Tweede Blad BI i si BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. HIIUWS UIT HEÏÏSDEN. Gemengd Nieuws. fS. jE] spri; BINNENLAND. Reclame. ftlEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 60. Zondag 31 Juli 1910. 33e Jaargang. No. 4 WWÏ ten v enz ïen. bover TEN. >EN ;en 1 -S IE? IT Mooie bestelling! De firma De Vries Robbé Co te Goriu- chem ontving van de East-Asiatie Dredging- Company de bestelling van een partij ijzer— constructies, ten behoeve van de havenwerken te Semaraug, voor een nominaal bedrag van circa f 800,000. De eerste 4 eyllnder-loeomotlef. Zaterdag zal locomotief 701, de eerste 4 cylinder-locomotief bij de Staatsspoor, den officieelen proeftocht doen, alvorens dooi den fabrikant te worden afgeleverd. Hiervoor zal de locomotief een trein van 8 groote track rijtuigen moeten vervoeren van Tilburg naai Vlissingen en terug, welk traject telkens in 11/3 uur afgelegd zal moeten worden. Reeds nu doet de locomotief dagelijks proeftochten vau Tilburg naar Boxtel om zg. //in te rijden/ Internationaal Gymnustiekieest te Brussel Ter gelegenheid van het groote interna tionale gymnastiekfeest, dat Zoodag te Brus- gel op de wereldtentoonstelling zal gehouden wordeu, zal ook een detachement soldaten uit Maastricht medewerken. De Minister van Oorlog heeft den soldaten permissie gegeven de Limburgsche gymna stiekverenigingen, die eveneens zullen uitko men te vergezellen. Het detachement zal, ge commandeerd door een officier door de straten van Brussel marcheeren. Er zal geschoten worden bij aankomst op het sportterrein, waarna de soldaten hun oefeningen zullen geven, als colonne, geweer, bajooetschermen enz. Ze overnachten in de grenadierskazerne te Brussel. Dit is de eerste maal sedert 1830, dat de Hollandsche soldaten zich onder com mando van een officier in Brussel vertoonen. Nederlandsclie torpedobooten te Brussel. De Nederlandsche torpedobooten G. II, „Pangradgo Ophir' zijn gisteren-middag om 5 uur verwacht maar zij hadden met een hevigen storm te kampen. De manschappen kregen gisteren-avond verlof de stad te bezoeken. Zij bezochten heden-morgen gezamelijk den Zoölogischen tuin. Hedenmorgen hadden ook de officieele bezoeken plaats. De torpedobooten blijven tot Maanuag in de haven. De heer G. L. v. d. Zwaag, thans lid van Gedeputeerde Staten, heeft bedankt voor het lidmaatschap der sociaal-democratische fractie van de Provinciale Staten van Tries- land. Onze grootste gemeenten. Blijkens een opgave in de Staatscourant hadden de volgende 24 gemeenten op 81 December 1909 meer dan 20,000 inwouers Amsterdam 568,130 Apeldoorn 35,828 Arnhem 64,685 Breda 27,976 Delft 34,234 Deventer 28,221 Dordrecht 46,295 Euschedé 34,564 Gouda 24,587 '8 Gravenhage 270,109 Groningen 76,288 Haarlem 70,299 Den Helder 28,303 's-Hertogenbosch 35,187 Leeuwarden 86,511 Leiden 58,221 Maastricht 37,502 Nijmegen 55,828 Rotterdam 417,780 Schiedam 32,039 Tilburg 50,326 Utrecht 118,387 Zaandam 24,575 Zwolle 84,224 7e Diocesane Kutüoiiekendog te 's Hertogen bosch op 4 September Wij meeneu goed té doen in herinnering te brengen, dat tot 4 Augustus a.s. wijzi gingen kunnen voorgesteld en ingediend worden op de bekend gemaakte conclu sion bij de voorzitters der afdeelingeu. Van de le afdeeling (de werkende stand en de weelde)C. Toppele te 's Hertogen- boqch, Gildenstraat. Van de 2e afdeeling (de boerenstand en de weelde): H. W. A. van Heeswijk, bur gemeester, te Udenhout. Van de 3e afdeeling (de middenstand en de weelde): M. Verberk te's Hertogenboscb, Hiothamerstraat, Van de 4e atdeeling (andere standen en de weelde Jhr. mr. Tb. Smits van Oyen te Eindhoven. De conclusien zijn bekend gemaakt in de plaatselijke bladen van 9 Juli 1.1. hETEEMIQt'/AIDDEL tgllll TEÖEM-A5TN/AA-EN RLLE BOR5T*ENO H LonQAAn doeni noen PRIJ5" PEIV FLACON: fl._ f2.