pium mer 60. Zondag 31 Juli 1910 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. HilSCfT leenteiaad van WAALWIJK, PALJAS ANTOON T I E L E N, lit nummer bestaat uit TWEE bladen. SUNLIGHT Uitoevkk: FEUILLETON j WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLIKKEN OM Uil te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want e zuiverste zeep doet het werk. li Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Courant, Advkrtkntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal /egels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 12-14 Ipenbare vergadering van den raad gemeente Waalwijk op Donderdag Juli 1910, des namiddags 6s/.i uur. AN DE ORDE Ingekomen stukken waaronder aan- g van het comité der Landbouwten- stelling, om eene verhoogde garan- )m. (ter visie). Benoeming van een onderwijzer aan openbare school, vacature J- Gerris foordracht en stukken ter visie). Wijziging van het reglement van Vaststelling van het primitief kohier den H- O. dienstjaar 1910. oorzitter de edelachtbare heer Bur- eester. b „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF )euttouw aait Den JêmvefijLBauD* vrouw droomde van niets anders meer van ka8teelen, koetsen, paleizen schoone uren 1... Zij was ongeduldig om van le- vijze te veranderen I Zij sliep niet meer, it niet meer 1 Hebt gij zelf niet bemerkt roevig, hoe vervelend zij er altijd uitzag gij niet gezien hoe zij meesmuilde als wij soep aten. Onze keuken was niet goed Bg meer. Parblea De dochter van eenen ies 1 de kleindochter van eenen hertog tad nochtans voor hai^r alles gedaan wat slijk wasik bad naar de pap in den gegeven en gevraagd of ze mij wilde ten? „Neen, 'Lel, had ze geantwoord, zullen wij van elkander scheiden, ik ltijd, altijd'by u blijven". Schijnheiligheid entaalDie vervloekte ridder is zich nog komen vertoonenzij was gereed en is gevölgdr'.. Want zij zijn samen vertrokken wzar V Het hoeft hem niet veel moeite Bt om haar te overhalen... En om die it te verbloemen en ze heerlijk te doen oen, heeft men de fabel uitgevonden van zieke kindMen heeft den echtgenoot n misleiden 1 Maar dat praatje houdt en stand, ik ben zoo dom niet om derge- pillen te slikken. Dat is goed voor "enAhAh 1 Ah 1 ik zal haar wel vinden en haar toonen dat ik mij zoo kkelijk niet laat foppen. Die 't laatste lacht 't best goochelaar kon niet meer. Zijne stem te in de keel. Hij beefde van kop tot en was afschuwelijk om aan te zien. Afwezigde heeren J. Timmermans Wz J. van Riel en J. A. Houben. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezen, die ongewijzigd worden vastgesteld. De Voorzitter trekt nummer 5, zoodat de stemming bij den heer van Schijndel begint. Ingekomen stukken, a Een schrijven van de heeren Tim mermans Wz. en van Riel dat zij ver hinderd zijn de vergadering bij te wonen Aangenomen voor kennisgeving, b. Een schrijven van 't Comité der Prov. Landbouwtentoonstellingalhier, dat het in dato 28 Dec. 1910 eene subsidie vroeg van f 1500, dat door den raad eene garantie werd verleend van f 1000. Hoe wel het comité zeer erkentelijk is voor dezen steun, mag het zich niet ontvein zen, dat het zich ^enigermate teleurge steld gevoeld. De kosten worden steeds grooter omdat alles wordt in 't werk gesteld om de tentqonstellingzoo grootsch en belangrijk mogelijk te doen z:jn, vooral nu Z. K. H. Prins Hendrik het bescherm heerschap heeft willen aanvaarden, en de inleggelden veel minder opbrengen dan begrootwas Hoewel het comité overtuigd