en Langstraatsche Courant

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1