- enfö.som Verkrijgbaar bij' de bekende verkoopers eu de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal-Deput L I. AKKER, ROTTERDAM. Waalwijk 30 Juli 1910. Aanbesteding. Bij de Donderdag gehouden onder- handsche aanbesteding voor het bouwen van den hoofdingang (a) en landhuis (b) (ontvangkamer, pers, secretariaat enz.) voor de a.s. landbouwtentoonstelling werd ingeschreven als volgt Wed A. Aarts, Waalwijk a f 350 en b f695- H. C. van der Meijs, Besoijen, a f395 en b f1040. C. Michael. Vrijh.-Cappel, a f 440 en b f980. Gegund aan de firma Wed- AAarts, alhier; De omheining is reeds afgewerkt, druk is men in de weer aan loodsen en champagne-bar, restaurant enz de we gen aanleg vordert goed, zoodat als 't weer wat meewerkt, een en ander tijdig gereed zal zijn- De inschrijvingen van land bouwmachines komen vooral de laatste dagen druk af, zoodat op dit gebied de tentoonstelling een unicum belooft te worden, ook voor de afd- ooft en tuin bouw bestaat veel animo en de paarden- en veetentoonstelling, zal den naam onzer provincie op dit punt veel eer aandoen. Een en ander geeft een goed vooruitzicht op de belangrijkheid der tentoonstelling- Nederl. Onderwijzersgenootschap. Op de te Arnhem gehouden vergade ring van Nederl. Onderwijzersgenoot schap werd volgend voorstel der afdee ling Waalwijk aangenomen »De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, een zooveel moge lijk volledig onderzoek in te stellen naar de werking van de Wet-Kuyper. Zij heeft hierbij vooral op het oog den invloed, welken de Wet-Kuyper heeft gehad op het bouwen van bijzondere scholen, op het aantal wachtgelders, de kostenvermeerdering van het lager onder wijs, de grootte der schoolbevolking, het bouwen van bijzondere kweekscho len, de vermindering van het aantal leerkrachten, de vermindering van het aantal leerlingen op de openbare scholen natuurlijk alles vergeleken met de toe standen vóór 1905. Stoomtram Den Bosch—Tilburg. Door de heeren M- G Canters, te Oisterwijk, en J-J. Viirtheim te Schiedam, is aan de gemeentebesturen van de gemeenten Den Bosch, Vught, Helvoirt, Haaren, Oisterwijk, Berkel c.a. en Til burg, concessie aangevraagd voor het aanleggen en exploiteeren eener stoom- tramlijn tusschen genoemde gemeenten. De kosten worden in totaal geraamd op f 500 000, zonder aankoop van grond, schadeloosstelling voor boomen, enz terwijl men denkt dat twee jaar voor de uitvoering der werken en het in exploi tatie brengen der lijn noodig zal zijn. De aanleg zal voornamelijk ten goede komen aan tal van fabrieken, de steen-, schoen- en lederindustrie in de genoemde dorpen, die nu van een doeltreffende en goedkoope verbinding om hun waren te verzenden, verstoken zijn. Ook de landbouw moet met veel kosten de benoodigdheden voor de bemesting aan voeren terwijl veevervoer naar de groote markten te 's Bosch en Tilburg in de tegenwoordige omstandigheden bijna ondoenlijk is. Vliegen te Gllze. De >Nederl. Vereeniging voor Lucht vaart* gevestigd te 's Gravenhage, en de Eerste Nederl. Vlieg-Vereenlging te Bre da, hadden voor eenigen tijd aan de Mi nisteries van Oorlog en Financien ver gunning gevraagd, de militaire oefenings terreinen onder Gilze, Gilze-Rijen nabij Breda, de z. g Molen en Molenschotsche heide te mogen bezigen voor vlieg-oe- feningen en wedstrijden- »Dezer dagen werd hierop