is dat bij gunstig weder alles zal slagen, mag het zich bij de groote inspanning, die het zich reeds moet getroosten toch bij eventueel ongunstig weder, niet alle risico's op den hals halen. Aangezien nu het groote belang voor onze gemeente vooral wat het vreemdelingenverkeer be treft genoegzaam bekend mag worden geacht, durft het comité verzoeken het bedoeld raadsbesluit in te trekken en eene garantie-som te verleenen van f 1500. De Voorzitter. B. en W. stellen voor eene garantie-som toe te staan van f 1500 of zooveel minder als zal blijken noodig te zijn. Van Schijndel. Wordt de rekening overgelegd. Timmermans-Verschure In 't voorge stelde wordt gezegd, in een eventueel tekort, dus ligt daarin opgesloten, dat de rekening moet worden overgelegd waaruit dat tekort aan den raad blijkt. Voorzitter. Daarom juist had ik'tzoo ingekleed. Zonder stemming aangenomen. Vrouw Béjin was bang. Bodaar bedaar mompelde zij bevend Ik ben bedaard, heel bedaard, herhaalde hij met gesmoorde stem. Maar ik smeok u zeg mij waar ze zijn. Ik weet het niet, zegde zy. Nu werd hij inderdaad heel zacht en drong aan Ik sreek u, goede moeder Trien; ik zal hun geen leed doen, ik beloof bet u... Mijne gramschap iB over... De eerste bewe ging is wat brutaalgij weet wel dat men ziju eigen niet altijd méeBter is maar ik ben niet boos, ik ben slechts een ongelukkige die niet meer vraagt dan zijne vrouw en kinderen terng te vinden Ik zal alles aan Madeleine vergeven want ik bemin baar, ziet go, on danks alles, bemin ik baar-.. Dikke tranen rolden over de wangen van Paljas. Zijne droefheid deed pijn aan 't harte en de oude vrouw was zelve aangedaan. Zij was zelfs op het punt in hare ontroering voor baren huurling partij te kiezen, maar zij dacht er aan dat de ridder daar dicht bij haar stond en alles afluisterde daarom durfde zij niet. Paljas herhaalde zijne vraag. Duidt mij slechts den weg aan, moeder Trien ik zal op „den Witte" springen en snel als de wind, achter haar vliegen... Ik kan u niet de minste aanduiding geven. Waarom niet? Ik herhaal u nogmaals dat ik niets weet. Op uw woord? Ik zweer het u 1 En waarlijk die eed van vrouw Béjin waB rechtzinnig. Om alle onbescheidenheid van harentwege te vermijden, had de ridder voorzorg genomen haar den naam der familie do Montbazon en den weg welken Madeleine bij haar vertrek uit Angouléme moest volgen verzwegen. Waar naartoe? Mijn God waar naartoe? riep de goochelaar de vuisten ballend. Langs waar zal ik mijne schreden richten? Zij moet nu reeds ver ziju... en nochtans ik wil haar weervinden, haar inhalen... Ik moet mij aam c. Door Ged Staten is goedgekeurd 't raadsbesluit van 27 Mei, waarbij de terreinen langs de nieuwe straat aan de combinatie verkocht worden, de koop- acte is 1 Juni gepasseerd, en de eerste termijn van f15000 is gestort. d. Goedkeuring geldleening voor de nieuwe straat en gasfabriek. Ingekomen verzoek van C. van Nooij, om een schuur met riet te mogen dekken. Aangenomen. f Door B. en W. is in dato 9 Juni kas-opneming gedaan bij den gemeente ontvanger en boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. g. Adres van 't tentoonstellings comité om volgens art. 5 der drankwet aan den raad te verzoeken, aan H. M. de Koningin verlof aan te vragen voor den verkoop van sterken drank op het terrein Aangenomen. h. Een schrijven van de Kon. Stoom- schoenfabriek om voor den in aanbouw zijnde fabriek te mogen rooien, een boom, die voor den inrijweg staat, en vier boomen voor