goedguns tig beschikt. De terreinen zijn reeds in gereedheid gebracht en hangers voor 4 vliegmachines bijna voltooid. De Heer E. A. Archer, aviateur der Bredasche vereenigiDg en voorzien van het Fransche aviteur-brevet, behaald te Issy bij Parijs op de Blériot-machine der vereeniging, keert deze week naar Breda terug. Tevens bezit de vereeniging eene machine, ont worpen en vervaardigd door den heer Bahle te Utrecht. De Eerste Nederl. Vliegvereeniging zal tegen half Augustus op een nog nader op te geven dag op hare terreinen met hare beide aviateurs waarschijnlijk versterkt met nog een gedi plomeerd Nederl Aviateur eene groote vliegdemonstratie op één- eo twee-dek ker (van Farman) machines geven*. R. K. Schoolraad! Tot behartiging der meer algemeene be langen vau het R. K. Lager Onderwijs in ons land, is door het Episcopaat een comi té benoemd, waarin voor ieder bisdom één priester zitting heeft. Het bestaat uit do Z.Eerw. heeren W. v. d. Hengel, rector der St. Ludgeruskweekschool te Hilversum J. B. J. M. Höppener, re gent der Bisschoppelijke Kweekschool te BeverwijkMgr. P. Hopmans, vicaris-ge neraal van het bisdom Breda Mgr. A. F. Diepen, directeur der Bisschoppelijke Kweek school te 's HertogenboschM. W. H. l'Ortije, directeur der Bisschoppelijke Kweek school te Echt. Bedoeld comité draagt den naam Ne derlandscheRoonisch-Katholieke School raad/ Voorzitter van den Schoolraad is Mgr. A. F. Diepeu te 's Bosch secretaris re gent J. B. J. M. Höppener te Beverwijk. BAARDWIJK Donderdagmiddag had alh. een ongeval plaats, dat wonder bo ven wonder goed is afgeloopen- Toen een koopman uit 's Bosch, met z'n pon- nykar van de Waalwijksche markt huis waarts reed, ontmoette hij aan den dijk bij de Overlaat, waar in de diepte een huizenrij staat, een auto. Het paardje spiong de diepte in met kar en al, zoodat alles omgekanteld in de vrij groote laagte terecht kwam. De opzit tenden werden eraf geslingerd, zoodat noch de menschen noch het paard eenig letsel bekwam, de zinken goederen waren nog al beschadigd, Bereidvaardige han den hielpen een en ander weer spoedig op de been- BESOIJEN. Gisterenavond arriveer den alhier 5 jongelui de heeren F. Snij ders van hier, J. Pelt uit Vaals, Wobbe de Fries uit Oosterzee, E. ter Weer uit Roermond en H. Bouchoms uit Grons- veld bij Maastricht, allen kweekelingen van de R. K. Kweekschool voor Onder wijzers te Maastricht. Deze studenten hebben in navolging van de heeren Pisuise en Blokzijl eene voetreis gemaakt van Maastricht naar Utrecht onderweg den kost verdienende met vioolspel en zang hoofdzakelijk op buitenverblijven en in dorpscafé's. In de 7 dagen welke deze excussie geduurd heeft hebben de touristen na tuurlijk heel wat aardige en ook minder aangename avontuurtjes medegemaakt. Morgenavond om acht uur zullen de jongelui op hunne doorreis alhier eene uitvoering geven bij den heer C. Pot. De toegang is voor ieder vrij. BESOIJEN 28 Juli. Naar wij vernemen is er in onze gemeente een Kruisbooguchut- tersgezelschap opgericht onder den naam van yOiis Genoegen in 't Plantaatje" ge vestigd bij den Heer Constans v. Dongen. Het gezeUchap bestaat uit een 7 tal wer kende leden. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Voor eenige dagen werd door den gemeente-?jldwachter A. H. Gouda alhier proces-verhaal wegens overtrediug weggeld opgemaakt tegen een milicien-soldaat van het 6e Reg. Inf. te Breda, die ondanks het feil, dat hij natuur lijk ten allen tijde was op te sporen, het toch nog waagde een valschen naam op te geven. Door Heeren Gedeputeerde Staten is ouder dagteekeuing van 5 Juli 1910 beschikt op een adres van M. voor de Poorte, e. a. te Vrij hoeven-Cappel, houdende klacht over de verontreiniging van den Zuid—Holland- schen waterloop door afvalwater vau een te Kaatsheuvel gevestigde Chroomlederfabriek. Besloten is aan adressanten te kennen te geven, dat blijkens bij ben ingekomen schrij ven van het gemeentebestuur vau Loon-op- Zand een onderzoek aanhangig is naar de mogelijkheid om de richting van voorschreven waterloop te wijzigen, waardoor aan hunne bezwaren zou worden tegemoet gekomen. WASPIK. Daar de seriewedstrijden van yDe Sprinkhanen' te 's Bosch Zondag 1.1. wegens ongeschiktheid van het terrein niet konden doorgaan, zal onze voetbalclub ,Nooit Gedacht' 14 Aug. e.k. aan deze wedstrijden deelnemen, welke tot dien datum verschoven zijn. De heer G. Teuneu alhier viert zijn zil veren juhilé als secretaris-penningmeester van den polder ^De Eendennest'. Deze ge beurtenis wordt feestelijk herdacht, bij welke gelegenheid het genoemden heer niet aan blijken van belangstelling zal ontbreken. Hoe gevaarlijk het is al fietsende te stoeien ondervonden enkele jongelui alhier, die in dartele overmoed ook op het rijwiel zich aan een stoeipartijtje waagden. De voorwielen van mej. B. v. T. en C. v. D. kwamen daardoor met elkaar in aanraking met het gevolg, dat beide fietsers vielen, waarbij mej. B. v. T. met het hoofd tegen een boom sloeg en ook haar hand bezeerde. Bij den heer J. v. T. binnengebracht, werd het bloed afgewasschen en hare hand verbonden, welke ernstig bezeerd was. De heer C. v. D. bleef ongedeerd. Verschillende ingezetene^ alhier onder vonden deze week eene ongewenschte be langstelling omtrent den toestand hunner aardappelvelden. Bij J. IJ. werden enkele struiken uitgetrokken, bij A. werd eene groote hoeveelheid uitgestokeu, welke men echter op den akker liet liggen, doch bij K. werden circa 30 M2 gerooid en meegenomen. Deze laatste schijnen dus wel naar den zin der dieven geweest te zijn. De politie tracht nu deze liefhebbers van goedkoope aardappelen te achterhalen. NIEUWKUIK. De handel in erwten die dezen zomer zeer levendig en voor de leveranciers als handelaren ook zeer voordeelig is geweest, is verleden week geëindigd. Tot lid der commissie belast met de schatting der tienden is in deze ge meente benoemd de heer C- v. d. Broek. Het bedrag der Vergoeding aan het Rijk voor het innen van belastingen is dit jaar voor deze gemeente vastgesteld op f 13.98. VLIJMEN. Ooze vroegere dorpsgenoot, de heer G. van Heivoort, thans commies ter secretarie te Tilburg is benoemd tot secretaris der gemeente Woerden. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlijmen brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uit gaven der Gemeente, over het dienstjaar 1909, is overgelegd aan den raad en ge durende veertien dagen, van den 29 Juli tot en met 11 Augustus aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. HERPT, 28 Juli. Gisteravond werd door het bestuur van den Noordbr. Chr. Boeren bond alhier aanbesteed het bouwen van een magazijn met bijlevering van alle materialen volgens ontwerp van dep bouwkundige A. J. van Horen alhier. Ingeschreven werd als volgt A. J. van Horen alhier metselwerk f 393.75 A. de Hart en P. v. Gerven idem f 460. A. de Hart eu P. v. Gerven timmerw. f 280 Begrootiog f 404,55. Gegund volgens bestek. GENDEREN, 27 Juli. Door Burgemeester en wethouders dezer gemeente werd heden aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw met twee lokalen en onderwijzerswoning te Heesbeen. Ingeschreven werd