de fabriek, die alle licht benemen. Voorzitter B. en W. hebben tegen dit verzoek geen bezwaar. v. d. Broek. Wanneer worden die gerooid. Voorzitter. In het najaar, dunkt me, is de beste tijd. Verbunt. De heer van Schijndel zal wel zoo actief zijn, dit in orde te maken zooals 't behoort. De heer van Schijndel. Over twee maanden gaat 't hek weg en voor dien tijd zou ik alles in orde willen hebben, over 1 7j maand, zoowat zullen ze er dus uit moeten denk ik. Voorzitter. B. en W zullen dat wel met den heer van Schijndel regelen. Aangenomen. i- 't Bestuur der afd. Waalwijk van den Bond van Onderwijzers, heeft een uitvoerig schrijveningezonden betoogende de wenschelijkheid om twee onder wijzeressen in de nuttige handwerken aan te stellen. De schoolcommissie en de heer Spijkerman hebben daartegen geen bezwaar, en B. en W. stellen voor eene 2e onderwijzeres in de handwerken aan te stellen op een salaris van t 50, welk bedrag daarvoor beschikbaar is. Zooals de heeren weten kan het hoofd stonds op weg begeven... Een spoor een enkel spoor Ik zal in de Btad wel iemand vinden die my een aanduiding zal geven!... Bij de gedachte aan de hinderpalen die hem in den weg stonden en welke hij niet kon weg ruimen, werd hy weer razend. Vrouw Béjin wilde hem hem nogmaals beda- reu. Wees toch redelijk, mijn arme mijnheer Belphégor. Hoe kan ik redelijk wezen, moeder Trien Ah 't is gemakkelijk te zeggen Moest gij n in mijne plaats bevindeD Zoo ik in uwe plaats ware, ik zou mij stil houden... Gij drijft den spot met mij I Geenzins; laat mij voortspreken... Ik zou mij dezen avond stil houden, De nacht komt en iedereen keert huiswaarts gij zult op straat, geene levende ziel ontmoeten om u in to lichten. Maar, wat moet ik dan aanvangen? Tot morgen vroeg uitrusteD. Gij moet overigens de rast zeer noodig hebben na znlke aandoening te hebben onderstaan. Oh 1 uien lang werkloos blijven, dat is onmogelijk Morgen zult gij des te beter kunnen handelen gij zult den tijd gehad hebben na te denkeD... Wie weet of gij zelfs geene tyding van uwe vrouw zult ontvangen Want niets bewijst dat zij voor altyd van u gescheiden is. In de gemoedsaandoeningen waarin Paljas zich bevond, vroeg hij niet meer dan gerust te worden gesteld hy liet zich door de laatste beweegreden der sluwe vrouw overtuigen en stemde er in toe zich terng naar zijne kamer te begeven. Zoohaast hij vertrokken was, kwam Rollac te voorschijn. Welnu, zeide hij dat is reeds een eer sten slag gewonnen; maur niet zonder moeite. Die kerel is niet gemakkelijk en zal oüb voor zeker nog al spel leveren, ook moeton wij trachten den grootsten afstand tusschen hem en zijne vrouw te stellen, Welmijnheer, die barakspeler iB een brave echtgenoot i een goede vader.., Oagelukkig genoeg, ware hij een deugniet, onze taak zou spoedig ten einde zijn... der school die aanwijzen. II. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school vacature J Gerris. (Voordracht en stukken ter visie 1. Bruinsma Geert. 2. Delft van Antonius Judocus Adrianus Cornelis. 3. Grimbergen Wilhelmus Quirinus. 4. de Langen Adrianus Joannes. 5. Liempt van Ch'istiaan Joseph Antonius. 6. Mol Johannes Marie. Benoemd de hoer A. van Delft Besoijen met 7 van de 8 stemmen. De heer Chr. van Liempt btkwam 1 stem. III. Wijziging van het reglement van orde. Voorzitter. B. en W. hebben in ver band met het in de vorige vergadering aangenomen voorstel van den heer Ver bunt, eenige wijzigingen gebracht in het reglement van orde met nog eenige wijziging in verband met de gemeentewet. Ik stel voor 't aan te nemen, zooals het hier wordt aangeboden en ter visie heeft gelegen, Timmermans Verschure. Krijgen we daar een afschrift van Voorzitter. Zeker, ze zullen opnieuw gedrukt worden. Aangenomen Voorzitter. Er is ingekomen een schrijven van den heer J. Timmermans Wz waarin hij mededeelt, dat hem bij raads besluit van 13 Aug, 1874 toestemming is verleend, tot demping van de sloot in de Kloostersteeg dat genoemde sloot voor de helft aan hem toebehoort dat bij raadsbesluit van 26 Mei 1899, de rooilijn werd vastgesteld thans monden een achttal riolen in d».^ sloot uit; hij verzoekt den raad op' een of andere wijze er in te voorzien, dat hij gebruik kan maken van de hem verleende con cessie dat requestrant de sloot vvenscht te ver eggen om in den afvoer van het water te blijven voorzien. In verband met dit schrijven wensch ik de heeren eerst eene medeeliug te doen in geheime vergadering en schors de openbare zitting. Na heropening zegt de Voorzitter dat de raad besloot betreffende de demping der sloot, den he.er Timmermans te be richten, dat de ge! teer te een rioleering zal leggen van 'te 2e Zeine tot den Tot hiertoe ben ik over uwe diensten tevreden geweest, vervolgde de ridder en hij stopte de vronw eenige goudstukken in de hand welke deze aanstonds en voor .chtig in den zak stak. Ik hoop dat gij zult voortgaan mij uwe hulp te verleenen en de f»t lie die mij aangesteld heeft, zal u rijkelijk bèloonen. Zooals het u believen, mijnheer. Zorg wel Belphégor morgen niet te latea vertrekken, vooraleer ik hem een bezuek ge bracht heb. Moet ik hem ervan verwittigen Wacht u daarvoor wel, hij zou zeker ontvluchten. Ik zal morgen heel vroeg komen. Tracht hem onder het een of ander voorwendsel wat hier te houden. Is het begrepen Begrepen De ridder vertrok en legdo eenen vinger over den mond om zijne modeplichtige aan te bevelen het grootste stilzwijgen te behouden. Deze antwoordde met een knipoogje. Wanneer Rollac, die heel voorzichtig langs de huizen heen zich verwijderde, verdwenen was achter den hoek der straat grendelde vrouw Béjin zorgvuldig de deur toe die op de trap toegang gaf, sloot de vensterluiken en de voor deur en loosde dan een diepen zucht van zelfvoldoening. Ik heb raynen dag niet verloren 1 mompelde zij. Maar bijna op hetzelfde oogenblik voelde zij baar geweten in opstand komen, wanneer zij aan de wanhoop van den goochelaar dacht en onwillekeurig lispelde zij De arme man Toen hij in zijn kamertje trad, vond Belp hégor den kleinen Jacques in eenen boek weggedoken. De kleine was bang geworden door de dnisternis en de eenzaamheid. Grain d'Amour was terug naar de herberg gekeerd om zich voorts zat te drinken, onder voorwendsel dat het was om zich over bet vertrek der bazin te tioosteD. Gij dacht zeker reeds dat ik u verlaten had, nietwaar mijn Jacquinet? vroeg de goochelaar. Wees gerust, mannetjo en kom vader omhelzen. Bet knaapje liep naar zijnen vader en wierp zich in zijne armen. Belphégor zoende het kind driftig. spoorweg, indien de heer Timmermans de helft der kosten daarvan draagt langs zijne eigendommen en volgens de rooi lijn wordt gebouwd. De gelden hiervoor kunnen gevonden worden in het over schot der gelden van de nieuwe straat. De rooilijn blijft aangegeven, als vroeger is vastgesteld op 1/> sloot. Aangenomen. Ingekomen is een uitvoerig schrijven van Ged. Staten dat door den secretaris wordt voorgelezen. Het behelst eene