als volgt Van der Park te Capelle f 15455 J. Kleinloog te Gende.ren f 13850 B. Haspels te Genderen f 13822 J. van Wijk te Wijk f13218 Niet minder dan 12 inschrijvers werden geweerd omdat zij te laat ten gemeentehuize kwamen om hun biljet in te leveren. DONGEN. Hoog water. Door het hooge water zijn verschillende landbouwers genoodzaakt hun veestapel naar huis te halen. Verschillends aardappelvelden staan onder water. Ook de geheele kweekerij van den heer M. v. d. Wiel. De „Donge' loopt op sommige plaatsen over. IIEUSDEN, 29 Juli 1910. Meer uitgebreid lager onderwijs. Naar we uit goede bron vernemeD, cir culeert hier een adres van voorstanders voor een op te richten M .U. L. O. school, ten einde gegadigden door onderteekening iu de gelegenheid te stellen hun instemming te betuigen met het verkrijgen van een der gelijke inrichting. KAATSHEUVEL, 30 Joli 1910. Huisindustrie eu de gedwongen winkelnering. Heden bezocht de heer v. IJselsteijn inspecteur-generaal van den Arbeid onze ge meente om een onderzoek in te stellen naar de huisindustrie en de gedwongen winkel nering. De heer C. Roestenberg, voorzitter van den N. R. K. L. A. B. vergezelde ge noemden heer. Vaandel opioeht. Hadden de besturen onzer harmoniën eerst geweigerd muzikanten te geven om deel te nemen aan den Vaandel-optocht van onze R K. Vakvereeniging, thans heeft het bestuur van Apollo schriftelijk toezegging gedaan de noodige muzikanten te leveren. Aan het Bestuur van Euphonia is thans nogmaals hetzelfde verzoek gedaan. Als spreker zal optreden de Eerw. Heer Donders, adviseur v. d. Bond van 't R. K. spoor- en tramwegpersoneel. Rectificatie, Stond in ons vorig nummer, dat de heer C. Roestenberg alhier te Drunen was opge treden met het onderwerp^Coöperatieve Vereeniging tot inkoop van levensmiddelen/ wij kunnen besfist vermelden dat niet hij, doch de heer Lombarts uit Baardwijk dit onderwerp heeft ingeleid. Militair ouderrieht. Werd de vorige jaren in onze Gemeente ge durende de Wintermaanden steeds het voorbs- reidend militair onderricht gegeven, dit jaar zal dit niet het geval zijn. Daar het vereischte getal deelnemers (20) niet aanwezig is, znllen deze nattige oefeningen niet doorgaan. Het is te bejammeren dat niet meer ambitie ge toond wordt en door niet meerderen gepro fiteerd van de geboden voordeelen. De geringe moeite en verlet worden bij guns- tigen uitslag ruimschoots beloond, gelaige de vele jongelingen die hierdoor slechts 4 maanden hebben gediend in bet garnizoen hunner kenze. Brandstichting. In het begin dezer week ontstond brand in de woning van den molenaar te St. Joachimsmoer. Donderdag is de eigenaar door onze Marechaussee gearresteerd ver dacht van brandstichting. De reden dezer arrestatie vond zijn oorzaak in diens uit latingen met de kermisdagen in dronkeu toestand gedaan, die de politie ter ooren gekomen waren. Hij had namelijk in dien toestand aan personen in een herberg f 30 beloofd wanneer zij zijne woning in brand zouden steken. Hij had ze tegelijk ook de sleutels overhandigd, in deze omstandigheden vond de politie termeu om hem te arresteeren. Hij is naar 's Bosch overgebracht en een nauwkeurig onderzoek naar een en ander ingesteld. De uitslag hiervan wordt nog geheim gehouden door du politie. Slaehtoirer- kermis. Thans blijkt dat de kermisvreugde toch nog een slachtoffer heeft geeischt. In een der dansvermakelijkheden danste de omtrent 60 jarige J. v. d. B. met de oudere F. v. T. De eerste struikelde eD viel, waardoor ook de tweede tegen de wereld rolde. Hij kwam daarbij met ziju knie op de horst van