uiteenzetting van wat Ged. Staten wen- schen vast te stellen in verband met de nieuwe gemeentewet, vooral wat betreft het beheer der gemeente-bedrijven in 't algemeen. Zij wenschen daarvoor eene geheel afzonderlijke administratie met commercieele boekhouding en jaarlijksche controle door een accountant en diens volgens aanstelling van sub-ontvangers. Ged. Staten vragen daaromtrent de meening van den raad. Voorzitter. B. en W. stellen voor te berichten, dat wij 't niet noodig achten, daar we hier alleen de gasfabriek hebben en de boekhouding enz. zeer goed is ingericht Timmermans-Verschure. Mijnheer de Voorzitter, ik meen dat wij iedere ge. legenheid moeten aangrijpen, wanneer van hoogerhand bevorderd wordt, dat eene commercieele boekhouding in de gemeente-bedrijven wordt ingevoerd en zeker in een bedrijf als onze gasfabriek- Ik zou het voorstel van Ged. Staten gaarne aannemen. Klijberg. De boekhouder is feitelijk sub-ontvanger en cr is een commercieele boekhouding. Timmerman-Verschure. De admini stratie der gasfabriek loopt geheel door die der gemeente, het is niet mogelijk voor het publiek om tot juist inzicht te komen omtrent den gewonen stand der fabriek, wat afschrijving, rente, aflossing betreftmen moet een juist overzicht krijgen van de toestand, wat er voor de fabriek geleend wordt, afgeschreven, rente enz., geheel als een eigen zaak, en niet 't een in het ander laten loopen nu is 't voor een ieder dikwijls moeilijk alles na te gaan. Verwiel. Ik sluit me gaarne bij het betoog van den heer Timmermans aan. Van Schijndel. 'Er kan ook niets Die omhelzing deed hun beiden goedin 'n dergelijk oogonblik hadden zij noodig te voelen dat zij nauw aan elkander gehecht waren. Paljas tastte rond naar de tondeldoos en ketste eindelijk vunr. Hij ontstak eene kaars die op eene flesch stond. Droevig licht dat met zijne weifelende vlam het droevig kamertje verlichtte. In de hoeken was het volkomen duister, alleen in het midden der kamer, kon men klaar zienen daar ontwaardden zij op de tafel den gedrukten halsdoek, voor Madeleine bestemd en het speelgoed dat Jacques voor zijne kleine zuster gekocht had. Zij waren daar blyven liggen gelijk Bel phégor en zijn zoon ze er gelegd hadden in hunne eenvoudige vreugde. Helaas I die vreugde had niet lang gednurd Zij had spoedig plaats gemaakt voor de bit terste ontgoocheling. En nu, nu schenen die geschenken, die halsdoek welken Madeleine nooit zou dragen en die snoesteryen welke nooit de kleine Jeanne zouden vorvroolijken, een droevig uitzicht te hebben. Met eeneu handgreep nam Paljas dit alles van tafel weg, wierp die dingen ten gronde en schopte ze met den voet in eenen hoek om ze niet meer weer te zien. Dan trachtte hij zich zeiven moed in te spreken. Komaan, kind, laat ons moed Vatten, zegde hij, het is meer dan tijd dat wij avondmalen. Ik heb geenen honger, antwoordde Jacquinet. Weihoe gij hebt geenen honger zoudt gij dos zonder eten willen gaan slapen Gij moot tegen uwen buik niet morren Laat ons eten Jacquinet. Ik heb geenen honger, vader, herhaalde de kleine met tranen in de stem- Paljas had uit de kast een stnk brood ge haald en wat overschot van den middag, maar plotseling stopte hij alles weer weg, meer aangedaan dan hij het wilde laten blijken. Kijk!... ik ook, ik heb geonen eetlust 1 't is aardig dat!... Het verdriet vult dus de maag?... Welaan, zooveel gespaard op de mondbehoeften, zooveel gewonnen... (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1