den eerste, waar door deze zich inwendig bezeerde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde dat 2 ribben gebroken waren. Het noo.lige ver band werd gelegd en zal J. v. d. B. deze kermis nog lang heugen. U. Moeder Anna. Het feett der H. Anna, Moeder der H. Maagd wier feestdag op 26 Juli gevierd is, wordt in de parSt. Joachimsmoer met octaaf gevierd als zijnde de bijzondere patrones dier parochie. Vooral a.s. Zondag (31 Juli) onder het octaaf is het bezoek aan de Moersche kerk zeer druk uit de omliggende plaatsen om aldaar de H. Anna te vereeren en hare voorspraak bij God af te smeeken, vooral voor het verkrijgen van een zaligen levensstaat. De H. Missen zijn om 7 en 9 uur en namiddags Lof en predicatie. Een Eerw. Pater is aanwezig om de oefeningen te leiden. Moge het weer gunstig zijn. Bekentenis. Door de 23 jarige Adr, B. alhier woon achtig (par. Berkdijk) en dezer dagen ge arresteerd als verdacht de dader te zijn van den inbraak j.l. Zondagmorgen op de Pastorie te jKlein Dongen' heeft aan de politie bekend de dader te zijn. Er is niets ont vreemd, wijl hij zooals wij reeds meldden, door den Kapelaan werd verdreven. Hij heeft ook verklaard geen medeplichtigen te hebben gehad zooals aanvankelijk werd verondersteld. Verleden Douderdag is hij naar Breda ge transporteerd. Hij is de oudste zoon uit een huisgezin van vader, moeder en 10 kinderen. Een jongen verdwenen. Sedert 18 Juli is het 9-jarig zoontje van den heer N. Bakker, wonende in den IJpolder onder Sloterdijk, spoorloos verdwenen. De knaap ging dien dag des morgens half tien naar Amsterdam om er een musschenklem te koopen en sinds heeft men hem niet terug gezien. De ouders zijn wanhopig. Reeds den eersten dag zocht de vader die werkzaam is aan de gasfabriek, den naasten omtrek af. Toen de resultaten nihil bleken, stelde hij de politie in kennis met het geval en sindsdien worden overal de meest nauwkeurige nasporingen gedaan Twee politiehonden, één van den heer Lokerse te Halfweg en één van den inspecteur van politie, te Bloemendaal, werden reeds aan het werk gezet. Zij namen beide hetzelfde spoor en sprongen in de Haar lemmervaart, recht tegenover het café Rechthuis. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de knaap verdronken is, hoewel het dreggen tot dusver vruch teloos bleef. Naar men meldt, heeft de móeder zich het geval zoo aangetrokken, dat ze zwaar ziek werd. Het verdwenen meisje. In verband met de verdwijning van de 13-jarige Theo dora Kraak, uit Oosterbeek, heeft de Arnhemsche politie gisteren breedvoer'g verhoord alle personen, die Dinsdagmor gen 19 dezer, toen het meisje verdween, haar hadden gezien of met haar in aan raking kwamen. Vastgesteld kon worden dat Dora tegen haar gewoonte om half acht naar de naaischool aan den Zwarten weg te Arnhem had willen gaan, in plaats van even voor 8 uurvoorts dat zij al- De Echo vu het )lt Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat ter Secretarie zijn nedergelegd ontwegen van de winterdienstrege- ling 19JÜ/11 van de'Hollandsche IJzeien Spoor- egmaatschappij, de Maatschappij tot Exploitatie n Staatsspoorwegen en de Nederlandsche Cen- 1 Spoorwegmaatschappij, ton einde belang— 'jenden in de gelegenheid te stellen van die twerpen kennis te nemen. Eventueele opmer^. ugen betreffende diedienst- regelingsontwerpcn behooren vóór of op 5 Aug. 1910 rechtstreeks aan hot Departement van Waterstaat te worden ingezonden. Waalwijk, 25 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. G. L. T. d. Zwang.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5